POPEHKË. Burgerlijke decoratie. Stadsnieuws. De nationale wil Ziedaar wat onze grootheid, wat onze vrijheid, wat ons welzijn geschapen heeft. Ziedaar ook de steunpilaar van onzen vooruitgang. In België is de nationale wil de opper meester. Hij geeft de wet. Hij beschikt over het aannemen der maatregelen welke hem de beste schijnen tot het verheffen, lol het gelukkig maken van ons land. Hieruit volgt dal wij ons welzijn en al wat uit onze vrijheden voortvloeit, slechts aan ons eigen verschuldigd zijn, het is te zeggen aan den wil van de meer derheid der Belgen. Welk is het kenteeken van den wil, zoo niet dat hij gansch vrij moet zijn vrij van dwang, van omkooping, van bedrog? En, wij vragen het u, bestaat die vrije wil thans nog? Neen, en het ware overbodig dit te bewijzen men hoeft slechts de oogen te werpen op eene kiezing, om zich te over tuigen dat de geringe burger, de neering- doender, en, in het algemeen, ahvie van priesters, edellieden of rijke grondeige naars afhangt, stemt uit dwang en met gekende briefjes. De wil van het geld, de wil van Rome, hebben de plaats ingenomen van de nationale wil. Is er middel deze toestand te veran deren Ja indien wij willen, zooals weleer onze vaderen, opstaan tegen de dwinge landij, en ik verhaast mij het er bij te voegen er is hier niet kwestie van opstand met gewapender hand, maar wel van eene krachtige, doch vreedzame uit drukking van de OPENBARE JV1EE- NING. Zoo als weleer de Geuzen aan Margarela een verzoekschrift aanboden, strekkende lot het bekomen van eenige verzachting in het uitvoeren der bloed plakkaten, zoo ook moeten wij, in ver zoekschriften met duizende en duizende handteekens bekleed, aan zijne majesteit den Koning en aan de wetgevende Kamers den wensch der openbare mee- •ning voor oogen leggen. Welk is die wensch Hij is op aller lippen, eenieder kent hem hij is dezen Dat het kiesrecht een waar, een echt kiesrecht zij. Dat elke kiezer vrij volgens zijn geweten moge kiezen, zonder vrees dal men zal weten voor wie hij gekozen heeft. Dat de kiezing eerlijk zij, en de ware uitdrukking weze van den nationa- len wil. In een woord, dat alle middel van dwang en bedrog geweerd worde. De kieswet dient dus te worden ge- wijzigd. Willen de cleriealcn ons de hand lee- nen om dit doel te bereiken, wij vragen niet beter. Hebben zij waarlijk reden zich te beklagen, dat er van wege de liberalen ook slemomkoopingen, dwang of bedrog bestaan, dat zij zich bij ons aansluiten. Wij reiken hun vriendelijk de hand. Maar willen zij het niet, dat zij dan voor het land verschijnen met goede redens om hel niet te doen. Wij ver wachten hun. Wat ons betreft, en wij zijn fier het Ie bestaligen, w ij willen niets dan den vooruitgang door de rechtzinnigheid, door de wettelijkheid. Aan 't werk dus Aan 't werk door verzoekschriften, aan 'l werk door wet tige middels De wil des volks is Gods wil. De overwinning behoort de liberale denkwijze, omdat de waarheid en het recht altijd, vroeg of laat, boven de duis ternis en het bedrog uitschijnen. Op, Belgen, de vijand naakt (De Straat). De Moniteur van Dinsdag deelde de lijst mede der personen die het burger lijke kruis hebben bekomen, om gedu rende 35 of 2d jaren een graad in de burgerwacht te hebben bekleed. Ziehier de personen van de twee Vlaanderen, waar de burgerwacht in werkelijken dienst is, welke die onder scheiding hebben bekomen Kruis van lc klas. Gent. F. Debast, luitenant-kolonel en A. Symays, kapitein adjudant-major. Aalst. DeColnet, kapitein adjudant major, Brugge. Mys, kapitein. Iseghem. Robyn, luitenant-com mandant en B. Nonkel, onder-luitenant. Kruis van 2e klas. Gent. K. Dehemplinne en E. Speel man, kolonels; C. Anlheunis, luitenant- kolonel-verslaggeverl; C. Pickaert en G. Vanderheyden, majors; G. Devylder en H. Vanderheyden, kapitein-kwartier meesters; J. Pielers, kapitein adjudant- major; E. Lippens, kapitein-bevelhebber; E. Debrauwers, G. Dekryger, F. De- ryeke, J. Doop, H. Hesnault, P. Jacq- main, A. Larivière en J. Papillon, kapi teins C. Hulingeneesheer van het legioen; J. Dumoulin, C. Hancotte, A. Renard en C. Van Campen, luitenants adjudanls-majors J. Van Lêaucourt, luitenant II. Maes, adjudant onder officier en L. Onghena, kaporal. Aalst. Hellinck, major Demoor, geneesheer; Schouppe, sergent-major Hamelinckx, sergenl; Vermeiren en Lié- nard, kaporals. Brugge. Cosyn, kapitein kwartier meester; Delarue, kapitein; Macrlens, luitenant en Van Hoeeke, sergent. Kortryk. Felhoen-Pecqueriau, lui tenant-kolonel Boucquillon, kapitein adjudant en Larmuseau, luitenant. Ypre. Eigy, luitenant adjudant- major; Maurau, adjudant onder-officier en J. Tyberghein, sergent. Sedert jaren klaagt men dat de liberale neringdoeners en ambachtslieden niet genoeg ondersteund zijn door hunne po litieke vrienden. Zonder twijfel is erdaar eenige waarheid in, maar dat is niet ge zegd dat al hetgeen zij houden slaan al tijd gegrond is, neen. Sedert de] laatste kiezing zijn er veel kiezers, van dezen die tusschen twee waters plachten te zwemmen, die eenige van hunne liberale klanten verloren heb ben ten voordeele van degenen die den moed hebben vrijelijk hunne aanhechting aan de liberale partij te laten blijken, en daardoor zien wij klaarlijk dat de liberale kopstukken beginnen te begrijpen dat het noodig is de hunnen te ondersteunen. Een middel dat helpen zou om de valsche broeders van de liberale leverin gen niet meer te laten genieten, zou be staan door in Yper eenen bond te maken onder al de liberale maatschappijen die bond zou voor zending hebben 1° Het onderhouden van vriendschap pelijke betrekkingen tusschen al de maat schappijen. 2° De leden dezer maatschappijen be- voordeeligen in hunne bestaanmiddels. 3° De vereeniging bewerken tusschen de werkende en de burgerklas in onze stad. Alles doet voorzien dat het volk, ver ontwaardigd door de schandelijke druk king der priesterparlij op de kleine kie zers der steden en van den buiten, het gouvernement zal dwingen van ten min ste gedeeltelijk het wetsontwerp door de liberalen bond voorgesteld, te aanveerden, hetgeen in het kiesstelsel eene gehcele omwenteling kan te weeg brengen, cn inderdaad, in plaats van aan de kleine winkeliers en neringdoeners geteekende brieftjes op te dringen, met bedreiging, indien zij ze niet aanveerden, van hun te ruïneeren, de klerikalen zullen moeten alles in 't werk stellen om hun door vleierij en huichelarij(eene hunner grootste gaven) trachten te winnen, zij zullen zich moeten ten ondergeven en hunne opgeblazenheid zou smelten als de sneeuw voor de zon Door hel waarborgen van de stemming hebben de liberalen alles te winnen, maarzij mogen melde armen overkruist niet blijven zij moeten zich nauwer aansluiten, zij moeten de burgerij en de eerlijke ambachtsman aan hunne belan gen echten; zij moeten zich geweld aan doen en zich in alle vereenigingen toonen. door hunne tegenwoordigheid de ver- sehillige feesten en bijeenkomsten ver eeren, laten zien dat zij deel nemen aan de broederlijkheid, aan de vermaken der groote liberale familllen. Wil men popu lariteit winnen men moet overal en in alles zijne volksliefde ten toon spreiden, en eens deze gewonnen, zal men ze ge makkelijk kunnen laten opwegen legen alle bedreigingen en kuiperijen onzer tegenstrevers. De grooten moeten even red igl ij k in het groot doen wat een liberale kleine burger in het klein durft doen. (Ingezonden). Woensdag laatst, ten elf ure 's voormid- dags, werd er een Te Deum, gezongen in onze hoofdkerk ter gelegenheid van 's Ko- nings feestdag. Als gewoonlijk waren alle burgerlijke en militaire overheden er tegen woordig, alsook de heeren professors der verschilligeonderwijs-gestichten onzer stad. Na deze plechtigheid werd de Gemeente raad naar het Stadhuis terug gebracht met de gewone eerbewijzing gedaan door het korps Pompiers en het Muziek. Het korps officieren der Burgerwacht vergezeld door de heeren onderofficieren der beide korpsen begaven zich insgelijks naar het Stadhuis alwaar een andere plechtigheid plaats ging grijpen. De heer Burgemeester te midden de Troonzaal stand genomen hebbende was omringd van zijnen Raad en ontving de heeren der Burgerwacht en andere toege snelde burgers onzer stad. Hij ontrolde een papier en gaf kennis dat de Koning willende de lange en getrouwe diensten beloonen, bewezen bij de Burgerwacht, het Burger kruis van 2e klas verleende aan de heeren F. Ligy, luitenant-adjudant-majoor. E. Maureau, adjudant-onderofficier. En J. Tyberghein, sergent. Warme toejuichingen volgden de uitroe ping dezer drij namen en welgepaste toe spraken werden gedaan door de heeren Burgemeester en de Majoor kommandant der burgerwacht. Het muziek der Pompiers, onder het bestier van den kundigen heer Wittebroodt, heeft deze aandoenlijke plech tigheid opgeluisterd. Daarna hebben de heeren Officieren en Onderofficieren zich begeven naar het lokaal der maatschappij Cijbelschutters (Ste-Bar- bara-Hof), alwaar den wijn van eere opge dragen werd, onder het uiten der hartelijk ste gelukwenschen door de kamaraden der gedekoreerden. De heer Dumon, fourrier, heeft in naam der Onderofficieren, een vleiend compliment afgelegd, waarna de heeren der Burgerwacht vertrokken zijn. Sommige dezer hebben 's Konings naamdag goed gefeestvierd. Het gebuurte en omliggende straten waar M. JTyberghein woont waren bevlagd en s avonds schitterend verlicht, een bewijs dat de onderscheiding hem te beurt gevallen van allen hartelijk gejond is. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Staat cn E'apci'iJ. --ni---E=a>s^5rg Yperen, den 18" November 187»!. Sclioolpcnuiug.-Vorige lijsten, fr. 7,2(15-89 Eene partij snip-snap, onder de kozijns Philibert, 5.C5 Een catholijke wien het spijl rechtzinnig geweest te zijn te Poperinghe, (Pietje van Yper). l-00 Totaal fr. 7,272-54 Zaterdag 25 dezer, ter gelegenheid vail |lel Sle-Ceciliafeest, geeft de Koormaatschappij een banket bij inschrijving aan hare leden. Witte Klakken. - Maandag 27 dezer geeft deze belangvolle Fanfaremnaatschappij ee,( banket in haar lokaal, ter gelegenheid der Ceci- liafeest. Een groot getal inschrijvers bekleed de lijsten en hel feest belooftals over een jaar, een vrolijken avond te verschaffen. Koormaatschappij- Woensdag laats gaf deze maatschappij in haar gewoon lokaal den Arend, een schitterend concert. De zaal was proppend vol, hel programma aantrekkelijk en deszelfs uitvoering onberispelijk. Nadat het laatste stuk gezongen was heeft men eene verrassing gehad en eene danspartij heeft den reeds goed begonnen avond weerdiplijk gesloten. De commissie haalt eere over haren iever om de leden aangenaam te zijn. van den 10 tol den 17 November 1870. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 4) Vrouwelijk 5) e zamen> Clarisse, Henrietta, metser, en Dezilter, Alixc kantwerkster. Roscamp, Karolus, wever, en Witterbecq, Stephanie, kantwerkster. Liekens, Antonius, kleermaker, en Carrein, Maria, kant werkster. Milleville, Petrus, dienstknecht, en Jesson, Modeslina, keukenmeid. Van Eyde, Henricus, 55 jaren, reukwerker, echtgenoot van Fredricq, Adelia, Boterslraat. Ossieur, Fidelis, 61 jaren, schoenmaker, echtge noot van Theresia Buverot, Recoleltestraat. Van fsacker, Joannes, 77 jaren, hovenier, echt genoot van Amelia Deweerdt, S1 Jacobs-n-IJpre. Jacobs, Joannes, 70 jaren, werkman, echt genoot van Barbara Devos, Arme-Meisjestraat. Vermeersch, Josephus, 70 jaren, zonder beroep, weduwaar van Amelia Roosebeke, Dixmudeslraat. Vanryckeghem, Karolus, 59 jaren, winkelier, echtgenoot van Sidonia Lelran, Lange Thouront- slraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 0) de 7 jaren: (Vrouwelijk id. 2) Den 17 November 1870. BEKENDMAKING God zij dank de operatie is gebeurd, Vrijdag laatst om 5 ure 5 minuten namiddag, in de te genwoordigheid van een aantal gezalfde en ongezalfde goede lieden der katholijke stad van Poperinghe, die men er bijgeroepen had om, des noods, den doorluchtigen spreker en schrijver J' Cnapeltjnck, principaal van 't bisschoppelijk kollegiebij te slaan. Als hel begon te spannen, hebben de heeren Acx en Pappol elk eenen voet vastgehouden. Maar de zieke, versterkt zijnde door de bijzondere voorspraak van Sl-Antonius, zijn nieuwen patroon, heeft alles met moed en zonder geweld ondergaan. Tot nu toe hebben Civiale en Armens en beenen niet willen openbaren, welke godvruch tige ziel men als lavementzelter gekozen had. Alleenelijk welen wij dat de losbreking zoo schrikkelijk en de sputterij zoo overvloedig ge weest is, dat de doktoren nog niet hebben kunnen met zekerheid vaststellen, wat zij in die wonder bare ziekte ontvangen hebben 1 Misschien zullen wij het Zondag welen. Inlusschen blijft de puls nog erg slaan 't hoofd is altijd ijdel en de maag zelve is nog lot haren natuurlijken plooi niet gekomen, ook vreest men nog altijd vooreen ongelijk en men spreekt van eene tweede operatie. God moge er ons van bewaren Jans schrijvelaars zeggen dat volgens de Toe komst k De almogendheid van den keizer, van den Staat, een geloofspunt is waaraan niet mag getwijfeld worden, zonder aanstonds te moe- i' ten hooren dat men Slaalsomwentelaar is. Dat is nooit in de Toekomst gedrukt geweest en is dus een schaamleloozen leugen't is een papetoer om bij middel van eenige kreukels, draaierijen,verkrommingen en dubbelzinnigheden deze valschhrid aan de sukkelaars, die de Toe komst niet durven lezen, op te vesten. Wij zeggen met de belgische Grondwet die men in Jans korlbroekscholen, ter eere van den Syllabus leert misachten en vervloeken dat de Staal niets anders is dan 't gezamelijk en open baar gezag 't welk krachtens de wettige bemach- tigidg van een volk, belast is aldaar de nationale oppermacht uit te oefenen, in alle zaken van bur gerlijk en maatschappelijk leven. Ieder volk heeft niet alleenlijk het recht, het is hem daarenboven door de wet der natuur - t is te zeggen door God zelve ten plichle ge legd zich zrlven op deze wereld te besturen, overeenkomstig met de grondbeginselen der menschlievendhèid cn der rechtveerdigheid. Deze grondbeginselen zijn diep in onze ziel geprint geweest en moeten dus onophoudelijk geput wor den in het algemeen oordeel en het algemeen ge- welen des menschdoms. De Staat is dus noch Keizer, noch Koning, noch Paus, noch dwingeland, volgens 't kerke lijk recht, gelijk Philippus II, noch een hoop volksoverweldigers gelijk de petroieurs- van Parijs of diegene van pastor Santa-Cruz en zijnen kleri kalen meester Don-Carlos.

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 2