Töperïnghi. Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. AVELGHEM. rcmle drij uren was hot oen onophoude lijke regen van schaliën en dakpannen de helft der daken is letterlijk vernield; al de daken der woningen liggen open. De daken der kerken, de torens bij zonder hebben veel geleden. Op de toren van Sint Jacob is goene enkele schalie gebleven. Eene menigte boomen zijn ontworteld geworden een dikke populicrbooni nabij de statie geplant, aan den ingang der rue des Guillemins, heeft in 't vallen bijna een rijtuig van den tram verplet. Donderde schouwen zijn omvergewor pen en met (luizende ruiten stuk gevlo gen. In de passage-Lemonnier, een met glas verwelfde straat, heeft men den doortocht moeten verbieden. De schaliën vlogen in menigte door den glazen koepel en de scherven kwamen als een hagelbui naar beneden. De hoeden vlogen weg in massa; de voorbijgangers waren verplicht om niet gekwetst te worden van langsheen de huizen te sluipen, De vigilanlen werden door den wind omgeslagen. Vrouwen en kinderen met geweld op den grond ge worpen. Een groot getal personen werden min of meer erg gekwetst. Eene vrouw, die over de place St-Lambert kwam, werd met een zwaar voorwerp den schedel verbrijzeld en in bedenkelijke toestand weggebracht. Te Herstal zijn verscheidene huizen ingestort. De Maas was als eene woedende zee. De baren sloegen meters hoog. Vele schepen verkeerden in nood doch men kon hen niet nabij komen. Gelukkig hebben wij hier gcene rampen te besta- ligen. Tusschen Luik en Verviers, tusschen Luik en Ans zijn met honderden tele graafpalen uit den grond gerukt, en over de riggels geworpen; hierdoor werd de gang der treinen belemmerd en verhin derd. De dienst van den telegraaf met Duitsland was totaal onderbroken. De Maas is bijna overal uit hare bed ding gekomen en vele oeverbewoners moesten hunne woning ontvluchten. Men schrijft uil Charleroi Eene scheepsvrouw, Katherine Le- moine genaamd, oud 23 jaren, is op een schip rechtover de statie gedood gewor den, door een stuk van het zinken dak van het oude koopwaar-magazijn; een kind is aan de Porte de Mons insgelijks gedood. In de glasblazerij Ledoux te Jumet, zijn drie werklieden gedood; te Ham- sur-Heure, is een man van Montigny-le- Tilleul, Emiel Hemesson, gehuwd en vader van vier kinderen, onder een boom verpletterd geworden waaronder hij schuilde. Vier ovens der glasblazerij Beau-Boux te Jouel (op het voorgeborch te) zijn ingestort; twee dergelijke ovens üesgain te Lodelinsart, de glasblazerij Falleur te Jumet; de molen Piérard- Leroy, te Gilly, het werkhuis van den ijzeren weg van den Staat te Lu lire, een werkhuis te Gosselies, de houlfabriek van de hecren Pieter en Nikolaas Nicaise te Marsinelle, de hangar, der glasblazerij Gérard, bij het park, een houten werk buis tc La Vilelte en een gebouw tot kerk dienende, te Lodelinsart; dit alles is ingestort. Het bureel van den bouwmeester Pié- rard, te Vilie-Haute is ingestort; al de papieren zijn in dendraaiklok verdwenen. Het oudheidskundig museum isgansch ingestort. Hel dak van kalholijken Kring is afgeworpen en heeft in zijnen val al de balken medegerukt en de kelder doen instorten. De schouwburg der boulevards is zeer beschadigd en het dak der scholen van het voorgeborchte afgerukt. In al de omliggende dorpen, Monligny, Lodelinsart, Jumet, Marchienne, Marci- nelle. Couillet, enz. zijn de daken los gerukt of gansch beschadigd; hetzelfde te Charleroi. De zwemschool is weggespoeld. Het dak van het huis Champeau en de vertikale ketels omvergerukt. Het grootste deel der telegrafieke pa len omgeworpen. Al de boomen op den buiten, zelfs de diksten, ontworteld, en pg wagons in de.statie omvergeworpen. Al de huizekens der wachters op de gansche lijn zijn weggerukt. De schouwen van het huis Zone zijn ingestort, hetzelfde in de fabriek van M. De Haynin, alsook van een aantal ande ren. Een groot gebouw der oude werktuigen van den Sambre. Hel dak van de machien der koolmijn van het Land van Luik. Drie personen zijn terzelfder tijd als de ongelukkige scheepsvrouw, zeer hevig gewond door het dak van de statie-ma gazijnen. Een meisje is een oog uitgeslagen. De schutsels van den ijzerenweg zijn omgeworpen. De gang der treinen onder broken; en verschillige branden, enz. Wij zouden niet eindigen, indien wij alles moesten opnoemen; de verliezen worden op millioenen gerekend. Maar er zijn niet alleenlijk stoffelijke verliezen de toevallen die menschen- levens gekost hebben zijn nog zeer tal rijk volgens verscheidene mededeelingen die wij den tijd niet gehad hebben op te sommen, Door de stormen, die gisteren en in de afgeloopen nacht hebben gewoed, werd Engeland heden morgen, door storting van de telegraphfische landlijnen in En geland, van het vastenland afgescheiden, dus ook van Nederland. lieden middag werd de gemeenschap tusschen de beiden landen op een paar draden hersteld. Door hevige stormen in de nabijheid van Keulen en Frankfort is de gemeen schap tusschen Nederland, en Duitsch- land, wat die streken betreft, geheel afgebroken, en beslaat die alleen met Berlijn, Hamburg, Bremen en eenige grensplaatsen, als Duisburg, Ruhrorl, enz. Met België heerschte aanvankelijk totale storting. Om 12 uur was de ge meenschap met Antwerpen hersteld, welk kantoor toen zeer gebrekkig met België en Frankrijk was verbonden. He den namiddag ten 4 uur was tusschen Amsterdam en Parijs nog hoogst gebrek kige verbinding en dat nog wel langs omwegen. Sedert jaren is dergelijke totale stor ting niet in de telegraaf wereld bekend geweest. Ondanks alle stormen is in het binnenland slechts eene enkele afbreking van gemeenschap geweest. Boxmeer was gedurende eenigen tijd uit het telegraaf- net gesloten. Men meldt ons uit Rheden van 15 Maart: Drie werklieden van eene steen fabriek te Lathum, die aan bunnen al hier wonenden patroon een bericht waren komen brengen, werden op hunnen te rugtocht per schuit door den stormwind overvallen. De schuit liep vol water en zonk onder hunne voeten weg. Bij hel dreigend doodsgevaar, tracht ten zij een wilgenboom, op eenigen afstand staande, te bereiken, hetgeen hun gelukte, en in dien boom hebben zij, met hun drieën den ganschen slorm- achtigen nacht doorgebracht, tot dat in den ochtend redding kwam opdagen. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. IJperen, 18" Maart 1876. Schoolpenning. - De tentoonstelling van oude gravuren en teekeningen der collectie D. Böhm, heeft, ten voordeele van de Schoolpen ning, nog door de 80 fr. opgebracht. De tentoonstelling welke men wekelijks in den Arend hield der prijzen van het Tombola, zal voortaan gehouden worden in eene zaal der Akademie, in de Halle, op dezelfde uren als gewoonte, maar op meer dagen in de week. Verscheide schoone en kostelijke prijzen zijn nog bijgekomen. E&ooi>nnaatech»ppij. - Woensdag aanstaanste, geeft deze maatschappij aan hare errelen een geestige avondstondbestaande in alles wat kluchtig is. Wij kennen nog het programma niet, doch alles geeft ons de verzekering dat men er een goeden en geesligen avond zal doorbrengen. Slaif-vasieuv - Men zegt dat eenige maatschappijen onzer stad zich samengevoegd hebben om op half-vasten eene schoone Bal te geven. Wij wachten op naardere inlichtingen om onze lezers er over te onderhouden en in ons naaste nummer zullen wij aller breedvoerig aan den dag brengen. Manége Coirelly. - Deze manége trekt dagelijks meer en meer volk naar zich en sedert Zondag laatst is er in elke voorstelling veel publiek, ook de loei en welke men er uitoefent zijn bewonderensweerdig. Wie zag er ooit schooner peerden, honden met meer geleerdheid, verstandiger olifanten?.... Waar vond men lieflijker en aangenamer rijdsters; kundiger en onverschrokken peerdrij- ders En de heeren Lockart met hunne rappe spron gen en ongelooflijke toeren rond de stijve baar? En de hercuul Rigal, die met honderd kilos kaatst als een hansworst met zijne muts En de vliegende man die alleen het geld ver dient dat men geeft om naar de Manége Cotrelly te gaan zien Dit alles bijeengelegd geeft ons den waarom van den grooten toeloop van eiken avond. Ociweder. - IJperen heeft, zooals het overige des lands, zijn deel gehad van het schrik kelijk tempeest van Zondag over geheel het wes telijk gedeelte van Europa gewoed heeft. Van 2 lot 6 l/2 ure 's avonds was het zeer ge vaarlijk zich op straat te begeven door de dak tegels en pannen, schouwen en slagvensters die meteen groot gedruis naar beneden waaiden. Overal werd er groote schade veroorzaakt aan schouwen, daken en vensters. Op de Markt had de grootste beweging plaats doordien er dit jaar een oneindig getal barakken staat, aan de eene werd het dak afgenomen, bij de anderen werd hel lijnwaad in flenters ge scheurd alzoo de kostelijke voorwerpen die reeds te koop gesteld waren, verspreidende en aan stukken sloeg eene Dierengaarde, niet ver van de Donkerpoort heeft aan haar dekkleed veel schade geleden en het is dank aan de hulp der burgerij dat men maar een gedeeltelijk verlies te onderstaan had. Het zinken-dag der houten kra men der stad werd afgerukt en eenige meters ver geslingerd. Onze slads-wandelingen, zóó aangenaam en zóó wel bezocht des zomers, hebben ook hun deel gehad van het geweldig weder. Bij honderden boomen zijn uil den grond geheven,gekromd en gebroken; op St-Pieters-kerkhof zijn er ook veel der schoone popeliennboomen omgewaaid, hetgeen deze kant van veel zijner aangenaamheid zal wegnemen Onze publieken hof is ook niet gespaard ge weest. De kioske waar over eenige jaren men des Zondags-noens nog concert gaf, is teenemaal afgebroken en omver gesmeten, een boom is op onze werkwinkels gevallen en eenige schade aangericht, en was het niet dal er voorzorgmaat regels genomen zijn geweest, door de boomen met sterke reepen vast te leggen, andere eigen dommen zouden ongetwijfeld beschadigd zijn. Op het Minne-plein is er onder andere eenen boom op een huis gevallen en het gedeeltelijk verbrijzeld; bij de lintenfabriek van sieur Seys, is er eene vrouw haar been gebroken, doorliet vallen van eenen boom; men heeft haar naar het gasthuis overgebracht. In de Sint-Maartensstraat is er eene Jufvrouw, getroffen door eene dakpan, in den grond ge slagen en is al bloedende, door toegesnelde ge- buurs, naar huis geleid geweest. Al de huizen die een weinig blootgesteld waren aan den wind waren hun dak, hunne schouw of hunne vensters ingeslagen en 's ander dag de dakdekkers en de glaswerkers wisten niet waar eerst loopen. Dit ouweder heeft iets goeds met zich gebracht:'t is dat de dakdekkers, die dit jaar zich beklaagden over het weinig werk, nu voor verscheide weken met al hunne armen zullen moeten werken. De kioske die nu zoo plotselings verdwenen is, vraagt eene navolgster, maar in den hof niet meer. Waar men dezelve nu zou moeten plaat sen ware op de Groote Markt om er des Zondags concert te geven. Aan muziekkorpsen ontbreekt er niet in onze stad, en indien zij overhands elke week speelden, zouden er acht weken verloopen zijn vooraleer men de reeks zou t'einde zijn. Laat ons liever tellen: 1. Het muziek van het le regiment. 2. Het muziek van het korps Pompiers. 5. Het muziek der Witte Klakken. 4. Het muziek van het 2" Gidsen-regiment. 5. Het muziek der Stadsschool. 6. Het muziek der weezenschool. 7. Het muziek der Lyre ouvrière. 8. Het muziek der Blauwe Koussenü! Zoo dus ziet men wel dat er aan Matlère première geen mangel is De weêrvoorzeggers als Nick en Matthieu, voorspellen ons zulk een lieflijk weder lot 't einde Maart; wij zien er lief uit Het zal lijd worden dat onze geestelijkheid eene omhaling doe om missen te lezen, opdat wij zouden mogen droog weder krijgen doch het ware voorzichtig le wachten tot in het begin van April om zeker van hare zaak te zijn. Burgerwacht. Maatschappij CijbelscKutters. 20° Schieting van het winter saizoen. 12 Maart 1876. Hoogst getal. Dodevyn,A. 20 25 25 20 20 110 Maillard, G. 20 25 20 20 20 105 Ligy, F. 29 20 20 20 20 100 Renier, II. 20 15 20 20 20 95' Leegst getal. Maurau, E. 1 3 5 3 1 11 Figy, A. 4 3 5 3 4 19 Van den 10" tot den 17" Maart 1876 GEBOORTEN Mannelijk geslacht 4) Vrouweiljk id. 5) le zamen 9- Provo, Petrus, winkelier en Ooghe, Emerenlia, zonder beroep. Bauwen, Romanus, 53 jaren, herbèiv echtgenoot van Carolina Calmeyn, Brielen n Ypre. Debouck Lucia, 73,' jaren, zonder k" roep, echtgenoote van Silvister Clement Nicolausstraat. Trasschaert, Henricus' l jaren, zonder beroep, Lange Thouroutstiaai Viane, Maria, 10 jaren Meenenstraat, Kinderen beneden Mannelijk geslacht 0) de 7 jaren Vrouwelijk idem Den corsel-snoerder heeft wederom afge|U0I) gelijk eenen sukkelaar dat hij is. Hij heeft gezegd dat cr geen slechter volk |y bestaan dan de liberalen ja, riep hij woeden uit, ik kan nog de protestanten, de joden zei verdragen, maar liberalen, ik kan deze rnan vergelijken aan wilde dieren. Korset-snoerdertje, mijn jongen, gij zoudt, veel beter bemoeien met corsets af en aan t doen, dan alzoo van religie te handelen. En indien gij absolutie mannen moet vindet die gij aan wilde dieren wilt vergelijken, ga, uil uwen staat niet, ventje, gij zult daar voor. beelden genoeg kunnen vinden. Loopt gij nu zondag eens af over de klein broérkeus die de rasphuizen vervullen voor feitea te begaan welke hun nog lager dan de wild, dieren plaatsen spreekt en preekt over pastooi Duchêne en over den kappeliaan van Bavichote dia champavie gespeeld is met eene zijner lid, biechtelingjes handelt ook over masceur Cathe rine die komt veroordeeld le zijn voor viiftin jaren gevang voor haar eigen kind gemoord It hebben. Ja, spreekt daarvan, hooveerdigen corsel- snoerder, en voor 't gene de liberalen betreft laat liever dat potje gedekt, want wij zullen ii nogeens van 't zweeptje geven. De smeerlapperijen van het drek plakken gaai hier altijd voorts. Zondag laatst hebben dit zwijnjongens nogeens meer dan twintig huizei besmeurd. Den zelfden avond hebben kalholijke jongheden zich veroorloofd in bierpinten te pissen waaruil personen moesten drinken zij gaan wel, dt kalolen, en men ziet dat zij eene goede opvoeding ontvangen hebben. 'S morgens ziet men van die mannen dei communie-bank naderen en den zelfden avond vindt ze men in roode leeuwtjes en andere dei gelijke plaatsen. Wij hadden hier al orgel-pissers, slootgal- pissers, huisbesmeurders en nu hebben wij nog pin te-pissers Wij herhalen het onze kaloten gaan goed. De liberalen mochten niet maskeren,zij moge: zelf geen deel maken van de philharmonic, of straf van den kerkban maar de kalholijke jong heden mogen alle slach van beestemaniereu uit oefenen O clericale opvoeding 14 Maart 1876. Meditatiegedurende den heiligen tijd van den Vasten. <i Wat zijn zij te beklagen, dezen die leves ALS OF ZIJ NIMMER MOESTEN STERVEN Aldus kermt, in zijn vaslenbul, Jan van Lef- finghe, door de goddelijke bermhertigheid, bisschop van Brugge, van de liberalen sprekende. Wie weet niet, inderdaad, dat de liberalen, zooveel zij zijn, leven alsof ze nimmer sterve» moesten, anders gezegd, zooals verkens sW porcas !!t Jan van Leffingheherrinnerde aan zijnf schapen dat het vuur welk, bovengemelde li' ralen of verkens verslint, nooit zal ui ld ven en dat de worm die ze doorknaagt nooitzs sterven, heeft zich bijna nuttelooze moeite aungf- daan. Hoe verschillend is het leven der ncd'rt aanbidders van den goddelijken Sylluhus' Alzoo, om slechts te sprekan van Jan van Leffin ghe, is het eene zaak, van iedereen gekend, dij deze waardige afgezant des Hemels altijd gelee» heeft alsof zijn laatste uur geslagen was. Jan bewoond te Brugge eene prachtige ningtol nagedachtenis van dezen die in ecw' stal geboren werd. Jan leeft omringd van al het genot dn overvloedige weelde. Ilij heeft paarden, pracl'1' koets, eenen geheelen talrijken hoop knecliW met zijnen naamcijfer, en zijne twaalf kanonikke® spreken met eene eerbiedwaardige bewondert der schatten van zijnen hisschoppelijken Jan ontvangt, alle drie maandenuil de hand'1 van den wereldlijken en goddeloozen Staalt"' eerbiedwaardige som van vier duizend 4000) franks. Buiten dit inkomen, Jan, nrt jaar uit jaar in, bij middel van zijne toevallig')61: een klein traktemenlje van 20,000 fr. (twin'1: duizend) 's jaars, ten minste. Maar in welk treurlijken misslag zou men verkeeren indien ff6) dacht dat de vergankelijke goederen bekvvi3® zijn om Jan een enkel oogenblik te verlossen f)1 het gedacht des doods Tien ure 's morgends komt het te slaan, -j"' seigneur Jan staat op. Zijne eerste wasscM gedaan, hij gaat in zijne eetkamer waar ®J ontbijt hem verwacht. Monseigneur Jan zet zich in zijnen wijdf' zetel, schinkt hem eene tas chocolatn Pf op den DOOD. Men brengt hem geld. M«nsei»

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 2