Gazelle va» '1 arrondissement IJperen. Onze drinkwaters. Plaatsvervangers. Zoekt maar, ouders... M testament. Nr 758. 15e Jaar. Zondag Xn October 1876. PolitiekStads-, Kunst- en Letternieuws. Verschil li ge Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Politieke berichten. AANKONDIGINGEN RECLAMEN ABONNEMENT: De fransohe drukpers houdt zich veel bezig met eene circulair# door den heer minister van juslicie, aan de prefeklen gezonden. Deze circulaire, waarvan den tekst nog niet is afgekondigd, is niet goed gekend. Een deel van die circulaire heeft tot doel de pastoors en onderpastoors, 't is te zeggen de priesters te verwittigen, die buiten hunne aangeduide parochie dienst doen, dat zij geen recht hebben op eene jaarwedde. Inderdaad, krachtens eene ordonnantie van 1832, de wet van 1839 op de gees telijke jaarwedden en het dekreet van 1834, is de jaarwedde voor de pastoors, onderpastoors of priesters, opgeschorst, die meer dan eene maand van hunne verblijfplaats afwezig zijn. zonder toela ting van den minister en meer dan acht dagen zonder die van den bisschop. Van de nationaal-liberale leden van hel Pruisische Huis van afgevaardigden hebben er thans 24 bekend gemaakt, dat zij bij de aanstaande verkiezingen geen candidatuur zullen aannemen. Eene onrustbarende depeche uil Bel grade meldt ons, dat het Serviesch gou vernement zou besloten hebben de vre desvoorwaarden, door de mogendheden gesteld, niet te aanveerden of niet te ondergaan, ten zij het land er rechtstreeks toe gedwongen wordt. Het land zou wil len strijden tot dat het zijne volle onaf hankelijkheid en die van Bosnfe tegen over Turkije heeft veroverd. De Serviers hebben woensdag twee bruggen der Turken op de Morova ver brand. Er heeft ook een gevecht tusschen de kavalerie der voorposten plaats gehad, maar dat was van weinig belang. Uit Konstantinopel wordt geklaagd dat de Serviers op geheel de lijn den wapen stilstand schenden. Turkije zal enkel zondag aanstaande aan de mogendheden antwoorden. Het zal gelijke hervormingen voorstel len in geheel het keizerrijk. De helft van den nationalen raad zou door het volk gekozen worden. Volgens de Karlsruher Zeitung is het nieuwe Badensche Ministerie aldus samengesteld de heer Turban, lol nu toe Minister van Koophandel, wordt Minister-president en belast met de por tefeuille van Buitenlandsche Zaken de heer Ellstatter blijft aan het hoofd van het departement van Financiën de refe rendaris Stosser. Landscommissaris te Mannheim en lid der Tweede Kamer, treedt op als Minister van Binnenland- sche Zaken en de Fiskalanicalt Grimm, lid van den Rijksdag, als Minister van het huis des Grootlnrtogs en Justitie. Zie ons nummer van den 23 Sept. 1876. Wij zegden dus dat de nieuwe voege van wateruitdeeling drij geheel verschil- lige deelen bevat 1° De ontwazing van den vijver van Zillebeke; 2° de noodige werken om het water tot bij de stad te brengen, en 3°de eigenlijk gezeide water leiding. Wij zullen eenige inlichtingen geven op <?lk een dezer drij deelen. De ontwazing van den Zillebeek-vijver is een zeer groot werk: de massa modder en aarde die men moet wegnemen bevat niet minder dan 107300 kubieke meters. Deze uitdelvingen zouden moeten langst den vijver gelegd worden ten einde al den zuidkant eene schuinte te bekomen zoo als er grootendeels eene bestaat al den noordkant: deze laatste zou dus eene ver lenging bekomen van 123 meters. De uitvoering van dit werk zou omtrent 63,000 fr. kosten, zou voordeelig zijn niet alleenlijk voor stad, maar het om liggende zou er ook van genieten. Inder daad de waze op de omliggende garzingen verspreid, is eene allerbeste vette, en kan maar de stadsgarzingen van rend den vijver in weerde deen vermeerderen. Wat de boordbewooners aangaat, deze zullen niet meer blootgesteld zijn aan overstroomingen gedurend eenige maan den van het jaar; de verlenging der zui delijke schuinte zal een belet zijn aan deze overstroomingen die zich dikwijls zeer verre uitbreidden en veel schade don landbouwers toebracht. Wij denken het onnoodig langer aan te dringen op het voordeel der ontwazing van den vijver; wij zullen enkelijk vast stellen dat wanneer de voornaamste oor zaak van besmetting weggenomen zijnde, de wateren niet meer zouden bederven door de ontbingen der talrijke sedert eeuwen opeengestapelde gewassen van allen aard; de alsdan verkregene diepte zouden de zonnestralen beletten merke- lijken invloed te hebben tot het doen groeien der gewassen, de waters zouden klaar en zuiver worden en geheel ge schikt tol de verbruiking. Om aan het water zijne zuiverheid te behouden ware het noodig al de boomen te doen ver dwijnen die rond den kom groeien, want al de afgevallene bladeren worden door den zuidwester en weslerwind naar den vijver gedreven, alwaar zij door hunne rotting de hoedanigheid van het water bederven. Dus de ontwazing in princiep aange nomen zijnde, laat ons overgaan op welke wijze men het best zijn doel zou kunnen bereiken. Twee middels bieden zich aan: men kan den vijver droog maken en dan de modder uithalen, ofwel het water in den vijver laten en onlwazcn door middel van sleephandspaden. (Met den stoom werken ware onmogelijk ter oorzaak van de moeilijkheid van vervoer en van de ondiepte van 'l water). Wij dunken dat. om gemakkelijk en nauwkeurig de zuivering te bewerken, de aflating der waters van den vijver het beste middel zou zijn, alsdan zon men best zich een gedacht kunnen maken van alles wat er voorhanden is; men zou alzoo droogvoets al de modderen de aarde met spade en handwagen kunnen weg nemen en het vervoer ware veel min kostelijk. Indien, integendeel men het water in de vijver liete en met sleepspa- den de modder wilde wegnemen. In dit slag van werk, nemen de werklieden meest den onvaslen grond weg, daar de andere slecht wijken voor hunne werk tuigen en alzoo komt het dat de grond zeer ongelijkig blijft. Daarom moet men aan spade en bakwagen den voorkeur geven. Het tijdstip der ontwazing zou volgens ons ten besten geschieden in het begin van Augusti om gedaan te hebben in de Novembermaand. Oin het te bewijzen, zullen wij het volgende aanhalen: de beken welke Zillebeekvijver spijzen en die komen van de zandhoogten ten zuiden van het gemeente gelegen, beginnen bij zonderlijk van November af water te geven; indien omtrent dit tijdstip de wer ken geëindigd zijn, de gekaischte kom zou het winterwater kunnen ontvangen en men zou het reeds kunnen te pas brengen het jaar dat volgt. Indien, inte gendeel, men de zuivering gedurend den winter moest doen. men zou, om den vijver te kunnen droog houden, al het water moeten laten verloren gaan die gedurend het werk zou toekomen, en men zou gevaarloopen het volgende jaar geheel het dal van Zillebeke zonder water te stellen. Wat den duur betreft tol de uitvoering van het werk, hij zou op den eersten oogslag misschien tekort schijnen maar wij meenen met eenige honderden werklieden meer te gebruiken en hun in welgeschikte ploegen te verdeelen men gemakkelijk het gestelde doel zou berei ken. Er valt op te merken dat gedurend de vier maanden werk aan den Zillebeek- vijver, de spijzing van den kasteelgraeht zou ophouden en bijgevolg de 2/3 der bevolking van water zou beroofd zijn. Doch dit te gebeuren feit is voorzien en wij zullen in een volgende num mer eenige middels bijbrengen om gedurend de werkingen de kasteelgraeht niet zonder water te laten en dus geen hinder te brengen aan de regelmatige spijzing der stad. Zoolang de conservatieve miliciewet beslaat, hooren wij M. den minister van oorlog alle jaren plechtig herhalen dat hij plaatsvervangers genoeg zou gehad hebben voor die milicianen, welke een slecht nummer getrokken en voor de loting 200 franks zouden hebben gestort. En wat zien wij gebeuren Eens het budjet van oorlog gestemd, denkt M. de minister aan zulke kleinigheden niet meer. Geen enkel jaar is dan ook nog ver- loopeu. of het departement van oorlog kwam plaatsvervangers te kort. Wanneer men reclameerde, zelfs wan neer men in de Kamer interpelleerde, dan haalden de conservatieve represen tanten de schouders op. en antwoordden koel weg Aanstaanden jaar zal het beter gaan. Zoo volgde het eene jaar het andere, en het ging allengs om slechter. Indien onze inlichtingen nauwkeurig zijn. zou men. voor het huidige jaar, niet minder dan 779 plaatsvervangers te kort komen, dat is zoo een zestigtal meer dan ver leden jaar. Dit zijn dus 779 jonge miliciaxen. die al hun betrouwen, al hunne hoop hadden gesteld in de woorden van het gouver nement, die zeiven naar een plaatsver vanger zullen mogen zoeken. In een vroeger artikel hebben wij reeds een overzicht gegeven van al de harde stappen, welke men moet aanwen den om aan een plaatsvervanger te gera ken. Gelukt men, dan is hel ten prijze van eene groote som, en om ten volle verzekerd te zijn over den plaatsvervan ger, is het gouvernement nog daar om u, ten slotte, 800 fr. uit den zak te kloppen. Dit alles is niets voor rijke menschen, die het geld slechts op te scheppen heb ben maar onmogelijk, totaal onmogelijk voor den zoon van burger of landbouwer. Derhalve mogen wij van heden af, er op rekenen, dat bijna al de 779 milicia nen voor wien het gouvernement geen plaatsvervangers heeft kunnen vinden, zich persoonlijk bij het leger zullen moeten laten inlijven. De conservatieve miliciewet is nog niet hatelijk genoeg. Hel gouvernement moet ze nog komen verzwaren door te kort te blijven aan zijn woord En zeggen, dat er personen gevonden worden die, enkel uit partijgeest, deze wet toejuichen. Wij hopen dat zij er eens het slacht offer van worden, wanl dan toch zullen wij hun ganseh anders hooren spreken en zien handeleji. Ziehier (getrokken uit de Bijdragen tot de kennis van het Oude Strafrecht in Vlaanderen, door J. Cannaart) het testament van vrouwe Soetkin van den Houte, oud 60 jaren die op 2 novem ber 1360 werd ter dood veroordeeld, met verbeurte barer goederen en die eenige dagen nadien op de Yeerleplaats te Gent levend verbrand werd. Wal had die vrouw bedreven Moord dieverij of brandstichting? Bareel: Dixiuadestrafll, 39. 10 centiemen den regel. 25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. fr. 4-00 's jaar» voor de stad, fr. 4-50 voor geheel België. Biiilenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 19 centiemen liet nummer. Men schrijft in op al de postbureelen. DE TOEKOMST IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-Hazeorouck. fi-40. - 12-07. - 3-57. - 6 50 Poperinghe. 9-07. - 8-45. - 9-30. Kortrijk. §-34. - 0-46.- 11-15. - 2-35. - 3-25.- Roeselare. 7-30. - 12-23. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-0(Ï. - #-20.

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 1