POPERINSHE. Op den buiten. Wel op bel hooger onderwijs. Klerikale uitdaging. Schoon te volgen voorbeeld. Stads Meuws. Briefwisseling der Toekomst. AVËLGJIEM. Op den builen is men nog ver ach teruit, wat de vrije, liberale gedachten betreft. Daar mogen of kunnen de mensehen niet verder denken dan het den pastoor belieft. Men vindt er nogthans personen, die de liberale princiepen aankleven, maar mogen dit niet altijd bekennen. Als er daar een liberaal is, die opent- lijk vrije gedachten heeft wordt die man vervolgd op alle wijzen. Degenen, die er bslang bij hebben, schilderen zulken persoon af als zijnde een religiehater, enz., omdat hij niet blindelings naar den zin van den zooge zegden herder der gemeente handelt. Waarlijk als men de vrije gedachten op de dorpen wil inplanten, moet men ijzeren moed hebben. Want als men afgeschilderd wordt op den preek- en in den biechtstoel als zijnde een religiehater, dan redeneeren de dorpelingen niet meer. Wij duiden de dorpelingen dit nog thans niet ten kwade, daar zij niet han delen uit eigen beweging; die personen verdienen eerder beklaagd te worden, daar zij dit worden ingeblazen door den pastoor of andere personen die er belang bij hebben. Daarom moeten de stedelingen hunne vrienden van den buiten ondersteunen in hunne lastige en zware lark. De personen, die daar de vrije gedach ten voortplanten, verdienen onder alle opzichten, onze achting, daar zij hunne rust opofferen ten voordeete onzer prin ciepen. (Jan van de Noordster.) De Kamer heeft zich bezig gehouden met de diskussie over de wet op hel hooger onderwijs. Hel ministerie is achteruit geweken en heeft zich tegen de voorstellen der middenseklie ver klaard. De houding van het staatsbe stuur is met veel spijt onthaald geworden door de ultras der rechterzijde. O 't is een teeken van den lijdnu meer dan ooit zijn de klerikalen machteloos gewor den iets tegen onze vrije instellingen te ondernemen en het openbaar onderwijs te versmachten. Daartoe hebben zij lust en verlangen genoeg, maar de openbare denkwijze zegt luid lot daar en niet verderBovendien de klerikale heer schappij beleeft hare laatste dagen in België; ten anderen Frankrijk en Spanje hebhen zich vrij gevochten en ons land zal niet ten achteren blijven op den weg des vooruitgangs, nu het ziet dat de verkwezelste volkeren zelve zich los rukken uit de klerikale handen. De dagbladen vermelden over eenigc dagen dat de familie de Béhr het proces gewonnen had dat zij het seminarie van Namen aangedaand had, in zake van de erfenis van den abt Fromenteau dei- abdij van Floreffe Het seminari werd veroordeeld tol de teruggaaf der erfenis. Men was nog al kurieus te weten welke houding de klerikale pat lij zou nemen ten opzichte van een harer volksverte genwoordigers, die de welvoegelijkheid zoo verre had durven vergeten van de belangen zijner familie boven deze dei- kerk te plaatsen. De nieuwsgierigheid is thans voldaan. De brusselschc correspondent der Patrie van Brugge meldt dat de heer Royer de vernieuwing van zijn mandaat als repre sentant van Namen, in de maand Juni niet meer- zal vragen. Deze aftocht, die zonneklaar den achtbaren vertegenwoor diger schijnt opgelegd le zijn, geeft in het klerikaal blad geene aanleiding tot treurnis, terwijl integendeel die zelfde gazet de ontslagneming van den kanonik De Haerne, representant van Korlrijk, als een oneindig verlies voor de rechter zijde der Kamer afschildert. Wij geven hier onder twee koepietjes welke in een klerikaal blad, de Dender- bode van Aalst, zijn verschenen, en welke de Bienpublic zoo schoon vindt. Leest dat proper ding eens Hou hou hou Men hange Frère-Caillou (bis). Daer aen den lanteernslaf, 'T is zyn verdiende straf De kerel bedreef zoo menig kwaed Dat ons nooit werdt verhaeld Hou hou hou Men hange Frère-Caillou (bis). Ah ah ah Men hange heerschap Bara (bis). Ginter aen den lanteernslaf, 'T is zyn verdiende straf De kerel miskent ons vaderland 'T is eene oprechte schand Ah ah ah Men hange heerschap Bara (bis). Men ziet hel, met hoeveel recht de klerikalen zich de onschuldige slachtof fers kunnen noemen van de provocatie der liberalen En wee9 verzekerd dat de klerikalen, ware het in hunne macht, zich bij geene woorden zouden bepalen. De klerikale bladen roepen gestadig dal het de liberalen zijn die door hunne geuzenliederen de katholijken uitdagen. De Constitution deeldt den volgenden brief mede Kortrijk, 3 Maart 1876. Mijnheer de Opsteller, Wij geven u hieronder de trouwe uitslag der ontvangsten, die de cavalcade van Zon dag laatst hebben opgebracht. Beloop der inschrijvingen en verkoop der omloop kaarten, fr. 1416-00 Omhaling op den doortocht van den stoet, 2000-36 Verkoop van boukets, 425-58 Verkoop van vrijstellingen van giften gedurend den uitgang van den stoet, 178-00 Totaal fr. 4019-94 Wij zullen later de rekening geven der uitdeelingen aan den arme gedaan. In naam van het inrichtings- comitait der Cavalcade. BURGERSTAND Sterfgevallen. DE SCHATBEWAAIlDEIl, JULES GRATRY. Wanneer men ingaat dat Kortrijk onder den klauw van het priesterdom ligt en dat zijn gemeente-bestuur ultra-clericaal is mag men zeker dit een schitterende uitslag heeten. lJperen, dl" Maart 1876. Scüi®®ïpCM«»ïïïg.- Vorige lijsten,fr. '2,615-17 Opbrengst eener partij Engelsche wiskt, 25-50 Een ongenoemde(3 maandelijkscbe storting), 5-00 Een tweede ongenoemde (5 maan- delijksche storting), 5-00 Totaal fr. 2,650-67 Tombola. - De Tombola van den we reldlijken Schoolpenning, komt van alle kanten nieuwe en schoone prijzen te ontvangen onder de merkweerdigste mag gesteld worden het album, bevattende al de composition van M. Ch. De Wulf, onzen schranderen medeburger, waar van de faam als componist en pianist alom bekend is. Deze gift is een der kostelijkste van het Tom bola, om de zeldzaamheid en de rijkheid van het geschenk. Teutoonstelling. - De Tentoonstel ling der kunstvoorwerpen, schilderijen, teeke- ningen en gravuren van oude meesters, is nog altijd toegankelijk voor het publiek. Zondag aanstaande is het de laatste dag en wij wakkeren de liefhebbers aan, deze eenige gele genheid niet te laten voorbijgaan zonder hunne nieuwsgierigheid te voldoen. Bul bij de eioonnaatsclnairpij. - Volgens den wensch uitgedrukt door het grootste gedeelte der Leden, de Koormaatschappij heeft Zondag laatst een luisterlijk Bal haren heer voor zitter M. Vanden Bogaerde en zijne Dame opge dragen. Dit bal, zooals men in het fransch zegt, was paré et travesti. De zaal van den Gouden Arend was zeer zin delijk versierd voor de gelegenheid,het zicht was vleiend aan het oog door het groen, de spiegels en het behangsel die uitermate wel geschikt waren. Wij hebben er een standbeeld van onzen stadsgenoot M. Fiers aangetroffen dat de naam draagt van Marguerite en als in eenen bloemhof prijkte. Het bal is zeer levendig geweest. De verschil li- ge verkleedde dansers en danseressen trokken aller oogen naar zich door hunne eigenaardige kostutnen. Men vond ervan alles, maar met veel zorg en rijkdom aangetakeld: Mousquelairs, djiks, ridders van Maltha, boe reu, pierrots, hougaarsche oflicieren, matroozen, ggggggggggg? J.'. .Egg»1111 L". UI. schotlanders, enz., enz.; vooral de damen waren rijk en zindelijk aangedaan en de diamanten schitterden overheerlijk. Voor het eindigen der eerste partij omtrent '11 ure werd er eene tusschenpoos uitgevoerd onder het geleide van onzrn kundige, dansmeester Dewaele die zijn entree deed met een tal jongelin gen in pierrots verkleed. De verschillige gyinas- tieke bewegingen, de drollige smoelen m posen trokken aller aandacht en veroorzaakte een algemeenen schallerlach. Wij maken ons compliment aan deze jongelin gen-schaar voor het kwartieruurs vermaak dal zij ons zoo kundig en buiten verwachting verschaft hebben, alsook aan M. Dewaele, de kundige meester. Wat bet algemeen der feest aangaat, deze is buitengewoon wel gelukt. De vriendelijkheid van den held en de heldin der feest M. en Mevr. Vanden Bogaerde, de geestigheid der dansers en danseressen, het medeslepend orkest, de uilgele- zene dienst van het buffet alsook de onberispelijke hoedanigheid der eten en drinkwaren, alles heeft medegeholpeu om aan de leden van de Koor maatschappij een goddelijk nacht te laten door brengen. Niet een wolkje heeft deze zoo gulhar tige feest komen benevelen en allen zullen een verguld geheugen bewaren eener feest welke zoo hertelijk aangeboden en zoo lieftallig aanvaard werd. Toegenegenheid en vriendschap zijn de waar borgen van alle huislijke feesten. V. Kiawège Cottrelly. - Hetgeen wij voor zegd hebben, heeft zich verwezentiijkt De troep van M. Collrelly is de volledigste ver zameling artiesten die men in zeer lang le Yperen aangetroffen heeft. Zijn ridders van beide geslachten, zijn gym- naslmeestei's en clowns, zijn zeer merkvveerdig, bovenal de Vliege-man. Hij doet de wonder baarste toeren welke men ooit zag, en wij hebben hooren zeggen, door mannen, waarvoor het zeer wel moet zijn, eer zij hunne goedkeuring geven, dat hel den strafsten artiest is die zij te Yperen nog gezien hebben. De olifanten, de honden, zijn zeer wel geoe fende dteren. En de peerden dan. Wat schoone en kostelijke beesten ziet men in de renbaan komen. Hunne bevalligheid en kostbaarheid vergrooten nog dooi de ongelooflijke geleerdheid waarmede deze edele dieren begaafd zijn. AJles is er zeer wel. Een gelukkig gedacht is het genomen besluit van voortaan ten 7 ure de voorstellingen le be ginnen daar de bewoners uit het omliggende nog den zelfden avond in tijds zullen kunnen naar huis keeren. Wij zullen nog op de manége terug keeren. Onze foore. - De foore van IJperen in 1876 zal eene der merkweerdigste zijn welke men in lang alhier zal gezien hebben, door het groot getal barakken als door de belangrijkheid derzelve. Onder de voornaamste tellen wij de dieren- gaarde, staande niet ver van het policie-bureel. De direkteur M. lledenbach, is in bezit een dei- schoonste collectien wilde dieren welke men nooit reizende aantrof. Leeuwen, tiegers, dro- madarissen, apen, een orang-outang, serpenten, wolven, beeren, enz. maken eene der volledigste verzamelingen uit welke ooit het publiek met i ucht zal uitgelokt hebben. Van den 5" tol den 10" Maart 1876. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 0) Vrouweiljk id. 5) te zamen 5. Leenard, Viginia, 62 jaren, zonder beroep, echtgenote van Franciscus Lecluyse,Tempelslraat. Malhet-uwese, Victor, 8 jaren, Meenenstraat. Deswaene, Rosalia, 75 jaren, zonder beroep, weduwe van Joannes Candeel, Ryke Clarestraat. Giller, Alphonsus, 40 jaren, koopman, echt genoot van Einerentia Hullaert, Dixmudeslraat. Vandewynckel, Carolus, 58 jaren, werkman, ongehuwd, Meenenstraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 1)„ de 7 jaren Vrouwelijk idem 1) 5 Maart 1876. Onze burgerlijke overheid, op bevel der gees telijke overheid, heeft dit jaar wederom op car naval het maskeren en vermommen verboden. liet schijnt dat het is ten gevolge van een alge meenen maatregel, genomen door Jan van Leffinghewant in alle steden waar een klerikaal regentie bestaat is hetzelfde verbod gedaan geweest; 't is alzoo dat men te Meenen, Roese- laare, enz. ook niet mag maskeren. Men verhoopt alzoo de bevolking al hare ver maken te ontnemen en van gene andere spektakels meer te laten genieten dan missen, loven, proces- siën en bedevaarden. Gelukkiglijk kunnen onze kalote-besluurders de feesten door de liberale maatschappijen gege ven, niet wettiglljk bei. tien, want Jaar zijn wij in ééne citadelle waar niemand ons kan hinde ren en alhoewel onze gekruindeu met al de kanons hunner kerk gedurig er op schieten, zij kunnen niet eene briek, noch niet een man doen vallen. Er bestonden eertijds nog wat spions eri verra ders, maar deze hebben de plaats moeten veriateo om er niet schandelijk uitgebannen te worden. 't Is alzoo dat de l'hilharmonie Zondag eene allerschoonste soirée musicale aan hare talrijke leden gegeven heeft de zaal was prop pend vol volk en men zag de vreugde op al|e wezens. Drie brusselsche liefhebbers die zouden mogen kampen tegen de best. kunstenaars, de beeren Nicol, Puola en Remo, hebben de toehoor ders zeer wel verzet,met het zingen van liedekens duos en operelten, die den grootslcn bijval gehad hebben. Ook hebben zij warmelijk onthaald geweest rn hebben verschillige hunner liedekens moeten hérzingen om te beantwoorden aan de krelenvan bis die men gedurig liet hooren. Men heeft ook bewonderd de stukken voor Sepluor, zeer wel uitgevoerd door verschillige philharmonisten, en die het publiek grootelijks behaagd hebben. Deze Soirée heeft geduurd tol middernacht en een ieder is dan te vrede vertrokken, zeggende wat zou men doen te Poperinghe, indien men de Philharmonic niet had om zich te verzetten. Nog andere artikels uit Poperinghe, te Iaat toegezonden, kunnen maar binnen acht dagen ingelijfd worden. 7 Maart 1876. Gelijk wij het, in onzen postscriptum, van Aschdag laatst mededeelden, heeft ons liberaal MuziekgenootschapPhare de lEscaul, weerdigiijk deel genomen in den voortreffelijken stoet, welke de korlrijksche liberalen ingericht hebben, op Quinquagesima (om de uit drukking onzer Moeder de II. Kerk te gebruikenten voordeele der ware armen, 't is te zeggen, ten voordeele der behoeftige werkende volksklas, en niet ten voordeele van den, met goud en diamanten overladen grijsaard, die te Roma het schoonste paleis der aarde be woont en die daar in koninklijke weelde en koninklijke dartelheid en vermaak leeft met de vrucht van hel zweet en bloed der, door de papen verdwaalde menigte, stuiver per stuiver onbe- schaamdelijk afgeschooid, of met bedreigingen van allen aard, zooals de kinderachtige vrees door zoogenoemde hel en andere dergelijke dwaas- en bedriegelijkheden van eenen anderen tijd, waarvan de papen alléén het monopool bezitten. Genoemd genoodschap werd rond 2 l/2 ure op de korlrijksche statie ontvangen, door eene af vaardiging van het inrichting—komiteil en nam aanstonds deel in den stoet, die luisterlijk en allerschoonst was. Onze liefhebbers hebben on derscheiden door hunne verstandige en onver moeibare medewerking in het liefdadige werk. Eenen bijzondere lof dienst toegezwaaid te wor den aan onzen muziekant, Jéróine Beleyn, die, na den uitgang des- stoets, in de bijzonderste cafészooals le Café Royal, Café Beige Café Savoyard, en elders het vaderlandsch lied .t DE VLAAMSCHE LEEUW EN DE GEUZEN., door G. de Gevter, met zooveel gevoel zong dat alle gemoederen hoogst aangedaan waren, en het geld regende wanneer hij omhalingen voor de ware armen deed. Niemand in Kortrijk had ooit dit vervoerend gezang, met zooveel ziel en aan doening hooren uitgalmenVergenoegd en verrukt over het goed onthaal in de rechtzinnig ste blijken der oprechtste broederlijkheid der korlrijksche liberalen zijn onze vrienden,'savonds teruggekeerd, allen wenschende eene nieuwe ge legenheid te kunnen te baat nemen om weêrom naar Kortrijk te gaan spelen. De stoet was vernuftig ingericht de koslumen waren frisch en prachtig de glimlach zweefde op alle lippen. Iedere deelgenoot speelde zijne rol met veel smaak en natuurlijkheid. Het publiek was opgeruimd en hoogst te vreden. Ook overtrefte de opbrengst aller hoop 4039 fr. 9-2 c" bracht de feest op!! Meer dan 4000 franken voor de loare armenmeer dan -2000 fr. verloi en voor de zwarte munteslagersl! Welk ongeluk Algemeen was dus de blijdschap en de tevre denheid der liberalen die alzoo hunne pogingen rijkelijk beloond zagen! Maar was deze blijdschap groot en oprecht, de haal en de nijd der papen aanhangers was het niet minder!!!! Grijnsachtige papenkoppen van alle slach en soort doorliepen knarlslandend de straten of grensden, als uitge hongerde tijgers die hunne onder de oogen liggende prooi niet kunnen verslinden, achter hunne gordijnen vermaledijdingen en vervven- schingen uitbrakende. Andere strooiden valsche geruchten uit en trachten aldus de volksfeest te doen mislukkenDoch, te vergeefs! le vergeefs!! Niemand aanhoor! hunne vernijnige stem, ieder een verwerpt niet verontwaardiging die schandige beschuldigingen, die kwaadwillende, doch on machtige zinspelingen. Aldus werden verrachl en bespot al die grij zende gezichten van vóór Christus tijden, die stiers- en ezelskoppen, die ganzen gaaien en die zwarte kraaien allen vrienden van Pieter Van Liere, van Samper, van konink David van Ba- vickhove, van Opsommer van Waermaerde en van al 'l ander ONGEDIERT DER PAPEN, die op Quinquagesima van razernij schuimbekten! De razernij der papen was ten hoogste toen ons muziek De Vlaamsche Leeuw en de. Leuzen aanhief en dit vervoerend stuk speelde door de Leiestraat, de Groote-Markt, de Graan- Markt, de Jan Palfinslraat trekkende en voor de laatste maal op de Staticplaals waar men elkander

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 2