HOFSTEDE ZAEE.ANDEN VERBROEDERING!! FEEST EN GAIISINGEN openher te koopen te Zonnebeke. inhulding der nieuwe Concert-Zaal Vei'schillige Tijdingen. IJZERENWEG DER VLAANDEREN. zegt dat de kermis van Poperinghe, zoo veel vermaak en zoo veel profijt aan de inwoners heeft verschaft. Opening der jacht op waterwild. Bij ministerieel besluit van 15 Juli wordt de jacht op waterwild, op de zeeoevers in de moerassen, alsook langs stroomen en rivieren, in al de pro- vintien toegelaten, te rekenen van 1" Augusti aanstaande. 5 De Maatschappij der IJzerenwegen Bassins Houillers brengt ter kennis aan de dragers van obligatiën Eecloo-Antwerpen, West-Belgïe 2e serie, Veurne-Duinkerke en Loke- ren-Zelsaete dat M. A. Vonck-Cle- ment, Bankier te IJperen, belast is deze titels kosteloos te ontvangen ten einde dezelve te doen stempelen tot herkenning der overeenkomst aan gaande het exploiteren in syndicaat van de Liniën der Vlaanderen, van welke obligatiën gezegde Maatschap pij den interest koupon van fr. 7-50 vervallende den eersten Augusti, op den valdag zal betalen. De obligatiën van Gent-Ternezen en Brugge-Blankenberghe, waarvan de koupon vervalt den eersten No vember zullen ook van nu af gestem peld worden. Van wege de alle meerderjarige eigenaers, zullen de Notarissen havart, te Bece- laere, en DËGRïSf:, te Zonnebeke, in het openbaer te koop bieden, eene Ifnfsterte, samengesteld uit Woonhuis met aenhoudende Koei- stal, onlangs nieuwe Scheur van oosten, oude Scheur van zuiden, peerd- en eten stal len van westen, schoone Hooimik, nieuw en oud Ovenbeur, Kachtelstal, zes hectaren een en negentig aren zeven en tachentig centiaren onder bebouwden grond van ge bouwen, Zaeilanden en Garsingen, al t'eenen blok, gestaen en gelegen te Zonnebeke (westhoek), gebruikt door de medeverkoo- ers Henri en Petrus Baelen, die deze ter eschikking zullen laten van den kooper met 1 October 1876, met vermogen* hanu te slagen aen de landen met den dag der defi nitieve toewijzing, verdeeld in 10 koopen, met recht van samenvoeging. INSTEL, Donderdag 10 Augusty 1876, ten 4 ure namiddag, ter herberg De Statie, te Zonnebeke, bewoond door L. Delanghe. Alle voordere inlichtingen by bovenge noemde Notarissen. 1/2 0/0 voor hoogsten instel. GEMEENTE PASSCHENDAELE. DE MUZIEKMAATSCHAPPIJ Gewaarschuwd door den pastor en door den opper-onderwijzer, den 12 Juli de Maire heeft op zijne beurt den heer vrede-rechter verwittigd. Eene hechtenisneming is aanstonds uitgegeven geweest, maar het is twijfelachtig of zij dezen, gelijk alle andere, zullen ontdekken. Zoo als naar gewoonte. De gemeente de Milly, bij Saumur (Maine en Loire) had laatst voor onderpastor zekeren abbé M. 1die het streng leven der gedwongen onge- huwden slaat naar zijnen smaak noch vermaak vondt. Dezen goeden priester komt veroordeeld te worden door de correclionnele rechtbank van Saumur tot 2 jaren gevang. 'T is goed te bemerken dal M. F... oud veteran der correclionnele politie, alswanneer hij onder pastor was tot S'-Lambert-des-Levées, in hetzelve arrondissement van Milly, heeft veroordeeld ge weest tol een jaar gevang voor akten van vuilpot- terij begaan te hebben. Hij heeft niettemin onder pastor benoemd geweest te Milly, in vergelding zijner bewezene diensten aan de rechtstaande macht 0. Ii. M. de Jesuite kerk. Ook zoo als na gewoonte. Eenen trommelaar der Philharmonie, begee- rende te trouwen, had zich ter biecht begeven, maar den biechtvader weigerde hem absolutie te geven indien hij zijn ontslag van lid der Philhar monie niet gaf. Onzen jongeling weigerde en begaf zich bij eenen anderen zonden-vergevervan wie hij de z Ifde antwoord kreeg. Gelijkerwijs men moet, om ter kerk te trouwen, voorzien zijn met een passe-port van algemeene absolutie, is onzen trommelaar enkelijks voor de wet getrouwd, en vindt zich er niet slechter mede. Maar tot waar zal den haat onzer tegenwoordige Pharizëen nog gaan Doet maar zoo voort, zwartjes, wanneer de beker te vol is hij stroomt over, gij zijt bezig met de oude religie, door Christus aangekondigd, te vernietigen en onder uwe gezalfde voeten te trappelen. Den gekruinden korrespondent van het vuilblad Ziedaar, lezers, op welke wijze, deze rechtzin nige mannen de geschiedenis schrijven. Vraagt aan alle stielstoenders, 'l zij liberaal of katholijk, of zij tevreden zijn over de kermis zij zullen u eenpaarlijk antwoorden dat men nooit zoo eene armelijke, treurige en bovenal zoo eene weinig profijtelijke kermis gehad heeft dan dit jaar. Over lijd waren er vele fanatische boeren die, ter stad komende om den dommen-gang te trap pelen, getal maakten, maar tegenwoordig vindt men van langst om min onnoozelaars komende om bloodshoofd de stad te doorloopen. En indien onze katholijke kopstukken met of zonder permissie hunner gekruinde overheden, in het toekomende geene openbare feesten willen oprichten, de poperingsche kermis zal in 't korte gansch om zeep zijn. STA1IEM, 2b Julij 1876. Men zou zeggen dat de pil welke M. Pastor, den 25 Junij, in de Toekomst gekregen heeft wat zwaar op zijne maag valthij kan zoo niet wel verstaan dat er persoonen zijner parochie, die altijd een voorbecldzaam gedrag gehad hebben, durven schrijven in al die slechte gazetten en bovendien hunnen herderaanranden en bedreigen. Eh wel, M. Pastor vooraleer u daarover uitleg te geven, zal ik u eene vraag toesturen. Hoe kunt gij verstaan dat eenen herder die nauwelijks weinige maanden op eene parochie is, eenigte zijner parochianen durft aanranden zoo op den predikstoel als in bijzondere huizen, en dit omdat zij, in zaken die het burger leven aan gaan, niet van gelijke gevoelens of de Jaknikkers niet zijn der troetelkinders van eenen zijner onderpastors Nu M. Pastor die persoonen kunnen van hunnen herder veel verdragen en hebben veel verdregen en misschien beter de christelijke liefde verslaan dan gij, maar de kruik gaat zoo lang te water dat zij breekt. Gij lastert ons op uwen predikstoel en in bijzondere huizen, en wij hebben geenen pre dikstoel maar de drukpers om ons te verdedigen en uw gedrag ten onzen opzichte kenbaar te maken. Gij beschuldigt ons van priesterhaat. Vooraleer gij door leugens en laster ons hebt trachten te schandvlekken, had gij u dan zoo zeer te beklagen over ons gedrag Waar had gij een bewijs, waar en hoe hadden wij u reden gegeven óm ons te kunnen beschuldigen van priesterhaat I wij eerbiedigen alle ware priester die de christelijke liefde onderhoud en voor zoo ver hij zich als ware priester gedraagt. Gij zegt dat wij u bedreigen. M. Pastor gij verstaat geheel kwalijk een der laatste zinsneden van het artikel der Toekomst wij bedreigen u geenszins maar wij zeggen dat telkens gij ons aanrandt wij gereed zijn u met de zelfde munt te betalen. Om te eindigen nog eene vraag. Zou M. Pastor ons durven zeggen dat de 34 jonge dochters zondag laatst uit de congregatie gebannen, een slecht gedrag gekregen hebben sedert zijne aankomst op onze parochie, die zelfde jonge dochters die onder het bestuur der vorige Heeren Pastors altijd tot stichting gediend hebben der jeugd. Wat mag daar onder schuilen Ieder vogel schuifelt daarop zijn liedje, maar toch zijn de meesten van gevoelen dat de jaloesie van zekere joufvrouw, onlangs op de gemeente gekomen, niet geheel vreemd is in de zaak. R. T. V. Volgens een artikel uit den Précurseur d'AnverS hebben de heeren Julien Simar muziekmeester bij het 8* regiment en Charles Simar, muziekmeester bij het I4e regiment infan terie, beide zonen van den heer Charles Simar, oflT.-mnzirkmeester bij het T linie regiment, een schoon sukces behaald te Antwerpen op het con cert gegeven ter gelegenheid des 45* verjaardags der inhuldiging van Leopold I. De hof van den Cercle artistique was te klein om het getal leden te bevatten welke aldaar waren gestroomd. Wij kunnen in geene bijzonderheden, doch wij mogen hier aanstippen dat M. Ch. Simar, zoon, acht malen is wêergeroepen. De menschen van onzen tijd hebben toch al fijngevoelige zenuwen de wet wil niet dat men dees of dat dier voor een spellepunt kwaad doet. We denken dat ook wel, dat er binnen kort eene wet zal komen die verbiedt de vlooien te mishan delen De minister van binnenlandsche zaken in Pruisen verbiedt nu, in her bijzijn van 't publiek, nog langer in de menageriën de slangen te spijzen met levende konijnen en duiven. Heel wel; maar we begrijpen die leerhertigheid niet, wanneer men zoo ongenadigd in den bloedigen oorlog menschen vermoord, die operatie als eene groote eer beschouwt en met riddersorders beloont. Wij willen dat vermalen van levende konijnen wel af geschaft zien; maar we zouden het vermalen van vaders, kinderen en broeders, in den oorlog, nog liever zien ophouden. Men leest in den Echo du Parlement De klerikalen hebben de grondslagen gelegd van eene nieuwe klerikale inrichting le Brussel. Zij vestigen in iedere parochie een onder comiteit dat tol doel heeft de kiezerslijsten le herzien en de kiezers in te schrijven, onder het bestuur van een bestendig en bezoldigd bureel, ten dienste der klerikale associatie van de Violettestraat gesteld. In plaats van ons over die initialieve te verwon deren, zijn wij zeer verrast ze reeds sedert lang niet genomen te zien. Op de 18,000 kiezers van het arrondissement, is er een derde dat aan geen enkele stemming deel neemt, en men kan niet zeggen wat de klerikale partij daardoor zal winnen. Wij hopen nogtans wel dat de liberalen niet werkeloos zullen blijven tegenover dit besluit, dat eene bedreiging voor de toekomst bevat. Brussel heeft talrijke politieke maatschappijen maar waar er meer geklopt dan gewerkt wordt. Wij rekenen er op dat de liberalen het door de klerikale associatie gegeven voorbeeld, niet uit hel oog zullen verliezen, want het is hoogen tijd te waken, zelfs in de hoofdstad. Het gerucht is in omloop dat de klerikale partij alles in het werk stelt om M. Malou te doen aftreden en M.Victor Jacobs terug aan het bewind te brengen. Wij durven die goede tijding niet gelooven. M. Jacobs heeft al eens zijn congé gehad, en het schijnt ons onmogelijk te gelooven dat hij het zou beproeven eene tweede maal zijn paksken te mo gen maken. Vrijdag is er eene proefneming gedaan met het stoomrijtuig der heeren Belpaire, op den spoorweg van Brussel naar Gent. De proef is ten volle gelukt. Dit rijtuig gelijkt veel aan de omni bussen van den tramweg en is in twee comparti menten, van T en 2e klas verdeeld. Elk compar timent kan 25personen bevatten. Het stoomrijtuig maakt met zijn lokoraotief een geheel uit; het toe stel is zeer eenvoudig. Sedert eenigen tijd worden op den spoor weg Luik-Maastricht met het beste gevolg proe ven genomen met een toestel (systeem Nyst) waardoor de wagons aan en afgehaakt worden zonder dat de werklieden noodig hebben zich tusschen de wagons le begeven en zich en zich aan't gevaar bloot testellen van verplelterd te worden. Dit toestel bestaat uit eens panner (ten- deur) en een oprichter (releveur), die door een schrocfstok, aan het uiteinde van den wagon ge plaatst, gemakkelijk in beweginggebrachtworden. Men verwacht als deze vinding op den duur vol doet, zal zij zeker op alle spoorwegen worden toegepast. In Vrankrijk heeft een zeer aandoenlijk huwelijk plaats gehad. De echtgenoot die onder- lieutenant was gedurende den laatste oorlog te Sedan, heeft een kanonbal hem de beide beenen weggenomen. De jonge echtgenoten waren verloofd voor den oorlog en het jonge meisje heeft haar woord willen houden. Zij is de dochter van een scheepuitreeder aan het hoofd van vêrscheide miljoenen haar man bezit enkel zijn kruis van het eere legioen. Eene laffe daad. - Eene daad van buiten gewone kwaadwilligheid is begaan in een onzer gehuchten, zegt Le Progrès du Nord van Ryssel. Ziehier hoe hij het verhaald it Donderdag 22 Juni, begaven twee gendarmen naar Chëne-Bourdon-de-Bas, gemeente Landouzy- la-Ville, om over te gaan tot de aanhouding van een jong meisje, beschuldigd van kindermoord, dal door eenen naamloozen brief, bij hel gerecht was aangeklaagd. Oordeelt eens wal groote droefheid het meisje en haren vader te gemoet kwam, wanneer de gen darm haar de beschuldigingsbrief voorlas, inhou dende dal zij op 28 Mei 1876, een kind ter wereld had gebracht, en eenige uren nadien had om hals gebracht en het in den hof van haren vader had begraven. Na voorlezing van dezen brief, begon de gen darm haar le ondervragen, en de arme dochter verzette uit al hare kracht met bewijzen, dat zij onschuldig was aan de misdaad die haar werd ten laste gelegd. Zij beriep zich op haren vader om het te bevestigen; niets werd geloofd; de gendarm voorzien van eene schup begon den geheelen hof te doorzoeken gedurende eenige uren; vruchteloos was zijne moeite, niet voldaan over het onderzoek ging hij het huis binnen en doorsnuffelden hel iu alle hoeken en kanten hij vond niets dat hel meisje van deze gruwelijke misdaad kon beschul digen. Weet de schrijver van dezen naamloozen brief, aan wal hij dit arme schepsel heeft bloot gesteld? Niet alleen aan preventieve gevangenis, maar hij heeft haar blootgesteld aan de verachting harer medeburgers bij wie zij door ieder werd geëerbiedigd om haar eerlijk gedrag en hare deugden. Het is te hopen dat de schrijver van den brief zal ontdekt worden, omdat hij naar waarde zou gestraft worden. Wat gelooft den uitvinder van zulke daad? dat hem niets te verwijlen valt? En sedert wanneer is het voldoende aan het gerecht ten gevolge van een naamloozen brief, op zulke wijze te werk te gaan en de eer te ontnemen aan achtbare lieden Men schrijft uit Verviers, 24 Juli Langs vele zijden wordt ons gezegd, zoo ver haalt het Organe de Verviers dat eenen pas toor uit den omtrek van Oline, welke gezien had dat een kind op den dag zijner eerste communie slechts een nikkeltje van lOcentimen in de schaal legde, naar de moeder van het arme kind ging om het te kort op eenen frank le eischen, dewijl hij beweerde dal dit het minste is wat kon gegeven worden. Onnoodig te zeggen dat de moeder beleefd ge weigerd heeft aan dien onzinnigen eiseh van den pastoor le voldoen, welke niet gelooft dat de ge ringe offerande van de weduwe meer verdiensten heeft in de oogen Gods dan de rijke gift van den welhebbende. De Moniteur kondigt een koninklijk besluit af welke het uitleverings-traktaat tusschen Belgie en Engeland goedkeurt. Bericht aan de dieven, aftroggelaars en andere misdadigers, die altijd bereid zijn naar Engeland over te steken. De prins Alfons de Chimav treedt in het huwelijk met Mej. Lejeune. De toekomende bruid brengt hem de bagatelle van 20 miljoen franks ten huwelijke. De Limburger Courrier verneemt uit goede bron, dat de kantonrechter te Heerlen, last heeft ontvangen, nauwkeurig inlichtingen in te winnen omtrent de kloosters, kloosterlingen, enz. Het blad is van meening, dat alle kantonrechters de zelfde instructie zullen ontvangen hebben en leidt uit deze wijze van inlichtingen af, dat bij de regeering plannen bestaan, die niet voordeelig voor de kloosters zullen zijn. lEIGELIlïGES. Mev. X... is een dier vrouwen die altijd kwaad van hare mans zeggen. Zij beklaagde zich gisteren als naar gewoonte. Zoudt gij gelooven, zegde zij, dat hij zijnen hond, die gestorven is, heeft doen opvullen. Eh wel wat kwaad is daarin gelegen Wel, dat ik zeker ben dat hij zooveel voor mij niet zal doen. IJPEREN, 29 Juli. GRANEN ENZ. verkochtte kwantiteit. middenprijs p. 100 kilo. 10,200 27-30 1,600 20-75 000 00-00 500 26-00 0,400 24-50 Aardappelen 7,000 10-50 Boter 350-00 POPERINGHE, 28 Juli. middenprijs. Tarwe, per hektoliter, fr. 19-76 Rogge, 15-75 Haver, 12-50 Aardappelen, de 100 kilos. 12 Boter de kilo. 3-90 VEURNE, 26 Juli. Tarwe per 145 liters fr. 27 30 Rogge, id. 20 24 Sucrioen, id. Haver, id. 15 17 Boonen, id. 27 50 ROESELARE, 23 Juli. Tarwe, 150 liters, fr. 26 50 a 27 30 ld. van Australië, 25 27 ld. roode, Rogge, 18 19 Haver, 24 25 50 Boekweit, Boonen, Aardappelen, de 100 kilos, 27 - 29 5 50 6 Boter, per kilo, 3 3 57 Eieren, de 26, 5 20 GEGEVEN DOOR DE VLUT VOOR KUNST TE TASSOHENDAELE, OP ZONDAG 13 AUGUSTUS 1876, TER GELEGENHEID DER A. De Maatschappijën die dit feest met hunne tegenwoordigheid zullen vereeren, worden verzocht zich om 3 ure namiddag te vinden aan de herberg van den heer Augustin Dulhoy. B. Naar het gulhartig aanbieden van den wijn van eeren zullen zij hun aldaar in stoet vormen, de bijzondere stralen der dorpplaats al spelende doortrekken en hun vervolgens naar de nieuwe zaal begeven om aldaar elk twee muziek stukken uittevoeren. De Muziekmaatschappijën die aan dit feest zullen deel nemen zijn de volgende 1. Passchendaele Vlijt voor Kunst Fan faren. 2. Rousselaere, Philharmonie. 3. Langemarck, Fanfaren. 4. Zonnebeke, Harmonie. 5. Staden, Fanfaren. 6. Moorslede, Harmonie. C. Onmiddelijk na het uitvoeren der stuk ken zal aan elke deelnemende Maatschappij een eermetaal als bewijs zoo van erkentenis als van geheugen van het feest geschonken worden. D. Daar zullen voor de persoonen die geen deel maken der mededingende Maatschappijën in- gangkaarten afgegeven worden. Prijzen der plaatsen le plaats, 1 frank. 2° plaats, 50 centiemen»

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 3