PQPERINGHE. Nog eens Drie. Stadsnieuws. BERICHT. AVIS. Zondag laatst was het Koekenzondag 'l is te zeggen den tweeden en laatslen zondag der kermis. Dixmude is een liberaal stadje 5 de inwoners, bijna zonder uitzondering, staan onze politiekegrondbeginselen voor. Ook wanneer men aldaar eenige uren overbrengt, ademt men er eene vrijheids- lucht in welke veel bijbrengt om het verblijf te veraangenamen. Die geest van vrijheid en de gespraak- zaamheid der inwoners geven de vreem delingen een allerbeste gedacht van het geen Dixmude eigenlijk is. Aldaar nogtans, gelijk overal, hoort men van pootspelerij der prieslerpartij, maar tot verzachting aan dien staat van zaken vindt men er van die echte en onverbasterde Vlamingen die boven alles hunne onafhankelijkheid stellen en zich weinig bekreunen over wat de politieke schreeuwers van hunne doenwijze zullen zeggen. 'T is daarom dat de feesten aldaar niet aan een oude wijfs kerkgang gelijken en men er zich goddelijk amuseert. Het schoon geslacht, dat overal het siersel der samenleving uitmaakt, heeft aldaar eene dobbele waarde bij de bevalligheid en aangenaamheid voegen de dochters van Eva de groote deugd der vrijzinnig heid. De dixmudsche liberalen hebben dit vóór dat zij ondersteund zijn door hunne vrouwen en dochters in den strijd voor licht en beschaving tegen het uit- doovende ultramontanism. Wat wij met geluk aanhalen is den bijval die een onzer ypersche maatjes gehad heeft in het stellen, gedurende de kermis aldaar, eener bus in den Belle Vue, ten voordeele van den wereldlijken schoolpenning van Yper. In weinige dagen bracht ze meer dan ACHT FRANKEN op, welke som reeds gestort is in de kas van den yperschen School penning. Heden is een tweede en laatste ■opbrengst overhandigd geworden. Wij bedanken hertelijk de dixmude- -naars over hunne goede inzichten, die •eens te meer bewijzen hoever de liberale geest aldaar geworteld is. Den 21 juli meldt men uit Belgrade, hebben de Turken de Serviërs van Klein- Zwornik aangevallen, als ook de ver schansingen welke den overtocht van den stroom beheerschen en hebben de gemeenschap tusschen Groot-Zwornik en Bjelina belet. In het gevecht dat den 22 juli nabij Tahchnitza, op den Timok, heeft plaats gehad, zijn de Turken volstrekt versla gen geworden. De servische staf heeft beslist dat de generaal TchernaïelT al de positien aan Akpalanka en Babina Glava zou verlaten, het is te zeggen al degene welke hij bezette en waarvan Abdul- Kerim-Pacha zich gemakkelijk zou meester gemaakt hebben. Men meldt uit eene bijzondere bron van Mostar, dat Mouktar pacha tusschen Blagai en Nevesinje, eene overwinning behaald heeft op de Montenegrijnen door den prins Nikolaas aangevoerd. De oorlogslijdingen uit Constantino- pelen, laten zien dat een beslissenden strijd dreigend is. De laatste tijdingen van het oorlogs- tooneel zijn van den 24. Generaal Tcher naïelT had bevel ontvangen de gevorderde positieri, welke hij te Babina-Glava en te Akpalanka bezette, te verlaten, omdat Abdul-Kersin-Pacha met de versterkin gen die hij uit Sofia verkregen had, er zich zeer gemakkelijk zou van meester gemaakt hebben. Wij moeten een der belangrijkste arti kels aanduiden, door de Post van Ber lijn afgekondigd. Het eenig middel om de Oostersche kwestie op te lossen, is een bondgenoot schap van al de volkeren van den Donau onder de bescherming van Oostenrijk. Dit gedacht, medegedeeld door een orgaan aan het duitsch gouvernement verkleefd, is van aard de aandacht op zich te vestigen, vooral dat dit gedacht ontstaan is den dag na de bijeenkomst van Salsburg tusschen de keizers Wil helm en Frans-Joseph. Een officieel bericht uit Belgrado meldt dat het leger van generaal Zach den 24, nabij Vaver, met de Turken handgemeen is geraakt. Hel gevech heeft zeven uren geduurd en de overwinning is aan de zijde der Serviers gebleven. Nabij Wasiljevich hebben de Serviers zich verschanst in de versterkingen op de Turken genomen. In de richting van Sjenitza hebben de Serviers zich meester gemaakt van ver scheidene verschansingen en turksche dorpen. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Mijnheeren de Leden der Landbouw maatschappij die verlangen deel te nemen aan het Banket, dat zal plaats hebben den Zondag, I3n Augusti, in het Hotel de Kasselrij te Yperen, zijn verzocht zich te laten inschrijven bij den Voorzitter of bij den Sekretaris der Maatschappij. De lijst van inschrijving zal gesloten worden zoohaast er honderd handteekens zullen op zijn. omdat het lokaal, waar het Banket zal plaats hebben, niet meer personen kan bevallen. L'Administration Communale a rhonneurde porter a la connaissance du public, qu'ensuite de la decision prise par le Conseil Communal en sa séance du 15 Juillet dernier, de supprimer la Presse a houblon, éta- blie au local des Halles, les mar- chandises cesseront d etre recues en dépot au dit local a partir de ce jour. Ypres, le 29 Juillet 1876. Zie hier wat men Zaterdag in meest al de katho- lijke vuilbladen aantrof Een brief bij express uil Proven gezonden, meldt ons dat de eerw. heer Delancker, onder pastor dezer gemeente, zoo lafhertig door geheel de liberale pers gelasterd, ten gevolge eener klacht tegen hem ingebracht, heden zegevierend in zijne parochie terug geleid wordt, door eenen stoet samengesteld uit al de beschikbare rijtuigen en al de ruiters der gemeente. Een stellig hevel tot niet vervolging is door de rechtbank uitgesproken. Het schijnt zelfs dat een liberale voorvechter zou vervolgd worden voor deze feiten, die men wilde ten laste leggen van den eerw. heer onder pastor om het gerecht op het dwaalspoor te brengen. En zeggen dat zij liegen en weten dat zij liegen, enkel om de openbare denkwijze te misleiden en hunne partij te ondersteunen, die door al zulke leuten niets kan winnen, alhoewel zij de schande lijkste middelen gebruiken om de getuigen te tergen en te vervolgen, lees liever de Flandre libérale. DR ANOUTER. Onlangs op eenen Zondag klimt Mijnheer de Pastor op zijnen preêkstoel. Iedereen staat ver wonderd omdat hij eene gazet in handen heeft. Inderdaad, hij ontplooit die en begint luidop eenen artikel te lezen die de handelwijze laakt van de tegenwoordige geestelijkheid in het men gen van den godsdienst met de politiek. Na een geheele rimram op de liberalen en hun uitgemaakt te hebben voor alles wat niet goed is eindigt hij met te willen vaststellen dat al de liberalen god- delooze geuzen zijn, maar goed om de priesters te vervolgen. De Stessemoede van zulk onnoozelen praat te moeten hooren, zegt met luider stemme Maar M. Pastor, gij vergeet ons te spreken over Lampe, zoudt gij ons niet kunnen zeggen of hij al weêre is Iedereen schoot .in eenen lach en welhaast geleek de kerk aan eenen garenmarkt. Inlusschen was de Pastor verdwenen en het gewoel vermin derde geenszins, ter contrarie. Op het einde, een oud schepen, welke al dat lawijt begon te verve len riep uitBazinne, brengt nen keer nen stoop genever, want wij zijn hier erger dan in eene herberg Men kan denken hoede overige der Godde lijke diensten afgeloopen zijn. DIXMUDE. Yperen, den 29" Juli 187(1. Schoolpenning.-Vorige lijsten,fr. 0,537-74 le Opbrengst eener bus in het Café de la Belle Vue, Groot Markt te Dixmude 8-00 2e Opbrengst, idem, 2-56 Totaal fr. 5,568-50 Eereteckens. - De Stadsregeering, willende de lange en goede diensten vergelden aan het Korps der Pompiers bewezen door de heeren Ch. Ducorney, Th. Van Egroo en Ant. Swekels, heeft hun de medaille van 20 jaren dienst ge schonken. Ter dezer gelegenheid was M. Ant. Swekels donderdag avond hel voorwerp van een welver diend huldebewijs. In het lokaal der Koornmaatschappij, weinige stonden vóór de repetitie heeft een zijner beste vrienden M. Hdaire Decoene, in naam der leden een overschoonen gouden ring, voorzien van kostbaar gesteente, opgedragen als een bewijs der toegenegenheid zijner kamaraden, en als be looning voor den onvermoeibaren moed in het leenen zijner medehulp aan al de feesten gegeven door de Maatschappij. Iedereen weet dat M. Ant. Swekels een geestige en ware medegezel ts, begaafd met eene schoone tenor stem en groote muziekale kennissen bezit tende. Eene warme toespraak werd ter dier gelegen heid gedaan door M. H. Decoene en toegejuicht door geheel het gezelschap. Dit aandoenlijk feest werd volledigd door gelach en gezang, en hel was reeds laat toen men afscheid nam. Viva Tone Examen. - M. Emiel Iweins, oud leer ling van het Stadskollegie van Uperen, komt zyn exaam met goeden uitslag af te leggen voor het samengevoegd Jury Gent-Leuven als kandidaat in ,<je rechten. Speer, A. Thomas. Meyerbeer. Lanner. Aftrochelarij. - Eene domme poging tot aftrochelarij komt in onze stad gepleegd te zijn. Zondag nuchlen boodt er zich een jongeling aen bij eenen horlogiemaker onzer stad, om er van wegc den heer Baron Mazeman, een uurwerk en twee gouden kettingen le gaan afhalen. Hij zegde den neef le zijn van Mr den Senateur; niet tegenstaande dat, de horlogiemaker voedde arg waan en achtervolgde den dief en deed hem vast grijpen door de policie. Cloncorrte. - Alhoewel het niet voorzien is op het programma, zal er Zondag 50 Juli, ten 6 ure 's namiddags, een Concert gegeven worden do»r bet muziek van het 1" linieregiment, in den hof der Concorde buiten. Ziehier het programma 1. Marche-défilé. 2. Le Caïd, ouverture. 5. Ro»e de Hollande, mazurka. 4. Benediction des poignards. 5. Les adieux, valse. 6. Helmerding, galop. Pringsheim. Y* Tentoonstelling. - Het Comité der Landbouwmaatschappij heeft eenige maatregelen genomen aangaande de Tentoonstelling der Land- bouwmachienen, welke belooft zeer schitterend te zijn. Meer dan 200 tuigen zijn reeds inge schreven en alles doel voorzien dat deze Tentoon stelling degene die reeds in onze stad plaats gehad hebben, verre zal overtreffen. Zij wordt den 6 Augusti 's middags geopend. Het comiteit heeft besloten van op 6, 8, 9, II en 12 een ingangsprijs te stellen van 10 centimen ten profijte der kas van de gedecoreerde en gemeaailleerde werklieden. De ingangsprijs zal den 7 Augusti op 50 cen timen gebracht worden, tijdens de werking van den jurij; maar den 10 en en 15 zal de ingang vrij en onvergeld voor iedereen zijn. Voor de leden der maatschappij die voorzien zijn van hunne laatste kwijtantie-kaarl zal de in gang altijd gratis zijn. De jurij, voor de landbouwtuigen, zal werk zaam zijn den 7 Augusti, van ten 9 ure 's voor middags. De prijskamp voor het hoornvee zal geopend worden den Woensdag, ten II ure juist des morgens. De uitreiking der prijzen zal plaats hebben in het lokaal der Tentoonstelling, den Zondag, 15 Augusti op het middaguur. Onmiddelijk daarna zal er in het hotel der Kasselrij een Ban ket plaats hebben, alleenlijk voor de leden van de landbouwmaatschappij. Zooals men het alle zes jaar doet, zal er nog eens eene lijst van inschrijving rondgestuurd worden ten einde nieuwe leden aan te winnen. Bericht. - Het Landbouw-comiteit van Ryssel, opent, op Maandag, 28 Augst, te Tour- coing, een Landbouwprijskamp, alwaar het vee, voortskomende der arrondissementen van Yper, Kortryk en Doornik toegelaten is om erin deel te nemen. De landbouwers die zouden verlangen de voor waarden le kennen nopens dezen prijskamp kunnen dezelve bekomen bij den heer Voorzitter der Landbouwmaatschappij van 't arrondissement Yperen. Burgerwacht. - Uitslag der 6e Schie ting van het zomersaizoen der maatschappij Cijbdschutters, (24 Juli 1876.) Schoonste wit. Swekels, Leon. Hoogst getal punten. 1Wenes, L. 7 5 I 5 7 1 26 2. Renier, H. 4 4 5 5 5 4 25 5. Vandermarliere, L. 4 6 4 0 4 4 22 4. Poot, H. 5 1 0 6 0 6 18 5. Ligy, A. 0 5 5 5 5 0 18 6. Lesaffre, A. 0 04465 17 7. Maillard, G. 5 1 4 2 0 2 14 8. Candaele, J. 0 0 O 4 5 5 14 9. Tyberghein, J. 015500 11 van den 2t" tot den 28" Juli 1876. GEBOORTEN: Mannelijk geslacht 2) te zamen Vrouwelijk id. o) Verhelst, Henricus, hovenier, en Hoornaert, Maria, kantenwei ksler. Vandoolaegbe, Caro- lus, werkman, en Debrouwer, Melania, dienst meid. Van Leene, Maria, 77 jaren, werkvrouw, echt- ger.oote van Leopoldus Vandenbroucke, Tempel- straat. Mieroo, Felix, 52 jaren, werkman, ongehuwd, Meenenstraat. Lambin, Palmyra, 55 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Boterstraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 2) de 7 jaren Vrouwelijk idem 0) Les Bourgmestre et Echevins, L. VANHEULE. PAR LE COLLÉGE Le Secrétaire, E ERD. VAXDAEIjE. Den 26 Juli 1876. Alhoewel de Toekomst eene zeer slechte gazet is, wil zij nochtans heden eene goede daad ver richten. Het zal misschien een middel zijn om, met den aanstaanden Paaschen, vergiffenis te be komen van al hare zonden. Iedereen weet dat ons bevallig, melkbleek, sperlelachtig Papeklinkje, zijn leven doorbrengt in boelveerdigheid en lichaamskastijdingen, gelijk eertijds den heiligen Antonius van Padoua. Zelfs op de kies- en kermisdagen 't pdle prinsje drinkt niet dan pompevvater, het eet korsten van droogen brood, snuit zijne neus met de vingers,wascht zijne ooren met tabakzop en Lourdes water, en slaapt op dis tels en doornen om te beter de bekoringen van 't vleesch te bevechten. Hij staat ook dag en nacht te zuchten en te weenen over de schrikkelijke ge volgen der vergaderingen van ongelijke personen; hij houdt altijd 't oog open op de slechte socië teiten, waar zulke vergaderingen plaats hebben, en heeft zelfs eene belofte gedaan aan de h. h. Vanliere en Duchesne van al zulke sociëteiten te scheuren, 'tzij bij middel van zijne verpletterende briefjes, 't zij met de medehulp van winkeliers en bakkers. De Toekomstdie zeer wel al die evangelische gevoelens kent neemt dus de eerbiedvolle vrijheid van aan't jong Antoniusje kenbaar te maken dat er tot Antwerpen eene klerikale dans zaal bestaat, genaamd la grande Salie waar de godsdienstige kiezers en stokslagers van den alierredelsten bakker Delaet, met ongelijke per sonen verkeeren, dansen cn spelen. Wel is waar, Antoniusje er geschied aldaar geen 't minste kwaad, aangezien la grande Salie door de Aut- werpsche kortbroeks niet verboden is, op straf van geen absolutie te bekomen. Integendeel, al die weldenkende dansers en danseressen houden hunnen paaschm, mogen een potje breken en leven niettemin in geurvan heiligheid. Maar hun voorbeeld is zeer slecht voor de ongods dienstige secte der Philharmonie die op kar naval en kermisdagen zich toelaat luisterrijke dansfeesten te geven, die ons papeklinkje beletten te rusten, hem de zenuwe-koortsen geven en al de Poperingsche Lampe-advokalen mieren doen pissen. De Toekomst peist dat het oogenblik zeer wel gekozen zou zijn om een briefje te schrijven sier lijk onderteekend «7' Cnapelynck, principaal van '1 kollegie en gestuurd naar de voorlreffe- I ijke verdedigers van 't ware geloof, Delaet, Coo- remans en Dedekker, omdat zij al hunne influentie zouden gebruiken tot meerdere eer en glorie der Jesuite-kerk waarvan zij de representanten zijn, om de dansvergaderingen der grande Salie te scheuren. En, onder ons gezeid, lieftallig Anto niusje, dit ware zeer voorzichtig, want 't wegge vlogen pluimgedierte van Proven, de vluchtende broertjes van Doornyk en ontelbare andere ont- loopene korlbroekjes, wetende dat zij inde grande Salie vriendelijk zouden onthaald zijn, zouden het eens kunnen riskeren van aldaar hunnen avond met gelijke of ongelijke personen te gaan passeren. Zij zouden zich alzoo onvoorzichtiglijk blootstellen van in d'handen der ongodsdienstige politie te vallen. En 't ware schrikkelijk voor hunne teedere moeder de heilige kerk, die zoo veel zorg draagt om al die intéressante leden der rechtstaande macht te ontrekken aan d'opzoeking der geuzengelijk den regter Vancutsem van Veurne. Voor onzen goeden raad, vragen w-ij aan het mannetje met zijn boekje maar eene kleine be looning: 'T is dat hij zijn briefje, wegens de scheuring der grande Salie, Zondag aanstaande aan de Toekomst zou mededeelen. ACTA SANCTORUM. De National d'Aix geeft het volgende nieuws Een broederke der kristelijke school te Berre, is tegenwoordig onder de vervolgingen voor aan randingen aan de eerbaarheid opverscheide zijner leerlingen. De beschuldigden heeft de mogelijk heid gehad de vlucht te nemen. Zoo als naar gewoonte. De heer Moulin Paul, in religie broeder Gerbaud, bijgevoegden onderwijzer congrega- nist van Berre, heeft zich plichlig gemaakt van aanrandingen aan de eerbaarheid op kinderen toevertrouwd aan zijne zorg.

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 2