Nen nieuwen Messias. SLUITEN VAN T JAPEABRIM Het Ministerie. In de Kamer. Een Onder pastoorken. Politieke beriehten. Liberale Ki ezers VAN IJPEREN EN PASSCHENDAELE Liberale Kiezers Stads Nieuws. liberalen dan dal voor de Kamers. Onze lezers welen dal men voor de provinlie maar 20 fr. direkle belastingen moet betalen om kiezer te zijn. Zoo dat men op 13 juni met recht den aftocht van het ministerie-Malou mag verwachten. Nog andere veel beteekende overwin ningen zijn door de liberalen behaald, welke een goed teeken zijn voor de aan staande kiezingen van juni. De liberalen hebben te Nyvelt en Jodoignegezegepraald. In de eerste plaats zijn de liberale kandidaten met eene meerderheid van 200 stemmen gekozen. Te Jodoigne zijn de liberalen insgelijks herkozen. In Luxemburg is in hel kanton Floren tine een liberaal gekozen, zoo dat men mag rekenen dat Virion, waarvan het kanton Florenville deel maakt, in juni een liberalen vertegenwoordiger naar de Kamer zal zenden. In het overige der provintie Luxem burg zijn de partijen nagenoeg in dezelfde verhouding gebleven, maar er dient op gemerkt te worden dat in de provintie, het kiezerskorps voor de provintie, geheel anders dan elders is samengesteld en men met recht op een goede uitslag voor de kiezingen van juni mag rekenen. In de provintie West-Vlaanderen heb ben wij eene overwinning aan te stippen te IJperen en te Nieuport. In de eerste plaats zijn twee liberalen in vervanging van twee klerikalen gekozen. De meerderheid die de liberalen te Nieuport hebben behaald, is voordeelig voor de kiezing van M. Bieswal, die zich op rang stelt voor het arrondissement Veurne-Nieuport, tegenover den tegen- woordigen klerikalen kandidaat, die in de vorige kiezing maar met 40 stemmen meerderheid is gekozen. Namen heeft onze verwachting niet beantwoord. De klerikalen zijn herkozen geworden. Het getal leden der beide par tijen in die provintie is gelijk gebleven. Het spijt ons dat wij in die provintie de statu quo behouden, ofschoon het ons niet verwonderd, als men weet wat drukking de klerikale in de provintie hebben uitgeoefend. Bisschop Gravez heeft voor de kiezingen eene kiesreis in de provinlie gedaan, om zijne geestelijk heid aan te vuren en tot onverdraag zaamheid en hardnekkigheid op temaken. In al de kerken van Namen en van Dinant, hebben de priesters in den preêkstoel hevige uitvallen gedaan tegen de liberalen en verklaard dat het feit v van voor de liberalen kandidaten te stemmen, zelfs de achtbaarste onder persoonlijk opzicht, moest aanzien worden als eene doodzonde Het is noodig dat er een enkwest in de Kamer gereklameerd worde over die ongehoorde inmenging der priesters in de politiek. Daar moet een einde aan komen. Te Leuven is de klerikale partij, door alle soorten van kuiperijen, kiesbedrog en omkoopingen er in gelukt de klerikale lijst te doen kiezen, maar daar de tegen woordige leden der Kamer klerikalen zijn, kan dat geen invloed maken op de wetgevende kiezing van 13 juni. Zoo dat wij in een woord uit het voor gaande kunnen opmaken dat het minis terie ter dood veroordeeld is. Het is Antwerpen die het de genadeslag heeft gegeven. Antwerpen telt zes vertegenwoordi gers als er te Antwerpen nu, in juni liberalen gekozen worden, waaraan geen twijfel is, en veronderstellende dat elders de statu-quo wordt behouden, dan is de klerikale meerdergeid, die nu nog van 14 stemmen is, op 2 stemmen gebracht, waarmede geen ministerie kan besturen. Maar wij mogen bijna met zekerheid rekenen op twee stemmen te Nyvel en eene te Virion, zonder van IJperen of Veurne te spreken. In alle geval mag men zich op eene ontbinding der Kamers verwachten. In dit vooruitzicht zou men niet slecht doen zich aan het werk te stellen, ten einde de liberalen gereed zouden zijn tegen wal er gebeuren zal. De republiekeinen hebben in de kie zingen van zaterdag zeven zetels ge wonnen. Na een debat over eene ondervraging van M. de Casleliane nopens de politiek van het gouvernement en de plaatsver vangingen in de gemeenten, aanvaardt de fransche Kamer met eenparigheid van 343 stemmen, na eene verklaring van M de Marcère, het volgende dagorde De Kamer der afgevaardigden tevreden, in de verklaringen van den minister, de uitdrukking der liberale politiek van het land te hebben gevonden, gaal tol het dagorder over. De Kamer verdaagde zich tot vrijdag laatst. De Times zegt dat de redenen, waarom Engeland het memorandum der drij mogendheden niet is willen bijtreden is, omdat er een maatregel in voorkomt die inbreuk doet op het princiep van niet- tusschenkomsl in de zaken van Turkije. In de engelsche Gemeentekamer heeft M. Bourck, op eene ondervraging van M. Price antwoordende, gemeld dat er een traktaat met den sultan van Zanzibar voor het afschaffen van den slavenhandel in het inwendige van dat land is gesloten. Koningin Christine, grootmoeder van den tegenwoordigen koning van Spanje zal eerlang te Madrid aankomen. Konin gin Isabella zal nog eenigen tijd wachten alvorens naar Spanje terug te keeren. Men verwacht er zich aan als koningin Isabella terug te Madrid zal keeren, er eene veranderingin de politiek zal komen, die niet voordeelig aan de vrijheid zal wezen. Tijdingen uit Baguse, geven slecht nieuws betrekkelijk de gesteltenis der opstandelingen. Zij verslooten alle over eenkomst die de volledige onafhankelijk heid van Bosnië en Herzegowine niet tot grondslag heeft en willen van geen wapenstilstand hooren. Twee jaar geleden, tijdens het kabinet Minghetti aan het bewind was, werd door de politie te Rome een reeks poli tieke kompiotlen ontdekt die ont staan waren ter gelegenheid van de algemeene verkiezingen, en ten gevolge daarvan werden mazzinisten nabij Bo logna en internationalisten te Florence en Rome in echtenis genomen. Bij de be handeling van het rechtsgeding bleek echter dat de zaak zeer overdreven wai voorgesteld de mazzinisten werden bui ten vervolging gesteld en de florentijn- sche internationalisten vrijgesproken. De romeinsche internationalisten waren niet zoo gelukkig hen trof een veroor deeling tot tien jaren dwangarbeid. Het vonnis werd echter wegens een gebrek in den vorm vernietigd en bij herziening van het proces bleek dat door een agent der openbare veiligheid een komplot tegen hen gesmeed was geworden. Hunne vrijspraak volgde natuurlijk. Uit Brussel meldt men dat generaal Rénard, adjudant des konings, woensdag naar Parijs vertrekt om maarschalk Mac- Mahon uit te noodigen het voorzitter schap van het fransch comité voor de brusselsche tentoonstelling van reddings toestellen te aanvaarden en dat indien de maarschalk deze uilnoodiging aanneemt men zijne tegenwoordigheid bij de ope ning van de tentoonstelling verwacht. Hertelijk dank over uw manhaftig geleverden slag, en alhoewel onze zegepraal niet volledig is, toch hebt gij onze vijanden een duchtige klop ping gegeven die hun zedelijke macht uiteen slaat en bij ons vertrouwen in de toekomst moet geven. Houden wij ons gereed voor de aanstaande kiezingzonder zwak heid, hand in hand, vereeniging maakt macht dit zij de leuze van allen waren vaderlander. Den2I Mei van het jaar O.H.J.-C.1876 kwam op Passchendacle 'ncn vreemden meerlare aan. Het aardig uitzicht van den nieuw aangekomene lokte eenige nieuwsgierigen uit en de katholijke kop stukken der gemeente hadden gezord van den namiddag in eene aangewezene plaats al de sukkelaars te vergaderen. Aldaar deed dien vreemden vogel eene aanspraak waarin hij poogde zijne aan hoorders wijs te maken dat hij een gezon dene van God was, gekomen om het kanton Passchendaele te redden, net zoo als in den ouden lijd een engel ging naar Sodoma om de familje Loth te verlossen. Het schijnt dat zijne welsprekendheid veel effekt gemaakt heeft, want's ande rendaags toen de slembus gesproken had, kreeg dien nieuwen Messias eene buis van 'nen meter en half lang Dit nieuws wierd alhier met veel vreugde door de liberale partij ontvangen en de vreugde strekte zich uit tot den katholijken kring, alwaar men seffens een drijkleurigen vaandel uitstak om de buis te vieren van zijnen respektabelen voorzitter. Anderzints is het niet uit te leggen waarom men in Sint Laurens een dra- peau heeft uitgesteken. Ziehier de doodsbekendmaking van het Huis van Antwerpen, toegezonden ter oorzaak der Provinciale kiezing van 22 Mei 1876: den 22 Mei 1876, ten 9 uren 's morgends, met de moedwillige medewerking der Geuzen, na eene generale bediening van Sacrémenlen! Men leest in de Indépendance a Als wij wel ingelicht zijn, is M. de minister van flnanliën Woensdag, na de zitting der Kamer, door den Koning ont vangen geworden. Het is aan ons niet verslag te geven over hetgeen in die bijeenkomst geschied is, maar volgens men ons mededeelt zou zij voor uitslag gehad hebben het behoud van het kabinet aan het bestuur tot de kiezingen van Juni. De laatste zittingen zijn niet zeer voor deelig en aangenaam geweest voor de ministers en zij hebben noch liberalen noch katholijken kunnen voldoening geven. Men ziet dat de dagen van hel ministerie geteld zijn, want zij verdedi gen zich op eene zoo flauwe en mismoe dige wijze dat wij er medelijden zouden mede hebben, hadden zij zooveel kwaad niet gedaan binst den korten tijd dat zij aan het bestuur zijn. De heer Delcour heeft vrijdag voor zijne kapel gesproken, 't is te zeggen over eene kapel, welke hij aan de nor male school van Bergen wil bouwen, om er het godsdienstig onderwijs aan de leerlingen te geven. De heer Pirmez heeft met recht doen opmerken dal het gods dienstig onderwijs altijd in de klassen wordt gegeven en nooit in eene kapel. Het krediet voor die kapel werd maar met 43 stemmen tegen 37 aanveerd. Ge heel de linkerzijde stemde er tegen, 't Is weinig zes stemmen meerderheid voor eene kapel De discussie over het geweer Samain is ook ten nadeele van het ministerie afgeloopen al de leden hebben er tegen gestemd behalve hel kabinet. Eene derde stemming liep niet beter af. Een krediet van I miljoen, voor buurtwegen, is maar aanveerd geworden met 46 stemmen tegen 46 en 4 onthou dingen. Men ziet de vrienden van de ministers beginnen hun ook al den rug toe te draaien. In hare zitting van Zaterdag morgend is in de Kamer der Volksvertegenwoor digers, door M. Frère-Orban eene rede voering uitgesproken over den toestand der schatkist. M. de minister van finan- tien heeft aan M, Frère geantwoord. Het wetsontwerp, welk 36 miljoen krediet vergund voor buitengewone werken, is door 83 stemmen en twee onthoudingen gestemd geworden. In hare zitting van den namiddag van den zelfden dag, heeft de Kamer het wetsontwerp gediscuteerd welk de con ventie goedkeurt, betrekkelijk bet aan- koopen van den Luik-Limburgschen ijzerenweg en de verdieping en verbree ding van den Terneuschen vaart. Een onder-pasloorken uit den omlrek van Brussel, had zeer innige betrekkingen met eene rijke weduwe. Dat gaf aanlei ding tot veel opspraak in de gemeente, en de pastoor, die nog een van de goede oude pastoors is, waarvan er niet veel meer zijn, diende eene klacht in hij den aartsbisschop en vroeg de verplaatsing van den onder-pastoor. Maar Mgr ant woordde niet. De pastoor, die de schandalen van zijnen onder-pastoor niet meer kon zien, zegde dat hij de feilen openbaar ging maken, als er geen gevolg aan zijne vraag werd gegeven. De aartsbisschop gaf toe. Maar... de onder-pastoor wachtte het niet af. Dezer dagen is hij met de weduwe vertrokken en is zich in een vreemd land gaan vestigen. Wat het voornaamste is, dat de wedu we 30,000 franken renten heeft. Dat zijn nu van die zedeleermeesters C i De platzakken ran achter de gordijn, De rereenigde pijpenkoppen van de stad en van het kanton, De tristige snuiten der militaire servitruters, De kefferkens van den Nederduisteren Bond zaliger, en de stokslagers in disponibiliteit laten niet de bitterste droefheid weten aan de suskens van binnen en builen HET (Keizerstraat, 45, oud lokaal der Jesuieten), in den jeudigen maar welvervulden ouderdom van 12 jaren bedrog, geknoei en schandalen van allen kaliber, WELK HEEFT PLAATS GEHAD TE ANTWERPEN, De likwidatie zal geschieden op 15 Juni e.' k. door de zorgen der 18 doorgetopten, onder de hooge direktie van Jan den bult, en toezicht van den Bakker, de Scheer, den geluigcnvervalscher en Het Oliepitje. M.-B. Niemand binnen zonder kaart. Z. Z. 0. z. -—r tri -gi i w tranar»* «ii IJperen, 27° Mei 1876. Kiestngen. - Maandag morgend ten 8 1/2 ure zag men langs alle poorien rijtuigen aankomi n geladen met stemmers. Velen waren zoodanig opgepropt dal er kiezers van boven zaten. In menig rijtuig zag men driebekken, hetgeen een naar uitzicht opleverde: het was alsof men wagens vee zag komen aangereden waarover schapers en honden de wacht hielden bij het uitstappen, zag men duidelijk dat dé gevangenen geen slap dorsten verzetten zonder de toestemming hunner bewakers; in de herberg plaatste men de kudde in eenen hoek en een der zwarte bewakers ging in het deurgat staan en anderen hielden de wacht binnen. net was waarlijk medelijdensweerdig die men- schen te zien die, als t ware, onder den ijzeren klauw stonden van hunnen pastoor of kapellaan en geen adem durfden halen! Zij mochten tegen hunne kennissen die zij in stad zagen geen woord spreken of een driestekker kwam er tusschen en duwde zijne slaaf den hoek in Men moet waarlijk beschaamd zijn zoo oud gegroeid te zijn en in het bezit te zijn van al zijn verstand om zich als een onredelijk dier te laten behandelen door mannen die zoowel de beurs als het geweien txploiteeren.... De clericalen veewachlten zich niet aan een ge deeltelijke zegepraal, want zij waren bijna allen vertrokken toen men de uitslag bekend maakte;

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 2