POPEÏ». Kleine beekjes, groote stroomen! Pastoors kiezers. Ylaanderen is niet verloren. Militie. Stadsnieuws. weet of wij dit waardig zijn Laat ons echter niet wanhopen. God heeft de natiën geneesbaar gemaakt, en niette genstaande zijne miseriën, bevat Belgie nog meer rechtvaardige zielen dan er eertijds noodig zouden geweest zijn om den wraakarm af te wenden van de schuldige steden die gij kent. Als men hier niet mag en moet zeggen dat Mgr. Namèche den burgeroorlog aan predikt verstaau wij er niets meer van. En dat leert men in de catbolieke Hooge- school van Leuven! Welnu, wij hooren gaarn die rondborstige taalop die ma nier welen wij ten minste waaraan wij ons houden moeten, en kunnen wij ons tot de verdediging gereed maken. (Stad Gent). Lang voor dat de economisten deze waarheid ontdekt hebben dat kleine winsten dikwijls herhaald groote profijten opleveren, hebben de klerikalen dit sijsteem toegepast bij middel van kleine belastingen die zij uil de beurs der gelo vigen lichten. Ziehier eene leerrijke statistiek die zeer goed aantoont wal men kan uitvoe ren door de aanhoudendheid en den geest van samenwerking. Het werk der voortplanting des geloofs, van welke elk lid maar eene halve kluit per week inlegt, 't zij 2-60 per jaar, heeft gedurende 1876 de som van fr. 5,797,463-70 c. opgebracht. De ont vangsten van het voorgaande jaar hadden maar tot fr. 5,485,515 beloopen, dus eene vermeerdering van fr. 311,948. In die som hebben bijgedragen Bij deze cijlïers moet men nog de op brengst voegen der heilige Kindschheid en der kleine Chineeskens, van den sint- Pieterspenning en de Nieuwjaarsgiften, van werk der scholen, 't oud papier, der goede drukpers, van de arme kerken. Zoo dit al te samen gevoegd werd zou men eene ontzaggelijke som bereiken, die zou wijzen over welke groote finan- cieele macht de kerk beschikt door hare omhalingen en inschrijvingen. De koning der Belgen vraagt maar eene kleine gift aan dezen voor wie één frank niets of bijna niets is, om Afrika voor de beschaving te openen en den eerloozen slavenhandelen af te schaffen. Men zal hem dien bevrijdings penning met weigeren, die gevoegd bij de rijke giften zijner hooge initiatief, - misschien aan de XIXe eeuw zal toelaten, nevens de schoonste en grootste ontdek kingen, de verovering voor de beschaving van geheel Afrika aan te leekenen. Het is ongelooflijk hoevele pastoors er zich kiezers doen maken, door alle soor ten van valsche opgaven. In het arrondissement Neufchateau, waren er maar 13 pastoors het verleden jaar kiezer, heden zijn er 33 ingeschreven. In het arrondissement Marche, waren er 20 er zijn er nu 39. 'T is tijd dat men dit eens van bij naziet. Neen, Vlaanderen is voor het libera- lismus niet verloren. Alwie met aandacht den polilicken toestand beschouwt, moet overtuigd zijn dat ons Vlaanderen eer lang tot onze denkwijze zal veroverd worden. Nergens is de slrijd tegen de vrije ge dachte hardnekkiger dan hier; nergens hebben de liberalen, om hun politiek ge loof, meer te lijden dan in Vlaanderen. Alwie van libéralism verdacht wordt, niet alleen op den buiten, maar zelfs in de steden, wordt door de zwarte man nen in zijne stoffelijke en zedelijke be langen vervolgd, en men moet waarlijk moed hebben, op vele plaatsen, om zich liberaal te durven noemen; want de vlaamsche geestelijkheid bewerkt onme- doogend den ondergang dergenen die voor haar niet willen kruipen. En, niettegenstaande al dit geweld, levert het vlaamsche liberalismus de be wijzen op der grootste levenskracht. W ij hadden reeds vrijzinnige scholen te Aalst, te Ninove, te Ronse, ie Den- dermonde. Audenaarde, Lokeren en Brugge, waar de partij der onverdraag zaamheid de bloeiende gemeentescholen komt af te schaffen, hebben niet gewacht het voorbeeld, door de liberalen van Aalst gegeven, te volgen. Nauwelijks zijn de wereldlijke onderwijsgestichten door de slaven der bisschoppen geslacht offerd, of reeds zijn zij door liberale scholen vervangen. Meer nog al de liberale scholen welke wij komen te noemen, verkeeren in den bloeijendsten toestand. Voor degene van Brugge, Audenaerde en Lokeren, sinds slechts eenige dagen geopend, zijn reeds meer leerlingen ingeschrevenidan de ge- wezene gemeente scholen er vóór hare afschaffing telden. Voorwaar, die toestand moet hel hart van eiken vrijzinnigen burger met hoop vervullen. Hij bewijst dat de vlaamsche liberalen hel zekerste wapen hebben aan gevat om den vijand der vrijheid neêr te vellen. '1 is van het vrijzinnig onderwijs alleen dat wij de zegepraal onzer denkwijze te verwachten hebben; 'l is met het toeko mend geslacht op te kweeken in den eer bied voor de vrijheden waarop het staal kundig beslaan van ons land rust, 't is daardoor alleen dat wij oprechte vader landers kunnen aanwerven, mannen die, sterk door hunne overtuiging welke zij in een vrijzinnig onderwijs zullen ge put hebben, het hoofd zullen bieden aan de voorstaanders ecner politiek van on verdraagzaamheid. t>e vlaamsche liberalen hebben dit begrepen; en, niettegenstaande den las ter Welken politieke priesters naar onze scholen werpen, niettegenstaande den dw^ng welken zij op de ouders uitoefen, gi'oeit dagelijks hel getal der leerlingen onzer scholen aan. Die schitterende uitslag zal voorzeker mot weinig bijdragen om den moed onze vrienden optebeuren en hen aantesporen om in hun werk van beschaving te vol harden. Ja, de voorbeelden der sleden welke wij daar zooeven noemden, zal door andere steden en gemeenten gevolgd worden, en als het vrijzinnig onderwijs overal zal ernstig ingericht zijn, dan zal de zegepraal onzer denkwijze zich niet lang laten wachten. r is met de zekerheid dat de vlaam sche liberalen den weg dien zij komen in te slaan, met moed zullen volgen, dat w« onzen medeburgers toeroepen: neen, Vlaanderen is voor 'I liberalism niet ver loren Ziehier eenige inlichtingen over de schikkingen der wel betreffende het stellen van eencn plaatsvervanger, door den militiaan zelve. De liberale Middelbare school van Lokeren is de vcrledene weck geopend. Men weel dal de klerikale meerderheid van den gemeenteraad dier stad de Mid delbare gemeenteschool onlangs afschafte in de hoop dat de school van den bisschop welke bijna verlaten was, door die al- schaffing zoude gewonnen hebben. Edoch de zwarten zijn in hunne hoop te leur gesteld geworden- slechts eenige maan den zijn sinds de afsehafliing der gemeen teschool verloopen; en reeds is eene vrije school uil den grond gerezen en beloopt reeds hel getal barer leerlingeu tot 130. De afgeschafte middelbare school, telde op het einde van haar bestaan, slechts 112 leerlingen, zoo daler thans reeds 18 in de vrije school meer zijn. LYRE OUVRÏÈRE. De Lyre ouvrière, eene in den grond volksgpzinde maatschappij en bijgevolg echt liberaal, komt hare winterfeesten in te huldigen door een en Zang- en Mu ziekavond, die, aan al degenen die er te genwoordig geweest zijn. een oprecht vermaak verschaft heeft. Niets ontbrak, er was voor alle goestingen, zelfs voor de moeielijkste om voldoen er waren koorzangen, romancen, kluchtliederen, stukken op den bandonion, symphonic, enz., enz. Het Journal d'Yprestoen hel een verslag geeft over de concerts in St. Lau rent, zou zeggen dal alles opperbest was; alhoewel deze manier van schrijven zeer gemakkelijk is, wil ik nogtans hem in dezen weg niet volgen, daar de onver dienden lof maar de zotten kan vleien want eene wijze critiek doel altijd goed aan degenen die willen luisteren en be grijpen dat er niets volmaakt is op deze wereld, dat alles kan verbeterd worden, zelfs de decreten van den onfaalbaren paus; 't is daarom dat ik de waarheid zal zeggen, niets anders dan de waarheid. De koorzangen zijn op eene zeer vol doende wijze uitgevoerd geworden, doch samenhang en juistheid ontbraken hier en daar, en de tenors, om zich te laten hooren, gaan soms buiten de palen, bel geen altijd een slecht cffekt maakt. Een koorzang, om goed uitgevoerd te worden, behoeft eene goede directie, het wel inachtnemen der lonen en kleuren in wat piano en forte betreft. De Lyre, met nog wa' studie en volherding, zal tot een Imogen graad van volmaaktheid ge raken. De Romancen gezongen door M. Del- motte, en bijzonderlijk Adieu Lisbonne heeft ons doen kennis maken met eenen goeden zanger, hij heeft eene schoone stem, die, onder eene goede leiding, ge roepen is om later door de kenners be wonderd te worden. De kluchtliederen, voorgedragen door M. Laurie, hebben wel doen lachen zij ne gebaren en zijne manier van kijken begoochelen den aanschouwer; hij be grijpt wal hij zingt cn deelt het gemak kelijk mede, hetgeen voor eenen zanger eene hoofdzaak is. De twee zangers zou den nog meer bijval genieten indien zij zich toelegden om een weinig hunne uit spraak te schaven, dit kan maar goed doen aan hunne reeds wel uitgevoerde zangen. De Bandonion, bespeeld door M. Igodt, met het talent dat iedereen hem kent, heeft de aandacht der talrijke menigte geboeid. Drie of vier stukken werden op dit lief speeltuig uilgevoerd. Dit instru ment, wanneer het goed bespeeld is, ver moeid den aanwezigen niet, integendeel, hoemeer men liet hoore, hoemere men het hooren wil. In het algemeen genomen, de avond is zeer wel afgcloopen en iedereen hoeft zich goddelijk geamuzeerd, lot bewijs de onafgehrokene bravos en de bis waarme de elk siuk en ieder uitoefenaar is ver eerd geworden. Mochten wij, in den loop van den winter, nog eenige van die aangename Concerts bijv on en, hel ware eene gelegenheid voor de burgers en de eerlijke werklieden om met elkaar meer cn meer in betrek te komen, want deze bijeenkomsten smeden banden lusschen kinderen eencr zelfde stad, door liet zoete des vermaaks cn der vrijheid. Eene eervolle melding aan de heeren Soenen en Brunfaut, stedelijke raadsle den, omdat zij door hunne tegenwoor digheid bewezen hebben dal zij den bloei der werkmans- en blirgerssocieleilen ter herte nemen, die de macht der libérale partij uitmaken; deze doenwijze zou meer navolgers moeten vinden, omdat deze veel zou medeheipen om den libe ralen geest bij al deze vcreenjgingen te onderhouden. Het is niet genoeg dal de grooleu der partij zich in hunne gewone vergaderingen zien en over politiek han delen, neen; men moet zich meer in aanrakingstellen met de verschilligokrin gen onzer slad, zonder dit blijven alle andere maatregelen zonder uitwerksels. Niels overtreft de aanmoediging voor de minderen dan de tegenwoordigheid in persoone der groote kopstukken. (Ingezonden.) BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. 1. De bisdommen van Frankrijk fr. 5,902,083 2. Oostenrijk en Dnitschland 413,888 3. Elzas-Lorreinen 198,765 4. België 370,376 5. De Britsche Eilanden 159,513 C. Italië 524,882 7. Nederlanden 100,636 8. Porlugaal 59,725 9. Zwitserland 38,105 10. Griekenland 20,463 11. Spanje 4,328 12. De inwoners van Azia 9,759 13. id. Afrika 31,181 14. id. N.-Amerika it 123,297 15. Znid-Amerika en Oceanië 57,263 (de zweep). v De remplaeant mag geene dertig, en, indien h'j reeds gediend heeft, geene 36 jaar oud zijn, hij moet de iichaamsvereischten bezitten, en be- W1J zen door een getuigschrift door de gemeente overheid afgeleverd, dat hij van goed gedrag is, ongehuwd of weduwenaar zonder kinderen, enz. Er moet eene notarieele akte van de plaats ver vanging worden opgemaakt. Degene, die zelf eenien remplaeant stelt, moet 800 fr. storten, zoo nie t, blijft de militiaan verantwoordelijkheid voor de desertie en afstraffing. De 800 fr. hooren in elk geval aan het gouvernement, die som wordt nie t terug gegeven, noch aan den remplaeant nocjh aan den geremplaceerde. Ypercn, den 21" October 1876. Examcu. - M. Huyghe, geboortig van Poperinghe, koomt zijn laatste examen, tot het bekomen van den graad van Conducte.ur- honoraire der bruggen en wegenvoor de burgerlijke Genie van Gent, met onderscheiding af te leggen. M. Huyghe is oud leerling van het Stads-kollegie. van den 15 tot den 20 October 1876. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 6) Vrouwelijk te zamen, 14. -- Duolaeghe, Carolus, timmerman en Desmareis, Sylvia, kantwerkster. Caenen, Benedictus, bedienden van den ijzerenweg en Lambrecht, Maria, kantwerkster. Quaedvlieg, Henri, 42 jaren, serjant bij het l°reg'. linie, ongehuwd, Esplanade. Tavernier Theresia, 84 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Weninckslraat. VandecasleeleWulbtirga, 74 jaren, zonder beroep, weduwe van Carolus Ravaut, Bollingstraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 2) de 7 jaren: (Vrouwelijk id. 2) Den 15 October 1876. BEKENDMAKING. Gezien de zware onpasselijkheid waarmede de doorluchtige spreker en schrijver Cnapelynd, principaal van Y bisschoppelijk kollegie, overval len is, heeft Civiale de medehulp gevraagd van zijnen geëleklriseerden konfrater Armens-en beenen. Deze heer heeft ook vastgesteld dal de puls van den zieke hevig is, het hoofd geheel en gansch ijdel, en de maag hard en opgezwollen. Het dunkt hem dat hij iets gevoeld heeft in 6® maag, dat gelijkt aan een stuk perkament Zou Juilije misschien, in zijn haastig looped met zijn brieftjes naar 'l huis van den vermaarden Breyne, zijne welklinkende tong, zijne verplet terde pen en zijn onwederleggelijk boekje ioge- zwolgen hebben Men vreest meer en meer voor ren ongeluk- Nog een koppel papentoeren> «81. Arthur Gaimant, oud leerling t}(tn St-Vincentius kollegiekomt zijn examen van apotheker met on derscheid ingaf te leggen.3 Zoo schrijft Jan's vuilblad van 16 september. De godsdienstige sukkelaars, die maar t bis schoppelijk lasterhladje mogen lezen, zullen nu beginnen geloven dal de studenten in St-Vincen tius kollegie aldaar ook voor apotheker studeren- Zou men niet zeggen dat M. Gaimant aan dn lagere korlbroekschool, maar niet aan A'unhf süeit van Gentde geleerdheid verschuldigdIS' die de wet verrischt om apotheker te worden? Waarom dan niet een woord van de Hoogc school gesproken Omdat de korlgebroekte schi ij velaars van Jan- vuilblad, die moeten schooien voor de bisschop

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 2