PtlPESINGEE. BERNARD DESMET-HACKE, VENDITIE na EXPOSITIE. Woensdag 27 September 1876, Briefwisseling der Toekomst. Verschillige Tijdingen. Groote Markt, te IJper, GllOOTE Haat en nijd dragen de priesters al (sic) 'T is nu de goddelooze Toekomst niet die zulks verklaart, 't is eene gezalfde pen mei gewijd water geschreven. Proficiat A B Melkbleek, 'l is de eerste maal dal gij de waarheid schrijft, gij hebt u in eenen spiegel aanschouwt en 't is dan dat gij zulks hebt geschreven. In den grooten brand die te Leuven de fabriek van Mijnheer Siegerist- Yan Billoen vernield heeft, was er een geld-koffer in het heetste van den gloed blootgesteld en heeft al de weeivlendien hij bevatteonge schonden bewaard. Dien onbrand- baren geld-koffer komt uit de werk plaatsen van den heer Bauche, van Reims. Men kan dit slach van koffers bekomen bij M. Creton-Feys, Boter- straat, te Yperen. WERKTUIG- EN STOVEMAKER, Maakt aan het publiek kenbaar als dat hij in de maand October te IJper of in de omstreek van IJper eene EXPOSITIE zal openen van al de verbeterde en verscheide nieuwe uit gevondene Werktuigen alsook alle slach van Appareils Economiques en Stoven die bij den landbouwer on misbaar mogen gerekend worden. De plaats en dag zullen verder met plak en omzendbrieven aangekondigt worden. op d'hofstede het PAEPEGOED Door 't ambt van den Notaris LAURENT PROOT, te Wo urnen, ten 1 ure juist namiddag, ten profijte der weduwe Hillewaere-Baele, van Alle de Huismeubelen, Menagie goederen, Keukengerief, Landbou- wershalaam,Aardappels,Brandhout, 18 maander Peerd, 17 Melkkoeien, Yeerzen en Kalvers en al het Pluim gedierte. Eere en dank aan alle edelmoedige vrienden van volksverlichting en veredeling eere en dank en onze gelukwenschen aan onze onderwijzers de voordelvers der volksbeschaving wij zullen nooit vergeten wat zij voor ons gedaan hebben. In naam van verscheidene oiidleeriingen, die van Bartholenieus terug kwamen. Victor N..... Burgerwacht. - Uitslag der 8° Schie ting van hel zomersaizoen der maatschappij Cijbelschutters, (4 September 1870.) Schoonste wil. Dumon, A. Hoogst getal punten. 1. Vandermarliere, Louis. 2. Renier, Honoré. 5. Candaele, Joseph. 4. Vanlholl, Henri. 5. Dierick, Ernile. 6. Leclercq, Thomas. 7. Maillard, Guslave. Den 7 September 187G. Maken, kreken.... en scheuren van kerk- huwelijken. In de acht eerste eeuwen der katholijke kerk was 't huwelijk aan eenieder toegelaten. Men had nog de verkorting der broekjes niet uitgevonden. Zoo dat priesters, kanonieken, bisschoppen, aartsbisschoppen en zelfs piincipaaltjes in familie mochten leven, met vrouw en kinderen, gelijk eenige der eerste apos tels ook gedaan hebben. Niettegenstaande die algemeene permissie van trouwen, legden het veel zwartjes zoodanig scheef aan boord, dit de H. Bomfacius zijn beklag miek aan Paus Zacharius, zeggende: Menigvuldige bisschoppen, die zich diaken noemen, leven van kinderjaren af in over spel en ontuchtzij hebben vier of vijf en nog meer concubinen.... Was het niet aardig dat, in den goeden ouden tijd der H. Kerk, alswauneer men nog niet had hooien spreken van de vervolgingen der geuzen, er zooveel gezalfde priesters des Heeren ivaren die zelve 't huwelijk in de kerk voor zoo flauw, zoo broos, zoo breekbaar aan zagen, dat zij er nog eenen geheelen hoop andere huwelijken bijvoegden 'T is alsdan dat Paus Gregorius III het op zich genomen heeft al de gezalfde een weinig te kortbroeken, en hun bevool in ongehuwdheid te leven. Ja maar, men lachte nen keer hertelijk met 'tpauzelijk verbod. Gedurende lange jaren,waren er nog veel zwartjes die waarlijk trouwden gelijk de treflelijkste hun ner voorzaten gedaan hadden. Meer anderen in tegendeel gebaarden dat zij Gregorius latijn slecht verstaan hadden: In gchuwdheid leven, zeiden zij, dat wil juist niet zeggen in onthouding leven» Eu zonder te trouwen, noch in de kerk noch op 't stadhuis, zij bleven maar altijd peper geven, na 't welbekende voorbeeld van propheet David en van koning Salomon. 'T ging zoo verre in dien goeden ouden tijd, dat er nog een testament bestaat van zekeren bisschop van Atrecht, door 't welk Z. II. beveelt dat geheel zijn fortuintje zal moeten verdeeld worden lusschen zijne veer tien reeds bestaande bastaards... en al de andere die Z. H. nog zou kunnen winnen voor zijnen sterfdag! Die goede, oude kortbroekjes waren kerels die veellui ken zouden beschaamd gemaakt hebben. En wat er nog viezer uitziet, 't is dat meer dan eenen onfaalbaren Paus zelve, 'l latijn van Gregorius op 't korten der broeken schijnt misverstaan te hebben. Inderdaad, volgens de aloude geschiedenis-boekjes, welke 't mannetje misschien bij Dezutter te Brugge niet gevonden heeft zijn er zeer spottige kerke-toeren gebeurd tusschen Paus Alexander VI en zijne eigene zuster, alsook tusschen Paus InnocentiusX en zijne schoondochter, princesse Aldobrondini. is, gelyk stellen, tot onderhoudt van deze Unie, en van den Coophandel van wederzyden. 24. Voorts op het vertoog, dat de Generaliteyt van de Nederlanden 't haren laste zoude nemen alle de schulden, die den Heere Prince gemaekt heeft, om te doen zyne twee expeditien, waertoe zoo wel Hollandt en Zeelandt; als de steden en provinciën die zig dan overgaven, hun verbonden hebben, zoo zy zegden 't zelve point is gelalen aan het oordeel van de Generale Staten, om daer op zulken regardt te nemen, als zij zullen vinden te behooren. 25. In dit gemeyn verdrag, en pacificatie en zullen niet begrepen zyn, om'1 beneficitie van dien te genieten, de Landen, Heerlykheden en steden Contrarie partye houdende, lot dat zy hun met er daedt zullen gevoegt hebben aen deze Confederatie, 't welk zy zullen mogen doen als 't hun belieft. Aldus gedaen op het Stadt-huys van Ghendt den 8 November 1576 en was onderteekent Jan van der Linden, Abt S Geertruydt, Gileyn, Abt van S. Pieters, Matlheus, Abt van S. Gis- lain, Jan de Mol, Frangois van Halewijn, Charles de GavreElbertus Ijeoninus Quintin du Prelz. P. de Bevre, G. de Marnioo de <S'. AldegondeAr ent van Dorpe, W. van Zuylen van Nieuvelt, A. Van der Myle, Pieter de Ryche, Cor nells de ConinckPieter Buys, Andries de Jonge, Van der Zichelen mij présent onderteek» ut, Jan Pennants, Raedlsheer en Meester in des Conings Rekening-kamer van Bra- bandt, Secretaris van de gedeputeerden van de Staten op dezeu Vredehandel. 'T zou tnoeijelijk zijn al die toeren lang en breed in de Toekomst te vei l Hen. Wij zullen dit overlaten aan de mislukte bakker-Laureasjes en Vincinti-apen van 't Vuilblad die boven de Leflingsche theologie,zeker ook wel iets vari de geschiedenis der kerk-huwelijken geleerd hebben. Laten wij dan komen op onze heden- daagsche tijden en zien wij wat er nog bestaat van d'oude kerkgebruiken en kerkeloeren in zaak van huwelijken. Heden zijn al de leden der rechtstaande macht der II. Jrsuitekerk gekortbroekl, gelijk Innocen- tius III hel bevolen had. (Wij zullen niet spreken var: eenige uitzonde ringen aan den algemeeuen regel. 'T is alzoo bij voorbeeld dat de katholijke priesters van Rusland, de genaamde Uniaten, hedendaags nog mogen trouwen en dat zij daarom niettemin door den onfaalbaren Paus van Rome, als Ortho dox aanzien worden. 'T ware misschien geen slecht gedacht voor sommige corsel-snoerders van onder de Uniaten dienst te nemen? Nu, zij moeten 't maar welen Voor al de andere roomsche zwartjes, is het bek af... ten miuste volgens 't gene geschreven staat in 't latijn van Gregorius! Ja maar, is 't daar mee uit? 'T Vuilblad zegt van ja I want volgens zijne mislukte bakker "laureasjeszouden de gratiën van 't kruinen, zalven en kortbroeken zoo groot zijn, dat zij alle neiging tot het huwelijk, zoo wel buiten als binnen de kerk wegnemen. Is dat niet wat stout gesproken Indien het zoo ware, zou men zoo veel hooren spreken op tribunalen, in gazetten en in familien van de zon derlinge kerketoeren der E.E. H.H. Vantillo, Vermeersch, Dufoer, Kuiptje, Knaplman, Opso- mer, David Deconinck, Leolade en menigvuldige andere leden der rechtstaande macht der H. Je- suite kerk? Weliswaar, die gezalfde Priesters des Heeren hebben nooit den geuzentoer gedaan van te trouwen op 't stadhuis, zij hadden inte gendeel zich vrijwillig en godvruchtiglijk laten kortbroeken... in 't latijn door Gregorius. Maar dat heeft niet belet dat zij zeer teederlijk hel minnaars-latijn wisten le spreken, niet op den predikstoel, maar wel binnen en buiten de kerk en zelfs op den ijzerenweg... volgens dat het best pastte. En al dat aardig latijn sprekende, gebeurde het misschien ook al niet dat zij eene soort van kerk-huwelijken aangingen 't welk veel flauwer en lyoozer zijnde dan de geuzen-huwelijken aangegaan op 'l stadhuis door niemand moesten gebroken noch gescheurd worden? Wij zouden wel willen 't gevoelen van 't mannetje met zijn boekje [op die soort van kerk-huwe lijken kennen. Wij aanzien ze in menig geval, als een onvermijdelijk gevolg van't onvoorzichtig kortbroeken der jonge abbétjes. Daarenboven, 't is nog uil 't kortbroeken dat al de vuilpotterij spruit van ontelbare broertjes, patertjes, abbétjes, kappelaanljes en andere walgelijke makkertjes van 't Vuilblad. Wij moeten hier op die schandalen niet terug komenaangezien wij te spreken hebben van maken, breken en scheuren der ware kerk-huwe lijken, aangegaan in de kerk alleen door goede katholieken, die zich niet hebben laten kort broeken. Tot '/.ondage. Wij hebben op de Kleene Markt, bij het Kol- legie, eenen brief gevonden denwelken voor op schrift droegAan den heer Opsteller van 't Vuilblad, Yper. Nieuwsgierig zijnde, wij hebben hem geopend, en ziende dat den gewone lijken correspondent, A B Melkbleek, daerin handelde over de reis van Boulogne, wij willen er de voorkeur van geven aan onze lezers. Hier is dezen brief. A. M. D. G. Héér Opsteller De vuilharmonie heeft nu Zondag laatst naar Boulogne geweest, onder voorwendsel daar een concert van weldadigheid te geven maar in wezenlijkheid om te gaan verbroederen met de engelsche geuzen en de fransche republikeinen die daar in groot getal zijn. Geuzen met geuzen dat moet onze liberalen gaan. Zij maken wederom groot laweit met het bijval dat zij daar genoten hebben en zij zijn nog eens terug gekomen met bloemtuils, medalien, enz. Aan Van Merris heeft men eenen prachtigen beker in gedenkenis gegeven, aan hunnen maat slager ook eene medalie in goud en aan eiken muziekanl eenen bouquet. Men heeft hun overal champagne geschonken zoo viel zij er wilden drinken enz. enz. Ik mag u verzekeren, heer Opsteller, dal het daar geschied is gelijk in al de voorgaande plaat sen waar zij geweest zijn, zij hebben zelf al die bouquets en andere geschenken gekocht met het geld van Menheere en zij komen toen hier daar mede pronken. Zij zullen dan ook komen met slechte gazetten uit Boulogne die hun lof zwaaien, maar zij zullen niet zeggen dat die gazettiers ook uitgekocht zijn door Menheere, zoo is het niet moeilijk een ver maarden naam te krijgen. Onze goede deugdzame katholijke muziekanten moeten daarover niet jaloersch zijn, wij hebben liever dat zij naar dorpen en kie ne steden gaan, waar zij geen gevaar voor hunne ziel loopen en waar zij zich niet zullen vergeuzen, zooals het gebeurd is in eene groote stad. Indien ook zij zooveel wijn niet drinken en de occasie niet hebben te eten gelijk de zwijns, het is zooveel te verdienstelijker voor hun en zooveel te loffelijker voor hunne overheden die zorgen omdat zij alzoo geene buitensporigheden zouden kunnen begaan, 't gene niet zou betamen van wege muziekanten die de eer hebben de processien te mogen vergezellen. 'T is ook alzoo dal de brave jongens den Hemel hier namaals zullen verdienen terwijl de Philhar- monisten voor eeuwig in het diepste der hel zullen branden... Amen. ,1 B Melkbleek. Men leest in het Nieuwsblad van Zondag 5 September YOORMEZEELE. Geheel onze rustige gemeente stond over eenige dagen op sprieten, door een erg feit dal alhier komt plaats te hebben. Een kind werd bij het uitkomen van de leeringe bij den kraag gestekt en in de sakristie geleid door eenen geestelijke. Wat daar voorviel weten wij niet; maar toen het kind uitkwam moest het zich te bed leggen voor eenige dagen. Men verzekert ons dat een geneesheer is ge roepen geweest en dat hij zou bestafigd hebben dat het kind verscheide wonden bekomen heeft. Zou Moeder Themis daarin niets te zeggen vinden en zou Evariste Decuudt (het is de naam van het kind) aldaar geene bescherming kunnen vinden Dit zuljen wij nu te zien hebben. ELYERDING1IE. Een schrikkelijk onweder heeft Zondag laatst gewoed boven deze gemeente. Het hemelsch vuur heeft de pachthoeve van Seraphin Top getroffen; in een oogenblik was de schuur, welke opgepropt was met den ingehaalden oogst, veranderd in eenen waren vuurgloed; van daar zette het vuur zich voort naar de woonst en de stallingen en in min dan twee uren bleven, van deze schoone hoeve, maar de muren en een hoop asschen meer over. De gebouwen, onlangs nieuw, behooren aan den heer markies d'Enrietières. Men heeft gelukkiglijk nog al de beestialen kunnen redden, en men heeft hel verlies van geen menschenlevens te betreuren. De pogingen der honderde menschen om zich meester le maken van bet vuur waren vruchteloos, want de wind blaasde geweldig en de brand was schrikkelijk geweldig, De schade wordt geschat op 40,000 franks. De gebouwen waren verzekerd. De schade door den pachter ondergaan beloopt tot 15,000 franks, Zijn oogst was niet verzekerd. GIIELUYELT. Dat de geestelijken voor zending genomen hebben de menschen zoo min mogelijk le onder wijzen, blijkt uit de volgende historie over eenige dagen voorgevallen in ons rustig gemeente. Een onzer rechtschapene liberalen, die door de fortuin bevoordeeligd, zooveel mogelijk zijnen evennaaste tracht goed te doen en alles aanwendt om licht en beschaving rond zich te strooien, had het oveiheerlijk gedacht eenigen zijner paro chianen naar de feesten van Gent te laten gaan, ten einde de groote historische stoet der Pacifi catie le gaan bewonderen. Dit zoo edel besluit viel, natuurlijk, in het gedacht van onzen opper- baas niet, die Zondag in de kapelle of leering aan de kinderen daarover sprak, in bewoordingen die hem weinig vereeren. Inderdaad waarom aan die kinderen over zaken spreken die zij niet verstaan Waarom die kinderen haat inprinten tegen hunne ouders en vrienden?.... Waarom hun verachtingskreten doen uiten tegen hunnen evenmensch, misschien tegen hunne eigen vader of broeders Die man, die aangesteld is om de liefde en de eendracht onder zijne parochianen le verspreiden; die, volgens het voorbeeld van den verzoenings god, zou moeten alles in het werk leggen om zijne parochianen met elkaar te verzoenen, wendt zich tot kinderen om zijne gal uit te spu wen tegen een gedeelte der inwoners van Ghelu- velt, die, omdat zij naar de Pacificatie van Gent geweest zijn, door hem uitgemaakt worden voor geuzen, slecht volk en deugenieten Waarlijk, de jonge generatie ontvangt goede zedelessen, om later het verheven grondbeginsel der broederliefde te bewerkstelligen I De partijhaat verblindt onze zielenherders op eene schandalige wijze Ikunnen zij het zich maar niet beklagen. Middenprijs van het vet vee op de voornaamste markten van België, gedurende de verledene week van 28 aug. tot 2 september 1876 ossen 80 centimen tot 1 fr. 12, stieren 55 tot 92 cen- timen, koeien en vaarzen 55 tot 96 centimen tot I fr. 25. Opslag twee centimen. Alles per kilo levend gewicht. Markten goed bezet. Vette zwijnen I fr. 1!) tot 1 fr. 27 of gemid deld 1 fr. 25, opslag twee centimen per kilo. Markten zeer flauw voorzien. De graanhandel verkeert in den ouden lusle- loozen staat. De verledene week heeft het vlas eene kleine prijsverhooging ondergaan. In beide soorten was er meer aftrek. Ook in werk en garen ging de verkoop iets beter. Rijsel, 51 aug. Vlas: trage handel, geene prijsveraudering. Werk, garen, lijnwaad beter verkocht, LAATSTE TIJDINGEN. IJPEREN, 9 September. GRANEN ENZ. verkochtte kwantiteit. middenprijs p. 100 kilo. 1 8,000 27-50 Kogge 7,000 20-50 2,400 21-25 Erweten 000 00-00 000 00-00 Aardappelen 7,000 9-50 Boter 570-00 POPERINGIIE, 8 Sept. middenprijs. Tarwe, per hektoliler, fr Rogge, 15-25 Haver, Aardappelen, de 100 kilos. 42 12 Boter de kilo. 5-90 Hoppe de 50 kilogr. fr. 00 a 00 VEURNE, G Sept. Tarwe per 145 liters fr. 28 50 50 Rogge, id. Sucrioen, id. 48 49 25 Haver, id. 15 47 Boonen, id. 28 50 Erweten, id. 50 52 ROESELARE, 5 Sept. Tarwe, 150 liters, fr. 26 a 27 ld. van Australië, 26 27 ld. roode, Rogge, 49 24 Haver, Boekweit, 20 25 50 Boonen, Aardappelen, de 100 kilos, 26 27 5 50 6 Boter, per kilo, 5 5 57 Eieren, de 26, 5 5 20 OLIEMARKTEN. ROESELARE, 5 Sept. Koolzaadolie, 105 kilos, fr. 75 a Lijnolie, 55 50 LEUVEN, 1 Sept. Koolzaadolie, per 100 kilo. fr. 84— Lijnzaadolie, 56

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 3