POPERINGHE. Zaak Delancker. Stadsnieuws. UITSLAG van den prijskamp voor het Vee. Verschillige Tijdingen. De zaak van den onderpastor van Proven, sieur Delancker, heeft Vrij dag laatst voor den correctionneelen rechtbank van Veurne geroepen ge weest. De betichte is vrijgesproken. Thans zijn wij nog in het bezit niet der bijzonderheden over deze besplei- tingzoohaast bevoegde personen ons genoegzaam zullen ingelicht heb ben, zullen wij ons verhaasten er de omstandigheden van mede te deelen. Het Final du 2e acte de Guillaume-Tell, werd wonderensweerdig uitgevoerd en de heeren Malhieu, Thiebault en Coffyn Emiei, halen er eere van. I* PRIJSKAMP. Verzameling melkkoeien. 7 loten. Melkkoeien. 15 mededingers. Veer zen meer dan twee tanden hebbende. 12 mededingers Veer zen maar twee tanden hebbende. 15 mededingers. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. 4. Huwelijken. Sterfgevallen. Ook zóó, Van Dijijse, zult gij pralen Wanneer de naneef later dan Uw zangboek zal uit 't donker halen, Welk hem den geest verlusten kan. Dal was Corneilles lot voordezen. Is die verworpling minder groot, Als Dichterkoning, opgerezen, Braverend onrecht, graf en dood Slaap zacht Gewis dat zulk herleven Ook u bij 't nageslacht verbeidt Beroemdheid zal u nooit begeven Uw naam behoort de onsterflijkheid. Vrouwe Van Aokere, geb. Maria Doolaegue. Diksmude, April 1876. Yperen, den 12" Augusti 1876. Muziek mopgenil. Wij hebben Maandag laatst, ten 14 ure's voormiddags, met eene innige voldoening de muzikale morgenstond bijgewoond, ingericht door de Koormaatschappij en de Muziekschool onzer stad. Reeds van 10 1/2 ure verdrong zich in de groote Hallezaal (oostkant), eene overgroote me nigte samengesteld uit vreemdelingen en inwo ners, allen in feestgewaad en met den lach op het gelaat. Het zicht was betooverend in deze zaal, die ons zulke groolsche herinneringen gelaten heeft en die binnen eenige jaren, door de muur schilderingen waarvan er alreeds drij panneelen begonnen zijnons de voornaamste roemrijke gebeurtenissen zal voor oogen leggen. De damen maakten er het schoonste sieraad en velen waren daar gekomen om hunne kinderen te hooren, die voor de eerste maal voor het publiek gingen zingen. Wij trollen er ook aan onze burgemeester en schepenen alsook de raadsheeren en meest al de weihebbenden onzer stad. De uitslag van het feest is schitterend voor de bestuurders als voor de uitvoerders; dikwijls heb ben wij de gelegenheid gevonden om over het orkest, door M. Beyer geleid, te spreken, maar nooit was de triomph vollediger dan in het laatste feest. In de Ouverture de Zampa en de Souvenirs de Baden Badenheeft het orkest, versterkt door eenige vreemde violonislen en leer lingen der muziekschool, wonderen verricht en brengt eere aan den kundigen M. Beyer. De korale afdeeling heeft het koor der schotsche wachten en Madridvan Gevaert, bewonderensweerdig uitgevoerd en M. Devos, hare talentvolle bestierder komt volle eer toe voor de wijze waarop hij de uitvoerders weet te ge leiden. Een der leerlingen der muziekschool, M. Albert Ligy, heeft op de viool eenige muziekstukken uitgevoerd, die de aanhoorders verrukt hebben en hem overladen hebben met toejuichingen. Wij maken dien jongen kunstenaar ons compli ment, hij stapt moedig op de kunslbaan, zoo luis- terlijk door zijnen broeder reeds bewandeld. Maar wat het meest effekt op het publiek gé- daan heeft, is het koor Les Fleurs, van Léon Jouret. Niets overtrof die zilveren stemmetjes der kinderkens, niets vleiender aan het oog dan al deze in het witgekleede meisjes en die blo zende knechtjes die onder een kundig beleid en ondersteund door een uitmuntend orkest dit koor uitvoerden. Ook wanneer dit koor eindigde don derde de zaal van toejuichingen en het bis! bis! werd uit cklizende monden geroepen. Dit feest heeft geheel goed gelukt en zal eene zoele geheugenis bij iedereen laten. Deze muzikale plechtigheid heeft ons eens voor goed de nuttigheid onzer muziekschool aange toond en ons dc gelegenheid verschaft de talenten der heeren Devos en Beyer, die dezelve bestieren, naar waarde te leeren schatten. Sint Scbastiaan. - Donderdag had er bij hel oude ghild van S'-Sebastiaan een echt huislijk feest plaats. M. Alfons Vandenpeereboom, Minister van Slaat, Hoofdman, had eene Schieting- Tombola ingericht en deze aan al zijne medeleden opgedragen. De prijzen te winnen in deze torn-" bola waren prachtig en van weelde en aan de mildheid door den heer hoofdman te danken. Ook al de confraters hebben zich eene eer gemaakt de uitnoodiging van den heer Vandenpeereboom te beantwoorden en wij mogen zeggen dat. buiten twee of drij, die uit familie- of andere zaken af wezig waren, de leden nooit in grooter getal zijn g»weest. De schutters hebben de schoone prijzen met veel belang betwist. Allen hebben alzoo eene gedenkenis van het feest ontvangen en zullen zich hetzelve voor immer herinneren. Wij zullen op dit en op geheel onze Tuyndag- feest nog terugkomen. Sterfgeval. - Vrijdag morgend is in onze stad overleden den heer Francis Keingiaert de Gheluvelt, burgemeester der gemeente Gbelu- velt, sedert 1853. Deze heer, van iedereen bemind en geacht, is de afstammeling eener der oudste edele familjen onzer stad. Zijn levensloop, door wandeld in de eerlijkheid en rechtschapenheid is wel vervuld geweest zijne medeburgers en vooral zijne politieke vrienden verliezen in hem een ware verdediger der liberale grondbeginsels, een man van eer aan wie het zoo aangenaam was zijnen evenmensch dienst te bewijzen. Het afsterven van M. Fr. Keingiaert is een waar verlies voor zijne diepgeschokte vrienden. LANDBOUWMAA/rSCIIAPPIJ VAN HET ARRONDISSEMENT IJPEREN. le prijs Eene zilveren vergulde medailje en eene premie van 200 fr. Vandromme, weduwe, Westoulre. 2° prijs Eene zilveren medailje en eene premie van 150 fr. Delanote, Dominions, Rousbrugghe. 3C prijs Eene zilveren medailje en eene premie van 420 fr. Dochy, Alois, St-Jan. 4° prijs Eene zilveren medailje en eene premie van 100 fr. Verineersch, Ludovicus, St-Jan. 5° prijs Eene bronzen medailje en eene premie van ÜO fr. Vanwonlerghem, Karei, St-Jan. Ver Eist, Clement, Zillebrke. j ccessi Vandenbroele, Desiré, Boesinghe. 2e PRIJSKAMP. 4" prijs Eene zilveren medailje en eene premie van 100 fr. Van Eecke, Karei, Langemarck. 2e prijsEene zilveren medailje en eene premie van 73 fr. Laloy, Rogier, Waasten. 3° prijs Eene zilveren medailje en eene premie van 30 fr. Vandromme, Franciscus, Locre. 4° prijsEene bronzen medailje en eene premie van 50 fr. Vandenbulcke, Henricus, Nieitwkerke. 3" prijsEene bronzen medailje en eene premie van 23 fr. Casier, Alphonsus, IJperen. lc accessitVandenbulcke, Henricus, Nieuw- kerke. 2e accessitLammeranl, Ludovicus, Nieuw- kerke. 3" PRIJSKAMP. 1e prijsEene zilveren medailje en eene premie van 73 fr. Dehem, Adolphus, Waasten. 2" prijs Eene zilveren medailje en eene premie van 50 fr. Six-Baelde, Waasten. 5C prijsEene bronzen medailje en eene premie van 50 fr. Volbout, Leopoldus, IJperen. 4e PRIJSKAMP. 4" prijs Eene zilveren medailje en erne premie van 75 fr. Brutsaert, Fidéle, Dickebusch. 2" prijsEene zilveren medaille en eene premie van 50 fr. Lebbe-Beernaert, Poperinghe. 3e prijsEene bronzen medailje en eene premie van 50 fr. Delanote, Dominicus, Rousbrugghe. 4e prijs Eene bronzen medailje en eene premie van 25 fr. Lebbe-Beernaert, Poperinghe. 5C prijsEene bronzen medailje en eene premie van 20 fr. Delanote, Dominicus, Rousbrugghe. In een naaste nummer zullen wij melding maken van dm uitslag der Landbouwwerktuigen Tentoonstelling. Wij mogen in afwachting zeggen dat dit feest teenemaal wel gelukt is en veel bezoekers naar zich heeft getrokken. Onze omstreken zullen verrijkt worden met een groot getal verbeterde werktuigen, want zeer veel voorwerpen dezer welk tentoongesteld zijn geweest hebben koopers gevonden. De prijsuitreiking en terhandstelling der beloo ningen zal met eene zekere plechtigheid Zondag aanslaande plaats hebben, ten middage, in het gedeelte der HaIlewaar het muziekfeest der Koormaatschappij heeft plaats gehad. Onnoodig te zeggen dat djt klein feest voor iedereen gratis toegankelijk is en bet kundig muziek der Pompiers zal het opluisteren met de uitvoering der schoonste stukken zijns repertoirs. Het Banket, waar de leden der maatschappij alléén toegelaten zijn, zal ten 2 ure plaats hebben in de concertzaal van bet lokaal der Concorde. van den 28 Juli tol den 4 Augusti 1876. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 8) ,a v i i j te zamen 42. Vrouwelijk id. 4) Devos, Andreas, hovenier en David, Maria, hovenierster. Vandenberghe, Isabella, 79 jaren, weduwe van Martinus D. hollander, Aardestraat. Rae- kel, Barbara, 74 jaren, weduwe van Josephus Loonis, Boesinghestraat. Degraeve, Petrus, 51 jaren, commissionnaris, echtgenoot van Mela- nia Caulier, Lange Thouroutstraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 2) de 7 jaren Vrouwelijk idem 2) te zamen, Van den 4 tot den II Augusti 1876. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 3) Vrouwelijk 4) Gikiere, Eugenius, kleermaker en ücleu, Hor tensia, kantwerkster. Beun, Theodorus, Aar dewerker en Maerlen, Stephania, kantwerkster. Torreborre, Florimondus, langzager en Soe- nen, Victorina, kantwerkster. Demerlie, Petrus, serjant van policie en Dubackere, Euge nia, naaister. Gillebert, Barbara, 79 jaren, zonder beroep, weduwe van Petrus Leducq, Bollingstraat. Vanuxem, Maria, 83 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Rijsselstraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 5) de 7 jaren: (Vrouwelijk id. 0) Den 10 Augusti 1876. EEN WÓNBER MIRAKEL. Iels dut bewonderensweerdig en zelfs pijnlijk is om te lezen, 't is dat onze gekruinde schrijve- laars van 't Nieuiosblad durven spreken van het slecht spelen eener muziek. De Philharmonic, welke Dinsdag 1 dezer maand, aan de doortocht onzer statie eene serenade heeft gegeven aan de Maatschappij der Koorzangers l'Orphéon van Haesebrouch, terugkeerende van Namen, al waar zij eenen prijs bekomen hadden, het was waarschijnlijk ook voor hun slecht zingen, want volgens onze onnoozele gekruinde en ongekruin- de kopstukken, 't is de laatste mode uitgefluit te zijn als men wel speelt, en bekroond zijn als men, gelijk zij, allerslechtst speelt. En zij, tui- ters, durven spreken over het kwalijk spelen der Harmonie, zij die niet anders kunnen als warme koeken tuiten zooals er op vetten Dinsdag placht gedaan te zijn door al de bakkers onzer stad. Zij die in hunne muziek meer dan 25 leden tellen welke met een hork op hun instrument blazen, zij die eenen meester bezitten, Pieter Amandus, onbekwaam twee instrumenten akkoord te stel len. En zij nog, tot bewijs van ons gezegde, die op Zondag 30 Juli II., in den Festival te Comen, door een groot getal aanhoorders uitgeschuifeld zijn geweest uit belooning hunner goede uitvoe- ring. Was het misschien ook om deze reden dat hunnen milddadigen voorzitter M. Berten, bene vens M. P. Vandenberghe de vlucht genomen hebben en mét het convooi om 3 ure naar Wer- vick vertrokken, en om 7 uren le Poperinghe toe gekomen zijn Of was het om de kosten te ontgaan van de hongerigen te spijzen en de dorstigen te laven Wij gelooven dat de beide veronderstellingen de oorzaak dezer vlucht ge weest zijn gelijk het alreeds is geschied in alle andre plaatsen alwaar zij gaan tuiten hebben, zooals te Rexpoede, Steenvoorde, Rousselaere, enz., enz., waar zij altijd hongersnood hebben moeten lijden, en ofschoon zij nog eenige muzi kale bekwaamheden zouden bezitten 't welk niet bestaat, zij zouden nog de macht niet hebben tot de uitwerksels der zelve te geraken, want men kan niet veel blazen met ijdele maag en buik, van 's morgens 10 ure tot 's avonds 6 ure zonder iets te krijgen en alsdan een klein fransch-broodje met een schelleke hespe er lusschen en een pintje bier, en dat in de zelve zaal alwaar de muziek van Quesnoij den noenmaaltijd nam met elk eene flessche wijn, 't was om bewaaid te komen gelijk de peerden. Andeie zeggen dat de tuitersmuziek van Poperinghe in eene weide van M. Surmont, geëten en gedronken heeft. Zoude het wel katjeweêre geweest zijn gelijk of de blauwe koussen onthaald zijn geweest te Poperinghe? 't is mogelijk. Och heere hebben wij, zonder weten, de tuitersmuziek beledigd en zullen wij niet ge straft worden door het mannelje met zijn boekje aan 2400 fr. boete of schadeloosstelling 't ware pijnlijk 'T Vuilblad handelt nog over de welsprekende redevoeringen der heeren voorzitters van Pope ringhe en Hazebrouck, 't geen de gezalfde schrij- velaars ook beknibbelen dit is met recht, wij moeten zulks bekennen, maar iedereen heeft het geluk niet buitengewone verstanden te bezitten jyelke, in gelijke omstandigheden alles kunnen overtreffen, zelfs Basilius Lacordaire II al deze mannen, aan het hoofd derTuiters, zooals Ansel- mus Schabali, de kroot-eeter, patershoofd, enz. voor den dag /tomen, zegt njaar baas trekt de brug op, Zouden alle deze mannen voort komen uit de school van 'l mannetje met zijn boekje? 'l ware ook wel mogelijk. Wij vernemen ook dat zekevc vrouwe van Seraphin de Latte en hare gebeurvrouw I.eonie hun ook bemoeid hebben met hel slecht spelen der Philharmonic, dit is niet te verwonderen bezonderlijk voor vrouw Leonie, zij spreekt ten minsten bij ondervinding, gezeluede van den vermaarden Serilius, oud fluitist, clarionnettist enz., enz., en nog daarbij zuster van den uitge lezen trombonnist den ezel van d'heer Midi, 't is genoeg om eene fijne en lange oor te bezitten. Delanggeroktecorrespondenlen van hetijpersch vuilblad die zich dagelijks bezig houden met af te loeren met wie hunne buurdochters klappen en die dan hun smerig schimpblad in hun uitge- vondi ne huwelijken afkondigen, zouden veel beter bandelen over dc liefdebetrekkingen tusschen hunne zwarte medebroeders en dc poperingsche kwezels. Nopens deze waarvan zij spreken, kunnen er nog huwelijken spruiten, maar wanneer kortge- broekte gasten, die zeer ervaren zijn in het corset snoeren en ontsnoeren, onder-hande- lingen hebben met grauwe dochters hunner gebuurte, wat is er dan te zeggen en wat kan er daar uit spruiten Wij verwachten een klein antwoordeken van 't mannetje met zijn boekje indien hij over deze zaak voordere inlichtingen begeerde, bij zou dezelfde kunnen bekomen bij Diselje met zijn fluitje. Wij hebben hel genoegen aan onze lezers mede le deelen dat onze Pbilharmonisten de eerste prijs van schoonste kleediug hebben behaald in het festival van lloubaix, aan welk ongeveer honderd maatschappijen deel namen. Er bestond maar eenen prijs voor fransche en vreemde sociëteiten te samen. Hunne uitvoering is, volgens de algemeene roep, onberispelijk geweest, ook hebben zij de warmste toejuichingen genoten na het spelen van het laatste stuk, de kreten van bis lieten zich langst alle kanten hooren en onze Philharmonis- ten hebben moeten eene derde maal spelen en zijn dan de estrade afgestapt op de algemeene kreten van Leve Poperinghe. Daar is de beste antwoord over 't gene het ijpersch vuilblad, nopens onze muziek, zondag heeft verteld, dal de kerkuils die zulke geschre ven hebben, zich lot Roubaix begeven, en zij zullen dan hooren met welke eer en lof men daar spreekt over onze Philharmonie. De kortgebroekte schrijvelaars, die niets anders doen dan de liberalen door den modder trekken en hurt alle slach van lapnamen geven, zoo als serpent, diable boiteucc, weggejaagden ijperling, (dit is op Monkje wê) enz, schijnen ten hoogste verontwaardigd te zijn omdat men spreekt in de Toekomst van Corset-Snoerders, twee tanders, huis-muizen of andere monsterab- beljes van de zelfde soort. Hoe vindt men die kluchtspelers zij mogen eenieder aanranden en, volgens de voorschriften hunner tegenwoordige meesters, de jesuiten, iedereen op de schandelijkste wijze belasleren, maar alswanneer men de stoutheid neemt hunnen langen rok te raken, zij durven 2400 franken schade eischen. En wat zijn zij dan meer als een anderen bur ger wij zien genoegzaam van waar het grootste deel huns gelijken afkomen en op welke wijze zij den priesterstaat ingetreden zijn. Bij 't geboerte, waar er vele jongens zijn, zeggen de ouders elk moet eenen stiel kiezen den eenen moet karton zijn, den anderen boeren werkman, en die begeert zijn brood voor zijn leven gebakken te hebben, moet priester worden. Die te lui is om te werken, kiest dikwijls dezen laatsten staat, niet uit beroeping, maar gelijk men hier zegt, om zijn broodje gebakken te hebben voor 't gansche leven. En wat later vindt men deze boeren-jongens, opgekropt van glorie en den kop vervuld met keukenlatijn, op de eene of de andere gemeente, alwaar zij willen den opperbaas spelen, den burgmeester onder den hiel houden en de onaf hankelijke burgers hunne eer en reputatie trach ten te benemen. En die pootspelers willen zich boven wetten en boven alles stellen, zij kennen maar als over heden den bisschop of den paus en schamen zicb niet te zeggen dat, alswanneer de justicie wan daden straft door eenen van hen gepleegd, zij den dader als onschuldig en martelaar aanzien, zoolang hunnen bisschop hem niet gevonnisd heeft. En daar zijn de mannen yan welke eenen vrijen burger zoe moeten de slaaf wezen en de kop zou moeten buigen voor hunne botte hooveerdigheid I Maar gelukkiglijk zijn wij in een vrij land en zij kunnen ons niet dwingen hunne nieuwmode religie te oefenen, terwijl zij deze door Christus ingesteld, dagelijks veronlschamelen. Er worden verscheidene opgevallen gemeld veroorzaakt door vergiftigde koolvliegen. Men heeft de onvoorzichtigheid de lijken van allerlei dieren, als honden, katten, konijnen, duiven, enz. in 'l water te werpen. Die lijken rollen en de vlie gen komen er hel vergift uit ophalen, dat zij overal ronddragen. 4

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 2