POPERINGHE. Stadsnieuws. Briefwisseling der Toekomst. De rechtc-kanl zou dusgcjheel kunnen ontwaasd worden, binst men in den lin ker karU genoeg water zou kisnnen laten tot de noodwendigheden van de stad gedurend geheel den tijd der kuisching. Dit werk geëindigd zijnde, men zou de richting van het bovenste en helonderste gedeelte van den dam veranderen op die wijze dal de waters der betaen inden rechter kom zouden Ioopen, ofl men zou alsdan de zuivering van den linkeren kom van de vijver kunnen aanvangen. Gedurend dien lijd ware de stad genoegzaam van water voorzien en het werk zou kunnen, zonder de minste hinderpaal voortgezet worden. Bemerkan wij nog dat, aange zien de werken gedurend den winter kunne» terricht worden, men alsdan de ovei'Stroomingen van Meessen nog kan benuttigen tol het spijzen van den kas- teelgracht. Wij beschouwen dit laatste middel als hel min kostelijkste en dat lot dezelfde Uitkomsten moet geleiden. Dit daargesteld, er valt ons nog aan te duiden wat werken men te verrichten heeft om de waters tol bij de stadspoorten te leiden. Hel vertrekpunt is, zooals wij zeggen, Zillebeek-vijver. Daar zou men moeten een groolen filter bouwen, ver deeld van binnen in verschillige afdee- üngen met coak gevuld van dien filter af zou men een groolen aqueduc moeten metsen, die van daar lot aan de stad 'l600 meters lengde zcru hebben. De filter zou derwijze gemaakt zijn dat de waters van dan vijver eerst door den filter zouden moeten vloeien voor aleer zij den aqueduc zouden bereiken. Indien, door onvoorziene oorzaak, men een deel va<ri het \gater van den vijver ijioest aflaten, men zou, bij middel van duikers, het water in de beek die thans den kasteelgrachl spijst kunnen laten loopen. Zooals wij het hooger gezegd hebben, men zou ten allen tijde in de filters kunnen dringen, zonder daarom de spijzing te onderbreken, alzoo zou men altijd dezekye kunnen schoonmaken naarmate zij vervuild zouden worden. De waterloop, die op geheel zijne lengde overwelfd zou zijn, zou op het zelfde waterpas als de sluisdeur gebouwd worden en op bijna geheel zijnen loop liorizontaallijk gelegd. Dus de sluisdeur bevindt zich omtrent 5 meiers hooger dan den grond der Groote Markt voor den Ilalletoren daaruit volgt dat bet water uit den aqueduc omtrent op de zelfde hoogte zich boven de kalsyde der Markt zou bevinden. Eindelijk zou de aqueduc uitkomen bij den kleinen weg van de buitenwandeling der Meenenpoort naar den voetweg leidende naar Zillë- beek-vijver. Daar, zou insgelilks de wa terleiding geschikt zijn opdat men deze altijd zou kunnen kuisehen of er noodige herstellingen aan zouden te verrichten zijn men zou er een tweede filter kun nen plaatsen die het water van h,et medegespoelde zand zoude zuiveren. Van dit punt zou eindelijk de moerbuip van m. 0-50 opening gelegd worden, beschikt om de versch-illige deelen der stad te spfzen. Aan deze moerbuis zouden er zich andere buizen komen verbinden van m. 0-20, m. 0-15, m. 0-10 en m. 0-08 openingDeze buizen in bun geheel zouden een net uilmaken geschikt volgens de ligging der straten, in dier roegc, dat men voor elk bijzonder huis er eenen pompda&m zou kunnen aan passen. Buiten dit, op verschillige plaat sen van den doortocht zou men de publieke pompen nog te spijzen hebben, wiers getal tot 70 beloopt. Dan nog zouden er buizen beslaan om in geval van brand, de spuiten aan te vullen. Ziedaar, in 't kort, de uitleg van het nieuw waterstelsel waarmede onze Ge meente-Raad zich tbans bezig houdt de mefiedeelingen die wij gegeven hebben zijn genomen uit verschillige schriften en verslagen die hel Gemeente-bestuur heeft laten drukken en rondgeven. Het is uit hoofde der aangelegenheid dezer kwestie, voor wat de algemeene gezond heid betreft, alsook in het belang der geldkwestie, dat wij geloofd hebben nut tig te zijn met deze korte uitlegging te geven. M. Lambert, die het 2e Regiment Gidsen kommandeerde, komt, na eene eervolle en welvervulde loopbaan, onze stad te verlaten om in het burgerleven te treden. Zijne vastberadenheid, zijne bedrij vigheid en zijnen wilskracht had hem door den Koning aangeduid lot het vor men van dit nieuw regement,' dat men als een model regement mag aanstippen. Geene lieve kinders hebbende en altijd even rechtveerdig, had hij de eerbied en de vriendschap van iedereen die hem omringde welen te winnen. De nieuwmare van zijn verlrek viel pijnlijk voor geheel het regement, waar van hij de echte vader was. Veor zijn vertrek hebben al de offi cieren hem een afscheids-banket aange boden. Deze bijeenkomst niettegenstaande alles wat men aanwendde om vrolijk te rpaken droeg den stempel der neerslach tigheid die men onmogelijk kon wegne men. Ëeredronken op den verleden roem en op hel toekomende geluk ontbraken niet. Het muziek des regements, onder het bestier van M. Edouard Simar, heeft zich geheel den duur van het feest laten hooren. Deze die aan hetzelve deel ge nomen hebben zullen zich het altijd mei fierheid herinneren. Toen Zaterdag, ten II ure des mor gens, kolonel Lambert, in burgerkleedij zich naar de statie begaf, zag hij op de statieplaats geheel zijn regement in groale tenue, muziek voorop en ontrolde vaan del, aldaar gekomen om hem een laatste vaarwel te zeggen. Deze onverwachte belooging was voor dien beminden kom- mandant eene zoete verrassing. Het re- gemest in slagord geschaard werd door hem in oogsehouw genomen onder de levendigste kreten die uit alle rangen steegen van Leve de Kolonel Dit oogenblik moest voor hem. wij zijn er van overtuigd, een den gelukkigste van zijn leven zijn. Tol in de ziel bewogen en met de tranen in de oogen bedankte hij erkentelijk zijne oude wapenmakkers. De trein wachtte, hij groette het vaan del, liet een laatste vaarwelblik op zijn regement vallen en een laatste afscheids kreet steeg uil alle borsten hij stapte in den trein en een scherp gefluit gaf te kennen dat de betreurde overste ver trokken was De borgerij in overgroole menigte woonde deze plechtige scheiding bij, even aangedaan en opgetogen als de mi litairen, omdat zijne betrekkingen met dien hoofdofficier altijd vriendelijk en aangenaam geweest waren. Iedereen zegde dat het aandenken van zulk een afscheid voor dezen uitgelezen man de schoonste belooning moet zijn waarop een bevelvoerder kan aanspraak maken; ook wij zijn overtuigd dat hij in zijn ruslleven allijd met geluk dezen dag zich zal herinneren. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Yperen, den 7" October 1876. Schoolpcuniug.-Vorige lijsten, Prijs van een kader, Opbrengst der Tombola, Verkochte voorwerpen, Eene jonge en schoone Hollandaise, Een belg, haar bewonderaar, Tafel der 8 zotten, Lichting der bussen in de maand Café de Courtrai, Gouden Arend, Schaapstal, Witte Klakken, De Sultan, Citadelle, St-Sebastiaan Klein IJperen, Zalm, Salon, Armes de France, Mesure, Zilver Hoofd, Parnassus-Hof, Boerenhol, Spore, De Vrange, Taverne Anglaise, fr. 5,700-17 25-00 2087-70 257-27 5-00 5-00 2-53 september: 1-41 15-50 0-85 15-80 28-40 11-60 29-SO 5-65 52-77 0-60 5-80 5-70 3-20 1-83 5-50 2-04 12-85 1-80 Totaal fr. 0,517-15 Koormaatscliappij. - Deze zang- maatscheppij bfgint reeds deze maand bare reeks winterfeesten, met op Woensdag, 25" October, ten 8 ure 's avonds, een Soirée-Tabagie te geven. Wij twijfelen nu t of bet g ooi lokaal van den Gouden Arend, alwaar hd feest plaats heeft, zal te klein zijn; want zulke feestjes zijn den eere leden alftjd zeer aangenaam geweest. Volgens men ons stellig verzekert, is deze maatschappij reeds aan het welk tot het ingang st> ken van een schitterende muziekaal feest ten piofijtc van den arme onzer stad. Examen. - M. Arthur Dehem, onzer stad, die zich in ons communaal collegie, zoowel onderscheidde in zijn laatste jaren studie zijns middelbaar onderwijs, komt een aanmerkelijk sukces te bekomen op de 55 kampers werd hij den tweeden aangenomen in de school der Bur gerlijke Genie, afdeeling der Ingenieurs, te Gent. V Burgerwacht van Yperen. 46* ver jaardag der Nationale onafhankelijkheid. - Cijbel- schieting. - Maandag 2 October 1870. 1. Ilof, Alp. 5 kogels 24 punten 2. Dumon, A. 5 22 5. Lesaffre, A. 5 21 I' 4. Vandermarliere, L. 5 18 5. Swekels, E. 5 17 6. Candaele, J. 5 15 7. Renier, H. 4 10 a 8. Tyberghein, J. 4 10 9. Maillard, G. 4 9 10. Deweerdt, C. 4 7 Schoonste lood. 1. Dumon, G. 2. Lebbe, C. 5. Poot, H. Tombola tusschen de kampers die geen prijs geschoten hebben. 1Allaar, J. 2. Wilde,Polidore. 5. Decoene, ff. 4. Lombaert, Ch. 5. Salomé, Ed. 6. Hollevoet, E. 7. My Ie, L. 8. Domicrnt, Ch. 9. De*arver,A. 10. AngiitisAlp. 11. Beele, II. van den 29 September tot den 0 October 1870. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 5) Q Vrouwelijk 5) Debruyne, Franciscus, werkman <n Michiel, Maria, kanlenwerkster. Lebon, Julianus, dag- looner en PottelMaria, kan ten werkster. Claereboudt, Franciscus, koetsier en Bayrns, Slephania, dienstmeid. Roffiaen, Alphonsus, reizer voor den koophandel en Seys, Amelia, zonder beroep. Aerls, Constantia, 59 jaren, kleermaakster, echtgenoole van Eélix Rosoor, Dixmudestraat. Sinaeve, Leocadia07 jaren, zonder beroep, echtgenoole van Joannes Den Turck, S'-Jacobs nevens Ypre. Den 6 October 1876. BEKENDMAKING. Ten gevolge der plechlige Neuvaineis sint- Antonius zwijntje, met zijne hervarene neus, gaan zoeken in M. Berten's weide en nog elders, al waar zekere vermaarde tuiters dreksmij Iers orgelpissers en weggevluchte broertjes onlangs gepasseerd zijn. 'T beesje is door den klerikalen geur onpasselijk geworden en diensvolgens heeft het Juiltjes welklinkende tong, verpletterende pen en onwederleggelijk boekje niet gevonden. Men begint te vreezen voor een ongeluk. T KOELEGIE. Over eanige weken, ter gelegenheid van 't ma ken van eenen nieuwen koppel bakker-laurcasjes in de Leffingsche jesuitenlecr, sprak Jan's vuilblad met zulk een ongerijmde opgeblazenheid van Vin- centius kolbgie van Yper, dat de Toekomst het aanzag als eene bedekten aanval tegen 't kollegie waar J' Cnapelynck de doorluchtige principaal van is. Zij gaf alsdan onbetwisbare bewijzen der ii zonderlinge geleerdheid welke de jongelingen bekomen op de kleine Markt te Poperinghe, en n waarmede zij overal mogen boffen als zij zich, in de universiteiten of in 't burgerlijk leven, met studenten uit andere kollegien bevinden.» 'T is dus met de allergrootste voldoening dat wij op 15 September een merkweerdig artikeltje gelezen hebben, welk een oud student van 't kollegie geschreven heeft.,., uit dank baarheid Dit meesterlijk schrift heeft op ons een diepen indruk gemaakt, omdat hel triomfantlijk onze bisschoppelijke school tegen de scheeve inblazin gen van 't Ypersch blad is komen vreken en alzoo de gunstige beoordeeling der Toekomst be krachtigen. De onderteekening van 't artikeltje bewijst dat de schrijver reeds een oud gedaagde man is, en deze omstandigheid is ongetwijfeld van aard om aan zijne woorden nog meer gezag te geven. Nochtans, uil vrees de schrijvelaars van Vincen- tius, geholpen door eene soort van oolijke geuzen zouden kunnen denken dat hij mis schien van ouderdom kindsch geworden is, ver klaart de oud student openlijk dat hij een kloek en goed onderwijs ontvangen heeft, en ii zelve over zijne eigene geleerdheid zeer vol- daan is. Daaropvalt niets meer antwoorden Nu, djit wij het eens zijn met zoo eenen ge_ leerden ouden man, is hel waarlijk spijtig dm hij ons de eer niet wil doen van de Toekomst te lezpn. Maar hij verschoont zich met te zegg(.n dat hij te vuil is om te lezen Wij moeten bekennen dal die reden beslissend en onwederlegbaar is. Inderdaad 't spreekwoord zegt dal er over smaak en kleuren niet te Uvisten valt. Daarom begrijpen wij dat ons welgeleerde ouderling eertijds veel smaak en vermaak vond in de zedige kluchljes van wijlen 'tjaar 30 en nog wekelijks zijne gezuiverde goesl kan voldoen in de onbevlekte koddetjes van Jan's beden- daagsche vuilbladjos. Boven menigvuldige scherpe vertellingsjes op 't bijzonder leven der libéralen vindt bij hier en daar, ren bijlende geeselingjè op den rog van den koning, een loomsche storm vlaagje op de wetten en inrichtingen vanBelgieen bovenal veel gezegende lofspraken op de maag- delijke kerkrzeden van de E.E. heeren Vanliere Duchesne, Membode of Pierlrfin. Een grijsaard die zijne maag aan zulke gepeperde papen-pilletjes gewoon heeft gemaakt, kan natuurlijk zijnen bon- ger niet meer stillen met de smaaklooze artikeltjes der Toekomst en aangezien hij zich behaagt in 't gezelschap van die zuivere dienaars des heeren» zoo kan hij onmogelijk de vuile gazette niet meer lezen, die van al dal volkje niet anders dan met walg en afkeer, weet te spreken Ja, wij begrijpen zoowel den gei afmeerden smaak van den hooggeleerden schrijver, dat om hem aangenaam te zijn, wij zijne bijzondere aan dacht willen trekken op de allerfijnste peper- bolletjes, welke Mgr Faicls Pair ie en Mor Bracks Tien public die snijd trachten den lekkeren smaak hunner godsdienstige lezers te vleijen - over cenige dagen gemaakt hebben met de faam en eerbaarheid van zestien (16) werk mansmeisjes van Gent. Ongetwijfeld zal ons oud student daarmede ecu kermis-muallijdje houden Hij heeft de Toekomst niet gelezen, maar ook is het tegen haar niet dat hij schrijft '['is legen eenen handvol liberalen die praten gelijk heer Gibbens ezel, maar die ook noch fraosch noch vlaamsch schrijven kunnen, omdat zij niet langer naar school gegaan zijn of, niet zoo wel dan hij, hunne lessen verstaan hebben. Dat is ten minsten eene ronde handelwijze waarover wij ons zooveel te meer verheugan, dat zij ganscb verschilt met de gene die veel gebruikt is dooi de rechtstaande leden der jesuitekerk, sedert dat Z. li. Pius IX zelve verklaard heeft dat hij menigvuldige horken en gazelten gezegend of vervloekt heeft, welke hij nooit gelezen had Nu ter zaak Zondag zullen wij de voortreffe lijkheid van 't kollegie, waar J» Cnapelynck de doorluchtige principaal van is, zonneklaar doen uitschijneu niet alleen boven de Vicentius van Yperen, maar boven al de atheneums van 't land! Indien wij er in gelukken, verhopen wij dal de oud geleerde student in 't vervolg zal toestemmen de Toekomst, in plaats |van grooten Jan's vuil- hladjes, te lezen 1 ware misschien eene groote eer voor hem. BOESINGHE. De correspondent uit Boesinghe zal het ons vergeven dat wij zijne mededeeling niet over nemen; maar de voornaamste persoonaadje die ee in voortkomt heeft het verlangen uitgedrukt dat men hem, buiten zijnen wete, niet meer zou op het tapijt brengen, daar bij zeer gerust is in wat zijne politieke vijanden tegen hem zouden kunnen in liet werk leggen. Die weldoet hoeft niets te vreezen. WERVIK. De stad Wervick, die meer dan 7000 inwoners bezit, heeft slechts eene school, gedirigeerd door eenen priester en eenige broederken,. Deze pries- tei is thans onderpastor te Anseghetn genoemd. Zijne benoeming zoude het Gemeente-Bestuur en Jan van Leffinghe in oneenigheid kunnen brengen want deze laatste wil hem vervangen door eenen anderen priester, eenen zekeren Pollet, terwijl het Gemeente-Bestuur van gedachte is als hoofd onderwijzer te nemen den rapslen en slimsten der hulponderwijzers, broeder Nicodemus. Diesaangaande heeft men de volgende samen spraak tusschen de broederkens gehoord Broeder Nicodemus. Eh we), broeders hebt gij reeds het nieuws vernomen Al de broeders te samen. Welk nieuws, broeder Ni»odenius Broeder Nicodemus. Dat er kwestie is van mij Direkteur der Gemeenteschool te noemen. Broeder Jephtè. - Dat ware een'goé affaire; wij zouden alsdan niet meer met de neus geleid zijn; zelfs zoude onze jaarwedde kunnen vermeer deren, want als inen eenen abbé voor direkteur neemt, dat komt nog al kostelijk voor de stad de abbeljes pakken geern een lekker dineetje en een glasjc goeên wijn, zij moeten dus wel betaald zijn; terwijl wij ons konlenteeren met eenen hutsepot en een glas bier immers, als men het niet lang heeft, kan men het niet lanp laten hangen. Ja, ik zeg het u rond uit, hadden eenige goê burgers dikwijls geene compassie met mij, mijne maag zou in mijnen buik zinken. Broeder Henoch. Hetgeen gij komt te zeg gen, is heel waar. Doch, als ik er wel aan peis,

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 2