Gazette van 't arrondissement IJperen. överweginge. N* 747. Zondag 16n Juli 1876. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws*. Verschilïige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Bericht aan onze lezers. Politieke berichten. AANKONDIGINGEN RECLAMEN ABONNEMENT: Daar onze TOEKOMST altoos regel matig den Zaterdag van IJ peren verzon den wordt, verzoeken wij dezen die hun nummer niet ontvangen, het ons dadelijk te laten weten. Men moet er voorzeker van afzien de waarheid van het oorlogslooneel te weteri. De depeohen zijn dikwijls maar al te tegenstrijdig. Donderdag was al het voor deel aan de turksche troepen, heden zeggen de depechen dat de Serviërs eeni- gen bijval behaald hebben op de grens en en in de richting van VViddin. Zij spreken ook van een gevecht te Wischegrad, ten westen en in de vallei der Drine en onder Serajewo de uitslag is nog onbekend. Van een anderen kant zouden de Mon- tenegrijnen hunne plaatsen op de zuid- sche grens nabij Podgoritza handhaven. Maar wat tot heden nóg niet gelogen straft is geworden, is het mislukken der bewerkingen van den generaal Tcher- naïeff naar Nich. Welnu, daar is de voornaamste on derneming van het Servische leger 5 het overige voor heden is van geen groot belang. Het leger, onder bevel van Tchernaïeff, is verre van de hoop verwezentlijkt te hebben welke men te Belgrade had op gevat. Het leger verkeert heden in een zeer slechten toestand het is niet meer tusschen twee vuren, zooals wij donder dag zegden, dat het gevat is, maar wel langs drij kanten wordt het door de Tur ken aangerand. Door de legerafdeeling van Widdin Sofia op de zijden aange vallen schijnt het leger niet min ernstiger bedreigd langs achteren door de krijgs machten uit Nich en waar het gevaar loopt van Belgrade afgesneden te worden. Eenigen bijval hier en daar op afge zonderde punten behaald, zou niet vol doende zijn om de eerste noodlottige verliezen te vereffenen. De Montenegrijnen zijn tot heden niet gelukkiger dan de Serviers, en volgens eene depeche uit Raguse, zouden zij nog eene neêrlaag nabij Podgoritza geleden hebben. De Kamer der afgevaardigden van Frankrijk heeft het artikel 2 en vervol gens de gpheele wet op de benoeming der meiers aangenomen. De uiterste linker zijde heeft zich onthouden en haar be sluit is op de tribuun door M. Laussedat uitgelegd geworden daar zij het princiep van de kiezing der meiers door de muni cipale raden niet kan bekrachtigen, heeft zij nochtans met het ontwerp der com missie te verwerven, het kabinet niet willen tegenwerken, noch toelaten dat hare stemming met die van de vijanden der Republiek zou verward worden. De rechtbank van Parijs heeft M. Bouvier, gedeputeerde, vrijgesproken de debatten niet bewezen hebbende dat M. Bouvier de daden die hem ten laste gelegd zijn, begaan heeft. De koning der Nederlanden heeft ge weigerd het ontslag te aanvaarden, welke zijne ministers hem meer dan eene maand geleden, gezonden hebben, ten gevolge der stemming op de militiewet door de Kamer der afgevaardigden. Sedert dat het schandaal van Pro ven uitgekomen is, zijn er veel men- schén wiens oogen opengegaan zijn. Wij vi'agen ons af wie die zwarte hènde hier op aarde wil verheelden den God van het goede of den God van het kwade Onze verhevene godsdienst van kante stellende, werkt die bende maar alleenlijk meer om landen en volken te domineeren en alzoo mees ter te worden van den rijkdom der aarde en der wereldlijke macht. Alle middels zijn goed, zelfs oneer lijke. Wat doen zij Zij verdeelen steden, dorpen en familjen, schenden de reputatie van al wie hunne plannen niet medewerkt, schrijven modderartikels, doen walg- achtige sermoenen tegen al wie eenig- zins bekend staat als liberaalzij werken in de kiezingen tegen be kwame en dienstveerdige represen tanten om hunne slaven in de plaats te stellen, alwaren het nog zulke 000! En als die mannen alles naar hunnen zin hebben, als koophandel en nijverheid te niete is gegaan, als het vertrouwen weg is en net bestaan voor burgers en werklieden onuit- houdelijk is, dan nemen die zwarte roofvogels eene uitdagende houding aan en schimpen en schelden in hunne gazetten als heeren en de meesters En na al dit lawijt, na al dit meestermaken, dan komt het uit dat zij slechter zijn dan den laagsten, den vuigsten nietdeuger der aarde Men vraagt zich af waarom wij zoo dom zijn ons alzoo te laten hij den neus leiden van dat volkje En inderdaad, wanneer wij alzoo een artikel in hunne gazetten lezen, ge schreven op eene pretentieuze wijze, tegen den eenen of den anderen eer lijken mensch, men zal zeggen mis schien is dit artikel geschreven door eenen vuilaard, eenen kinderbeder ver Wanneer er een kapellaan of andere geestelijke, in den preek stoel een politiek sermoen doet en eerlijke menschen bemoddert, wij zullen niet meer luisteren en wij zullen denken schreeuwt maar, misschien zijt gij ook een van die smeerlaps die zult eindigen met te moeten vluchten voor uwe schoone daden Doch, in tusschentijd, smeden die mannen ketens voor ons, en ons Va derland gaat ten onder. Ons ministerie, onze meerderheid in de Kamers vinden hunnen groot sten steun bij die smeerige bende die voortgaat de eenvoudige buitenlieden een hoop leugens op te vesten en hun in te richten tot eenen broederoorlog. Deze zwarte bende is tot alles in state; van die mannen zonder eer, mag men niets goeds meer verwach ten. D. Zie hier wal men leest in het Nieuws blad van Yperen, N° 549, 8 Juli 1876. Men sehrijt ons uit Proven Wij van onzen kant zullen beginnen met note te nemen van dit bovenstaande artikelgedrukt in het Nieuwsblad. Wij zullen het genoegen hebben te zien hoe die heilige schrijvers het aan boord gaan leggen om hunnen zwarten vogel wit te wassehenenis hij waarlijk plichtig van hetgeen ten zijnen laste gezegd wordt, hoe zij het .zullen doen om dien cadé over boord te werpen en er eenen liberaal van te maken en ter zelfder tijde hun bladje te keeren en als dan zwart te zeggen van hetgeen zij nu wit noemen. Intusschen zie hier wat anders over dezelfde zaak. Men leest in de Flandre Libérale Men herinnert zich nog van den brief geschreven door den burgemeester van S'-Nikolaas aan de nieuwsbladen van Brussel,nade wilde tooneelen welke plaats greepen te S'-Nikolaas, en waarin de burgemeester de Brusselaars die mishan deld waren geweest beschuldigde de gramschap des volks uitgelokl te hebben door hunne onbetamelijke houding op den doortocht der processie. De burgemeester en de gemeente secretaris, die den brief onderteekend hadden, komen veroordeeld te worden door den rechtbank van Dendertnonde, op het betrek van een der slachtoffers.' aan 200 fr. schade en intrest. Hel vonnis draagt, dat de vervolger, juist dezen is die het meest mishandeld up—»a—Bi<w■MMaaaaBWTBBniriMi Bureel: DixmiideMtraat, 39. 10 centiemen den regel. 25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeien vrachtvrij toegezonden worden. fr. 4-00 's ja.trs voor de stad, fr. 4-50 voor geheel Belgie. lliiilenlandsche verzendingen, 'l port daarboven. SO centiemen het nummer. Men schrijft in op al de postbureelen. DE TOEKOMST IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-Hazebrouck. C-40. - 12-07. - 5-57. - 6-30 Poperinghe. 9-07. - 8-43. - 9-30. Kortrijk. 5-34. - 9-46.- 11-15. - 2-35. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-06. - 6-20. v.,:, i - t,t M ti .Ui li u I >»»i 'ji) lit" d Een nieuw S'-Denys komt op, en een nieuw slachtoffer wordt door bedekte en laffe vervol- gers opgezocht. Dezen nebtend, van ten 3 uren en half, was het huis van M. den onderpastor Delanckere, afgezet door de gendarmerie van Poperinghe. Vyf gendarmen in groote costume ii waren niet te veel. Immers men had tegen den ïeverigen en onvermoeibaren priester eene hate- 11 lyke beschuldiging uitgepeisd, die voorzeker geheel in het kort voor lastertael zal gekend en 11 verklaerd wezen. <i Geheel Proven is in verslagenheid en rouwe >1 en eikendeen zegt 't is wrake. Hoor wat ik nu kan zeggen ic Te Proven, sedert eenige weken wordt eene 11 zake van zedeloosheid door het gerecht onder- zocht. Nu, de kwaedwilligen betichten M. den i> onderpastor van getuigen of slachtoffers te hebben uitgekocht. Andere slechte tongen, 11 gewoon aen vuiligheid en laster, gaen verder 11 in de beschuldigingen. De waerheid weldra, 11 wy zyn er overtuigd van, zal de vlekkelooze i) reputatie wreken van dien moedigen stryder, ii die, anders onoverwinbaer, Proven heeft moe- i> ten verlaten om geen weken of maenden in 'tkol ii te zitten vooraleer hy zyne onschuld kan pleiten. 11 Maer dat zyne vyanden en vervolgers het wel ii weten: hy zal aen den oproep van het geregt 11 beantwoorden en gerust zyn vonnis komen ontvangen. X. 11 De Flandre Libérale was al onderricht van de zake. Men heeft dat goddelooze nieuws 11 in Yper verspreid, en't waren der te Yper die 11 nog meer wisten als de Flandre Libérale 11 en dat al van Donderdagavond. En ten is maer Vrydag dat de gendarmen naer Proven gegacn zyn. Hoe dat uitgelegd? De lyd zal het uilwyzen, en hope dat de waerheid zal gekend zyn. ii Wij ontvangen nieuwe bijzonderheden over de zaak van den kapellaan van Proven. 11 Een jongeling van Proven, half onnoozel, was beticht van aanrandingen tegen de zeden op verschiliige jonge meisjes der plaats. Dinsdag laatst, in den namiddag, MM. Van Coetsem, onderzoekings-rechter (zeer catholiek), Van Ise- ghem, substituut, de commis-griffier cn twee wetsdokloren begaven zich ter plaats. li Daar vernam men dat de feilen ten laste van den jongeling weinig erg waren, maar dat inder daad twee dochtertjes, de eene van -12 jaar en de andere van 15 jaar, hel voorwerp waren geweest van verkrachting of van aanrandingen tegen de eerbaarheid en dat de plichtige de kapellaan was. 11 De feiten ten laste van den priester waren zoo klaar en zoo verpletterend dat de substituut aan M. de.onderzoekings-rechter de dadelijke in hech tenisneming verzocht. De rechter verklaarde dat hij zijn onderzoek niet volledigd had. 11 De substituut, die nog nieuweling in de ma gistratuur is, dorst zijn verzoek met vastheid niet volhouden. De heeren der wet kwamen te Veurne met het aanbreken van den nacht (Proven is op 2o kilometers afstand van Veurne). 11 'S anderdaags, den Woensdag 's morgens, tusschen 9 en 10, M. de onderzoekings-rechter, voor alle ander werk, begaf zich bij den Deken van Veurne. Misschien moest hij zijn geestelijke bestierder raadplegen voor hij zijn onderzoek kon volledigen 11 De eenigste merkbaar uitslag dezer onder handeling, het eenigste dat wij met zekerheid weten is dat M. de rechter zich voorloopiglijk onthouden heeft. 11 In den ochtend, de substituut ziende deze werkeloosheid, stelde een requisitoir in orde op. Tegen den avond liet de rechter een aanhoudi- gingsbevel geworden in het parket, ten einde het te laten nazien en onderteekenen. Dit mandaat, geheel laat in den post te Veurne besteld zijnde, kon maar den Donderdag namiddag aan den kom- mandant der gendarmerie te Poperinghe besteld worden. En het is maar 's anderdaags, met den vroegen, dal dezen te Proven aankwam om totde aanhouding over te gaan van den kapellaan. Maar, zoo als wij het zegden, dezen laatste was verwittigd geweest door eenen brief en door eene telegramme, voortskomende men weet niet van wie, en in den nacht van Woensdag lot Donderdag was hij op de vlucht gegaan. i' De catholijke nieuwsbladen schreeuwen reeds over deze vervolging en M. de kapellaan van Proven, is van heden af aangewezen als een mar telaar der liberale magistratuur.

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 1