Gazelle van 'S arrondissement Uperen. Een gezegende gelukzoeker. De kiezingen. Mirakel m Bavichove. De storm van Zondag. ï\r 730. 15e Jaar. Zondag 19n Maart 1876. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Bericht aan onze lezers. Politieke berichten. AANKONDIGINGEN REKLAMEN ABONNEMENT: VERTREKUREN VAN UPEREN NAAR Daar onze TOEKOMST altoos regel matig den Zaterdag van IJperen verzon den wordt, verzoeken wij dezen die hun nummer niet ontvangen, het ons dadelijk te laten weten. Het voornaamste nieuws uit Frank- tijk is de uitslag der stemmingen voor het samenstellen der bureelen. Voorde eerste maal hebben de Kamer en de Senaat de maat hunner meerderheid getoond. Zooals men er zich mocht aan ver wachten heeft in de eerste dier vergade ringen de meerderheid zcih voor de republiekeinen verklaard. M. Grévy is met 462 stemmen op 468 stemmers tot voorzitter gekozen; M. Durfort de Civrac de renigste kandidaat aan de rechter zijde toegestaan, MM. Bethmont, Rameau en Lepère, de drie kandidaten der linkerzijden, hebben respektievelijk 578, 349, 359 en 335' stemmen beko men. Voor de kwestors, hebben MM. Gailly en Doufert van de linker zijde, alleen de vereischte meerderheid beko men. In den Senaat na de kiezing van den voorzitter, M. d'Audiffret-Pasquier door 203 stemmen op 227 stemmers, heeft de rechterzijde de overhand behaald op de namen van MM. de Ladmirault en de Kerdrel. Zij werden na M. Martel, 230 stemmen, en M. Duclerc, 242 stemmen, met 189 en 152 stemmen gekozen. M. Jules Simon heeft maar 129 stemmen bekomen. De in Frankrijk gevluchte carlislen ten gevolge der neêrlaag van don Carlos, vragen bij duizenden om in Spanje te mogen terug keeren. Een bijzonderen trein met 450 carlislen is gisteren te Perignan aangekomen en naar de grens gestuurd. De Correspondance politique beves tigt dat Liobobratich met de leden van zijnen staf, George Petrovisch, Torna en ValleBalordich,Jogo,Mistrich.Carl Baello Cesare Descair en Mej. Marcus door eene patrouille op het Oostenrijksch grondge bied nabij Imoschi zijn aangehouden. Allen zullen in Oostenrijk geinterneerd worden. De prins van Wallis is den II Maart te Bombay aangekomen en heeft zich onmiddelijk aan boord van den Serapis begpveu, om naar Europa terug te kee ren. De koning van Spanje heeft den 18 dezer zijne plechtige intrede te Madrid gedaan. De Senaat van Washington heeft Nieuw-Mexiko onder de Stalen der Unie opgenomen. Don Carios heeft Spanje verlaten en is langs Frankrijk en Engeland gekomen, van waar bij naar Amerika zal overste ken. Na meer dan drij jaren den burger oorlog gevoerd te hebben, heeft die geluk zoeker zijn leger in den brand gelaten, met hetwelk hij wilde overwinnen of sterven. Zoo schreef hij ten minste over eenige weken nog in zijne proelamatiën. Wij zeggen gelukzoekeren inder daad, over eenige jaren woonde de spaansche sire te Parijs op een kwartier, zoo arm als Job en niet meer wetende van wat hout pijlen maken. Doch ziet, op eens komt hij in de gratie der jesuieten deze verschaffen hem geld en manschappen, en op den hoop toe nog den pauselijken zegen. Zekeren morgend had don Carlos zijn kwartier verlaten, en was hij in Spanje, waar hij zich als koning opdrong en alles te vuur eu te zweerd stelde. De pauselijke zegen bracht hem geen geluk bij want na een groot getal men- schen vermoord en uitgeplunderd te heb- heefl don Carlos den moed moeten op geven als een lafaard heeft hij zijn leger in den steek gelalen, om er zelve met behouden vel af te komen. Misschien zal hij ook wel gezorgd hebben dat zijne kas goed gevuld is, om in Amerika op wat beteren voet te leven dan op zijn kwartier in Parijs. Dit jaar zal de wetgevende zittijd waarschijnlijk omtrent den 15 Mei ge sloten worden uit hoofde der provintiale kiezingen diein die maand plaats grijpen. De hernieuwing van de helft der pro vintiale raden zal dit jaar op 22 Mei geschieden. De provintien welke den 13 Juni moeten overgaan tot de hernieuwing der leden van de Kamer der volksvertegen woordigers zijn ten getalle van vijf: Antwerpen, Brabant, West-Vlaanderen, Luxemburg en Namen. Men weet dat het meerendeel der vertegenwoordigers van die provintien, ter uitzondering van Brabant, klericalen zijn. Ook zien wj met genoegen, dat de liberalen zich overal gereed maken om den strijd aan te gaan, ten einde de libe ralen de meerderheid in de Kamers zouden bekomen, Wij zullen onze lezers op de hoogte houden van de kiesworstelingen in de verschillige provintien waar er kiezing plaats moet hebben. Hulste, 8 maart 1876. Mijnheer Westvlaming. Nog altijd wordt er in onze omstreken vele gesproken over hel mirakel van Bavichove. De eene lachen, de andere spotten er mede, en andere nog, vooral de kwezels en kwezelaars, beweenen en betreuren dit geestelijk ongeval. Ik voor mij, Mijnheer, ik en lach noch en spot, noch en treur noch en ween er om Doet zulks een beetje kwaad van den eenen kant, hel doet tevens ook goed van den anderen kant. Zulk een mirakel opent immers de, oogen van vele blinden, en geeft sloffe tot gegrond ach terdenken aan menige katholijke sukke laars, die wat al te veel trouw hebben in de jeugdige tikkenhaans, welke mees ter spelen op de parochie gelijk baas Koekeioere in het hennekot. En iiogtans, vader Cats zeide reeds in zijnen tijd Oude apen, Jonge papen, Lichte vrouwen, Moet men schouwen. En vader Cats en was waarachtig niet dom. Hij had met paters en nonnen van alle kleur en van alle soorten zeer vele verkeerd. Hij kende geestelijk en wereld lijk lot in de fijnste plooien van ziel en lijf. Hij was een diepe denker, eene groote wijsgeer, een oprechte volks vriend. En vader Cats mistrouwde de papen, vooral de jonge en hij raadt iedereen die niet verder le betrouwen als men ze zien kan. De ondervinding leert maar al te dikwijls dat Cats geen ongelijk had. Jammer maar dat onze vlaamsche boeren de gulden lessen van den wijzen dichter niet meer kennen... Een ander philosoof heeft gezegd Scire volunt secreta domus, atque indé timeri. Hetgeen in goed vlaamsch beteekentMistrouwt de zwarte ka zakken die de geheimen der huisgezinnen, doordringen, om op hen den invloed der vrees uit te oefenen. Gij, mannen, houdt ze voorzichtig verwijderd van uwe vrouwen gij moe der, houdt eene oog in 't zeil wanneer ze uwe dochters naderen, en gij vaders, laak tusschen hen en de eerzame vrouwen, 't zij jong of getrouwd, geene de minste eenzaamheid ontstaan want nog eens De oude apen en jonge papen zijn schuwe knapen. Hadde men te Bavichove den goeden raad van Cats en van Juvenal gekend, en er naar gehandeld, dan ware dal schandelijk mirakel dan niet gebeurd. De zwarte tikkenhaan en ware met het wil hoendertje niet weggeloopen om el ders eijers te gaan broeien, en nog andere wonderen uit te richten. Dus, opgepast!... Laat ons de eer- weerdige driebekken in heilige leegheid hunne dagen doorbrengen, zuipen en fricoleeien, zooveel ze willen, maar laat ons hen streng en frank beletten onze vrouwen en dochters schijnhcilïglijk le frequenteeren, te fanatiseeren en ein delijk le seduiseeren En daarmede, Mijnheer Westvlaming heb ik de eer u vriendelijk te salueeren. Wij geven hieronder eenige bijzonder heden over de onheilen welke het tem peest van Zondag in de verschillige plaatsen van het land heeft veroorzaakt: Een schrikkelijk tempeest heeft ook over Bergen van vier tot zeven ure ge woed en groole verwoestingen te wee- gebracht, In de stralen was het een regen van schaliën en pannen; schouwen stortten in; uithangborden en venster luiken werden afgerukt, ruilen verbrij zeld het grootste deel der glazen daken is bijna gansch vernietigd. Van het begin der Havrestraat tot het einde der Waux-Hall liggen twee en zeventig hoornen ontworteld. De kloktoren van het stadhuis is be schadigd. De schoone toren van Sle- Elisabelh wagelde als een dronken man en men vreesde elk oogenblik hem te zien neerkomen. Gelukkiglijk heeft hij weerstaan. Het is de voornaamste voorgevel van het nieuw gebouw, op de nieuwland- straat uitkomende, die ingesluikt is. Geheel de eerste verdieping ligt ten gronde. Dit voorval had plaats rond 4 ure en half. De spits van den nieuwen toren van Hyon, en die van de kerk van St-Pie- ters-Haine, zijn, indien men de reizigers mag gelooven, afgeslagen. Op den nieuwen weg van Cuesmes is eene herberg ingestuikt. De bewoners en verscheidene soldaten zijn gekwetst. Men zegt dal een dezer laatste in gevaar lijken toestand verkeert. Op denzelfden weg van Cuesmes is een gebouw uil verschillige woningen beslaande, geheel vernield. Op den weg van St-Symphorian zijn een paard en twee koeien door de puinen van eene schuur gedood. Te Spienes heeft het tempeest schrik kelijke verwoestingen te weeg gebracht. Het vuur in een huisje vlam gevat heb bende, heeft deze zich onmiddelijk uit gebreid twee hoeven en acht of tien huizen zijn vernield! Het was een vreeselijk tooneel. Indien de inlichtingen die ons op dit laatste oogenblik toekomen, nauwkeurig zijn, zouden verschillige personen ten gevolge van den storm, op verschillige plaatsen dezer provincie het leven ver loren hebben. Twee vrouwen zijn uit de vaart van Bergen* naar Concé, en boven Sl-Ghislain dood opgetrokken. Het schrikkelijk stormweder heeft Zondag ook le Luik gewoed. Men he/in- nert zich nog nooit zulk een hevig or kaan gehad te hebben. 'T is rond vier ure dat het tempeest begon het duurde lol zeven uren 's avonds. De wind blies met een ongelooflijk geweld. De schade welke hij in de stad en in de omstreken veroorzaakte is onberekenbaar. Gedu- aa«»ggKaBMMBr>fnBja.^Sai; Bureel: Uixuiudestrant. 39. 10 centiemen den regel. 45 centiemen den regel. Brieven pü pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. fr. 4-00 's jaars voor de stad, S'r. 4-50 voor geheel Belgie. Buitenlandsche verzendingen 't port daarboven. 10 centiemen het nummer. Men schrijft in op alle de postbureelen. DE TOEKOMST. IJZEREN-WEG. Poperinghe-Hazebrouck. 6-40. - 12-03. - 3-57. - 6-30 Poperinghe. 9-07. - 8-43. - 9-30. Korlrijk. 5-34. - 9-49.- 1 i-13. - 2-35. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 0-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-06. - 0-20. Reinaart Delooze.

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 1