Gazelle van 'I arrondissement IJ peren. 187 7. Nr 772. 16e Jaar. Zondag 7» Januari 1877. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Politieke berichten. AANKONDIGINGEN RECLAMEN ABONNEMENT: Het afgeloopene jaar heeft bij velen een treurig aandenken gelaten. De eenen beweenen het verlies hunner fortuin, ontfutseld door schaamteloo- ze tripotteurs de anderen zagen zich geruïneerd en gekortvlerkt door onzichtbare vijanden, uit hoofde hun ner politieke gezindheid, en, ver volgd in hun bestaan, de grootste moeite hebben om brood voor vrouw en kinderen te winnenanderen nog, buiten het hereik hunner vijan den, doordien hun de fortuin onaf hankelijk maakt, zagen de rust huns huisgezins verbrijzeld door eene on- weerstaambare macht, behendig aan gelegd onder vrouw en dochters liet jaar 1877, dat komt aan te breken, voorspelt ons ook iets ake- lijks Het binnenland, geëxploiteerd door de ultramontanen, bij middel der eenvoudige buitenlieden, sukke laars en valsche broeders, staat op den boord des afgronds, want, verdeeld als ons Belgie is, ware een sprankel voldoende om de hom te doen barsten en eenen broederoorlog te wege te brengen, waarvan helaas de gevolgen onberekenbaar zouden zijn. Welis waar, zij die nu alles wagen om het meesterschap te behouden, zouden alsdan zich er de handen uit was- schen en zich verschuilen, misschien om grijnzend te lachen over hun werk Zie liever hoe woedend onze poli tieke vijanden strijden tegen recht en rede om hun meester te maken van het onderwijs. Zie eens wat eerlooze middels zij gebruiken om het wereldlijk onder wijs ten gronde te booren, en, overal waar zij de machtigste zijn, de wereld lijke onderwijsgestichten afschaffen. Zie eens wat geweld zij gebruiken tegen alwie onder het juk der geeste lijkheid niet wil staan, hoe zij die eex-lijke menschen vernederen, belas teren, heliegen, schandaliseeren, de familjen schenden Zie eens hoe ge weldig hunne vuilbladen in dien zin te werk gaan, die gazetten, onder steund en opgesteld door gekruinde personen, die zouden moeten op de wereld zijn om vrede en eendracht aan te prediken door geestelijke professors, die, in plaats van de jongelingen op te leiden in eer en deugd en den eerbied in te boezemen jegens hunnen evenmensch, ze aan- leeren hoe ze artikels in gazetten moeten opstellen om de andere helft der burgerij in den modder te slepen. Die professors brengen alzoo wan gedrochten voort, die later, wanneer zij eenen post bekleeden, voor alle bekwaamheid eene vergalde ziel en een bedorven hert bezitten, ten dien ste derjesuiten, aanwien zij hunnen post verschuldigd zijn Zie hoe zij handelen in de samen leving zij smijten alles omver waar zij niet meester zijn, en verstout door hunne macht in de Kamers, durven zij alles wagen. Maar hunne macht in de Kamers op wat berust deze op eene meer derheid bekomen door bedrog en list, eene meerderheid, gestolen door be dreigingen, beloften, en de mede werking der geestelijkheid, die met hare hel en hemel de menschen alle soorten van leugens opvest, en in plaats van haren dienst te doen waarvoor de contribuabelen zuur moeten werken, zich onbezonnen in het politiek gewoel smijten, en hunne heilige zending vergeten, de hun kleed bezoedelen om hunne harts tochten lucht te geven en alzoo een schouwspel opleveren waardoor onze heilige religie meer dan eene diepe wonde ontvangt Maar aan dit alles zou moeten een einde komen. Eene wet die de stem ming vrij maakt van allen invloed, het geheim van den kiezer vrijwaart tegen alle drukking, alsook strenge straffen voor allen ambtenaar, 't- zij geestelijk of wereldlijk, (alwie eene jaarwedde van den staat ontvangt) die, 't zij onder wat voorwendsel, in de kiezingen zou tusschenkomen. Door dit middel zou Belgie verlost geraken van een gouvernement dat maar door overmacht aan het bewind is de priesterpartij zou zich in hare kerk (waaruit zij nooit had moeten stappen en waar er zooveel goeds te doen is) terug trekken en alzoo zou den de eerlijke burgers verlost zijn van eenen toestand die alles ver lamd, koophandel en nijverheid. Het betrouwen zou terugkeeren en de welstand zou welhaast de ellende verjaagd hebben. 'T is om dit doel te bereiken dat de Toekomst reeds vijftien jaren zwoegt, niet tegenstaande de woedende aan vallen van de zoogezegde dienaren Gods, die wel van naderbij bekeken, maar armzalige dienaren van den duivel zijn. A. Trap. Eene depechc uit Londen, van 2 ja nuari, geeft eenige bijzonderheden over de zitting welke den vorigen dag de con ferentie heeft gehouden. M. de Chaudordy heeft het eerste 'l woord genomen om de werken der Conferentie uiteen te zetten en de sekre- taris heeft alsdan de protoeole gelezen. De afgevaardigden van Turkije hebben verklaard dal zij al de voorwaarden aan nemen, behalve de waarborg eener mu nicipale politie en de schikkingen betrek kelijk hel gebruik der talen hel turksch moet de eenige ofilcieële taal blijven. De conferentie is tot donderdag uileen gegaan zonder veel hoop tol eene over eenkomst te geraken. De europesche afgevaardigden hebben verklaard dat zij hel inzicht hebben Conslanlinopel te verlaten. Uit Constantinopel meldt men nog dal de lurksche ministers heden eene beslis sing hebben genomen die donderdag aan de Conferentie zal medegedeeld worden. In geval van weigering zullen lord Salesbury en generaal ïgnalieff onmidde- lijk vertrekken. Dat Turkije behoefte heeft aan vrede, is overigens allezins natuurlijk, wanneer het dat land ernst is met de binnenland- sclie hervormingen, en dat aan den anderen kant Servie zich verheugt van den oorlogslast ontheven te zij blijkt uit een depeche uil Semlin van eergiste ren, luidende De heer Ristich, de Servische minister-president, heeft op nieuw aan Rusland verklaard, dal Servie groole behoefte heeft aan vrede, en dal het onmogelijk aan nieuwe vijandelijk heden zou kunnen deelnemen, tenzij vol doende stoffelijke hulp verleend wierde. Ofschoon nu aan het afbreken van de onderhandelingen niet gedacht wordt, gaat uit menig oord van Rusland toch een waarschuwende stem op, om te ver kondigen wal dit rijk behoort te doen, indien onverhoopt de konferenlie niet niogl leiden tol liet doel waarmede zij is bijeengeroepen. Een der te Moskou ver schijnende bladen vestigt de aandacht op deze gebeurlijkheid, en betoogt dal in dit geval Rusland tot taak zal hebben, de besluiten van Europa, niet zijne eigene, aan Turkije op te leggen, Europa den oorlog zal voeren tegen Turkije met de wapenen van Rusland, Eene welwillende neutraliteit van Eu ropa tegenover Rusland is voldoende. Rusland toch heeft de oosterscbe kwestie niet ter sprake gebracht, ofschoon bel er belang bij zou kunnen hebben om aan Turkije den genadeslag te geven. Rus land, dal zich reeds militaire opofferingen getroost, kan bovendien zich niet bloot stellen aan het gevaar in de flank of van achteren te worden aangevallen, en moet zijne belangen met die van de eene of andere mogendheid vereenzelvigen. De klerikale dagbladen houden zich sinds eenigen tijd bezig met de wet te bespreken op de pensioenen der magis traten. Men weet dal bel liberaal minis terie een ouderdom bepaald heeft, waar op de magistraten op pensioen worden gesteld, die ouderdom is van 70 lot 74 jaren, volgens bel ambt dat zij bedienen. Deze wet die hoogst noodzakelijk was om den gang van het gerecht niet te be lemmeren, daar vele magistraten, door hoogen ouderdom aa;i ziekte en onge makken onderhevig, dikwijls niet konden zetelen en alzoo den achterstel der zaken aldijd vermeerderden, die wet, zeggen wijwerd hevig door de klerikalen bestre den en vooral M. Bara, te dien tijde minister van justitie, werd op de schan delijkste wijze door de klerikale bladen uitgemaakt. Bij bet aanbieden van den budjel van justitie voor 1877, heeft de midden-sek- tie der Kamer aan den minister gevraagd, hoe groot de lasten waren, door de nieu we wel op de pensioenen der magistraten de schatkist opgelegd. De heer minister heeft geantwoord dat voor de wel van 25 juli 1867, de pensioenen aan de magis traten betaald, de 50,000 fr. per jaar niet hadden overtroffen. Tegenwoordig beloopt die uitgaaf lot 450,000 fr. per jaar en bet totaal der uitgaven door die wet veroorzaakt beloopt tot bij de 4 mil joen. Dat is een schoon geschenk voor het land, roepen dc klerikale bladen. Ja, klerikale lawijtmakers, gij hebt altijd gelijk als gij alleen spreekt, maar luistert eens hoe M. Bara zelf daar op antwoordt, in eenen brief aan den Cour- rier de Bruxelles gezonden. Ik wil, zegt hij, de cijfers die gij aanhaalt niet discuteren, er is daar iets op te zeggen. Maar in alle geval ben ik op dc vier miljoen voor mijn deel maar verantwoordelijk voor een derde, dal is min dan een miljoen. De overige drij miljoenen zijn door uwe vrienden, door den minister van justitie uitgegeven. En inderdaal bet is zoo. liet is nu bijna tien jaren dal de wet van 27 juli (867 beslaat en M. Bara heeft het ministerie den 2 juli 1870 ver laten. W aarom hebben de klerikalen. waar om heeft het kalholijk ministerie de ongrondwettelijke wet, zoo als zij die onrechlveerdige, die rampzalige wet voor de finantien van hel land noemden, niet ingetrokken BareelDixmudcstraat, 39. 10 ccnticme» den regel. 25 centiemen de«i regel. Brieven ea pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. fr. 4-00 'h jiaars voor «le stad, fr. 4-50 voor geheel Belgle. Bnitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nuanmcr. Men schrijft in op al de postbureelen. DE TOEKOMST IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJ PKREN NAAR Poperinghe-Hazebrouck. 6-50. - 12-07. - 6-50. Poperinghe. 6-50. - 9-07. - 12-07. - 3-57. - 6-50. - 8-45. - 9-50. Korlrijk. 5-34. - 9-46.- 11-20. - 2-35. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7—18. - 12-06. - 6-20. Langhemarck, den zaterdag, 5-50. BERICHT. De nieuwe aboiiiienten zullen in den loop der maand Januari t 8TT hunne li wij tan (ie ontvangen van liet iieloop huns abonnements. De oude iibnimenteii, die het eer ste nummer van het jaar 1 81 "3 ons niet terug' sturen, zullen aanzien worden als nieuwe abonnenten en insgelijks in den loop der maand hierboven gemeld hunne kwijt an tie ontvangen Dit maatregel is genomen gewor den omdat het getal inschrijvers op de 'H'oeliomsi zoodanig vermeer derd dat er een afzonderlijk bestier samengesteld is welk de zaken voor alle gemak, alzoo komt in te richten. Indien er nog personen waren die goesting hebben zich op de komst te laten abonneren, worden ze verzocht het te doen in het post kantoor hunner verblijfplaats of aan dein briefdrager die hun dient.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 1