Geeft rekening De toestand op den huilen. Onlrupsing. Muilplaag. Stadsnieuws. Dijnsdag. 14 dezer, grijp! de opening der Kamers plaals. De uur nadert op welke liet volk re kening zal vragen aan liet ministerie over zijne daden en inzichten. Het onderzoek door liet liberaal ver bond ingespannen nopens de menig vuldige bedriegerijen aan dewelke de ullramonlanen hunne meerderheid ver schuldigd zijn in de Kamers, is voltrok ken. Niet alleenlijk zal de uilslag van dit onderzoek door den heer Bara op hel voorhoofd der clericale meerderheid als eene eeuwige schande gestempeld wor den, en zal hel vonnis van de ministers door den talenlvollen volksvertegenwoor diger afgelezen worden te midden van het natie-paleis, maar nog zal dc mach tige stem der drukpers liet tol aan den geringsten sterveling verkonden. in clericale ministers? Geeft rekening Waarom zetelt gij 's konings raad. waardig Heeft hel Belgische volk er u toe aanzien Zijl gij daar door den wil der natie, of wel hebt gij door list, logen en bedrog de plaats ingenomen? Geeft rekening Want te lang bukken wij onder de slavernij van Rome. Te lang hebben de buitenpastors als tiran nen hel geweten der dorpelingen onder drukt. Hel is lijd dat eerlijkheid en rechtzinnigheid zich in de plaats stellen van de omkooping, van het bedrog, van den dwang. De liberalen zullen bewijzen dal gij, clericalen, de ware gekozen niet zijt. Heel hel land zal hel welen, en het op tijd en stond Als 't past by appetite ten berde brengen. Weinig te verwonderen is het dat de opening der Kamers dit jaar zoo als ver leden jaar nogmaals zal geschieden zon der troonrede. Inderdaad wal al schoone dingen hebben de clericale ministers verricht sedert zij aan hel bewind geko men zijn? Hunne eigene vrienden klagen putten in de aarde. De hedcndaagsche clericale Maloifs zijn zoodanig overtuigd dat zij daar door den wil des lands niet zetelen, dat zij niet durven roeren.Kleine haarklieverijen, kruiskensdeelingen zon der kop noch sleerl, benoemingen van Mathéussen en dergelijke eerste broeken, verplaatsing van eenige liberale ambte naars, en veel goedkeuringen van giften voor missen en jaargetijden, daar is al dat zij gedaan hebben. Zij zijn zonder brood op de plank, in andere woorden zij weten niet van welk hout pijlen gemaakt niets verricht in het verledene. niets op te disschen voor het toekomende, ziet daar hun bilan. Wat is het hun moeielijk rekening te geven fit Het is onbegrijpelijk zegt de Straal van Korlryk, hoede toestand alle dagen in onze plattelandsche gemeenten, ja zelfs in onze kleine steden, moeilijker en on- verdragclijker wordt. Men kan zich geen gedacht vormen van de overdreven*» eischen en onnoozele vitterijen onzer geestelijkheid, en wee degenen die er zich niet aan onderwerpen. Op den buiten wordt bijna niets meer geduld dan hetgene tot den klerikalen winkel behoort. Affaire van goesting, zal men zeggen. Mis, lezer, affaire van dwang en van niets anders. In vele gemeenten mag er geene maat schappij gelijk dewelke meer be staan, of een der geestelijken, meestal de heer onderpastor, moet er tnsschen ko men,al was het een David Deconinck. Dat is eene waarborg dal er geen kwaad zal geschieden. Op kermissen en feesten wordt alles verboden. Bals en tooneelvertooningen zijn te niet; dal zijn werken van den duivel. Orgels... spreek mij daar niet van. De beenen der spierige boerekerels en der malsche boerinnetjes zouden kunnen in beweging geraken, en dan, o dan zou er voorzeker geflikkerd worden. Dus, geene orgels meer. Tot de arme peerdekens toe, de on noozele draaimolens het vermaak van kinderen en onnoozelen vinden geene gratie meer. Waarom Dit is ons on bekend maar wij hebben dit jaar twee drie kermissen bijgewoond en geen peerdekens ziende, vernamen wij dat dit het werk der geestelijkheid was. Lach niet, lieve lezer, liet is zoo. In sommige plaatsen houdt de geestelijkheid sedert eenige jaren eene preek in regel tegen de peerdekens; zij schilderen die af als de muil van den duivel, en verbie den hunne congreganisten er op twintig stappen omtrent te gaan. lil hel begin lachte de bevolking met dezv pretentie, maar eindelijk geeft men toe. De eige naars der peerdemolens, ziende dal zij geene ontvangsten meer doen, blijven te huis. Welke onnoozelhcden, lie?... En nog- tans is hel zoo. En zoo breekt dc geestelijkheid allerigs- kens alles af, wat niet uitsluilelijk onder haar bestuur valt. Zoo denken zij de wereld beter te maken. In plaals van de menschen te loeren hoe zij zich gedragen moeten, hunne gevoelens te veredelen, hunne waardigheid op te wekken, dooden zij alles. Maar waarom dan toch bukt gij gewil lig hel hoofd en laat gij u geleiden als kinderen De maat is nog niet vol. De menschen morren wel, terwijl zij gehoorzamen maar ze zijn er nog niet toegekomen het hoofd te verheffen en tegenstand te bie den. Die tijd zal komen. Want hoe diep ook Vlaanderen gezonken is, zal hel zich niet immer den voet op den nek laten zetten!... De geestelijkheid zal niet af houden, dit weten wij. maar hunne on verdraagzaamheid zelve zal eenen heelen hoop menschen tegen hen opruien, die op een gegeven oogenblik hunne hevigste tegenstaanders zullen zijn De men schen zien nog niet klaar genoeg Alles beletten, alles dooden, in alles en overal den meester spelen zal hun de oogen openen. Met het oog op de onnoemlijke schade, welke de rupsen jaarlijks aan boomen, struiken en hagen veroorzaken, heeft de Bestendige Deputatie eene bijgevoegde ontrupsing bevolen, welke van nu tot 20 november moet gedaan worden. Deze bewerking wordt niet alleen opgelegd aati de eigenaars en pachters, maar ook aan de bestuurders der domeinen, aan die van bruggen en wegen en aan de ge meenteraden. In geval van nalatigheid zal proces verbaal opgemaakt en de straffen door de wet bepaald toegepast worden. De heer gouverneur heeft dienaan gaande den volgenden brief toegezonden aan de besturen der steden en gemeenten en aan de heeren arrondissemenls-com- missarissen in de provincie Mijne Heeren, De muilplaag komt op nieuw in het land te verschijnen en gevallen derzelve zijn aan gestipt iri de slachthuizen van Brussel en van Luik, op eene kudde zwijns, aangeko men uit Hamburg en uit Rijselderhalve verzoekt mij de heer minister van binnen- landsche zaken aan uw geheugen de maat regelen te herinneren welke voorschreven zijn om die kwaal tegen te houden en u namelijk aan te wakkeren van op strenge wijze de uitvoering te eischen der schikkin gen van art. 319 van het strafwetboek. Wanneer de plechtigheid op het stadhuis geëindigd was had er eene plechtige om standigheid plaats welke hier dient aange stipt te worden, namelijk het openbaar huldebewijs den heer Ceriez bewezen door de leerlingen der klassen naar het levend model en deze naar het plaaster-figuur. Ziehier de redevoering door den heer Julius Vandendriessche uitgesproken ten stadhuize, in naam van al de leerlingen der twee klassen hooger vermeld BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Yperen, den M" November i87(i. De heer Theodoor Ceriez, kunstschilder en leeraar bij het académie van schoone kunsten onzer stad, is deze week in den echt getreden met jufvrouw Helena Dehem. Mijnheer en Hooggeachte Leermeester, De dag van 7 November dezes jaars zal nimmer uit uw geheugen verdwijnen, immers 't is de dag van de grootste gebeurtenis misschien uil hel menschelijk leven. Heden treedt gij als een nieuw leven in, gij paart uw lol met dal rener jeugdige en beminne lijke vrouw, de keus uws herten daarom is deze dag u inzondcr zoel wij, uwe leerlingen, willen kan hel zijn hem nog veraangenamen, met U en uwe minnelijke bruid, ter gelegenheid van uwe vereeniging, onze gelukwenschen aan te bieden en onzi n dank uil le drukken over hetgeen gij, als leermeester, >oor ons reeds gedaan hebl. In U, achtbare meester, herkennen wij den talenlvollen kunstschilder, die onze eerste stappen in de kunstwereld geleidde, ons de baan opende welke uw scheppend genie nu l luister doorwan delt gij deeldet ons erin n straal mede van den verhevenen kunstsmaak die u bezielt, en dit vonkje kunstvuur wij voelen het, verheft en veredelt onze gevoelens en onlvlamt ons hert voor al wal groolsch en indrukwekkend is. Dat zijn wij U verschuldigd, geachte leermees ter, en daarom bidden wij U, ter gelegenheid van uw huwelijk, de uitdrukking te willen aanveerden onzer gevoelens van de hartelijkste deelneming in uw geluk, van onze warmste toegenegenheid en dankbaarheid over liet veibdene, en onze vurigste ge nkwensclien voor uw toekomende. In naam uwer leerlingen. Zulk eene openbare hulde zegt meer dan al den lof die men zou kunnen neèrschrijven. Witte Kinkkeit. Eene algemeene vergadering heeft den 6 dezer plaats gehad, ten einde lezing te hooren der rekening van de Maatschappij. De leden hebben allen met de levendigste voldoening bestadigd dat de rekenboeken in goed orde gehouden waren en hebben kun nen vaststellen uit de Opgemaakte rekenin gen dat de Maatschappij,' verre van te ver minderen, zooals de catholaters en nog andere vijanden het wel hadden doen geloo- ven, in tegendeel eene groote uitbreiding neemt en zijne uitgaven op honderd franken na in evenwicht weet te brengen, niet tegenstaande de groote uitgaven gedaan voor alle slacli van gekochte en betaalde instrumenten. Eere dan aan den secretaris-schatbewaar der en aan de Commissie. Laat ons dus hopen dat Maatschappijen, die onbewimpeld het liberale vaandel dur ven in de hoogte houden, altijd steun zullen vinden bij hun die den bloei der kunst ter harte nemen benevens de,overwinning der liberale partij Indien er sociëteiten zijn die zich schamen den naam te dragen die haar zou tot eere verstrekken, de Witte Klakken zijn er fier op, de leden zullen altijd de vurige verdedi gers zijn der vrijheden in onze Grondwet geschreven, vrijheden die het geluk en het welzijn gedurend veertig jaren aan ons land geschonken hebben. Ter gelegenheid van den Ceciliadag, zul len de leden bijeenkomen op Maandag, 27 dezer, ten 8 ure 's avonds, op een Souper en zich een hartelijk Vermaken. Het is te voorzien dat de vergadering zoo talrijk zal zijn als het verledene jaar, en ook zoo vrolijk en zoo broederlijk. (Ingezonden). Schoolpenning.-Vorige lijsten, fr. 6,849- Lichting der Intssen in cle maand October Gouden Arend, 16 Schaapstal, 7- Witte Klakken, 6- De Sultan, 25- St-Sebastiaan 15- Klein IJperen, 4- Zalm, 25- Salon, Armes de France, 2- Zilver Hoofd, 7- Parnassus-Hof, 2- Boeretihol, 8- Spore, 5- De Vrange, J0- Taverne Anglaise, 1- Pays-Has, 10- La Lyre Ouvrière. 9- Vrijestalenboogscliul tersmaatschappij 2- Café de Courlrai, 0- Mesure, <]- Citadelle, ]g. Omhaling op iiet banket van St-Cliarlcs (Gouden Hoofd), 55- Inschrijving op de Schoolpenningslijst 200- 85 •10 -00 00 ■70 ■08 ■50 ■79 ■54 •47 58 06 ■40 00 ■98 40 00 55 50 00 ■25 56 00 00 Totaal fr. 7,265-89 Konljueinllel'te. - Sedert eenigen lijd hoorde men van verscheide konijnendieften in de omstreken onzer stad. Onze politie hiervan onder richt heeft ten huize van verdachte persomn een nauwkeurig onderzoek gedaan, en aldaar een aantal konijnen van allen aard en grootte aange slagen, welke door de belanghebbenden Dieesten- deel zijn erkend geweest voor deze ten hunnen nadeele ontstolen en hebben ze onmiddelijk op klaar afwijs terug bi komen. Heden bevinden er zich nog 5 konijnen ten huize di r verdachten aangeslagen, w elke van diefstal voortskomen, en tot nu toe door niemand zijn gereclameerd geweest. De personen ten wiens nadeele men dezelve heeft ontstolen, worden ver zocht zich aan te bieden in bel bureel van politie onzer stad, alwaar zij, mits voldoende erkentenis de 5 konijnen zullen worden ter hand gesteld. De verdachten zijn reeds op de vlucht. van den 3 lot den 10 November 1876. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 4) te zamen, 8. Vrouwelijk 4) Buscyne, Carolus, schilder en Deleye, Pclagia naaister. Verhaeghen, Modestus, rondleurder en Ceuninck, Victorina, rondleurster. Thoris Angelus, dienstknecht en VerEecke, Amelia dienstmeid. Dekerle, Félix, klakkeninaker en Huyghe, Glementia, kantwerkster. Ceriez Theodoruskunstschilder en Dehem, Helena naaister. Schoonheere, Ludovicns, stoeldraaier en Basyn, Clementia, naaister. Bia, Lncianus onder-lieutenant bij bet 2e reg'. gidsen ert Bron- gniart, Emilia, zonder beroep. üehollander, Edmondus, kleermaker en Nevejans, Carolina, dienstmeid. Collet, Ferdinandus, 22 jaren, metser, onge huwd, Brielen nevens Ypre. Lessne, ltogi- mondus, 74 jaren, werkman, echtgenoot van Mathilda Kerrand, Zaalhof. Cuvelle, Florentia, 26 jaren, kantenwerkster, ongehuwd, S'-Jacobs nevens Ypre. Ote, Ifubertus, 55 jaren, hoeden maker, ongehuwd, Hondslraal. Rits, Josephus 74 jaren, zonder berorp, ongehuwd, Dixmnde- slraat. L'noir, Fabina, 40 jaren, kantenwerk ster, echlgenoote van Carolus Cardoen, Bakker straat. Kinderen heneden Mannelijk geslacht 2) 9 de 7 jaren: (Vrouwelijk id. 0) Den 1 I November 1876. BEKENDMAKING. Eene algemeene vergadering van groolen Jan's gekortvlekte kiesmakelaars is gebonden geweest in huis van den heer Monitor Figaro, om te beraadslagen op den keus van den persoon die Tlavementje zou zetten. Krulle, Corselsnoerder en 'Kscbijterrop hebben eenige der deugdzaamste O.L.V. maagden aanbevolen Volgens den door- Inchligen Huis-Muis ware het voorzichtiger d'eene of d'andere oniinaclilige, ervarene verknipte dibbe met de mirakel-bussé te belasten. Joa chim sprak van eene nieuwe neuvaine le doen opdat het den II. Rins V zou gelieven uit den hemel eene Inhwisitie-tange te zenden, die eertijds gediend heeft om de geuzen te pijnigen en waarmede men nu gemakkelijk zou geraken tot arn de maag van den doorluchtigen spreker en schrijver J. Cnapelynck, principaal van 't bisschoppelijk kollegie, om 't kwaad eruit le trekken. Maar dit voorstel is verworpen geweest omdat, ter gelegenheid der Pacificatie van Gent't volk veel te veel heeft hooren spreken van de onmenselijkheid, waarmede Pius V en hertog Alva de Belgische burgers hebben doen vervolgen, martelen en levendig verbranden. Men heeft dus de keus van eene lavementzetster moeten onbeslist laten. Intnsschen zwelt de maag nog meer en meer op, zoodanig dal Civiale be gint te verzekeren dal de welklinkende long, de verpletterde pen en 'l onwederleggelijk boekje al te samen ingevlogen zijn, en daar liggen gelijk een pak die niet wil schuiven. De vrees voor een ongeluk is verre van te ver minderen Staat en paperij. In Jan s vuilblad van 28 October hebben onze mislukte Vicentiapen zoo een hoogdravend kort begrijp der Lcffingsc-he Jesuilen-leer op delisted uiteen gekraamd, dat men een bedevaardersver stand moet lieboen om al dien ongeloofelijkep rim-ram aaneen te knopen. Omgekeerde daad zaken volgens de leerwijze van I'. Loriqurt, sul achtige aaneenschakelingen en averechtsehe slót- redens zijn op zoo eene losbandige wijze tesamen verward, dat de hooggeleerde oud-student zelf gevaar loopt daaraan zijn latijn Je verliezen Sedert dat Pape-klinkje zijn oinvederleggrlijk boekje verloren of ingezwolgen heeft, zou men zeggen dat ons venlje en zijne vuilbladmakkrrs min dan ooit welen wal zij zeggen of schrijven. Deze maal, hebben zij met al de geleerdheid die gegeven wordt, zoowel in de vuilkuipen als in onze kortbroekschool, eene soort van papen- hutsepot gemaakt, waar menigetzelooren, schijn heilige aangezichten en venijnige tongen bovenop zwemmen. In eenige ko» te regels, hebben zij ons gebe nedijde Zaligmaker niet joden en beidensche slaven, God met Bismarck, Pruissrn met Polen en Belgie, de slaat met den huwelijken slaat, de fransche republiek met onze Kamers, M. Rogier met Louis XVI, Mgr. Boiissrn met de Parysclic Communards, al tesamen in hun keukenlatijn en hun zakkcdragersvlaamscli zoowel door elkander weten te roeren en Ie draaien, dal er noch rechte noch linkere kant, noch hoofd noch steert meer aan te vinden is. 'T is nog duizendmaal sterker dan de vermaarde brirfijes en zelfs dan Krulle's o! Kscbijterrop s wi kelijksche sermoenen. En aan zulk eene dwaasheid geven zij voor opschrift: «eenen staalskaliioliek waarschijnlijk eene soort van gekruind en gezalfd tuiter-soldaal wiens eene hand met eene sabel en d'andere met ernrn wijwaterkwispel gewapend is Wij zullen nochtans later op 't geheel eenige korte bemerkingen maken. Maandag 6, heeft het plechtig jaargetijde plaats gehad ter gedachtenis »an Mevrouw de douairière van M. Joseph Vaninerris, gevolgd van eene groote hrooddeeling aan al de behoeftigen der stad; 'lis

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 2