Gazelle van T arrondissement IJperen. De Onderpastor van Proven. De Toekomst. 15e Jaar. Zondag 6» Augusti 1876. Politiek. Stads-, ILunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, llekendmakingen, Politieke berichten. AANKONDIGINGEN RECLAMEN ABONNEMENT: Wij nemen de vrijheid onze inschrijvers te ver- wrttigen, dat de kwijtschriften van liet verschuldigde jaar dezer dagen aangeboden zullen worden. De onre gelmatige datums van abonnement zullen allen regelmatig geschikt wor den op 31 December aanstaande er zullen er dus zijn die, in deze om standigheid, min en anderen diemeer dan den gewonen prijs zullen te beta len hebben. De Temps verzekert dat het fransch gouvernement, ten gevolge van den laat- sten ministerraadzich bij de gedachte heeft aangesloten de Kamers den 10 of 12 oogst te verdagen. De voorzitters der drie groepen van de linker zijde hebben hpslisl een komiteit van waakzaamheid samen te stellen, uit dc leden der drie bureelen bestaande en de gedeputeerden die te Parys blijven, om tijdens de vakantien te zetelen. Eene depeche uit Copslantinopel te Parys toegekomen, meldt dat de troon afstand van den sultan vrijdag zal worden afgekondigd. De oud-lurksche partij re kent op Abdul-Hamid, maar Midhat paeha heeft verklaard dat hij zijn ontslag geeft, indien de grondwettelijke hervormingen niet zijn uitgeveerdigd den dag zelve dat de nieuwe sultan den troon aanneemt. De Gazette van Keulen zegt van een zijner correspondenten uit Parys verno men te hebben dat Mourad Y den 28 juli zou overleden zijn. Het grool-vizierschap is afgeschaft de ministers van oorlog en van buiten landsche zaken zijn vervangen. Van het oorlogstooneel zijn eene me nigte depechen toegekomen. Uit Constanlinopel meldt men dat de Turken na de opstandelingen te Nevesinje te hebben uiteen gejaagd,zij Bilek hebben bereikt. Dezelfde depeche meldt dat de Turken overal overwinnaars zijn. De betrekkingen lusschen Griekenland en Turkye worden langsom koelder. Men verwacht zich aan belangrijke beslissin gen te Alhenen. 400 Bulgaren die in de gevangenis van Philepolli waren zijn in vrijheid gesteld. Uit New-York meldt men dat M, Bel knap is vrijgesproken. 38 senateurs von den hem schuldig en 23 onschuldig. De twee derden was noodig om hem in be schuldiging te stellen. Wij zijn nieuwsgierig om de klerikale dagbladen morgen te Dzen, ^t ziJ' n" zullen zeggen van den MAR IELAAK van Proven. Men weet dat de Journal cl Ypres en het Nieuwsblad aangekondigd hebben, dat er tegen den onderpastor geene reden van vervolging bestond en dal er zelfs personen, die zij noemden, werden ver volgd om over de zaken, ten laste van den onderpastor gelegd, te hebben ge sproken. Deze week vernemen wij een ander nieuws dal de klerikalen eens aardig zal doen opzien. De raadkamer der rechtbank van Veurne, heeft Zaterdag 29 Juli, eene ordonnantie uitgevaardigd,volgens welke de ONDERPASTOR van Proven, voor de korrektionnele rechtbank wordt ver zonden, verdacht van aanslagen op de eerbaarheid en poging tot verkrachting Men verzekert dat deze beslissing met eenparigheid is genomen. De voorzitter en de twee rechters die de raadkamer uitmaken, zijn gekend om tot de klerikale partij te hehooren. Wij hebben het gezegd dat de klerikale bladen al te haastig waren om den zegen- pralendp.n inlnpht van den on<t<-rpaoior «v. vieren, die zoo onschuldig is als een lam. Het is nu aan de rechtbank om de zaak te onderzoeken en alsdan zullen wij er ons woordje van zeggeo. Wij willen nog enkel op nieuw vast stellen, als men zoo onschuldig is als de klerikale dagbladen beweren, men op de YLUCHT niet gaal. Neen, men wacht gerust de uitspraak af als het geweten zuiver is. Dat is het gedacht van ieder eerlijk man, die geen partijdig oordeel velt. Zie hier eenige schrijfwijzen van het Nieuwsblad (met permissie) ter gelegen heid van den lekkeren Lampe,van Proven: Eh wel ja, het is een hoerah door ge heel het land, omdat het Delancker is, die fameuze pootspeler waarvan iedereen te Proven vervaard was en waarom, niettegenstaande al uw lawijt, iedereen te Proven als ontlast is omdat zij hem kwijt zijn. Maar zeggen dat wij de goé priesters aanvallen, gij liegt, sukkelaar; noeh 't geioove, noch de priesters en komen hier te pas. Heeft Lampe treffelijke menschen be- modderd en belogen, zonder dat zij het verdienden, de liberale gazetten, brand merken dien zelfden Lampe, omdat hij het verdient. Elk zijnen loer. De klerikalen maken veel ophef dat het ministerie de meerderheid in de Kamer heeft behouden en dit is niet te verwon deren, dewijl zulks voor hen een onver wacht voorval is. Maar moet men daarom als ernstig beschouwen al dat lawijt, al dal geroep dal het nu met de liberalen voor altijd gedaan is Zulke pocherijen zijn al te onnoozel, al te kinderachtig. De klerikalen zijn aan het bestuur gekomen, in 1870, met eene meerder heid van 24 stemmen in de Kamer en 12 stemmen in den Senaat. Op heden blijft hun slechts de helft dezer meerderheid over dal is te zeggen 12 stemmen in de Kamer en 6 in den Senaai. In juni 1878, zullen de provinciën Antwerpen, Brabant, Luxemburg, West- Vlaanderen en Namen kiezingen hebben voor den Senaat, en de provinciën Hene gouwen, Luik, Limburg en Oost-Vlaan- deren voor de Kamer. In deze kiezingen is het voldoende dat de liberalen drie stemmen voor den Senaat of zes voor de Kamer winnen, opdat het met de klerikalen gedaan zij. Nu de val der klerikalen in 1878, indien zij zoo lang meester blijven, het geen wij niet aannemen, is zeker, en ziehier de proef op de som. Brussel heeft eenen klerikalen sena- leur, M. de Mérode, welke over eenige jaren toevallig gekozen wierd, de libera len zijne kandidatuur als belachelijk aanziende en zich niet de moeite gedaan hebbende in getal aan de kiezing deel te nemen. Hij bekwam omtrent de 2000 stemmen op 19,000 ingeschrevene kie zers. Het vervang van M. de Mérode, door eenen liberalen senateur, kan door nie mand in twijfel gelrokken worden. Nijvel, waar op 13 juni de liberalen gemiddeld eene meerderheid behaald hebben van 280 stemmen, heeft nog eenen klerikalen senateur in 1870 aan gesteld, maar niet door de meerderheid gekozen, dewijl men hem slechts tot senateur heeft kunnen uilroepen, na eenige briefjes van den liberalen kandi daat M. Zaman afgetrokken te hebben. Op deze wijze bevond men, na aftrek dezer briefjes, dat M. de Robiano eene enkele stem meer had dan M. Zaman. In de kiezing van 13, is M. Tremou- roux. liberaal, senateur gekozen, in ver vanging van M. Mosselman overleden, met 1746 stemmen, tegen 1808 gegeven aan M. de Meeus, klerikaal, alzoo 241 stemmen meerderheid. Hieruit ziet men. dat zonder de minste twijfel M. de Robiano zal moeten plaats maken voor eenen liberaal. De vereenigde arrondissementen Oos- tende-Veurne, welke sedert jaren door een liberaal in den Senaat vertegenwoor digd waren, hebben sedert ander half jaareenen klerikalen senateur M. Dubus, slechts met eene meerderheid van 7 stemmen gekozen, dank aan eene minder goede verstandhouding dan naar gewoonte der liberalen te Oostende. Op 13 juni bekwamen de liberale kandidaten M. Van Isegliem te Oostende 688 stemmen en Bieswal te Veurne 384, totaal 1042 stemmen de klerikale kan didaten M. dTIane te Oostende 427 stemmen en Visart te Veurne 489, totaal 916 stemmen; heigeen, in de twee arron dissementen bijeengetrokken, eene libe rale meerderheid geeft van 126 stemmen. Dit levert de verzekering op dat de klerikale senateur van Oostende-Veurne geene de minste kans tot herkiezing heeft. Deze drie overwinningen zijn vol doende om het klerikaal ministerie omver te werpen. Daar Gent noa zes klerikav vertegen woordigers telt, ziet men dat hier ook een allergunstigst vooruitzicht zich op levert. Verviers zal ongetwijfeld de.n klerika len M. Simonis, die reeds in 1*874 eene buis bekwam, afdanken, en Charleroi zal den klerikalen M. Drion niet meer herkiezen. Ziedaar de toekomst, en men verlieze niet uit het oog dal het voldoende is voor de liberale partij drie plaatsen in den Senaat of zes in de Kamer le winnen. Daarbuiten is er nog een ander voor uitzicht. Op 31 december van het loopende jaar, moet volgens de wet, de tienjarige op telling der bevolking plaats hebben volgens deze optelling zal het getal der representanten en der senateurs in even redigheid met de bevolking gebracht worden en volgens de berekeningen reeds gemaakt, van 12 representanten en 6 senateurs aangroeien. Daar het bijzonder liberale arrondisse menten zijn zoo als Brussel, Luik, Char leroi, Waremme, Thuin die hier voordeel zullen uit trekken, zoo rekent men op eene winst van 6 representanten en 2 senateurs voor de liberale partij, en daar deze kiezingen binnen een jaar zullen plaats hebben, zoo ziet men dat de meesterschap der klerikalen niet van langen duur zal zijn. Vergeten wij ook niet de kwestie van Tcrneuzen, voor dewelke het M. Malou niet mogelijk zal zijn, Antwerpen en Gent alle twee te lenr te stellen, en welke binnen kort eene oplossing zal moeten bekomen. Eindelijk, de kas is leeg, en het tijd stip is niet ver, dat de klerikalen zullen moeten voorstellen nieuwe lasten te slaan, om het te kort te dekken, door hun verspillend bestuur veroorzaakt. Deze nieuwe lasten, zouden den oogen- bl i k kei ij k en val van het Ministerie Malou kunnen lol gevolg hebben. Dus, liberalen, geene moed verloren. Blijven wij strijden voor dc goede zaak die der vrijheid. 1 Bureel: üixmndcstraat, 39. 10 centiemen tien regel. '25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. fr. 't-00 1s jaars voor de stad, fr. -4-50 voor geheel Belgie. Buitenlandsche verzendingen,'t port daarboven. 10 centiemen het nummer. Men schrijft in op al de poslbureelen. DE TOEKOMST BaaasMMMM 'T gedrag der geuzenbladen is schandelyk. <i Zy willen alle gezag, alle overheid, alle mees- terschap in samenleving, in kerke, staet en fa il millie omverre werpen. De laetste koning moet opgehangen worden i> met de ingewanden van den laetsten pape, daerom bestaen deCarbonaris,deVrymetselaers, de Solidairen, de Bonden en de liberale Asso- ciatien. Daerom is het eerste en noodigste middel van het katholyk geioove uit alle herten te roeien, ii de haet tegen de priesters aen te preken. He wel, als men de Toekomst en 'tProgrès ii van Yper en de andere geuzebladen van 't land leest, men ziet dien regel en dat gedrag door ii de Hoogeraed der Carbonari voorgeschreven, >i letterlyk gevolgd. Alle weke, alle dage, komen ii zy eeuwig en eeuwig voor den dag met laste- ii ringen, leugens, ophitsingen, historiën tegen )i de priesters en schandalen voor het volk. En als ii er ievers een priester voor de justitie geroepen is, 't is een hoerah geheel het land deure. 'T is 'l gene wy nu zien in de zake van M'. De Lancker»

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 1