Gazette van 't; arrondissement IJ peren. Het bijgeloof. Don Carlos, de Paus en de clericale bladen. ]\r 729. 15e Jaar. Zondag 12!1 Maart 1876. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Yerschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Bericht aan onze lezers. Politieke berichten. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. REKLAMEN ABONNEMENT: Daar onze TOEKOMST altoos regel matig den Zaterdag van IJperen verzon den wordt, verzoeken wij dezen die hun nummer niet ontvangen, het ons dadelijk te laten weten. Woensdag heeft de eerste openbare zitting te Versailles plnats gehad van de twee nieuwe gekozene Vergaderingen het Senaat en de Kamer van afgevaar digden. Het ministerie heeft zich niet volledig voor de Kamer kunnen aanbieden; men is nog altijd aan het onderhandelen. De kiezingen moeten eerst nagezien zijn, vooraleer men kan zeggen dat de Kamer definitief is samengesteld. De overhanding der volmachteri van de oude Vergadering aan de nieuwe, heeft plaats gehad. M. d'Audilfret heeft eene aanspraak gedaan, waarin hij de nieuwe gekozenen welkom heette. M. Gaulhier de Rumelly, voorzitter van den senaat, antwoordt dat de senaat, bewaarder der grondwet, de gemoede ren zal bevredigen, de vrede en de vei ligheid voor iedereen zal verzekeren cn zijne medewerking aan maarschalk Mac- Mahon, grondwettelijken voorzitter van de Republiek, zal verleenen, voor de handhaving der orde, de vrijheid en den vrede binnen en buiten het land. M. Dufaure, onder-voorzitter van den ministerraad, verklaart de zending van den marschalk te hebben ontvangen, en hij hoopt met de hulp van God en de medewerking der twee Kamers, te be sturen ingevolge de wetten, voorde eer en de belangen van het land. M. d'Audiffret verklaart de zending van de oude vergadering geëindigd. Hij legt zijn gezag neder. De Senaat behoudt het voorloopig bureel zoo als het is samengesteld eu duidt vervolgens bij loting de bureelen aan welke morgen de klesuitslagen zul len onderzoeken. Morgeu openbare zit ting om vier uren. M. Raspail, deken bij ouderdom, heeft in de Kamer der afgevaardigden eene redevoering uitgesproken, waarin hij een oproep deed aan de verkleefdheid van de Kamer voor het vaderland. De Kamer gaat vervolgens over tot de kie zing van eenen voor'ioopigen voorzitter. De Kamer der afgevaardigden heeft M. Grévy tot voorloopige voorzitter ge kozen met 414 stemmen op 436 stem mers en 3 witte briefjes. Zij heeft ook M. Rameau met 298 stemmen als voorloopige ondervoorzitter gekozen. De tijding dal er in Serbie eene om wenteling was uitgeborsten is volstrekt gelogenstraft. Uit Berlijn meldt men dat de geeste lijke rechtbank de afstelling van den bisschop Rrinckman, van Munster, heeft uitgesproken. De koning heeft het dekreet waarbij een uilleverings traktaat tussehen Spanje en Belgie is gesloten, onderteekend. Vele Carlisten maken gebruik van de kwijtschelding om in 8panje terug te keeren. De indrukwekkende betooging aan M. Vanheule gedaan tijdens zijne instelling als Burgemeester, door de burgerij en de werkende klasse onzer stad, is de schuld dat de opsteller van 't Nieuws blad niet meer kan slapen. Die arme duivel! hij is wel le be klagen. Hij heeft acht dagen lang moeten stu- deeren om in zijn Lokaal nieuws iets uit zijne botten te slaan dat noch kop noch steerl heeft Maar ook, kan hij het anders?... Bij zijne gewone lezers wilt hij door gaan als man van versland, en helaas al wat hij vertelt zijn beestigheden Want, houden staan dat deze feest met haren stoet aan de inwoners is opge legd geweest, bewijst klaarlijk dat bij nooit het hert der ware IJpcrlingen ge kend heeft, noch zal kennen. Eene onmogelijke zaak voor hem, ware de waarheid le zeggen, en hoe zou het anders kurjnen zijn? Eene slecht- trouwige ziel kan niet gelooven dat de goede trouw bij anderen bestaat, en daarom zullen zijne lezers nog lang mogen wachten vooraleer zij de waarheid over iets zullen weten. Dat deze betooging hem zwaar op de maag ligt en hem in eene kattekolerie gebracht heeft, valt niet te twijfelen; maar, als slimme vos, zooals hij bij zijne lezers zich wil doen doorgaan, had hij beter gedaan van voor dezen keet- zijne kwaadheid in te zwelgen De haat dien hij voedt legen alwie in zijne gezindheid niet deelt, doet hem groene kouten Zijne macht, als deze zijner partij, bestaat in lasteren en met modder wer pen tegen zijne politieke vijandende vraakzucht loopt zijne oogen uit De heilige schrijvelaar meent zeker iets vernufligsch uiteen gedaan te hebben toen hij de eerlijke werkmenschen, die van den stoet deelmaakten, uitschelt voor VLOOI EN VANGERS De werkman, die van 's morgens tot 's avonds zwoegt om zijne vrouw en kin deren een betrekkelijk gelukkig beslaan te bezorgen. Weet gij, Mestput-schrijver, wat men daarvoor moet zijn, om zulke onbetame lijke taal le voeren tegen het edelste ge deelte onzer bevolking?... Nen Gaai, nen crapuleuzen kecrle Volgens hem zouden de burgers en de werklieden niet meer vrij zijn te doen wat zij willen. Zij hadden niet dankbaar mogen zijn voor alles wal dien beer gedaan heeft voor hel onderwijs en het welzijn hunner kinderen! Neen, zij had den moeten ondankbaa.' zijn Hewel, dat schrijvertje van as uit de dozijn, en is niet weinig gemist, toen hij denkt dat de IJperlingen (de oprechte), ondankbare menschen zijn. De ijperling en lacht niet weinig met uwen schijnheiligen praat, want hij mengt den godsdienst met den politiek niet, hijKalm en bedaard stapt hij voort op den weg des vooruilgangshij vaagt zijn hielen aan het geschreeuw en de bedreigingen der mannen van de zwarte internationale! Gij sukkelaartje toch, weet gij wel dat gij, met al uwe scheldwoorden, noch aan den knie niet komt van onze werk menschen en burgers, die gij den air hebt zóó te verachten 't is daarom dat zij u en uw gezeever aanschouwen alsof gij nooit Gods wereld besmeurd had met uwe tegenwoordigheid! Maar laat Juni daar zijn, en in de kiezing, welke alsdan moet plaats heb ben, zullen die burgers, die werkmen schen, door u thans zoo versmaad, u alsdan toonen hoeveel gij hun weerd zijt! Ga dan hunne stem bedelen, zij zul len u een dariske leeren. De IJperling heeft tol aan de keel van de meesterma kerij der clericale bende; wat de IJper lingen willen 't zijn mannen die recht voor de vuist zijn, maar geen godsbe driegers, zij willen geene huichelarij, maar VRIJHEID(Pille.) In de buitengemeenten en in de steden zelve is het bijgeloof aan looveraars nog zeer levendig, en men vindt natuurlijk overal rappe kerels die er voordeel trach ten uit te trekken. Ook ziet men dage lijks menschen kaartelegsters raadplegen en zich de toekomst voorspellen in de lijnen van de hand of in den grond eens kofiijpots. Anderen geven geld aan zoo gezegde tooveraars en leveren zich over aan allerhande bijgeloovige handelingen om hunne bloedverwanten, hunne zieke beesten te genezen of opdat hun zoon een goed nummer in de loting zou trek ken. Somwijlen komt de policie en zelfs het gerecht in die zaken tussehen, en alsdan roepen de dagbladen in koor uit En zeggen dal dit nog gebeurt in volle XIXe eeuw, in onzen lijd van licht en vooruitgang. Maar wat vooral aardig is, 't is dat die verfoeilijke nijverheden vooral op zekere tijdstippen van het jaar plaats grijpen, onder de oogen der policie die ze aan moedigt en beschermt; oh! overal wordt er een tol betaald aan de tooveraars, de kaartlegsters, de kofïijkijkers. Op de kermissen zijn de planeethuisjes altijd vol volk en men ziet er jongelingen heen- loopen en er zelfs gedruksels koopen waarin hunne toekomst voorzegd wordt. Men doet er aan de jonge boeremeisjes den schoonen jongen zien die hunnen man zal worden, zij zoeken hem op of verwachten hem met overtuiging op de stellige belofte der waarzegster. Vele personen heeten dat farcen, kluitspelerijen. Wat ons betreft, wij vin den zulks diep zedeloos en treurig; want er zijn vele dwaasheden uit voort gesproten, die op menig toekomst den trenrigsten invloed uitgeoefend hebben; hoevele meisjes werden er niet door be drogen, hoe menig jongeling boet er niet om zijn gek geloof aan kaartekijksters. Bovendien hoe menigmaal hebben wij niet gehoord dat de oude vrouwen in den buiten mishandeld werden, onder voor wendsel dat het tooverheksen waren die eene kwade hand op de menschen, de kinderen geworpen hadden. Waarom dan al die valsche praktieken in het publiek toegelaten, welke het bijgeloof bij de' menigte onderhouden en doen voortduren. Het volk is bijgeloovig en dwaas genoeg, opdat de overheid er voor zou zorgen dal de bedriegers en foppers geen gemakkelijk spel zou gelaten wor den. Don Carlos, de pauslijke spaansche oproermaker, is gevlucht naar Frankrijk; zijn leger is ontbonden de burgeroorlog in Spanje is ten einde. Bravo Dit is een groote en gewichtige ge beurtenis, en alhoewel zij reeds sedert het begin dezer week gekend is zeggen er onze clericalen gazetten geen woord van. Nogal iets wat de geabonneerden van die heilige bladen niet weten mogen En noglans de val van Don Carlos is een zeer belangrijk nieuws voor de clericalen, want die koning, bij de gratie Gods, kostte machtig veel geld aan den Paus. en het is te denken dat, in de tegenwoordige omstandigheden, de IJ. Vader voor de nieuwjaargift zal bedan ken en zich zal te vreden houden met de St-Pielerspcnning. Te beter: de arme menschen zullen er niet kwaad om zijn. A 'propos van den Paus, men moet bekennen dat God hem hard beproeft. En inderdaad zijne zaken gaan in Rome geenen stap vooruit; zijne zaken in Spanje zijne om zeep; zijne zaken in Duitschland zijn naar den bliksem; zijne zaken in Frankrijk laten geene de minste hoop op goeden uitslag voor zien, en zijne zaken zelfs bij onze kleri kale ministers staan ook zeer slecht Arme Paus BureelVlxuiudestriiaf, S9. 25 centieincu den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. fr. 4-00 's jattrs voor de stad, fr. 4-50 voor geheel Belgie. Builenlandsche verzendingen 't port daarboven. 10 centiemen het nummer. Men schrijft in op alle de postbureelen. DE TOEKOMST IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-Hazebrouck. C-40. - 12-05. - 5-57. - 6-50 Poperinghe. 9-07. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-54. - 9-49.- Ti-15. - 2-55. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-06. - 6-20.

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 1