POPERINGHE. De belooging te Namen. Diefstal in de knk van Belgie. Tenloonslelüog ie PhiladefpSiia. Stads Nieuws. de revolutie. Schildert nu eens uwe scholen af en uwe aanhangers zullen u verlaten. Ge zijt nog zwarter van binnen dan van buiten, door Ow schoon gedrag en uwen laster. Maar al uw praten is verloren latijn, onze Schoolpenning zal blijven bestaan lot steun van 't wereld lijk onderwijs. Een waren Yperling. Ingezonden Al de dagbladen en korrespondeniien zijn het eens om de groote fiasco vast te stellen, van de vergadering, door de klerikalen Zondag te Namen gehouden. Zij verwachtten daarvan de schoonste uitslagenmet duizenden katholijken gingen naar Namen komen om de han den ineen te slaan tol het wellukken der kiezingen van Juni. Ehwel, in plaats van duizenden, schrijven zij zeiven dat er maar zes honderd waren, en men mag er alsdan nog een paar honderd afdoen, om nabij de waarheid te zijn. De klerikalen hadden den franschen officier prediker De Mun verwacht, maar daar hij te veel werk heeft met het onderzoek zijner vernietigde kiezing, heeft hij zich bepaald bij het zenden van eenen... brief. Op het banket is de eerste dronk inge steld geweest aan den Paus, de tweede koning der Belgen voor de klerikalen daarna aan Koning Leopold, de derde aan den klerikalen kring van Namen en de laatste aan de klerikale drukpers. Men leest in de Chronique Het officieel cijfer der verliezen dooi de Bank van Belgie onderslaan, is twee- en-twintig miljoen, ongeveer de helft van het maatschappelijk kapitaal. Men heeft min of meer ernstig gezegd dat Eugeen T'Iiint de Roodenbeke ziek van geest is. Onze inlichtingen, waarvan wij de echtheid kunnen waarborgen, laten ons toe te verklaren dat de geest van den gewezen geheimschrijver der Bank van Belgie uitmuntend is. Maar met zijn lichamelijken toestand is het zoo goed niet. Zijn zenuwstelsel is zeer aangedaan Na de opgewondenheid der eerste dagen van zijnen vlucht, zijne aanhouding en zijnen terugkeer in Belgie, is eene krachteloosheid der zintuigen ontstaan, welke, het hoofd gezond latende, noglans een zeer gevoelig uitwerksel op zijn lichamelijken toestand heeft gehad. Eu geen T'Kint de Roodenbeke begint zich al rekenschap te geven van zijnen toe stand en bemerkt dat den afgrond waarin hij zich geworpen heeft, bijna onpeil baar is. Men heeft gezegd en dit is zeer waar, dat T'Kint beweert maar enkel gehan deld te hebben om het krediet der Bank van Belgie te ondersteunen. Het is ook waar dat T'Kint op zich alleen al de zedelijke en stoffelijke verantwoorde lijkheid van de financielle wanorde ge nomen heeft, welke de Bank bijna in faiiliet gebracht heeft. Maar heden schijnt T'Kint in te zien dat die toestand, meer ridderlijk dan behendig, moeilijk is om vol te houden. Wellicht heeft hij zich wel afgevraagd of bij gebrek aan hem zei ven, die toe stand wel aan anderen nuttig kan zijn... Laten wij er bijvoegen dat hel niet waarschijnlijk is dat het proces voor •den aanstaanden winter zal aangevangen worden. (Stad Gent.) Voor de kiezing van 15 Juni voor de Kamer, in de provincie Luxemburg, zal er in de arrondissementen Arlon en Balznach geene worsteling zijn. De libe ralen stellen in het eerste als kandidaat den heer Victor Tesch, de katholijken onthouden zich. Te Balznach is dc heer van Hoor, katholiek, alleen kandidaat. Te Marche stellen de liberalen den heer J.-B. Hönroz legen den heer Pely de Thozée, uittredend lid. te Neufchateau den heer J. Déonce tegen den heer Santkin, id. te Virton den heer Numa Ensch, tegen den heer de Briey, id. Overeenkomstig het besluit van het Congres der Vereenigde-Staten van Noord-Amerikazal den 10Mei aanstaande eene internationale tentoonstelling van kunsten, manufacturen en voortbreng selen van den grond en van mijnen in de stad Philadelphia, staat Pennsylvanie worden geopend met het doel om den honderdsten verjaardag der onafhanke lijkheid van Amerika te vieren. Ongetwijfeld kan voor eene natie als de Amerikaansche, die haar beslaan, haar bloei en ontwikkeling, haar rijkdom en kracht, in een woord alles te danken heeft aan de ontwikkeling van landbouw, handel en nijverheid, geen gepastrr wijze tol herdenking van haar zelfstandig volksbestaan worden bedacht dan het houden eener zoodanige tentoonstelling, waarop zij zelve voorzeker een grooteen eervolle plaats zal innemen. Het was voor de stad Philadelphia niet moeilijk om boven hare mededingsters de voorkeur van het congres te verwer ven. Daargelaten nog hare historische herinneringen, pleitten een menigte an dere zaken in haar voordeel haar geo- graphische ligging, gemakkelijke com municatie, aangename omstreken enz. Waar vindt men in de nieuwe wereld een andere stad met een park van onge veer 1100 hectaren groot, doorsneden met rivieren, vol lommerrijke bosschen, prachtige waterpartijen, met schilder achtige gezichten hooge punten en lachende dalen Het Fairmount Park is de roem van Philadelphia het heeft reeds meer dan 6,000,000 dollars ge kost en jaarlijks worden nog aanzienlijke sommen voor onderhoud en verfraaiing besleed. In zijn geheele lengte wordt het door sneden door de rivier Schuylkill, wier inhammen en schilderachtige oevers de schoonste gezichtspunten opleveren. Te midden van dit heerlijke en groolsche park, waar natuur en kunst wedijveren om hetoog le bekooren, zijn de gebouwen opgericht voor de tentoonstelling. Zij liggen op eene vlakte, die 112 voelen boven den hoogsten waterstand van de rivier Delaware en minstens even hoog dien van dc Schuylkill is gelegen. De avenue Gerard, een van de hoofd straten der stad, leidt rechtstreeks uit haar middelpunt naar den hoofdingang van de tentoonstelling. 'T is een prach tige weg die de rivier Schuylkill kruist, waarover opzettelijk ten behoeve der tentoonstelling in het vorige jaar een ijzeren brug is gelegd, die niet minder dan 1,500,600 dollars heeft gekost. Ter rechterzijde van deze avenue die een alleraangenaamste wandeling verschaft zijn de terreinen der expositie gelegen. Zij beslaan eene oppervlakte van bijna 100 hectaren, waarvan alleen de vijf voornaamste gebouwen ongeveer 17 hectaren innemen. Op de tentoonstelling te Parijs in 1867 besloegen de overdekte gebouwen ongeveer 15 1/2 en op die le Weenen in 1875 slechts 12 hectaren. Van die vijf gebouwen zijn drij bestemd om te blijven staan en zij zullen tot de schoonste monumenten van het land behooren, terwijl hunne ligging rondom een meer van drij acres en door fraaie tuinen van elkander gescheiden, aller bekoorlijkst is. De bouwmeesters ervan zijn de heeren Henry Petlit, Joseph Wilson en J. Schwarrmannlaatstgenoemde, de hoofd ingenieur voor de tentoonstellingsgebou wen, heeft de plannen ontworpen voor twee van de drij die zullen blijven staan het paviljoen der schoone kunsten en dat van den tuinbouw. Het hoofdgebouw (Main exhibition building) is gelegen op het plateau Lans- dourie, ten oosten van het kruispunt van de avenues van Belmont en Elm, Het heeft den vorm van een parallelogram, dat van het oosten naar het westen eene lengte van 1880 voeten heeft bij een breedte, van noord naar zuid, van 464 voelen. Helgrootste gedeelte heeft slechts een verdieping van binnen de hoogte 70 voet en van buiten lot aan het lijst werk 48 voet uit den grond. In het midden van ieder der zijden van het parallelogram bevinden zich de hoofdingangen die met een reeks van bogen zijn versierd die zich tot een hoogte van 90 voelen verheffen. Een van deze hoofdingangen is uitsluitend voor rijtui gen bestemd de bezoekers slappen voor de deuren uit onder den schaduw der facades de ingangen zijn gesleten met debarcadères die op rails loopen... De geheele oppervlakte van dit gebouw- is meer dan 21 aren of bijna een millioen vierkante voeten. Hel geheel levert een schoonen en indrukwekkenden aanblik op op de vier hoeken van het gebouw verheffen zich torensin hel midden is hel dak hoog opgebouwd in den vorm van een paviljoen dat weder door vier torentjes van ruim 120 voeten hoog wordt geflankeerd. De inwendige verdceling js niet min der schoon in het midden bevindt zich het ruim of middenschip dat eene opper vlakte heeft van 1852 voeten lengte bij 120 voeten breedte. Nooit heeft men zulke afmeetingen aanschouwd. Uit dit middenruim loopen verschillende gaan derijen langs de zijden van het gebouw, allen even ruim en luchtig. Deze inrichting levert het voordeel, dat alle voorwerpen even gunstig kunnen worden geëxposeerd; het licht, het lucht, de ruimte en hel water, dat gratis wordt verstrekt, zijn voor alle voorwerpen volmaakt gelijk zoodat de keus van eene plaats geen de minste moeilijkheid kan opleveren, omdat de eene plaats niets boven de andere voor heeft. Het gebouw rust onmiddellijk op den grond, die met zorg is bereid en bewerkt. De fondamenten zijn van metselwerk boven den grond bestaat de constructie uit kolommen van gesmeed ijzer, met tusschenruimlen van 24 voeten, waarop het houtwerk van het dak rust. De ruimte tusschen de kolommen is aangevuld met metselwerk van baksteen tot eene hoogte van zeven voet, waarop de kozijnen dei- ramen rusten. Het dak is .met zink be dekt de platen rusten op kleine balken, die op zoodanige wijze tegen elkander sluiten, dat aan de onderzijde niets van het zink te zien is. Alle torentjes in de hoofdingangen zijn met den nationalen standaard en toepas selijke opschriften versierd. Boven de zij-ingangen zijn tropheën aangebracht uil de nationale kleuren van de landen die het gedeelte waartoe de ingang be hoort, hebben bezet. De bureaux der buitenlandsche kommissies zijn aan die zijde van het gebouw waar de voorwer pen zich bevinden van het land dat dooi de respective commissie wordt vertegen woordigd. De bureelen der administratie zijn aan de uiteinden. Schieting opgedragen door den heer Voorzitter. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. I ié* 1 i IJperen, 29" April 1876. ScIiooIpeiining-ToBBBboIa. - Vol gens een advies van het komiteit van den School penning is de trekking van den Tombola voor- loopiglijk vastgesteld op 5 Juni aanstaande, zijnde Sinxen-mesldag. De verkoop der loten zal in 't kort opgeschorst worden, daarom zouden de personen, die er nog begeeren, weldoen van in tijds op te passen. Hel juiste datum zal in 't kort aan hel publiek bekend gemaakt worden. Witte Klakken. - Deze fanfare heeft Zondag laatst hare wandeling gedaan naar den Laatsten Stuiver, eene herberg buiten de Rijselpoorl. Als naar gewoonte zijn er een groot getal wan delaars langs dien kant gegaan. VlnamscBie Stei*. - Deze maatschappij begint reeds hare maatregels le nemen voor het aanslaande looneelsaizoen. Deze werking bestaat in het kiezen van stukken, verdeden der rollen, enz., om in gereedheid te zijn, ten einde zoo weinig mogelijk tijd te verliezen. Reddiug. - Donderdag namiddag, rond •I 1/2 ure, is er een kind van 4 1/2 jaar, Vanhove genaamd, met zijne makkers spelende, in het water der Dixmude-poort gevallen. Op het ge schrei der andere kinderen is de heer Anselme Devarver, die vijftig meters verder bezig was aan hel visschrn, toegesneld, en zonder acht te geven op het gevaar waaraan hij zich blootstelde (want die heer kan niet zwemmen) sprong hij geheel gekleed in het water en gelukte erin het drenkelingske van eene gewisse dood te redden. Het gevaar was zooveel te grooler daar het water op die plaats eene tamelijke diepte heeft. Burgerwacht. - Uitslag der l" Schie ting van het zomersaizoen der maatschappij Cijbelschutteis, (25 April 187(1.) Schoonste wit. Een zilveren suikerlepel. Vergracht, E>, garde bij de 2" compagnie. Hoogst getal punten. 1. Eene zilveren service (christofle), Vander- marliere, L., artilleur. 2. Een satijnen halsbeud, Dumon, A., kommis- saris. 5. Een zilveren koffijlepel, (christofle), Smey- slers, E., eerelid. 4. Een zilveren koffijlepel, (christofle), Lesatfre, A., garde bij de 2e compagnie. 5. Eene pijp (en curaer), Lebbe, A., kaporaal bij de 5C compagnie. Van den 21" tot den 28" April 1876. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 3) Vrouweiljk id. 2) te zamen o. Impe, Emilius, bediende van den ijzerenweg en Beausaert, Mathilda naaister. Boddaert Emilius, kleermaker en Vanuxem, Maria-Theresia, kleermaakster. Amssoms, Petrus, herbergier en Nolf, Catharina, dienstmeid. Breydel, Georgius, zonder beroep en Struye, Ludovica, zonder beroep. Ruffelet, dementia, 25 jaren, kantenwerkster, ongehuwd, Kalverslraat. Meulenaere, Joanna, 78 jaren, zonder beroep, weduwe Nicolaus Zorré, Bollingslraat. -Ferryn, Maria, 69 jaren, zonder beroep, echtgenoote van Henricus Dolaruwiere, Bollingslraat. Debouck, Nathalia, 80 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Bollingslraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 2L de 7 jaren Vrouwelijk idem 0) 22 April 1876. Resui-cccit, Alltiliiia. Zij zijn verrezen, Alluluia De Verrijzenis, niet van Christus, maar van onze gekruinde schrijvelaars in het vuilblad van IJperen, heeft plaats gehad op den Paaschdag; zij hebben den Goeden Vrijdag gekozen om hun eersten artikel, sedert lang uitgesteld, op Pope- ringhe le schrijven, en begonnen met te zeggen dat zij bemerken hoe rap en snel de wagen van 't Liberalismus voortloopt op de bane van godde loosheid, 't is te zeggen, tot hel vernietigen van alle geestelijk en wereldlijk gezag, enz., enz. Wij aanveerden met liefde deze ongegronde opmerkingen, maar laat ons ook toe, beminne lijke zielenverlossers, op onze beurt te doen op merken, (want wij moeten bekennen dat gij veel te eenvoudig zijt om hel,zelve te doen), dat uwe kalholijke wagens nog veel dapper loopen op de bane van godvreezenheid, menschelijke liefde, zuiverheid, geestelijk en wereldlijk gezag; geene macht is groot genoeg om deze wagens legen te houden, ten zij Dame Justicie, en inderdaad wij hebben eenen wagen ontmoet geheel straf gela den, en galopeerende, met gekruinde kalholijke zondevergevers, navolgers van onzen Zaligmaker, waaronder wij bemerkten,père Dufour-Valmonl, Duchesne, David Deconinck, Opsomer, Koopman, Pieter Vanliere, en nog een groot getal kleine en groote broederkens veel te lang alhier te melden, maar welke de rechtbanken en assisen, bij me nigvuldige vonnissen genoemd hebben, dit zijn allen de oprechte ondersteuners van geestelijk en wereldlijk gezag cn van dc zuiverheid in het bij zonder. Zouden onze zoetaaidige abeetjes en kapelaan- tjes, wel deze dagbladen niet lezen ?in dit geval, wij zouden hun dezelve kunnen verschaffen. Wat de bemerking betreft van onze gekruinde opperburgers over het aangroeien van het libe ralismus 111 Poperinghe sedert omtrent de twintig jaren, zij is geheel juist, iedereen die niet sukke laar is, 111 het bezit van zijne vijf zinnen, moet liberaal zijn, zoo veel te meer, dat hij kan be- meiken wat de kalholijke partij bevat in personen en in daden; hunne bedriegerijen is ten hoogste geklommen, en den 15 Juni aanslaande zal hun doen dalen, hopen wij. De hooggeplaatste persoon onzer provincie, waarover gij spreekt, heeft geen andere middels moeten gebruiken om lot zijne hooge bediening te komen, dan zijne uitstekende bekwaamheden en goede faam. Een man, zoo als er het libera-

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 2