Gazette van 't arrondissement IJ peren. Provinciale Leening. Provinciale kiezingeu. Nr 735. -15è Jaar. Zondag: 23n April 1876. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen, Bericht aan onze lezers. Politieke berichten. RareelDlxinudesfraat, 39. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. REKLAMEN ABONNEMENT: Daar onze TOEKOMST altoos regel matig den Zaterdag van IJperen verzon den wordt, verzoeken wij dezen d-ie hun nummer niet ontvangen, het ons dadelijk te laten weten. lederen dag ontvangt het fransch gou vernement brieven van verpiaalste pre- feklen, welke hun ontslag indienen, zeggende dat zij tot de uitvoering van het programma van M. Ricard niet kun nen medewerken en dat zij hunne ver plaatsing aanzien als eene uilnoodiging om hun onslag te geven. De keizer van Duischland is gisteren avond te Coburg aangekomen om de koningin van Engeland een bezoek afte leggen. Volgens de Pall Mall Gazette, wordt de britsche koningin voor Zaterdag aanslaande te Windsor verwacht. De onderhandelingen tusschen het Vatikaan en Spanje zijn opgeschorst. Het spaanseh gouvernement heeft ver klaard het konkordaat van 1851 totaal te aanvaarden, bij ontzondering nogtans van art. 1, dat de geestelijke eenheid vaststelt, en het wacht om de onderhan delingen te hernemen tot dat het Vati kaan nieuwe voorstellen doet. Ziehier wal het ultimatum van den heiligen stoel zou zijn: De katholij- ke godsdienst zou in de Grondwet als een nationalen godsdienst geschreven zijn, het recht van uitwendige betoogin gen zou hem toegekend worden, de ver draagzaamheid zou aangenomen worden, niet voor de andere eerediensten, maar voor de persoonlijke geloofsbelijdenissen wier uitwendige betoogingen zouden verboden worden. De meerderheid der Cortes zal zeer waarschijnlijk de kwestie in den zin der vrijheid oplossen. Volgens twee telegrammen aan de russische dagbladen gericht, hebben de zer dagen moorddadige gevechten in Herzégovine plaats gehad. Een dier tele grammen, uit Costainitze, 16 April ge- dagteekend, spreekt van eene ontmoeting van 7,000 Turken en 10,000 opstande lingen in het distrikt van Rizovatz. De Turken zouden 600 en de opstandelingen 260 mannen verloren hebben. Een tweede meer waarschijnlijk tele gram spreekt van een hardnekkig gevecht te Douga. Vier duizend opstandelingen zouden 28 bataillons van Mouktflar Pacba aangevallen hebben; welke laal- sten ter hulp van Niksich snelden. De verliezen zouden van beide kanten groot zijn. Voukalovilch zou van Zoubzi ter hulp der opstandelingen komen. Gisteren wilden de Turken te Douga hunne verloren positien terugnemen, maar zouden met groot verlies achteruit gedreven zijn. De nieuwstijdingen zijn niet bevestigd geworden. Moukhlar pacha is te Galzko binnen gelrokken na voor Nikisch in het fort van Indeprechika levensmiddelen neêr- gelegd te hebben. Gedurende zes dagen hebben er op volgende gevechten plaats gehad tusschen 7,000 opstandelingen van Herzégovine en zooveel Montene grins. De troepen hebben een dertigtal doo- den en 76 gekwetsten. De verliezen der opstandelingen welke verspreid zijn ge worden, zijn veel aanzienlijker. Met het naderen der kiezing be ginnen de werkingen der clericale partij Begrijpende, hoeveel hare onmacht en onwetendheid zou blootgetrokken worden, heeft de Bestendige Deputa tie besloten, hare fameuze ieening van 2,500,000 franken uit te geven, gestemd in 1873, om de gemeenten ter hulpe te komen die overlast zijn met schulden, voortspruitende' van de verschotten welke zij moeten doen hebben voor rekening zelve der Pro vincie, "Wij hebben dikwijls ons gedacht geuit over deze leening, welke drij- maal te hoog is,om op te leggen het geen door de gemeenten kon geëischt wordenmaar men heeft willen de groote Financier spelen om tot over de ellebogen in de millioenen te kun nen roeren, en men heeft zulke schoone voorwaarden gesteld, dat niemand van al de gelei mannen der hoofdstad, dezelve heeft willen aa'n- veerden. Dit moet niemand verwonderen, daar de voorwaarden zelve belache lijk zijn en onze financiën in handen zijn van vieze vogels, moet men zich afvragen, indien men nog eenige zulke zaken moest doen, hoe men den intrest en de aflossing zou be werkstelligen. Maar, de kiezingen staan aan de deur, men moest iets doen om de gemeenten te doen gelooven dat zij eindeling hunne voorschotten zullen ingestaan zijn en men geeft bij in schrijving deze fameuze leening uit. Wij twijfelen niet van het welsla gen der zaak, de groote koppen der clericale partij zullen door hunne ondersteuning de ezelarij der Besten dige Deputatie verduiken Hetgeen meest in het oog springt, het is de voorzichtigheid der Deputa tie die de inschrijving openlaat tot 30 Juni; door dit middel, indiende leening niet geheel gedekt ware, de gemeenten zullen nog op hope kun nen leven tijdens de aanstaande kie zingen. Het zijn schalke en geslepene vo gels die onze provinciale Raad sa menstellen Dit gezegd, ziehier hoe den kies- goocheltoer gespeeld is VAN 2,500,000 FRANKS bevolen door besluit van den provincia len Raad. den 18 Juli 1873 en bemach tigd bij koninklijke besluiten van 19 Augusli 1873 en 28 Januari 1875. Indien men in onze Kamers met dezelfde gedachten bezield ware, aan gaande de rechten en de plichten der geestelijkheid, als in de fransche Kamers, men zou onvermijdelijk voor uitkomst hebben al de kiezingen nietig te zien verklaren daar waar de klerikale partij hare kandidaten doen noemen heeft. Elk lid der belgische geestelijkheid is burger, en, onder dien tijtel, heeft hij het recht niet alleenlijk zijn kiesrecht uil te oefenen maar nog den kandidaat zijner keuze voor te staan, mits hij, om hem te doen zegenpralen, den Godsdienst niet doet tusschenkomen. De liberale partij, waarvan wij de grondbeginsels verdedigen, bemint te veel de vrijheid, om iels te durven in overleg brengen dat zoo rechlveerdig is en zoo onwederlegbaar. Maar, waar wij ons teenemaal afschei den cn wat men algemeenlijk voor zeer betreurenswaardig aanziet, het is het recht erkennen dat de geestelijkheid zich toeeigent van met den banvloek te bedreigen alwie weigert voor hare kandi daten te stemmen, het is misbruik maken der lichtgelovigheid en der onwetend heid der menschen, om hun alle slach van beesligheden op te dringen, in een woord, rechtstreeks den Godsdienst te doen tusschenkomen in de politiek, en door hunne duivelsche werkingen, waar van zij alléén hel geheim bezitten, de zegepraal hunner schepselen te verzeke ren. Binnen eene maand 'gaan wij twee kiezingen hebben welke elkaar korts zullen opvolgen en wij zullen getuige zijn van hel hartscheurend schouwspel eenVr geestelijkheid, die. hare heilige zending vergelende, al de driften en den nijd zal omwroeten om de tweedracht in de famillien le zaaien, en zich verwoed in eenen strijd te werpen, waar hare weer- digheid zeer geschonden zal uitkomen. De fransche Kamers verbreken onme- doogenlijk alle gekozene afgevaardigden die hunne stemming verschuldigd zijn aan de geestelijkheid en wij gelooven dat zulks de ware grondbeginsels zijn. Zij dulden noch het stoffelijke noch het geestelijke bedrog. De Godsdienst mag geene kiezing-maehien zijn, zij mag. in de handen der geestelijkheid geen wapen zijn om hel volk le misleiden. Bij koninklijk besluit van 12 dezer zijn de kiescollegien der volgende kan tons van West-Vlaanderen bijeengeroe pen op Maandag, 22Mei 1876, om negen ure des morgends, ten einde hel getal er bij vermelde provinciale raadsleden te kiezen. Brugge, 11 raadsleden; Ruisselede, 1; Avelghem, 2; Harelbeke, 2; Iseghem, 2; Meen en, 2Meulebeke, 2; Rousse- lare, 2; Rousbrugge-Haringhe, 2; Nieu- port, 1; IJper, 5; Passchendale, 2; Poperinghe, 1. Te zamen 35. Wij laten hier de namen der uittre dende raadsleden volgen Brugge. De heeren baron E. Peers, Otto de Nieulant, E. De Cock, P. Bou- tens, F. Vanden Abeele, H. Gilliodts, C. Breydel-De Broek, baron O. van Caloen, J. de Thibault de Boesinghe, L. Ryelandt-Casier, baron de Werner de T'Serclaes. Ruisselede. De heer Ch. De Ma drid. Avelghem. De heeren F. Castelein, C. Vcrgauwe. Harelbeke. De heeren J. Storme, A. De Coninck. Iseghem. De heeren A. Van Oote- ghetn, baron Gillès-de Peliehy. Meenen. De heeren Valcke-Gheer- brant, J. Van Ackere. ■AMatag&a 25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. isyymsii! fr. 4-00 's jaar.*ï v©or de stad, fi'. 4-50 voor geheel Relgie. Builenlandsche verzendingen 't port daarboven. 40 centiemen liet iiniimicr. Men schrijft in op alle de poslbureelen. DE TOEKOMST IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-Hazebrouck. 6-40. - 12-05. - 3-57. - 6-50 Poperinghe. 9-07. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-34. - 9-49.- I i-15. - 2-35. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-06. - 6-20. PROVINCIE WEST-VLAANDEREN. Provinciale leesiiiig Deze Ieening is verdeeld iu 500 si Tien, bevat tende'tuk 10' óbligatiën van 500 franks. Iedere 'obligatie'brengt jaarlijks eenen interest op van 4 betaalbaar den de° Januari en d n If," Juli van eik jaar, met twee coupons van 10 franks teder. Nogtans, bij uitzondering, zal het eerste coupon ntaar den F" Augusli 1876betaald worden. De obligatie wordt terugbetaald met eene pre mie van 20't is te zeggen met 600 franks. De terug te betalen seriën zullen ieder jaar aangeduid worden door lotingen die zullen plaats grijpen gedurende den gewonen zittijd des provincialen Raads. De uilgëldfté nummers worden iu het Memo rial Adriiinistratief en in drij gazetten der Provincie opgeriomi n De leening wordt uitgegeven aan pari met ge not van interest, te rekenen van len Januari 1876, indien de inteekening vóór 30 Juni toeko mende gedaan is. De inteekeningen worden ontvangen in de 5de Afdeeling der bureelrn van het provinciaal be stuur, ti; Brugge, en beginnen met ic" Mei 1876, dagelijks van 8 tot 12 ure 's morgens, de zon en feestdagen uitgezonderd. Zij zullen gesloten worden zoo haast het uit te geven getal obligation, door de bestendige Depu tatie bepaald, bereikt zal zijn. Erne commissie van 2 franks per titel wordt toegestaan aan wisselaars en bankiers die intee keningen zullen bestellen. Brugge, den 15 April 1876, nr 56,349. DE BESTENDIGE DEPUTATIE De Voorzitter, DeGreffier, B. VRAMBOUT. FL. ROELS.

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 1