POPERINGHE. Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. AVELGHEM. Alsdan zijn de mechelaars tnsschen gekomen, en zonder hen hadden, de zachte kinderen van S^Franciscus op het lichaam van den armen commissaris gedanst, even als hadden zij zich op de vermaarde brug van Avignon bevonden. De Nouvelles du jour geven eenc lijst der voornaamste gekwetsten Het is onmogelijk al de gekwetste personen op te noemen der verschillige gevechten, want er zijn er bij honder den. Men meldt: De heer Van Asch, bediende van den ijzeren weg, die bijna dood is. De kinderen en Lummen, die erg ge kwetst zijn. Een bediende van den ijzeren weg van Terneuzen, erg gekwetst door twee pon jaard steken. x Een bediende van het stadhuis, die een stokslag en een ponjaardsteek in hel hoofd heeft bekomen. De burgemeester van Nijvel, erg ge kneusd, alsook een mechelsehe drogist, de policiecomrnissaris, zijn adjunkt en den politie-agent Sillis. Een jongeling van bet voorgeborchte van JNeckerspoll, erg mishandeld en in de statie opgeraapt. Ziehier de lijst der gekwetsten, die de Journal de Bruxelles op zijne beurt mededeelt MM. de graaf Gaston de Buisset, pro- vinliaal raadsheer; de Burlet.van Nij vel; Spelmans-Versé, van Brussel; Albert de Grand'Ry. van Verviers; Lamarche-Ri- chard, van Luik; Missonne, ontvanger van het huis van Aremberg, te Enghien; Abel Letellier, advokaat te Bergen; De Keermaker van S'-Joos-ten-Noode Spelmans, wagenmaker, te Brussel Ulens, burgmeester van Grand-Jaminne; Masson, van Brussel. Men verzekert dat een messenkoop- man in den morgend meer dan dertig pon jaards heeft verkocht aan lieden die hij niet kende en men bijgevolg als geene Mechelaars en tot de klerikalen behoo- rende, mag aanzien. Des morgends, weinig na hunne aan komst, hebben de studenten van Leuven en de studenten der Hoogeschool van Gent,wier jonge congregatie te Mechelen haar eersten veldslag heeft geleverd, in een magazijn op den hoek der Brussel straat, veleeikenhouten stokken gekocht. 15 20 20 15 15 90 20 20 20 15 15 90 20 20 20 15 15 90 15 25' 5 15 20 80 20 25 5 15 15 80 15 25 15 10 15 80 15 20 15 20 10 80 20 25 10 15 10 80 15 5 15 20 20 75 BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. IJperen, 12" Februari 1876. ScliooIpeuMisig.-Vorige lijstenfr. 2,590-11 Steuveling met sneeuwballen, 0-50 Totaal fr. 2,590-61 De Tombola van den Schoolpenning komt nog verrijkt te worden door een schoon artistiek voorwerp. M. Fiers, de vermaarde beeldhouwer, heeft de Margueriteeen standbeeld in plaaster waarvan het marmeren oorspronkelijk stuk in onze troonzaal pronkt met veel welwillendheid afgestaan. Stellig is dit stuk een der schoonste prijzen van hel Tombola. Wij kunnen niet nalaten M. Fiers, over zijne schrandere mildadigheid hertelijk te bedanken. De artisten, wanneer het er op aankomt blijven nooit ten achteren hun talent ten dienste van goede werken te stellen. Benoeming der nieuwe Stads- Magistrateai. - Maandag, 14 dezer, in den morgend kondigde hel Staatsblad de benaming aan onze nieuwe Stads-Magistraten en welhaast verspreidde de nieuwm'aar zich bliksemsnel rond de stad, onder het geluid van onzen beiaard. Veel huizen werden met de vaderlandsche kleuren versierd. 's Avonds om (i ure had de officieele ontvangst plaats in de zalen van het Stadhuis, alwaar de verschilligeadministralien, beambten, maatschap pijen in groote menigte zich aangeboden hebben. Zijn opvolgentlijk ontvangen geweest De Gemeente-raad De officieren der Burgerwacht De officieren en onder-officieren van het korps Pompiers De besturende Commissie der Burgerlijke Gods huizen Het Bureel van Weldadigheid Het korps der professeurs van 't Kollegie en der Middelbare school Dc bestierder en onderwijzers der Lagere scholen; De Akademie van schoone kunsten en profes- sioneele school De Werkrechters-raad M. de Senateur Baron Mazeman de Couthove. Het personneel van 'l openbaar Slachthuis De Liberale Vereeniging De koninklijke maatschappij Sl-Sebasliaan De Koormaatschappij De Vlaamsche Ster De Schoolpenning De Vrije Stalenboogschutlers De Lyre Ouvrière De Witte Klakken, (fanfaren) De maatschappij van Onderlinge Bijstand der Coiffeurs en menig anderen te lang om op te sommen. Ieder voorzitter of afgevaardigde legde een compliment af waarin de oprechtste gevoelens van verknochtheid en toegenegenheid uitblonken. Onder de aanspraken die meest indruk op de toehoorders gelalen hebben, moeten wij aanha len deze van M. Carton-Hynderick, voorzitter der besturende Commissie der Godshuizen. Wat aangaat M. de Burgemeester, deze heeft op ieder compliment buitengewoon en welgepast geantwoord en iedereen was te vrede op de wijze waarop hij allen zoo vriendelijk, zoo overtuigend en zoo welsprekend wist te ontvangen. Het antwoord op de warme aanspraak van M. Ilenri Carton, onder-voorzitter der Liberale Associatie was zóó wel dat er luidruchtige toe juichingen losborsten. Onpartijdig, recht en welwillend voor al de onderhoorigen, zonder onderscheid van gezind heid, zegde de achtbare burgemeester, zullen wij altoos de wet en het gezag doen eer biedigen; en zeker is hel, dat de magistraten, die voor laak hebben op de muren onzer oude Halle, de bloedige worstelingen onzer vaderen te doen schilderen, die voor hunne vrijheid vochten, de belangen der gemeente niet zullen opofferen voor gelijk welke onwettige eischen )i Wij zullen ook niet vergeten, zegde M.Van- heule, dal wij, vertegenwoordigers en mandala- rissen der groote meerderheid onzer medebur gers, dat het onder de liberale vaandel is dat wij hier op het Stadhuis aangekomen zijn. Gedurend deze plechtigheid, hebben de muziek der Pompiers, de Witte Klakken, de Koormaal- schappij en de Lyre Ouvrière zich beurtelings laten hooren. Na het eindigen dezer zoo indrukwekkende belooging dat geschiedde rond acht ure, heeft de fanfare (Witte Kiakken) een fakeltocht ingericht. Op haren doortocht door de straten onzer stad was dezelve gevolgd door wel 5000 menschen aan de huizen gekomen der nieuwe gekozenen hield de stoet zich stil en gaf eene serenade, onder het afbranden van een tol de gelegenheid bereid vuurwerk. De op afstand aanstokene ben gaalvuren vermeerderde nog de heerschende le vendigheid. Ter zelfder tijd, was de stad bijna geheel verlicht. Deze belooging moet goed doen aan het hert onzer nieuwe gekozenen zij bewijst hoe dank baar de inwoners zijn voor de mannen die hun dienst bewezen hebben.Dezen zullenzich met dob belen ijver toeleggen tot het voltrekken hunner taak. Men mag het getal personen schatten die zich ten Stadhuize in de officieele ontvangst aangebo den hebben, op ongeveer duizend man. Gedurend deze geestdriftige ontvangst, kon men drij van de Blauwe bemerken, die in eenen hoek verborgen, zeker uitgezonden waren om alles af te zien wat er daar gebeurde. Eh wel indien ze er een getrouw verslag van geven, hunne meesters zullen hunne ooren intrekken en moeten in hun eigen zeggen als wij dachten en zegden eens op het Stadhuis meester te wor den, wij hebben ons deerlijk bedrogen, het zou wel kunnen gebeuren dat wij er nooit geraken Om te voldoen aan het verzoek van het grootste deel onzer bevolking, was besloten eenen stoet in te richten ten einde met de heeren Raadsleden der stad den heer Burgemeester aan de statie te gaan afhalen Donderdagbij zijne lerugkomslvanBrugge alwaar hij zijnen eed gaan afleggen is in de handen van M. dtn Gouverneur van Brugge. Aide maatschappijen van stad warenuitgenoo- digd om luister aan de betooging te brengen. Den zelfden dag moest er een Banket (bij in schrijving plaats hebben in de Blauwe zaal van het Stadhuis, aan 12 fr. per hoofd, den wijn niet medebegrepen. Door het afsterven van Mev. de Stuers, (M. de Stuers is raadsheer), is de stoel afgeschaft en het banket zal maar Zondag aanstaande plaats hebben. De officieele inhuiding geschiedt Donderdag middag ten stadhuize. TIaaiustbe Ster. - Zondag laatst heeft de Vlaamsche Ster haar tooneelsaizoen gesloten met eene luisterlijke vertooning. Buiten de drij tooneelslukken dié als op wielkens afgeloopen hebben en het publiek hoogstens hebben voldaan, hadden wij nog een concert gegeven door het orkest onder het bestier van den kundigen muziekmeester Balma kers,die zijn publiek vergast heeft met drij uitge kozene muziekstukken. Nu het tooneelsaizoen op zijn einde geloopen is, zijn er liefhebbers die zich afvragen hoe het ten naasten jare zal gaan als wanneer de tegen woordige eigenaar van het theater zich niet zou verstaan met onze Regencie. Wij kunnen geen lokaal uitdenken dat eenig- zins de Stadszaal zou kunnen vervangen in afwachting der bouwing eener nieuwe komedie zaal, onmisselijk voor eene stad zooals IJperen. Iedereen jammert over den te voorzienen ondergang der Vlaamsche Ster, indien zij eenige jaren moet blijven zonder spelen. Nu, dat het zij zoo het kunne, wij betrouwen ons op de wijsheid en de welwillendheid der man nen die thans aan het hoofd der Stadsregeering, alles zullen inspannen, om te voorzien in deze zoo dringende noodwendigheid. Tentoonstelling. - Wij vernemen met eene ware voldoening welke door alle vrienden der schoone kunsten zal gedeeld zijn, dat Mijnheer Désiié Böhm zeer welwillend heeft toegestemd een tentoonstelling te houden zijner collectie teekeningen en gravuren van oude meesters. In een aanstaande artikel behouden wij ons voor te spreken over den grooten bijval verwor ven door deze verzameling in den Cercle arlislique te Antwerpen. Deze tentoonstelling zal plaats hebben in eene der zalen van onzen Teekeii-Akadnnie, den Zondag 27, den Maandag 28 en den Dinsdag 29 dezer loopeude maand Februari ten voordeele van den Schoolpenning. Sterfgev.il. - Eene der achtbaarste fa- miljen onzer stad koim op nieuw eene harde beproeving te onderslaan. Mevrouw de Stuers, (echtgenote van den heer Ridder Guslaf de Stuers), geboren Ernesline- Sophie-Marie-Laure Merghelynck, is Vrijdag laatst ten d l l/2 ure des voormiddags te Nice (Zee-Alpen), Frankrijk overleden; zij is aan eene lange en wreede ziekte bezweken. De arme menschen zullen eene harer grootste weldoensters verliezen, want bij hare onwaar deerbare bekwaamheden van hert en geest bezat zij nog eene onuilputbare liefdadigheid. In de eerste dagen der toekomende week zul len de stoffelijke overblijfsels alhier aangebracht worden en de lijkplechligheid zal 's anderendaags plaats hebben in Sinl-Maartens kerk. Burgerwacht. Maatschappij Cijbelschulters. 17" Schieting van het winter saizoen. 6 Februari 1876. Hoogst getal. 25 15 25 20 20 105 20 20 15 25 20 100 Leegst getal. 5 2 1 2 5 11 4 4 5 2 2 17 Ligy, A. Lebbe, A. Leclercq, T Anten, J. 18c Schieting Schieting Swekels, L. Leclercq, T. Lebbe, A. Lesaffre, A. Ligy, F. Fraipont, M. Dumon, A. Ligy,A. Poot, H. 13 Februari 1876. met het Comblain geweer. Van den Tl" tot den 18" Februari 1876. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 1) Vrouwelijk id. 7) Zame" 8' Vercouter, Henricus, metzelaar, en Lecoutere, Euphrasia, kantwerkster. Verhaegl.e, Petrus, werkman, en Desodt, Anna, herbergierster. Waerlop, Franciscus, 67 jaren, werkman, on gehuwd, St-Pieters-nevens-Ypre. Dentckere, Clementia, 67 jaren, kantwerkster, ongehuwd, Boesingheslraat.— Kesteman, Isabella, 79 jaren, zonder beroep, weduwe van Rolandus Dechievre, Schultelaarstraat. Mille, Honorata, 52 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Boomgaardstraat. Andries, Joannes, 67 jaren, zonder beroep, weduwaar van Adelia Berlier, Beluikslraat. Ryckebusch, Maria, 46 jaren, zonder beroep, echtgenote van Juvenal Allaer, Boterstraat. Verbrugghe, Julius, 57 jaren, roeper in openbare verknopingen, ongehuwd, Rijselslraat. Tris tram, Rosalia, 77 jaren, dienstmeid, ongehuwd, Recolettestraat.Vulsteke, Philippus, 78 jaren, zonder beroep, weduwaar van Amelia Brigou, Rijkeklaarstraat. Deckmyn, Maria, 17 jaren, kantenwerkster, ongehuwd, Bukkerstraal. Lecler, Joannes, 78 jaren, zonder beroep, echt genoot van Julia TermoteTempelstraat. Swingedouw, Julia, 54 jaren, zonder beroep, echtgenote van Ivo Versavel, Dixmudestraat. Goubé, Maria, 23 jaren, kantwerkster, ongehuwd, Koeimarkl. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 1) de 7 jaren Vrouwelijk idem 1)"" Den 16 Februari 1876. Wij maken aan eenieder bekend dal de verza meling der Drekpartij, in den nacht van Zondag II. nogeens aan het werk is geweest en dat, gedu rende den heiligen tijd der jubilée op St-Jans parochie, omtrent al de parochianen van d'Yper- straat hun groot deel gehad hebben men heeft bemerkt dal hel jubiléedrek was Zal onze acht baren Burgmeester welhaast middels inspannen om aan zulke schandalen een einde te stellen of zullen de beledigde burgers zelfs de politie moeten doen of zich begeven bij den heer Procureur des Konings te Yper om zijne tusschenkomsl te ver zoeken Zou het dan eenigzins waar zijn 't gene menigvuldige Poperinghenaren zich inbeelden, dat het of daar omtrent vruchteloos is de politie agenten te belasten met op klericale straatschen ders het oog te houden Indien het slinkende gespuis der congreganisten, kerkuilen of pilaar bijters zijne walgende manieren blijft voortzetten, zonder ooit in de handen der stads-politie te vallen, zullen wij eindelijk niet mogen peinzen en zelfs zeggen, dat de agenten ooren en oogen sluiten, omdat zij denken van aldus aangenaam te zijn aan onze gekruinde opperburgers, wiens sermonen en ooi blazingen tegen de liberale inw o nershunne drekkige uitwerksels gevonden hebben in den persoon van eenige drekvolle schijnhei ligen Zoodanig dat de heer politie-kommissaris op deze agenten niet zoude mogen rekenen. Wij zullen aan den heer Burgmeester een mid del aanwijzen om de ruste der burgers en de eigendommen in de stad, binst den nacht van alle oneerlijke en schandelijke aanrandingen te be vrijden, het ware van de Tuiters op den toorn van Sl-Berlinus kerk, welke de historie van Ma|- berough schijnen naar te poetsen, en die in zeker branden door de burgers zelfs hebben moeten wakker gemaakt zijn om de brandklok te kleppen, te vervangen door nachtwakers, die gedurend den' nacht de straten zouden doorloopen, gelijk in alle andere steden, en ii der burger zal met veel genoegen zijn deel in de kosten er van afdragen om in zijne nachtrust niet geslooid te worden. Wij verzoeken dan onzen achtbaren Burgmeester hier over na te denken en zijne doorluchtige Gemeenteraad te raadplegen, om er van aan de belanghebbende burgers, een verslag te geven. Men schrijft uit Poperioghe. Ter gelegenheid van S'-Sebastiaan, hebben een vijftigtal leden der gilde van Proven, op 25 Januarij, zich vereenigd aan eenen maaltijd, alwaar de grootste vriendschap, en het beste orde heerschle tol op den oogenblik der scheiding, van 9 tot 10 ure 's avonds dan drukte men zich de hand, wenschte men zich den goeden nacht, met belofte van zich des anderdaags weder te zien om de begraving van een oud-pompier (zoon eener weduwe), hunnen medebroeder, bij te wonen. De behoeftigen der gemeente zijn niet vergeten geweest in deze verbroederingsfeest, eene deeling van 300 a 400 brooden heeft plaats gehad al de leden waren te vrede hunnen feestdag op zoo eene aangename wijze en zonder den minsten twist gevierd te hebben maar zij hadden gere kend zonder het lafhartig oordeel van den ver maarden Larnpe Zondag, 30 Januari, is hij in zijne kuipe van waarheid gekropen, hel schuimen de vraak op de lippen, en na de gewoonlijke afkondiging van de missen der overledenen, heeft bij bijzonder- lijke gebeden verzocht voor de herstelling van het tijdelijk gezag van Pie IX en omdat de Geuzen aan hel hoofd van het gouvernement niet meei zouden geraken want, zegde hij, zij zouden alhier doen juist gelijk in Pruisen, de priesters uitbannen, niets, dan voor hunne plichlrn ge kweten te hebben, zoo als er twee nu zich bevin den in het klooster van St-Six, het zoude alhier niet beter gaan indien de Geuzenaan de heerschappij kwamen, zij verhooveeldigen zich reeds met te zeggen en zelfs te schrijven van 't ongedierte der papen, verlost ons vaderlanda Op onze gemeente zelfs,-voegde hij er bij,-zijn er grijsaards, die de werken der Geuzen goed keuren een van hun heeft eenen zoon die pries ter en eene dochter die religieuse is, en hij onder steunt de slechten wanneer wij geloofden dat iedereen, met den jubilé, daarvan afstand gedaan had, zien wij dien grijsaard aan het hoofd eener Geuzenfeest, voorstellende om malkaar door maaltijden e» begravingen te verbroederen; moet men niet bekennen dat zulke grijsaaids werken, gelijk in t jaar 89, om hunne eigene kinders te vervolgen, en het bloed der priesters te doen stroomen Daarna zegde hij, dat Onzen Heer J.-C. in zijne begraving, van eerlijke en treffelijke men schen gedragen is geweest, maar nu is alles ver anderd, wanneer nu iemand sterft het moet eenen giooten troost zijn voor zijne moeder haren zoon is gedragen van de Geuzen en de geheelen Geuzenbond volgt hem naar de gewijde aarde denkt wat schoone gebeden die mannen aldaar doen zij vragen en wenschen niet anders dan van 't ongedierte der papen verlost ons vaderland gij kunt dus denken wat voordcel de zul van den afgestorven broeder kan genie ten Men moet lafhartig zijn om de inwoners eener gemeente, aizoo door politieke driften, tegen malkaór op te hitsen. Waarom heeft hij niet gesproken over de vriendelijke bijeenkomst welke plaats gehad heeft den dag der loting, niet bij den burgmeester, maar bij den pastor, alwaar de uitgenoodigden van een tot zeven ure aan tafel gebleven zijn, ter eere en glorie Gods, en zoo wel gesmuld en besproeid hebben, dat Jan van Watou, zoo als hel zijne gewoonte is, den arm van een ander moets vasthoudrri omdat de inwoners zijnen staat van vermoeidheid niet te veel zouden bemerkt hebben. De armen der gemeente zijn, in deze gelegen heid, ook niet vergeten geweest.... met beloften 15 F'ebruari 1876. Geestelijke krouijk. Het schtiiicinal van Slut-tticaue. Een der medewerkers van L'Opinion Na tionale heeft de visu de begraving beschre ven der arme slachtoffers van den koolpul van Jabin, tot Saint-Etienne. In dit beweenelijke tooneel, zoo er waren, eene bijzonderheid doet het geweten oproeren. Ziet, vóór meer te zeggen, is het beter het feit te herinneren, vervolgens zal men oordeelen. De doodkisten der ongelukkige, welke men uil de koolmijn heeft kunnen verlossen zijn uitgesteld

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 2