PÖPERINGÏÏE. INSTEL EXPOSITIE. BERNARD DESMET-HAKE, AMAND 1ESURE, Rijsclsfraat, N° 100, Briefwisseling der Toekomst. Verschiilige Tijdingen. Studie van den Notaris ËLLEBOUDT BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. aan de Oud-Leerling en der Stedelijke School van Y'peren. om 10 en half ure des voormiddags, in de lokalen der Stadsschool, S4 Ni- kolausstraatzal de tweede verga dering plaats hebben ten einde de volgende punten te verhandelen 1° Het algemeen reglement der Maatschappij van de Oud-Leerlin gen der Stadsschool, bespreken en vaststellen. 2° Den bestuurraad kiezen. 3° Een kort overzicht zal gegeven worden van het reglement van het Genootschap van onderlingen bij stand onder de Oud-Leerlingen der Stadsschool in te richten. 4° De dag der volgende vergade ring vaststellen. Inkwisitie. WERVICK. Men schrijft uit Adinkerke In den grooten brand die te Leuven de fabrieK van Mijnheer Siegerist- Van Billoen vernield heeft, was er een geld-koffer in het heetste van den gloed blootgesteld en heeft al de weerden dien" hij bevatteonge schonden bewaard. Dien onbrand- haren geld-koffer komt uit de werk plaatsen van den heer Bauche, van Reims. Men kan dit slach van koffers bekomen bij M. Creton-FeysBoter- straat, te Yperen. MAENDAG 2 OCTOBER 1876 om 2 uren namiddag, ter herberg Sl-Joris, ter gehuchte SLJulianus, gemeente Langemarck, A. Eene welgekalante PEERDE- SMIS met Woonhuis en 6 aren vol gens titel, en bij kad. Se G, N1'8 751 en 752, 5 aren 74 C. onder bebouw den grond en hof, gelegen ter gezegd S'-Julianus. B. De Noord-oosthelft eener weide groot 25 A. 80 C., gelegen als voren. Boomprijs 405 franks. C. De Zuid-west van voormelde weide groot gelijke 25 A. 80 C. bene vens een partieken Gars, groot 20 A. 80C. Boomprijs 298 franks. Alle gebruikt bij de medeverkoop ster vrouw weduwe Vanderhaeglie. En D. 1 A. 98 C. bebouwde Grond en Hoving% gelegen als voren ge bruikt bij Charles Vanoost en Ser- vaes Desmedt. Om van alles handslag met de geldtelling. Men kan alle inlichtingen beko men bij den Notaris Tl TEC A te Ypre. Met gewin van 1/2 o/o voor den hoog sten Instel. WERKTUIG- EN STOVEWI AKER, Groote Markt, te O per, Maakt aan het publiek kenbaar als dat hij in de maand October te IJper of in de omstreek van IJper eene EXPOSITIE zal openen van al de verbeterde en verschelde nieuwe uit gevondene Werktuigen alsook alle slach van Appareils Economiques en Stoven die bij den landbouwer on misbaar mogen gerekend worden. De plaats en dag zullen verder met plak en omzendbrieven aangekondigt worden. Heeft de eer het publiek te verwit tigen dat hij komt te veranderen van woonst te vooren, herberg Hij recommandeert zich voor wat zijnen stiel van Tapissier aangaat en voor wat zijne herberg en winkel betreft durft hij hopen zijne vorige klanten, te zullen blyven behouden? De oude leerlingm zullen zich in den Akademie b geven Maandag 2" October, Ion zes uren, om op nieuw ingeschreven en in de verscheidene klassen verdeeld te word n. De nieuwe leerlingen zullen zich Dinsdag 5" October, om zes uren 's avonds aanbieden. Om na dien datum aangenomen te worden, zullen de jongelingen 1° eene gegronde veront schuldiging bijbrengen; 2° op gestelde dag en uur ecu bijzonder examen ondergaan. V* Burgerwacht. - Uilslag der 9" en laatste Schilling van het zomersaizorn der maat schappij Cijbelschutters, (18 September 1 Met lood. 1. Dnmon, A. 2. Tyberghein, J. 5. Poot, H. 4. Podevyn, A. Hoogst getal punten. 1Candaele, J. 7 4 5 2. Ligy, Alb. 0 0 4 3. Vandermarliere, L. a I 6 170.) 4. Wenes, L. 4 3 0 0 0 3 7 5 0 4 3 24 47 10 40 van den 1 5 tot den 22 September 1870. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 5) Vrouwelijk id. 2) Treve, Joannes, aardewerker en Maertens, Anna, kanten werkster. Rolru Henricus, wever en Liebaert, Maria, strijkster. Nolf, Carolus, fabrikant van tabak en Durnrz, Maria, zonder beroep. Breyne, Romanus, leerzen- inaker en Tack, Maria, zonder beroep. Wouts, Alphonsus, kleêrkamer en Terrier,Lucia, naaister. Debeir, Josephus, 77 jaren, Zonder beroep, weduwaar van Eugenia Christiaen,Dixmudestraat. Deflinne, Elizabetha, 59 jaren, zonder beroep, echtgenoote van Isidorus Diegerick, Klooster poort. Vanneste, Ilegina, 56 jaren, zonder beroep, echtgenoote van Ludovicus Devos, Reco- leltestraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 2) - de 7 jaren Vrouwelijk idem 1) KOADAG '1OCTOBER, aanstaande Den 22 September 1876. UITGEKLONKEN. Zondag laatst, na 't lof, heeft men in al de weldenkende huizen, congregatiën en sociëteiten van 't katholiek Poperinghe, die d'eer en 't geluk gehad hebben onlangs de visiel te ontvangen van den doorluchligen spreker en schrijver Jus Cna- pelyncli, principaal van 't bisschoppelijk kollegie, uitgeklonken en uilgetuit, dat 't mannetje, na 't schrijven van zijne zeer vermaarde briefljes aan de Toekomstal op eens zijne welklinkende tong, zijne verpletterde pen en zijn onwederleg- gelijk boekje verloren heeft. De Eerweerden heer kschijttrop verleent 38 dagen aflaat, namens de heilige Jesuite kerk van Lellïnghe, aan alwie 't een of 't ander der ver lorene schatten onbeschadigd zal terug brengen. Een bericht zal aangeplakt worden aan de drij groote kerkdeuren en ook aan de groote deur der Philharmonie. Men zegge het voort. De zwarte revolutionnairen zijn razende tegen de Pacificatie van Gent. 'T geen zij wenschen 't is de Papeficatie van 't land. En waarom omdat zij zelve, met zich te laten kortbroeken na ziel en lichaamhunne eigene vrijheid en onafhankelijkheid verkocht hebben, om een welbelaald plaatstje te bewaren in de zwarte bende. En omdat zij zelve verslaafd zijn, willen zij al de Belgen tot de Roomsche sla vernij dwingen. Maar de geuzen zullen, gelijk voortijds, hunne vrijheid, hunne eer, hunne fami lie, hun leven en 't welzijn van 't vaderland, met handen en tandentegen de paapsche aan vallen weten te verdedigen I 'T Vuilblad is verslaafd aan de Bloed- In T midden van eenen hoop onbetamelijke artikels, alle geschreven tot spot der leering van Christus, maar tot meerder eer en glorie der H. Jesuite kerk van Lrffiughe, vindt men in grooten Jan's lastrrblad van 2 September, eene reeks on gebonden rim-ram op de geuzen, de roomsche keizers, Voltaire, de lukwisitie, Mac-Mahon, de H. Kerk, valsche muntslagers, doktors en wat weet ik nog al 'T is nog dommer dan het lang is en diesvolgens juist geschikt om gelezen te worden door verscliaafde congreganislen, ver- sietene oude wijfs, verblinde surkeltrntten, ver- kuipte kwezels en uilgedorschene tuiters. Noch tans, hoe dom al dien praat moge wezen, is hij nog zoo verre boven 'l verstand van onze mislukte bakker-laureasjes, dal zij onbeschaamd zijnde van zelve hun uittekramen, hunnen toevlucht hebben moeten nemen tol hel walgelijk papenblad, ge naamd de Courrier de Bruxelles. Wij zullen, als 'tons past, eenige woordetjes antwoorden op al die leugens en dwaasheden, welke ten minsten zoo sterk zijn als Juiltje's ver maarde briefljes. Laat ons eerst en vooral aan onze mislukte Yicentiapen doen opmerken dat vooraleer zij beginnen spreken van bloed-inkwi- sitie, zij zouden moeten openlijk verklaren of zij zelve er voorstaanders of vijanden van zijn Welnu, de.geuzen houden staan: 1° datgeene hoegenaamde religie in 't geweten van den mensch 't zij door geweld, 'tzij door dwang, mag opge legd of behouden worden. 2° Dat wij ons geloof moeten verwachten en bekomen als eene bijzon dere gave Gods. Diensvolgens dat hel betaamt dat alle kristene zonder onderscheid van geloof in vrede, overeenkomst en eendracht leven. (Woorden van prins Willem van Oranje, te Ant werpen 42 Juli 1576.) 3° Dat de vervolgingen gepleegd tegen de protestanten en israëliten, namens de roomsche kerk gedurende de XVI",- XVIIe, XVIII" eeuwen, in menigvuldige deelen van Europa en namenllijk in Belgie, niet min hatelijk zijn dan de vervolgingen gepleegd tegen de eerste kristenen door de roomsche keizers. 4" Dat de vrijheid van geweten in de limiten van 't gemeenschappelijk leven niet alleenlijk voor de gezalfde kortbroekjes, maar wel voor een ieder een natuurlijk en onverbrekelijk recht is. Wij verzoeken de verslaafde schrijvelaars van Jan's Vuilbladdie de kerkmoorderijen op de geuzen willen draaijen, van te zeggen wat zij van die vier punten der geuzen-leer denken Er blijven dan nog eenige andere vraagjes over voor eenen anderen keer. Ongetwijfeld hebben wij 't recht om een klaar en volledig antwoord te eischen: maar wij kennen te veel de papen-toeren om ons daaraan te verwachten. Zij zullen schelden, liegen en hunne zwarte gal uitwerpen. Maar een vraagpunt op eene betamelijke wijze bespreken, dat is hun on mogelijk Lezers, gij zult het wel zien Men is al weêr aan 't schooien onder voor wendsel van paaschbriefjes af te halen zes maanden na dat de paaschlijd verschenen is, men sluipt binnen in de huizen en men vraagt St-Pieter's penning. 'T gene best bewijst dat de briefljes maar het voorwendsel zijn,'t is dat men deze niet meer gaat verzoeken bij de inwoners die alreeds vorige jaren geweigerd hebben dezen penning te geven, alhoewel men weel dat men daar paaschbriefljes zou bekomen. Maar gene munt, geen bezoek. En zeggen dat dezen voor wie men gaat bede len, zou kunnen liggen op matrassen opgevuld met bankbrieven, en dat men wijsmaakt aan de armen van geest dat hij ligt te rotten op nat strooi. Dezen armen bloed koomt nog laatst eene kroon te offeren aan het beeld van Lourdes, eene waai de van 500,000 franks bedragende. Hoevele arme huisgezinnen zou men niet kunnen heipen met het geld dat men nn gaat afhalen, wanneer de winter aan de deur is. Ja,arme parochianen, als gij in de koudedagen u zult bevinden zonder werk, zonder vuur en zonder eten, voor u en uwe kinderen, troost u met te welen dat de H. Vader, met het geld dat u had kunnen ter hulp komen, kronen offert van 500,000 franken aan beelden of trouw giften aan zijne bloedverwanten doet, beloopende tot hon derd duizende franken. Twee zwarte mannen in eenen bierwinkel ge komen, vroegen de passeport-briefljes aan de bazin en deze vertrok aanstonds om ze te gaau halen; ziende eenen halven frank op den toog liggen, zij dachtten dat het de bazin was die haren penning daar had gelegd, en haastten zich om deze munt in de beurs te steken, maar den halven frank was aan den toog genageld en onze twee mannen bezagen malkaar zooals duivels die gewijd water gelekt hadden. De langgerokte vuilbladschrijvers zijn kwaad, zij zijn razende omdat men de vrijheid neemt van tijd tot tijd hunne roks op te heffen en te toonen aan eenieder wat daar onder al bestaat. In hunne woede, zij wenschen dat de schrijvers der Toekomst eene rampzalige dood zouden sterven Men noemt dat broederliefde. Er bestaan twee fransche spreekwoorden die hier zeer wel te pas komen Jupiter se fache, done il a tort i! n'y a que la vcrité qui blesse. Jupiter is kwaad, 't gene bewijst dat hij in 'l ongelijk is het is maar de waarheid die kwetst. Zwartjes, het is spijtig dat men in de heilige lijd der inkwisitie niet meer is, uwen wensch zou ligt volbracht zijn, niet waar? 'T is voor deze redens dat gij doet al wat gij kuut om dien tijd te doen wederkeeren maar 'tzal niet grijpen, zwartjes, en wij zullen voort onze plicht volbren gen en den masker afrukken waarachter gij u zoo schijnheiliglijk beschermt. Onze maneblusschers hadden Zondag eene Schijfschieting, maar er vielen eenige druppels water en deze watersoldaten namen de vlucht. Wij stellen voor aan de regentie huil elk eenen regenschermer te bezorgen; zij zouden denzelven kunnen in den loop hunner geweeren steken in plaats van eene ba jonnet, zij zouden dan niet meer moeten w.gloopcn wanneer eene zwalm komt te pissen. EEN MIRAKEL. Lourdes en Oostacker zijn overtroffen. Het mirakel dat alhier gebeurd is, gaal alles te boven. Zie hier hoe hetzelve verhaald wordt. Eene lieve jonge dochter, deel makende van de congregaliu, was sedert eenigen tijd ziek; hare krachten verdwenen ailengskens; zij kwam opge blazen en kreeg het water, gelijk men gewoonlijk zegt. Er was daar niets anders meer aan te doen dan haar aan te wakkeren om zich tot eene zalige dood te bereiden en haren toevlucht te nemen tot het gebed dat alles red. Ook de overste der congregatie en een jong kapellaantje waren onophoudelijk hij haar sterf bed en storteden vurige gebeden, welke op den duur aanhoord werden, want eensklaps verdween het wateren, wonder Er kwam een snel kindje ten voorschijn Zouden de waters van Lourdes en Oostacker wel ooit zulk een effekt gemaakt hebben De jonge dochter, van hare ziekte verlost, is thans op voet en heel genezen. Het kapellaantje zweert, maar een weinig te laat, dal hij, in geval van waterziekte, nooit meer bij het sterfbed van jonge dochters zal gaan, al waren zij zelfs congreganislen. Eene koddige gebeurtenis is Maandag laatst onze kermis komen vergeestigen Om elf ure voormiddag is de maatschappij der H. Cecilia eenige muziekstukken op de Dijkplaats alhier komen uitvoeren en lokte, door haar vreug- dig trompet geschal, de talrijke vreemdelingen uit welke zich in onze gemeente bevonden. De muziekanten speelden op een schoon ver sierde doch slecht gebouwde estrade, bij de brug aan den oevei der Veurnesche vaart, ge plaatst. De verdienstlijke bestuurder dik, vet en rond en fleurig, De blos op zijne wang, de lippen rozenkleurig, zoo als Dorine zegt in Tartuffezwierde den maatf.tok in de lucht voor het herhalen van den alomgekenden pas redoublé mee gaten in zijnleerzentoen eensklaps, met een helsch gedruis, het flauwe stelsel instortte Muziek en muziekanten, lessenaren en speel tuigen tuimelden op den grond en botsten kop tegen kop, met begeleiding van een ijselijk ge schreeuw en gehuil van moord en brand, waarin de aanwezige vrouwen, den angst op het lijf, duchtig den bovenzang lieten hooren. Geheel de plaats was in rep en roer gesteld. Deze liep om versch Lourdewater, gene kwam de gekneusden met azijn van Salette ter hulp ge sneld, anderen, nog meer onthutst, hadden teene- maal het hoofd verloren. De grosse-caisse slager, was met het hoofd door 't vel van zijne trommel gevallen en deed de aanwezigen, door zijne geestige sprongen, barsten van lachen. Gelukkiglijk is men er van af gekomen met eenige geblutste speeltuigen en koppen. Tout est bien qui finit bien zegt de wale. Wij zegden het ook. SPEENE Vooruitgang Wie zegt nu nog dat de kermissen in leute en plezier verminderen 1 Men heeft dorpskermissen in onze streek gehad wier programmas goedgekeurd waren door de gees telijke... en burgerlijke overheid 1 Maar nu is nog wal beters gebeurd. Te Vladsloo wordt de kermis gevierd niet met de nationale kleuren maar wel met het PAUZEL1JK VAANDEL op den toren Wat plalzakkerij Dus, er is geene burgerlijke overheid meer, de pastoors zijn in alles heer ende meester, gelijk in den goeden ouden tijd Bravo Bravo als de vervolgde religie nu niet gered is, dan verstaan wij ons aan de wereld niet meer. Oh 1 zeg me, mijn lief ken, wat wilt ge nog meer Uit Kales wordt geschreven, dat de peilin gen, die vooraf moeten gaan aan de werkzaam heden voor het graven van eene onderzersche tunnel tussehen Engeland en Frankrijk, in den loop van deze maand geëindigd zullen zijn. Tot dusver is men best tevreden over de uitkomsten van het onderzoek. LAATSTE TIJDINGEN. IJPEREN, 23 September. GRANEN ENZ. verkoclilte kwantiteit. middenprijs p. dOOkilo. Roffge Erw fielt Aardappelen 45,200 6,000 3,600 000 000 9,000 28-00 22-25 22-25 00-00 00-00 9-50 370-00 per hektoliler, POPERINGHE, 22 Sept. middenprijs. fr. 15-25 11— 44 5-90 fr. 460 a 00 Tarwe, Rogge, Haver, Aardappelen, de 100 kilos Boter de kilo. Hoppe de 50 kilogr. TE LANGEMARCK. VAN TAPISSIER, TEGENWOORDIG,

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 3