FOPERING Betooging te Namen. 'T zal weer niet waar zijn. Christelijke liefde. De hand Gods. Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. Niet alleen hebben zij 2000 man meer doen dienen Niet alleen hebben zij de plaatsver vanging voor den werkman onmogelijk gemaakt maar wal heden gebeurt in de keuringen is zoo ongehoord dat er het land schande van spreekt. Men zou op den duur gelooven, dal eenige stukken van vijf franken of fr. 4.40 voldoende zijn om de wet te vernietigen. Juni komt aan, kiezers past op Men weet dal de klerikale kiesvereni gingen van het land, in de maand April, te Namen hunne jaarlijksche algemeene vergadering houden, omdat hel in Juni daar kiezing is voor de Kamer en zij met reden vreezen daar een kloppingsken te krijgen; 1111. zij willen door ecne betoo ging en redevoeringen eenigen indruk maken op de kiezers, zooals zij telkens doen als er eene kiezing op handen is. Wij vernemen bijgevolg met een bij zonder genoegen dal de liberalen van Namen, ook eene betooging in hunne stad inrichten, welke op Zondag 7 Mei bepaald is. Dit zal eene betooging zijn in den aard der groote beloogingen welke voor eenige maanden te Antwerpen, te Gent en te Luik hebben plaats gehad. Al de liberale verenigingen van het land zullen zich door talrijke afgevaar digden doen vertegenwoordigen. De liberalen van Vlaanderen, onder ander, zullen die gelegenheid te baat nemen om in massa met hunne waalsche vrienden te verbroederen. Men schrijft uit Lokeren, dat weldra de laatste middelbare gemeenteschool, welke in Oostvlaanderen nog bestaat, gaal verdwijuen. Een voorstel is door een lid van den gemeenteraad, M. Cruyt, broeder van den klerikalen volksverte genwoordiger van dien naam, gedaan, strekkende om te onderzoeken of het noodig is de middelbare gemeenteschool behouden, daar hel bisschoppelijk colle- gie voldoende is om in het onderwijs der jeugd te voorzien. Dit voorstel door de klerikale meer derheid aangenomen, zal, zooals men kan denken, eerlang worden uitgevoerd. Het ordewoord der klerikalen is al de wereldlijke scholen afschaffen waar het maar kan zijn. Eugeen T'Kint de Rodenbeke, de monsterdief was met hart en ziel aan de clericale partij verkleefd. Onder de kruisen, die zijne borst ver sierden, blonk er ook een van den Paus, lot loon zijner groote godvruchtigheid. Ei! waarom niet?... Kreeg Isabella van Spanje de goude roos niet, lot be looning harer.. zedelijkheid In kiestijden werkte hij ieverig voor de clericalen, en als hel liberaal ministerie door dat der Langrandisten vervangen wierd, gaf hij een groot vreugdemaal, waar niet weinig champetterkens den nek weerden gekraakt. Rij den 25e verjaardag van Pius IX, was de voorgevel van zijn huis met hon derden lampions versierd. Hij ging zoo regelmatig naar de kerk als naar zijn bureel en voor niets ter wereld hadt hij op eenen vastendag een kiekebilictje geëten. De St-Pieters-penning, de Nieuwjaars giften van den Paus, de kleine Chinees- kens, de Voortplanting des Geloofs en meer andere godvruchtige instellingen weten van zijne mildheid te spreken. Door zijne geboorte, behoort hij tot het puik der clericalen en hij ontving zijne opvoeding bij de eerw. paters Jesuieten. Hewel, leest de katholieke gazelten en daar zult gij vinden dat T'Kint een vol bloedig... liberaal was En de sukkelaars, die geene andere dan sacrislij gazelten mogen lezen, zwel gen dat in als pompwater en zijn eens te meer overtuigd, dat de liberale partij bestaat uit... dieven en deugnieten. Wat is de biecht toch voortreffelijk voor de catholijke dieven en schurken. Het schijnt dat twee officieren der be zetting van Gent, die de verledene week de burgerlijke begraving hadden bijge woond van een hunner vrienden, door den kolonel van hun regiment, in naam van den generaal-bevelhebber der bri gade, eene blaam hebben bekomen, om aan eene anti-godsdienstige betooging te hebben deel genomen. Daarbij zou de kolonel maandag laatst, eerst de officieren en vervolgens de onder-officieren hebben bijeen geroepen, en ze kennis hebben gegeven van een bevel van den generaal in kwestie, dat hij wil, dat er voorlaan geen enkel officier onder-officier of soldaat aan beloogingen deel neemt, die hij als anti godsdienstig aanziet. Indien dal feit waar is, dan is dit van wege mon general, een misbruik van macht en is het noodig dat men hem herinnert dat de belgische Grodwet zoo min door een burger, als dooreen gene raal mag geschonden worden en dat de officieren even als de soldaten rechten hebben,die niemand hun magontnemen. De gewetensvrijheid is in Belgie nog altijd een recht dat niet mag geschonden worden. Indien de hoofd-officieren nu de rol van de bisschoppen gaan spelen, dan zullen wij weldra sehoone dingen zien. Het is te hoopen dat de generaal, als die feiten echt zijn, tot betere gedachten zal gebracht worden en inzien dat hij hier buiten zijn recht is gegaan. De 29 Februari overleed te X..., een daglooner, een weduwe achterlatende met vier kinderen, waarvan drie bitter jong. De lijkplechligheid van den over ledene, verdient dc aandacht der eerlijke lieden. De lijkstoet kwam op den bepaalden tijd (10 uren) aan de kerk. Ongelukkig lijk had de arme weduwe buiten den waard, of liever buiten den pastoor van W... gerekend Zij had hem niet betaald Alles in de kerk was gereed, de kaar sen brandden, (niet veel, wel te ver slaan). pastoor, bedienden, zangers, koster wachtten... De pastoor deed het knaapje van den overledene roepen, en zegde hem: Ik lees de mis niet, of ik moet be taling hebben. Mama zal u morgen komen beta len. Ik begin niet voor dat ik IS fr. 50 centiemen ontvangen heb 1 Dit antwoord kwam dc arme kleine aan zijne moeder overbrengen. De ongelukkige bezat voor het oogen- blik niets!zij had van den pastoor ten minste één dag uitstel verwacht, en was dus in de droeve noodwendigheid aan ouders en vrienden te melden dat de dienst geen plaats kon hebben. allen gingen uit de kerk. Na een korte, maar opgewonden be raadslaging gaf een grijzaard, oom van den overledene Id fr. aan de kleine wees, en zond er hem mede terug naar den pastoor, om hem te verzoeken daarvoor den dienst te beginnendeze weigerde nog, en voegde er bij Ik moet 18 fr. 50 hebben of ik begin niet Gelukkiglijk kwam de vader van den overledene, die de som volmaakte, en de dienst had plaats om 11 uren En zeggen dat er nog lieden zijn die eerbiedig buigen voor dergelijke wezens! De klerikalen, als er een ongeluk aan eenen liberaal voorvalt, zien daar altijd de hand Gods in en nooit letten zij er op, hoe dikwijls die hand hen teistert. Maar.... dan weten zij terstond een uit- vluchtsel en zeggen God kastijdt die hij lief heeft. Onlangs heeft de donder in het eiland Syna aan de geestelijkheid een aardigen toer gespeeld. Gedurende de vespers, valt de donder op de St-Jooriskerk. dood een pastoor en kwetste vijf geestelijken. Van daar begeeft de donder zich naar het bisdom, maar vond daar niets anders dan eene keukenmeid, die bij omverre wierp, zonder haar leed te doen. Daarna bezocht het hemelsvuur nog verscheidene kerken en huizen, waar het zijne sporen op de muren naliet eindelijk doodde hel in de straal een verken... De donder heeft toch som aardige grillen. BURGERSTAND Sterfgevallen. Een brevet van uitvinding verdiend door den Pastor van Voormezeele. In de dibbeschool, aldus door 't volk genoemd, worden de kinderen, die eene sy IJperen, 8" April 1876. Schoolpenning.-Vorige lijsten,fr. 9,650-67 Opbrengst der Tentoonstelling DésiréBöhm. 87-00 Eene partij jas in d'estaminet de Zon. 0-60 Bedrag der Tombola, gegeven in de Armes de France, door eenige vlooienvangers. 10-50 Lichting der bussen in de maand Maart: Citadelle, 4-13 De Vrange, 13-70 Schaapstal, 6-00 Witte Klakken, 12-50 Sultan, 19-00 Gouden Arend, 10-00 Boeren Hol, 2-48 Aux armes de France, 1-27 Parnassus-Hof, 0-60 Zilveren Hoofd 0-73 Café der Spore, 2-94 Sl Omars, 0-52 Café den Zalm, (Saumon), 9-50 Klein IJperen, 4-30 Café St-Sebastiaan, 4-60 Totaal fr. 2,841-04 Revue. - Woensdag laatst heeft de Graaf van Vlaanderen de rijschool komen inspecteeren. Hij is denzelfden dag nog vertrokken naar Brussel. Sehoone kunsten. - M. Adolf Fla- mand, onze stadsgenoot, zijne studiën in de beeldhouwkunst te Antwerpen voortzettende, komt aldaar den besten uitslag te bekomen in het akademie van sehoone kunsten. 1" prijs in de anatomie. 2" prijs in 't geraamte. 2° prijs in de uitdrukking. 3° prijs in 't standbeeld. Zulke sludeerende jongelingen brengen eere aan hunne geboorte stad. Wij wenschen M. Ad. Flamand uit ganscher harte geluk. Witte Klakken. - Verleden Zondag heeft deze Fanfare een uitstapje gedaan .naar St- Jan. Alhier om 2 l/2 ure des namiddags vertrok ken was het 3 ure toen men aldaar aankwam. Geheel de gemeente was bevlagd en in feest omdat de Moniteur des morgens de goedkeuring der kiezingen afkondigde. Een kleinen neus voor de Permanente Deputatie die in hare hooge wijs heid, ik wil zeggen in hare partijhatende hande ling, de kiezingen vernietigd had. Men kan gemakkelijk raden dat hel spel vol maakt was en dat de inwoners een gul onthaal aan onze wille caproenett deden. Het was 7 ure toen men van aldaar weg kwam vergezeld van een groot getal nieuwsgierigen die hun tot in stad vergezeld hebben. Nu Zondag, gaan de Witte Klakken Boesinghe bezoeken. Nogeens ten 2 1/2 ure vertrekken zij te voet naar deze gemeente om 's avonds met den laatsten trein terug te keeren. Een fakkeltocht zal bij den terugkeer ingericht zijn. Het is te hopen dat een groot getal Eereleden deel van dit laatste uitstapje zullen maken^ want men weet, hoe meer volk, hoe meer leute. Van den 31" Maart tot den 7n April 1876. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 4) Vrouwelijk id. 4) te ZameD 8' Leconle, Sophia, 80 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Rijselstraat. Gisolf, Franciscus, 74 jaren, kleèrmaker, weduwaar van Catharina Deworm, Meenenstraat. Duponcheau, Aloui- sius, 30 jaren, gendarme, ongehuwd, Vleesch- houwerstraat. Verguit, Sophia, 85 jaren, zonder beroep, weduwe van Augustinus Beaque, Rijselstraat. Wijdooghe, Virginia, 71 jaren, zonder beroep ongehuwd Rijselstraat. Schockeel, Albertina, 81 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Bollingstraat. Jolyt, Maria, 79 j zonder beroep, weduwe van Franciscüs Dewae- ghenaerr, Rijselstraat. Sehoone, Franciscus, 77 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Sophia Dezonfler, Meenenstraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 4)g de 7 jaren Vrouwelijk idem 2j 7 April 1876. De buitensporige en buitenzinnige sermoenen uitgekraamd Zondag II. tegen de liberalen en de leden der Philharmonic, in de vier eerste lezende missen, door den hevigen gezalfden Corset-snoer- der, opvolger van den Havermuis, Gusten de Krulle en Basilius Lacordaire II, hebben hunne drekkige en wulpsche uitwerksels gehad, in den avond om 9 ure, en een gedeelte van den nacht, de wilde lieve kinderen van het zwart leger hebben meer dan 20 huizen, bewoond door libe ralen, besmeten met drek; daarenboven de ruste gestoord en de eigendommen van verscheide in woners gehinderd, ten 6 ure des morgens, in de eerste misse, Basilius Lacordaire II, in zijne woedende laai, was nogeens aan het uitvallen tegen de Philharmonic, toen een aanhoorder met luide stem uitriep zijt gij daar nogeens met uwe Philharmonie, laat ons in Gods name den vrede en aanhooren wij het woord Gods nog een weinig geduld en met de medewerking van onze gezalfde heeren, Poperinghe zal welhaast de gemeente S' Genois overtreffen. Iedereen herinnert zich nog wat uitwerksels de sermoenen der navolgers van Christus binnen deze gemeente gehad hebben, en hoeveel misdadigers door hunne ophitsing, heden nog in het gevang zitten, had men den oorsprong van al dit kwaad, Jan van Leffinghe, voor eenige jaren binnen gedaan, men zou tegenwoordig mogelijks in ruste leven Met den aanstaanden Paschen, en te rekenen van Zaterdagavond, mogen wij ons verwachtend zijn aan alle slag van zottigheden metde Paasch-bichte, ophitsing van de vrouw tegen den man, den man tegen de vrouw, de ouders tegen hunne kinders, de kinderen tegen hunne ouders, de zusters legen de broeders, de kennissen trgen malkaar, enz., enz., en alzoo den twist en tweedracht in de stad te behouden en dan zich zelve als slachtoffers te plaatsen, dit zijn hunne priesterlijke plichten waarmede zij ongelukkiglijk bezield en door het opperhoofd Jan van Leffinge opgelegd zijn. Van heden tot het einde der maand Juni zullen er geen palen meer bestaan in hunne politieke ondernemingen, alle slach van logentaal, bedrei gingen en vervolgingen om, tot hun oogwit te geraken in de aanstaande kiezingen. Nogtans laten wij hopen dat, bij gebrek van onze onver winning, de andere provintien ons ten hulpe zullen komen om ons van de slavernij, niet des duivels, want deze is zoo gevaarlijk niet, maar wel van het zwart leger op deze aarde, met hunne vlerken niet alleen in te korten, want zij groeien te dapper, maar tot legen hunne rug af te snijden, dan zullen zij lijd hebben om hunne geestelijke plichten uil te oefenen zoo het behoort, de men- schen die met neerstig te werken voor hun den kost winnen, te eeren en te beminnen zoo het behoort, in plaats van ze te verwenschen en te veroordeelen tot de vlammen van het helsche vuur gelijk zij in hunne sermoenen gedaan hebben met al de liberalen, leden der Philharmonie, lezers, schrijvers en drukkers der Toekomst. Maar onze zwarte Ralten hebben nogeens, gerekend zonder hunnen meester, zij weten niet dat den drukker der Toekomst een grooten Engel is en dat wij, tijdens het laatste oordeel, ons al te samen onder zijne bescherming zullen smijten, en dat hij met zijne vlerken en zijne uitnemenden grooten hoed, ons van het helsche vuur zal bevrijden. Amen. Gisteren avond is er alhier toegekomen een gesloten wagon absolutie voor de katholijken en de maatschappij der Tuiters, als ook voor de dikke Sophie van den Zwijnhoek, de slechtste tong van de stad, welke twee uren daags de statiën van het bitter lijden van Christus in de kerk aflekl, weent en kermt over de zonden der liberalen. Zij heeft ook eenen zoon in het zwart leger gelijfd, en een in de Tuiters die men het Kalf van Moïses noemt, den besten van geheel den troep Wij lezen in de Flandre libérale,van 4 dezer, dat, op het voorstel van de heer minister Delcour, en op het beroep ingeslagen door den heer gou verneur der provintie, bij koninklijk besluit, de vernieling der gemeente kiezing van S' Jan-blj- IJperen, door onze doorluchtige en rechtveerdige permanente deputatie, van 20 Januari II., ver broken en ten niet gebracht is hel moet iets propers geweest zijn omdat eenen katholijken minister het besluit van de kalholijkste perma nente deputatie van geheel het land verplicht is te doen vernietigen. Het onderzoek (enquête) op gemaakt door den arrondissements-kommissaris Grijzette, onder het toezicht van den zwarten permanenten papieren Baron moet wat inhouden omdat den koning vier beursneusdoeken heeft moeten vuil maken om lezing te nemen. Wij wenschen grootelijks het rapport van onzen achtbaren heer gouverneur in de dagbladen te zien inlijven, om aan iedereen de handelwijze van onze katholijke en beerde permanente heeren te laten kennen., wij verzoeken de Flandre libérale ons zulks te bezorgen.

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 2