[BK mmm CONCERT EXPOSITIE. BERNARD DESMET-HACKE, AMAND 1ESSJRE, Rijselslraat, 106, Briefwisseling der Toekomst. öfficieele Akten. Verschillige Tijdingen. 31. Francesco Dellorto, HI. Gabriel Derla, Groote Markt, te IJper, r BOESINGIIE. Heer Opsteller, LAATSTE TIJDINGEN. In den grooten brand die te Leuven de fabriek van Mijnheer Siegerist- Van Billoen vernield heeft, was er een geld-koffer in het heetste van den gloed blootgesteld en heeft al de weerdendien hij bevatteonge schonden bewaard. Dien onbrand- baren geld-koffer komt uit de werk plaatsen van den heer Bauche, van Reims. Men kan dit slach van koffers bekomen bij M. Creton-Feys, Boter- straat, te Yperen. Den ZATERDAG 16 SEPTEMBER, om 8 1/2 ure, in den Sultan, den ZONDAG 17, in den Gouden Arend, Groote Markt, zelfde uur Heeft de eer het publiek te verwit tigen dat hij komt te veranderen van woonst te vooren, herberg Hij recommandeert zich voor wat zijnen stiel van Tapissier aangaat en voor wat zijne herberg en winkel betreft durft hij hopen zijne vorige klanten te zullen blyven behouden. WERKTUIG- EN STOVEMAKER, Maakt aan het publiek kenbaar als dat hij in de maand October te IJper of in de omstreek van IJper eene EXPOSITIE zal openen van al de verbeterde en verschelde nieuwe uit gevondene Werktuigen alsook alle slach van Appareils Economiques en Stoven die bij den landbouwer on misbaar mogen gerekend worden. De plaats en dag zullen verder met plak en omzendbrieven aangekondigt worden. hun kerkhuwelijk te laten maken, geen geld meer had om hetzelve door Mgr te doen breken en scheuren Waarom steekt Jan's Vuilblad zijne domme artikeltjes wegens 't maken en breken der stad huishuwelijken op rekening der goedeware Poperinghenaars Neen al zulke Leffingsche uitkramingen komen niet roort van ware Pope ringhenaars, maar wel van vremde, overgevlogen bakker-laureassen die, bijgestaan van eenen hoop kwezels, vuile tongen, verslaafde tuilers, veroor deelde mannen en min of meer verknipte dibben, zich niet schamen van te Poperinghe gelijk elders, menigvuldige burgers in hunne politieke overtuigingen, hunne vrijheid's en vaderland's liefde, ja zelfs in hunne familie betrekkingen enbeschoeflelijk te schelden en de stoutigheid hebben eene gapen-revolutie te willen maken, met ons land nog eens in rep en roer te helpen ten einde hunnen hoogmoed boven de wet, hunnen paus bov<n den koning, hunnen Vatican boven Belgie te kunnen plaatsen- De ware goede Poperinghenaars zijn diegenen, die de wetten van 'l vaderland eerbiedigen: zij aanzien dus het stadhuishuwelijk als een dei- noodzakelijkste instellingen der maatschappij en zij weten ook, desnoods, al de gezalfde religie en huwelijk-verkoopers, makers, brekers en scheur- ders op hunne plaats te stellen. De kaloten hebben Zondag laatst wederom onder malkander gevochten, er waren kaakslagen gedeeld dat het plezier was om te hooren, maar met kaloten mag dat al gebeuren. Moesten het liberalen geweest zijn, men had de Poperingsche kwezelaars en paarde-dibben hooren afloopen tegen Menheeren's geuzenbende. Die eenige inlichtingen begeeren nopens de gekrulde fruit-siroop, mogen zich begeven bij conlrebaas krooteter. Men kan hem ten allen tijde en aan alle uren vinden, zoo wel bij dage of bij nachte, in de Watoustraal. Dezen beschadigden kalote kiesdraver is groote liefhebber van appels.... Over eenige dagen, de krulle alsook een zwart mannetje met zijn onafscheidelijk boekje, hebben met eenen langgerokten krommen van bet ge buurte, de straten doorloopen; soort zoekt soort. 'T was om de bouwstoffen te besteden nopens het standbeeld waarop mag gezet worden: Laat de kleine kinderen tot mij komen.... Conseiller Pyten was ook Zondag tot Gent om den stoet der Pacificatie te bewonderen. Pyten, mijnen vriend, wist gij dan niet dat het verboden was op straf van doodzonde, deze cavalcade te gaan zien Daaraan kan men kennen dat er in Pyten nog iets overgebleven is van den lijd dat hij liberaal was, maar gare la bombe Pyten, wanneer gij bij uwen zondenvergever zult verschijnen, gij loopt groot gevaar den zak te krijgen. Is het niet betreurenswaardig dat er stalen zijn die beletten deze die er aangehecht zijn hunne volle goest te volbrengen. Wat schoon koppeltje zou het niet zijn en welke overeenkomst van koleuren tusschen zwart en grauw. En wanneer men zoo hervaren is in hel corset snoeren, is het nog dobbel te betreuren. 'T schijnt dat baas Jan van Brugge daarover verbitterd is en dat den zwarten makker van zijne grauwe buurdochler in het korte wel zou kunnen moeten elders gaan korsets snoeren en ontsnoeren. Bah! Bah! Jantje, laat het maar draaien 't en kan niet al gecijfferd zijn. En ten anderen 't is toch eene brave en verstandige grauwe dochter, die voorzeker niet zal te werke gaan gelijk hare zuster van Bavichove over korten tijd. Gij hebt over lijd geschreven in uw geëerd blad, dat, toen de Scheevenehhe geheel onze parochie verdeeld zou hebben en den twist en de tweedracht onder de parochianen zou gezaaid hebben, hij alsdan de gemeente zou verlaten hebben, en uwe voorzegging is uitgevallen. Het vertrek van dien pootspeler gaf ons een weinig lucht en de hoop van de goede overeen komst wederom te kunnen bekomen maar wij hadden gerekend zonder den weerd, of om beter te zeggen, zonder Boer Gek, die zoo het schijnt het op zich genomen heeft deze niet loffelijke taak voort te zetten. Die vogel zit vol leugens en hij deelt het van niemand vreemds. Zijn dorl is gericht tegen onze Burgemeester en eenige der bijzonderste onzer gemeente, die hij gedurig hekelten lastert, of hij weet niets beter, doch wij zullen ons niet laten vangen aan zijnen praats, want wij zien waar hij henen wilt: hij zou geern aan het schotelken ge raken, gelijk zijn V...., maar hij is er nevens; het zit er nog al goed, peist hij zeker, maar dat hij zich gerust stelle, het is geen spek voor zijnen bek Hij mag weten, dien duts, dat wij onze eigene intresten inzien. Vóór het beslier van onzen goddeloozen Burgemeester, (zooals Boer Gek hem noemt), hadden wij jaarlijks zware lasten en een groot abonnement te betalen; weinige open bare werken zag men uitvoeren, de straten waren in een deernisweerdigen staat, en, het was cu rieus om zien, er waren er met putten waar men een peerd had kunnen inleggen. Thans, met dien goddeloozen Burge meester, hebben wij kalsijden, schoone trottoirs, onze straten zijn in goeden staat van onderhond en daarbij geen abonnement meer te betalen! Zou men kunnen gelooven dal het mogelijk is van te Boesinghe nog menschen te vinden die spannen met de lasteraars en tegen onzen Burgemeester zijn. Zij miskennen hunne eigene intresten, met tegen den Burgemeester te stemmen, om de hoog moedige grillen van Boer Gek te voldoen. Dus, wij houden staan dat de menschen die alzno han delen en houden aan zijne partij, zij hel maar doen voor eenige pintjes of andere pratiek, of te wel dat zij eenen hoop fanatieken zijn. X. Bij koninklijk besluit van 6 september 1876, wordt het ontslag aanvaard van M. Max. Rooses, professor van den vlaamschen leergang in het koninklijk Atheneum te Gent. Onze ministers hebben als hulprechler in het vredegerecht van Wervicq, zeker persoon be noemd, die van God en zijne heiligen doordron gen is, die aan de genezende waters van Lourdes en aan de krachtdadigheid van het koordeken van den H. Jozef gelooft, maar aan wie het vlaamsch gansch onbekend is, die nogtans de taal des onderhoorigen is. Het zal aardig zijn een verhoor van dezen ma gistraat bij te wonen. Even als zijn voorvader Brid'oison, zal hij moeten roepen, iedere maal als een persoon zal gesproken hebben Eh maar wat heeft hij gezegd Den 13 dezer, ten 10 ure 's avonds, heeft er te Gits, eene zelfsmoord plaats gehad. Zekeren Ed. Delafontaine, kuiper, 35 jaar, geboortig van Lichtervelde en wonende te Rouselare, heeft zich op de riggelen van den ijzeren weg gelegd dicht over de herberg den Belle-vue, te Gils. Toen den trein rond 10 ure des avonds aldaar voorbij was vond men het lijk terug, het hoofd de rechter hand en de twee voeten afgereden. Die man was aan den drank overgeleverd en had onlangs zijne vrouw verlaten. De Nieuwe Meppeler courant vraagt hoe het komt, dat de prijs van schoenen, stevels, laarzen enz., even hoog blijft, terwijl de prijs dei- koehuiden en kalfsvellen in twee jaren van GO op 22 gedaald is. Het bestuur van het bureel Veritas kondigt de lijst af der zeerampen, welke gedurende de maand Augusti ter zijner kennis zijn gekomen. Er vergingen 45 zeelschepen, namelijk: II en- gelsche, 5 amerikaansche, 4 fransche, 3 duit- sche, 3 noorweegsche, 3 hollandsche, 2 spaan- sche, 2 italiaansche, 1 grieksch, I russisch, I zweedsch en 9 waarvan de vlag niet gekend is. Hieronder bevonden zich vier schepen welke men, bij gebrek aan tijdingen, denkt met man en muis vergaan te zijn. Er vergingen 7 sloomboo- ten, te weten 3 engelsche, I duitsche, 1 ameri kaansche, I spaansche en I noorweegsche. De Moniteur van heden kondigt het pro gramma af der feesten welke den 23, 24, 25 en 26 September, te Brussel zullen plaats hebben ter gelegenheid van de 46e verjaring onzer nationale onafhankelijkheid. Zaterdag 23 September. Om II ure lijkdienst ter nagedachtenis der burgers die voor het vader land gesneuveld zijn. Te middag kostelooze vertooningen in de Munt en Parkschouwburgen. Om 6 ure kostelooze vlaamsche vertooning in den Alhambra. Zondag 24 September. Openbare zitting der Koninklijke Akademie. Uitvoering der bekroonde kanlate in den grooten tooneelkampstrijd van 1875, te middag kostelooze vertooning in het park en in den Alhambra, ten 2 ure paarden- ioopstrijden, en 's avonds verlichting van het Stadhuis. Maandag 2b September. Uitreiking der prijzen aan de primussen in den Universiteits-kampstrijd en van het middelbaar onderwijs. Te middag kostelooze vertooning in het park en in den Alhambra om 2 ure paardenloop- strijden. Dinsdag 26 September. Om 10 ure uitreiking van belooningen voor daden van moed en zelfop offering en van werkmansdekoratien. Om 11 ure wapenschouwing door den Koning, op het Wapenoefeningsplein, van eene afdeeling infanterie, van eene brigade kavalcrie, van 34 artillerie-batterijen en van een bataljon der genie. Deze troepen zullen op de Paleisplaats voor den Koning defileren. Te middag kostelooze vertooningen in de Munt en Parkschouwburgen. Om 11 ure, regatten. Om 5 ure, opstijging van eenen luchtbal. Om G ure, kostelooze vertooning in den Al hambra. Om 9 ure, vuurwerk. Wij vernemen dat het Stadsbestuur van Antwerpen voornemens is, in 1877, aldaar eene groote landbouwtentoonstelling te geven. - Volgens berichten uit Nieuw-Caledonië is de marine-iufanterie kapitein Mairet door de inboorlingen gevangen genomen, gedood en.... bij een feestmaaltijd opgegeten geworden. Uit Calais wordt aan het Bulletin fran cais geschreven, dat de peilingen, die vooraf moeten gaan aan de werkzaamheden voor het graven van eene onderzeesche tunnel tusschen Engeland en Frankrijk, in den loop van deze maand geëindigd zullen zijn. Tot dusver is men best tevreden over de uilkomsten van onderzoek. ffl li N GELING EN. Er was eens eenen kanonnier. Die kanonnier had een lief. Dit lief had geene gouden keting en Onze Vrouwe van Lourdes had er zooveel. Daar men thans altijd van mirakels hoort, vroeg zij aan haren geliefden kanonnier omdat hij eens naar Onze-Vrouwe van Lourdes zou gegaan heb ben om haar eene gouden keting te vragen hel zou misschien gelukt hebben. Hij g"'g naar de grol en badt er lot's avonds. Als iedereen nu vertrokken was smeekte de kanon nier voor de laatste maal O.-L.-V., welke einde- ling hare toestemming gaf door met haar hoofd te nikken. De militair nam eene keting en droeg ze naar zijn lief. Groote vreugde door de twee geliefden.. maar gen. 'T ware al te kostelijk Zw'jg g'j koster. IJPEREN, 16 September GRANEN ENZ. verkocht te kwantiteit. middenprijs p. 100 kilo. 13,100 28-00 Rogge 4,600 21-50 2,000 21-75 800 26-50 Boontjes 000 00-00 Aardappelen 10,000 9-00 Boter 560-00 POPERINGHE, 15 Sept. per hekloliler, Tarwe, Rogge, Haver, Aardappelen, de 100 kilos. Boter de kilo. Hoppe de 50 kilogr. VEURNE, 15 Sept. Tarwe per 145 liters Rogge, id. Sucrioen, id. Haver, id. Boonen, id. Erwelen, id. KORTRIJK, 11 Tarwe, per hectoliter, Rogge, Haver, Aardappelen, per 100 kilos, Eieren, per 25, Boter, per 1/2 kilo, middenprijs. fr. 15-25 11 11 3-90 00 a 00 fr. 21 23 16 50 20 25 15 16 28 31 50 52 50 sept. fr. 21 50 a 25 50 14 50 15 8 11 50 7 50 9 3 50 4 56 1 90 2 helaas, zij deurde niet lang. Van 's anderdaags werd alle man op den koer der caserne geroepen en de colonel vergezeld van den pastor en den koster, maakten revue over de manschappen. Toen de koster bij onzen kanonnier kwam riep hij uithet is den dezen die gister avond den laatsten uit de grot is vertrokken. Wel hoe, gij zijt een dief! gij hebt eene gouden keting gestolen Exkuus heer kolonel, ik ben geen dief.... Onze Lieve Vrouwe heeft mijne smeekingen aan hoord en zij heeft mij de toestemming gegeven om eene keling mede te nemen zij heeft ten mijnen opzichte een mirakel gedaan Eh wel, heer pastor, wat zegt gij daarvan?... denkt gij dat Onze Lieve Vrouwe in state is mirakels te doen Zeker, zeker, heer colonel. Doch dit mirakel komt wat kostelijk... Heer colonel, ik denk dat het geen mirakel is, wij hadden dien kanonnier riog nooit gezien, wij kenden hem niet Zwijg gij koster.... Goed M. de Pastor, ik zal zwijgen. Kanonnier I Colonel Draag op staande voel de keting waar gij ze gevonden hebt. Goed Colonel. Heer Pastor? Wat belieft u, Mijnheer de Colonel Doet eene afsluiting maken rond uwe O.-L.-V. of indien er in 't vervolg nog zulke mi rakels gebeuren zal ik ze voor goed houden. Wees gerust, Colonel, ik zal er voor zor- fr. 20 50 a 24 24 25 19 -19 25 22 50 23 27 50 28 5 9 50 2 90 3 30 2 0 11 si-pl. fr. 28 18 21 ROESELARE, 12 Sept. Tarwe, 150 liters, ld. van Australië, ld. roode, Rogge, Haver, Boekweit, Boonen, Aardappelen, de 100 kilos, Boter, per kilo, Eieren, de 26, GENT, -15 sept. Tarwe, w., 100 kilos. fr. ld roode 27 Rogge, a ii 20 Gerst, a a Haver, u 24 Boekweit, de hectoliter 19 Duivi boonen, 22 Pecrdehoonen, 20 Boter, per kilo, 3 Eieren, per 26, 2 LEUVEI Tarwe, per 100 kilo, Rogge, Voederhaver, Aardapp. Boter, de kilo 5 Eiers, de 26, 2 St-NIKOLAAS, 14 sept. Tarwe, per hectol., fr. 23 ld, roode, id. Rogge, id. 14 Boekweit, id. 20 Haver, id. 9 Geersl, id. Duiveboonen, id. Aardappelen, id. Boter, per kilo, OLIEMAK liTEN. ROESELARE, 12 Sept. Koolzaadolie, 103 kilos, fr. 83 a Lijnolie, 75 75 GENT, 15 sept. Koolzaad, de 100 kilog., fr. 43 a Lijnzaad, id., fr, 33 Koolzaadolie, id., fr. 85 LEUVEN, 11 Sept. Koolzaadolie, per 100 kilo. fr. Lijnzaadolie, DENDERMONDE Lijnolie, 100 kilos, fr. Koolzaadolie, Kempolie, Lijnzaad, 53 50 Koolzaad, 59 28 50 21 24 50 23 14 2 30 20 50 5 50 10 40 50 50 50 70 60 50 79 o au 2.30 10 84 56 50 11 sept. Pt7 25 50 57 87 58 50 34 40 LAATST GÊGEVEN DOOK Arlicst van Mandoline van hel Convervaloir van Milanen, EN Basse-Guitarc van Milanen. TAPISSIER, TEGENWOORDIG, (opening Zondag 17 September).

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 3