POPERINGHE. Weeral voor België. Stadsnieuws. Ziedaar zes jaren dat zij meester zijn en de wet beslaat nog. Hel moet zijn dat zij ze goed, nuttig voor het land vinden, anders is het niet mogelijk dat ernstige lieden, dat minis ters en de klerikale meerderheid, gedu rende zes lange jaren de Grondwet laten schenden, daarhetenkel van hen afhangt, dit te belellen. Ehwel klerikale bassers, wat weet gij daar op te antwoorden Waarom als gij de macht en de meer derheid hebt schaft gij die wet niet af, die gij zoo slecht vindt en die zooals gij zegt. zooveel geld aan het land kost? Er zijn personen die zeggen dal gij die wet niet afschaft, omdat gij daardoor in staal zijt plaatsen aan uwe klerikale vrienden in de magistratuur te geven en ^al g'J bijgevolg ctrij miljoen 's jaars nutteloos uitgeeft, om de rechtbanken met uwe onbekwame kreaturen op te vullen. Zooals men ziet, is het de schuld van M. Bara of van de liberalen niet dat de wet op de pensioenen der magistraten zooveel kost, maar wel de faut der kleri kale ministers en der meerderheid, die uit EIGEN belang de wet, die zij zoo slecht vinden, niet afschaffen. De drij miljoenen worden dus uitge geven enkel om meer klerikalen in de magistratuur te kunnen steken. (Stad Gent). Wij hebben laatst gemeld dat de voor zitter van verscheidene tjeefkens maat schappijen van Parijs, graaf de Germiny, veroordeeld is voor onzedelijkheid op den openbaren weg. De Gazette van Keulen meldt nu dat die propere graaf naar Belgie is gekomen en zich in een klooster bevindt. Dat zal zeker in een broederkenskloos- tcr zijn Wat willen wij zeggen, soort zoekt soort,... Yperen, den ti" Januari f877. Een weldadigheids-Concert, gevolgd door een Bal, zal Donderdag, 11" dezer plaats hebben, in Stads-tooneelzaal. De heeren officieren onzer bezetting heb ben dit feest onder hunne bescherming ge nomen en al de zangers die zich op hetzelve zullen laten hooren zijn ook officieren. Eene minnelijke juffer, meer dan eens gulhertig alhier te Yperen toegejuicht, heeft met veel welwillendheid hare edelmoedige medewerking beloofd. Onze lezers hebben reeds den naam van juffer Alezie Simar ge raden, die, telkenmale het er op aankomt den armen te helpen en de ongelukkigen te ondersteunen, nooit aarzelt haren tijd en haar uitmuntend talent ten dienste te stellen. Wanneer wij de heeren Massart, Fivé, Devos en Deppe zullen genoemd hebben als dezen die zich zullen laten hooren, zijn wij verzekerd dat de nalatigen zich verhaasten zullen om inteschrijven op de lijsten die rond gedragen zijn door de heeren officieren commissarissen van het feest. Wat er nog als eene ware aantrekkelijk heid mag gemeld worden, is dat de twee militaire muzieken onder het bestier van MM. Simar, vader en zoon, zich insgelijks zullen laten hooren. Onze oprechte gelukwenschen aan de heeren officieren, en wij jonnen hun een goeden uitslag. X. BURGERSTAND Sterfgevallen. jr Witte Klakken. - Zondag morgend, met den trein van 9-15 is vertrokken M. Vander- linden,trombone solo bij het eerste regiment linie alhier in garnizoen. Die heer was muziekmeester van het muziek van Rousbrugge, de fanfaren van Langemarck en de Witte Klakken van Yperen. Door zijne benoeming tot muziekmeester der soldaten-kinderen teAalst,heeft hij onze stad, en bijgevolg hel bestier der drij sociëteiten moe ten verlaten. De fanfaren van Langemarck en de Witte Klakken van Yperen, willende eene laatste hulde brengen aan hem die zich zooveel moeite gegeven heeft om de twee muzieken op een goeden voet te brengen, hebben hem vergezeld tot op de statie van den ijzerenweg, alwaar zij eenige stukken uitgevoerd hebben. liet oogenblik van hel vertrek was plechtig en menigeen drukte den beminden muziekmeester bewogen de hand. De heer Vanderlinden telde in Yperen veel en ware vrienden, wier achting hij verdiend had, door een minzaam en onbewimpeld verkeer. Tempeest. - Nieuwjaardag heeft zich gekenmerkt door een hevig tempeest. Des mor gens zijn verschillige kinderen door den wind hoop over hoop gesmeten geweest. Sommige groote mensehen werden insgelijks omgerukt. Onder andere, op onze Groote Markt is er eene dienstmeid zoo erg door den wind ten gronde geslingerd geweest dat men ze is moeten ter hulp konten en haar geheel gekneusd en bebloed naar het burgerlijk hospitaal heeft moeten overvoeren, alwaar zij thans nog is. Wat nog de aandacht van de voorbijgangers trof was de beweging van het klokhuis des halle torens, bij eikei, rukwind, en daar hel algemeen gekend is dat dit klokhuis meer dan noodig ern stige herstelling vereischt, vreesde men den top van het belfort naar omleeg te zien tuimelen, het geen erge gevolgen zou kunnen na zich slepen. liet gouvernement heeft onlangs nog verzocht geweest met eene hulpsom in deze herstelling tusschen te komen maar, zooals het te denken valt, het heeft stellig geweigerd. Misschien dat het wacht lot dat er ongelukken gebeuren Eh wel, wij zouden er niet moeten op wachten en liever in tijds zorgen vóór er meer schade ver oorzaakt wordt en menschen verongelukken. Cijbckcliutterisniaatocliappij. - f 1" schieting van het wintersaizoen. 51 De cember 1876. 1. Ligy, F. 20 20 20 25 25 HO 2. Lebbe, A. 25 25 20 15 25 110 3. Ligy, Arlh. H. C. 25 20 20 25 20 110 4. Podevyn, A. 20 15 25 20 25 105 5. Lesaffre, A. 20 20 20 20 25 105 6. Dumon, A. 20 20 20 25 20 104 7. Swekels, L. 25 15 20 25 20 105 8. Vandermarliere,L. 20 20 15 20 25 100 9. Leclercq, T. 15 20 20 25 20 100 10. Anten, J. 20 20 20 20 20 100 11. Maillard, G. 20 20 20 20 20 100 MM. Ligy, A1 bVanheule, L. et Froidure, Ed. hebbende insgelijks 100 punten bekomen, kun nen niet gerangschikt worden. ScSioolpenniug.-Vorige lijsten, fr. 7,011-00 Een grieksche frank (gevonden), 1-00 Gifte van een remplagant, 7-50 Van een ongenoemde, 5-00 5 Ilulsepotvreters, Tivoli, Wervik, 0-54 Inschrijving op den Penning (G. D. S.), 100-00 Lichting der bussen in de maand December: Gouden Arend, 15-00 Schaapstal, 9-00 Witte Klakken, 5-50 De Sultan, 26-50 St-Sebastiaan 4-90 Klein IJperen, 6-00 Zalm, 50-92 Salon, 2-40 Zilver Hoofd, 5-16 Boerenhol, 2-14 Spore, 7-46 De Vrange, 15-30 Pays-Bas, 2-20 Vrijestalenboogschuttersmaatschappij 5-85 Mesure, 2-02 Totaal fr. 7,863-59 van den 29" Dec. 1876, tot den 5" Jan. 1877. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 7) Vrouweiljk id. 6) te zamen 15. Vei gracht, Corfstanlia, 76 jaren, zonder be roep, ongehuwd, Meenenslraat. Garein, Petrus, 57 jaren, werkman, weduwaar van Sle- phania Adyns, Meenenslraat. Buyle, I'rancis- cus, 78 jaren, zonder beroep, weduwaar van Maria Delvoye, Rijsselstraat.Soenen, Theresia, 68 jaren, zonder beroep, echtgenote van Petrus Merlevede, Slerreslraat. üehouck, Melania, 34 jaren, zonder beroep, echtgenote van Augus tus Harteel, St-Pietersplaats. Dubois, Virginia, 49 jaren, kantwerkster, echtgenote van Ludovi- cus Simoens, St-Jacobsstraat. Decrock, Igna tius, 85 jaren, zonder beroep, weduwaar van Francisca Vanhaverbeke, Rijsselstraat. Don- deyne, Eugenia, 71 jaren, zonder beroep, onge huwd, Lange Thouroutstraat. Ruffelet, Isa bella, 87 jaren, zonder beroep, weduwe van Petrus Decardt, Brielen-nevens-Yperen. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 2) de 7 jaren: (Vrouwelijk id. 0) Den 5 Januari 1877. HEKEXMMAKING. Slechte week 't Donderdagsoireelje is moeten gecotilremandeerd worden omdat Woensdag avond de doorluchtige schrijver en spreker J'. Cnapelynck, principaal van 't bisschoppelijk kol- legie wat meer gejagen was dan de vorige dagen. Armens en Beenen stelde vast dat de puls geklommen was tot 302 slagen en Civiale hield slaan dal er 504 waren. Dus een verschil van 2 slagen per minuut Deze zonderlinge onregel matigheid wierdj tusschen beide ervaren mannen, d'oorzaak van een hevigen twist. Beide trokken hunne geperfectionneerdo^akhorlogien: Armens en Beenen steunde zich^p d'autoriteit van Pier Mahieu van Dickebusch, maar Civiale kwam uil met eenige van Dezulters onwederleggelijke boek jes, waarmee Juillje hem op zijnen patroonsdag besteken had. 'T ging zoo verre dat men sprak van M. Lefebver van Leuven te doen komen, die zeer vermaard geworden is in miraküleuze spnlterijziekten, sedert dat hij den profeet Jonas, met huid en hair, van uit den buik van eenen walvisch tot op den boord van een schip heeft zien uitjassen Maar gelukkiglijk! Civiale bemerkte op 't on verwachts dat Juiltjes maag nogeens buitenge woon gezwollen was Hij dacht eerst dat het voortkwam van eene nieuwe oplooping van zwarte mieren, maar 'l kwam alsdan uit dat, op visiet zijnde, bij eenen muziekact der Philharrrfónie, welken hij zijne kazak had doen keeren, Juillje, zonder weten, een dikke boterham van Van Eecke's nieuwbakken brood binnengespeeld had Deze omstandigheid wasvoor Civiale een zonnestraal, want alhoewel hij weet, zoowel als eenieder, dat Van Eecke's brood 't beste van Poperitighe is, heeft hij nochtans ondervonden dal hel voor Pape-klinkjes maag wat straf gepeperd is. Hij heeft aanstonds aanjden zieke 3 oneen Rhubarbe, gemengd met eenen liter ricin-olie, ingegeven, en na vier-en-twinlig uren rapide was den boter ham gezonken. Alle gevaar van ongeluk is nog eens verdwenen. P. S. Zijne Hoov. Monseigneur de krooleler is Woensdag avond bij depeche, van wege zijne Hoov. den grooten Jan, naar Brugge geroepen geweest. Er is iets van zwaar belang op d'hand Gebeur Annoot peist dat er kwestie is van maatregelen te nemen nopens 't vieren van den eerbiedweerdigeri Zondaghoed. Maar juffer Cle- mence vermoedt dat Mgr de groote Jan zijnen Collegas advies wil hebben nopens d'inrichting eener solenneele bedevaart naar de zeven mirakel- hairtjes van 0. L. V. van Korlryk, in d'eerste dagen der maand van Maria. Men begrijpt in welke bekommering de gods dienstige inwoners der katholieke stad Poperinghe zich bevinden. Vele hebben reeds besloten van dagelijks den krommengang te gaan, om den goeden uitval der gewichtige conferentie tc be komen. Tweede P. S. Wij komen daar aanstonds te vernemen wie de nuraknleuze busse afgeschoten heeft. Maar wij hebben beloofd van 't vandaag nog niet kenbaar te maken. De zwarte gekruinde serpenten. Bij gebrek aan plaats en tijd kunnen wij maar de toekomende week eene voldoende antwoord geven aan de gekruinde schrijvelaars van Jan's vuilblad over de gekruinde Serpenten die krullen rond het lichaam', niet alleenlijk om het bloed, maar om de stukken van 5 franks uit de beurzen Voorledene week heeft er alhier eene groote beweging onder de korlbroeks plaats gehad. Joachim is pastor benoemd te Wercken, in be looning zijner hevige medewerking lot het ver pletteren der Philharmonic wat zullen el de vauriens daarvan zeggen Ongetwijfeld bitter lijk weenen over dit groot verlies Hij is ver vangen door korlbroek Gusten de krullê, niet min hevig tegen de Philharmonie. 'T zal van ti boer wacht uwe ganzen zijn en waarschijnlijk nog een 25 of 50 nieuwe eereleden zooals na de sermoenen der ltousselaersche Jesuilen Men verzekert ons dat er eene algemecne vol doening is op O. L. V. parochie omdat men van dit zolje ontstegen is, en bijzonderlijk den Eerw. heer pastor, man van liefde en vrede ten opzichte van zijne parochianen. SAMENSPRAAK TUSSCHEN Opperburgers en Omlerfiurgers. Vervolg. Pastor Malfagon. Basilius, het betaamt niet van M. de Rectors-maarte aldus aan te randen, want M. de Rector versmaden in zijn persoon of in deze zijner dienstmaagd, 't is juist het zelve. Men mag niet meer barsch stooren dan ongere geld begeeren en betrachten. Jongen, gij hebt zekerlijk het gebod niet ver geten noch zijn os, noch zijn ezelnoch zijne dienstmaagd. Basilius. Die maagd kwam daar maar weinig te pas want, voor de korlbroeks lijd, elke doch ter bleef maagd tot dat zij eene deugzame vrouw wierd. Zij waren er zelve niet groolsch over en de zaak was zoo natuurlijk dat de dochter van Jephlé, als zij Moest geslagtofferd worden, eerst veertig dagen uitstel vroeg om haar maagdom te betreu ren. Men sprak alsdan nog van geene kromme sprongen, en 't is maar sedert dat men ons meisjes en vrouwen te weiden gegeven heeft, met bevel van in den biechtstoel alles te doorsnuffelen, dat de wereld geheel verward en omgekeerd ligt. Waarlijk, M. Malfagon, indien men niet wist dat gij uw spel kunt duiken, als men u dit gebod over dienstmaagden voor den dag ziet wrdcr- brengen, men zou geloven dat gij vergeten hebt wat dat Pastoors, Kapelanen en Rectors zijn. Maar zouden zij doorgaans anders kunnen wezen Hunne wijnen j zijii 'ophitsend ri> fijn, hunne spijzen lekker, huriue«b«-z.ghed& een énkel tijd verdrijf, men ziet hun van 's Vb org ens het land doorloopen en 's namiddags rood en ontsteken wederkeeren, en M. Ikpetjik zelve heeft nog on langs moeten biechten dat hij, in een moment van oneerbiedigheid, gezeid had dat men dagelijks maar naar de spoorwegen moest gaan om grheele troppen kraaien rond te zien zwerven. Na de maaltijd Y is de biecht, en men ontvangt er d'eene hystérique kwezel voor en d'andere na. Ah, die dibben, die dibbeu zij zijn meer gepimenteerd dan Cayenne-peper Gelukkiglijk dat er in den Hemel geen zoetepap tekort zal zijn om haar allen te verzaden Onder haar, men vindt somwijlen een snel muil letje, maar bijna overal een blakend hart en 't is wel dal men, nevens de schoonste dibbeljes, eene andere soort van gerimpelde parkementen ont moet, welke men gewoonelijk Hemelgeeten noemt en die maar kunnen dienen om l rookberd van hunnen haard le versieren. Maar 't is toch altijd olie op 't vuur: d'eene uit onnoozelheid en d'andere met inzichten van verleiding ontrouwen,zoo onze godvruch- tigste en beste schrijverszeggen, mijstenen die 't bloed doen kooken,'l hart doen kloppen en den geest teenemaal verdraaien Men is jong en driftig, met het kruinscheeren de natuur is niet veranderd, en men is alsdan maar te zeer overtuigd van de ijdele vermetelheid dei- beloften welke men, met meer ondervinding, zou geweigerd hebben, maar 't is te laat. De ontfeilbare en ni' doogende Paus, die toelaat aan de priesters-maroniken van le trouwen in Syrien, verbied in Europa van zich door eene zuivere liefde aan eene deugdzame vrouw te verbinden II Men blijft dan de gedwongene herder van geheel eene kudde jonge en huppelende schaaptjes en, na al 't biechtstoel-Vlier onderstaan te hebben, als men in huis wederkeert, men moet gevoelloos blijven en, volgens'l gebod, ten minste propt er-for mam gegeven, zijne dienst maagd aanzien als den tempel van den H. Geest. D'Haande. Ja, 't is 't katje, want, ware het niet van de zwartjes lange rokken, de dibben zouden nog meer vertellen dat het niet noodig is van naar Parys te gaan om d' Obélisque van Louxor le zien. Ook is er niemand verwonderd dat de Pastors maarten bijna overal de broek dragen, wel ver slaande dal dit maar een spreekwoord is, want indien zij altijd gebroekt bleeven, in plaats van 't meestertje te spelen, zij zouden, gelijk men in 't frensche zegt, alleenlijk onze maitressen niet geraken. Basilius. De verklaring van d' Kaande be wijst voor zijne rechtzinnigheid, maar, wal er van zij, de grootste heiligen hebben voorbeelden nagelaten die de zonden-vergevers moeten gerust stellen en hunne zwakheid verschoonen. Voor eerst Koning David, de heiligste dei- Koningen, had de beproevingen van de biecht stoel niet gehad, wanneer hij nochtans, gedurende het beleg van Rabba, zich aan zijne ongeregelde wulpschheid voorBethsabea, de vrouw van Urias, overgaf. Wij zouden misschien daar niets van vernomen hebben, had David, na de berisping van profeet Nathan, in de Psalmen geene openbare getuige nis legen zijn eigen persoon gegeven. Had het heden, onder 't beheer van Baas Jan geweest, de zaak zou geheel anders afgc- loopen zijn. Men had ze trachten op den rug der liberalen te leggen En even als er onder 't zwart eene ver zekeringmaatschappij voor wederzijdige schand daden bestond, bijna al dat lang gerokt, kort ge broekt, dweepzuchtig en veikwezeld is zou samengespannen hebben om de feiten te ont waarden, het recht te verdwalen, de getuigen te doen zwijgen en hun, door den honger, tol meineedigheid te brengen. Men zou aan David, eene maaltijd opgedischt, pendule, kandelabers en zilverwerk geschonken hebben, men had hem als martelaar van :l geloof en patroon der goede zeden doen aanroepen; in plaats van berispingen, Nathan had hem lof en wierook foegezwaait, en indien er onder de menigvuldige sukkelaars nog eene halve klaar ziende had beslaan, d'eene of d'andere boeren- doktor zou hem, met zijne lavementbusse, d'oogen loegesput hebben, ten einde 'l schandaal gausch le kunnen voltrekken. Maar David verhoogmoedigde zich niet in zijne misdaad, zijn leedwezen bekwam hem genade en hij is de heiligste der Koningen gebleven. En Salomon, de stichter des prachtigslen tempels van t heelal, heeft hij het nageslacht ook zijnen roem van wijsheid niet verloren, alhoewel hij 999 vrouwen bezat. En om zoo ver in de geschiedenis niet te klem men, Origines, onze groote leeraar Origines, heeft hij geene voorbeelden nagelaten, welkers tafereel niet slichtend genoeg waren om hier afgeschetst te worden En de II. Antonius, de Kluisenaar, is hij vrij van bekoringen gebleven, alhoewel hij slechts water dronk, zich met kruiden der aarde voedde en, in de woestijn, geen ander gezelschap dan 't geen van zijn zwijntje bezat Hij heeft, wel is waar, de bekoring overwon nen, maar hij had zich van de dibbe-lislen.in den biechtstoel, niet te bevrijden, en de Jesuiten hadden nog van de religie geen polilieken wijnkei gemaakt. En de II. Benediktus, stichter van 'l order, 'l welk nog hedendaags een klooster in Pope-

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 2