Betoogingen. Stads Nieuws. van een tiental stemmen noodig is ge weest om de nederlaag in zegepraal te veranderen, dan mag men wel zeggen dat het ministerie zedelijk getroffen is en in geen enkel groote center steun vindt. Het moet zich uitsluitelijk beroepen op de buitenkiezers, op het onwetend en fanatiek gedeelte onzer bevolking, in een woord de ministers zijn de vertegen woordigers van de bedevaarders en van hunne aanvoerders de geestelijken welke laatste den baa« hier in ons land spelen en aan de burgers de wet voor schrijven. Maar die nederlaag kan onzen moed niet ter neêr slagen! Integendeel, iedereen voelt zich door die schandelijke overwin ning van de klerikalen meer opgewekt en meer dan ooit bereid om den strijd aan te vangen. Dat de liberalen zich voortaan niet meer bezig houden met in hun eigen politiek huishouden ruzie te maken. Dat zij alle geschil, alle persoonlijk heid ter zijde laten om zich uitsluitelijk met het belang der liberale partij bezig houden. Dat vooral de onverschilligheid ver- dwijne welke bestaat er« men de hand ernstig aan het werk sla men heeft maar na te gaan wat de katholieken doen, die nooit rusten en gestadig in 't donker aan het werk zijn om kiezers te fabrikeren, kinders uit de wereldlijke scholen te trekken en ze naar kloosterscholen te zenden, alle soorten van geldinzamelin gen te doen voor de kiezingen en de mannen hunner partij of degene welke zij willen tot zich trekken, bevoordee- ligen. Dat de liberalen eindelijk eenen Kring oprichten, waarvan reeds zoo dikwijls gesproken iswaar men elkander kan zien en over de belangen der partij han delen. Op die wijze zal men niet alleen de eendracht in de liberale partij houden, maar men zal gestadig op de hoogte van den toestand zijn en daardoor bedrijvig heid en leven in de liberale partij brengen cn onderhouden. Zoo dus op nieuw en met verschen moed aan het werk, te dien prijze is de aanslaande zegepraal der liberalen zeker. Gent. Van rond drij uren van den namiddag, waren de politie en nacht wakers, in de Savaanstraat, waar het Jesuïtenklooster zich bevindt, in de Drap- straat, waar de klerikalen kringisgelegen cn verder in al de straten welke gewoon lijk bij zulke bctoogingen bezocht werden. Hel is aardig telkens de tjeefkens winnen, moeten zij geheel de politie en gendarmen hebben, om ze te beschermen: wat wordt dat volkske toch bemind en hoe is men het in de sleden genegen. Ook doen zij veel goed aan de stad, want als zij zegepralen, zijn al de herbergen om 10 ure gesloten en is er geen mensch die een cent verdient Om 5 ure van den namiddag kwam een vetten, struischen pastoor over den Kouter, met een dikken stok al draaiende. Die uitdagende houding trok de aandacht van de groepen, die hem natuurlijk uit- lachtten; maar door zijne onbeschaamde houding, werd het volk kwaad en dank de tussehenkomst van den heer Burge meester, die hem in eene veilige plaats heeft doen brengen, dat hij zijne spot ternij niet duur betaald heeft. Een ander feit had plaats op de Koorn- markt, waar insgelijks een priester zich door zijne onbetamelijke houding onder scheidde. Deze priester werd door den schoonzoon van den heer Burgemeester tot aan een rijtuig geleid, met welke hij is vertrokken. Een blonde heer, die partij voor den pastor trok, haalde een poignard uil, waarmede hij het volk bedreigde; geluk kig dat de politie daar was, anders zou hel met hem niet goed zijn afgeloopen hij is naar de permanentie geleid. Bond 7 ure hebben zich ongeveer 1500 tot 2000 personen op de Koorti- markl vereenigd en met Geuzenvaandel aan het hoofd zijn zij in stoel door de bijzonderste straten der stad getrokken, het Geuzenlied zingende. Aan de jesuïlen en woningen van ge kende klerikalen werd er geschuifeld en en uitgejouwd. Het was gekend dat men in den kleri kalen Kring eenen hoop vuurwerk had geplaatst, om te worden afgeschoten, en inderdaad zag men met het vallen van den avond de vuurpijlen boven het lokaal vliegen. De stoet begaf er zich heen maar geheel het lokaal was met gendar men en politie afgezet en de gendarmen hebben met een iever, die door de kleri kalen zeer zal geprezen worden, het volk met den sabel weggedreven. Bij den stoet waren er talrijke politie agenten, die de betoogers beletten ergens stil te houden of schade te veroorzaken. Er is verders niets bijzonders gebeurd; eenige aanhoudingen zijn gedaan en men zegt dat alles zich bepaald heeft bij zin gen en het uitwerpen van een zestal ruiten. Brugge. De bevolking onzer stad, gewoonlijk zoo vreedzaam, is nu opge- w.onden over hare nederlaag, daar men algemeen dacht van den zegenpraal ver zekerd te zijnwelke wij om zoo te zeggen, bijna aangeraakt hebben. Betoogingen hebben plaats gehad ter eere van M. Boyaval, en men heeft ge schuifeld voor de woning van M. Visart en voorden katholieken Kring. Het getal kiezers met zwarte rokken was zeer groot. Er is geen pastoor in het arrondisse ment of hij is kiezer gemaakt, een kapu cijn zelfs is een briefje in de stembus komen steken. Hoe kan men den kies- cijns betalen wanneer men den eed heeft afgelegd, aan de aardsche goederen te verzaken. Brussel. Het gemeente-bestuur heeft maatregelen genomen. De bijzondere korpsen der burger wacht waren bijeeengeroepen. Geheel de politie was op been. Piketten gendarmen waren daar om hulp te bieden. Om 7 uren stond eene groote menigte voor den Katholijken kring in de Steen straat te Brussel. Daar de houding dreigend werd en de policie niet machtig was om de menigte tegen te houden, zijn de jagers-verken ners geroepen geworden welke de Steen straat hebben afgesloten. Men hoorde van tijd tot tijd eene bel in den Katholijken kringen vervolgens geestdriftige toejui chingen. Het publiek antwoordde met beteeke- nende kreten. Om 9 1/4 uren, zijn de jagers verplicht de bajonnet op het geweer te steken, men houdt een heer aan en leidt hem naar het policie-bureel. M, Anspach, met zijn tjerp aan, is eene van de eersten in de Steenstraat gekomen, waar hij door de herhaalde kreten van Leve Anspacli! is begroet geworden. De Katholieke Kring is letterlijk door meer dan vijfduizend personen belegerd. Om kwart voor tien uren komt M. Anspach met eene nieuwe afdeeling jagers-verkenners aan. Men sluit de Zuiderstraat af. M. Anspach wordt door de oorverdoo- vende kreten van Leve Anspach be groet. Al de hoeden zijn in de lucht. Dan roept en schuifelt men op nieuw. Men roept van alles: Leve de libera len!... Weg met de katholieken!... Zonder vaandelNaar het paleis Kwart na tien uren komt een peloton gendarmen van de Groote Plaats in de Zuiderstraat aan en plaatst zich in de Steen- en Zuiderstraten. De gendarmen worden door eene oor- verdoovende verwarring onthaald, en sluiten de gansche steeg af. Dan bedaert men zich, tot dat men om elf uren zachtje uiteenging. De policie heeft tot het laatste oogen- blik toe talrijke aanhoudingen gedaan. Nog om 9 1/4 ure, is eene bende van twee lot drie duizend personen, van dc lagestad komende, in goede orde langs het Paleis, de Hertogstraat en het minis terie voorbij getrokken, al roepende Weg met Malou! Ontslag Ont binding. Vervolgens zijn zij langs de Madeleinestraat naar de stad terug ge keerd. Om tien ure en half is eene nieuwe bende, welke dezelfde kreten liet hooren, voor het paleis van den koning gekomen. Maar zooals alles doet veronderstellen dat de koning te Brussel niet is, ver spreid de menigte zich langszaam zonder gestoord te worden. Eenige redenaars spreken tot om de orde en de waardigheid der manifesta- tien te handhaven. Gedurende dien tijd wordt eene menigte van voor de minisle- rien gejaagd door de policie die den sabel trekt. Om elf ure staan de arlilleurs in de nabijheid der Wetstraat, welke om half twaalf volstrekt stil is. Men spreekt om uit hoofde van open bare veiligheid, de heilige Sakraments- processiën van Zondag aanstaande, in de groote steden te verbieden. Een jongeling welke van een politie agent een sabelhouw heeft ontvangen, nabij liet kollegie S* Michel, Ursulinen- straat, en naar hel S' Pielershospitaal is overgebracht geworden, verkeert in eenen wanhopige» toestand. Men kan zich geen gedacht vormen van de opgewondenheid der volkrijke wijken van de hoofdstad sedert dat de neerlaag der liberalen gekend is en het nieuws der betoogingen van Antwerpen in Brussel was verspreid geworden. Leuven. Des avonds is een ernstig feit voorgevallen. Een klerikaal muziek korps, door een hoop studenten gevolgd, doortrok gister avond de stralen. Eene menigte burgers gingen er achter en schuifelden en riepen als antwoord op de vroolijke toejuigingen der klerikalen. De kleine stoet, van allen kant door te'genbetoogingen onthaald is weldra naar den katholieken Kring getrokken. De menigte plaatste zich alsdan recht over hel lokaal van den Kring. Zij dreigde de deuren te willen instampen, maar er is geen slag gegeven. Eensklaps en zonder eenig aanzoek van den heer Burgemeester, kwam op een, men weet niet van waar, gegeven bevel, een peloton voetvolk uit de kazern welke aan den katholieken Kring paalt, en door eene patrouilje van de groote wacht versterkt, plaatste het zich voor het volk met den blooten sabel opge heven. De Burgemeester, welke onmiddelijk is verwittigd gewordenheeft aan de troepen het bevel gegeven de kazern binnen te trekken. De stedelijke politie alleen heeft de rust gehandhaafd, en is tot des morgends op de been gebleven. Eene klacht zal aan den Minister van oorlog ingediend worden voor misbruik van rechten... De Burgemeester is overal toegejuicht geworden. Luik. De uilslag der kiezing te Antwerpen heeft te Luik een jammer lijken indruk gemaakt. In de cafés, op de openbare plaatsen, op de boulevards, overal sprak men niet dan van die kiezing. Om negen ure 's avonds doortrok eene bende jongelingen de stad, en begaf zich naar hel huis van den heer Burgmeester, die geestdriftig werd toegejuigd. Zij richt ten zich alsdan naar de Clarissestraat waar zij in het klooster der Goedertie renheid eenige ruiten braken. Op dit oogenblik, trof een schot den adjunkt-commissaris M. Derbeau-Drin- ghien, welke met eenige agenten de bende volgde. De kogel drong door de wangen en kwam bij de neus uit. De wonde is gelukkiglijk zonder ge vaar en schijnt door een pistool veroor zaakt. M. de adjunkt-commissaris Derbeau- Dringhien is naar de permanentie geleid, waar de geneesheer Defalle hem de eerste zorgen gaf. Virton. Volgens de Organe de Monsheeft men gisteren te Yirton ge- vochten. De katholieke bankelte^H niet gegeven geweest en de pauz^H gekleurde vlaggen zijn in slukkci^H scheurd geworden. Welke genegenheid van het volk^| die pauzelijke partij Antwerpen. In de stad heer^H er 's avonds eene groote beweging^M stokslagers doorloopen de stad, met^H ziek begeleid en al zingende: de sche Leeuw, van MiVy! Maar daar ook het Geuzenlied aangeheven, en^| zegt dat er reeds slagen zijn uitgedij De policie en de gendarmen zijn o^B beenen. ^B Dezen avond om 9 uren, houde^B vereenigde liberalen eene vergaderir^B de zaal der Variëteiten. H 9 ure 's avond^B Eene groote beweging heerschl itH stad. De klerikale lokalen worden cS de gendarmerie te paard bewaakt. H Van alle kanten boort men zingenH roepen. Talrijke personen doorloopenH straten. Maar behalve eenige langs ffl en daar uitgedeelde stokslagen en cenl gebroken ruiten, zijn er gcene ernslH wanorders. I 10 ure 20 m.l De vergadering der liberale in de z* der Variëteiten is talrijker geweest dl ooit. Er waren vele dainen aanwezig, fl De liberale kandidaten zijn toegejuicl geworden. MM. De Bosschaert en Pecht hebben levendig geprotesteerd tegen ht kieslelsel dat voor gevolg heeft dat An werpen door de buitengemeenten vei plelterd, Brecht in de Kamers vertegen woordigd en Antwerpen zonder volks vertegenwoordigers zal zijn. M. Dewael, burgmeester, heeft d liberalen tot bedaardheid aangemaand Zoodra de uitslag der zitting gekend wai heeft de burgemeester bevolen de bur gerwacht onder de wapens te roepen. De kiezing van 13 Juni heeft voor goed bewezen dal ons kiesstelsel niet deugt. De sleden worden door de buiten gemeenten verpletterd. Dit moet eindigen en overal stijgt een kreet op eene verandering eischende deze verandering moet voortaan op het liberale vaandel prijken.... Onze wet geving over de kiezingen moet veranderd zijn; men kan niet meer toelaten dat de domheid en het fanatism het licht ver- dooven. Leve de kieshervorming IJperen, 17 Juni 1876. Qnzc kiczingen. - De dag van Dins dag 15 Juni zal als eene zwarte plek aangestipt staan in de jaarboeken onzer stad. M. Alphonse Vandenpeereboom, die man bij uitgelezenheid, de eer en de glorie van IJperrn, is door de werkingen onzer politieke geestelijk heid van kante gezet. In zijne plaats heeft men een onbekende gekozen, iemand die nog nooit iel; heeft bijgebracht ten voordeele van wie of vat wat het zijn mocht Alles is volbracht De ondankbaarheic en de onverschilligheid hebben hun werk gedaan De weldoener van iedereen, van liberaal 0 katholiek, van stad of van den buiten, is vergeter en veracht De priesters, die zich aangeslelc hebben alszijnden zij de eenigste bekwaam om di samenleving te redden, hebben deze schoone zaal uitgemetenzij hebben mijneedigen en valscli- aards, zij hebben politieke vadermoorders ge maakt Ook, toen de uitslag gekend was, zag nier de verslagenheid op ieders gelaat; deze aandoe ning maakte welhaast plaats voor een gevoel var opgewondenheid dat onbeschrijflijk is. Ongeluk kiglijk kwam er hier en daar een onvoorzichtig! katholieke met uitdagend gelaat of woorden he vuur nog meer aanhitsen, liet verwonderde eenigi buitenkiezers dat er IJperlingen zich uitbeier tegen de vaisch broeders, tegen dc ondankbarer Öie hunnen weldoener zoo schandelijk verrader hadden. Hier en daar wat geschuifel, vijf ruiten gebro ken, eenige hevige woordenwisselingen, is alle wat men, God lof, alhier aantestippen heefta het geraas der heilige Nieuwsbladen onzer star zijn onnauwkeurige, om niet te zeggen leugen achlige aanhalingen, gedaan om eene tint vat martelaars over hun volkje te spreiden. De heer Burgmeester en de Politie hebben d plaatsen niet verlaten en het is dank aan hunn- voorzichtige tussehenkomst dat wij gelukkig zijl het hierbovenstaande te mogen vaststellen. De stemming die M. Vandenpeereboom uit d Kamers verwijderd heeft, Zal den ondankbarei geen geluk bijbrengen en zij weten het wel; wan velen beklagen het oprecht. Dat men er ove

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 2