ARMIES, Rechterlijk kronijk. iiodsdienslkronijk. Briefwisseling der Toekomst. Verschillige Tijdingen. VENTE CADEAU GRATUIT Een schoon voorbeeld. Prins Hen drik der Nederlanden, de stadhouder des konings in 't Groot-He togdom Luxemburg, heeft op zijne eigene kosten, tePorl-Zaïd bij Suez, eene stand plaats laten bouwen en zeer do 1 treffend inlichten. DE BOIS-TAÏLLIS, PLANCONS, SAPINS, ET PERCHES A HOUBLON, dans les bois de ITnslitution Royale de Messines, silués a Wytschaele. Le Notaire TDitayc, résiüant A Messines, procédera le Lundi20 Février 1877a midi, dans les bois ci-dessus énoncés, prés le pavé deSt-Eloi A Messines, a la vente publique de: 1Dans le bois nommé Starbosch et sur la bordure dit Buffel et Ezelwalbosch. 2.— Dans les bois nommés den Driehoek, Buffel en Middelbosch. 3.— Dans le bois nommé Middelbosch. 3 hectares 51 arcs de lioss-taiïlis Les Taillis et Plancons seront vendus en parties ou en masse, après les Arbres et Perches, au cabaret le Coq de paille, occu- pé par Ives Gallens, a Wytschaete, le long du dit pavé. Le garde-bois Denturck, A Wytschaete, indiquera les marchés aux amateurs. La réunion a midi précis au dit cabaret le Coq de paille. Cette vente se fera avec crédit sous cau tion solvable. Maitre BUT A YE, süsnommé, est chargé de cette vente et de la recette. JOURNAL DESJEUNES MÈRES VIE DOMESTIQUE Revue de toute la familie, 10 fr. par an. Popcringhe, den 15 Februari 1877. Een Masker en een vermomd Principaal tje. Lezers, Gilletje leeft nog.... dank aan de door luchtige heeren Civiale en Armens en Bee- nen Gij peist misschien dat hij zijne verpletterende pen weergevonden heeft Neen zij hebben hem do verledene week eene andere pen gegeven, waarmede hij 't vermaard naamcijfer Ja Cnapc- lynck, principaal van '1 kollegie heeft mogen of moeten stellen onder den schoonen brief welken gij Zondag II. in de Toekomst gevonden hebt, ongetwijfeld, zijt gij met ons verblijd van Juillje nog in 'l leven te vinden maar gij hebt ook aan stonds bemerkt dat de armzalige uitleggingen van zijn langdurig zwijgen en van zijn bespottelijk proces, niet door hem zelve opgesteld zijn Wat is er dan geschied Wel 't was karnaval en 't luislerlijk naamcijfer heeft gediend voor masker aan eene anderen krabbelaar van Jans Vuitblad die, bij middel van 't ventjes naam, zich heeft kunnen verbergen, en alzoo de rol gespeeld heeft van een vermomd principaaltje. Laat ons eerst en vooral onze erkentenis be- toonen aan Z. Hooveerdigheid grooten Jan, om dat hij de consigne gelicht heeft met aan Pape klinkje töetelaten of te bevelen van zijn beste te doen om zich nog meer en meer belachelijk te maken. De zwartjes zijn zoo trolsch en zoo ver maard geworden, dat zij dikwijls 'l spreekwoord vergeten, zwijgen is onverbeterlijk, 't welk zij nooit uit het oog zouden moeten verliezen, in plaats van zich lot boven hunne driepiune in gazetten, kiezingen en politiek te bemoeien. Nu, de nieuwe kot-respondent der Toekomst ofschoon hij voorzeker ook aan de ongodsdienstige secte der jesuiterij verslaafd is, zal daarom niet te min voor ons een verlustigende medehelper worden. Wij komen daar te zeggen dat de onderterke- ning ii Js Cnaptlynck, principaal van 't kollegie,» Alias Papeklinkje of't mannetje met zijn boekje, maar een masker is, en dal eene andere pen dan de verpletterende pen van den doorluchligen Don Quichotle der rechtstaande macht, den merk- weerdigen brief opgesteld heeft. Hel bewijs daarvan springt in d'oogen. 1° In de echte brieftjes van T melkbleek mas kertje vond men een ongelooflijk getal stijl en spellingfouten tot zoo verre dat de Toekomst hem den goeden raad gegeven heeft van eenige lessen te gaan nemen bij den jongen Sansen. Integendeel, schijnt 't vermomd principaaltje veel beter de regelen der vlaamsche spelling te kennen en hij heeft in 't geheel eene schrijfwijze welke T eerste brievei.krabbelaartje nooit zal ver geten. 2° Als het masker zeer hard wilde slaan op de Toekomst "en op 't liberalismus, was natuur lijk zijn hoofd te ijdrl gelijk 't hoofd van alle maskers zoodanig dat hij moest gaan snuis- ten n in Dczutters onwederleggelijke oudcn- wijvenboekjes. Men zou zeggen dal 't vermomd Principaaltje eenen zeer deftigen brief heeft welen te trekken uil zijn eigen hoofd. 5" In zijne brieftjes, kent de ware Js Cnape- lynck, noch regel noch maat hij is stout en bot en loopt tol boven zijnen korlbroek door de boonen. Dat was 't gevolg zijner verwaandheid, want hij staat met zich zelve zoo wel, dat hij zich ingebeeld had van met een koppel zijner sukkelbriefljes, niet alleenlijk de Maatschappij met hare zeven of acht honderd leden, maar bovendien T geheel liberalismus en den burger lijken staal zelve te scheuren en te verpletleren, ten voordeele der rechtstaande macht der H. Jesuite kerk. 't Vermomd principaaltje schijnt wat beter beraden te zijn. Men zou zeggen dat hij voorzichtiger en belamelijker is Wel is w aar dat in zijnen edelen brief, hij stout moedig eenige personen uitscheldt en zoekt in hunne eer en belangen te hinderen. Maar men vergde niet dat die handelwijze de paperij aan klevend is. Ten minsten onthoudt hij zich var met eenen dikken, zwarten pennelek de helft onzer stad en namelijk de leden der Philharmonic, medebegrepen de damen en juffers, door papen - laster te overladen. Voorwaar 't komt uit dezelfde kortbroekschool, maar 't is van een ander gezalfd handje. 4° 't Vermomd principaaltje heeft verstand ge noeg om aan de dubbele buis, welke de Eerw. herren Cnapelynck en Muntynck bij de rechtbank gaan halen zijn, niet standvastig den naam van God en van Christus te willen vasthechten. Hij heeft begrepen 't gene de Toekomst sedert lang doet opmerken hoe onbetamelijk 't is van alles, wat van ver of va'n naar de gekorlvlerkle abbetjes, patertjes en broertjes betreft, altijd met die namen te bekleeden. Te beter Indien 't maskertje en d'andere pennelekkers van Jans Vuitblad dat voorbeeld navolgen, dan zullen wij ook de politieke driften der niruwmoden paperij kunnen bevechten en hare Staatsomwen telingen schandvlekken, zonder gestadig te moe ten bewijzen dal geheel den jesuiten boel niet de minste betrekking heeft, noch met God noch met de schooue leering van Jesus. Nog een woord De vermomde principaal schrijft dat 't mas kertje sedert maanden gezwegen heeft omdat de rechters moeten vrij blijven in hun onder zoek, vrij in hun oordeel, vrij in hunne uitspraak. Dusdanig is het gevoelen van alwie hel recht eerbiedigt Dat is toch een bitje sterk Papeklinkje heeft gezwegen, ja!... niet om de rechters vrij te laten. Zijne krabbelingen zouden waarschijnlijk die viijheid niet merkelijk kunnen hinderen hebben. Dat hij nog zeide uit betame lijkheid en geschiktheid Maar daar is de ware rede niet. Inderdaad, sedert 't inspannen van zijn dwaas proces, had hij wekelijks aan de Toekomst kunnen antwoorden, zonder te spre ken van zijne beroemde 2,400 fr., aangezien wij daarop nooit een enkel woord ge schrevenhebben, tenzij om de zaak eenvoudig aan onze lezers aan te kondigen Wil men weten waarom hij gezwegen heeft? omdat hij over zijne briefjes heeft moeten beschaamd slaan en dat hij niet wist waar blinden met 'l einde. Men beschuldigt ons daarenboven van 't recht niet te hebben geëerbiedigd en van stout en onbeschaamd voortgeschreven te hebben. Dat is een leugen, T is te zeggen een welbe kenden papetoer. Maar de slag, die ons niet treft, valt recht streeks op den neus van de vuilbladschrijvers. Inderdaad eenieder herinnert zich een vermaard proces, ingespannen op zonderlinge verklaringen van twee meisjes. Welnu, als de zaak aan 'l onderzoek en oordeel der rechtbanken onderworpen lag en lang voor de uitspraak, kon men lezen in verscheidene Vuilbladjes dat de rechtbanken onbevoegd i) waren voor dat onderzoek dat katholieke rechters de wetten op 't stuk niet vermochten toetepassen dat in alle geval, hunne uitspraak a moest wijken voor diegene van grooten Jan en diesvolgens, welkdanige zij ook wezen ii mogt, zij in d'oogen der ware katholieken, a 't is te zeggen in d'oogen der paperij, a zonder weerde zou blijven I Wij vragen zoowel aan de gemaskerde als aan de ongemaskerde principaaitjes, die ons durven verwijten vin gebrek aan eerbied, wat zij den ken van die papenmanier van de rechters vrij :i te laten en van het belgische recht te eerbie- ii digen ii Men schrijft uit Moorslede, 10 Februari 1877: Een groot ongeluk komt alhier eene eerlijke werkmansfamilje te treffen. Het was heel slecht weder en verleden nacht, rond twee ure, werden er mensclien wakker door het geblaf van een huishondje en hel gerucht van den wind. Die menschen bewoonden eene tweewoonst, hel eene huisgezin door een oude man en zijne vrouw, het andere door den zoon van deze laatste mét zijne vrouw en twee kleine kinders. De oude vrouw had haren man gewekt. Mid delerwijl was de zoon ook opgestaan. De zoon ging zijn achterdeur uit om te zien wat er voor viel, want eenige nachten te voren waren zij hel slachtoffer geweest van eenen diefstal. De vader was al zijne voordeur builen gegaan en had zich voorzien van een geladen geweer. Het was stikdonker en den hoek van het huis omdiaaiende, ontwaart hij als een schim die op hem aankomt, hij legt aan en schiet. Hij hoorde eenen man ten gronde ploffen, springt toe en hij had zijnen zoon gedood De slaat beschrijven waarin den vader zich be vind is onmogelijk. Men vreest voor bet verlies zijner zinnen. Woensdag is voor de korreklioneele rechtbank van Kortrijk, de genaamde Hendrik Van Doorne, 50 jaren oud, landbouwer te Denterghem, ver schenen, onlangs door het assisenhof van West- Vlaanderen lol 51 maal 2 maanden gevang voor 51 aanslagen op de zeden veroordeeld. Deze ellendeling, gewezen prefekl der congre- zijncr gemeente, den rechter arm der klerikajen van zijn dorp, had over aanslagen tegen dezeden te antwoorden 1° op eene gehuwde vrouw en 2° eene jonge dochter van 18 jaar. De rechtbank na beraadslaagd te hebben, heeft den genaainden Van Doorne tot twee gevangenis straffen van eene maand voor het eerste feit en eene opsluiting van 15 dagen voor het tweede veroordeeld. De Korrectioneele rechtbank van Mechelen heeft dijnsdag 6 februari, den genaamden Vin- cenlius Peelers, drogist, woonende te Lier, tot 18 maanden gevangenis veroordeeld voor eerloo- ze aanslagen op minderjarige kinderen. Peelers maakte te Lier deel van het clericaal gtzelschap gekend onder den naam Le Cercle Pie IX. De Gironde meldt, dal alwéér twee Broerkens van... Liefde te Bordeaux veroordeeld zijn voor verschillige aanslagen op de zeden bij minder jarige kinderen, welke hun ter opvoeding waren touverlrouwd... Men schrijft uit Aalst, 11 februari. Donderdag en vrijdag heeft onze Troepskinde- renschool op onzen schouwburg deaangekondigde vertooningen gegeven ten voordeele van 'i Be schavingswerk in Afrika en van den Arme VCin Aalst. Hel is ons onmogelijk geweest den eersten dier avondstonden bijtewonen. De vertooning van vrijdag, waar wij aanwezig waren, is eene der schoonste geweest welke hier te Aalst zijn gegeven geworden. Al de uitgevoerde stukken hebben de toejuichingen van een [alrijk publiek weggedragen. De tijd ontbreekt ons om ons over de vertoo ning van vrijdag uittebreiden. Bepalen wij ons met te zeggen dat de ballets, waardig zijn van de schoonste looneelen van 't land, dat hel muzi kaal gedeelte getuigt van gegronde kennissen van wege den nieuwen muziekbestuurder eu van den ijver zijner leerlingen, en dat de uitvoering der looneeistukken eer doel aan den heer officier die dezelve heeft op zich genomen. Volgens wij vernemen, hebben de twee ver- looningen van donderdag en vrijdag rondom de 1100 fr. opgebracht. In naam onzer noodlijdende medeburgers en aller merrscheirvricnden, onzen innigen dank aan den heer Bevelhebber onzer Troepskinderen chool en aan allen die het hunne hebben bijgedragen tot de feesten van donderdag en vrijdag. Men schrijft uit Charleroi De Journal de Charleroi bevat de volgende cijfers over de op brengst van de beetsuikerfabrieken, na eindiging van het bewerken van den laatsten oogst. De totale opbrengst voor Europa is 980,000 tonnen of 537,000 tonnen minder dan verleden jaar. Voor Frankrijk alleen is de b.ilan 235 milliocn kilos minder met 215 million! kilogrammen tegen 450 millioen in 1875-76. Hieruit volgt de hooge prijs die de suiker bereikt, maar die echter niet zal nalaten te verminderen ten gevolge van het verzet om aaiikoopen aan zulke prijzen le be steden. liet Belgische hof van cassatie heeft beslist dat een priester niet mag weigeren aan de justitie feiten mede le deelen welke hem in zijne betrek king bek nd zijn geworden, wanneer ze hem niet in de biecht zij toevertrouwd. Het betrof de zaak van den vicaris Wauleïet te Bergen, die door de rechtbank verwezen was tot het betalen eener boete van 50 franken wegens weigering om ge tuigenis af te leggen in de zaak van twee Fransclle duellisten. Het hof heift hel eerste vonnis be krachtigd en den appellant verwezen in de kosten. M. deWael, burgemeester van Antwerpen, doet het dagblad VEscautaldaar verschijnende, een proces aan, voor het artikel over hel certifi- kaal-Danis. M. de Wael vraagt 20,000 fr. schade vergoeding. Men schrijft uit Brussel aan den Prêcur- seur dit het ondcrzoik bilrrkkelijk de valsche exploiten, door de antwerpsche klrrikalcn voor het beroepshof van Brussel gebracht, een begin van uilvoering ontvangen heeft. De zaak is aan den rechter M. Moureau toevertrouwd. M. Moureau, met hel onderzoek den maandag der verledene weck heiast, heeft zich maar vrijdag naar de zit ting der klerikale associatie begeven, vergezeld van den prokuieur des konings en eenen bijge- voegdeti greflier en mep heeft verscheidene druk- foi muien aangeslag: n welke op degenen door de liberale associatie van Antwerpen gebruikt, geheel en al gelijken. Die magistraten hebben insgelijks gedrukte modellen aangeslagen door de klerikale Associa tie gebezigd voor hare kiezing-rcklamatiën. Vrijdag laatst, hebben de onderzoek-rechters van Brussel zich naar de woning van den advokaat Soly begeven, die door het beroepshof de nieltig- heid der kopijen van dagvaardiging door de libe rale Associatie van Antwerpen aangeboden, gepleten heeft. Men heeft bij M. Soly de korrespondentic tus- schcn hem en M. Schoenheydt, secretaris van het komileit der klerikale Associatie van Antweipen, gewisseld, aangeslagen. -- Uil New-York wordt gemeldl dal men daar zelden zulk een strengen winter gekend heeft als den tegenwoordigen. Hel vriest sedert twee maanden en de straten zijn sedert zes weken niet vrij van sneeuw. Bij koninklijk besluit is er een dubbel kamp strijd ingericht voor het schrijven eener poëma in 'l fransch en in 'i vlaamsch, bestemd om in muziek le worden gebracht, voor den prijs van muziekale compositie gezegd prijs van Rome, van 1877. Eene prijs van 500 fr. en eene gouden medailje van dezelfde weerde is voor elk poëma uitgeloofd. Het onderwerp is aan den dichter overgelaten. Men meldt ons dal de werkstaking der let terzetters, welke le Brussel heeft plaats gehad gecindigd is en de voornaamste drukkerijen met hun werkvolk zijn overeengekomen. Des te beter. De stad Ai menlières is geheel in opschud ding gebracht door de verdwijning van eenen koopman in linnen, die op de spaarkas de funktie uitoefende van ontvanger. Een groot getal werk lieden verliezen door dat vertrek al hunne spaar penningen. Deze station maritime is bestemd om goe den n in de magazijnen op te nemen, steenkolen op te stapelen, alsook om aan de reizigers, in een schoon op zijn Nederlandse!] ingericht hotel, een aangenaam en rustig verblijf aan le bieden. In de ellendige lijden die wij beleven, doel het waarlijk goed aan 't harte zulke feiten le mogen bewonderen, zulke mannen als prins Hendrik te mogen eerbiedigen en hoogschatten. IJ PEREN, 17 Februari. GRANEN ENZ. verkochlte kwantiteit. middmprijs p. 100 kilo. Tarwe kogge 17,600 7,000 26-73 21-25 Haver Aardappelen 600 2,000 2,600 8,000 23-00 24-50 25-25 11-50 580-00 POPERINGME, 16 Februari. - middenprijs. Tarwe, per hekloliler, fr. 20-89 Rogge, 16-50 Haver, J2 Aardappelen, de 100 kilos, 11 Boter de kilo, 3-90 Hoppe de 50 kilogr. fr. 105 a llO VEURNE, 14 Febr. Tarwe per 145 liters fr. 30 33 50 Rogge, id. 20 24 Sucrioen, id. 18 50 20 25 Iiavcr, id. 14— 16 50 Boonen, id. 25 28 Er weten, id. 28 51 KORTRIJK, li Februari. Tarwe, per hectoliter, fr. 22 23 a 25 Rogge, Haver, 16— 16 30 12 23 15 25 Aardappelen, per 100 kilos, 8 30 10 Eieren, per 26, 2 75 3 20 Boter, per 1/2 kilo, 1 30 1 80 35 Ints hètres, 4 mélèzes, i ornic et 1 clièue. 83 lots s;vj»3ïas, perches s» ItouMon et pour comóles, id. gaules et 4 liêtres. et 16J5 planeons, tlivisés en 4 lots. OFFERT A TOUS LES A BON NÉS DU ILLUSTRÉ 7 fr. par an, avec la Gazette des Enfants ET DE LA Toute personne qui s'abonnera pour un an a l'un de ces deux journaux de familie dont Ie suc- cès a consacré le mérite, recevra a litre de PRIME ENTIÈREMENT GRATUITE Un Charmant Eventail-Aïnianaeli, Parfumé par Hi.mmkl. tVoinbreuses autres primes demi-c/raluites. Envoyer mandats a l'ordre de Henry Bellaire, directeur, 71, rite des Saints-PèresPAItlS OU L1BRAIRIE GHIO (PALAIS ROYAL).

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 3