Staatsspoorwegen. De Schatkist. Stadsnieuws. en Watergeuzen, die de geuzenliederen der XYle eeuw zingen. VIII. De prins van Oranje. 4 bazuinblazers te paard. Muziek korps te paard. 8 vaandrigs met de wapens van den Prins en van Gent. 4 stafdragers. De 26 gentscbe sche penen van de Gedee'e en van den Keure. 4 wapenboden te paard. 4 vaan drigs te voet. 4 schildknapen. 2 jonge pages van den Prins. De Prins van Oranje, rijdende onder een verhemelte, dat door 6 mannen ge dragen wordt, en gevolgd door eenen groep Nederlandsche edellieden te paard. 14 ruiters van het leger van den Prins. IX. De stad Gent. Muziekkorps. De vier hoofdgilden van S'-Antone, S'-Michiel, S'-Jooris en S'-Sebastiaan. Stoet der bijzonderste gentsche neeringen met hunne schilden. De rederijkers, waaronder De Fontei- nisten. Wagen (ontworpen door den heer Lodewijk Lebrun), voorstellende de Maagd van Gent, omringd door het Ma gistraat, enz. X. De onderteekening der Pacificatie ten gentsche stadhuize. 8 bazuinblazers te paard. 19 wa penboden dragende de schilden der 19 onderteekenaars der Pacificatie. -- 4 staf dragers der stad Gent te paard. Wagen (ontworpen door den heer Jan Capeinick), voorstellende een gedeelte van het Genlseh Stadhuis en de 19 ori- derteekenaars (8 November 1576). De stoet wordt gesloten door 13 rui ters der gentsche burgerwacht van den tijd. (De costumes worden door de heeren Den Duyls en Julius Van Biesbroeck bestudeerd en geteekend). Bericht. Ter gelegenheid der fees ten die te Gent zullen plaats grijpen, den 3, 3 en 10 september 1876, zullen er 's morgens bijzondere treins ter beschik king gesteld worden, in verdubbeling der gewone treins, bij hel vertrek der statiën van Brussel (Noorden), Denderleeuw, Aalst, Mechelen, Dendermonde, Door- nijk, Mouscron. Kortrijk, Brugge, Brai- ne-le-Comte ('s Gravenbrakel) Ronse en Geeraardsbergen, in bestemming naar Gent. De bijzondere treinen zullen voor den terugkeer insgelijks gebruikt worden, te beginnen van 4 ure 's avonds, vertrek kende uit Gent naar de hierboven gemelde bestemmingen. De bijzondere treinen zullen volgens de omstandigheden, de gewone treins, die zij moeten verdubbelen voorafgaan of volgen. Zij zullen als het noodig is de tusschenstatiën bedienen. Ten einde de belemmeringen aan de bureelen der statie van Gent te vermij den, worden de reizigers dringend ver zocht, bij hel vertrekken zich van eene kaart voor gaan en keeren te voorzien. De gaan- en keerkaarten (express en gewoon) der drie klassen voor Gent, zullen te Brussel (N.) afgeleverd worden, twee dagen vóór den 3 en 10 september, en den voorgaanden dag voor den o sep tember. Een bijzonder bureel zal met dit in zicht aan het bagagicbureel, in de Pro- gresstraat, open zijn. M. Malou is reeds verscheidene maan den op zijnen buiten bezig met plans te maken om de uitgeputte geldkas aan te vullen. Men weet dat hij gedacht had in juni zijn congé te krijgen en hij had alles uit gegeven in subsidien aan zijne politieke vrienden wat maar mogelijk was. Maar nu hij nog wat aan het bewind moest blijven, moet hij denken om geld te maken. Na vele maanden gezocht te hebben, heeft hij eindelijk iets gevonden. Met het openen van den wetgevenden zittijd, zal hij een wetsontwerp neêrleg- gen, volgens welk al de verlorm voor- veer pen, die niet gereklameerd worden, aan den Staat toebehooren. Daarmede zal de kas wederom voor zien zijn, is het niet van geld het zal met oude regenschermen wandelstokken, hoeden, ledige porte monnaies, koffers en eenen hoop met andere voorwerpen zijn. Als dat 't laatste middel is om geld in de kas te doen komen, is net maar een armzalig middel. Men leest in de Stad Nieuport van 30 Augusli Zondag laatst heeft, zoo wij reeds in ons vorig nr hebben bekend gemaakt, de fanfaren maatschappij «Les Francs Ama teurs of liever de Witte Klakken van Yper een bezoek aan onze stad gebracht. Om 10 ure vereenigde ons Philhar monic genootschap zich ten stadhuize ten einde onze Yperlingen aan de statie af te halen. Omstreeks 11 ure kwam de zoo lang gewenschle trein aan. waarop de Phil harmonic hare kunstbroeders, met een wel uitgevoerd muziekstuk verwelkomde. De ontmoeting der leden van beide maatschappijen was recht broederlijk. In statigen stoet en onder het beurte lings uitvoeren van pas redoublès door wandelden onze kunstliefhebbers de stad tot aan het stadhuis, waar hen de wijn van eer, van wegens het stadsbestuur, werd aangeboden. Na deze plechtigheid werden onze be zoekers door de Philharmonie wederom tot op de Markt geleid alwaar zij in het door hen gekozen hotel de Papegaai hunnen intrek namen. Ten 12 1/2 ure werd er door onze Witte Klakken, eene schoone serenade gebracht aan den heer burgemeester Van Cuyck, door wien zij op de vriendelijkste wijze werden ont vangen. Des namiddags werd er een be zoek gebracht aan het strand, en des avonds om 7 1/2 ure begon het, door programma bekend gemaakt, Concert. Was de solo voor trombonne in les trois mousquclaires onverbeterlijk, niet minder lof verdienen ook deze van piston, saxophone, tuba, enz. in andere stukken, om kort te gaan, de uitgevoerde stukken hebben verre, ja zeer verre, de alge- meene verwachting overtroffen. Na het concert werden de Ypersche kinders door de Nieuportsche buts met een fakkeltocht tot aan de statie geleid, waar menige kunslbroederlijke hand werd gedrukt en verscheidene kluchten, de muziekanten eigen, werden uitgeste ken; de wachtzaal was proppend vol; en op een, twee, drie, als met de mooie meisjes afgesproken, kletsten al de witte klakken een dausje dat bet een plezier was om zien; doch hélaas schoone din gen duren niet lang, een schel fluiten der locomotief verbrak de banden van vriend schap voor altijd Wat voor altijd Neen, zeker neen de vriendschap was te oprecht, de liefde tot de kunst verbindt te veel de harten der Yper en Nieuport sche muziekanten om dezen dag van genoegelijk samen zijn niet eens te her halen. Wij kunnen, wij mogen niet nalaten den bestuurder van Les Francs Ama teurs namens Nieuports ingezetenen, veel geluk te wcnschen met den goeden uitslag dezer tnuziekalen avondstond en hem, gelijk ook dc overige liefhebbers te danken voor de aangename uren welke zij ons hebben geschonken. Als het behaalde succes onze Ypersche vrienden mocht aanmoedigen een der gelijk bezoek te hernemendan eerst voorzeker zoude de vurigste onzer wen- schen vervuld worden. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. (Artikel, dat over acht dagen geene plaats vond). Feesten te Gent, den 3, 5 en lO September. m—«-Si-is—— iSKSX Yperen, den 2n September 487(i. Schoolpenning.-Vorige lijsten, fr. 3,384-84 Lichting der bussen in de maand augusti Gouden Arend, 23-67 Citadel Ie, 7-55 Klein IJperen, 44-40 De Vrange, 4 5-37 Taverne Anglaise, 4-15 St-Sebastiaen 6-76 De Rooden en de Zwarten (Pays-Bas), 4-00 Overschot van rekening, 6-00 Ongenoemde (driimaandeliiksche storting), 5-00 (twee id. id.) 40-00 Totaal fr. 3,669-54 Lamotte-School. - Zondag laatst, 's namiddagsten 5 ure, had de Prijsdeeling piaats aan de leerlingen der l.amolte-School. Deze plechtigheid geschiedde in de Groote Halle-zaal (westkant), alwaar al de kinders, ouders, genoo- digden en nieuwsgierigen tegenwoordig,waren te schatten op bijna het vierde gedeelte onzer in woners. De schoone glansrijke dagen der ijpersche gemeente waren terug in 't leven, ditmaal om den vooruitgang in het vak van het onderwijs te komen bewonderen, het onderwijs het eenigsle pad, leidende naar de ware vrijheid. De aanwezigen juichten toe wanneer de heeren Alf. Vandenpeereboom, staatsminister, en de baron Mazeman hunne intrede in de zaal deden, opgeleid door den heer Vanheule, burgmeester, die zich ruimschoots moest beloond gevoelen over zijn onverpoosd zwoegen en strijden tot hel handhaven van het volksonderwijs, dat hij met zooveel volharding heeft weten op eenen goeden voet brengen. Degenen die aldaar tegenwoordig waren, en die niet het minste belang hebben in zulke soort van plechtigheden konnen niet nalaten zich we derzijds hunne bewondering mede te deelen over den waren vooruitgang in zulken korten tijd bekomen. De geschiktheid, de netheid en de orde tol in hunne kleinste bijzonderheden, ontstonden daar als bij tooverslach onder deze talrijke schaar kleine en groote meisjes. Men gevoelde er den onzichlbaren invloed van de Dame bestuurster die, onder eene strenge en levens goedertierende behandeling, zich de liefde en de achting weel te verschaffen, en, doordrongen der nieuwe stelsels van den zielenleer, alle middels weet te gebrui ken, om in hare school den moed en het begrip harer leerlingen aan te vuren, en, geholpen door hare onderwijzeressen en hulp-onderwijzeressen, bekomt zij de verbazendste uitslagen. Het programma dezer feest, dat allen die er tegenwoordig waren, als een aangename gedach tenis zullen blijven bewaren, geeft er de proef van. Men moet het bekennen, het muziek der pom piers, dat zoo welwillend zijne kundige hulp ge leend heeft; De heeren artiesten die zulke zoetluidende lonen uit hunne piano en andere instrumenten wisten te trekken; het Comiteit van den Schoolpenning, met zijn zoo gelukkig gedacht van aan de beste leerlingen spaarboekjes uit te deelen, en dat zóó wordt toegejuicht, alles heeft overtroffen geweest door de koorzangen met gebaren gezongen door een honderdtal kin deren der school. Niemand zal de koorzang Les champs et la vitte vergeten, met zooveel juistheid van gebaar en zuiverheid van uitspraak gezongen, vergezeld met de zinnebeelden der vier jaargetijden, door een vijftigtal meisjes van 8 tot 10 jaar. Deze kin- derkens verstaande de waarde en de schoonheid der woorden die zij uitspraken en die lot in het hert der aanhoorders drong. En het koor VastenavondWat donder van toejuichingen begroeteden deze uitvoering niet, toen deze meisjes als bij tooverslag en buiten alle verwachting deze duizende belgiesche vaantjes zwaaiden, waarvan er eenige oogenblikken te vooren niets te vermoeden was. Hier in het voorbij gaan mag men M. Balmakers ook een bloempje aanbieden voor zijne buiten gewone kunde om op zoo een korten tijd met zooveel bijval zulke uilmunde uitslagen te beko men bij kinderkens die door jongheid en onkunde in 't muziek meer dan eene moeilijkheid bijbren gen tot het bereiken van het schitterend doel. Hij haalt eer over zijne volbrachte taak. Velen zijner onder degenen die getuige geweest zijn van deze zielroerende tooneeltjes, wieroogen vol tranen kwamen wanneer zij dachtten aan den tijd wanneer men, over eenige jaren nog, deze nieuwe generatie onder een lompen kleedsel in onze straten ontmoette. Is het de bewondering dezes snellen vooruit- gangs, is het de innige toegenegenheid die de edelmoedige herten treft bij het aanschouwen der raenschlievende en edelmoedige instellingen, bovenal ten voordeele der kinders, die gedurend geheel de plechtigheid onzen welbeminden en geé'erden Staatsminister M. Alf. Vandenpeereboom aangegrepen heeft? Hel is hetgeen men onder ling, onder de grootste aandoening, zich mede deelde. Ofwel is het bij het gedacht dat deze liberale school zoowel gelijkt aan deze van Brugge onlangs door de onverdraagzaamheid der catho- lijken afgeschaft Daarom, houden wij wat wij hebben, want iedereen heeft bemerkt dat het loppelken der neus eener calote er niet te zien was op deze indruk wekkende volksfeest. Wij moeten er uit besluiten dat hetzelfde lot deze school als deze van Brugge wacht, moesten zij eens meester komen maar wij zullen waken. X. SLo«ie. - Een artikel over de prijsdee ling in de Knechtjes-Stadsschool, die Maandag laatst heeft plaats gehad, zal in het naaste num mer overgenomen worden. Examen. - M. René Gorissen, oud-leer ling van ons Stads-Kollegie, komt, met onder scheiding, zijn exaam af te leggen als kandidaat in de geneeskunde, - voor het vereenigd iurii Gent-Leuven. M. Leo Van Heugen, oud-leerling van ons Stads-Kollegie, heeft met onderscheiding zijn exaam afgelegd als kandidaat in de natuurkundige wetenschappen voor het zelfde jurij. Bericht. - 3 weken geleden is er alhier op de Groote Markt te IJperen, een zak tarwe blijven staan, die door de politie in eene verze kerde bewaarplaats is gesteld. Dien zak graan lot heden door niemand gereclameerd zijnde, worden de belanghebbenden verzocht zich aan te bieden in het bureel van politie, alwaar hun, naar vol doenden afwijs, de zak graan onmiddelijk zal behandigd worden. s- van den 25 Augusti tot den 1 September 1876. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 6) ,f zameiH0. Vrouwedjk td. 4) Timmerman, Edouardus, langzager en Burlier, Juliana, kantwerkster. Ghesquiere, Ludovicus, werkman en Carlier, Lucia, kantwerkster. Vanhoet, Camillns, facteur der brievenpost en Delobel, Maria, dienstmeid. Deweerdt, Carolus, drukker en Aelbroucq, Octavia-Leonia, zonder beroep. DuiouckjEugenius, 14 jaren, Meenenstraat. Vanlroeyen, Nestor, 28 jaren, timmerman, echt genoot van Stcphania Mesure, Oude Houtmarkt. Goudezeune, Eugenia, 44 jaren, kantwerk ster, echtgenoote van Victor Ghyselen, Lange Thouroutsiraat. Glissoux, Emeréntia, 42 jaren, kantwerkster, echtgenoote van Henricus Viane, Lange Thouroutsiraat. Hennion, Eugenius, 58 jaren, bataillons doktor, ongehuwd, Elverding- straat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 2) de 7 jaren Vrouwelijk idem 4) D' De Philharmonie was Zondag 1.1. uitgenoodigd door de maatschappij der Orphéonisten van Ilaze- brouck, ten einde aldaar een Concert in hun lo kaal te geven. Onze muziekanten zijn vertrokken 's morgens ten 10 ure met een bijzonderen trein en rond 41 ure deden zij hunne intrede ter statie van Hazebrouck, op de akkoorden der Brabanqonne, welke de fanfaresectie van deu Orphéon uitvoerde. Dan hebben zij geleid geweest tol het stadhuis, alwaar M. de Meier hun den wellekom wenschte en den wijn van eere offerde; na dat hebben zij eene serenade gegeven aan den heer Meier, als ook aan Mijnheer Nassiet du Biest, Volkvertegen woordiger. De noenlijd gekomen zijnde, een lekkeren maal tijd vereenigde hun in het voornaamste gasthof der stad en om 2 uren gingen zij allen te samen een glas wijn alsook den café nemen bij den eer sten schepen M. Bogaerts, die hun met de grootste gulhertigheid ontving. Ten 5 ure begon het concert, en wanneer onze muziekanten op de estrade klommen, was den hof der Orphéonisten proppend vol. De stukken wer den allerbest uitgevoerd en met de warmste toe juichingen begroet door het uitgelezen publiek dat hel lokaal vervulde. Na het concert had een allertreffelijkste bal p aats, onze Philharmonie aangeboden en waar deze zich lustig verzet hebben lot 11 ure 's avonds vertrekuur van den bijzonderen trein die hun tot Popericghe wederbracht. Eene groote menigte vergezelde onze mede burgers lot aan de statie en men nam afscheid op de kreten van «leve Poperinghe, leve Hazebrouck Tuiterkens, jongens, dat is beter, niet waar, dan in weiden te bivaqueeuen, waar gij sluiten en hesp knabbelt, wanneer gij met alle uwe over heden, burgmeester en schepenen begrepen, op reis gaat. Daar is, lawijtmakers, het onthaal welk men aan onze Philharmonisten doet, iederen keer dat zij in vreemde steden komen. Ook kunnen zij zich gemakkelijk troosten over de kwaadwilligheid en de jaloersscheid met welke uwe kristelijke en wereldlijke overheden hun vereeren. 'T gene ons nochtans grootelijks ver- wordert, 'l is dat wij op het concert van Haze brouck Poperingsche kaloten gevonden hebben. Zij zullen dat moeten biechten en voor deze schrikkelijke doodzonde, riskeeren zij den zak te krijgen van de eene of de andere gezalfde krulle. Poperinghe, 34 Angst 4876. Nog iets over maken, breken... en scheuren van huwelijken. In vorige tijden, hebben menigvuldige godsgeleerden '1 burgerlijk huwe lijk al voldoende verklaard, om tusschen twee personen de ware echtbelrekking voorttebrengen: zij aanzagen de wijding in de kerk alleenlijk als eene geestelijke beoefening, zonder invloed op de wettige gevolgen van 'l huwelijk. Zeer onlangs, heeft de onfaalbare Paus Pius VII zelve :t artikel 54 van 't konkordaat goedgekeurd, medebrengende dat de pastor zijn zegen niet geven zal, tenzij aan huwelijken welke reeds in voldoende vorm op 't stadhuis zullen aange gaan geweest zijn. Zoo dat, volgens 't mislukt Laureasje van 't Vuilblad, Pius VII ook een geus was En waarom niet T was immers ook alzoo ten tijde van Jesus. Inderdaad, wal is hij gaan doen in de bruiloft van Cana Heeft hij 't jonge paar getrouwd Geenszins. Hij was enkel met veel andere vrienden

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 2