ESTAMINET-RESTAURANT AANBESTEDING I TE ZILLEBEKE, 2° TE YPEREN, Brussel, Hospilaalstraal, W 45, Dingsdag 5n December 1876 Maandag I I» December 1876, Verschillige Tijdingen. OVEIl TE VEMEN. LEVERING m KOOPEN 70 KOOPEN Zeer gematigden huurprijs, vol gens zijne ligging in het midden der stad. BURGERLIJKE GODSHUIZEN Vleesch, Zont, Gist, Koolzaacl-olie, Keersen, Stovekolen en Doodkisten, Gruis en Bakkerskolen. Het Bestuur der Burgerlijke Gods huizen van IJperen, zal VRIJDAG 1° DECEMBER 1876, ten 3 ure na middag, ter gewoone Zittingzaal, Belle Godshuis, in de Rijselstraat, overgaan tot de AANBESTEDING voor het dienstjaar 1877, 1° Van de levering der volgende voorwerpen noodig voor de gestich ten onder het beheer der Godshui zen 11,000 kilogrammen Vleesch. 1,200 kilogrammen Zout. 5'00 kilogrammen Gist. 600 kilogrammen Koolzaad olie. 1,100 kilogrammen bruine Zeep. 150 kilogrammen Keersen. 180,000 kilogrammen Slovekolen. 100 Doodkisten. En 2° van den afkoop van om trent 1,500 kilogrammen Gruis, en 150 hek tol i Iers Bakkerskolcn voortkomende uit de algemeene bak kerij der Godshuizen. Deze Aanbestedingzal gedaan wor den bij geslotens soumissien waar van de modellen, om die behoorlijk in te vullen, te hekomen zijn in het sekretariaat der Godshuizen, waar men ten zelfden tijde kan lezing ne men derAanbestedings-voorwaarden De soumissien zullen moeten be steld zijn in eene geslotene bus te dien einde geplaatst in de zittings zaal van het Bestuur der Godshuizen den 1 December 1876, dag der Aan besteding vóór 3 ure namiddag, na deze uur zullen geene soumissien meer aanveerd worden. De personen welke soumissien zullen ingediend hebben moeten ter Aanbesteding tegenwoordig zijn. WSÏWÜSÏ'S^M 12 uren 's middags, ten verzoeke van Mijnheer Carton, grondeigenaar te Yperen, zal men openbaarlijk te koop aanbieden staande op de hofstede gebruikt door Sr. Joannes Desmyttere, bij de plaats. De vergadering in d'hofweide. 12 uren 's middags, ten verzoeke van Mijnheer Carton, grondeigenaar te Yperen, zal men publijkelijk te koop aanbieden staande op de hierna gemelde plaat sen, langst de kalsijde van Yperen op Zonnebeke vervolgens zeer ge makkelijk voor het vervoeren. 1° Bij de herberg Cattotjes7 kho pen Popelieren en Wilgen. 2" Op het speelgoed van M. Carton: 12 koopen Popelieren. 3° Op de hofstede gebruikt door sieur Deleu43 koopen Iepen, Eiken, Abeelen en Popelieren. 4° Bij d'herberg de Potijze8 koo pen, Popelieren, Iepen en Eiken. De vergadering aan koop een. Deze venditien zullen gebeuren, met een jaar tijd van betaling, mits door de koopers te stellen goede en welbekende horgen ten aanveerden van de Notaris titeca, te Yperen, Elverdinghestraat Neen! Wij misachten de afgoderij van allen aard, zoowel de afgoderij der menigten als die gene der personen, zoowel die van den Staat als die van eene kerk. Alswanneer wij staande hou den dal in ons Belgie de Slaat hel uitsluitelijk gezag bezit om (e gebieden, te beslieren en zich door iedereen te doen gehoorzamen, in alles wat 'I maatschappelijk leven betreft dan beduiden wij door den Staal al te zamen, de Koning, de Kamers, de rechterlijke, besturende en militaire macht, de provintie- en gemeente-raden,met een woord, alle wettige schikkingen en bevoegde ambtenaren die, in de maatschappij, de menig- vuldesplitsingen van'l burgerlijk gezag uitma ken. 't Is van dit burgerlijk gezag sprekende, dat wij aan de ongodsdienstige secte der Pbarizeiers zeggen, gelijk Jesus haar ook zeide: geeft aan Gesar wat aan Cesar toekomt Dat is te zeggen dat iedereen zijne plichten moet kwijten, zonder onderscheid van broeken, en van religie. Want, indien men aan 't burgerlijk gezag 't een of 't ander deel zijner wettige oppermacht wij zeg gen niet zijner almogendheid ontneemt, of in dien men hem eene tweede oppermacht, name lijk diegene rener paper ij of eener religieuse secte, ter zijde plaatsen wil, dan brengt men de wanorde in 't burgerlijk leven en men wordt een staatsomwenlelaar. Een voorbeeld. Als Kschijterop verwezen is geweest over zijne onbeschoftheid jegens een eenvoudigen bareelwacbter, was het omdat de man in hel uitoefenen zijner bediening de vertegenwoordiger was van den Staal zelve, van 't belgisch volk, T welk alleen en jegens ieder een, in bezit is van 't burgerlijk gezag, 't Is ook daarom dat de rechtbank, die de Staal vertegen woordigt,'! uitsluitelijk recht heeft van, ondanks Jan en geheel zijne bende, de zwarten en zier gezalfde onknischaards over hunne vuilpoltei ijen te straffen en uit de klauwen der langgerokle en kortgcbrockte stekvogels de fortuintjes te trekken, die zij dikwijls van de stervende sukke laars weten af te pt ommelen. De nieuwmoden paperij, die in Jans vuilblad schrijft en zich met ziel en lichaam aan de afgo derij der wereldlijke macht der Pauzen moeten verklaren, verstaat natuurlijk de zending van den Staal gansch averechts. Volgens die ongods dienstige en vaderlandsverradende secte, zou in ieder land T burgerlijk gezag der Natie moeten geleverd worden in handen van eenen Keizer of Koning en zijne familie, en die onnatuurlijke dwingelandij noemt zij goddelijk reclit! Ja, maar ten gronde, heeft; de paapsche leer daarin geen ander oogwit dan al die Keizers en Koningen, volgens 'l goddelijk recht, onder de voeten te brengen van den roomschen afgod, aan welken alleen zij eene volstrekte almogendheid over alle staten en volken toeschrijft. Daar ligt den knoop De leering van Jesus, ons gebenedijde!) Zalig maker was: Mijn rijk is van deze wereld niet. De leering der II. Jesuitekerk is: Mijn ge kroonde afgod moet heerschen aan 't hoofd der gansclie wereld. Leve onzen Paus en Koning Deze afgoderij is zoo oud als de wereld. Zij heet Théocratie, godsbeerschappij. Zij is gesta dig de leer geweest de: ontelbare paperijen die, sedert de oudste tijden vechten, strijden, zich vervloeken, en de landen omwentelen, om voor zichzelve de uilsluitelijke almogendheid op deze aarde Ie verwerven. Die lust om te heerschen is van den aard der paperij zoo onafscheidbaar, dal Jesus zelfs er niet in gelukt heeft een einde daaraan te stellen. Zoodra als de priesters, in plaats van door zijn voorbeeld en door lautere overtuigingsmiddelen onder 't volk, de evange lische menschlievendheid te verspreiden, zich onder de politieke partijen gerangschikt hebben, zij zijn in dezelfde afgoderij gevallen welke he dendaags heerschl in China en Turkije gelijk zij voortijds bloeide in het heidensch Rome, ten tijde van Cesar. Welnu,'t is juist deze afgoderij welke 't libe- ralismus, niet alleenlijk in België maar op alle deelen van den aardbol, le bekampen heeft, na mens den Staat, bet volk en het burgerlijk ge zag. Dus, is het dood belachelijk van aan 't libera- lismns de slavernij der Joden en der heidenen te verwijten. Wat raakt het ons, indien er Joden geweest zijn u die geene andere mogendheid kenden als Cesar of wel, heidensche slaven die Cesar groe tende ii uitriepen wij gaan sterven - Men verstaat zulks zeer wel van een volk, aan wie niet min de Joodsche dan de heidensche pa- pei'ij geleerd had -- gelijk de roomsche paperij blijft voortleeren dat een keizer of een koning van Gods wege de almogendheid op zijn volk uitoefend en dat hij in alles de plaatsvervanger van God is: Alle macht komt van God Maar nogeens, dat is de liberale leer niet. 't Is de paapsche. Voor ons is Cesar, ofware hij groot priester of Paus, maar een ambtenaar van de Natie, een vertegenwoordig van 't burgerlijk ge zag, achlervolgens de wetten des lands. Ook, sedert dat de paperij 't hoofd harer H. Jesuitekerk doet aanbidden als den Cesar der Ce sar's, is het niet te verwonderen dat de verslaafde bedevaarders gelijk eertijds de heidensche slaven overal schreeuwen en tuilen leve Pius IX, Paus en Koning! voor hem zijn wij allen bereid te sterven Men ziet dus klaarlijk dat de sukkelaars van Jans vuilblad in hunne staats katholiek niet met ons, maar wei met zich zeiven en hun eigen volk den gek houden. Op 'l algemeen concours, in plaats van eene eernolle melding le bekomen, zonden zij ongetwijfeld met een paar papie. en ezelooren aan de deur gezet geweest zijn. Hel was Maandag en Dinsdag II. de beurt der viaansche looneelmaalscliappij, LanghoirsVic- torinnen, op het looneel te treden. De heeren leden hebben ons twee zeer schoone stukken gegeven: op Gods genade, eene vol treffelijke drama in 5 bedrijven die met vele kundigheid vertolkt is geweest en een blij spel, Het wachtwoord is ronken. Men had begonnen met le weenen, men heeft geëindigd met le lachen, en eenieder was ten hoogste te vrede. Onze vurigste gelukwenschingen aan onze Victorinnen over Int groot en rechtveerdig bijval dat zij bij liet talrijk publiek genoten heb ben,welkede zaal (wij gingen zeggen den zolder) vervulde. Onze hulde ook aan de kunstenaressen Mevr. Fauconnier en dochter en Mrj. De Ter re, die kundiglijk hare rollen hebben uitgevoerd. Mrj. Fauconnier bijzonderlijk heeft meesterlijk ge speeld in de drama, waarin zij eene zeer mocie- lijke rol, ba.l. Mej. De Terre, die eene zeer knappe chonchon was, heeft ons her lelijk doen lachen en wij hopen haar alhier in 't toekomende nog te mogen toejuichen. De tusschenpozen waren vervuld door aange name muziekstukken uitgevoerd door eenige leden der muziekmaatschappij ('t gene de pro gramma niet melde, waarschijnelijk door verge- lenheid). Deze arias hebben veel vermaak ver schaft en de heer Bruynooghe heeft nogeens bijzonderlijk, warmelijk onthaald geweest met eene polka vol moeielijkbeden, welke hij op eene onberispelijke wijze op zijnen piston heeft uitge voerd Wij verhopen dat wij nog de gunst zullen hebben in den loop dezes winters de beide too- neeImaatschappijen Victorinnen en Barba- risten te hooren, zoo veel te meer dat wij hebben kunnen beslatigen dat bel groot getal aanhoorders, zoo wel liberalen als klerikalen, die de zaal vervulden, dat de goest voor hel tooneel van langst om meer in onze stad aangroeit; wij wenschen aan de Barbaristen den zelfden toe loop van publiek. Een goed punt voor onze klerikalen, 't is dal zij ter intentie van deze tooneeluitvoeringen hun ne muzirk-repelilie hebben verzet, en dat wij het genoegen gehad hebben de tegenwoordigheid te bewonderen van de heeren burgemeester en schepenen der stad alsook deze van M. P. Vanden- berghe, raadslid, en andere katholijke kopstuk ken. 'l Is wel een bewijs, denken wij, dat de ge- kruinde overheden der stad de geweldige tegen kanting, nopens hel looneel, niet meer duen zoo als over korten tijd. Hel is nog maar twee jaren geleden dat zij met geweld legen deze verlooningen predikten nu hebben wij daar met genoegen kunnen be merken de tegenwoordigheid van welbekende kwezelaars en dibben. 't Is altijd vooruitgang ook mogen wij verho pen dat onze regering aan de stad Poperinghe welhaast eene looneelzaal verschaffen zal, waardig van hare groole bevolking, en dat zij zich niet meer zal vergenoegen met in den tegenwoordi- gen zolder, eene soort van duivekot, op le rich ten, welke men met den prachtigen naam van logie versierd heeft. Als de Franschen hier in 't land lagen en van hunnen heer maakten, daar lagen twee van die kerels op een hofstedeken. Als zij gingen eten den eersten keer trekt er een van die fransche beslagmakers zijnen savel uit en legt deze nevens hem op de tafel, peinzende dat hij alzoo 't boerke ging benauwd maken en te beter varen. Niet te doen 't boerke viel niet links van als de savel daar lag, ging 't boerke naar buiten en 'l komt in met de vorke en de aallepel, en 't legt ze ook op tafel. Wat is dal nu zegt de Franschman. Hoor, zei hel boerke, 'k peisde dat er bij zulk een groot mes, ook een lepel en een fourchelte op avenanle moesten zijn. IJPEBEN, 18 November. GRANEN ENZ. vcrkoclitte kwantiteit. mlitdcnprijs p. 100 kilo. 24,400 51-57 3,300 22-73 500 23-00 000 00-00 600 26-00 Aardappelen 8,000 11-25 Boter 365-00 POPERINGHE, 17 Nov. middenprijs. Tarwe, per hekloliler, fr. 25-27 Rogge, 15-75 Haver, 11-50 Aardappelen, de 100 kilos. 11-50 Boter de kilo. 5-80 Hoppe de 30 kilogr. fr. 123 a 133 VEURNE, 13 Nov. Tarwe per 145 liters fr. 28 55 50 Rogge, id. 22 26 Sncrioen, id. 19 25 Haver, id. 14 16 Boonen, id. 26 50 Erwéten, id. 50 52 ROESELARE, 14 Nor. Tarwe, 150 liters, fr. 27 30 a 09 ld. van Australië, 26 27 ld. roode, Rogge, 21 19 Haver, 20 25 Boekweit, Boonen, 26 27 Aardappelen, de 100 kilos, 5 50 6 Boter, per kilo, 5 57 3 Eieren, de 26, 5 20 3 KORTBIJK, 15 Nov. Tarwe, per hectoliter, fr. 22 50 a 24 Rogge, 15 14 50 Haver, 14 14 25 Aardappelen, per 100 kilos 9 50 12 Eieren, per 25, 2 75 3 20 Boter, per 1 /2 kilo, 1 50 1 80 GENT, 17 Nov. Tarwe, w., 100 kilos. fr. a Id roode 28 Rogge, Gerst, ii i) Haver, 24 Boekweit, de hectoliter 19 Duiveboonen, 25 Peerdeboonen, 20 Boter, per kilo, 5 70 3 80 Eieren, per 26, 2 85 3 LEUVEN, 15 Nov. Tarwe, per 100 kilo, fr. 29 50 a Rogge, 21 50 Voederhaver, 22 50 Aardapp. 7 Boter, de kilo 5 90 Eiers, de 26, 2 29 St-NIKOLAAS, 16 Nov. Tarwe, per hectol., fr. 25 60 ld. roode, id. Rogge, id. 16 75 Boekweit, id. 18 60 Haver, id. 10 26 Geerst, id. 14 90 Duiveboonen, id. 22 30 Aardappelen, id. 14 80 Boter, per kilo, 2 79 OLIESfARKTEN. LEUVEN, 13 Nov. Koolzaadolie, per 100 kilo. fr. 84 Lijnzaadolie, 36 50 DENDERMONDE, 15 Nov. Lijnolie, 100 kilos, fr. 39 23 00 Koolzaadolie, 89 90 Kempolie, Lijnzaad, 51 75 54 50 Koolzaad, 42 ROESELARE, 14 Nov. Koolzaadolie, 105 kilos, fr. 75 a Lijnolie, 55 30 GENT, 17 Nov. Koolzaad, de 100 kilog., fr. 46 a Lijnzaad, id., fr. 35 -— Koolzaadolie, id., fr. 85 OOGENBLIKREL1.JK DER STAD IJ PEREN. VOOR DE VAN EN VOOR DEN AFKOOP VAN VAN B00MEN. aware en zuivere INijieHereii, Abeo- len, Esseiien, Iepen, Eiken en Wii- gen BOÖMEN', S'-JACOBS BUITEN, allerschoonste Popelieren, Iepen, Abeeïen en Eiken HOOIHEN

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 3