Gazette van 't arrondissement IJ peren. Militaire kwestie en de klerikalen. Burgeroorlog. De wanorders te Mechelen. V 727. 15e Jaar. Zondag 27" Februari 1876. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Bericht aan onze lezers. Politieke berichten. Bureel: Dlxniudestraat, 39. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. REKLAMEN 15 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT: fr. 4-00 's jaars voor de stad, fr. 4-50 voor geheel Belgle. Buitenlandsche verzendingen 't port daarboven. 10 centiemen het nummer. Men schrijft in op alle de postbureelen. IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-Hazebrouck. 6-40. - 12-05. - 5-57. - 6-50 Poperinghe. 9-07. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-54. - 9-49.- 11-15. - 2-55. - 5-25.- Boeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-06. - 6-20. Daar onze TOEKOMST altoos regel matig den Zaterdag van IJperen verzon den wordt, verzoeken wij dezen die hun nummer niet ontvangen, het ons dadelijk te laten weten. De laatste inlichtingen welke wij sedert gisteren nopens de fransche kiezingen van den 20 Februari ontvangen hebben, als ook de uitleggingen der bijzonderste parijsche bladen, versterken ons volledig in het gevoelen dat wij reeds over die belangrijke kiezing hebben uitgedrukt. De verantwoordelijkheid der repu- bliekeinen zal aangroeien naarmate hun ne behaalde overwinningen vergrooten. Het lot van Frankrijk en der fransche republiek bevindt zich voortaan in hunne handen. Hunne tegenstrevers, bijna tot eene volkomen machteloosheid gebracht, kun nen hen niet ernstig meer hinderen, maar ook zij moeten zich kunnen bedwingen. Het verdikt der algemeene stemming, misschien zonder voorgaande, in volle vrijheid uitgebracht, bewijst wel dat het uitzinnig zou geweest zijn zich tegen over die beweging der openbare denk wijze te willen stellen of zonder en tegen haar een bestuur van zuiveren parlemen taire oorsprong tol stand te brengen. Wij herhalen het, de republiekeinen moeten met meer wijsheid handelen dan ooit. Hunne houding van den laatsten tijd laat hopen dat zij er aan geene zul len te kort schieten. M. Buffet, zegt men, wil onmiddellijk aftreden. Men heeft gesproken van een over gangsministerie met M. Dufaure aan het hoofd en waarvan eenige gewezen mi nisters deel zouden maken, bij welke men verscheidene nieuwe mannen, onder andere M. Léon Renault, zou voegen. Men ziet niet wel waarom een derge lijk ingericht kabinet, noodzakelijk een overgankelijk karakter zon hebben. Een bestuur waarvan MM. Dufaure. Léon Say, Léon Renault zouden deel maken, zou aan den loop der denkwijze, in de senatoriale en wetgevende kiezingen uit gedrukt, nauwkeurig beantwoorden. Derepubüekeinsche partij in Frankrijk juichthare overwinning bij de verkie zingen voor de kamer van afgevaardigden is schitterend. Onder de bonaparlislen die het onder spit moesten delven bevindt zich Emile Ollivier Rouher is, naar het schijnt, ook niet gekozen. De imperialistische partij had 210 kandidaten gesteld, en dus naar het schijnt voor 321 zetels in de Kamer geen liefhebbers kunnen vinden van de 328 verkiezingen die gisteren avond bekend waren zijn niet meer dan 62 gunstig voor de aanhangers van Napoléon IV uitgevallen. Daarente gen zijn enkele der felste tegenstanders van het keizerrijk in meer dan één distrikt gekozen. Ziehier den uitslag, volgens de Temps, der verschillige denkwijzen die in de kiezingen van 20 februari hebben geze gepraald Republiekeinen, 293 Constitulionneelen, 18 Rechterzijde, 42 Legitimisten, 18 Bonapartisten, 50 422 Er zijn 108 balloteeringen waarvan 69 aan de linker zijden schijnen voordeelig te zijn. Er blijft nu nog den uitslag der kie zingen te kennen in de vi,r koloniën van de Réunion, fransch Indië, Guadeloupe en Martinique die alle vier een afgevaar digde noemen. Eenedepeche uit Constantinopel meldt ons een belangrijk document, het is een dekreet welke eene algemeene kwijt schelding verleent aan al degenen, die binst het tijdverloop van vier weken naar hunne haardstede zullen terug- keeren. Het dekreet voegt er bij dat het gou vernement op zijne kosten de vernietigde huizen zal doen herbouwen, alsook de kerken, en eene zekere som ter beschik king der inwoners zal stellen die naar hunne arbeid willen terug keeren, (en einde hen het hervatten van het werk te vergemakkelijken. Madrid, woensdag, 23 februarij. De Carlisten trekken te Alsasua en te Zumarragd, nabij de lijn van den ijzeren weg,.te zamen. Don Carlos is in de omstreken van Alsasua. De koning is naar Sl-Sebastien gegaan waar hij de troepen in oogenschouw heeft genomen. Officiel. De liberale troepen hebben aan de Carlisten 86 stukken geschut afgenomen, zonder die van Tolosa mede te tellen. De generaal Echaguë is te Tolosa aan gekomen om hel bevel over den linker vleugel te nemen. Eerlangs zullen de bewerkingen hernomen worden. Na zijn bezoek, begeeft de koning zich naar Irun en de grenzen, en don Carlos is achter uitgeweken in de richting van Elisondo. De desertiën van soldaten met hunne wapens neemt meer toe. DE 't Zijn de liberalen, roepen de kleri kale logenpapieren uit. die de substitutie hebben afgeschaft. Niet een liberaal zal dit loochenen. Maar zou de afschaffing van de sub stitutie wel zulke groote verzwaring zijn der milieie-wet Dat de klerikale papie ren aan hunne lezers eens zeggen dat, met de afschaffing der substitutie, de lotelingen niet meer blootgesteld zullen zijn, in tijd van oorlog zeiven den ransel op te nemen. In 1870 zijn honderde jongelingen gedwongen geweest de plaats te vervangen van hunnen substituant, of, na eenen substituant aangesteld te hebben, zich nog eens van den dienst vrij te koopen. De liberalen hebben de substitutie afgeschaft. Maar de klerikalen hebben het remplacement aan 't gouvernement alleen overgelaten, en hebben de plaats vervanging voor al wie niet rijk is, on mogelijk gemaakt. Volgens de liberale wet van 1870 kon, maar moest men zich tol het gouverne ment niet wenden om eenen remplacant te krijgen. Voor eenen prijs die niet veel hooger was dan de prijs van eenen sub stituant kon men eenen remplacant vinden. In 1870 zelfs, als de bloedige oorlog tusschen Frankrijk en Pruisen woedde, en al de klassen waren binnen geroepen, kocht men eenen remplacant voor 1000 fr. De klerikalen die beloofden de krijgs lasten te verminderen, hebben den prijs der plaatsvervangers doen stijgen tot 1600 fr. voor degenen aan wie 't gouver nement eenen man kan bezorgen, en tot 3,000 a 4,000 fr. voor de anderen, 'l is te zeggen voor meer dan een derde der lotelingen. Dat en zeggen de klerikale bedrogpa pieren niet. De Koning is de schuld dat de klerika len de krijgslasten vermeerderd hebben, roepen de klerikale schelmen uit. Eerst, dat is een logen. Maar vooronderstellen wij dat de Ko ning de krijgslasten wil vermeerderen tegen den wil van 't klerikaal ministerie; waarom blijven zij dan aan 'tStaatsroer? De ministers zijn niet verplicht ministers te blijven, en indien het geene platzak ken en lafaards zijn, zouden zij zich moeten verhaasten hun ontslag te geven om legen hun geweten niet te handelen. Wij hooren de klerikalen ons toeroe pen maar de Koning zou een liberaal ministerie samenstellen. Wel een liberaal ministerie met eene klerikale meerder heid in de Kamers is onmogelijk. De Koning zou de Kamers ontbinden, zullen de klerikalen ons zeggen. Maar, indien het land met u is, hebt gij voor eene ontbinding niet te vreezen. Eene herkiezing zou eene klerikale meerder heid naar de Kamers zenden. En dan, als de Koning, tegen den wil van 't volk, wil wetten hebben, dan moet hij ze in een ander land gaan zoeken. Maar die zoogezegde tegenkanting van wege Leopold II is een klerikaal fopma- chien. De klerikalen, om aan 't schotel ken te geraken, hebben aan 't volk beloften gedaan, welke zij nu niet willen uitvoeren en om zich uit den slag te trekken werpen zij, als volksbedriegers en lafaards, hunne werken op den rug van den Koning, welk, even als zijn vader, slechts dat wil wat het volk wil. Wanneer men de klerikale bladen leest, is men getuige van een zonderling schouwtooneel. De geuzen, de liberalen, zeggen zij, zullen den burgeroorlog in ons land doen ontstaan. En nogtans zijn hel de klerikale ga zetten geweest die schreven DAT BELGIE ROT WAS, DAT HET NIET KON GENEZEN WOR- DEN DAN IN EEN BAD VAN BLOED Het zijn de klerikalen geweest die de fanalieken met slokken hebben gewa pend, allerhande betoogingen inrichten om de groote steden in opschudding te brengen, zoo het zondag te Mechelen gebeurd is. Ook denken de lieve klerikalen nu dat het niet genoeg meer is de tjeefkens met stokken te wapenen maar zij laten het volk toe, vreemde geweeren tegen eenen spolsprijs ter hand te stellen, en zij wa penen hunne mannen met ponjaards. Gij, klerikalen, wilt den burgeroorlog. Wij, liberalen, waken voor het heil van het vrije, onafhankelijke en onzijdige vaderland. Wij, liberalen, die maar al te lang onverschillig zijn geweest, zijn ontwaakt tegenover het afgrijselijk gevaarwij hebben elkander de hand gegeven om hetzelve af te weeren. De burgeroorlog welke gij, klerikalen, hebt willen ontsteken, is door ons ge dempt. Uw rijk loopt ten einde, en Belgie, ons duurbaar vaderland, zal er de libe ralen eeuwig dankbaar om zijn. Wij hebben niet veel mede te deelen over het onderzoek dat te Mechelen is ingesteld, wegens de wanorders aldaar door de klerikalen uitgelokt. Het wordt door den Journal de Bru- xelles bevestigd, dat M. De Bruyn, een jonge magistraal, gekend voor zijne kle rikale denkwijze, bijzonderlijk gelast is met het onderzoek der wanorders. Het ministerie had in de Kamer een onpartijdig onderzoek beloofdhet legt er hem goed voor aan boord Evenwel komen er alle dagen nieuwe DE TOEKOMST.

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 1