Bruno PRIEM, D'A.RBRES, IE BOE-MILLE, PHOTOGRAPHIE WATREMEZ HUISVI'.TTEGR.CS Vei'schiüige Tijdingen. Kunst- en Letternieuws. VOERMAN, YPEUE1X VOTE SAPINS ET PERCHES A HQUBLQN, Notaris DE TA VERNIER, Openbare verkooping, in eene zitting, heeft de eer het publiek kenbaar te maken dat hij zich aanbeveelt voor het vervoeren van allerhande voor werpen, aan zeer geringe prijzen. Hij hoopt door zijne oppassendheid, zorgen en rappe gedienstigheid, het vertrouwen van eenieder te verdienen Le Notaire BUT AYE, résidant a Messines, procédera a midi précis, dans les bois ci-après, situés a AVytschaete, prés le pavé de Sl Eloi, a Messines; a la vente pu- blique de 1Dans le bois nommé Starbosch et sur la bordure dit Buffel et Ezelwalbosch 104 Ilêtres, 4 Mélèzes, 1 Orme et 1 Chêne, divisés en 35 lots. 2. Dans les bois nommés den Drie hoek, Buffel et Middelbosch 67 Sapins (pijiboomen et combles), 2603 Perches a houblon et pour com bles, et 4 Ilêtres, divisés en 23 lots. 3. Dans le bois nommé Middel bosch 3 hectares 51 ares de Bois-Taillis et 165 Plancons, divisés en 4 lots. Les Taillis et Plancons sei'ont ven dus en parties ou en masse, après les Arbres et Perches, au cabaret le Coq de Paille, tenu par Ives Callens a AVytschaete, le long du dit pavé. Le garde-bois Denturck, a AVyt schaete, indiquera les marches aux amateurs. Nota. La reunion a midi précisau dit cabaret Le Coq de Paille. Cette vente se fera avec crédit sous caution solvable. Mtre BUT AYE, susnommé, est chargé de cette vente et de la recette. TE LANGEMA.RCK. vastgesteld op MAANDAG- 22n JA NUARI 1877, om 4 ure namiddag, te St-Jan, ter herberg de Koe, van de volgende goederen Koop 1. Een groot HUIS van 4 woonsten op grond der Hospicen van Yperen. Gebruikt door verscheiden, zonder recht van pacht. Koop 2. Eene partij VETTE- GRAS (Bouwgrond)omtrent groot 25 aren. Ingebruiktreding ln October 1877. LANKEMARCK en St-JAN. Koop 3. Eene partij ZAAILAND van H. 1-57-70 cn. Ingebruiktreding 1" October 1877. St-JAN. Koop 4. Eene partij ZAAILAND van 80 aren 90 cent. Ingebruiktreding 1" October 1877. De 2 laatste koopen zijn gebruikt door Petrus Hartesoone. M. WATREMEZ, OPÈRERA tons les Samedi, Dimanche et Lundi. een kruidenier Ie, j*i?ltijen gestolen. Hij was de biechtvader van hel huisgezin en had aan de dochter, zijne biechtclinge, gevraagd waar haar vader zijn geld legde. Men ziet dat inen niet te veel in de biecht mag vertellen. Een zachtmoedig onderpastoorken heeft Zondag laatst een sermoenlje te Maeseyck gedaan, dat zoo stichtend was, dat de treffelijke lieden de kerk verlieten. Hij zegde onder ander: ii Er zijn te Maeseyck smeerlappen, vrijmefse- ii laar s en deugenieten, die zonder Sakramenlen n gestorven zijn en die nu branden in d'helle Die engel van ne geestelijke, zinspeelde hier op een der achtbaarste burgers der stad, die onlangs als vrijdenker gestorven is zooals hij geleefd heeft. Nu, die valsche navolger van Christus zal daar voor eens bij Mijnheer moeten komen, om reke ning over zijne grofheden te geven. De stad Brussel telde maar 06,297 zielen in liet begin der eeuw, 'l is te zeggen bij de alge- meene opschrijving van 3! december 1800. De vermeerdering gedurende de verloopene drie vierden der eeuw wordt op 133,703 zielen ge rekend. De voorgeborchlen der hoofdstad hebben heden te samen eene bevolking van 205,490 inwoners. S'-Jans-Molenbeek, die de meestbevolkle gemren- tevoorgeborcht is heeft meer dan 40,000 inwoners. Gansch de brusselsche bevolking wordt op 597,200 inwoners geschat. Op 7 Januari 1594 smeet een rdikl van Hendrik IV de jesuiten in Frankrijk aan de deur. Zie nu eens, 't was wel de moeite waard En zal het spreekwoord dan eeuwig gelijk hebben kwa kruid cn ongedierte, dat vergaat niet Zaterdag is de heer doctor Croctj, provin ciaal raadslid van Brabant, gekozen tot senateur voor het arrondissement Brussel, in plaats van wijlen graaf de Merode. Men weet dat er geen strijd was. Den 25 December, gedurende den avond, keerde de genaamde Ch. Pluvier van Ruisselede, huiswaarts, toen hij door een geweerschot werd getroffen dat hem aan borst en arm kwetste. De wonde is nog al erg. De dader is niet gekend. Als er drie paters of drie nonnen bijeen wonen, zetten zij eene klok op hun huis, en lui den bij hel opstaan, bij het eten en bij het slapen gaan. Te Oostende zijn er veel paters en nonnen, en bijgevolg wordt er veel geluid, zelfs van 4 ure 's morgens. Er werden hierover klachten inge diend, en hel gemeentebestuur van Oostende heeft een reglement opgemaakt waarbij het ontijdig klokkengeluid in de kloosters verboden is. Hierop groot geschreeuw en gerucht van wege de gees telijken dit reglement was onwettig, ,het was ren aanslag tegen de vrijheid van godsdienst,'enz. Welnu de minister van juslicie, M. Delants- heere, volksvertegenwoordiger van Dixmude, heeft in volle Kamer verklaart, dat dit reglement vol komen wettig is en dat hij het niet zal verbreken. En de geestelijken, de paters en de nonnen van Oostende, staan nu met eenen neus van ten minste een elle lang. Gedurende de verledene week van 2 tot 6 januari 1877 was de middenprijs van het vet vee op de bijzonderste markten van Belgie als volgt: ossen 80 cenlimen tot 1 fr. 06, stieren 55 tot 86 cenlimen, koeien en vaarzen 53 tot 88 cenli men, kalvers 1 fr. 03 tot 1 fr. 40. De markten waren goed bezet, en er was afslag van twee een- timen op elke soort. Dit alles is gerekend per kilo levend gewogen. Vette varkens hebben geene prijsverandering ondergaan. Middenprijs: 1 fr. 17 tot 1 fr. 25 per kilo levend gewicht. Over 't algemeen was er eene lichte verbetering in den graanhandel op te merken. De prijzen hebben evenwel geene beduidende verandering ondergaan. De handel in vlas ging ditmaal iets beter dan in den loop der vorige week. Op sommige mark ten bekwam de beste soort een lichten opslag. Ziehier de besleede prijzen per drie kilos Brugge fr. 5,55, Mechclen fr. 4,20 lot 5,40, Thiell 5 fr., Sr-Nikolaas fr. 5,67, Deinze 5 tot 6 fr., Solte- ghem fr. 4,50 tol fr. 5,40. Rijsel, 3 januari. Granen: opslag 23 cenli men. Prijs 25 fr. tot 25,75 fr. per hectoliter. Vlas prijs standhoudend. Men verzekert dat de kamer der inbeschul digingstelling van hel hof van beroep van Brussel, weldra het onderzoek betrekkelijk de zaken van Langrand-Dumonceau zal afgedaan hebben. Ein delijk I Volgens eene romeinsche korrespondentie medegedeeld door de Journal de Genève, zal hel tamelijk onzedig proces waarmede de erfge namen van kardinaal Antonelli zich bedreigd zagen, geene plaats hebben. Het schijnt dat de erfgenamen de jongeling,s-zonden van den prelaat willen gedekt houden door eene overeenkomst. Arras, 6 januari. De ramp der Groote Markt. Een huis ingestort. 4 slacht offers. In hel ingestorte huis dreef M. Pamart- Rambure belangrijken handel in koloniale waren. Van boven tot onder was het overkropt met goederen de tweede verdieping vooral was over last met balen koffie, suiker en andere zeer zware artikelen. Bij die gewoone vracht kwam nog de zwaarte en het dreunen van een stoomwerktuig met toebehoorlen, gebruikt voor het suikerzagen, het dioogen en malen van koffie. te werk gaan, daar de naburige Dezen nacht hoorde men een verschrikkelijk gekraak. De vloer van 't tweede verdiep, onder zijnen last bezwijkende, is ingestort, den gevel van het huis naar buiten dringende die dan ook op de straat ten nauwe kwam in zijnen val de eerste verdieping meêslepende, waarop de familie Pamart huisde. Vervolgens plofte natuur lijk het gros van het huis dooi- den gelijkstraals- vloer in den kelder. Onmiddelijk heeft men reddingsmiddelen in 't werk gesteld twee kompagnies genie werken vlijtig door, van dezen morgend af; doch lol op heden (7 ure 's avonds) heeft men nog geen slachtoffer teruggevonden. Dat is niet verwonderlijk. De ongelukkigen hebben 4 of 5 meters puinen op het lichaam. Wat meer is, men moet met de meeste voorzorg huizen dreigen in te storten. De slachtoffers zijn M. en Mad. Pamart-Ram- bure, een hunner kinderen, 6 of 7 jaar oud en eetie oude dame, hunne bloedverwante. Een andere hunner zonen, twee winkeljuffers en twee meiden zijn de ramp ontkomen, door langs eene venster, met behulp van elkaar ge bonden beddenlakens op een buitenplaats te vluchten. Dat de nijverheid slecht gaa t weet men alge meen. In Gent wordt er eene fabriek te koop ge steld en men verzekert ons, dat de kopstukken der klerikale partij er zullen naar zien om er een klooster van te maken. Al gaat de nijverheid slecht, de paters- eu nonnenwinkel draait toch goed. Maar leeft daarmede Eene dirfte met braak is bepleegd geworden binst den nacht van zalurdag lot zondag ten huize der onderwijzeressen eener schooi van Kortrijk. De dieven zijn binnen gekomen, langs de voordeur, bij middel van eenen valschen sleutel. Eens in huis begaven zij zicht rechl- slreeksch naar de kamer waar zich de weerdijen en juweelen bevonden toebehoorende aan de schoolmeesteressen. Na eene kas geopend te hebben namen zij er twee bankbi'iefkens van 100 fr. drie van 20, een paruur in fijne perels opgezet in goud en een paar ooringen alles ter weerde van omtrent 450 fr. De nachtelijke bezoekers moesten het huis zeer wel kennen. Zij werden waarschijnlijk in hun werk gestoord, want in hetzelfde schof waar zij waardijen uitna men bevonden zich nog vele andere kostbare voorwerpen die waarschijnlijk hun misprijzen niet konden verdienen. De dieven, bij het verlaten van het huis, heb ben een venster van het gelijkvloers geopend, waarschijnlijk om te doen gelooven dat zij langs daar waren hinnengekomen. Een onderzoek is geopend. Letterkundige Prijskamp uitgeschre ven door het gezelschap Voor Taal vereenigd te Iscghem. Poezij Leopold I herdacht. 1851- 1863. Prijs 100 fr. Proza. 1. ii Geschiedkundige schets van de vlaamsche beweging bijzorderlijk sedert 1860 tot heden. Letterkunde, sehoone kunsten, wer kingen en streven van verdienstelijke mannen, genootschappen, bonden, congressen, volksvoor drachten, enz. Prijs 100 fr. 2. (i Roman of verhaal. Schets uit het Westvlaamsche leven onzer dagen. Prijs 100 fr Voorwaarden 1.De mededingende stukken moeten voor juli 1877 ingezonden worden aan den heer Adolf Veranneman, schrijver van hel gezelschap. 2. Zij moeten geleeken zijn door eene ken spreuk. Deze kenspreuk moet herhaal worden op een vergezeld brieken naam en woonplaats des schrijvers meldende. 3. Alle stukken strijdig legen godsdienst en zeden worden uitgesloten. 4. Een jury van vijf leden buiten het gezel schap genomen, zal de prijzen toewijzen. 5. De bekroonde stukken blijven de eigendom van hel gezelschap. De nietbekroonde zullen op verzoek der schrijvers teruggezonden worden. 6. De dag der plichtige prijsuitreiking zal naderhand bepaal worden. Maatschappij de Vrijheidsliefde. Uitslag van den tooneelprijskamp Drama. 1° prijs aan de maatschappij de Verbroedering van Antwerpen met Eene lage Ziel. Prijs van besten tooneelspeler P. Pasmans, van Antwerpen. Eervolle melding F. Vander Wee, van Antwerpen. Blijspel. 1' prijs aan den Tooneelkring van Ledeberg met Eene Huwelijksaanvraag. Prijs van besten tooneelspeler, Guslave De Mey. Eervolle melding, Norbert Moens. Prijs van zuivere uitspraak aan de maatschap pij Moedertaalvan Mechelen. MENGELINGEN. Isidoor, ge zotidl mij moeten dat plezier doen, verkoopt mij uw hondje.... ik geef er u twintig frank voor. Dat het niet en ware dat we goè kennissen zijn, 'ken zou er mij niet willen van ontmaken... maar het zal u niet willen volgen. Hebt gij geen pander? 'T doet. En men duwde Finelje den pander binnen waarop men eenen handdoek bondt. Alia, bonjours, 'k ga naar stê, 't is prijs- kaarting bij baas N. en'ken zou nielgeern missen, 't is ern bommenabel schoon kenn I Zoo lot wederziens, dag Ko. Dag Isidoor. En Ko vertrok naar stad. Elk een goên dag Eli wi l Ko, 't en schilde niet veel of ge kwaumt te late, d'eerste ronde is bijna uit. Gij moet spelen met Sissen die ook Ie laat is gekomen. 'K ha hier veel eerder geweest maar 'k en een hond gaan koopen, ren fameus schoon beestje.. Bazinne zou 'k dien pander niet mogen ieverans zetten 'K zal den op de vouten zetten naast den trap. Men begon te kaarten, en was het nu dat Ko altijd op zijn hondje peisde of anderzints,hij ver loos en het pastte juist aan Sissen van het keun te winnen. Men haalde het keun ten voorschijn en iedereen bewonderde het beest Ko biskeerde over hel geluk van Sissen en men stak het beest wederom in den pander, bondt er een handboek boven en de bazin stelde het weg. Men dronk eenige glazen bier, men redeneerde en rookte lot eenen put in den nacht, tot dat alle man nen stuk in den kraag had en op een late iedereen vertrok. Ko nam den pander met zijnen hond en Sissen met zijn keun en beiden gingen al wankelen huiswaarts. Te huis gekomen, speelde beide wijfs op hun nen poot omdat het zoo laat was en de venters dronke waren. Ko vertelde dat hij nu nog maar van Isidoors kwam en in stad nergens was naar geweest. Hij zegde dat hij het schoonste hondje der wereld gekocht had enz. en viel eindeling in slape. Sissen, geheei opgetogen vertelde hoe hij een schoon keun gewonnen had en daarmede ging een weinig de colerie zijner vrouw over.'S ander- dags, uil nieuwsgierigheid aangedreven hadden beide vrouwen voor hun eerste werk naar den pander gegaan en zeer voorzichtig den handdoek opgeheft. Sissen die nog te bed lag hoorde een geschreeuw, sprong op en liep half gekleed naar beneden. Zijne vrouw vloog hem in het hair en krabde hem het gezicht open. Daar slouf, dat zal u leeren, met mij de bale te houden en leugens te vertellen. Zie ne keer hoe ik bloè, die hond heeft mij gebeten. Een hond Met hunne chieke, hadden zij gemist van pan ders en Ko was met het keun naar huis Wij weten nog niet hoe Ko is gevaren. IJPEREN, 13 Januari. GRANEN ENZ. verkochtte kwantiteit. middenprijs p. 100 kilo. 54,000 4,600 300 900 1,200 10,000 29-50 22-50 22-75 26-00 26-25 11-00 390-00 Aardappelen Boter POPERINGHE, 12 Januari. middenprijs. Tarwe, per hekloliler, fr. 22-25 Rogge, 16-25 Haver, 11-50 Aardappelen, de 100 kilos, 11-50 Boter de kilo, 5-70 Hoppe de 50 kilogr. fr. 115 a 120 VEURNE, 10 Januari. Tarwe per 145 liters fr. 28 55 Rogge, id. 20 25 Sucrioen, id. 18 21 Haver, id. 14 16 Boonen, id. 26 29 Erweten, id. 28 51 KORTRIJK, 9 Januari. Tarwe, per hectoliter, Rogge, Haver, Aardappelen, per 100 kilos, Eieren, per 25, Boter, per 1 /2 kilo, St-NIKOLAAS, Tarwe, per hectol., Id. roode, id. Rogge, id. Boekweit, id. Haver, id. Geersl, id. Duiveboonen, id. Aardappelen, id. Boter, per kilo, BUKKERSTRAAT, V 38, fr. 24 25 a 23 16 16 50 19 25 22 25 9 50 10 2 73 5 20 1 50 1 80 Jan. fr. 23 10 15 80 19 50 10 20 13 90 22 30 8 60 3 05 PLANGONS, dans les bois de l'Institution Royale de Messines, Situés a WYTSCHAETE. Ie Lmiiti SO Janvier 1877, (ju'on se le dise. VAN DEN ■ffiBiüKXfro EN zoimu. St-JAN, bij ket dorp. HOTEL S -SÉBASTIEN, RUE DES BOUCHERS, YPRES.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 3