POPERINGHE. Slads Nieuws. zielenherder worden Hij had te ver hevene gevoelens om schapen te hoeden, en 't waren geene honden die hem mees ten liefhebben. T neept toch; hij was zonder for tuingeen van d'oolijkstemaar hij kreeg eenen goeden protecfeureenen fijnen schooier!Dezeprotecleurging, liep, vroeg en schooide zoolang, zooverre en zooveel dat David te Rousselare ge raakte. Ilij deed er de filosofie die hem tot de vuilesophie geleidde. Een jaar nadien, werd Koning David leerling in het groot seminarium van Brugge, deed er zeker goede en brillante studiën, ingezien den schoonen uitval, en werd priester en zielenherder gewijd, toen hij meer dan 50 jour oud was. Van zoohaast hij de zwarte kleedij aangetrokken had, bemerkten al de men- schen dal hij verwaand en Irolsch was, de huichelaar had tot dan toe onder den dekmantel der zaligheid de verdorven heid zijns harten kunnen verbergen. Het hoofdgebrek, de hoovaardij, ver minderde echter niet, toen Baas Jan van Lefïingho, David tot coadjutor te Wul pen benoemde!Was Koning David coadjutor van Wulpen of wel was hij Wulpsehe coadjutor?.... Dit weten misschien vele katoentjes in het algemeen en sommige schoone biechte kinderen in het bijzonder! Altijd is het zeker dat hij goede wulp sehe diensten bewezen heeft, aangezien hij over eenige maanden uit Bavickhove naar Wulpen is genood geweeslom eenen grooten uit aart te celebreren. Sedert Koning David bij de Zwartjes is ingelijfd geworden, had hij alle plicht gevoel voor zijnen ouden vader vergeten; dikwijls was hij in Veurnestad hij de eene of andere smulpartij, maar zelden stak hij over naar het klein huisje waar hij hel daglicht zag, en waar vader Leo met eene zijner dochters nog woonde. Zelfs in zijn vaders doodziekte, toen Koning David leeds zielenherder te Ba vickhove was, vergenoegde hij zich met op eene uur afstand naar zijn vaders toestand te vernemen!Hij had immers niet te veel tijd om eens naar Wulpen te draven. Wat hel wangedrocht, dat David De- ceuninck, heet, in Bavickhove uitgezet heeft, is reeds ten deele bekend gemaakt geweest. Het overige zal ook uitkomen en uitbazuind worden. Elk een moet zulke feiten kennen en welen. Over eenigen tijd, toen Koning Da vid's bloedverwante eene faut bedreven had, die zij door het huwelijk hersteld heeft, donderde hij hevig tegen de vlee- schelijke begeerten en de schande die er voor eene familie uitspruit en hij ging zoover, aan zijne bloedverwanten zijn huis te ontzeggen. Is het nu geene schande voor zijne familie Hij die alle beloften gebroken, zijn priesterlijk kleed bezoedeld, eene zuivere maagd bedorven, een braaf meisje verleid en eene achtbare familie in rouw en weedom gedompeld heeft? O Judas der Judassen M. Bortier, de verlichte menschen- vriend die zich rusteloos toewijdt aan de zedelijke en stoffelijke welvaart der wer kende klassen, en wel voornamelijk der landbouwwerkers, komt eene brochuur uittegeven met het oog op het in zwang brengen van kostelooze tuinen ten voor- deele dezer laatste arbeiders. In een voorig drukwerkje had deze liefdadige man er zich op toegelegd de gevaren aan te wijzen van de voortdu rende uitwijking der landelijke bevol king, en de noodzakelijkheid van maat regelen te nemen om de landbouwwer kers op den builen te behouden, door hun het gevaar voortespiegclen waaraan zij zich blootstellen wanneer zij zich door eene verleidende, doch zeer bedrie- gelijke hoop laten bekoren om de groote steden te gaan bewonen. M. Bortier bepaalt zich niet bij het schrijven van boekwerkjes, hij onder wijst levens door zijne voorbeelden. Na verscheidene woonsten te hebben laten bouwen welke al de vereischlen der ge zondheidsleer vereenigen, en dewelke hij aan eenen zeer gematigden prijs verhuurt, heeft hij kostelooze tuinen ter beschik king van eenige oude landbouwwerkers gesteld: want men dient te bemerken dal den landsman, hoe oud hij ook mltge wezen, nog altijd krachten genoeg over blijven om zijn hofken te bewerken; en 't is om dit voorbeeld in andere buiten gemeenten te zien nagevolgd worden hetgene hij reeds te Ghislelles heeft ver wezenlijkt nazij zijne model hofstede Britannia dat het geraadzaam is een werkzaam propaganda te maken tenvoor- deele van eene instelling welke zeer ge schikt is om op de werkende klassen den heilzaamste») invloed uitteoefenen. De bilan der Bank van Belgie, die zoo ongeduldig verwacht werd, is eindelijk afgekondigd. Volgens die bilan moet er van het actief der loopende rekeningen afgetrokken worden op het bilan van 51 December 1875, de som van 6,500,000 frank en zijn er uit de depots voor 15,500,000 fr. waardijen ontvreemd! De Bank rekent op waarschijnelijke te ruggaven ten bedrage van 5,500,000 fr. Wanneer men rekenschap houdt van de dividenden voor 1875 ten bedrage van 2,250,000 fr. die nu niet zullen uitge deeld worden, van 55,262 fr. aan het bestuur toegekend, die nu niet zullen worden getrokken, van het reservefonds van 6,177,200 fr. en het previsiefonds van 1,675,000 fr. zou het te kort op het kapitaal der maatschappij 8.540,155 fr. 86 c., zijn. Volgens die berekening zouden de actiën der Bank van Belgie nog eene waarde hebben van 420 fr. Doch men moet hier bijvoegen, dat sedert 51 De cember de portefeuille eene nieuwe waardevermindering heeft ondergaan, en men zich aan een verlies op de schuld der Kolenbassijns verwachten mag, op een verlies op de zaak van Hof-Pilsen- Schwartzenberg en eindelijk dat men rekenschap houden moet van die om standigheid, dat al wat de Bank bezit maar als liquidatie waarde mag be schouwd worden, aangezien zij alle vertrouwen verloren heeft. Het Nieuwsblad, door gedurig te za gen op onze werkende klas, had dezelve in opgewondenheid gebracht tegen al wat in onze stad het priesterkleed aan had. Het Journal dYpres, in zijn nr van 25 Maart laatstleden trachtte, ten besten mogelijk zijnde, dezen misslag te herstel len men bewondere zijnen moed om zulke slechte zaak aan te trekken, maar geenszins de redens die hij daartoe inbrengt. Men moet waarlijk toepet hebben om te houden staan dat hel Nieuwsblad, wanneer het onze eerlijke werkende klas, die tegenwoordig was in den stoet tijdens de inhuldiging van onze nieuwen burg meester, uilscheldende voor VLÜ01EN- VANGERS, niet het minste gedacht had haar te mishagen Volgens hem zou het Nieuwsblad niet anders willen doen hebben dan een weinig schersen. Om zulke dingen te schrijven moet men alle schaamte ver loren hebben Alsof hel woord Ylooienvanger zoo vereerend ware in den zin zooals het alsdan geschreven was... De opsteller van hel Journal d'Ypres zou willen het Nieuwsblad doen door gaan voor het beste en zoetste bladjc dat onder de kappe des hemels bestaat. Als het wekelijks zijne politieke vijanden hoont, lastert, besmoddert en beliegt, dat is alles niets, 't is uit enkele farce en om beters wille, maar ten steekt geen ergs in! Enfing. die mannekens zijn de personnaliteiten zoo gewend dat zij het goed uit het kwaad niet meer onderschei den. Hoort eens Journal dYpres en Nieuwsblad, al uwe cotnedie en helpt niet meer. Weet dat de kleêren den man niet maken, en dat degenen die eene vest of eene bloeze dragen dikwijls zuiverder en eerlijker van geweten zijn dan dezen onder den priesterrok, hun hert is ge voeliger voor het ongeluk van hunnen evenmensch dan een van u, onverstandige sciirijveiaars, en eenige lessen van wel voegelij kheid zouden u zeer wel te pas komen. Zij willen dat de priesters geëerbie digd worden en zij geven er hel voor beeld niet toe; begint met uwen even mensch te eerbiedigen, gelijk welk kleed hij aan heeft, gelijk welken rang hij be kleedt, als liij maar eerlijk man is, maar scheldt hem wekelijks in uwenieuwsbla- den niet uit, alsdan alléén kan men u dien eerbied bewijzen. Maar dit begrijpen zij beiden niet. Het Journal dYpres en het Nieuwsblad, kennen niet anders dan hunnen legenkan- ters in hunne stoffelijke belangen te krenken door hunne eerlijkheid in twijfel te trekken; leugen en laster zijn bij hun lichte farcen en zij zijn gelukkig het getal hunner slachtoffers te zien aangroeien, want de wraak is hunne eenige bekom mering. IJperlingen Die zelfde mannen, die gisteren u be ledigd hebben, zullen eenige weken vóór de kiezingen u uwe stemmen komen afbedelen en stekende van Matje u glimlachend de hand toereiken die schijnheiligaards zullen u duizend belof ten doen en moest gij hun gelooven gij waart in hel kort allen miljoenair, eh wel, wanneer die leutemakers u hunne litanie zullen opgezegd hebben, zet hun maar beleefdelijk aan de deure, want, wanneer zij aan het roer zouden blijven, zij zouden u algauw kortvlerken en in plaats van vrij, zooals gij nu zijt, zoudt gij hunne nederige slaven worden. Maar onze IJperlingen van 't echte bloed zullen voet bij stek houden en hun met hunne smeerige gazetten en valsche vriendschap naar de mane zenden. X. Zon. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Sterfgevallen. IJperen, 1° April 1876. Sclioolpcuniug.-Vorige lijsten,fr 2,650-67 Eene partij jas in d'eslaminel de 0-60 Lichting der bussen in de maand Maart: Ciladelle, De Vrange, 4-15 13-70 Schaapstal, 6-00 Witte Klakken, 12-50 Sultan, 19-00 Gouden Arend, 10-00 Totaal fr. 2,716-60 Ongeluk. - In den nacht tusschen Zon dag en Maandag laatst heeft er een begin van brand ontstaan in een huis al den zuidkant der 0. L. Vrouwstraat. Rond middernacht werd men den brand gewaar, men snelde naar boven en op de kamer gekomen, bewoond door Karei Bayart, zag men het brd in brand en den ongelukkigen Karei in doodsge vaar. Door spoedige hulp aangebracht door den moedigen policieagent Odoux en den pompier Vlaminck, werd den brand uitgedoofd. Hel was lijd want de man wal bijna versmacht en heeft eenige brandwonden bekomen. Men heeft hem naar het gasthuis moeten dragen. Men veronder stelt dat de man, zijne pijp nog veuzende in zijne zak zal gestoken hebben. Bal. - Vier Maatschappijen onzer stad hebben gezamentlijk Zondag laatst een bal aan hunne leden gegeven, dat plaats had in stads- tooneelzaal. De verschillige costumen, het uit muntend orkest, de goede consommatien, en bovenal de weiovereenkomst en de broederlijk heid, maakten van dit Bal een der voornaamste burgerfeesten welke men in lang niet gezien heeft. Eere en dank aan de inrichters en aan de onvermoeibare commissarissen die zoo gewetens vol hutlnen taak volbracht hebben. Een bijzondere melding aan de heer Ch. Dewaal, die met zooveel talent het feest opluis terde door zijn intrede met zijnen troep pierrots waarover hij als arlequin het bevel voerde. Dank aan de Witte Klakkenover hun ini tiatief aan de L yre, de Peluwmutsen en de Sterre voor hunne medewerking. Vlaauisch Tooucel. - Maandag, 3 April, geeft het Nederlandsch Tooneel, bestuur der M. Fauconnier, in onze stads-looneelzaal eene buitengewone vertooning, welke zal bestaan in he Het Wiegje en de Twee Weezen. De bijval der Twee Weezen overal in alle steden bekomen, verzekert te IJperen ook eenen buitengewonen toeloop. Die wil eene goede plaats hebben moet vroeg oppassen. (Zie onze annoncen). Daad van moed en zelfopoffe ring. - Donderdag, 23 Maart, omtrent 4 ure ure namiddag was een kind, Emiel Van Uxem op de kaai in het water gevallen. Voor de 2e maal bovengekomen, was er niemand die hulp dorst bieden, toen M. E. Vandevyvfr geheel gekleed in 't water sprong* en erin gelukle het kind, ten pande van zijn eigen leven, te redden. Witte Klakken. - Deze fanfare doet Zondag namiddag ten 2 l/2 ure een uitstapje naar St-Jan. Van den 17" tot den 24" Maart 1870. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 4) ,e Mmen 8 Vrouwelijk ld. 4) Demaerel, Carolus, werkman, en Kinoo, Sophia, werkvrouw. Deine, Edmondus, II jaren, Meenenstraat. Vanbleu, Adelia, 58 jaren, kantwerkster, onge huwd, S' Jacobs-nevens-Yperen.Vermynck, Catharina, 64 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Boomgaardstraat. Van Wonterghem, Maria, 65 jaren, zonder beroep, echtgenote van Ludo- vicus Bouckenaere, Houtmarktstraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 2)_ de 7 jaren Vrouwelijk idem i) Van den 24" tot den 31" Maart 1876. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 7) Vii /"v IC La (II ill, J r ouwelijk >i 2) Lamerand, Rosalia, 81 jaren, zonder beroep, weduwe van Felix Dekerle, Rysselstraat. Treve, Constanlia, 83 jaren, zonder beroep, weduwe vaft Petrus Dewinter, Ilijsselstraat. Olieux, Joannes, 65 jaren, wever, weduwenaar van Carolina Ta'bert, Meenenstraat. Alleman, Bernardus, 22 jaren, klakkenmaker, ongehuwd, Thouroutstraat. Vande Zande, Amelia, 85 jaren, zonder beroep, weduwe van Carolus Vanneste, Ilijsselstraat. Minne, Engel, 65 jaren, werkman, weduwenaar van Regina Camer- lynck, Lange Thouroutstraat. Valcke, Maria, 73 jaren, zonder beroep, weduwe van Ludovicus, Freyne, Lange Thouroutstraat. Potel, Caro lina, 80 jaren, kantwerkster, weduwe van Fran- ciscus Geinders, Meenenstraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 2) de 7 jaren: (Vrouwelijk id. 2) 30 Maart 1876. Bij gebrek aan plaats hebben wij de andere sermoenen op de Paaschbiechl niet kunnen geven. Volgens den propheet Gusten de Krulle, zoon van Pitje Mulie van Kortrijk, heeft het weigeren der absolutie, door de vreemde zondevergevers, aan de liberalen en leden der Philharmonie dezer stad, eene uitgestrektheid van zes uren in de ronde, te rekenen van tusschen Bergen en Dunkerke loo pende al Mardyk, op ezels, Watten, tot over den Cassel-berg, Hazebrouck, Steen werek, Armentiers, tusschen Rijsel, Roubaix, Tourcoing, Mouscron, langst Kortrijk met eenen stcert lot aan de ge meente Bavichove, alwaar den heer Pastoor alleen 't huis is en maar absolutie heeft voor zijn ge meente alléén, den Onderpastoor David, nog niet wedergekeerd zijnde van zijn trouwfeest; men zegt dat hij al verscheidene maal in Romen geweest is en dat hij terugkeert Paaschen-mestdag voorzien van vrel volle aflaten en dispen tien't zal een feest gaan zijn voor zijne parochianen Van daar loopt de uitgestrektheid tot aan Meu- lebeke, Thiell, Lichterveldr, langst Dixmude, Veurne, tot aan de Panne, daar is het slot van het verbod, die verder willen gaan met hunne zonden zullen ze moeien in zee werpen om door de visschen ingeslokt te worden. Volgens den propheet Jochim, de genen die zonder verklaring dat zij liberalen zijn of lid der Philharmonie, en ook liberale dagbladen lezrn, bij misslag de H. Absolutie zouden hebben, zullen eene slechte biechte, communie en eene H. Schen ding doen, daarenboven veel ongelukken op de stad trekken. Volgens de prophelen en apostels Basilius La- cordaire N° II en den tweetander van St-Jans, de ongelukken welke over het hoofd hangen der baldadige liberalen en leden der Philharmonie, zijn bijna niet mi er overbiddelijk, ten zij met dagelijks twee of drij zingende missen en wat bedevaarden te doen, zij voorzeggen een on vruchtbaar jaar, behalve de caroten, dat zij zelve trekken, weinig tarwe, rogge, vlas, boter, geen haver, hooi noch strooi, voor hunne ezels, weinig hoppe voorzien van veel venijnt, dus overvloed van werk voor onze ongelukkigen vrirnd Louis, aan welken aireede tijd ontbreekt om zijnen neus te zuiveren. Verleden zondag, niet tegenstaande het gewel dig sermoen van den rioorluchtigen Huys-Muys, zag men des namiddags om 3 ure, geheel de stad in geweld van volk en voituren, meer dan duizend personen, geheel vrolijk, trokken op naar den echten weg der Hel, om het Concert en Bal der Philharmonie bij te wonen omtrent de 150, mede begrepen de congregatiën en andere ge stichten, wendden zich op de rechte baan van den Hemel om het katliohjk Tuiters-concert bij te wonen, dus eene winst voor de Hel van omtrent de 850 zielen met verscheide zulke vangsten zal de pastoors-hel welhaast te klein worden. De Tuilers zijn niet voldaan over den Piston- Solo der Witte-Klakken om dat hij volgens hun,

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 2