POPERINGHE. INSTEL BËmCHT VRUCHTMERG, SCHOOL k HANTOÜRGERIEF, REGISTERS, Kerk- en Gebedenboeken, Briefwisseling der Toekomst. Studie van den Notaris ELLEBOIDT Te koopen UIT WATERPERS, BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Men zegge het voorts. In den grooten brand die te Leuven de fabrieL van Mijnheer Siegerist- Van Billoen vernield heeft, was er een geld-koffer in het heetste win den gloed blootgesteld en heeft al de weerdendien hij bevatteonge schonden bewaard:" Dien onbrand- baren geld-koffer komt uit de werk plaatsen van den heer Bauche, van Reims. Men kan dit slach van koffers bekomen bij M. Creton-Feys, Boter- straat, te Yperen. MAENDAG 2 OCTOBER 1876 om 2 uren namiddag, ter herberg S4-Joris, ter gekuchte S'-Julianus, gemeente Langemarck, A. Eene welgekalante PEER DE- SMIS met Woonhuis en 6 aren vol gens titel, en bij kad. Se G, Nrs 751 en 752, 5 aren 74 C. onder bebouw den grond en hof, gelegen ter gezegd S'-Julianus. B. De Noord-oosthelft eener weide groot 25 A. 80 C., gelegen als voren. Boomprijs 405 franks. C. De Zuid-west van voormelde weide groot gelijke 25 A. 80 C. bene vens een partieken Gars, groot 20 A. 80 C. Boomprijs 298 franks. Alle gebruikt bij de medeverkoop ster vrouw weduwe Vanderhaeghe. En D. 1 A'. 98 C. bebouvjde Grond en Hoving, gelegen als voren ge bruikt bij Charles Vanoost en Ser- vam Desmedt. Om van alles handslag met de geldtel ling. Men kan alle inlichtingen beko men bij den Notaris TITECA te Ypre. Met gewin van 1/2 o/o voor den hoogsten Instel. lste HOEDANIGHEID, geladen op wagens, wagons of sche pen; verzendingen in October, No vember en December. Voor de conditiën zich te vervoegen in de suikerfabriek van Swevegliem bij Kortryk. Te bekomen ten bureele van dit blad: GROOTE SORTEERING aan zeer geringe prijzen. Dus opgepast, burgers, wanneer gij nog een brief in eene straat-bus steekt van wel te luisteren of hij lot in den grond valt; wij roepen ter zeiver tijde de aandacht der overheid over deze nieuwe soort van diefte. Bclooiiingcn. - M. Emilc Vandevyver, I nég', op de Kaai, alhier, heeft van wege h«t Gouvernement het Burgerkruis van 2" klas ont- vangen. Zie hier wal het Staatsblad eroverzegt: Binst eene groote koude, MVandevyver a heeft geheel gekleed in den kom der vaart ge- ii sprongen om hulpe te bieden aan een kind dat )i bezig was met verdrinken. Hij is erin gelukt li hetzelve te redden zich zelve aan het grootste li gevaar blootstellende. Reeds vóór deze daad, a dien moedigen burger had, in gevaar van zijn leven, nog vijf personen gered. Bij de aankomst van Brussel ontving M. Vande vyver de gulherligsle gelukwenschingen en YVoensdag avond waren al de huizen der Kaai verlicht. Onze moedige fanfaren de Witte Klakken hebben hem eene schitterende sere nade gebracht. Ontelbaar was de menigte welke zich ter dezer gelegenheid aldaar bevond en het getal was groot zijner medeburgers die hem een gelukwenschbezoek afgelegd hebben. M. Anselmus Devarver heeft insgelijks voor het redden eens kinds eene belooning ontvangen bestaande in eene mrdailje van eerste klas. Witte ailjuSikeu». - Onze fanfaren de Witte Klakkentoonen waarlijk dat zij leven. Zij zijn Zondag laatst naar de Vierstrate (Kemmel) geweest voor de installatie van eene liberale her berg Maandag waren zij tegenwoordig op het festival te Gheluvelt; Woensdag gaven zij serenade aan M. Vandevyver, als compliment over zijne decoratie; en Vrijdag gaven zij in hun lokaal een oprecht welgelukt concert, waar 'er romancen, kluchtliederen en muziekstukken werden uitge voerd, in tegenwoordigheid van een talrijk en kennend publiek. Ah die Geuzen als het geloof nu naar de kloosters niet is, dan kennen wij er niets meer van Ongelnfe. - Zaterdag 23" dezer, is ge- naamden Anlonius Reynhoutoud 60 jaren, schaliedekker, geboren en wonende te Yperen, van het dak gevallen van hel kasteel van M. Sur- mon, te Voormezeele. Reynhout heeft in den val zijn rechter schouder gebroken en verscheidene andere kneuzingen be komen. Alhoewel men hem alhier in een treu- rigen loektaud naar het hospitaal heeft overge bracht, verhoopt men zijne genezing. Verdronken. - Het lijk van Frederik Heughebaert, oud 38 jaar, kleèrmaker, geboren te Kemmel en woonachtig te Yperen, is den Maandag 25" dezer, uil onze stadswateren, tus- schen de gewezen Thourout- en Dixmudepoorlen, opgevischt geweest. Heughebaert had den Zondag in den nacht de herberg verlaten en zijnde in staat van dronken- schap, gelijk het hem nog dikwijls gebeurde, zal hij ongelukkiglijk in het water gesukkeld zijn. Hij was weduwenaar zonder kinders. Diefte. - In den nacht van 28" lot 29" September, is er ten huize en ten nadeele van Alois Allard, schoenmaker en stoelzetter, geboren en wonende te Yperen, Weningslraat, een dief stal gepleegd van rond de 500 franks, een paar gouden oorslingers en een gouden ring, uit eene geslolene konimodeschuif, staande in eene bene den kamer. De schuif noch hel slot waren ge hinderd. Men denkt dal de diefte gepleegd is bij middel van valsche sloter of passe-pat tout. De dief of de dieven zullen, zoo men denkt, langs eene venster der 2" verdieping, zijnde om trent 4 meters hoog, bij middel eener leeder in geklommen zijn, want men des morgens de venster opgeschoven vond, doch de leeder was verdwenen De politie doet duchtig onderzoek. van den 22 tot den 29 September 1876. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 8) q Vrouweiljk id. 1) te zamen Marsmeyer, Julius, slotenmaker en Debruyne, Maria, kanlenwerkster. Vari Elslander, Emilius moldersknechl en Arlequeeuw, Mathilda, dienst meid. Durnez, Emilius, landbouwer en Berten Eugenia, hovenierster. JacquesHenricus, landbouwerswerkman en Tant, Catharina, werk vrouw. Burggraeve, Leonardus, onderwijzer en Dewilde, Maria, zonder beroep. Maerten, Maria, 85 jaren, zonder beroep, weduwe van Joannes Aman, Bollingstraat. Heughebaert, Fredericus, 57 jaren, kleèrmaker, Weduwenaar van Pelagia Robaeys, Buiten omloop weg. Casy, Amelia, 69 jaren, zonder beroep, echtgenoote van Joannes Croigny, Hondstraat. Kinde ren beneden Mannelijk geslacht 0) de 7 jaren Vrouwelijk idem 4) Den 29 September 1876. BEKENDMAKING. Na eene algemeene beraadslaging, gehouden door onze gekruinde bazen in 't huis van den Goteter, en in bijwezen van den heer Acx en Moniteur Figaro, heeft den eerweerdigen heer Huis-Muis, met permissie van grooten Jan, eene plechtige neuvaine geopend ter eere van den H. Antonius en zijn zwijntje, omdat men J' Cnape- lynck's, principaal van 't bisschoppelijk kollegie, welklinkende tong, verpletterde pen en onweder- leggelijk boekje zou mogen terug vinden. Een bijzonderen aflaat van 16 dagen en half is daarenboven geschonken door den E. E. heer Kschijtrrop, aan al de goede Poperingnaars die gedurende de neuvaine den krommengang zullen gaan. De Toekomst zal ook helpen bidden, want zij verlangt groolelijks om Juilljes antwoord te be komen, op de menigvuldige geloofspunten die zij hem vastgesteld heeft. Makenbreken en... scheuren van kerkhuwelijken. Lezers, wilt gij nu eenen geheelen hoop pape- loeren l.uoren De gezalfde schrijvelaars van Jans's Vuilblad hebben begonnen met't burgerlijk Y is te zeggen het eenig wettig huwelijk en de burgerlijke echt scheiding, op hunne lompe wijze, te beschimpen en te bespotten ril als wij die dweepers een weinig bij hunne lange ooien getrokken hebben en hun getoond hebben dat de papenlecr tegen strijdig is met de gezonde rede, de Grondwet van Belgie en een der vaste grondbeginselen van het maatschappelijk leven, dan, in plaats van daarop te antwoorden, hebben zij begonnen rond den pot te draaien en eene jesuitische onderscheiding uitkramen, die niet beter te pas komt dari een S'-Pieter penning schooien bij eene arme weduwe en waarvan hier geen kwestie zou moeten zijn Eh wel, niet antwoorden of scheef antwoorden, dat is een papenloer Er i» maar, zeggen zij, een waarachtig en wettig huwelijk, te welen 't geen aangegaan >i wordt volgens de wet van God, voor den die- naar van God, en volgens de regelen voorge- !i schreven door de II. Kerk. Hetgeen men noemt het civiel, burgerlijk huwelijk, is in het geheel het huwelijk niet is in geener deelen het goddelijk en onafscheidbaar verdrag waar- )i door man en vrouw vereenigd worden: het is enkelijk eene willekeurige formaliteit... a Wij hadden nochtans aan de mislukte Vicenli- apen van Jan's Vuilblad doen opmerken dal, in 't maatschappelijk leven en volgens de Belgiesche Grondwet, er geen kwestip moet zijn van te weten wie, van d'oude of de nieuwe katholieken, d'oude of de nieuwe protestante!, Joden of Grieken een waarachligjen goddelijk huwelijk kunnen maken en wie van hun allen de ware wet van God, de ware dienaars van God en ware kerk zijn. Dat is eene zaak van consciëntie en niet eene zaak van wet, en komt dus niet te pas, als er kwestie is van maarregelen te nemen aan dewelke alle bur gers, zonder onderscheid van religie, zich moeten onderwerpen. Eene langdurige en verschrikkelijke ondervinding leert genoeg aan alwie door dweepzucht niet verblind is, dat de wereld veel te lang door alle slaeh van mannen die zich allen de wet van God, de dienaars vim God en de regelen van hunne H. Kerk i> noemen tot religie-oorlogen, bloed en inkwisitien en staats omwentelingen geleid geweest is. Zoodanig dat het nu hoog tijd geworden is, van de maatschap pelijke inrichtingen uit de klauwen van al die fanatieke rejigie-verkoopers te redden en den Staat op zijnen wettigen grond 't is te zeggen op den burgerlijken grond te plaatsen, met alwie gewijd is, in hunne gewijde Ikerk te doen blijven. Daarom zeggen wij, met de Grondwet, niet alleenlijk aan alle soort van kristenen, maar wel aan eenieder trouwt of trouwt niet volgens de vvtt van God, voor den dienaar van God en de kerk aan welke gij gelooft, dat is eene wille keurige zaak van consciëntie: maar gij moet trou wen volgens de wet van 't land, want dit is eene noodzakelijkheid van openbare orde, en zou door de kortbroeks indien zij geen revolulion- naireu waren geëerbiedigd maar niet uitge scholden worden Een anderen papentoer, die daarenboven een leugenaarstoer is, bestaat in te zeggen dat de Toekomst met godsdienstige zaken den spot houdt. Ja, wij spotten, gelijk zij het verdienen, met den hooveerdigen grooten Jan en zijne stinkende vuilbladjes, die na veel jaren aan M. Malou's voeten gekropen te hebben, eindelijk door de arglistigheden der jesuiterij bisschop genaamd geweest is, tot spijt en spot van meer dan eenen geleerden en verdraagzamen kanonik: die uit verplichting tot zijne patronen, den priesterlijken staat lot eene schandelijke slavernij gebruikt heeft en menigvuldige ware dienaars van God, in hunne godsdienstige gevoelens miskent, vernedert en tergt, daar hij integendeel, de vuilpotters, gelijk Vanliere de kiesdraverspootspelers, familiescheurders, gemeente- stad en staalsom- wentelaars, in een woord, de haatvelle leden dei- rechtstaande jesuitekerk, met de schoonste kappe- lanijen, pastorijen en dekenijen van Vlaanderen beloont en bekroont Ja, wij schertsen en spotten, gelijk zij hdt ver dienen, met hel onbeschaamde ras der nieuw- moden abbétjes, hoogmoedige papeklinkjes, on- beschoefte 'kschijtterrops, veroordeelde onkuisch- aards en geheel het sleppen-hangsel der onver draagzame kwezels, die zich zeiven belachelijk uitgeven als de eenige wet van God, de eenige dienaars van God en de eenige rechtstaande macht in de wereld en die de ware godsdienstige ge voelens met hunne politieke driften bezoedelen en doen dienen om huisgezinnensociëteiten, staten en volkeren te scheuren. Wij spotten, gelijk zij het verdienen, met ge heel den geweldigen en buitensporigen padenboel die schynt gezamentlijk met de hatelijke jesuiterij uit de eeuwen der Bloedinkwisitie ontgraven te zijn geworden, niet om ware godsdienstige zaken te verrichten, maar wel om nog eens de wereld lijke heerschappij der onverdraagzame kerkver- volgers te schichten en eene vreemde dwingelandij welke Monlalembert met verontweerdiging de rooinsche afgoderij genoemd heeft boven wetten, stalen en volkeren te plaatsen I Wij spotten, gelijk zij h#t verdienen, met al die kortgebrockte Pharizeè'rs, die schandelijk op staan tegen de wetten van 't land en zich zeiven de eenige rechtstaande macht in de wereld dur ven heeten die geheel Europa met hunne papen- haat en nijd verpest. n en die alsdan nog de stout moedigheid hebben van te spreken, op eenen schijnheiligen toon, van onzen gebenedijden Zaligmaker Jesus-Kristas, wiens leer niets anders was dan liefde tot God en zijnen even- mensch, die altijd aan Gesar gegeven heeft wat aan Cesar toekwam, en die noeii de burgerlijke, noch de joodsche wet is komen verbreken of be schimpen Dat is 't gene wij met verachting de jesuitekerk noemen, omdat zij ons kvid met groote schreden tot de papenrevolutie, en omdat zij, alle ware godsdienstige gevoelens, alle vrijheids- en vader landsliefde onder de voeten stampende, niet meer gelijkt aan de godsdienstige gemeenzaamheid dei- eerste kristenen dan de leering van Jesns gelijkt aan die van Loyola; dan Jan's vuilbladjes gelijken aan eene vaderlandsche publikatie; dan verslaafde toilers en gekeerde kazakjes gelijken aan onaf hankelijke burgers dan een haatvolle kwezel gelijkt aan een godsdienstige persoon; dan groote Jan gelijkt aan den betreurden Mgr Bousseti en dan ëene ware jesuit gelijkt aan eenen recht schapen mensch. In een woord, wij spotten niet met godsdien stige zaken, maar wel met godsdienstige karika turen Wij hadden ook gesproken van 'l roomen en schuimen dat gebruikt wordt in 't maken en breken van kerkhuwelijken! 'T Vuilblad schelt ons, maar antwoord niets 'T is een papentoer. Een artikel uil Wervick ons te laat aangeko men zijnde, zal maar zijne plaats binnen 8 danen hebben. Een idem uit Boesinghe is ook verzet. Een idem uit Adinkerke, niet ouderleekeiid zijnde, kan de redaklie er geene verantwoorde lijkheid van aannemen eu zal wachten er de overneming van te doen tot dat de schrijver zich laat kennen. De mislukte bakker-laureassen verhopen dat wij welhaast eene rampzalige dood zullen sterven! (sic). Dal is niet alleenlijk een papenloer, maar een volkomen bloed-inkwisitietoer 'T is niet genoeg, voor eenen geus, van de dood te sterven; 't moet eene rampzalige dood zijn Wij wisten wel dat de schijnheilige dienaars van den gebenedijden martelaar Jesus-Kfistus, sedert lang onzen Engel zouden levendig verbrand hebben, indien zij nog hunnen H. Pius V met zijnen boezemvriend hertog van Alva aan 'l hoofd hunner zwarte bende hadden: als wij hun ver wijten van 't land nog eens aan de bloed-inkwi- sitie der jesuitekerk te willen onderwerpen, lie gen zij het gewoonlijk af; maar ziet, hun papen- haat is nu nog sterker geworden dan hunne on beschaamde leugens, en zij kunnen hunne vraak- zucht niet meer verbergen! Ja maar, gezalfde opvolgers der kerkbeulen, de ware God is noch inkwisiteur, noch beul, noch jesuit Hij is onzen Vader van ons alleen, en is vrij van papenhaat. Daarom vreezen wij hem niet en spotten wij met de verwaande bedreigingen, waarmede gij de stoutheid hebt zijnen heiligen naam te onteeren De geuzen zullen hel dezen keer zoo verre niet laten komen. Eindelijk, en omdat al den walgelijken laster en de schaamlelooze leugentaal van Jan's vuil bladjes, bij de gi'oote menigte, zonder antwoord zou blijven, verbiedt hij de Toekomst en andere liberale gazetten te lezen Eh wel, dat is nog de sterkste papentoer van al, en wij kunnen hem niet beter vergelijken dan aan dea deugenietstoer van alle lafhertige laste raars die in 't duikertje en op een eeuwig zwijgen met hunne vergiftige tong in 't oor van eenieder kwaad en laster gaan blazen tegen hunnen even naasten, zonder den moed te hebben van 't ant woord der gelasterde personen in 't openbaar te onderstaan! En na dien oolijken papentoer, mag men de ladder optrekken. De gemeente Ghelu velt was Maandag in feest. Drij muziekgenootschappen hebben aldaar de vreemde bezoekers der gemeente een aangenamen namiddag laten doorbrengen. De Fanfaren van Wervick, de Harmonie van Becelaere en de Fanfaren van Yperen: de Witte Klakkenhebben beurtelings van hunne beste stukken laten hooren. M. Jules de Laveleye heeft met veel welgevallen zijne genoodigden weten te ontvangen en de muziekmaatschappijen, begiftigd elk met eene overschoone medailje, als aandenken, zijn opge togen naar huis terug gekeerd. LAATSTE TIJDINGEN. I.IPEREN, 50 September. GHANEN ENZ. verkoehfte kwantiteit. middenprijs p. lOOkilw. Tarwe 61,400 28-00 Rogge 12,100 21 -50 Haver 5,000 21-50 000 00-00 Boontjes 900 25-50 Aardappelen 1,200 8-75 385-00 POPERINGHE, 29 Sept. middenprijs. Tarwe, per hektoliler, fr. 21-18 Rogge, i> 15-00 Haver, 11 Aardappelen, de 100 kilos. 11 Boter de kilo. 5-90 Hoppe de 50 kilogr. fr. 150 a 160 'FE LANGEMARCK. VAN AAA DE LANDiMVUWERS.

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 3