Nieuwe scSiooierij. öoiiogs tijdingen. oot nieuws. Stadsnieuws. weldige uitvallen van den bisschop van Namen het bedreigen, dadelijk antwoord de Bien Public .- Een bisschop ongelijk geven uit vrees voor den vreemdetegen de vermanin- gen van den pausde lofspraak stellen van eene grondwet die het huwelijk we- neldlijk maakt en de echtscheiding aan- neemtdat kan men noemen de onafhan- kelijkheid der burgerlijke macht beves- tigenmaar zekerlijk is dit ook het katholijk gevoel kwetsen. Als zekere klerikale volksvertegenwoor digers voorzichtig beweeren de trouwe be wakers onzer vrijheden te zijn, dan ant woord hun stoutweg de Univers religieux (Godsdienstige wereld.) Als gij, liberalen, aan het bestuur zijl, dan vragen wij u de vrijheid omdat zij uw beginsel is. Als wij aan 't roer zijn, dan weigeren wij u de vrijheid omdat zij ons beginsel niet is. Eii men zegge niet dat de klerikale meer derheid der Kamer in die geweldenarijen niet deelt. Neen, zij wacht de gelegenheid af om de droomen der klerikale heethoofden ten uitvoer te brengen. Laat ons, zegt de Bien Publicuit de gebeurtenissen al het mogelijke goed trek- ken voor de katholieke zaak. Het kan onvoorzichtig zijn de toekomst te over- haasten uit vrees van het tegenwoordige in gevaar te brengen. En, trouwe galm van die vrijheidsdoo- dende gedachten, roept de klerikale herko zen volksvertegenwoordiger van Antwerpen M. Jacobs in volle Kamer uit Men werpt ons tegen dat wij met de grondwettelijke vrijheden slechts een hu- welijk van berekening gesloten hebben. Welnu, ja, wij hebben het recht die vrij- heden slechts als middelen te beschou- wen om ons doel te bereiken. Wij nemen ze niet aan als natuurlijke, vol- strekte onveranderlijke onfeilbare rechten Het zijn gepaste gelegenheids-middelen voor het bestuur van Belgie 'en van onze gemengelde samenleving. En als de gelegenheid niet komt om onze vrijheden terooven, dan zullen de klerikalen haar doen komen. Belgie moet generen worden in een bloedbad roept eene klerikale gazet van S'-Nikolaas. En een brief uit Rome, onder pauzelijken invloed geschreven aan den Courrier de Bruxelles voegt er, minder ruw maar even veel beteekenend, bij Het is natuurlijk dat de katholieken dagelijks hun besluit vaster nemen van zich te verdedigen en weerstand te bieden en indien de twee kampen handgemeen worden, dan zal het vruchteloos zijn dat de verschrikte landbesturen aan den paus zullen komen vragen zijne kinderen te ontwapenen tegen hunne vijanden en de zijne. De paus zou op dat oogenblik slechts met deze oude rechtspreuk kunnen antwoorden Gij draagt den last van de wet die gij gemaakt hebt. Aldus wordt een broederoorlog, de schrik- kelijkste, bloedigste van alle oorlogen een geloofsoorlog, door de klerikalen opgestookt om te verkrijgen wat de beschaving hun weigert. Dat wisten de verlichte jliberalen der groote steden voor de kiezing. Zij kenden die bedreigingen tegen onze vrijheid zij kenden die gevaren van oorlog, en daarom was hunne verwachting naar den uitslag der kiezing zoo bang. Want zij wisten ook dat de schandelijke drukking, de ijzeren dwinglandij van de geestelijkheid op den buiten de kennis van die feiten tot daar niet had laten indringen. Die toestand was voor de boeren zorgvuldig verdoken gehouden, en de priester had de onwetendheid benuttigd om in Jie verdon kerde hersens de vrees te planten eener godsdienstvervolging, waarmeê de liberalen nooit de Kerk hebben bedreigd. En zoo is de onnatuurlijke, de gevaarlijke, de onvaderlandsche klerikale meerderheid weêr uit de stembus gekomen op den nood- lottigen 13 juni. De steden, middenpunten van leven en verlichting, zijn verpletterd onder de stem ming van eene rechtzinnige, maar onwe tende of verdrukte boerenmeerderheid. 13 duizend 296 liberale kiezers zijn slechts door 8 liberale vertegenwoordigers verbeeld. 13 duizend 592 klerikale kiezers (slechts 296 kiezers meer) zijn door 20 klerikalen in de Statenkamer vertegenwoordigd. Dat maakt in de verschillige provinciën, die gekozen hebben., EEN liberale vertegen woordiger op eene bevolking van 440 dui zend zielen. Indien dit maar alleen onrechtvaardig was, dan zouden het land, de groote steden voor den uitslag het hoofd gebogen hebben als vroeger. Maar de klerikale partij is een nationaal, een maatschappelijk gevaar ge worden, dat de vaderlandslievende liberalen wilden afwenden; en het mislukken hunner pogingen heeft eene wanhopige uitbarsting te weeg gebracht, die niet te verschoonen, maar toch te begrijpen is. De driften zullen koelen. Maar de bstoo- gingen, de vragen om recht, zullen voort gaan. Wat staat er ons te wachten in de twee jaar, die ons van nieuwe kiezingen afschei den? Wat zullen die nieuwe kiezingen zeiven aan den akeligen toestand verbeteren.? Dit is eene 'schrikverwekkende vraag waarop het gezond volksverstand alleen het antwoord kan geven. Dat de steden zich onthouden van geweld en liever den buitenman toenaderen dan hem van zich te verwijderen. Dat de buitenmensch zich door den pries ter niet meer onthouden laat van kennis te nemen met den toestand zijns lands. Dat hij de goede lessen tot zich laat komen, welke de liberalen bereid zijn hem te geven door de pers en door het woord, om hem de ge varen te doen kennen waarin zijn stem- brieftje geheel het land gedompeld heeft en nog dompelen kan. Dat hij de waarheid leere onderscheiden en haren triomf helpe ver zekeren. En aldus handelend, zullen slad en buiten het land redden van de schrikkelijkste ge beurtenissen. Wat haat en tweedracht ge scheiden hebben, zal liefde en eensgezind heid weer vereenigen. En God zal het werk der liefde zegenen l)e dagbladen kondigen aan dat het in 1877, 50 jaren zal zijn, dat de paus Pius IX lot bisschop werd gewijd. De klerikale bladen sporen de katho- lijken aan dat feest te vieren met eene groote betooging.... van klinkende munt. Een komiteit van damen, onder ander, richt eenen oproep tot de geloovigen om dien verjaardag door offeranden of ge schenken, die den paus aangenaam zijn, te vieren. Altijd schooien en bedelen, dat is het best wat die mannen kunnen en dal het nog was om iets goeds te doen, maar het moet enkel dienen om eenigc hoogge plaatste geestelijken in weelde te laten leven. De officieele berichten uit Ragusa welke te VVeenen ontvangen zijn over het begin der vijandelijkheden langs drij punten, geven geene namen van plaatsen op, maar er mag verondersteld worden dat de punten zijn Alexinatz, Lisitza en een zeker punt op de Drina. Een telegram uit Belgrado, dato 5 juli, zegt verder dat de vijandelijkheden be gonnen zijn op de zuidwestelijke grens, die eindigden door gelukkige uilslagen. Op de zuidoostersche grens wordt er ernstig gestreden. Na een gevecht van drij uren heeft de generaal Tchcrnaïeff stormenderhand het verschansde kamp van Babina Glava in genomen. welke verdedigd werd door verscheidene turksche batailjons. De Turken zijn op de vlucht gejaagd en hebben peerden en bagagiën verloren. Ranko Alympies strijdt heden vóór Bellioa. Een telegram uit Weenen, dato 4 juli, zegt dat de oorlogsproklamalie van Servie nogmaals verschoven is. De Politieke Correspondentie meldt uit Herzegowina dat de Turken den vorigen dag nabij Podgoritza de monte- negrijnsehe voorposten verrast hadden. Na een bloedig gevecht behielden de twee vijandelijke legers hunne positien. Gisteren, zegt een telegram uit Ragusa, dato 5 juli, is eene batterij berggeschut, met munitiën uit Corfu verzonden en bestemd voordeoproerlingen, ontscheept, niettegenstaande de waakzaamheid der Turken, tussehen Spitza en Antivara. Een officieel telegrafisch bericht uit Belgrade, dato 4 juli zegt, dat generaal Ranko Alympic9 de Drina is overgetrok ken nabij Brilena, onder levendig vuur van de Turken. De bosnische bevolking heeft de Ser vische troepen met eenen onbeschrijfe- lijken geestdrift ontvangen. Een telegram uit Catara, 4 juli zegt, dat de turksche expeditie legen Rutchi werd aangevallen door de Montenegrijnen nabij Medan, en werd teruggedreven tot Podgoriza. Een telegram uitPera, dato 4 juli zegt, dat het officieel bestatigd is dat er eene botsing heeft plaats gehad nabij Saitschar tussehen de turksche en scrvische troe pen, waarin bevestigd wordt dat de Ser vische troepen liet turksch grondgebied indrongen, maar dat dezelve werden terug gedreven met verlies van 200 man, waardoor de Servische positien op hun grondgebied in handen der overwinnaars bleeven. Toulon, dinsdag 4 juli. De eerste afdeeling van het zeeëskadcr vertrekt op het oogenblik naar Tunis. Constantinople, dinsdag 4 juli. Officieel. Den 5 juli hebben de Serviers de keizerlijke troepen aangeval len welke in het plein van Urkub kam peerden. Na een gevecht van meer dan vijf uren, was de vijand gedwongen achteruit te trekken meteen verlies van 500 mannen, welke op het slagveld ge bleven zijn. De Turken hebben aan de Serviers een groot aantal gegroefde ge weren ontnomen. Langs de kanten van Bielma, zijn de Turken zegepralend geweest in de ver schillige gevechten met de Serviers, zij hebben er gevangen genomen, aan den vijand meer dan 200 naaldgeweren ont nomen en hem gevoelige verliezen doen lijden welke men op 200 dooden en 4,000 gekwetsten schat. Woensdag, 5 juli. Officieele depechen bekrachlige de overwinning der Turken in Servië nabij Saitschar. De Serviers zijn insgelijks langs de kanten van Nisch verslagen en in hun land vervolgd geworden. De Montenegrijnen zijn nabij Podgo- rith in Turkije gedwongen en hebben in een gevecht 500 mannen verloren. Belgrade, woensdag 5 juli. Officieel. De generaal Tchernaïelï heeft Akpalanka ingenomen de Turken welke Saïschar hadden aangevallen, zijn achteruit gedreven. Pianko Alympica heeft de buitenste verschansingen van Bielina ingenomen. Bucharest, woensdag 5 juli. Na de beslissende oorlogsverklaring heeft Romanië naar de servische grens een observatiekorps gezonden. Weenen, woensdag 5 juli. Griekenland geeft aan de Porte de verzekering zijner vredelievende gevoe lens, als antwoord op het Servische manifest, betrekkelijk de Grieken. De Correspondance politieke meldt dat M. Petrovich, neef van den prins, het bevel heeft genomen van het monte- negrijnsche leger op de albanezische grens, ter plaats van Plamenac. M. Miletitch, overste van het Servisch Olmladina is te Neuzatz aangehouden op bevel van den prokureur des konings bij de rechtbank van Peslh. Wij vernemen aanstonds dat het vreemd krom pluimgedierte van Pro ven den voorledene nacht uit zijn vo gel-huis gevlogen is, diep in Vrank- rijk, tijdens hethezoek der gendarmen met den Burgmeester der gemeente, grooten vriend van 't pluimgedierte ten drie ure des morgens was het vogelnest ij del. Men zegt dat hij Pas toor benoemd is bij Sb Omars in ver vanging van Pieter Vanliere, over leden, ongetwijfeld in belooning zijner groote diensten zoo in kiezingen als in alle andere goddelijke diensten, waar van wij binnen 8 dagen den hreeden uitleg zullen geven. Het schijnt dat er voor hem eene goede plaats te Veurne beschikt was en dat de gen darmen belast waren zijne inhulding te doen in plaats van den heer Deken. Men zegt aat zijnen allerbesten vriend Gusten de Krulle hem een uitgeleid heeft gedaan tot aan de grenzen van Vrankrijk. e. z. h. v. BURGERSTAND Sterfgevallen. op 't mirakel van d'uitgeblaasde Lampe. SiTTTT Yperen, den 8" Juli 1871). Ves'Icden Oouderdag heeft een ge deelte der Maatschappij St-Sebastiaan een uitstapje gedaan naar Dickebitsch vijver alwaar er eene eerlijke maaltijd opgtdischt was dit uitstapje was het gevolg eener schietpartij waarvan de verliezers het gelag voor de winners oplegden. Deze kleine feestjes zijn aangenaam en loffelijk, daar zij de leden in de gelegenheid stellen meer onder elkaar in betrek te kernen en dus de vriendschaps-banden nauwer toe te sluiten. Schoolpenning.-Vorige lijsten,fr. 5,218- Lichting der bussen in de maand Juni Citadel Ie, li- De Vrauge, H- Schaapstal, 7- Witte Klakken, 22- Sultan, 20- Gouden Arend, 7- Klein IJperen, 6- Taverne anglaise, 1- Omhaling gedaan in de Café du Progrès 17 Juni5- St-Sebastiaen 9 Salon, 1 Boerenhof l Spore, 1 Zalm, 12 Zilver Hoofd, 1 Armes de France, 4 03 52 73 70 50 00 30 00 50 50 •00 ■85 -57 ■97 -83 •55 •49 Witte lilakkcn. Totaal fr. 3,544-4jl Onze belangvolle fanfare heeft besloten Zondag aanstaande, KJ de zer, een concert te geven te Ostende. Eén groot getal eereleden nemen deel in de reize. Daar de Witte Klakken eene goed verdiende faam genieten twijfelen wij geenzins aan den volkomen uitslag en alles voorspelt voor onze Yperlingen eene aangename reis. Ongeval. - Maandag omtrent ten 5 ure namiddag was er een man die met zijne moeder van Merckem komende om zich bij de Paters dis— calsen te begeven, bij de Kaaipoort zich plotse lings ongeteld gevoelde door eene geraaktheid en in de Ypervaart viel. Spoedig eruit gehaald wilde hij zijnen weg voortzetten, maar aan de herberg den Doorn dicht bij d-e slad gekomen zijnde, vvierd hij op nieuw ongesteld en viel ten gronde. Men heeft hem naar ons burgerlijk hospitaal gedragen. Burgerwacht. - Uitslag der 5e Schie- tin'g van het zomersaizoen der maatschappij Cijbelschutteis, (5 Juli 1876.) Schoonste wit. Dumon, A'°. Hoogst getal punten. 1. Renier, H. 4 4 4 7 4 4 27 2. Lesaffre, A. 1 4 6 7 0 6 24 5. Vandermarliere, L. 4 5 0 6 4 2 21 4. Pool. H. 0 4 6 2 4 0 16 5. Cauda. Ie, J. 0 5 4 0 5 2 14 6. Vergracht, E. 0 2 2 1 0 5 10 7. Tyberghein, J. 0 1 6 2 0 1 10 Gedurende de schieting heeft M. Dumont commissaris, de societarissen verwittigd dat M. de Voorzitter voornemens is hun eene bijvoege- lijke schieting aan te bieden, Maandag toeko mende, 10" dezer, ten 6 ure 's avonds, aan de welke zullen deel nemen, hoopt hij, een groot getal schutters. Van den 30" Juni tot den 7" Juli 1876. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 7) Vrouweiljk id. 5) zamen VanUxem, Catharina, 95 jaren, zonder beroep, ongehuwd, St-Jacobstraat. OdentSophia, 62 jaren, werkvrouw, weduwe van Franciseus Taverne, Meenenstraat. Den 7 Juli 1876. Wij hadden verhoopt dat ons verslaafd pape klinkje de permissie zou bekomen hebben ons Dog een brief uit zijn boekje te trekken ter gelegen heid der kermis van Poperinghe. Voorzeker is het de goeste niet die ontbreekt aan't spertelachtig abbétje, want niemand is meer overtuigd dan hij, dat zijne uitmundende briefjes bekwaam zijn om a>l de liberalen van België te verpletteren. En waarom niet Is het niet een punt van zeker geloof, dat men eertijds met klerikale trompetten de muren van Jerico verpletterd heeft? Waarom zouden onze korlbroekjes ook niet gelooven dat hunne pen vergiftigd genoeg is, om eenige vrije burgers te vernietigen die zich tegen de dwinglandij der rechtstaande macht durven verdedigen? Zoo veel te meer dal het koperen kluchtspel van Jerico geschied is in zeer oude tijden, alswanneer de joodsche abbéljes misschien nog ongeleerder waren dan de onze, en dat zij, juist gelijk de klerikale kiezers van hedendaags, nog onbekwaam waren om brieftjes tegen hunne vijanden te schrij ven. Zoodanig dat in plaats van d'abbétjes met hunne pen, hel alsdan nog de Tuiters waren, van den ouden lijd, die de liberale steden met hunne trompetten moesten ommeblazen. 'Tzou waarachtig spijtig zijn dat de kermis passeerde zonder dat 't mannetje met zijn boekje van Z. Hooveerdigheid den grooten Jan de permissie bekomt om de Poperingnaars nog eens hertelijk te doen lachen. Men zou dan moeten bekennen dat de foiren en kermissen gansch en geheel om zeepegaan. Reeds te Brugge, zijn de volkswaar zeggers en kaarleslagers van de foire verbannen, omdat zij bij de hijgelovige boeren te veel con currentie deden aan 't monopolium der gezalfde romeinsche, gepatenteerde waarzeggers de pho tographed zijn ook verdreven geweest, omdat zij de onmenschelijke koppen der bedevaarders veel te schoon napoetsten. En zelfs, heeft groote Jan de dikke reuzinnen door zijn klerikaal bestuur

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 2