POPERIHE Waar en door wie de vlaamsclse taal gesproken wordt. Finanlieele kronijk. De Prondelmarkt Stadsnieuws. Zonderlinge toestand Als de klerika- len aan het roer zijn gedurende eenige jaren, dan hebben er altijd groote koop handel-en nijverheidskrissisen, linan- cieele rampen, volksbetoogingen, aige- meene onrust en ongemak plaats. Voorheen gelijk nu, 't is altijd hetzelf de liedje klerikale tijd dal is een ver loren tijdperk voor den openbaren voor spoed. Onze taal wordt gesproken door drie vijfden onzer landgenoten (in Vlaamsch- Belgïe), in Holland, in Nederlansch Oost- Indie en honderhoorigheden door meer dan 10,000,000 menschen, in Fransch- Vlaanderen,in Java, in Afrika aan de kaap de Goede-Hoop en in de Nedcrlandsche bezittingen op de kusten van Guineën langs de Hudson rivier (Noord-Amerika) en in de bezittingen van Nederlandsch West-Indie wordt hel Nederduilsch nog voortdurend door eenige rnillioenen men schen gesproken. Men verzekerd ook, dat op sommige plaatsen van het land van Gallen (Engeland), waar zich sedert eeu wen Vlaamschelakenwevers hebben neer gezet, de Vlaamsche taal hebben behou den. De bewooners van het eilandje Amac, ten Oosten van het eiland Seeland (Denemarken), hebben de taal en de gebruiken hunner Vlaamsche voorouders nog groelendeels behouden in den Krim komt men nog ecne heele streek tegen alwaar hel West-Vlaamsch plat gespro ken wordt. Lieulenanl-generaal Cartiaux, bevel hebber der eerste krijgsomsehrijving, zendt aan den Précurseur een brief, waarin hij zegt dal hij uit eigene bewe ging het garnizoen van Antwerpen onder de wapens heeft geroepen. De Moniteur verhaast zich dien brief over te nemen, zeker om het gouverne ment wit te wasschen. Maar dat. is een neger willen wit was schen De Cotes libres meldt dat de groep der spoorwegmaatschappijen van West- Vlaanderen zich gaat inrichten om de exploitatie voort te zetten zonder hulp van den Slaat. Volgens hel in bewerking zijnde ontwerp, zou de maatschappij van den spoorweg van West-Vlaanderen de exploitatie nemen van haar net, van Ooslende-Armentiers, van Lichlerveide- Veurne, van Veurne-Duinkerke en van Blankenberghe-Brugge. De spoorwegen ten noorden van Gent zouden buiten die exploitatie blijven, en de Westen van Belgie Ansegem-Ingelmunster, en Dix- mude-Nieupoort, dus 45 kilometers zou verlaten worden. De Westen geeft eene ruwe opbrengst van ongeveer 80.000 fr. en eiseht eene uitgave van 200,000 fr., dus een jaarlijkse!) verlies van 120,000 fr.; geenen exploiteerder meer hebbende, zal de Slaat gedwongen zijn die lijn te bedienen. Zangwijze Na lijden komt verblijden hebben BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Er is in Gent een prondelmarkl Van vodden en oud dingen Men zingt altijd van liefde en jeugd, Ik wil die markt bezingen. Daar vindt men allerhande goed, Kazuifels, oude broeken En somtijds geheel 't oud testament Bis Ligt tussehen de oude boeken. Daarin ziet men hoe vroeger tijd De zon rond de aarde draaide HoeJosué haar stil deed staan, En daar het volk meê paaide. Hoe Jonas in een walvisch's lijf Drie dagen ging lögeeren Daarvan vindt ge op die markt 't bewijs R Soms tussehen de oude kleeren. Daar vindt gij van liet schoon geslacht De krullen... en de tanden, Den blos die hun gelaat versiert En 'l kleed dat zij verpanden. Ook somtijds d'afgelegden hoed Met zijn' verslenste rozen Die vindt men op de prondelmarkl Bis Soms tussehen de oude dozen. Te koop ligt daar het Heilig Schrift, Den pauzen lijken zegen, Zijn wellen worden daar verkocht Om boter in te wegen. 'k Zag onlangs daar de reliekwie Van de heilige Pauline, Die op de markt verlaren lag n- Onder een' krinoline. Ik vond er Sint Antonus beeld Gebannen uit de kerken Omdat hij geen mirakels deed En 't vet sinolt van zijn verken Ook Sinte Rochus' (rouwen hond Die lag daar heel in brokken, In 'l midden vari de prondelmarkl Bis Op eenige oude zokken. Daar vindt gij van den adeldom, Die kanker van '(verleden, Nog d'eereteekens en de faam Waarvoor zij niets en deden. Gij vindt 't onslaan der eèlmans pracht Hun schilden en blazoenen, En zelfs den boom van hun geslacht Ligt tussehen de oude schoenen. Daar vindt gij voor miljoenen franks Geweren en kapot ten, En kwamen zij ons nooit van pas, 't Is voedsel voor de motten. Daar zag ik eens het oorlogsplan Van Frankrijks grootsten keizer, De bal die zijn Loulou opnam R/c Te koop bij hel oud ijzer. Ik vond er nog waarschijnlijk meer, Wilde ik nog langer zoeken, Maar 'k laat hel lot een and'ren keer Verborgen in zijn doeken Want werd mijn liedje al te lang 'tMogt u niet meer behagen, En 'k vond het op de prondelmarkl Te koop bij de oude zagen. Gust. IJperen, 17 Februari 1877. Er zijn op dit oogenblik valsche bankbriefjes van 20 frank in omloop. Verscheidene dezerbank- briefjes zijn reeds op de succursaal der Nationale Bank aangeboden, welke geweigerd heeft deze uit te wisselen. Het bedrog is des te gemakkelijker voor het publiek te ontdekken, daar het voldoende is de bankbriefjes voor het licht te houden om het af wezen van elke waterlerkening op te merken. In de gewone bankbriefjes, is het cijfer u 20 en het woord Francs duidelijk midden in liet papier te zien. Het cijfer 20» en het woord Francs beslaan uil donkere vlekken op een meer helderen grond. Om het afwezen dezer wa- terteekening te verbergen, heeft de vervalscher de voorzorg genomen zijne briefjes te vei from melen en vuil te maken, maar niettegenstaande dat is een enkele oogslag voldoende om de afwe zigheid der waterteekeaing te ontdekken. De inkt die lot het drukken der valsche bank briefjes gediend heeft, is donkender dan die welke door de Bank gebruikt wordt. Het cijfer 20 van de valsche bankbriefjes bestaat uit blauwe stre pen op witten grond, terwijl op de echte bank briefjes deze cijfers beslaan uit witte strepen op blauwen grond. Wat echter het herkennen der valsche briefjes gemakkelijk maakt zijn de woorden La loi pu- nit le contre-facteur des travaux forces die op de echte bankbriefjes zeer duidelijk lees baarzijn op den blauwen grond van de ovale rond- versiering Cartoucheonder de terkening die op de valsche bankbriefjes nauwelijks leesbaar zijn. Carnaval. - Alle jaren wordt onze Car naval onbeduidender. Builen de gekende jaar- lijksche farceurs die gewoonlijk hel publiek herlelijk doen lachen inel eenige goede intrigues, was alles betrekkelijk zeer stil het is waar, het lukt het eene jaar beter dan hel ander, en daarbij de farcen zijn dezelfde niet, men ondervindt dit in alles, en het gebeurt dat in plaats van intri gues hel beledigingen zijn die voor den dag komen en de gemaskerde leulemakers zich den elleboog in hun eigene oogen steken. Nu dit alles is een kleintje, zij moeten hel maar welen en die zich verbrandt moet maar op de blaren zitten, en zij zouden moeten begrijpen dat met al zulke intrigues zij hun eigen zelve schade toebrengen. Witte Siiakltcn - Deze fanfarenmaat- schappij heeft Dinsdag namiddag een uitstapje in stad gedaan. De muziekanten hadden zich verkleed in vrouwen, en men mag zeggen dat zij sukces gehad hebben niet tegenstaande hel slecht weder hebben zij bijna al de straten der stad doorkruist. Deze kleinigheid bracht eensklaps eene buitengewone beweging in onze straten en bijgevolg profijt voor onze neringdoeners. Het is jammer dat zij dit gedaan hebben zon der permissie te vragen aan de redakteurs van 't Nieuwsblad en van 't Journal d'Ypres, alsdan had alles wel geweest, en nu,... zij hebben gcene moeten koopen Wij zijn nieuwsgierig te weten wat voor lijleis die heerkens hebb. n om alzoo alles te beknibbe len, zelf carnavalfeestjes Wij gelooven dat het enkel is uit kolerie omdat zij hel monopolium der maskaraden niet meer Ongeval. Verleden Woensdag, in tie peerdenfeest alhier, is er bijna een ongeluk ge beurd. Een man van Elverdinghe is het slacht offer geweest van een hengst die hem omveiie sprong met het gevolg dat peerd en mail telt gronde vielen en deze laatste nogal ernstige kneuzingen bekwam. Later hebben wij vernomen dat de man geen gevaar loopt en hij na eenige dagen rust, geheei zal hersteld zijn. Cy«'c Otivrièl'e. - Hel Bal gegeven door* de* Lyre Ouvriére den Dinsdag van carnaval is uitermate wel gelukt eene zaal op gepropt met dansers en danseressen die zich tot den dageraad verlustigd hebben. Een vriend des volks M. Jules de Laveleye heeft dit feest eenigen tijd met zijne tegenwoor digheid vereerd. Deze daad van toegenegenheid lot dit gezelschap van eenen man van den hoogen rang is grootelijks toegejuicht geweest door alwie er tegenwoordig was. i)ie heer mag verzekerd zijn dat hel hert van de werkende klas hem toe genegen is. Hij zal het ondervinden. 1 ÜMBiT OOO'Trart van den 9 tol den 16 Februari 1877. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 4) ,e Mmen 9. Vrouwelijk ld. Kerckhof, Joannes, langzager en Pattou, Octa- via, werkvrouw. Verkouler, Iheophilus, tim merman en Fiers, Palmyra, zonder beroep. Van Elverdinge, Arthur, timmerman en Vanhee, Leon ia kantwerkster. Valke Desiderius, meester-knecht en Chrisliaen, Maria, naaister. Camus, Caroius, daglooner en Dekoninck, Pauli na, dienstmeid. Wulleman, Emilius, bakker en Messiaen, Matilda, zonder beroep. Vanlerberghe, Victor, 75 jaren, zonder beroep, weduwenaar van Regina Vancostenoble, Groote Markt. Braem, Eduardus, 76 jar,en, winkelier, echtgenoot van Mei in iaLebbe, Meenenstraat. Cnockaert Catharina 49 jaren ongehuwd Paddepoelstraat. Delahaye,dementia, 50jaren, herbergierster, vrouw van Henrictis, Stragier, Bolerstraal. Vankern broeck Caroius 19 jaren, soldaat bij het 2° Reg' Gidsen, Vleesch- houvverstraat. - Roose Emma, 10 jaren, Rijs- selstraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 0) j de 7 jaren: (Vrouwelijk id. I) 8 Februari 1877. Papeklinkje en onze veroordeeling, of tie poperiiigsehe Don Quiehotte der rechtstaande macht. Daags van vonnis in onze zaak tegen den poperingschen DonQuichotte en St-JansBultynck, zijnen gezalfden medeverdelger derPhilharmonie, had 't ventje zich niet kunnen wederhouden van, voor dat de duivel zijn panneel schudde, op zijne deinpige tuike naar IJperen te galoperen. Hij beloofde zich 't godsdienstig vermaak van met zijne eigene ooren, ons le hooren verwijzen om twee maal de som van 2400 fr. aan de jesuilerij te betalen. De lezer zal vragen of Juilje, die een mannetje van fortuin is in dringende geldnood zat wie kan dat weten Misschien, na den deurwaarder Breyne en den kortrijkschen luide- kraaier voldaan te hebben, had hij zijnen laalsten sou voor den Paus nieuwjaar gegevenMen ver slaat immers wel dat expres komen van de mi- rakeleuse hairenslad, om de lasterende briefjes van J. Cnapelyuck, principaal van 'i bisschoppe lijk kollegie en d'onbeschaanVde kladders van Jans vuilblad wit te babbelen en voor zuiver kerkegoed le doen aannemen, hel eene onaangenaam en moeielijke taak was. Ja, zoo moeilijk dat de klarinelte-advokaals zeep niet bijtende genoeg geschenen heeft, om die briefjes en die zwarte pennelekkers klaar te wasschen. 7.oo dat de kortrijknaar misschien Juiltjes spaarbeurs gelei gd had, verhoopende dal de Toekomst dezelve met 2400 fr. weder zou opgevuld hebben Nu, dat zijn hunne zaken In '1 afstappen in IJperen dachtte Don Qui- chotte voor eerst een bezoek af te leggen aan O. L. V. van Thuine. Maar ongelukkiglijk die Dame is, sedert lang, geheel en gansche naar de oude mode gedraaid. Met hare zwarte gerimpelde kaken, hare breede krenolin, hare met sterren gebrodeerde koninginmantel en geheel bare oudewetsche houding, heeft zij bij 't volk veel verloren en bij de nieuwmode abbetjes ontmoet zij niet de minste genegenheid. Dat verstaal zich en 't is misschien wel ten deele daarom, dat de jesuilerij aan hunne jonge springertjes 't blozend en onbevlekt O. L. Vrouwtje van Lourdes te aanbidden gegeven heeft.'t Was overigens hoogen tijd van, na den ongekamden Laber, met wat nieuws en frisch voor den dag te komen Eene lieftallige, jonge Maagd, zeer knap op de voetjes, met een aardig mutsje, een hemelblauw lintje, een wel gesnoerd lijfje en een zuiver wit kleedje en bovendien altijd bereid om met klaar watertje allerlei hart- en lichaamslijden le genezen, en namelijk van wege de jeugdvolle koi (broekjes, een vurig onthaal ontvangen. Ook was het tol Haar dat de godsdienstige Don Quichotte zich bij voorkeur wendde, om eenen goeden uitval voor zijne en zijns makkers 2,400 frankjes af te smee- ken. Na zijnen voetval gedaan en zijn gebed^gestort te hebben is hij voor de tien ure rond 't paleis van justitie gaan draaien, eenigzinls ongemakke lijk evenals eene hen die een ei op heeft, maar doch vol vertrouwen zijne gezalfde handjes vrijvende en inwendig lachende op hel denken dat hij in eenige stónden, een schoon sommetje liberaal geld zou inpalmen. Hij droeg in den zak van zijn kortbroekje eenen ruischenden artikel met den welken hij zijnen triomf in Jans vuilblad zou aankondigen'en ter zelve gelegenheid de Toekomst ill flenlers zou trekken. Uit eerlijke schaamte of kristelijke ootmoedigheid had hij dezen schoonen artikel met zijnen eertijtel J' Cnapelynck, principaal van l bisschoppelijk kol- legie, niet versierd. Korts na tien ure wierden de deuren van hef tribunaal geopend. Van ongeduld kreeg Don Quichotte aldaar geweldige zijndering in de beenen: Zijne gejaagdheid was toppenljen uil, als de bel de intrede der rechters aankondigde, 't Scheen hem dat hij reeds de 2,400 Ir. in zijnen korlbroekzak voelde. Maar!... eensklaps kwam de klarinet te-ad vokaat, met eene lange druipneus en gelijk eenen mollevanger nut zijnen steert in zijn gat, verklaren dat de rechtbank hun mets zelfs geenen blinden duit, toegestaan had. Men zag dan beide godsdienstige mirakeltuitrrs langs de huizen wegleken, zonder een woord le kunnen spreken en elkander met de schouders ondersteu nende, even als twee tegen een omgewaaide hoo rnen D'omstaanders hebben her lelijk gelachen. In 't huis van den vermaalden rechts- en téslamentgeleerden Papa binnen gekomen zijnde, vielen zij te samen op den zelfden zetel. Na dat Papa hun een g<urtje hofman had doen opsnuiven, heeft Don Quichotte bitterlijk beginnen uitvallen legen de burgerlijke rechtbanken, zeggende dat het dringend was van overeenkomstig de leer der II. jesuitekerk al de zaken, waarin de belangen, de eer of de faam van de leden der rechtstaande macht eenigzinls gemengd zijn, aan de beslissing van kerkelijke rechtbanken over- telaten. Om hem te troosten, heeft Papa beloofd van op 't belangrijk stuk eenen grrrrrroolen dis cours uittespreken in de Kamers, 't Zal schoon zijn I Nu, den tijd niet meer gevonden hebbende om O. L. Vrouwtje van Lourdes, over hare krachtige voorspraak, te gaan bedanken, is Don Quichotte uit de liberale stad IJperen weggeloopen, gelijk eertijds Job uit Sodoma, de kleine broedertjes- stad, wegliep. Zeer ontroerd en nog meer beschaamd zijnde, is hij eerst in T huis van zijnen medevechler Muynlynck binnen geslopen tn van daar is hij al 't donkergat naar zijn bisschoppelijk kortbroekschool vertrokken,alwaar Reginatje zijne tempels met eenen schotel azijn heeft moeten afwasschen. Voor a 11 eer naar IJperen le galoperen en wel overtuigd zijnde dat hij met niet min dan 2,400 fr. zou naar huis komen, had hij besloten van 's avonds ai de studenten met eene krenlkoek en eene kom chocolade te trakteren. Nu, hebben zijne pensionnairen niets anders bekomen dan droogen brood en water t Nieuwsblad is verbitterd op den poperin- schen correspondent en maakt hem uil als geus, en uit de helle geschopt, 't Is toch lastig zulke beledigingen te moeten hooren. Geus kan nog passeeren maar uit de helle geschopt, 't is straf! Zoo veel temeer dat de correspoMint geene de minste pretention heeft in of uit Juiltjes en Huis- Muis hemel geschopt le wordm, om'redenen hij wel weet deze gewijde plaats voor andere eerlijke mannén geschikt is, met welke de correspondent, in zijn leven noch na zijne dood, geene de minste betrekkingen zouden wenschen te hebben, 't Zijn al hooggeplaatste of gezalfde mannen die hun vagevuur op deze wereld doen of gedaan hebben en hiernamaals zullen geniet» n van Jiifllje en Huis-Mms hi melsche glorie, door de vervolgingen welke zij door de justitie te onder gaan hebben, de minsten eerlijken aki die zij uitvoeren, ukii vervolgt ze tot in de vreemde landen toe, en in de kloosters alwaar zij hun ver bergen om aan de wereldlijke straffen te ontsnap pen, men heeft dagelijks de ondervinding er van. Onlangs is de hooggeplaatsten graaf de Germinie', voorzitter der katholijken kring, verwezen aan twee maanden vagevuur alwaar l,ij sedert eenige dageu tot Paris ligt te branden, niet uil straf maar in vergelding over den eerlijken akt welken hij begaan heeft, en dat Duchesne, Boopaerls Dangreville, Du Buis, De Bra, enz., enz., enz.' i ,UIJn,e PÜ^Iijke beproevingen onderslaan, gelukkig dat onze bisschoppen erin voorzien om na de wereldlijke straffen en lourmentèn, hen tot eene hoogc plaats te roepen in vergelding hunner eerlijke akten en ook om bij voortduring het geestelijk onderwijs in de zedelijkheid aa°n de on bejaarde dochtertjes en knechtjes te kunnen geven. Indien 't Nieuwsblad nieuwsgierig is te welen wat voor afgrijselijke bollewassching zij en naar Papeklmkje op 27 December II. onlvannen nebben,en aangezien het geen geloof geeft aan d< n correspondent, die, volgens hem,'geen mensch is. 4'J moet maar haar begeven ten burcele van de klannette advokaal om op alles onderricht te worden. -iïiïlw

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 2