Een Onderpastoorken. Nog een onderpastor die liefhebber van katoen is. Tentoonstelling van Philadelphia. Stadsnieuws. sleeds de fabel van de slek en den haas Het voorbeeld volgende van de eerste, klemmen zij dagelijks den berg op en vooraleer liet de liberalen gewaarworden zitten zij reeds in den bof aan de beste vruchten te knagen. Loop dan maar, liberalen, bet koolblad is doorvreten.de plant is voor u verloren! Het gansche jaar, door, ziet men de ultramontanen werken; waarom niet ge daan, zooals zij die mannen kennen hun volk, hunne steun ontbreekt hen nooit, en wat meer is, zij verschaffen zich in hunne eigene stad alles wat aan hun noodig is; zoo dient er gehandeld Ie worden Waarom de katholieken niet betaald met hetzelfde geld Waarom altijd slaperig zijn Waar is de reden werkeloos te blijven In den Evangelist Lucas, 10R hoofd stuk, lezen wij: En Jesus zegde tot den schriftge- leerde Een man die van Jerusalem naar Jericho ging, viel in handen van dieven welke hem uitplunderden en, na hem verscheidene wonden te hebben toege- brachtvertrokken zijhem half dood latende liggen. Een priester kwam langs denzelden weg, dewelke hem gezien heb- bende, voorbij ging. Een Leviet die ook langs den zelfden weg gekomen was, zag hem en ging voorbij. Maar een Samaritaan, die op reis was, ging tot dien man, en, hem ziende, was hij door medelijden bewogen. En hem gena- derd zijnde, verbond "hij zijne wonden, goot er olie en wijn op vervolgens zette hij hem op zijn rijdier, leidde hem naar een gasthof en verzorgde hem. En 's an- derendags, gaf hij twee deniers aan den waard en aan wien hij zegdeDraag voor hem zorg, en alles wat gij meer zult uit- geven, zal ik u bij mijne terugkeer weder- geven. Den welken van die drie denkt gij den evenaaste geweest te zijn van dengene die in handen der dieven viel De schriftge- leerde antwoordde Degene die met hem medelijden had. Jesus zegde hem ga en doe hetzelfde. De woorden van den Zaligmaker, zoo als men ziel, zijn duidelijk alle men- schen zijn onze broeders, alle menschen moeien geholpen worden, om het even tol welke godsdienst zij behooren. En het krislendom berust op de getuigenissen der vier Evangelisten die er eenig punl van loochent, is geen krislene. Welnu, wij zullen onder de oogen onzer lezers leggen wat de bisschop van Minorca, eenige dagen geleden, in eenen omzendbrief aan de geloovigen van zijn bisdom heeft geschreven "Wij herniewen en herhalen ons vonnis in hoogste ressort van den banvloek tegen alle ketters van welken aard ook, tegen hunne pupillen of aangenomen kinderen, tegen hunne vaders, moeder, onderwijzers en allen die met hen spijzen. Wij spreken den vollen banvloek uit tegen allen die hen helpen of vriendelijk bejegenen; wij bannen allen en ieder persoon en personen die een hnis durven verhuren aan ketters of aan protestanten -voor scholen of kerken en ieder die geld geeft of leent of een legaat maakt aan deze' personen wij bannen ieder die op voet van vriendschap leeft met zulke ketters en ieder die een woord in hun voordeel durft zeggen of schrijven. De geestelijkheid in mijn bisdom wordt gelast om dit vonnis drie achtereenvolgende dagen onder de Godsdienstoefening af te kondigen en goede zorg te dragen dat al de bepalingen er van letterlijk worden ten uitvoer gelegd. Ziedaar, lezers, hoe de ullramonlaan- sche geestelijkheid de leering van Chris tus verkracht. En, omdat wij, liberalen, die geestelijkheid bevechten noemt men ons goddeloozen ons schildert men als geloofsverzakcrs af, omdat wij er ons tegen verzetten,dat de afschuwelijkheden door Rome aanbevolen, de plaats inne men der leer van broederlijkheid en vrede voor dewelke Jesus zijn bloed heeft ver goten Maar is heigéne de roomsche geeste lijkheid thans predikt, niet gansch het tegenovergestelde van 't krislendom? Maar welk verschil is er tusschen hetgene de bisschop van Minorca zijnen onderhoorigen voorschrijft, en 't gene Mahomet, in den Coran, aan zijne disci pelen beveell? Het verschil beslaat slechts hierin, dal de Mahomelanen de Christenen moeten vermoorden, lerwijl genoemde bisschop slechls spreekt van stoffelijke en zedelijke vervolgingen tegen degenen die zich aan Rome niet willen onderwerpen. 't Is waarschijnlijk om de Godsdienst van Rome en degene van Mahomet ineen te smelten, dat Pius IX thans de politiek van den Sultan voorslaat. Al de Euro- peesche mogendheden zijn het eens om den val te willen van Turkije; de moor- derijen en andere afschuwelijkheden, door de Mohomelauen in Bulgarië en elders gepleegd, hebben eenen kreet van afgrijzen door gansch de wereld doen weerklinken, en den vloek van al de be schaafde volkeren op Turkije getrokken. Eén voorstaander, één vriend nog lelt hel Turksche keizerrijk in Europa, en die man is.... de Paus van Rome. De ultramontanen alleen blijven on gevoelig aan de zedelijke en stoffelijke folteringen der kristenen van Turkije zij alleen blijven eene politiek van zede loosheid en vervolging legen de krislene bevolkingen van Turkije voorslaan. Maar die bevolking hoort lot eene godsdienst toe, welke hel oppergezag van Rome niet erkent Wal scheelt hel Rome dal onschuldig bloed bij stroomen vergoten worde Nog een zedemeester, nog een onfeil bare, die gelast is met de zedeleer te pre diken en die de eerste is om de wetten er van te overtreden, ten minste wordt hij er van belicht, want het hof van beroep van Brussel, Kamer van inbeschuldiging stelling, heeft een onderpastoor van Me- chelen, onder beschuldiging van aansla gen op de eerbaarheid, voor de assisen van Antwerpen verzonden. (Stad Gent). Baas Jan heeft zich kwaad gemaakt op den onderpastor van Moorseele, om dat hij te dikwijlspieperkenduik speelde met Emelielje Men dat het door gansch het dorp gekend was; de man is naar Merckem verzonden geweest voor straffe. (Westvlaming). Zie hier de lijst der personen lol onze westvlaamsche gewesten behoorende welk in de wereldtentoonstelling van Philadelphia belooningcn hebben be komen. MM. Be gerem, Yper, kanten. Carelle-Dobbels, Meulcbeke, don- schérmen. Gebroed5 Devos, Korlryk, weefsels. Gillon-Sleyaert, Kortryk, kanten. Leclercq, Korlryk, vlas. Taulez-Bottelier, Brugge, vlas. Vandamme, Rousselaere, linnen. Vande Zande-Goemaere, Kortryk, kanten. Openbare zitting van 21 October 1876. Voorzitter M. L. Vanheule, Burgmeester; Kortbondigen inhoud Budget van 1877 der lagere en adulten scholen. Budget van 1877; rekeningen van 1875 van de aka- demie van schoone kunsten en der profes- sionnele school. Plan der te trekken straten in het koophandel kwartier. Nederlegging des budgets voor 1877. Geheim comiteit. De zitting wordt geopend ten 5 ure. TegenwoordigMM. L. Vanheule, Burg meester, H. Bossaert en A. Vanden Bogaerde schepenen, ridder A. Hynderick, E. Boucke- naere, ridder G. de Stuers, A. Soenen, T. Gornette, L. VanAlleynes, A. Verschaeve, A. Brunfaut, A. Beaucourt, C. Gravet en J. Vandevyver, raadsleden. Het proces-verbaal der zitting van 7 Octo ber wordt voorgelezen en goedgekeurd. In het begin der zitting en op het voorstel van den raadsheer Beaucourt, de raad be sluit van in het toekomende zijne bijeen komsten te houden de 1° en 3C zaterdagen der maand, ten 5 in plaats van ten 4 ure des namiddags. M. de Voorzitter vangt het dagorde aan en geeft lezing van de voorstellen van bud getvan het gemeente-bestuur voor de lagere en adultenscholen. In zijn verslag stelt M. de Burgmeester vast dat de uitbreiding van het openbaar onderwijs en vooral het lager onderwijs voor onze stad eene jaarlijksche vermeerde ring van uitgaven te weeg brengt, die zich gemakkelijk laten begrijpen door het moeten oprichten van nieuwe scholen en het altijd aangroeien getal der leerlingen. Eertijds was de communale school voor knechtjes de eenigste school der stad en was maar bevolk ten hoogste door 300 leerlingen. Heden is dit getal verdobbeld en nevens deze school zijn er twee andere voor meisjes opgericht waarvan het getal leerlingen ook steeds vermeerdert en waarvan de een geschikt voor de meisjes der werkende klas,kosteloos is, en de andere betaalde voor de dochters der begoede klas. Deze laatste school is verdeeld in twee sectien: de voorbereidende of kinderhof., thans 46 kinderen bevattende, die den ver- eischten ouderdom niet hebben om aange nomen te worden bij de lagere sectie, en de lagere sectie alwaar 92 juffertjes-hun onder wijs ontvangen. De tweede meisjesschool ingericht voor de kinderen die recht hebben op het koste loos onderwijs, is in cl rij sectien verdeeld A) voorbereidende sectie of kinderhof, B) werkschool, en C) lagere sectie. De voorbereidende sectie heeft 56 leer lingen. De heer Voorzitter treedt in eenige bij zonderheden over de inrichting der werk school onmisselijke bijvoeging voor alle lagere school. Dank aan de pogingen des gemeente-be- stuurs, al de misbruiken, voortspruitende uit een overdreven lichamelijk werk, zijn uitgeroeid en het meisje van den werkman, binst dat het het noodige werk aanleert, dat alle huisvrouw noodig heeft te kennen, hem ingeprint door verkleefde en bevoegde mees teressen, eene geleerdheid ontvangt en een onderwijs die gepaard gaan met hunnen maatschappelijken stand. De lagere sectie is bijgewoond door 275 leerlingen,waarvan de grootste meerderheid maar een korten tijd van den dag in de werk school overbrengt. Deze school is open, in den zomer, van 's morgens ten 7 ure tot 's avonds ten 7 ure, want er dient opgemerkt te worden dat de andere leerlingen die een langeren tijd van den dag in de werkschool moeten overbrengen, na het vertrek der jongere kinders, een toevoegsel van onder wijs genieten, zelfs in den winter. M. de Voorzitter stelt insgelijks vast dat de knechtjesschool op eenen goeden en voor- uitstrevenden voet staat, het getal der leer lingen in de gemeente- en adultenschool be loopt ongeveer tot 650. Na het verslag van den staat van het lager onderwijs en de voorstellen van bud get gehoord te hebben, de raad, op voorstel van den heer President, besluit tot de ver zending der stukken tot onderzoek bij de 2e commissie. De raad keurt daarna de rekeningen en het budget van 1877 goed van de akademie der schoone kunsten en der professionnele school. M. de Voorzitter deelt de vergadering der plans mede die te trekken zijn in het Koop handelkwartier buiten de Statiepoort, langs de kalsijde naar Belle, en op zijn voorstel, worden de stukken ter onderzoeking aan de 3° commissie verzonden. Dan legt M. de Burgmeester op het bureel neder het voorstel van stads-budget voor 1877 waarvan de bespreking zal plaats hebben op Dinsdag 31 October, ten 9 ure 's morgens, en den Donderdag 2 November, ten 2 1/2 uur 's namiddags. Geheim comiteit. De raad heeft tot Muziekmeester van het Muziek der Sapeurs-Pompiers benoemd M. J. Wittebroodt, Muziek-professor te Gent. De zitting eindigt ten 6 ure 45 minuten. Nijverheid. PIERLALA TE ADINKERKE. Onz' Pier kwam laatst eens uit zijn graf En huurde alras een peerd; Hij kwam gesneld in vollen draf, Want 't was de moeite weerd. Eenieder was in Adinkerk Voor 's pastoors intree druk aan 't werk. Een feest zei Pierlala, sasa, Een feest zei Pierlala Hij kwam zijn vriend daar te gemoed En drukt hem blij de hand. Wel Karei, fluistert hij hem zod, Hoe gaat het hier in 'tzand 'K heb een verlof, wees toch niet bang, WantPIulo's woonst zie 'k weêr eerlang. Wat nieuws? vroeg Pierlala, sasa, enz. Wel, Pierken, wel mijn oude maat, Kom drinken wij een goel, Terwijl ik u verhaal hoe 't gaat Met al dat nieuw gewoel. Kom, in de Kroon smaakt alles goed, Men is daar liberaal in 't bloed. Bravo zei Pierlala, sasa, enz. De draaier speelt op zijn trompet Daar aan de kerkedeur; Hij blaast hem zoo godvruchtig vel En spreidt een'hcil'gen geur Deu nieuwen pastoor wil hij zien En hem, met eerbied, hulde bien Wel, wel zei Pierlala, sasa, enz. 'K begrijp dat 't u verwondren moet. Een vroegre felle geus, Die plechtig eenen pastoor groet En hem dan zet'nen neus Een masker en gedraaide vest, Schikt aan zijn valscheid opperbest. 'T is waar, zei Pierlala, sasa, enz. Als onder 'l groen de slang zich duikt, Zij loert naar heure prooi. Ziedaar de list dien men gebruikt; Hij staat den man zoo mooi En als 't gemoed een uitvlucht zoekt, De mond die loft wat 't herte vloekt Helaas zei Pierlala, sasa, enz. Wees man en toon ons telken stond Dat gij hebt mannenbloed; Verzoent uw hert inet uwen mond Tot rust van uw gemoed. En drukt uw vijand u geen hand, Hij schenkt u zijnen lof ten pand. Juist zoo, zei Pierlala, sasa, enz. Hoe menig huichlaar ziet gij niet Die '1 hoofd buigt langs de straat Die nooit een mensch in d'oogen ziet En leeft met nijd en haat Hij valt eerst aan den priestersvoet En wenscht hem dan naar d'hellengloed Zoo is 't, zei Pierlala, sasa, enz. Mijn zweep raakt hier hetgeestlijk niet. 'K acht 's herders vreedzaam lol En 'k min hem als, op 't kerkgebied, Hij slechls ons spreekt van God Als broederliefde en kindermin Zijn leer blijft volgens Christus zin.. Ik ook, zei Pierlala, sasa, enz. Maar wat mijn zweep ten bloede slaat, Dal is dal valsch gespuis, Dat zich 'l geweten vlekt door baat En zich ontmaskert l'huis... Nu zijn ze paapdan zijn ze geus, En werk naar goud is hunne leus Klits, klets I zei Pierlala, sasa, Klits, kletszei Pierlala I SPEEIN'E. r- v-rv-s Ypei'en, den 4" November 1870. STADSRAAD. Sc8ioolj>euB»iug.-Vorige lijsten, fr. 6,849-85 Lichting der Lussen in de maand October: Gouden Arend, 16-10 Schaapstal, 7-00 Witte Klakken, 6-00 De Sultan, 23-70 St-Sebastiaan 15-08 Klein IJperen, 4-50 Zalm, 23-79 Salon, 1-54 Armes de France, 2-47 Zilver Hoofd, 7-58 Parnassus-Hof, 2-06 Boerenhol, 8-40 Spore, ö-OO De Vrange, 10-98 Taverne Anglaise, 1-40 Pays-Bas, 10-00 La Lyre Ouvrière, 9-55 VrijeslalenboogschuUersrnaa (schappij ^-50 Café de Courtrai, 0-00 Mesure, 0-00 Citadelle, 18-56 Totaal fr. 7,029-64 N.B. Nog niet geledigd. Er dient opgemerkt te worden dal in de vorige opgave versement annuel d'vn anonyme 50 fr- 5 franks te veel is aangeteekend, zoo dus moet de algemeene total op fr. 6,849-85 gebracht worden.

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 2