Stadsnieuws, lijd heeft om aan de stoffelijke belangen van het land te denken. En wat doet middelerwijl geheel de klerikale partij wal doet de geestelijkheid en de edellie den Pi Zij houden zich uilsluitelijk bezig met geld in te zamelen voor den paus, de werklieden hunne centen af te persen voor den St-Pieterspenning zij spreken van niets anders dan van gouden en dia manten geschenken te koopen voor Pius IX, ter gelegenheid van zijn jubilé van SO jaren bisschop. Ziedaar waarmede onze bestuurders en de partij die hen ondersteunt zich bezig houdt op hel oogenblik dat eene zoo erge handels-en finantieele-krisis ons land teistert en de pogingen van het gou vernement en van iedereen noodig zijn om de rampen die ons bedreigen te kun nen weêrstand bieden. In 1846 als wij het ministerie der zes-Malou's hadden, had eene dergelijke krisis plaats, hel ministerie en de kleri kale meerderheid wisten ook niets aan te vangen om die krisis te overwinnen ons Vlaanderen was uitgeput en duizende buitelieden kwamen naar de groote steden bedelen om een stuk brood of werk zoeken. Hel was noodig dat het minislerie- Malou aan de deur gezet wierd en een liberaal bestuur in plaats trad om het land te redden van den ondergang dien het bedreigde. Heden vinden wij ons nagenoeg in denzelfden toestand wederom zijn het Zes Malou's die ons besturen alles kwijnt en zij weten niets te vinden om daarin te verhelpen. En die mannen willen nu nog eene kieswet doen aanvoerden die hen voor langen tijd aan het bewind zou moeten houden. Oh dal zal niet waar zijn, de burgers van geheel het land zullen daar tegen protesteren en even als in 1846-47 zullen zij den kreet van weg met Malou Weg met het klerikaal bestuur, laten hooren. Dal de onbekwame en partijdige ministers plaats maken voor mannen die hel land zullen weten te redden uit den ongelukkigen toestand waarin het zoowel zedelijk als stoffelijk zich bevind en men zal weldra eene betere toekomst te ge- moet zien. Zondag heeft er in den franschen schouwburg, te Gent tijdens dc verloo- ning, eene betooging plaats gehad legen het ongelukkig wetsontwerp van Malou gericht. Men speelde la Muette de Portici. In hel tweede bedrijf, aan den Auo Amour sacrê de lapatrie, die gebisseerd werd, meer voor hel karakter van hel stuk dan voor de uilvoering, is g"hoel de zaal op gestaan en riep eenparig -.Weg met het wetsontwerp Malou Weg met de kle- rikalen! Men ziet dal men de kleinste gelegen heid te baal neemt om den afkeer en de ontevredenheid te toonen welke het wetsontwerp op de kieshcrvorming heefl doen ontslaan. Hoog getal. 25 Eervolle melding. Leeg getal. Eervolle BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. ki:ke\dmaks\g. IJperen, 5 Februari 1877. Wij hebben deze week maar zeer weinig nieuws onzen lezeren mede le deelen doch wij verkiezen geen nieuws bij dil van verschiljige ongeluk ken waarmede wij de verledene week onze ko lommen le vervullen hadden. Donderdag laalst heeft het muziek van hel re giment een allerschoonst concert gegeven in dè zalen der Concorde. Hel gebeurt wekelijks dat de leden der Concorde een uitgelezen concert kun nen gaan bijwonen door het een of ander mu ziekkorps gegeven. Vóór dit laatste concert had den de Pompiers hunne beurt en men magzeggen dal zij veel lof verdiend hebben over de wijze waarop zij de verschilligc stukken van het pro gramma uitvoerden. Men mag zeggen dat zij onder het beslier van den kundigcn heer Wil- tebroodt ware reuzenstappen doen op de baan dei' kunst, ook hebben de toejuichingen hun niet ontbroken en zij waren verdiend. Wekelijks bij de Witte Klakken is men ook getuige van ware concerts en hel ontbreekt er ook niet aan toehoorders. Wil men een goeden avond doorbrengen, men is zeker aldaar goed ge zelschap eri puik muziek te vinden M. Bodar, de nieuwe muziekmeester, legt er zijn leden aan. A* Fs'asïsch l'ooüieel. - Wij hebben onlangs eene vertooning gehad door den looneel- troep van Brugge. Het programma was samenge steld uit de Maii're de chapelle en uit Doctor Crispin Deae twee stukken hebben ons in de gelegen heid gesteld kennis te maken met echte artiesten, bijzonderlijk Mejuffer Ida Milton, MM. Delparle, Sureau, Frontin, Vert, enz. Het publiek was hoogst vergenoegd van zijnen avond en heeft de spelers beloond met terugroe ping en begeesterde toejuichingen. M. Delparle, bestierder, heeft ons eene tweede vertooning beloofd en hij zal woord houden Bonsoir voisin, opéra-comique, in 1 bedrijf, en La fllle du Régimenthet meesterstuk van Donizetti. Onnoodig te zeggen dat er nog meer publiek zal zijn dan in de eerste verlooning. Schoolpenning.-Vorige lijsten, fr. 7,906-40 Eene partij kaarten in de Sterre, 2-25 Lichting der bussen in de maand Januari Gouden Arend, 18-22 Schaapstal, 9-00 Witte Klakken, 14-00 De Sultan, 31-50 St-Sebastiaan 13-53 La Lyre Ouvrière, 17-50 Zalm, 16r00 Salon, 11-10 Zilver Hoofd, 4-48 Boerenhol, 4-54 Spore, 2-22 De Vrange, 9-56 V rijeslalenboogschuttersmaatschappij 6-89 Citadelle, 10-45 8,07 7-44 Cijbclschuttcpsniantschappij. - 15° schieting van 't wintersaizoen.28 Januari 1877. 1Dumon, A. 25 25 25 25 20 120 2. Renier, H. 20 20 25 20 25 110 3. Legv, L. 20 25 25 20 20 110 4. Podevyn, A. 25 25 20 20 20 110 5. Lebbe, A. 25 25 25 20 110 6. Smeysters, E. 20 20 20 20 25 105 7. Vanheule, L. 20 25 20 20 20 105 Leclercq, Th. 25 20 20 20 20 105 1Lebbe, A. 2. Maillaert, G. 3. Froidure, Ed. 4. Swekels,L. 5. Decoene, H. Lebbe, Ch. 1 1 5 I 1 5 5 5 10 5 10 1 15 5 15 10 10 10 melding. 10 15 5 15 5 5 5 5 I 10 10 10 H 13 17 40 41 50 50 van den 26 tot den 2 Februari 1877. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 5) u Vrouwelijk id. 9) Petit Arthurdoctor in geneeskunde, en Barbier, Maria, zonder beroep. Verdoolaeghe, Desideriuswerkman en Vanuytfang Silvia naaister. Boudry, Sophia, 38 jaren, dienstmeid onge huwd, Meenenstraat. Maerten, Josephus, 72 jaren, tegeldekker, weduwenaar van Rosalia Pail- liaert, Recoletlestraat. Verschelde, Petrus, 53 jaren, werkman, echtgenoot van Sophia Moer man, Meenrnslraat. Baelde, Arthur, 10 jaren, Kanonweg. Vlaemynck, dementia, 58 jaren, kantwerkster, echtgenote van Josephus Brunée, Oude-Houtmarktstraat. Spilliaert, Maria 10 jaren, Koriinarkt. Devacht, Juliana, 59 jaren, herbergierster echtgenoote van Léonardus Gobyn, S'-Jacobs-nevens-Yperen. Barbarin, Josephina, 20 jaren, naaister, Hondstraat. Lemahieu Maria, 75 jaren, zonder beroep, weduwe van Fidelis Vannirnwenhuyse Weninckslraat. Degroote, Adelia, 70 jaren, zonder beroep, echt genote, van Philippus Desramaut, S'-Jacobs nieuw- weg.Mahieu, Jacobus, 65 jaren, zonder be roep, ongehuwd, Dixmudestraat. Viaene, Léo nardus, 35 jaren, linlenwever, echtgenoot van Eugenia Degroote, Meenenstraat. Poot, Victo ria, 77 jaren, zonder beroep, weduwe van Carolus Verhack, S'-Jacobs-nevens-Yperen. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 2) - de 7 jaren: (Vrouwelijk id. 1) Den 5 Februari 1877. Men weet dat de doorluchtige spreker en schrijver Js Cnapelynck, principaal van 't bis schoppelijk kollegie, nu 't raaaselsoirélje zeer ontroerd geweest is. 'S anderdaags heeft hij knijzers van korts gevoeld. Maar, na dal hij die vrijdaagsche onpasselijkheid met geduld onder staan had ter eer van de wekelijksche bloed stortingen der H. Louise Lateau, is hij van 's zalerdaags geheel op zijn pas gekomen... tot heden toe, is zijne gezondheid zeer voldoende. 274 pulsslagen 1/2 per minuil 't hoofd zeer ijdel, de maag tusschen twee (noch hard noch slap), de tempels en voedjes koele, de long.... afwezig of weinig zichtbaar, regelmatige voch tigheid aan 't bovenvel, eenige robbelingen in den buik en kittelingen aan den top der neus twee kenteekens dat er nog een overschot geble ven is van zwarte mieren. 'T soireetje van deze week, is zeer stichtelijk geweest. 'T was O. L. V. zuivering-avond en drie maanden, dag op dag, na Juilljes -mirakufeuse zuivering. Ook in plaats van zich te honden in Kschijterops ouden reukeloozen zetel, zat hij op eenen nieuwen stoel, in riet gevlochten met eene gansch doorluchtige zate. De gmresheeren had den hem daarenboven toegelaten zijne ceinture merkelijk te ontspannen. In plaats van vuilbroeken of raadseltje te spelen, heeft men godvruchtige onderhandelin gen gehad op de nieuwe mirakels, die ten allen kante uitschitteren en ongetwijfeld eindigen moeten met d'oogen van 'l menschdom le openen en de triomf der H. Jesuilekerk, met hare Encij- clique, Sijllabussen,jj en geheel den pataclan, op den aardebol te verzekeren. Op slag van 9 ure, werd de dobbeldeur der zaal geopend en Mgr de Kroteter trad langzaam binnen onder een klein baldakijntje, gedragen door de tlII. Pappol en Louis Venyrit. Hij was voorgegaan door de HH. Gervoson en Annoot, met elk eene gewijde keers. Aan 't hoofd mar cheerde M. Acx, met eenen zilveren wijvvater- kvvispel, toen twee gewapende staalskatholieke tuilersoldaten dc achterwacht uitmaakten. Na dat M. Huis-Muis den Veni Creator gelezen had, heeft hij 't woord gegeven aan Mgr, die zoo even van de conferentie van Brugge teruggekomen was. In eenige korte en zielroerende woorden heeft Z. Hoov. de Kroteter alsdan verklaard, dat het nog een voorbehouden vraagpunt gebleven is van te welen, ja of neen of de zondaghoed wel inderdaad als mirakelhoed moet aanbeden worden, even als O. L. V. Hemde, St-Jans kin derdoeken, en Sl-Galharines pinseband. Inder daad, de zaak is van te groot belang en daarom moet zij roomen, vooralier zij onder degelovigen kan schuimen. Zoohaast 't jawoord door Z. onfaalbaarheid zal uitgesproken zijn, zal er te Poperinghe eene plechtige opening van 't rnira- kelfeest gevierd worden. Z. Hoov. de groote Jan schat op zeven-en-vijf lig de aartsbisschoppen bisschoppen en gemijterde abten die in onze katholieke stad zullen aankomen. De beroemde Civiale zal, door eene bijzondere gunst, bemach tigd worden om zelve 't hoedje processiewijze te dragen, in eene kristalen kas, met goud beslagen, na dat hij, gedurende vier-en-twintig uren, door vijftien 0. L. V. maagden zorgvuldiglijk ge- wasschen, geborsteld, uitgeklopt, gekamd en gecoiffeerd zal geweest zijn. Verdere bijzonderheden zullen later ook vast gesteld worden. «i In afwachting van 't luisterlijk feest, voegde Mgr Kroteter er bij, heeft mijn kollega Mgr Groote Jan mij belast, van aan 't eerbiedwaar- dig hoedje een glinsterenden luister te geven, den boord met zorg te ontvetten, en, er een splinternagelnieuw binnenste in te steken van dal bijzonder blauw lint welk O. L. V. van >i Lourdes door achtien verschijningen geheiligd n heeft. Ik mag u verzekeren dat bet zuiverder :i zal zijn dan veel andere mirakelslukken, want ii en daar is een onwederleggelijk bewijs van ii den mirakuleuzen aard dezer gebeurtenis de )i overvloedige galspullerij heeft er geen de ii minste vlek ingelaten (algemeene verbaasd- ii beid).Er is in onze conferentie van Brugge nog ii besloten dat, lol den dag der solemnele mira- ii kelverklaring 'l eerweerdig hoedje berustende ii zal blijven in 'l klooster der Penitenten onder 't waakzaam oog van onzen achtbaren ii Burgmeester M. Berten. Na die gewichtige verklaringen die waar schijnlijk heden in d'hoogmisse aan de katholieke inwoners der stad Poperinghe zullen afgelezen worden heeft Mgr de Kroleler stoetsgewijze de zaal verlaten en 't soireetje is onmiddelijk geëindigd geweest. P. S. Sedert Donderdag avond, heeft men bemerkt dat Juïltje zich begint te troosten over 't verlies van zijn onwederleggelijk boekje, wel klinkende long en verpletterde pen 'T is waar schijnlijk omdat 'l mirakelhoedje ongetwijfeld nu zijnen naam tot d'onsterfelijkheid en misschien zelve lot d'heiligheid zal brengen. Wat Civiale betreft, hij maakt zich ernstig bereid om met deftigheid zijne plechtige rol uil te oefenen. Dagelijks geeft Figaro hem twee lessen van goede houding en gelaatschikking. Voorlaan, zal hij in den eerbied der rechtstaande macht veel hooger geplaatst worden dan zijnen confrater Jonus Lefebver zeiver. Tweede P. S. Er blijft ons geen plaats over om le spreken van de lavementzetsler. In zijn nummer van Zondag II. 't Nieuwsblad zegtwijzende nog eens met twee gewijde en gezalfde handen, de veroordeeling der eerlooze ToekomstWij zijn ook van deze gevoelens, geen geld, geen eer, alles is eerloos alwaar er voor haar, of hare makkers, niet te pakken is. Deze die niet geven voor St-Pieters-Penning, den vasten-blok, om de chineessche kinderkens af te koopen van de zwijntjes, de katholieke kiespen- ning, enz., enz., enz., zijn al eerloos. De kardi naal Antonrlli alleen is alhier door 'l Nieuws blad,bu'drn deze gevallen gesteld, omdat hij zijn klein fortuintje van omtrent de 80,000,000 fr. geërft heeft van zijne ouders, diensvoigens vrij iets te moeten geven aan de arme gestichten, noch aan den armen en lijdenden II. Vader met wie hij dagelijks in betrekkingen was als minister van finanlien, om zijn 10c deel uit de ontvang sten van Sl-Pieters-Penning te trekken, 't schijnt zelve dat hij ook vrijgesproken was iels te geven aan 'l meisje van zekere gravin Marchionni 'T Nieuwsblad zegt nog: 'k zon advokaat zijn, "k en zou algelijk geen advokaat der Toe komst willen zijn Wij twijfelen hier aan geenszins, want indien 't Nieuwsblad advokaat ware,zoude hij veel andere schoone en gewichtige zaken le pleiten hebben, en voor eene andere soort van mannen overladen in de eerlijkheid, zooals de Eerweerde heeren Spaas, Vanliere, de Germiny, Duchesne, Bogarrts, Dangreville, de Viroflay, Du Bois de Vane-Sons-Chrvremonl, De Bra, met 52 goede poinlen in de eerlijkheid, Vastgesteld door de rechtbank van Marche en het hof van beroep te Luik, Ory, pastor te Vanne, de pastor der kerk Sainle-Marie des Anges, te Luik, en nog honderden en duizenden anderen, te lang alhier te melden. Zoude dit niet eene schoone, treffelijke en eerlijke clirnlelle uitmaken aan welke 't Nieuwsblad-udvokaut, niet zoude kunnen voldoen, zonder de klarinelte advokaat van Yper en Klaey van Korlrijk ter hulp te roepen Poperinghe, 3 Februari 1877. Papeklinkje ena osizc verowiileeling, ol' <le i-isighscïje Ijjiiielsol fü der rechtstaande macht. Wij hebben reeds doen uitschijnen hoe stout en ongegrond de vervolging was,welke 'l dweep zuchtig briefkrabbelaarlje legen de Toekomst ingespannen heeft. Als men zelve bi kennen moet dat men, uit politieken drift, de stieldoeners in hunne belangen zoekt le hinderenAls men in openbare schriften vrije burgers, leden eener vrije en bloeiende Maatschappij, uitgescholden heefl, d'eei.e als slaven, d'andere als verdrukkers en al te samen als opstaanders tegen God en haters der kerk van Christus Als men gepoogd heefl zijne medeburgers hatelijk te maken, met hen le beledigen als eene ongodsdienstige sek te a en hunne maatschappelijke feesten le lasteren als (i onzedige vergaderingen Dan is het on gepast van zich zelve als martelaar te willen uit geven en zich te beklagen over eenige welver diende krabbetjes die men in de dagbladen bekomt 'lis aan zulk eenen bespotlelijken Don Quichotte der rechtstaande macht bovenal ongepast als men hem bij zijne lepels pakt van te zeggen dat men opstaat tegen God of legen de kérk van Christus I Hoe? Papeklinkje en zijns gelijken, of groote Jan met zijn vuilbladen, zouden God zelve zijn, en de kerk van Christus uitmaken Vertelt die stoutmoedige leugentaal aan uwen nieuwen af god, aan uwe tuiters, aan uwe verknipte dibben, aan uwe mirakelfabriekantenaan geheel den sleppcnhang der Jesuiterie; maar niet aan vrije belgiesche burgers, die God alleen erkennen en aanbidden en die de vaderlandsche vrijheden le gen de aanvallen der papenmachl verdedigen. Gij, de kerk van Christus? Maar Jesus was zacht en ootmoedig zijne leer was eenvoudig, Godvruchtig, zonder afgoderij, en menschlie- vend, zonder papeniiaal. Bemint God bovenal, zeide hij, en uwen naasten gelijk u zelve.... Als iemand u op de rechtere kaak geslagen heeft, reikt hem nog de linkere toe. En dat zou zijne kerk zijn, waar niets anders dan logenlaal, geweld, tweedracht, nijd en af gunst bloeit, nevens de politieke afgoderijen van den roomschen pharizeërwinkel I Is Jesus niet die, uil hoofde eener ongerijm de spotternij, zijne handm zou uitgereikt hebben om met eene onverzadelijke In gen te te trachten 2400 fr. ter onrechte uit de beurs te duwen van personen, welke hij eerst zelve in hunne burger lijke en vaderlandsminnende overtuigingen schan delijk zou uitgescholden hebben Gij de kerk van Christus? 't Is nog maar hon derd jaar geleden dat Paus Clemens VII, d'orde der Jesuiten op geheel de wereld uitroeide (1775) verklarende dat de kerk in rust niet be slaan kan, zoolang er Jesuielen op aarde zijn. Volgens een onfaalbaren Paus, moet dus de kerk van Christus eene kerk zonder Jesuilen zijn en nu, zou de Jesuilerij zelve gehol pen door onzen vermaarden Don Quichotte barer rechtstaande macht alleen geheel de kerk van Christus geworden zijn I Juiltje, dat is met den Paus Clemens VII en met alle goede christenen den gek houden. Gij de kerk van Christus? Liever dan al de vtiilkrabbelaars te aanzien als opvolgers van Jesus, zouden wij den Jesuiel Branny aanzien als eenen eerlijken man, toen hij schrijftdat de dienstboden die hunnen dagloon te klein vin- ii den, denzelven mogen vermeerderen en hun- ii nen meester mogen bestelen, tot dat zij aldus hunnen loon zoohoog gebracht heb- ii ben, als dengeenen van andere dienstboden, ii hunner soort. (Somme des pechés p. 215.) Iedereen zal dan zeggen met ons dal indien Papeklinkje nog de noodzakelijkheid gevoelt van vrijen loop te geven aan zijne onverdraagzame papendriften, hij beter zou doen met den naam van God en de leer van Jesus daar le laten die, in geheel den nieuwmoden papenwinkel en Jesuie- tenboel nietsvolstrekt niets te doen hebben en die aldaar maar gebruikt worden om de poli- óieke baatzucht der zwarte ongodsdienstige secte

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 2