Gazelle van 'I arrondissement IJ neren. Kolen-Bassins. De slechte tijd. Nr 778. 16e Jaar. Zondag 18'1 Februari 1877. iw; Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten. Bekendmakingen Politieke berichten. AANKONDIGINGEN RECLAMEN ABONNEMENT: In de engelsche Lords- en Gemeenten Kamer hebben er bijna alle dagen onder vragingen plaats over de oostersehe kwestie. Een kort en juist antwoord voorkomt alle verdere discussie. Uit St-Pelersburg meldt men dat Turkije voldaan schijnt over bet serviscb antwoord. Het vaandel schijnt geen onovorkom- lijk beletsel aan de overeenkomst, die mogelijk blijft. De onderhandelingen met Montenegro worden voortgezet. Hel holiandsch gouvernement heeft een wetsontwerp van wijziging aan de kieswet voorgesteld het getal leden der Tweede Kamer is op 84 gebracht en dat der kiesdislrikten op 75 de kiescijns is in de groole gemeenten verminderd, ten einde de ongelijkheid te herstellen van den kiescijns der steden tegenover dien van den huilen. De Reichsralh van Weenen heeft het krediet van 600,000 gulden aangenomen, dal het gouvernement vroeg voor de deelneming aan de wereldtentoonstelling te Parijs. Te Madrid is ernstig sprake van een kompromis lusschen de spaansche rege ring en de juntaas van Biscaye en Gui- puzcoa. De schikking zou berusten op deze grondslagen betaling van één di- rekte belasting vorming en onderhoud door elke provincie van een bataillon vrijwilligers, dat, ingeval van oorlog, onder de bevelen van de regering wordt geplaatst autonomie voor de Baskische provincie wat het beheer der gemeenten betreft. Tegen de Portugezen, die in Porlugals koloniën in Afrika, met name te Congo en Zambeze, gevestigd zijn. hebben de engelsche dagbladen en reizigers be schuldigingen ingebracht, volgens welke zij zich in hun verkeer met de negers nog onmenschelijker dan de Arabieren zouden gedragen. De failliet der Kolen-Bassins heeft de gelegenheid gegeven aan M. Van Iseghem en andere afgevaardigden van Vlaanderen om over de spoorwegen van Weslvlaan- deren te spreken. Zal hel gouvernement deze lijnen overnemen Het ontbreekt het ministerie aan geenen lust. Er zijn sinds langen lijd verbintenissen genomen. De afkoop is in princiep besloten, maar beloven en houden zijn twee, vooral onder hel huidige ministerie. Vooreerst is er geene. overeenkomst ge maakt voor den verkoopprijs, en hijge volg ontbreekt er eene der voornaamste voorwaarden van het kontrak!;. Vervol gens de Staatskassen stroomen op dit oogenblik niet over van het goud, de financieële noodwendigheden zijn zooda nig dat men gedacht had in het ministerie de omkeering der vier en half per hon derd voor te stellen. Dit ontwerp is zonder twijfel uitge steld. Altijd is het, dat er heden geene fondsen zijn om de lijnen van Vlaanderen af te koopen en dat het gouvernement er zich geenszins mede bekommert om er te maken. Wat er van zij. de afkoop der lijnen van Vlaanderen is geenszins een vol bracht feit. De maatschappijen wier lijnen geëxploiteerd worden en wier titels door de vereening der Kolen-Bassins overgenomen waren, hebben zich in syndicaat gevormd en exploiiccren zei ven hunne lijnen. Vooreerst die..en de op brengsten lol betaling der kosten van exploitatie en bestuur, en het overschot zal onder de ohligaliehouders verdeeld worden. In plaats van een vast inkomen en gewaarborgd door de Kolen-Bassins, zullen deze eene veranderlijke rent trek ken. Die toestand is natuurlijk onzeker. De obligatiehouders zijn schtildeisehers der maatschappijen het hangt van den een of anderen obligaliehouder af de volle betaling der intresten zijner schuldvor dering te eischen om de failliet te doen uitspreken. Maar hier eiseht hel belang der ohli galiehouders alzoo niet te handelen. De infaiüielstelling der concessie maatschappijen zou onmiddelijk tot, ge volg hebben de inbeslagneming der lij-een, door den Slaat gcconcedeerd, en de ohligaliehouders zouden zich in den hui— digen toestand bevinden met eenige ver zwaringen op den hoop toe. Hel syndicaat lusschen de bevoorrechte maatschappijen van hel spoorwegnel van Vlaanderen is voor 4 maanden gesloten. Het grootste gedeelte der burgers van het land, weten zeker niet dat geheel de Antwerpsche bezettingbestaande uit verscheidene duizende mannen, met ka nonnen, mitrailjeusen, in een woord met al hel oorlogstuiggereed geslaan heeft om op Antwerpen te rukken en de burgers die tegen het onlwerp-Malou durfden reklameren of Weg met de Je- suiten roepen, maar néér te schieten en als hel moet zijn, met dat stout Antwer pen, dal de vrijheid voor de kiezers en de rechtzinnigheid in de kiezingen durft vragen, eens voor goed gedaan te maken. Malou heeft in den Moniteur doen plaatsen dal hel ministerie geen bevel gegeven heeft om de bezitting van Ant werpen Ie consigneren en zich gereed te houden om met armes en bagagesop Antwerpen te rukken. Neen Tartufe-Malou heeft dat hevel niet gegeven, maar hij heeft krealuren gevonden die het voor hem gedaan heb ben en dit heeft hij niet belet. Geheel zijne reklamalie in den Moni teur is een nieuwe ongehoorde huiche larij en zoo als wij het reeds meermalen zegden, betrouwt M. Malou niet, want al wat hij doel is niet rechtzinnig. In den brief van M. Van Bever generaal-bevelhehber der Provincie aan de korprovenste der bezetting der stad, de forten en van het vesehansl kamp onder Antwerpen is de oproep van het leger volledig. En men moet niet denken dat Malou daar voor iets in is. Neen, die weet van niets. Het zijn de generaals die dit onder elkander alzoo schikken, om aan het ministerie plezier te doen en als Rel noodig zou zijn de poppen eens aan 't dansen te brengen bij middel van de mitrailjeusen. Wal dubbele jesuil is die Malou toch, van in den Moniteur te durven aankon digen dal hij geen bevel gegeven heeftom de troepen te consigneren, terwijl geheel de bezetting van Antwerpen op de heen is en men zelfs maatregelen neemt inge val van brand van het arsenaal. Zou men niet zeggen dat geheel Ant werpen in opstand is, waar het bloed gaat slroomen en de vlammen geheele wijken gaan verslinden Men wil de bevolking vrees aanjagen, maar dit zal niet lukken wij zullen ons recht en onze reklamalien voort doen hooien, ondanks uwe legermachtmaai de bevolking zal dit weten te doen met weerdigheid en met de middels die de grondwet ons verleent. Wij zullen in den strik niet vallen die het ministerie ons spant maar het mag er op rekenen dal wij niet zullen zwijgen vooraleer wij voldoening zullen verkre gen hebben. Wij hebben eene rechtzinnige kioshcr- vorming gevraagd. Malou heeft beloofd ons eene trouiohertigerechtzinnige en volledige heyormfng te geven. Hij geeft ons integendeel een? partij- wet. Dat hij veranderd is van gedacht dal is zijne zaak, maar wij willen hebben wal hij beloofd heeft. Als hel ministerie nu op onze reklama lien met mitrailjen wil antwoorden, het kan dit doen, de dwingelandij eindigt daar altijd mede, maar de overwinning blijft toch aan het volk dal zijne rechten en vrijheden wil verdedigen. Indien Antwerpen, met zijne gemeente- vrij heden de rechten barer burgers, zijnen bloeiendcn voorspoed en zijne glorierijke herinneringen bestemd is om verpletterd te worden, zal het aan geheel het land zijn te antwoorden, en wij zul len zien of M. Malou kanons genoeg zal vinden om de kracht van gansch Belgie te behecrschen. Van tijd tol tijd trachten de klerikale gazellen hunne goeds,uilige lezers wijs te maken dal de vaste toestand der staats fondsen, te midden van al de ftnanciëele rampen die het land bedroeven, een be wijs is van de ftnanciëele slimheid van M. Malou en hel vertrouwen dal hel geheele ministerie in het land geniet. Diezang is nietslecht om te schuifelen, ware hel niet dal de valsche tonen er onder allen luider klinken dan de an dere. Het is stellig niet otndal M. Malou de openbare schulden van rond de 400 mil joen vermeerderd heeft, dal het vertrou wen in de staatsfondsen aangegroeid is, ten zij men wilde houden staan dat hoe meer schulden men heeft hoe rijker men is en hoe grooter krediet men geniet. De oorzaak der gunst die onze natio nale fondsen genieten, heefteen anderen oorsprong dan de klerikale regeering, zij is veel ouder. Van 1857 tot 1870, 'lis Ie zeggen ge durende do dertien laatste jaren dat de liberalen aan het roer waren, heeft hel land een nooit gekenden voorspoed ge noten. Het werk was overal in overvloed, be drijvig en winstgevend. De binnen-en builenlansqhe koophandel was bezield en breidde zich verbazend uit. De kleine cn groole nijverheid volgden hetzelfde spoor. En de spaarpenningen maakten ontzag gelijk groote kapitalen. Men zag de sleden verfraaien en ver- groolen, de woningen der burgerij wer den prachtiger en deze der werklieden beter ingericht, die ook blocker en sma kelijker voedsel op tafel kregen. Ja, de algemecne voorspoed was zoo stellig, zoo vast, dat zij zelfs bleef stand houden bij de opkomst der klerikalcn.. j. tot in 1873 Maar alsdan ging het vertrouwen te niet. Handel en nijverheid begonnen te kwijnen, het werk verdween, de fabrie ken en werkhuizen werden in groot getal gesloten. De ondergang der maatschappijen van Langrand hadden reeds duizende familie» geruïneerd. De Banque de 1'Union andere klerikale instelling, bracht nieu we slachtoffers aan. Dan kwam Philip— part aan beschermd door de partij van liet ministerie, en deze leverde ons over aan de dolste beursspelen. Er moeten im mers fortuinen gemaakt of vernieuwd worden. De eerlijke arbeid had moeten plaats maken voor de deugenielerij. Van daar de rampen der Banque de Belgique, van den Union du Crédit, der Bassins Ilouillers en zoovele anderen. W al moest er uit die lallooze onder gangen voortspruiten Niels anders dan dat de kapitalen, de spaarpenningen het werk verlaten en zich gaan vcschiülen in de staatsfondsen, die nog zekerheid aan bieden. inweêrwil de verhooging der staatsschulden. BureelDixmudcslraal, 39. 10 cciiticiMe" deu regel. 25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeien vrachtvrij toegezonden worden. - nTTii* OBUil i-i re- - l-y«f fr. 4-00 jnurs voor de stad, i'r. 4-50 voor geheel Belgie. Buitenlan.dsche verzendingen,'! port daarboven. 10 centiemen het nientiiieB'. Men schrijft in op al de postbnreelen. DE KOMST IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-IIazehrouck. 6-30. - 12-07. - 6-50. Poperinglie. 6-30. - 9-07. - 12-07. - 3-57. - 6-50. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-34. - 9-40.- 11-20. - 2-35. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 0-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-00. - 0-20. Langlwmai'ck, den zaterdag, 5-50.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 1