Stadsnieuws. waren zich zeer deftig en behoorlijk gehouden hebben. De liederen door de Koormaalschappij gezongen, werden overal luidruchtig toegejuicht. De damen wuifden met hun ne zakdoeken en de heeren klapten in de handen en riepen bravo in de straten waar den stoel doortrok. Het effekl welk de stoet gemaakt heeft, zal zondag nogmaals eene ontzaglijke volksmenigte uitlokken. De commissie van den stoet verdient den grootste lof voor de orde waarin alles gisteren geschied is. Iedereen was en bleef op zijne plaats en namen de rol ernstig op die hun was aangeduid. Maandag, om half vijf ure, heeft een banket plaats gehad, door de stad Gent de inrichters der feesten aangeboden, alsook aan de historieschrijvers tot deze feesten uitgenoodigd. De eerste dronk werd ingesteld dooi den heer burgemeester van Gent, aan den Koning en aan de Grondwet, die door al de aanwezigen luidruchtig werd toegejuicht. Het volgende telegram is aan den Koning gezonden, door den heer sekretaris Devylder opgesteld De burgemeester van Gent, in naam van het college, van den raad en der vereenigde genoodigden op een banket ter gelegenheid der 300e verjaring der gentsche Pacificatie gegeven, spreken- de, heeft de eer gehad, onder de warme toejuichingen der vereeniging, op de gezondheid des Konings te drinken. Hij acht het cenen plicht, met den toast Z. M. de uitdrukking van den diepen eerbied en der openherlige ge- x> negenheid van allen over te maken. Z. M. de Koning heeft geantwoord Ik ben gevoelig getroffen door den dronk dien gij mij hebt aangeboden. Ik dank er u openherliglijk voor, als- mede al degenen die zich wel met u willen vereenigen hebben. De burgemeester heeft ook op de ge zondheid gedronken van de ware histo rieschrijvers die hunne medewerking aan dit feest hebben verleend en heeft in dien dronk de gezondheid van den Koning van Holland begrepen, de afstammeling van den groolen Willem den Zwijger. Nog talrijke andere dronken zijn inge steld. Het concert der koninklijke maat schappij de Melomanen, heeft een groo- ten bijval gehad. De kantate van M. Waelput is een merkwaardig gewrocht en de ouverture van M. Vanden Eede is zeer origineel en maalt den godsdienst strijd af die in de zestiende eeuw plaats had. De Marche van K. Miry bekwam een drijdubbel handgeklap en de kantate van Gevaert op woorden van Prudens Van Duyse, vond niet minder bijval. Mev. Marimon de gekende parijsche zangeres, Mendiorez, debaryton, die wij hier vroeger nog gehoord hebben op onzen Grooten Schouwburg en M. Sarasate. de talentvolle vioolspeler, zijn allen arlisten van een groot talent, die zich op eene uitmuntende wijze van hunnen laak hebben gekweten. De vertooning in den Grooten Schouw burg had gisteren weêr eene volle zaal uitgelokt. Het stuk de Pacificatie van Gent heeft op nieuw veel bijval gehad en de schrijvers, MM. Emiel Van Goelhem en P. Berioit, mogen zich in een welgemeend succes verheugen. Het concert in den Dierentuin had gisteren namiddag nogmaals veel volk uitgelokt in dien schoonen hof. welke door de vreemdelingen sterk bewonderd werd. De Harmonie van Lier heeft gisteren middag op den Kouter een concert gege ven De uitvoering was goed verzorgd en de muziekmeester M. Janssens, verdient de gelukwenschingen van al de muziek liefhebbers voor de voortreffelijke wijze waarop hel programma is uitgevoerd geworden. Eene bedanking voor de vlijtige geld inzamelaars van den Avenir. De op brengst zal groot zijn, want het gewicht van het geld dat ontvangen is beloopt tot 700 kilos. De tijd om het te tellen heeft ontbroken. Het vuurwerk is ook zeer wel gelukt en M. Heynderickx heeft schoone dingen laten zien. Het volk dat naar de Kortrijk- schepoort is gestroomd was ontzaggelijk. Al de feesten, behalve den uitgang van den eersten dag, hebben aller ver wachting overtroffen. Aan hel Gravenkasteel zag men het volgend opschrift, dat door duizende be zoekers gelezen werd Ter nagedachtenis der menigvuldige slachtoffers die in dezen kerker gezucht hebben en op de Veerleplaats onthoofd, opgehangen of verbrand werden. Aan al deze gruwelen moest de Pacificatie er een einde aan stellen. 1376. Al de wagens zijn door den heer Dhoy aan de Recolettenbrug gephotografieerd geworden. (Stad Gent). Men leest in de Phare de la Loire, van Nantes Wij nemen het volgende feit letterlijk over uit den Patriote Savoisien. Wij veranderen er geen enkel woord aan uit vrees dit aan belangend stuk ongeschonden voor de geschiedenis te bewaren Het was te Availles, departement Vienne, De Meier, M. Faugère, was verwittigd dat de pastor M. TV, sedert lang alle nachten de dochter van den koster René B., ten zijnen huize ont ving. De Meier vergezeld van M. Pinet, raadslid gaat op een avond en geeft er kennis van aan den vader, die hun ver zoekt hem te willen volgen bij den pastor. Dc pastor Iaat ze binnen en zegt ik heb niemand ten mijnent, zoekt liever. Zij zoeken en vinden in eenen hoek der slaapkamer de dochterin haar hemd Het ongelukkig meisje verklaart dat zij aan den pastor toegegeven heeft omdat hij haar bedreigde haar vader de kosterij af te nemen. 'S attderdags zend de Meier proces verbaal van hetgeen hier hooger vermeld is aan den onder-prefekt van Civray. Het schandaal was erg en verdiende eene voorbeeldige bestraffinghet is daarom dat de prefekt der Vienne, M. de graaf Duhamel, het volgende arrest genomen heeft Wij Prefekt der Vienne, Gezien liet rapport ons gedaan dooi den onder-prefekt van Civray. over het geen ^voorgevallen is te Availles, in den nacht van 8-9 der verledene maand Aangezien er in de gemeente Availles eene woonslschending van eenen burger komt plaats te hebben, eene inbreuk op de openbare zedelijkheid, aan de zeeg baarheid, aan den eerbied, waarvan het gevolg ergerend schandaal en eene straf bare bijeenscholling is geweest Dat dit schandaal veroorzaakt is ge weest door een openbaar ambtenaar, die, bekleed met het gezag, er maar moest van gebruik maken om den vrede te onder houden en alle kiemen van verdeeldheid le versmachten, en den godsdienst en de zeden te doen eerbiedigen Dat niets kan verrechtveerdigen het nachtelijk huisbezoek gedaan door sieur Faugère, die zijne heilzame zorgen als Meier, in een slach van valstrik veran derd heeft Dat hij den pastor van Availles over het vermoeden van slecht gedrag niet zou kunnen beschuldigen, dit ij del uit vindsel strekt maar om zijn gedrag nog strafbaarder te doen uitkomen, degene die een onbekend schandaal ruchtbaar maakt is plichtiger dan degene die het bedrijft Dat zulke bekendmaking nog straf baarder is toen een eerste magistraat er zich aan plichtig maakt; Dat deze strafbaarheid nog vergroot, wanneer men ingaat dat zij geschiedt legen eenen minister van onze heilige godsdienst. Overwegende, dat indien deze geeste lijke eenen misslag jegens plichten zou bedreven hebben, de plicht van sieur Faugère ware geweest van hem in het geheim, op eene christelijke en mensche- lijke wijze te waarschuweu over zijnen vermoeden misslag, in plaats van toe te geven aan de bekoring om hem met de grootste ruchtbaarheid in het verderf te storten alsook deze ongelukkige, die zich in dit komplot gewikkeld ziet, komplot alzoo plichtig tegen de wet als tegen den godsdienst en de menschheid Gezien de art. 10 en 29 van het wet boek op hel rechterlijk onderzoek. Besluite Art. I. Sieur Faugère, Meier van Availles, is van zijne bediening ont heven. Art. 2. Zijne afzetting is aan Z. Em. de minister van hel inwendige gevraagd. LEOPOLD. straft le worden, als verstoorders van de geraeyne ruste. 5. En op dat niemandt onderlusschen ligtelyk en stae tol eenige begrypen, captie, oft perykel, zullen alle placcaten op het sink van ketterye uit gegeven, midtsgaders de criminele ordonnantiën van den hertog van Alba, en 't gevolg, en execu tie van dien opgeschort worden, tot dat by de Generale Staten anders daarop geordonneert zy, welverstaende, dat er geen schandael en gebeure, gelyk gezeydt is. 6. Dat den Heere Prinse zal blijven admirael generael, en stadlhouder van Hollandt, Zeelandt, enz. en alom zal blyven gebieden gelyk hy nu doet, met dezelve justicieren, officieren en magis traten, zonder eenige veranderinge, of innovatie; ten zy met zyncn wille, en dank, tot dat by de Generale Staten naar 't vertrek van de Spaigniaerts anderzints zy geordonneert. 7. Belangende de plaetsen begrepen in de Cdmmissie van den Coning bij hem ontvangen en die als nu onder de gehoorzaamheydt van zyne Excellentie niet en staenzal dit point opgeschorst blyven, tot dat die plaetsen met de andere Staten zig gevoegt hebbende tot dezen Vrede en Unie,zyn Excellentie hun zal voldoening gegeven hebben op de pointen waer in zy onder zyn Gouvernement hun zouden beledigt vinden, 't"zy ten aenzien van de Religie, oft anderzints. 8. Dat middelerlydt geen placcaten, mande menten, provisien nog exployten en zullen plaetse hebben in de landen bij den voorzeyden Heer Prince geregeert, dan degene bij hem, oft zynen raedt, officiers oft magistraten goetgekeurl oft gedecerneert, zonder prejudicie nogtans van den grooten raedt des Conings voor het toeko mende. 9. Dat alle gevangen om de voorige beroerten, namelyk den graef van Bossu, zonder rantsoen zullen vry gelaten worden, ten waer hetzelve voor date dezer betaelt, oft daer over accort ge sloten ware. 10. Dat den voorzeyden Heer Prince, en alle andere bezondere persoonen, van wat staet, oft conditie, hun weduwen, kinders en erfgenamen ersteit worden in hun goederen, dieniet verkocht oft gealineert en zyn, naein en fame, ten welken evnde alle sententien, exectien etc. hier aen con trarie zedert den aenvang van de beroerten in 't jaer 1566 zoo om de religie, als om het aen- nemen van de wapenen, gecasseert wederroepen, gedoodt en vernietigt worden, zonder dat het noodig zy hiertoe ander bescheedt, oft provisie te verwerven, dan dit tegenwoordig tractaet en ook niet tegenstaende in eenige corporatien, rechten, costumen, oft eenige andere exceptien ter contrarie aen dewelke in dezen gederogeert wordt. 11. Dat dit tegenwoordig beneficie ook zullen genieten, de vrouwe Palo-Gravinne eertyds we duwe van den heere van Brederode, zooveel aen- gaet Vianen, en andere goederen, waartoe zy oft haer actie hebbende geregt is. 12. En insgelijkx den graaf van Bueren, zoo veel aengaet, de stadt, slot en landt van Bueren. 13. Dat zullen afgeworpen worden, de pilaren, trophéen, inscriptien, enz. by den hertog van Alva opgeregt tot schande van de bovengenoemde en alle andere. 14. Aengaende de vrugten van de voorzeyde Heerelykhrden en goederen,'t verloop en agter- stellen van Douarien, Togten, Pagten, Chynsen en Renten die voor date dezer niet betaelt en zyn, die zal elk in't zyne mogen genieten en onlfangen. do. Wel verstaende, dat al 'tgene vervallen is zedert S'-Jans-Misse 1576, zal zyn ten profyte van de eygenaers, alwaer 'l ook dat de onlfangers van de Confiscatien, ofte andere daervan ietgeint of ontfangen hadden, waer af in zulken geval restitutie zal geschieden. 16. Maer indien eenige jaren van de voorzeyde pagten, renten, of incomptens by tilule van con- fiscaslie van 's Conings wegen onlfangen waren, zoo wordt elk over gelyke jaren vry, en ontslagen gehouden van alle lasten uyt dezelve goederen gaende, gelyk ook een iegelyk vry en ontslagen zal zyn van alle de renten staande op de landen, en goederen, die hy midts de voorleden beroerten niet en heeft konnen gebruyken; alles naer reste van den tydt, dat hetzelve beletzei uit oozake voorschreven heeft geduert. 17. Dat aen niemandt restitie en zal geschieden voor de meubels en huys-calheylen dewelke van wederzyds te niet gedaen, oft veralieneert zyn. 18. Aengaende de huyzen, renten en onioere- lyke goederen, die by litule van confiscatie, ver- kogt oft veralieneert zijn, de Generale Staten zullen deputeren commissarissen, om kennisse te nemen van de zwarigheden indien er eenige vallen,opdat redelyke voldoeninge gegeven worde zoo aen de oude eygenaers, als aen de koopers Yperen, drn 9" September 1876. Sclioolpciinlug.-Vorige lijsten, fr. 3,381-84 Lichting der bussen in de maand augusti Gouden Arend, Ciladelle, Klein IJperen, De Vraoge, Taverne Anglafse, I St-Sebasliaan 6' Armes de France, 6- Zilver Hoofd, 10- Zalm, 28 Café de Cour Irai, 1 Witte Klakken, 7 Boereuhol, 2 Sl-Omars j. De Ronden en de Zwarten (Pays-Bas), ]- Overschot van rekening, 6- Ongenoemde (drijmaandelijksche storting), 5- (twee id. id.) 10- Eene wedding te Gent, ■67 -55 ■40 ■57 ,15 •76 •91 ■58 ■45 -53 ■00 ■67 •80 00 00 00 00 00 Totaal fr. 3,729-46 I®rïjsd*»elïng aan de JLeerlm»'e3i van Stads-JongenHschooI Maandag 28 Augustus laatst, had de prijsdee- liug aan de leerlingen van Stads-Jongensschool plaats. Zij begaven zich, muziek voorop, naar de Haile en defileerden onder het voorbijgaan op de Groote Markt. Wie dien dag of verleden jaren de plechtigheid der prijsuitreiking bijwoonde, kan zich overtuigen over de goede houding der leer lingen en de orde die ook in onze bloeiende jongensvolksschool heerscht. Wij zullen niet spreken van de muziek- en zangstukken welke zijn uitgevoerd geweest noch van de prijzen, bestaande in kledingstukken, boekwerken, eermetalen, inschrijvingen op de spaarkas en premien in gelde voor het regelmatig schoolbijwonen der behoeftige leerlingen wij willen alleenlijk eenige feiten aanhalen welke bewijzen in hoe hooge maat de volksklasse van onze stad hare school weet te waardeeren, en door het vertrouwen dal zij haar schenkt, dezelve van dag tot dag doet aangroeien. Wij vernamen uit de proclamatie der prijzen dat de dagklas nu dag der prijsdeeling 512 leerlingen op 554 inschrijvingen telt, de aldul- tenschool 108, en de afdeeling der harmonie 48 leerlingen, dat is te zamen 668 leerlingen die nu de verschillige coursen volgen. Met even veel genoegen vernamen wij dat, sedert de opening der schoolbibliotheek, in Octo ber 1872, dus in 4 jaar tijds, 5871 boeken in lezing zijn gevraagd geworden door de leerlingen der Adultenschool en der Muziekafdeelmg dat is wel zeker een bewijs dat de leeslust zich ook onder de werkende klasse verspreidt en, men weet het, die leest, oordeelt, verlicht zijnen geest om waarheid uit valschheid te onderscheiden. Wij zullen niet nalaten onzen levendigslen dank uit te drukken aan de stedelijke Overheid, aan de Liefdadigheidsmaatschappij de School penning van IJperen en aan alle ondersteuners van onze wereldlijke en altijd aangroeiende volks scholen de zorgen en de welwillende medewer king waarvan die scholen gedurig het voorwerp zijn, gevoegd bij den iever en de werkzaamheid van het onderwijzend personeel, hebben reeds voor uitwerksel dat het getal leerlingen onzer Jongensschool nimmer zoo groot is geweest als tegenwoordig, het groeit nog dagelijks aan, zoodanig dat men welhaast verplicht zal zijn de lokalen te vergrooten en het getal onderwijzers nog te vermeerderen. en verkoopei's van de gezeyde goederen voor hun regres en evictie respeclivelyk. 19. Vati gelyken zal geschieden nopende alle andere pretensien en doleantiën, die de geinter- resseerde aen wederzyden namaels zullen willen intenteren, in wat manieren dat het zy. 20. Dat alle de geestelyken, wiens foudatien, en residentien buyten Hollandt en Zeelandt gele gen, en nogtans binnen dezelve landen gegoet zyn zullen wederkeei-en in den eigendom, en ge- bruyk van dezelve hunne goederen. 21. Maar die binnpn de voorzeyde twee pro vinciën geprofest, ofl geprrbendeert en daer uyt getrocken zyn, gemerkt dat hun goederen meest gealieneert zyn, zy zullen h bben redelyke alimen tatie met degene die gebleven zyn, oft anderzints zal hun toegelaten worden het gebruik van hunne goederen ter keure van de Staten en by provisie; tot dat by de Generale Staten op hun voordere pretentien zal verordent wezen. 22. Voorts, dat alle Giften, Exhcredatien en andere dispositien, intervivosoft causa mortis, waerby de regte erfgenamen, ter oor- zake van de troubelen, oft van de Religie, van hun geregte successien versteken oft vermindert zyn, gehouden zullen worden van geender weerde. 23. En alzoo die van Hollandt en Zeelandt alle speciën van Goud en Silver verhoogt hebben en zoodezelve in de andere provinciën nieten konnen uylgeven zonder groot verlies, de Gedeputeerden van de Generale Staten zullen, zoo haest mogelyk daerop nemen eenen generalen voet en den cours van de voorzeyde Munten, zoo naer, als doenelyk

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 2