Kieshervorming. Neen, 't is 't katje Stadsnieuws. lie-maalschappijen niot vernietigd worde. Men ziel dal de tusschenkoinsl van M. Malou op die wijze niel geheel en al be langloos is. Wat Moyzes Emerique betreft, die groolendeels de sclnild is van de finan- tieële ramp, wij vernemen dat hij van Israëliet, katholiek geworden is, en men zou daaruit moeten opmaken dat met de verandering van religie ook zijn geweten wijder is geworden, 0111 zich aan eenc zoo erge misdaad schuldig te maken. Wat er van zij: de rampen door Lan grand veroorzaakt, hebben de eer van den naam der kalholijken vernietigd omdat die roomsche graaf de paus en al de geestelijkheid lot beschermers en ver dedigers had. De liberale eer kan niet bereikt worden door wat enkele personen uit haar kamp doen, daar zij nooit die lieden onder hare bescherming neemt. De klerikale bladen zeggeu dal het ge heim der stemming aan de klerikale par tij zou voordeelig zijn en dat wij ongelijk hebben, een kiesstelsel te vragen waarbij de liberale partij zou verliezen. Indien de geheime stemming de macht der klcrikalen moet vermeerderen, is dit geen doorslagend bewijs dat ons voorstel rechtvaardig is en dat wij de belangen onzer partij opofferen aan eene kwestie van politieke zedelijkheid en aan de stof felijke en zedelijke belangen onzer mede burgers Indien ons voorstel aan de libe rale partij nadeelig moet wezen, waarom bevechten het onze tegenstrevers. Of heeft eene kieshervorming mis schien geene reden van beslaan Durven de klerikalen dit wel beweeren P Is hel waar of niet dat met het tegenwoordig kiesstelsel al de kiesbriefjes kunnen ge kend worden Is het waar of niet dal de klerikale partij hare kiezers als vee naai de stembus leidt, en deze, tot dal zij gestemd hebben onder de gedurige be waking van hunnen pastor of koster staan? Is het waar of niet dat men den kiezer die voor de liberalen stemt, als hij van de klerikalen land in pacht heeft, zijn land, als hij van de klerikalen kalan- disie heeft, die kalandisie ontneemt Is het waar of niet dat daarom een zeer groot getal kiezers tegen hun geweten moeten stemmen Maar de liberalen gebruiken ook dwang, zeggen onze tegenstrevers. Laat dat zijn: wij zulleu hel niel loochenen. Maar is dit geene reden te meer om de kieswet te veranderen Is dit geen bewijs dal de kiezingen tegenwoordig niet meer recht zinnig geschieden M. Malou heeft dit, over tijd, in de kamer beleden, toen hij verklaarde dat hij in de eerste dagen van januari een ontwerp van kieshervorming zal voor stellen. Maar hel voorstel van den Liberalen Bond is onuitvoerbaar, zeggen onze tegenstrevers. Waarom dan stellen zij niets anders vóór dal het doel welk wij najagen, de rechtzinnigheid dor kiezing, zou bereiken Als men tegen zijne vijanden geene redenen kan inwerpen, dan poogt men zich uit den slag te trekken met lachen en spotten zoo doet de klerikale partij. Zij weet dal de couloir in ons land de zelfde uitwerksels zou opleveren als in Engeland, waar hij ten genoegen van iedereen in 't werk wordt gesteld maar zij wil er niet van hooren, omdat zij de overtuiging heeft dat daarmede de macht uit hare handen zou slibberen. Daarom drijft zij den spot met den couloir en noemt zij hem, denkende dat dit spiritueel is, eene rattenvalle. Ilewel zoo weinig belachelijk is hel eugelsch kiesstelsel dat M. Malou, zelf in persoon naar het stadhuis van Brussel den engelschen couloir is gaan bezichtigen. Wij zullen niet veel op de belofte van M. Malou. in de Kamer gedaan, rekenen Timeo Danaos. M. Malou zal misschien met halve maatregelen voor den dag ko men en eene wet voorstellen die het kies bedrog moeilijker maken, maarniet be letten, Aan onze liberale vrienden de plicht van luid te spreken en aan het ministerie te laten hooren dal wij wel de wet willen ontvangen van een klerikale meerderheid als die meerderheid de lasthebber van 't volk is maar dat wij onder den dwang niet willen bukken en wij geen gouvernement, dat slechts door bedrog aan 't bewind is, als het gouver nement van België willen herkennen. De geestelijkheid moeit zich met geene politiek, och neen.... 't is 't katje. Ziehier iels zoo klaar als de dag. Hel gerechtswezen levert in België 416 kiezers, de balie 1062, de genees- heeren 1664, hel leger 630. De geestelijkheid geeft 2866 priesters, die kiezers zijn In 1867 waren er slechts 2480 pas toors op de kieslijsten ingeschreven. Dat maakt op 9 jaar tijds 4Ö0 priesters, die op eens rijk genoeg zijn geworden om den kiescijns te betalen. Onder de beambten en de rechters hebben geene vermeerderingen plaats, onder den professoralen stand bemerkt men vermindering even als onder het leger. De geestelijkheid alleen, zonder handel te drijven, zonder eigendommen te bezit ten, wonende in een huis dat, volgens de wet, door de gemeenten geleverd wordt en onderhouden, de geestelijkheid komt talrijker en talrijker op bij elke kiezing! Als men daarbij zich herinnert dal bij de laatste kiezingen in de provincie Lu xemburg, de bisschop van Namen in persoon het platte land heeft afgeloopen om legen de liberalen te donderen, dan is het klaar als de zon dat de geestelijk heid zich met geene politiek bezighoudt... Neen, 't is 't katje De geestelijken worden meer en meer onverdraagzaam en leggen zich meer en meer toe om de liberalen bij hunne me deburgers hatelijk te maken. Niemand wordt gespaard. En wat de pastors en kapelaans zeiven niet willen doen, dal doen de 'paters, die overa! rondgaan om te preken, ter gelegenhein van eenen jubilé of van eene novene. Hier ook somtijds komen er van die eerweerde heeren preken, en wat doen zij hun best om de Ypersche liberalen als vrrreeslijke en afschuwelijke men sehen af Ie schilderen Ja, er zijn er zelfs die durven zeggen: Er zijn maar twee soorten van men- schcn meer, goede en slechte. Men is Catholiek of Geus Gij weel, lezers, wal het woord Geus in den mond der geestelijken beteekenl. Een geus is een goddelooze, een aarts vijand van de H. Catholieke kerk en van hare dienaars, een onkuischaard, een dief, een brandstichter, een moorde naar Men is Geus of Catholiek al de liberalen van yper zijn Geuzen. En noglhans leven de liberalen van yper in de beste overeenkomst met al de nonnen en prieslers en noglhans bestu ren de liberalen op het stadhuis, inet zooveel loegevenheid, met zooveel broe derlijkheid, dat zelden een klerikaal eene hunner beslissingen weet te beknibbelen. En zulke liberalen noemt men Geuzen O tijden, 0 zeden. De liberalen zijn toegevend en verdraagzaam en de geeste lijken zijn het niet. Hebben deze heeren dan wel volkomen vergeten, dal zij de dienaars zijn van eenen godsdienst van liefde en broedermin 15 20 25 10 20 90 20 25 15 20 10 90 20 10 15 20 20 83 la 20 10 20 20 85 20 15 15 20 15 85 15 20 20 20 10 85 15 5 20 45 25 80 15 20 10 10 15 70 45 10 5 20 45 65 5 15 45 15 15 65 BURGERSTAND Yperen, den 25" December 4871». Nieuws. - Wij vernemen dat het Kies- bureel van Salford alhier den 29 zal toegezonden worden. Waarschijnlijk zal men hel tentoonstellen in het Stadhuis, te beginnen van Zaterdag 30 dezer tot den Dinsdag daarna. Roofmaatschappij. - Woensdag laatst, was het Concert in de zaal van den Arend. Zeggen dat de zaal te klein was is eene waar heid want de telaat komers hadden moeite om ergens zich neêr te zetten5 velen hebben moeten blijven recht slaan. Die groote toeloop van eere leden is maar toe te schrijven omdat er in Yperen zoo weinig zulke feesten lot nu loe plaats gehad hebben, want het kon de inhoud van het pro gramma niet geweest zijn, daar het niet gekend was. Hel mag gekomen zijn hoe het wil, de talrijke toegestroomde menigte heeft huiten verwachting een Concert - Tabagie bijgewoond dat veel groole concerts overtroffen heeft. Ditmaal kunnen wij niet het minste vinden waarover te beknibbelen valt. Het koor le Caril- lonneur de Bruges is goed uitgevoerd en wel geschikt voor een openingsstuk Le dernier Chant du Barde, door M. Coffyn en VHymne a la paix, door M. Devvaele werden zeer goed onthaald omdat de twee zan gers heide begaafd zijn met eene schoone stem en zij alles aan den dag legden 0111 van dezelve een goed gebruik te maken M. 91*** heeft, met zijne lieve tenorstem, de aanhoorders zoodanig verrukt dal, als het ware, men zou gevreesd hebben de zaal onder het dave rend handgeklap te zien instorten. Hel Air de Mignon en de romance de l'éclairzijn in de volmaaktheid als muziek, gezongen geweesl, wanneer men rekening houdt, voor al de zangers in '(algemeen, van den overvloi digen en verslik - kenden tabakrook, die gedurende geheel hel con cert in oogen en keel straalde. De Symphonie, onder het beleid van den kun- digen heer Beyer, doet nog dagelijks progres, zij heeft het bew ezen in de uitvoering van de ouver ture, de Martha en Le soir, (valse). Men kon eene muis hooren loopen, zoodanig was de aan dacht geboeid, en, was het slil gedurende de uit voering, zooveel te levendiger waren de toejui chingen. Ten slotte moeten wij ons compliment maken aan M. Gevaert, den onvermoeibaren kluchtzanger, die door zijn onuitputtelijk geheugen ons zooveel vermaak verschaft heeft Met wal eigenaardigheid gaf hij de Locidions vicieuses de vier regels der cijfferkunst en de geneurs hebben lot tranen doen lachen; maar de gebaren, de mimiek, hel zeggen, in les Blagueurs en vooral het omstandigheids-couplet over de hedendaagsche geld.... mannen, drongen diep in het hart en lieten harde waarheden, druppel voor druppel, lot in het diepste der ziel vallen. En men roemt zulke feest Soirée-Tabagie Eene feest waar geheel den avond door wellui dendheid en juistheid in muziek en zang, spraak en gebaar in de kluchtliederen, onafscheidbaar zijn gebleven mag wel een Concert genoemd worden. Als men het programma aanschouwt, zegt men na lezing der 12 slokkeneen schoon feest; maar als men artiesten erin telt als M. M... en M. Ge vaert, die, telkens zij gebisseerd zijn er nog een koppel andere stukken laten hooren dan mag men zeggen wij zijn niet bestolen. Bij het uitgaan der zaal was iedereen verwon derd dat het reeds zoo laat was. Voor wij eindigen brengen wij hulde aan het bestuur dat ons zulke schoone feesten weet te geven en de echte artiesten weet te vinden die zooveel vermaak medebrengen. Met voldoening hebben wij vernomen dat er een Concert-bouf zal plaais hebben binnen eene maand, alwaar de damen en dochters der eereleden uitgenoodigd zijn. Dnrgci'wncSit. - Een aandoenlijk feest zal Dinsdag aanstaande plaats hebben in het lokaal dee Burgerwachtmaatschappij (Barbara-Hof. Dit feest zal beslaan in een prachtig Banket door de leden der Cijbelschulters maatschappij opgedragen aan de drie heeren, hunne medeleden, die onlangst gedekoreerd werden mei het burger kruis van 2° klas voor langen en getrouwen dienst aan het vaderland bewezen. De heeren Ligy, Felix, lieutenanl-adj. maj. Maurau, Ernest, adjud. onderoff. Tyberghein, Jan, kaporaal, zullen Dinsdag aanstaande de hulde ontvangen van hunne talrijke konfraters, niet alleenlijk om dat zij hij de Burgerw acht goede en lange diensten bew ezen hebben, maar nog omdat het alloos goede en nuttige medemalen geweest zijn die door hunne minnelijkheid met iedereen de algrmeene achting verdiend en bekomen hebben. Uitslag der 9° Schieling van het wintersaizoen. 17 December 1870. Met het geweer Comblain. 1. Lesaffre, A,e. 25 10 25 20 15 2. Croigr.y, F. 3. Decoene, H. 4. Vandermarliere, L. 0. Leclercq, T. 6. Lebbe, A. 7. Deweerdt, Ch. 8. Ligy, F. 9. Maillard, G. 10. Lebbe, F. TI. Ligy, A. Builen prijskamp, Iweins, Alf. 83. Renier, H. 80. en Iweins, J. 70. 1876. beroep,, echlgepooite win Albertus Sobry, Mee- nenstraat, Dewachler, Joannes, Hi jaren, zonder beroep, ongehuwd, Dixinudesiraal. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 2) de 7 jaren: Vrouwelijk id. 5) 95 van ilcn 15" tot den 22" December GEBOORTEN Mannelijk geslacht 1) 6 Vrouweiljk id. 5) le z men Sterfgevallen. Deleu, Polydorus, 47 jaren, schoenmaker, Meenenstraat. Breyne, Philippus, 80 jaren, koopman, weduwaar van Maria De Bandt, Dixmu- deslraat. Lozie, Rosalia, 72 jaren, zonder den 53 December 4876. 15 K S£ iG N Bi 31A IN G Goede week! Nog 49 polsslagen min per mi nuut Civiale heeft toegelaten aan den door luchtige!) schrijver en spreker/® Cnapelynck principaal van '1 bisschoppelijk kollegie, van we kelijks eenige vrienden te ontvangen. Donderdag na 't Lof greep 't soirétje voor d'ecrsle maal plaats. Juillje zat in eenen reukeloozen zetel, oud fa milie-meubel in bezit van den Eerw. Kschijlerop, Zijn gelaat was een weinig bleekee als naar ge-I woonle, maar de zieken was zorgvuldiglijk om wonden in eenen warmen tabbaard, allerschoonst gebrodeerd door eene deugdzame 0. L. V. Maagd. Zijne gezalfde voeijes staken in kleine pantoefelljes, met zilveren gespljes en zwarte zij den stickjes. Eenieder bemerkte dat hij purper kousjes aan had, zoodanig dat Joachim, mei eenen afgunsligen grimlach op de lippen, in 't stil vroeg aan zijnen baas Huis-Muis: Zou hij reeds verhopen van om zijn gild en zijne brief - tjes, kanonik bcnaamd le worden? Hij zon wel a durven, maar zij zijn niet rijpe genoeg Men heeft een goed glaasje oud hier gedronken en zich zeer wel verlustigd, tot dal de lui Iers-schel le geluid was. P. S. M. Acx wil den naam van den lavement- zeiler niet laten kennenhij heeft nochtans aan een zijner vrienden verteld,dat erdoor vrrscheide godsdienstige personen, schriftelijke aanboden gedaan geweest zijn. Ziet hier een dezer stukken, letterlijk uitgeschreven A. M. D. G. 1 Zeer Eerw. heer Preingeipaaal a Approuvéérende dat gij kwaalijk geworden zijt door d'arlikuls van de leulekc Toekomst 'k offiéére mijn om uwen Eerw. persoon in uwe ziekte l'assislééren. 'K hen el lijd êzeid dat a el de libcrellen vaurieings zijn. Uwe servante in 't geloof. Wat heeft Pape-Klinkje geantwoord Wij zullen het trachten te weten. Verscheide inlichtingen zijn ons toegekomen op de reis, door heer Gibben met Koben Cies, naar Oostakker en de Pacificatie van Gent alwaar zij, met allergrootste verwondering, te Ooslakker onzen achtbaren Figaro ontmoet hebben, en le Gent onzen niet min achtbaren raadsheer Pier, met zijnen loegemetsten mond. Kohen Cies, van schrik Pier in de Pacificatie te vinden, heeft meer dan twee uren op zijne achterste poolen geheel de stad doorloopen, uitroepende llihan! Hihan Pier is daar Wij kunnen de samenspraak lusschen deze defti ge mannen en nog wat andere gekruinde en on- gekeuinde kopstukken dezer stad maar na Nieuw jaar geven, alswanneer wij de verschillige in lichtingen van den heer Gibben zullen bekomen hebben. Zijt verzekerd, katholijke kopstukken, dat gij niet zuil verliezen met een weinig ge duld te hebben, 'l zal schoon zijn om lezen. Heer Gibben verklaart veel nieuws vernomen le heb ben door Figaro, lot lieden aan hem onbekend door zijne lange afwrzendheid. Heer Gibben en Figaro hebben le samen de reis gedaan van Oost- akker tot Gent, Figaro zat op Koben Cies toen heer Gibben hem bewonderende als goeden rij der en riep uitFigaro! Figarogij rijdt nog zoo goed als eenen jongen po'sl-meester, en als ouden vriend gij moogl rekenen op mijne mild dadigheid, als wij te Gent zullen aankomen ik zal u beschenken met eene goede Eijer-struif (omelette) welke gij ongetwijfeld zult binnen spelen met smaak en vermaak, want indien ik mij goed herinnere, van over veel jaren, 'l is uwe beste spijs welke zelfs voor u bereid gemaakt is geweesl door den Papa van ons bevallig Pape- Klinkje, immers wij zullen dit later breeder uil- leggen. ïels van du gekruinde Boogacrdc. ACTA SANCTORUM. De rechtbank van Munster komt zijn vonnis uil te spreken, in het proces ingespannen tegen den Bisschop Brinckman, zijnen vicaris-generaal en verscheide andere gekruinde hooggeplaatste!), beschuldigd de fondsen en documenten Ier waar de van 70,600 dollars (550,000 fr.) zich toege ëigend le hebben, en loebehoorende aan het bisdom, naai- hunne uitdrukkelijke getuigenis, bij een arrest van het hof van Berlin, de beschul digden zijn veroordeeld geweesl, le welen de Bisschop tot vier jaren gevang, de vicaris-gene raal lol vijfjaren gevang, en daarenboven beroofd van hunne burgerlijke rechten. Dit zijn vergulde Boogaerden, welke onder een glazen dak stonden, niet waar vuilblad van IJperen Nog ecu ander soort van Boogaenle. Vrijdag 15 dezer maand, voor het Hof van As sisen te Antwerpen, wierd deziak van Guillaume Ernest Boogaerts, geboren te Lier, onderpas toor te Mechelen, gebracht, beschuldigd van

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 2