P0PEB1NGHK Meeling van den te Antwerpen. Stadsnieuws. tefouillen ontnam en de ministers vier kantig aan de deurze'ten. Als de liberalen zich durven verroeren, zeggen zij, dan is het leger daar en wal mitrailjen zullen ze wel tot zwijgen brengen. Wij veronderstellen dat 't minislerie- Malou in het gevoelen der klerikale dag bladen niet deelt, en wel gewaar wordt dat de beweging die in het land is ontstaan ernstig is en erge gevolgen kan hebben. Het is daarom dat, liever als met mitrailje te werken hel geneigd schijnt toe te zullen geven op de voornaamste artikels waartegen de liberalen proteste ren. Het is mogelijk dal M. Malou, door den drang der zaken gedwongen, wil toegeven; maar wij zeggen toch legen de liberalen betrouwt hem niet; hij heeft ons eens op de schandelijkste wijze teleurgesteld, na ons eene rechlveerdige en geene partijdige wet beloofd te heb ben, en daarom zijn wij op onze hoede; laten wij ons door zijne beloften niet in slaap wiegen, want bij de discussie der wel is hij in staat te zeggen dal hij er niets kan aan doen en zijne meerderheid het anders wil. Dat de liberalen zich meer en meer bij elkander aansluiten en door eene groot- sche en indrukwekkende belooging too- nen wat zij willen opdat zij geene tweede maal bedrogen worden. De door den Liberalen Vlaamschen Bond belegde Meeting, om te prolestee- ren tegen het kieswelsonlwerp Malou, heeft maandag ten 81/2 ure, in den Va riétés plaats gehad. De drij zalen waren geopend en de menigte was zoo talrijk dat de rangen en de benedezalen vol wa ren lol ten halve den bak der dans zaal. Men schal dat er ongeveer 7 a 8000 man in de zaal waren. Het bureel was gevestigd op den eers ten rang in het middenpunt, lusschen de twee kronkeltrappen die naar de schouw burgzaal toegang verleenen. M. Pry, voorzitter, geeft K-zing van hel adres dat door den Liberalen Vlaam schen Bond is opgemaakt. Onder daverende toejuichingen wordt dit adres goedgekeurd en de menigte verlaat daarop ten 10 ure de zaal onder 't zingen van d bas Malou en het Geu zenlied. In de aanpalende straten stonden dui zenden personen te wachten, die niet in het lokaal waren kunnen geraken. Tusschen de menigte zag men den hr. burgemeester, die overal weid toegejuicht en ieder verzocht uileen te gaan en kalm te zijn. Onder het roepen Weg Malou,! Weg het ministerie Weg de clericalen zet deze massa volks, ten minste 10 dui zend man sterk, zich in aantocht langs de Leopoldstraatwaar aan de wooning van den hr. Ed. Pecher eene luidruch tige en toegenegene belooning plaats greep. Leve Pecher Leven de Libera len weergalmde het tot de gansche stoet voorbij was, die de Huidevetlcrslraat insloeg naar den Katholieken Kring, waar men voorkwam onder het zingen van het Geuzenlied. De policie had echter voorzorgen ge nomen en daar een 40 lal agenten geplaats, die op den boord van het voet pad stonden geschraard, als een gezond heidscordon rond den besmetten veestal. Het gehuil en gelier was corverdoo- verid de akeligste kreten werden door malkaar gehoord, lol dat het eindelijk klonk Naar de Jesuieten Naar de Jesuieten En de reusachtige on'zagge- lijke, onweèrstaenbare drom loog weêr op weg in de richting van 't Jesuietencol- légie op de Kunsllei, dal echter bewaakt werd door gendarmen te voel. Hier ste gen weêr oorverdoovende kreten van weg met Malou icegde Jesuieten op. Er önstonrf eenige verwarring, door het verbrijzelen cener ruit en de politie was verplicht een of twee aanhoudingen te bewerkstelligen. De heer burgemeester verscheen ter plaaste en spoorde nogmaals de menigte uiteen te gaan. Zijne stem werd dan ook aanhoord en spoedig was alles tot de kalmte terug gekeerd. Zooals men weet, is er in Frankrijk één bisschop, die onafhankelijkheidszin en vaderlandsliefde genoeg bezit om openlijk zich te verklaren tegen de ultra- montaansehe leer. Het is de bisschop van Gap. Zijne vrijzinnige herderlijke brieven, zijne wenken aan de onder zijne administratie geplaatste geestelijken om zich buiten de politiek te houden, heb ben in hooge mate de ergenis der kleri- kalen opgewekt. Deze prelaat is thans door de Fransche Regeering benoemd tot officier van het Legioen van Eer. Eene daad der Regeering, die voor eene gewichtige manifestatie mag gelden. De Précurseur van Antwerpen, meldt dat er zich in de stad een zeer gewichtig feit heeft opgedaan. Buiten kennis van den heer burgemeester, het hoofd der politie, de vertwoordelijke magistraat der openbare veiligheid tegenover de hooger overheid en de bevolking, is de gendar merie opgeroepen geworden pelotons gendarmen bewaakten het jesuietenkloos- ter op den Kunst-Boulevard. Die nulte- looze tusschenkomst werd door de volks menigte als eene uitdaging aanzien. Niemand ging over den boulevard maar zoodra het geweten was dat er gen darmen stonden, is alleman gaan zien. Die brave pandors hebben de bajonnet gekruist en daardoor wanorders uil- gelokt. Men zou niet slechter, niet onhandiger kunnen te werk gaan dan men gedaan heeft. Na door zijn hatelijk wetsontwerp het land in woeling te hebben gebracht, wil M. Malou ons nu naar eene revolutie leiden. Men zegt dat de troepen in de kazernen geconsigneerd zijn dat is wederom eene van die voorzorgen, welke overbodig zijn en tol niets kunnen strekken dan om het volk aan te hitsen. Alles is rustig afgeloopeu. Waarom die gendarmen Vooral waarom die daar doen komen zonder er kennis van te geven aan den heer burgemeester P Deze beleediging den eersten magis traat der gemeente aangedaan, is door het volk zeer slecht opgenomen en het is niet met dergelijke middels dat men het zal rustig houden. P. S. De Opinion meldt dal het bevel van Brussel was gekomen de troepen te consigneren en de kanonnen gereed te stel len om te gebruiken tengen de betoogers. Allon, als wij zoo verre gekomen zijn dat de kanonnen gaan werken dan is liet tijd dal wij elkander goed verslaan. BURGERSTAND Sterfgevallen. Uperen, 10 Februari 1877. De Imiclielarij van 'tMeuwsblftd. Onlangs las men een artikel met twee handen aangeteekend, in het Nieuwsblad, over de zoogezegde veroordeeling der Toe komst voor het drukken eener correspon dentie uit Poperinghe, waarin eenige kluch tige pennetrekken gegeven waren in ant woord aan smaadartikels gedrukt in het zelfde Nieuwsblad, van Yperen. Wij stellen hier het gerecht buiten zaak wij willen enkelijk bewijzen dat de eerlooze handelwijze van het orgaan der catholijke partij onzer stad vrake roept en al is het voor 't tribunaal niet gedaagd, daarom niet laat het gebrandmerkt te worden door de openbare denkwijze. Kluchten in de Toekomst zijn veroordeeld, vraalcroepende artikels, die noch maagden noch vrouwen sparen kwaadtrouwrige zinspelingen die de treffelijkste personen in hunne familie en in hunne faam schenden artikels die niet alleen de personen treffen, maar nog nadeel bijbrengen aan koophandel en nijverheid en eene geneele stad, wat zeg gen wij, een geheel arrondissement in op schudding brengen, blijven ongestraft Hewel, het artikel over de Witte Klak ken, dat men aantreft in het Nieuwsblad YJUl zondaglaatst,datmet een kwaad inzicht geschreven is ën noch klucht noch zout inhoudt, en enkelijk gericht is om de treffelijkheid van eenen heer onzer stad te hinderen verdient duizend maal meer veroordeeld te worden dan de kluchtige correspondenten van Poperinghe. L* Eioai*Hê!s:i(sclï:tpj»SJ - Dm Zondag 18 Februari, ten 7 ure 's avonds, zal er een groot Concert plaats hebben in 't lokaal van den Gouden Arend, met de medewerking van Mevrouw Van- santen-Lepla, zangeres M. Beyer, professeur bij 'l conservatoir van Gent, M. Arlh. Ligy, prijs van uitmuntendheid in 't zelfde conservaloir, en van nog verschillïge voorname liefhebbers. Het Programma.is merkwrerdig. Lyre ttuvrière. - Dinsdag aanstaande geeft deze Maatschappij een schitterend Bal aan hunne Eere-ledcn, in haar lokaal van t Zilveren Hoofd. Cljbelsciinttersniaiiiscliappij. - 16* schieting van 'l winlersaizoen. 4 Februari 1877. 1. Froidure, E., 20 25 25 25 20 115 2. Pool, 11., 25 20 25 20 20 110 5. Podevyn, A., 25 2b 15 20 20 105 4. Renier, H., 20 15 20 25 20 100 5. Devarver, A., 20 15 25 20 20 100 (i. Lebbe, Ferd.. 20 20 20 20 20 25 100 7. Lecfërcq, Th,, 20 20 20 20 20 '20 100 8. Lebbe, Art., 15 20 20 20 .20 95 9. Svvekels, L., 20 15 20 20 20 95 van den 2 tot den 9 Februari 1877. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 4) ,f zamen Vrouwelijk id. 4) Baelde, Ac'tiilius, oud 7 jaren, McenMislraat. Ameele, Romania, 40 jaren, naaister, ongehuwd, Lange Thouroutstraat. Ceriez, Aritonia, 82 ja ren, zonder beroep, weduwe van de Poscli, Deme trius, Boterslraat. Monprez, Jacobus, 77 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Staessen, Ursula, Thouroutstraat. Laconic, Josephus, 75 jaren, schoenmaker, echtgenoot van Desouller, Virginia, Merneoslraat.Debey, Joanna, 58 jaren, zon der beroep, echtgenote van Van Bevlen, Florenti- nus, Rijsselslraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 0) de 7 jaren: (Vrouwelijk id. 2) 27 Januari 1877. De Roeische Barbaristen hebben ons Maandag en Dinsdag II. twee aangename avon den doen doorbrengen deze looneeliiefhebbers gaven ons drij allerschoonste stukken, die zeer wel uitgevoerd zijn geweest en waaronder een zeer koddig 's Avonds in de Man el Dil blij spel heeft bovenal het grootste bijval gehad en wij verhopen liet nogeens, in eene aanslaande vertoo ning, te mogen toejuichen. Op de aankonding van dit laatste stuk, werd de kuischeid onzer sladbestierders verschrikt en er heeft zelve kwestie geweest de opvoering van hetzelve te beletten; maar onze sladhuisbazeii, in legenwil der opmaking hunner gebruinde opper- burgers, hebben geaarzeld voor de belachelijk heid welke hunne weigering door gansch hel land zou veroorzaakt hebben en op het laatste oogenblik, de Barbaristen bekwamen de noo- dige toelating Wat kooml er onze regentie-mannen over dat zij plotseling zoo streng zijn geworden ten op zichte der Barbaristen Er is hier wat onder dat wij op lijd en stond breeder zullen uitleggen. Een oud spreekwoord zegt wanneer de dui vel oud komt wordt hij ermiel. Maar het is maar te Poperinghe dat men den ermiel speelt, want wanneer men zich te Brussel, t'Yper of el ders bevindt, is men geen vijand meer van 's avonds in de mane of in de oprijzende jzon (soleil Ie van t) en men is veel meer in theaters dan in kerken. De Barbaristen hebben allen allerbest ge speeld, maar de heeren Reniere, Rakelboom en Verbamve verdienen eene bijzondere melding d'heer Reniere, in de drama de Veroordeelde, heeft een waar talent getoond en zijne moeilijke rol meesterlijk uitgevoerd. Mevr. Baladlie heeft, naar gewoonte,.ons ver rukt en wij mogen zeggen, zonder vrees van te genspraak, dat zij eene der beste vlaamsche too- ■iéelisten van lu-l land is; Mevr.Vet-gull heeft haar zeer wel bijgestaan en een groot deel der toejui chingen verdiend. Een voortreffelijk orkest,samengesteld uit eeni ge leden der l'hilharmonie, liet gedurende de lusschenpozen de aangenaamste muziekstukken hooren. Nooit is er in onzen schouwburg-zolder zoo veel volk geweest en de Barbaristen moeten ten hoogste voldaan zijn over den bijval dat zij genoten hebben; onze oprechtste gelukwenschin- gen aan hun in 'l algemeen, en bijzonderlijk aan d'heer Maesen, hunnen vlijtigen voorzitter. Poperinghe, 2 Februari. Wij hebben in den loop dezer week een nieuw staal gehad van de christelijke liefde waarmede onzegekruinde oproermakers bezield zijn. De heer Bossaerl, vaandeldrager der Pliilhar- monieoverleden zijnde, deze muziekmaat schappij besloot, volgens het gebruik. tc begraven met hare medewerking. Maar dit beviel niet aan onze paperij, die ui' s in werke stelde, (te vergeefs wel is waar) om de ze'sociëteit te iffnderen. De pastoor der kerk, waar de lijkdienst moest plaats nemen, liet weten aan de weduwe van den lieer Bossaerl, dat hij liet hevel van dén deken ontvangen had het lijk niet uit het sterfhuis te halen noch hetzelve te vergezellen lol liet kerkhof, indien de Pliilhar- munie deeI nam aan de dienstpleging. De familie, verontwaardigd van zulke bedrei gingen, antwoordde dat zij, verre van zulks te weigeren, groolelijks vereerd en dankbaar was over de genegenheid bewezen door de Philhar monic, aar, den overledene, die sedert 24 jaren eene der vlijtigste leden der oude pompiers en der PliiUiuruionie gebleven was. Den dag der begraving, rond 9 ure, liet mu ziek eii de, oude pompiers, vergezeld van een groot getal eere-leden, waren verzameld voor het sterfhuis en de paperij, niet opkomende om liet lijk te halen, droeg men het zelfde lot aan de kerkdeurwaai de priesters het kwamen halen. De laatste oefeningen geëindigd, In t lijk' werd gedregen in 't midden dei- kerk, waar, spot ternij onze gezalfde eene scliup gewijde aarde op deschrijné wierpen en daarmede trokken zij de sakristie binnen, uiel zonder het gemor der omstanders uit te dagen. Onze oude pompiers namen wederom de schrijn op en men vertrok stoetswijs lot de laatste rust plaats, op de akkoorden der treur-marschen welke de Philharmonïe liet hooren. Deze domme en hatelijke handelwijze van onze paperij heeft gansch fiasco gemaakt, want de kathólijken zelfs schandvlekken liet gedrag der priesters in deze omstandigheid. Daar zijn wel onze hedendaagschc Pharizeers, vol haat en nijd ook gelukken zij groolelijks hunne religiedie geheel het tegenovergestelde van die van Christus is, hatelijk te maken. Doel maar zoo voort, gebruinde oproermakers, wanneer de vaas vol is loopt zij over en weel wel dat Die wind zaait Tempeest maait. Wij zien met de grootste voldoening, maar niet zonder verwondering dat dé gekruinde correspondenten van het ypersch vuilblad nu liet verslag geven van de tooneel vertooningen welke op ons schouwburg plaats hebben. Eenen artikel, daarover handelende en geschre ven onder het voorzeggen der verniaardsten en welbefaamsten akteur onzer stad, die hier sedert zoo lange jaren alle slach van rolletjes speelt en bovenal wel dit van Figaro, werpt natuurlijk niet anders dan kritiek over de Barbaristen. Men spreekt daarin bijzonderlijk van het blij spel 's avonds in de mane, Y welk volgens onze kortgebroekte schrijversmen overal niet zou mogen noch willen spelen (sic). Lieve abeljcs, daar doorbreekt uwe nijd en spijt van niet gelukt te hebben dit stuk door onze stadiiiiisbazen te doen verbieden. Let liever op uwe sermoenen, waar de dainch dikwijls meer redens vinden om rood te worden en zich te ontstellen. Maar't is nog beter kritiek te zaaien dan niets te zeggen, ook zijn wij dankbaar over uwe goede inzichten. Wij waren gewoon niets anders te lezen in het vuilblad dan hel verslagder vertooningen gegeven door de zwarte langgerokte akteurs die, wij moe ten hel bekennen, vol treffelijk wel hunne rollen en prrten kunnen spelen. Wel is waar, hel is hij hun niet, zooals bij de Barbaristen, waar men, volgens zijn schrijven, maar één gorden akteur bezit, terwijl zij allen ervaren zijn in de tooneel- kunde en in het schouwspel opgeleefd zijn. Wij denken nochtans dal hel uit jaloerscliheid is van hunne ongekruinde ambsthroeders dat deze gekruinde tooneelisten dezen artikel hebben op gesteld, en uil reden dat zij willen alleen de monopolie hebben van het theaterspel. Wat dunkt er u van, Vuilblad Twee artikels kunnen, door plaatsgebrek, maar binnen acht dagen overgenomen worden. Poperinghe, 5 Februarij 1877. Heer opsteller' der toekomst, Sedert maanden, naar iiel'.schijnt, geeft uw poperingsche briefwisselaar mij wekelijks het recht eenige regelen in uwe gazelle ie doen drukken. Krachtens dit recht, vereischl ik dat gij het volgende in uw naasluitkomend nummer zoudt opnemen, in antwoord op de drij artikelen ten mijnen laste verschenen in uw bladje van 21" en 28 Januarij. Mijn gedacht is, uwe lezers met twre dingin bekend te mak" n. Het eerste, waarom ik niet vroeger van mijn recht heb gébruik gemaakt het tweede, waarom ik nu dit recht gebruiken wil. Waarom heli ik van mijn recht van antwoorden vroeger geen gebruik gemaakt Vooreerst het kwam mij onbetamelijk voor, iets te schrijven, terwijl de rechtbank van IJpe- ren over een verschil tusschen ons te beslissen had. De rechters, in rene zaak, moeten vrij blijven in hun onderzoek, vrij in hun oordeel, vrij in hunne uitspraak. Daarom dient er gezwe gen te zijn. Dusdanig js_ toch het gevoelen van aiwie het recht eerbiedigt en deszelfs vonnis zondir vrees mag afwachten. Zij alleen schrijven voort, stout en onbeschaamd, zij die, in het

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 2