P0PEH1NGHE. De priester geen kiezer. De klerikalerij in 'l leger. niet gereklameerde voorwerpen Stadsnieuws. VERLOREN TOMBOLA. BERICHT In plaats dat liet met de liberalen voor altijd gedaan is, kunnen zij integendeel de toekomst met vast betrouwen aanzien. De zielloging der klerikalen zal wat langer duren, als wij er ons aan moesten verwachten, maar de zieke lijdt aan de tering en is veroordeeld zijne dood is maar eenige maanden verschoven. Dat kan het klerikale ministerie nog cenen korten lijd voortkwijne. Geenc de minste politieke wet zal het durven voordragen, het zal zich moeten te vreden stellen eenige onbeduidende ultramonlaansche schepselen, hier en daar eene plaats te geven, hierin bestaat zijne regeering, zijne eenige meester schap. De toekomst is aan ons, de toekomst is aan de gedachten van verdraagzaam heid, van vaderlandsliefde, van vrijheid, welke zullen zegenpralen en voor eeuwig het jesuiten politiek in den verdoemden hoek der beschaving zullen sloppen, waar, dank aan eene rechtzinnige nieuwe kieswet, het vooralle eeuwigheid tot spot der nakomende geslachten zal dienen. Als men noch soldal,noch burgerwacht moet zijn, als men noch vrouw, noch kinderen mag hebben, dus geene familie in de wereld bezitten mag, is men dan burger Wij denken het niet. Om burger te zijn moet men er de lasten van dragen. Men moet, gelijk alle weerbare manman, gereed staan om te strijden en zelfs zijn leven te geven voor het heil of het bestaan van het vaderland, of van de gemeente die men bewoont. Om burger te zijn, mag men zich niet verwijderen, niet afzonderen van andere burgers, maar men moet zich aan elkan der sluiten, om elkanders belangen te verdedigen en te beschermen; om burger te zijn, moet men de roeping van den mensch niet versmaden onnatuurlijk leven willen en daardoor de bevolking van het land doen afnemen, wat gelijk staat met de krachten van het land uit- Dit is door satistieken bewezen. Als rn OH vlö VS" hurcnp niof dragen wil, kan men dan de rechten van burger genieten Neen Welnu, de priesler draagt dc lasten van burger niet. Wat zou dan logiek zijn? Dat hij ook de rechten van burger niet hebbe. Men ontneme hem dus zijn kiesrecht, zoolang hij niet wil doen gelijk alle bur gers,'l is tc zeggen, zijne plichten van burger en mensch vervullen. Men zegt dat zijne roeping daartoe te verheven, te goddelijk is. Zeer goed en wel! Maar als zijne roeping te goddelijk is om soldaat en burgerwacht en echtge noot en vader te zijn, dan moet zij ook te goddelijk zijn om kiezer te wezen. Want kiezer zijn en zijn stemrecht uit oefenen, is niet goddelijk, maar zeer Hienschelijk. Het is immers de strijd voor de stoffelijke belangen, waarin een dienaar van God, een strijder voor den hemel, niets te maken heeft. Wij roepen heden de aandacht van het publiek op een ernstig feit, of liever op eene reeks feiten welke te Gent zijn voorgevallen. Vooreest, zegt Flor O'squar in zijne causerie van 28 Juli, geldt het eene kwestie van gevoelen, van familie, van menschelijkheid vervolgens van eene nieuwe en zonderlinge overweldiging der klerikale onverdraagzaamheid in het leger. Iedereen kent Felix Vande Sande, de gemoedelijken man, den artist, den ge- vierden tooneelschrijver. Zijn zoon, Au gust, een 23jarige jongeling, was onder officier bij 't 14c linieregement, in garni zoen te Gent. Die jongeling was buiten gemeen kloek gebouwd, gezond en sterk maar de onverbiddelijke dood randt zoowel de kloeke kerels aan als de nietigste schepsels. Zij heeft daartoe geduchte, verpletterende middelen Voor den jonge Vande Sande was hel een klein koolpuistje welk hem boven liet rechter oog was gekomen. Op zater dag 15' Juli ging hij in 't militaire hospi taal van Gentdes anderendaags nam zijne kwaal een erg karakter en was hij verplicht te bed te blijven. Daar de jonge onderofficier wel bekend was met de gevaarlijke kwaal welke hem had aange tast, verzocht hij dat men zijne familie zou verwittigen. Hij voelde zich veroor deeld en wenschte, alvorens te sterven, nog eens zijn vader te mogen omhelzen. Men beloofde hem naar Brussel te schrijven, en... men deed niets. Inlus- schen nam zijne kwaal ernstig toe. Des woensdags verviel hij in ijlhoofdigheid en op maandag 24 Juli, om 4 ure 's mor gens, bezweek de arme onderofficier, na te vergeefs op zijn vader geroepen te hebben, die niet eens wist dat zijn zoon onpasselijk was. Het was slechts na den dood des jon- gelings, dat een beambte der gemeente Koekelberg, langs administratieven weg, aan den heer Felix Vande Sande kennis gaf van eenen brief van Gent, in welken men hem verwittigde dat hij zich moest haasten om nog eenmaal zijn zoon te zien. Helaas die wreede voldoening kon hem zelfs niet vergund worden. Wanneer de familie Vande Sande te Gent kwam, was de dierbare doode, die ze niet ziek waande, reeds begraven Doch dit was nog alles niet. Het kleri kale militaire bestuur bewaarde voor den bedrukten vader Vande Sande een bij voegsel van hartzeer. De begrafenis heeft plaats gehad den dinsdag 23 Juli, om 3 ure 's namiddags, en ziehier wat men bij die gelegenheid heeft opgemerkt De kist waarin het overblijfsel van den onderofficier besloten was, geleek geenszins aan die welke men gewoonlijk gebruiktzij was van ruw hout nauwe lijks geschaafd... ■Niet eene der militaire schikkingen voor de begraving van eenen onderoffi cier, waren in acht genomen... Eindelijk werd de kist, op het kerkhof te Gent, in den hoek der verdoemden geworpen... De onderofficier had zich niet gebiecht, alvorens |p otcrve» En daarom heeft men hem begraven als een hond. zonder de minste belooging door de militaire reglementen voorge schreven. 'T is misschien ook daarom dat men de familie niet verwittigd heeft en dat men dien ongelukkigen jongen den laatsten troost geweigerd heeft zijn vader te mogen omhelzen, aleer te sterven. Als levende heeft men hem geplaagd als doode heeft men hem gehoond Is de heer generaal Thiebauld, be waarder van de eer des legers, over deze feiten onderricht Keurt hij die goed of gedoogd hij ze? Indien August Vande Sande een pries ter bij zijn sterfbed geroepen had, zou men voor hem alle zorgen, alle aandacht gehad hebben. Levend had hij de ver troostingen en den afscheidsgroet zijner familie gehad dood, had hij de militaire eerbewijzen genoten. Is het misschien de generaal der je- suieten die thans de krijgsreglementen in onze garnizoenen doet uitvoeren (De Zweep). In den namiddag van Vrijdag laatst is er een Belgisch Bankbiljet van 100 franks verloren op den weg der Rijselstraat naar het Stads-Kol- legie. Goede belooning aan deze die het zal terug brengen op het bureel van dit blad. STAD IJPEREN. VERKOOPING Q ~V"ii' Yperen, den 5" Augusli 1876. ScIiowlpeiiMiiBg.-Vorige lijsten,fr. 3,387-74 Lichting der bussen in de maand Juni Ciladelle, -12-50 De Vrange, 21-68 Schaapstal, 17-25 Witte Klakken, 11-90 Sultan, 21-00 ■Gouden Arend, 7-00 Klein IJperen, 4-90 St-Sebastiaen 10-50 Salon, 1-37 Boerenhol, 2-79 Spore, 1 4-89 Zalm, 24-21 Zilver Hoofd, 2-90 Armes de France, 2-70 Bureau der Toekomst, 1-50 Parnassus-Hof, 2-64 St-Omars 2-75 Taverne Anglaise, 3-00 Busse der Café la Belle-Vue te Dixmude, 10-56 Opbrengst van een buitengewonen avond van schamoleering' III in den Pays-Ilas II! 1-60 Totaal fr. 5,518-18 A Laudboiiwtcntoonstclliiig. - Een groot getal inschrijvingen zijn dezer dagen toe gezonden om dcel te nemen aan de Tentoon stelling van Landbouw-vverktuigen, en van nu af mag men verzekeren dat zij ver boven de andere Tentoonstellingen die alhier plaats gehad hebben, zal schitteren. Reeds zijn er zeven dorschmachie- nen,waaronder men er aantreft die van Francfort komen. Er zijn ook maai-machienen, alhier in onze streken nog onbekend; men zal er nog aan treffen een groot getal wortelsnijders, uitschieters, stroosnijders, brekers, enz. enz.; van alle slach van keerns, zaaiers en gestellen om aardappels, beetwortels en suikreien uit te doen. Deze laatste werktuigen zijn van geheel nieuwe uitvinding en misschien geroepen om groote diensten te be wijzen. Wat de gr.ootsle opmerkzaamheid verdient is wel zeker de Tentoonstelling der werken op het landbouvv-onderwijs, opgesteld door onze ge meente onderwijzers en die waardig geoordeeld zijn geweest op de prijskampen uitgeschreven door onzLandbouwmaatschappij, die men aldaar ook zal aantreffen. De Jurij vereenigt zich Maandag, en zal al de machiencn en werktuigen aan proeven onder werpen, omdat men met kennis van zaken er de waarde zou kunnen van vaststellen. De ingangsprijs zal alsdan gesteld zijn op 50 centimen, omdat, gedurende de proefnemingen, men geene atgemeene ingang gratis kan toelaten, daar de Jurij zou overrompeld zijn; deze ingang- prijs is bestemd ten voordeeleder oude werklieden. Men zegt dat er nogmaals een 20tal zullen zijn die de medailje van verdiensten zullen ontvangen, met eene premie van 10 fr.daarenboven zullen zij nog uitgenoodigd zijn op een Banket gegevai door de Maatschappij. Deze medailje valt zeer in den smaak, daar dezelve (later aanspraak geeft op een jaarlijksche gratificatie van 80 fr. De commissie der Tentoonstelling van Land- bouwtoestellen heeft besloten dat al de machienen en alle andere tuigen zullen ouder proef gesteld worden; het is het beste middel om de voordeelen of de gebreken ervan te kennen. Men zal Maaudag morgend ten 9 ure beginnen met de meest gekende, zooals de brekers, de stroosnijders, enz.; ten 10 1/2 zullen al de boter- hpptns in hp weging gesteld worden en ten 11 1/2 zal men de proef d<>«» met de graandorschers. Rond 2 ure namiddag zal men overgaan tot de min gekende tuigen als aardappel- en sukrei- uitdoeners, maaimachienen, enz. Zooals deze werkingen niet kunnen gedaan zijn op de Groote Markt, men zal buiten de Mee- nenpoort, op een groot koornveld van den land bouwer Speybrouk de proef doen. De Tentoonstelling van Vee belooft ook zeer wel tezijn. Deze zal plaats hebben den Woensdag. De laatste Zondag zal nog dezen zijn die meest luister zal bijbrengen, daar de Prijsuitreiking met groote plechtigheid zal plaats hebben; daarna het Banket, dat, wij zijn er zeker van, de verwachting van iedereen zal voldoen. 15EMCHT. Men verzoekt ons aan te kondigen dat de in- schrijvingslijsten op hel Banket van 15 Augusti, zullen gesloten worden den Maandag 7 Augusti aanstaande. BieormaatsclSiappij. - Onder het weinig merkelijke dat er plaats heeft gedurend onze stads-kermis, mag men wel voorzeker ais het bijzonderste, aanstippen het Matinee musi- cale, op den 7 Augusti, teil 11 ure voormiddag, in de groote zaal der Ilalle, ingang langs de stad- huisbureelen, gegeven door de Kooi maatschappij en de leerlingen der muziekschool, onder het beslier der heeren Devos en Beyer, professors bij het koninklijk Conservatoir van Gent. Dit Muziekfeest is publiek en zal dus ten ge- noege van iedereen plaats hebben en kunnen bij gewoond worden. Het programma is zeer wel samengesteld en belooft veel volk uit te lokken. Sf-Sebastiaau. - Deze aloude ghilde, heeft Donderdag aanslaande een echt huislijk feestje, welk men te danken heeft aan de mildheid van den achtbaren hoofdman de heer Staatsmi nister Alph. Vandenpeereboom. EeneSchieling-Tombola bestaande in kostelijke prijzen wordt den heeren leden aangeboden en zullen, wij zijn er van verzekerd, weerdiglijk be twist worden. Een Banket sluit dit zoo schoone feest. Viigeluk. - Donderdag laatst, rond 6l/2 ure 's namiddags, is Emile Vanuxem, oud 7 jaar, wonende met zijne ouders, werklieden, op de Kaai alhier, al visschende of spelende in het wa ter gesukkeld, toen men hem 15 a 20 minuten nadien opvischte was hij reeds een lijk. wandeling. - Gehoord bij het Bedegoed, drie schooljongens waren bezig met knoppen spelen onder 't voetje. Een van hen zeurde(wilde den anderen be driegen). De andere verdedigde zich en riep: ge zijt ne liberaal, clat zijn al zulke leuge naars (historiek). Is dat ook eene vrucht van 't onderwijs onzer lieve Broertjes Wereldlijk*» Schoolpenning. DEK VAN DEN Op DINSDAG 8 AUGUSTI 1876,ten 11 ure voor middag, in het lokaal der Akademie, te IJperen, zal er overgegaan worden tot de openbare ver knoping drr 45 niet gerekiameerde loten van den Tombola. De verkooping geschied op comptant mei ver hoog van 10 ten honderd, door het ministerie van den Deurwaarder E.L.Stragierte IJperen. aan de oudleerlingen der Stede lijke School van IJperen. De oudleerlingen der Stedelijke School ten minste 18 jaar oud die geene uitnoodiging zouden ontvangen tot de vergadering welke Iliusdag aanstaande, in de lokalen dei- Stadsschool St-IVikolaasstraatom 9 1/2 ure voormiddag, zal plaats hebben, worden bij het tegenwoordig bericht tol die vriendelijke bijeenkomst uitgenoodigd. In die vergadering zal men voorstellen eene Maat schappij onder de oudleerlingen dier school in le richten. NOTA. Oudleerling is alwie deel gemaakt heeft van de Dagklasde Avond school of de Muziekafdeeling Den 3 Augusti 1876. Over omtrent drie maanden, immers op eenen schoonen morgend der maand van Maria, na vele dagen en nachten gevast en gezucht te hebben, ontving Papeklinkje een alderbest en onwe- derleggelijk boekje met de post van Brugge. Van wie kwam dat en wat er mede gedaan 'T geval was moeielijk, des te meer dat Juiltje, niettegenstaande zijne hooge geleerdheid in de Leffingsche-Theologie, verre is van de poeder uitgevonden te hebben: men zegt zelve dat om hem lot het geestelijk leven te bereiden, vrouw Amelie hem van kindsgebeente af verleid heeft dat lange jaren voor zijne geboorte, geheele kui pen vol met zwarte vuurpijls ter eere der onbe vlekte ontvangenis afgeschoten geweest waren. Dit wil niet zeggen dat indien het absolut noodig ware,om goeden priester te worden,van buskruid of hairpouder uitgevonden te hebben, het voor Juiltje te laat zou zijn. Want indien hij zijne zonderlinge geleerdheid met deze van zijnen doorluchtigen oom Civiale te samen wilde leggen zouden zij gemakkelijk eenepoudrelibéralicide uitvinden, sterk genoeg om liberale bakkers en winkeliers te ruineren, burgerlijke sociëteiten en familien te scheuren, en geheel de ongodsdienstige sekte van 't liberalismus te vernietigen. Maar om zich den weg te openen lol de hoogste weerdig- heden in de Jesuite kerk, moet men zoo wonder bare proeven van geleerdheid en versland niet geven. 'T mannetje weet alderbest dal het heden daags bovenal noodig is, voor een nieuwmoden abbétje, van zich met ziel en lichaam le versla ven aan groolen Jan en consoorten, en dat men onder de .SMta/V/es gemakkelijk groot wordt als men maar een goede kiesdraver eu vuilblad- schrijvelaar is en dat men de stoutmoedigheid' heeft van iedereen uit le schelden die den Slaat onder de Jesuitekerkniet wil helpen dompelen. Zoodanig dat, als hij 't onwederleg- gelijk boekje ontving,'t pale prinsje peisde dal hem een mirakel geschied was, en dat O.L.V. die te veel plezier vind te Lourdes, onder hare nieuwe kroon van fr. 500,000, om zelve naar 'tkollegie van Poperingiie te komen, hem'dat boekje gezonden had uit belooning voor zijnen geest van versterving. Ook dachtte hij dat het oogenblik gekomen was om eenige artikeltjes le faselen, die zijne meikbleek kaakjes nog aange namer zouden maken aan O. L.V. en hem ten uitersten best zonden stellen met grooten Jan. Hij stelde zich dan haastig, haastig aan 't schrijven en zond briefljes op briefijes naar de Toekomst welke hij luisterlijk onderleekende J. Cnape- lynck principaal van 't bisschoppelijk kollegie en door dewelke hij al de onafhanke lijke burgers van Poperingiie aan hunne mede burgers verhoopte hatelijk te maken. Men zou gepeist hebben dat een nieuwen voorvechter van 't geloof opgerezen was, en dat nu de algemeene verdelging der liberalen en hunne sociëteiten, 't vuur van Ghomora, Sodoma en S'-Denys, hunne overblijfselen zou komen verbranden. En och Heere! 'Tschijnt nu dat hel geen mirakel geweest is, en dat den nieuwen held de poupers gekregen heeft. Inderdaad, na al dat hevig schrijven en vrijven is hij al inet eens stom geworden gelijk eenen visch, en is gelijk van d'hand Gods gesle gen Vruchteloos, smeekt hem de Toekomst) ieder week dat hij (met de permissie van den baas haar nog eenige brieftjes zou schrijven. Zij heeft zelfs de goedheid gehad !t venlje op zijn gemak te

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 2