Gazelle van 'l arrondissement IJ peren. Hetgeen de geestelijken willen. Liefdadigheid. INr 760. 15e Jaar. Zondag: 15» October 1876. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Yerschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen Politieke berichten. AANKONDIGINGEN RECLAMED: ABONNEMENT: Een dekreet in den fransche Journal officiel roept den Senaat en de Kamer der Gedeputeerden bijeen, in buitenge wonen zittijd, op 30 oclober. Thiers werd maandag te Marseilles met groole geestdrift door de bevolking ont vangen bij zijne aankomst stonden twintig duizend menschen hem in de straten op te wachten. Men moet echter getroffen geweest zijn door zijn vermoeid voorkomen. De opening van hel katholijk congres te Bolonje (Italië), heeft aanleiding ge geven tol vijandige beloogingen van wege de bevolking. Deze beloogingen zieh hernieuwd heb bende, beeft de overheid, om ernstige wanorders te voorkomen, de ontbinding van het congres bevolen. De klerikale dweepers zijn overal van bet volk zoo gaarne gezien. Het voorstel en de voorwaarden voor ccnen wapenstilstand zijn nog door Tur kije niet aanveerd geworden. In den ministerraad te Constanlinopel gehouden, beeft er zich vooreerst eene hevige oppositie voorgedaan tegen de gedachte van eencn wapenstilstand de Raad beeft eindelijk erkend dat een wapenstilstand van zes weken te kort was en erge gevaren voor Turkije aan bood. Bijgevolg heeft de ministerraad beslist, dat hij zou toestemmen in eencn wapenstilstand van 3 of zes maanden, welke hel drijdubbel voordeel zou ople veren 4° aan Turkije in tusschenlijd den noodigen lijd te geven om het opge hitst fanatisme der musuimannen te bedaren 2° het niet bloot te stellen de vijandelijkheden te hernemen op hel oogenblik dal hel jaargetijde de oorlogs- operatiën moeilijk maakt3° dal een langcren lijd de overeenkomst nopens de vredesvoorwaarden en de algemeen in te voeren hervormingen in hel keizerrijk zou vergemakkelijken. Die beslissing zal heden aan de mo gendheden bekend worden gemaakt en men is van gevoelen dat zij in de ziens wijze van Turkije zullen dcelen. Eenc depeche uil Belgrade meldt dat de ministerraad beslist heeft eenen regel- matigen wapenstilstand te aanveerden zoodra de konsuls der mogendheden het voorstellen. Van eenen anderen kant wordt uil Wecnen getelcgrafijeert dat de groote mogendheden het sluiten van eenen wa penstilstand van 6 maanden, als ver worpen aanzien. De servische diploma tieke agent M. Zukitcli heeft verklaard dal het onmogelijk is een wapenstilstand van 6 maanden te aanveerden. En alzoo zijn wij alle dagen verplicht nu dit dan dal te schrijven, zonder dat de zaken een stap vooruitgaan. Zoolang de mogendheden zei ven hunne voorwaarden niet zullen stellenen zeggen niet dit of dat is voordeelig voor beide oorlogsvoerende partijen zullen deze laat ste niet overeenkomen. Hel burgerlijk onderwijs, zelfs wan neer het nog geclericaliseerd ware, zou nog een slecht onderwijs zijn, in d'oogen der geestelijkheid. Wal ze willen, 't is dat geheel het onderwijs hun loebehoore, het onder zijne leiding en onder zijne bewaking geschiede, maar door hem en de zijne. Alle ander onderwijs, als het niet ver doemd isdan is Uet toeh geplekt van d'erfzonde, die in hunne oogen altijd zal beletten goede vruchten voort te brengen. Ziedaar waarom. De jesuilen, binst dat zij de burgerscholen met hunne schepsels vollen en zij de scholen van den Slaat en der gemeente clericaliseeren door alle middels in hunne macht, laten zij niet diezelfde scholen op een slechten naam te brengen en nevens dezelve scho len die de hunne zijn te bouwen. Op deze wijze zijn zij zeker dat cate chismus en gewijde geschiedenis den grondslag van het onderwijs zullen uit maken. De liberale pers heeft heviglijk uitge vallen legen het Gouvernement voor het onlangs vormen van het personeel der Normaalschool van Bergen. Het stedelijk bestuur dezer stad heeft zelfs opmerkingen over dit aan den Mi nister gestuurd. Maar op al deze afkeuringen heeft men geantwoord, dat M. Delcour, toen hij een geestelijke aan hel hoofd der nieuwe school plaatste en beproefde clericale professors benoemde, maar het voorbeeld van zijne voorgangers de liberalen ge volgd heeft. En het feit is echt. De liberalen han delden toen gelijk het clericaa! gouver nement thans handelt. Daaruit vloeit datbij zeldzame uit zonderingen na, liet onderwijzend per soneel der normaalscholen van den Staal, altijd genomen waren uil de lieve en beminde vrienden der geestelijkheid. Eh wel, dit nog is niet genoeg voor de geestelijkheid, en de normalisten van den Staat staan daarom niet beter in de gratie van den Bisschop. Niettegenstaande hunne geestelijke be stuurders en hunne zuiver clericale pro fessors, zijn de gouvernements normaal scholen niet wat de geestelijkheid zou willen dal zij zijn. Het is met de grootste moeite der we reld dat de pastors en kapellaans in de gemeente-scholen aanveerden de onder wijzers die uit de Staats-Nörmaalscholen komen, en bij de eerste gelegenheid, in dien het in hunne macht is, zullen zij niet laten hun te vervangen met onder wijzers die uit de bisschoppelijke kollegien komen. Zij doen zelfs nog meer. Men las onlangs in de nieuwsbladen uit Vlaanderen, dat er bisschoppen zijn, die, niet te vrede met hunne normalisten op te dringen in de prijskampen waar de clericalen de meerderheid hebben, 't is te zeggen bijna overal, zoo verre gaan, zich het recht Ine te eigenen di- plooms van bekwaamheid af te leveren aan candidalen-professors en er te doen afleveren door hunne afgeveerdigden. Dank aan de welwillende toegevendheid van hel clericaal gouvernement, die de door de wet vereischte toelating niet wei gert aan de beschermelingen van zijne heeren ende meesters, de dragers dezer diplooms kunnen zoo gemakkelijk eene plaats vinden als deze die uil de normaal scholen van den Staat komen. In tegenwoordigheid van dit gevaar, moet men bekennen dat er maar één middel meer beslaat om hel wereldlijk onderwijs te redden. Dit middel is hel oprichten door de liberalen van nieuwe scholen overal waar hel clericalism gelokt heeft zich meester te maken der Staats- of gemeente scholen, of dezelve af te schaffen. Buiten dien middel is er geene zalig heid meer. a. b. De zure winter staal vóór de deur De levensmiddelen zijn buiten prijs, en van dag lot dag verminderen de dag huren van den werkman. Hoe menige nederige hut, op wier dorpel de honger, de armoede, de ellen de, als zoo vele spoken reeds grijnzen En toch is er altijd geld voor den paus. Slechts eene week is het geleden dat kardinaal de Bonnechose, aartsbisschop van Bouaan, nogmaals 84.000 franks (ik zeg vier en tachtig duizend franks) in de altijd gapende en grondelooze kas van den heiligen vader gestort heeft. Langs alle kanten worden prachtige kloosters opgericht. Nauwelijks komen eenige zoogenaamde arme kloosterlingen eene stad bewonen, of ziel, van deur tot deur gaan zij schooien, en in min dan een paar jaren hebben zij paleizen en kerken gebouwd. Terwijl de werkman zwoegt en zweet om zijne vrouw en kinderen den kost te winnen, prevelen die kloosterlingen hier en daar wal gebeden, en verders dienen zij lot niets. Wanneer men hunne kloos- lers binnentreedt, vindt men ten allen kanle offerblokken slaan Hier vraagt men carilalen voor een nieuw beeld van den heiligen Antonius, daar is het voor O.-L.-V. van Saletle, daar ginder voor Lourdes, of voor eenen nieuwen aulaar, of voor eenen preekstoel, enz., enz. Denkt gij, geachte lezers, dal de lief dadigheid beslaat in het aanmoedigen van deze schooierij P Denkt gij dat er verdiensten aan vast zijn Met de hand op liet geweien moet gij bekennen dat het geld tot betere almoesen dient ge bruikt te worden. Onze Heer vraagt naar geene prachtige tempels hij heeft het voorbeeld der oot moedigheid gegeven hij is onder ons gekomen arm en nederig. Hij vroeg naar geene Sint-Pieterspenningen om in weel de en pracht te leven. Neen, maar hij zei Bemint elkander, spijst de hon- gerigen, laaft de dorstigen, kleedt de naakten. Een glas water gegeven in den naam van God zal honderdvoudig beloond worden. In de sermoenen die wij hedendaags hooren, worden menigvuldige zoogezegde liefdadige werken aangemoedigd. Vele van die werken worden in den vreemde uitgevoerd, men weet niet hoe. Men vraagt geld voor de missionarissen, men bedelt voor China, men sleekt de hand uit voor Bethleërn. men draagt geld naar Rome, en al die milde herten van men schep., die altijd maar geven, bekomme ren zich weinig of niet met de kwestie van te welen wat men met hun geld doet. Hel is genoeg dat het een priester zij die hel vraagt, men geeft maar helder op. Dit is een slecht gebruik maken van fortuin. Wij herhalen het, gij die rijk zijt, hebt eenc groole verantwoordelijk heid. Gij zijl niet meesier van uwe for tuin Uw geweten gebiedt u die fortuin goed te gebruiken. Denkt dan eerst en vooral aan de noodlijdenden van uwe stad, van uw land. Weesl liefdadig, maar dat uwe liefdadigheid verstandig zij. Wanneer men bij u komt schooien voor den paus, legt de hand op uw ge weten en ondervraagt hel, en gij zult weigeren te geven. Nog zult gij weigeren wanneer men bedelt voor vreemde stre ken, ten ware gij de overtuiging haddet dat uw geld werkelijk bestemd is om goede werken te doen. En wanneer een arme duts, een blinde, een gebrekkelijk mensch, eene arme moeder, eene weeswanneer uwen evennaaste die lijdt, u de hand toereikt en u om eene aalmoes smeekt, onder vraagt uw hart en gij zult geven. En gij zult gevoelen dat de ware lief dadigheid u gelukkig zal maken, en gij zult tranen van aandoening storten, wan neer gij zult kunnen beseffen het goed dat gij gedaan hebt. B. DE STRAAL. Rureel(>ixnuiriestraat. :ïft. 10 c eit II e in e ii <len rcgel. '25 centiemen «leu rcgel. Brieven en pakken moeien vrachtvrij toegezonden worden. fe. 1-00 's jaai's voor de stad, fr. 4-50 voor geiicel llclglc. Bnilenlandsche verzendingen,'l port daarboven. 10 centiemen het uiimuier. Men schrijft in op al de poslbnreelen. DE TOEKOMST IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-Hazenrouck. 6-40. - 12-07. - 5-57. - 6 50 Poperinghe. 9-07. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-34. - 9-46.- H-15. - 2-33. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Ooslcnde. 7-18. - 12-06. - 6-20.

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 1