Verschillige Tijdingen. MENGELINGEN. Als de Schepper uit het niet 't Beeld zijns Beelds in 't leven riep, En het Heer en Meester liet Over alles wat Hij schiep 't Was uit louter liefde. Als de Heiland voor ons streed, En aan 't Kruis onschuldig stierf; Door zijn lijden, zoo elk weet, 't Eden voor den mensch verwierf.- 't Was uit louter liefde. Als in't vóórjaar de natuur Hare pracht ten toon ons spreidt Meerder gloed en levensvuur In der planten sap bereidt 't Is uit louter liefde. Als zich 't koren golvend buigt, En zich aan elkander sluit, Zoo zijn zoete min betuigt, De oogst voorspelt een rijken buit 't Is uit louter liefde. Als 't zefiertje gaarne speelt Waar het maagdenbloempje groeit, En het zachtjes zoent en streelt Tot het gansch is uitgebloeid 't Is uit louter liefde. Als de tortel, nauw vereend, Droevig kirt en angstig steent 't Gaaikens afzijn diep beweent; Zich voor goed verlaten meent 't Is uit louter liefde. Als een maagd te pruilen staat Uit jaloerschheid, eigenbaat; 't Lief haar voor een ander laat Hevig dan haar boezem slaat 't ls uit louter liefde. Als een wichtje lief en teèr Naar een beter oord afvaart, De ouders hebben hertezeer, 't Kindjes dood hun droefheid baart .- 't Is uit louter liefde. Als een broeder in den nood Ons om hulp en bijstand smeekt, Wij hem graag verschaffen brood En wat verder hem ontbreekt 't Is uit louter liefde. Roept de Algoede tot zich weêr Darmen wroeter van beneén Hem dan wacht, in hooger sfeer, Ruste voor zijn matte ieên 't Is uit louter liefde. IJperen, Januari 1877. G. R. te bedekken en vervolgens aldaar op eene laste rende wijze ingeroepen zijn. Nu, Ier zaak van Juilljes geldziekte. Zoodan, dal in plaats van gelijk Jesus zijne kaak uil te steken, 'l afgekaatste Don Quichot- tje der rechtstaande macht, met eene onverzade- lijke gretigheid, zijne gezalfde handjes uitstak, gelijk Judas. De korlbroekjes zijn immers zoo oewoon van (en allen kante hunne handjes uit ie Steken I - Hij twijfelde geenzinls of hij zou van de Toekomst schoone bankbrieftjes bekomen in vergelding zijner papenbrieftjes en met onze kluiten, zou hij nog veel van zijne perten kun nen spelen, veel van Desulters boekjes kunnen koopen en veel gekeerde kazakken om d afge scheurde leden der Philharmonie in 't nieuw te kleeden Zijne geldzucht was zoo vurig, dat hij zich niet heeft durven vertrouwen op den klariuetle advo- kaat vanIJpereu, die noglans een allerfijnste kle- rikaal-inst rumen tb lazer is, de vveerdige zoon en de toekomende opvolger van zijnen allom ver maarden rechts- en testamcnlgeleerden Papa. De jonge windspleller moest zooveel te meer op de eer rekenen van Juilljes vermaarde brieftjes te mogen voor de rechtbank loftuiten dal Papa zeer dikwijls gelieft naar Poperinghe te komen om al daar met de kortbroeks van zijnen neus te maken en dat zijn eerweerdige persoon een der dikste kopstukken der poperingsche luitcrij geworden is, alwaar hij hij die in de Kamers jaren op jaren met zijnen mond vol tanden blijft slaan met zooveel welsprekendheid, als klakke Decorte, de belangen van 't arrondissement verdedigt. Niettegenstaande al die omstandigheden, heeft Don Quichotte der rechtstaande macht zijne be raamde 2-400 frankjes aan den tils van Papa niet overgelaten en hij heeft geradig gevonden, om dal sommetje uit de beurs der Toekomst te doen verschijnen van eenen Kortrijkschen woordenkraker te doen komen, welken hij aanzag als bekwaam van, gelijk Betram in Robert Ie Diable, ontslapene mannen uit hun graf te doen opstaan om, gelijk vóór hunnen dood, een lustig deunlje te komen dansen Misschien is die handelwijs eenen neus geweest voor beide IJperlingen, fils en Papa; maar 'l is voorzeker eene allergrootste eer voor de Toe komst zoo groot, dat zij wel onze veroordee ling in de kosten weerd is. Twee andere artikels uit Poperinghe kunnen maar bij acht dagen plaats vinden. Kort,rijk. In den nacht van 29-30 dezer ten 11 l/2 ure, is er een schrikkelijke brand uit geborsten in hel Café des ArtsKoornmaikt, bewoond door sieur Mahieu-Verkinderen. Ontvlamde pelrolie heeft het vuur gebracht aan het bed. In een oogenblik was de slaapkamer maar een vuurgloed, en een felle wind hielp nog de vlammen alles aangrijpen. De baas, de bazin en hun kind hebben zich gered met door eene venster te springen op een plat-dak in den koer der gemeentc-school. De pompiers waren dadelijk ter plaats, maar alles was reeds verslonden op het 1c en 2C ver diep toen zij zich kunnen meester maken hebben van den brand. Het vuur begon reeds aan den zolder en de kamer der meid te grijpen. D, ze laatste ontwekt door het geroep en bijna versmacht, zou voorzeker omgekomen zijn ware hel niet geweest dat M. Alfons Gontier, ten pande van zijn leven door behulp eener leder met veel moeite lot bij de meid kwam haar in zijne armen naar beneden bracht onder de toejuiching van de aanschouwers. De schade is roerkweerdig, meubels en kleede ren alles is er ingebrand. In den ochtend daarop volgende, is M. Vandercleyen, ontvanger der belastingen te Meu- lebeke, in de Rijselslraal, te Kortrijk, schielijk overleden. Oostende. Een schrikkelijk onweder is in den nacht van 30-31 aldaar losgeborsten. Rond elf ure's morgens steeg de zee tot eene buitengewone hoogte en verschillige straten der stad werden overstroomd. Dit voorval heeft veel schade veroorzaakt doordien seffens al de bijgele gen kelders volstroomden. Een groot gedeelte van den dijk lusschen het nieuw en het oud kursaal, is beschadigd, de plaveiing in ciment en de ijzeren leuning zijn weggespoeld, en arduin sleenen van twee meters lang werden 20 meiers ver geslingerd zoo ge weldig was het tempeest en geen Ooslendenaar herinnert zich nog zulk een schrikkelijk onweder béleefd te hebben. Antwerpen. Den 50 dezer, ten 4 1/2 ure 's morgens, stroomde de schelde over en groole golven spoelden over de kaaien in de kelders en in verschillige straten der stad en veroorzaakten miljoenen franken schade. Het was SO jaar geleden dat de Antwerpenaren de schelde zoo hoog niet gezien ludden En om een gedacht te geven van hel geweld der wati rs,is er een schip de Sint-Petersburg steamer van 700 ton, die omhoog is geheven en over de kaai gezel geweest Een huis te Antwerpen heeft 3000 kisten rozijnen en 2800 kisten oranjappcls verloren, er zijn andere die nog groolere verliezen onderslaan hebben. Het is te verwachten dat de zwartjes op hun peerd zullen springen en d'onnoozeiaars zullen wijsmaken dat het eene straffe Gods is omdat de anlwerpenaars opspelen tegen Malou van zijne kieswet. Een dagblad van Brussel houdt zich bezig met den toestand der obligatirhouders van de spoorwegmaatschappijen, waarvan de intrestcou pons niet betaald worden. Hel zijn de maatschap pij van den spoorweg van het Center, de maat schappij van den spoorweg van 's Gravenbrankel naar Kortrijk, de maatschappij der spooi wegen van Henegouw-Vlaanderen, de maatschappij van den spoorweg van Tamines-Landen en de maat schappij der spoorwegen van het Westen van Belgie. Deze spoorwegen worden door den slaat ge ëxploiteerd krachtens de conventie van 23 april 1870, lusschen den belgisehen staat en de maat schappij der kolenbassijns en de algemeene maat schappij van exploitatie. Volgens zekere inlichtingen biedt de staat aan de obligatien van het Center in te koopen ten prijze van 520 fr. de obligalien van 's Graven brankel aan 520 die van Henegouw-Vlaanderen aan 290, diegene van Tamines-Landen legen 240 fr. en diegene van hel Westen van Belgie, eerste reeks, legen 190 of 200 fr. De inkoop zou gebeuren, in plaats van met titels der brlgische rente 4 1/2 of 4 °/0, bij middel van titels der kas van jaardoodingen door den staat verschuldigd. (4 1/2 °/0), wal door gemeld blad afgekeurd wordt als min voordeelig zijnde. Aublin en Crociion. De Eloile heeft in eenen brief uit Rijsel meldensweerdige bijzonder heden ontvangen over de twee schuldigen aan de misdaad te Sivry. Hierin zien wij vooreerst dat Aublin de zoon is van eenen officier der fransche douane, de zoon van een achtingsweerdig man,die zijne proefjaren deed in de misdaad met hel plegen van verschil lende diefstallen in deStalie te Cassel,waar hij ont vanger was. Hij werd aangeklaagd, aangehouden en veroordeeld. Tijdens zijne opsluiting in het ge vang van Looz, maakte hij kennis met Crochon. De vader van Aublin stierf van droefheid. Uit de ondervraging van Crochon leeren wij, dat deze vooreerst alles loochende en hel eerst bij zijne tweede verschijning voor den onderzoeks rechter M. de Guild, was dat hij besloot verkla ringen te doen. Uil die eerste verklaringen bleek dal hij goed bevriend was met Aublin, aan welken hij had te eten gegeven te Amiens. Zekeren dag keerde Au blin terug uit Reims waar hel hem gelukt was 4000 frank te stelen. Dien dag sprak Aublin de eerste maal van Sivry, waar zooals hij zegde, een millioen kon worden aangetroffen. Crochon ein digde met toe te stemmen. Daags daarop vertrokken zij naar Sivry om de plaats op te nemen, Aublin die de heele leiding der zaak had op zich genomen, bood zich bij den ontvanger, M. Meurant,aan, onderden naam van Morlière, koopman in hout, te Rijsel. Verder verhaallCrochon al de omstandigheden der misdaad, waarvan wij ons zullen bepalen al leen de feiten meè te deelen die den dubbelen moord vergezelden. Wanneer Crochon het ver haal daarvan doet is hij geheel ter neer gedrukt, zijne woorden zijn zonder samenhang, zijne uil- drukkingen vreemd. Ik hecht geenen prijs aan het leven, zegde hij, maar ik bezit kracht genoeg om alles te bekennen. Aublin weet genoeg dat al de schatten der aarde mij geenen droppel bloed zouden hebben doen vergieten!... Ik wilde niet... Aublin zegde :Neen zij moeten sterven De 011de arme vrouw...zij ontving meer dan 20 dolk steken en hij... M. Meurant... ik zal hem altijd voöroogen hebben. Oh! de ongelukkige!... wel ke strijd... Een zoo krachtig man Hoe hij zich verdedigd heeft... de strijd duurde meer dan een kwart uurs Oh de ongelukkige, zijne schim staat mij altoos voor de oogen Op dat oogendlik sprong Crochon recht alsof hij door eene geheime hand werd opgelicht, zijn gelaal was aschgrauw, met zijne handen scheen hij een schim te willen verwijderen. Wilt gij eenige rust nemen, vroeg de onder zoeksrechter, die diep ontroerd was door dal too- neel. Neen, anlwoorde Crochon, denkt gij dat ik aan het leven houd en viel uitgeput op zijne bank neder. E11 daar een der gendarmen naderde om hem Ie ondersteunen stond hij weer recht en zegde li Neen laat mij los ïk bezit kracht genoeg om tot het einde te gaan n Nogtans werd het onderhoor gedurende eene uur onderbroker, en M. DeGand, vroeg nog alvo rens verder te gaan met het onderhoor of hij zich niet te veel vermoeid had. Crochon antwoordde ontkennend en daar vroeg de onderzoeksrechter welke der twee slachtoffers het eerste getroffen werd Was het de mied Ja Werd zij door u beiden getroffen Wie heeft haar gedood Hij En Meurant Hij Hij alleen Ja. Onze voorwaarden waren niet te dooden, vervolgde Crochon die meer op zijn gemak scheen sedert hij deze vreeselijke verklaringen had gedaan. Ik heb aangenomen mre te gaan naar M. Meurant, niet om hem te vermoorden, maar om hem te binden. Ik had koorden. Er was ons gezegd dat de geldkist oud was en versleten, zij was integendeel nieuw en open de met een geheim slot. loen ik de twee lijken zag en tevens de onmo gelijkheid om het geld meester te worden, be kroop mij de lust om Aublin te dooden. Ik sprong op de geldkist toe als eenen razenden en ik beet Aublin. Bij het verlaten van de woning des ont vangers had ik twist met hem hij wist dat ik niet wilde vermoorden Wanneer gij mij zeke ren dag verlaat zal ik met 11 handelen als met deze twee, was zijn antwoord. Terwijl Aublin de meide doodde vervolg de Crochon na eenige oogenblikken te hebben gezwegen, worstelde ik in een naburig vertrek tegen Meurant. Het 0111 hulp roepen der 011de meid had opgehouden. Gij kunt hem dan niet beletten te schreeuwen, vroeg Aublin. Mijnekoorden en mijnen zakdoek waren gereed, maar ik durfde M. Meurant den mond niet slop pen omdat ik wilde dat hij zou blijven leven. Au blin kwam echter nader en doodde hem. Ook ik had alles wat noodig was om hem te treffen maar ik wilde mijn geweten niet belasten met eene moord, ik wilde Meurant laten leven 0111 ons het geheim der geldkist Ie wijzen. Na nog eenige vragen wordt hel onderhoor geëindigd. Crochon was zoo opgewonden dal een langere zulke toestand voor hem had kunnen noodlottig worden. Daags nadien werd bet on derhoor voortgezet en wel in nog vreeselijker om standigheden. Aublin wie de aandouding van Crochon was geheim gehouden werd voor den onderzoeks rechter gebracht, tegenover wien hij alle mede plichtigheid aan de misdaad van Sivry bleef loo chenen. Op een teeken van den onderzoeksrechter werd eene deur geopend en er trad een ander persoonaadjo binnen. Wie is die man, vroeg de onderzoeksrechter aan Aublin. Crochon, riep Aublin,zonder zich te bedenken en hij sprong twee of drij schreden achteruit. Wie is die man, vroeg de onderzoeksrech ter aan Crochon, terwijl hij op Aublin wees. Aublin gaf Crochon met vaste stem ten ant woord, terwijl hij zijnen handlanger in de oogen zag. Crochon die sedert zijnf aanhouding niet meer had geëlrn, was doodbleek van gezicht, terwijl zijne oogen diep in hunne kassen waren terugge trokken. Wie heeft de meid getroffen vroeg de rech ter. Hij, antwoorde Crochon zonder aarzelen dewijl hij naar Aublin wees. Wie heeft Meurant gedood was de volgen de vraag van den onderzoeksrechter. Hij, gaf Crochon even vast het antwoord. Gij wordt zinneloos, zegde Aublin, terwijl hij over hel geheel lichaam beefde. Arme vriend antwoordde Crochon, de be wijzen zijn verpletterend. Denkt gij dat ik alleen beken uit vermaak om te bekennen Ik neem mijn aandeel en laat het uwe voor uwe rekening. Ha gij hebt niet met mij naar Amerika willen vluch ten zooals ik u gevraagd had. Gij zijt eenen on gelukkige De naam onzer familien was geschand vlekt, maar ik en gij ook zouden gered zijn. Crochon verliest het hoofd, onderbrak Au blin ten tweede male. Neen ik bezit dat nog, antwoordde Cro chon, maar het is nutteloos te loochenen. Er zijn 100 getuigen legen ons. Ik betreur slechts eene zaak, namelijk u niet te hebben door het hoofd gebrand en na u den andere schuldige. Daarna zou ik mij zeiven hebben recht gedaan dan ten minste zou mijn ouden vader niet onteerd zijn.... Gij weet dal ik eene treffelijke familie bezit, gij hebt haar gezien... Aublin antwoordde niet, of hetgene hij mom pelde was onverstaanbaar. Crochon begon hem daarop nogmaals te verwijlen Meurant en zijne mied te hebben gedood. Moord, zegde hij, eene dubbele nuttelooze misdaad plegen, dat was het rechte middel om het geld niet te krijgen Wanneer M. Meurant geleefd had, zou de oude man gesproken hebben... Maar neen Zie mij daar met twee lijken op den arm en en verplicht zonder eenen cent te moeten vertrek ken Gij weet wel dat er niemand in Frankrijk moedig genoeg was, wanneer dat moed mag ge noemd werden, om M. Meurant den mond te stop pen, hem vast te houden en hem te bestelen... Ik wilde hem niet dooden... ik heb tegen hem gewor steld. Hij heeft mij gekrakt en gebeten, maar ik heb hem niets gedaan. Ik wilde zijn leven niet. Wanneer gij gewild hadt zouden wij samen naar Amerika zijn vertrokken, zoudt 500,000 franks hebben in den zak gehad.... Maar gij hebt niet gewild...Het zij zoo Wat wil ik De dood Deze zal vroeg genoeg volgen, antwoordde Aublin. Welnu des Ie beter, riep Crochon. Ik dacht dat gij een man van ondervinding waart maar neen, gij loopt rond in de herbergen. Ik ben be hendiger. Te Amiens heb ik vijf of zes diefstallen met bi klimminggepleegd, ik had geld, maar mede plichtig aan moord dat ben ik niet. D in zou ik mijn vader ook kunnen vermoord hebben. De onderzoekrechter vroeg aan Aublin, wat hij hierop te antwoorden had, en deze protesteerde van zijne ontschuld, met bijvoeging dat Crochon niet wist wat hij raaskalde Op aandrang van den onderzoekrechter eindig de hij met te zeggen dat hij voor hel oogenblik niets te bekennen had, maar dat wanneer hij ver klaringen had tedoen, hij een verhoor zot. vragen. Delwee moordenaars werdrn daarop terug naar hunne cel gevoerd. Na te scheiden, wis selden zij eenen enkelen blik, maar die blik was vreeselijk, vol haat vol wraak. Crochon weigerde nog te eten tot den volgenden dag 's avonds. Sedert dien is hij kalm en verklaart dat hij gelukkig is zijn geweien gezuiverd te heb ben van erne zwaren last. Van den dag die op de eerste confrontatie volgde deed Aublin om gehoor verzoeken waarin hij de verklaringen van Crochon bevestigde. Beiden zullen voor de assisen verschijnen welke den 13 Februari te Douai geopend worden. VIT EOVTED VIEF DE. IJPEBEN, 5 Februari. GItANEN ENZ. vcrkoelmc kwantiteit. middenprijs p. 100 kilo. 27,000 27-62 Rogge 2,600 21-75 Haver 900 22-75 2,100 24-50 Boontjes 2,400 25-25 Aardappelen 6,000 11-75 Boter 380-00 POPERINGHE, 2 Februari. middenprijs. larwe, per hekloliter, fr. Rogge, 16-50 Haver, >1 12 Aardappelen, de 100 kilos 11-50 Boter de kilo, 2-90 Hoppe de 50 kilogr. fr. 115 a 125 VEÜRNE, 51 Januari. Tarwe per 145 liters fr. 28 - 34 25 Rogge, id. 21 24 Sucrioen, id. 17 19 50 Haver, id. 14 16 Boonen, id. 26 - 28 Erweten, id. 28 - 50 KORTRIJK, 29 Januari. Tarwe, per hectoliter, fr. 20 75 a 23 Rogge, Haver, Aardappelen, per 100 kilos, 8 10 Eieren, per 25, 2 08 3 12 Boter, per 1/2 kilo, 1 81 2 LEUVEN, 29 Jan. Tarwe, per 100 kilo, fr. 50 a Rogge, 1. 20 50 Voederhaver, 22 Aardapp. 6 Boter, de kilo 5 25 Eiers, de 2G, 2 70

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 3