Gazelle van 'I arrondissement 1.1 peren. m jt Het leger in de straat. Het vlaamsch isi het bestuur. De burgerlijke begraving van den heer Bouten. Nr 779. 10' Jaar. Zondag 25n Februari 1877. dB! Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschilïige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen, Politieke berichten. AANKONDIGINGEN RECLAMEN n|jJP |||pfn-1 ABONNEMENT: De Solèil, het hoofdorgaan der orle- anisten, tracht de geruchten te weder leggen welke in omloop zijn, betreffende pogingen om den hertog van Aumale als hoofd van den Staat te doen optreden, ten einde deze zoon van Lodewijk Filips, zoodra hij den zetel van Mac Mahon zou hebben ingenomen, ais baanbreker voor zijnen neef, den graaf van Parijs, 's ko- nings kleinzoon, legen Duitschland hel zwaard zou trekken. Na scherpe aanmerkingen tegen eeni- ge duitsche bladen te hebben gemaakt, legt de Soleil deze verklaring afDe politieke partijen in Frankrijk staan wel sterk tegen elkander over wat de binnen- landsche aangelegenheden betreft, maar allen zonder onderscheid zijn, uit een gevoel van vaderlandsliefde en om het grootc belang van rust en vrede,chet vol komen eens over de buitenlandsche poli tiek. Geen enkele partij denkt er aan, onder welk voorwendsel ook, ooit hare verant woordelijkheid tegenover hel land bloot te stellen, door het in europeesche ver wikkelingen te brengen. Frankrijk wil stand va s ti gl ij k den vre de voor zich zelf en wenscht dien op- rechtelijk voor Europa. Op dit punt be staat bij alle partijen geen verschil van meening.» Gisteren was de sultan van Turkije zot en ging men hem achter zijne twee voorgangers zenden, heden meldt men ons uit Parijs, dal de sultan niet ziek is en er niet aan denkt af te treden. Die ooslersche kwestie zal nooit ein digen. De afgevaardigden van Montenegro zullen maar de aanslaande week te Kon- stantinopel aankomen om over den vrede te onderhandelen. Men zal den wapen stilstand moeten verlengen. De kiezingen in Servie voor de Skoup- tchina zijn uitgevallen ten voordeelc der partijgangers van den vrede. Te Belgrade is zelfs een Israëliet gekozeniels dat nog nooit is gebeurd. Te Berlijn, is in hel derde distrikt, M. Saulken Tarpulschen, progressist, tol lid van hel parlement, gekozen. De Offeieele Gazette van Madrid kondigt een dekreet af dat de carlisten, in den vreemde verblijvende, terug in Spanje mogen keeren. Hel liberaal ministerie van Oostenrijk had aan den Reichsrath eene wet doen stemmen op het burgerlijk huwelijk, het was zelfs eene zeer toegevende wet voor de geestelijkheid; ehwel de Hooger Ka mer vond ze te liberaal en heeft ze ver worpen. In, landen, die zooals Ru manie, eeni- ge eeuwen bij beschaafde landen achter uit zijn, herleeft nu en dan de jodenver volging. Thans worden de joden daar weder buiten de wet gesteld. Volgens een officieel verslag der Israëlietisehe al liantie, te Weenen, zijn 140 personen, te midden in den winter uit de dorpen van het distrikt Var (Moldavië) verjaagd, waar sommigen hunner reeds 25 jaren gevestigd waren. Hun huisraad en ei gendommen werden verbeurd verklaard; kostwinning en kapitaal verloren. Generaal Grant heeft in eene samen spraak welke hij gehad heeft met den correspondent van den New-York Tri bune gezegd, dal hij waarschijnlijk de kwestie van hel gouverneurschap in Louisiana en Carolina over zal laten aan zijnen opvolger, wanneer hij niet ge dwongen wordt in de zaak op te treden. Op bevel van het Gouvernement is 't invoeren van vee en huiden uit Duitsch land verboden in de Vereenigde Staten. Men heeft gezien dat het ministerie Malou het uiterste wil wagen, om aan het bewind te blijven. Hel wil zijnen staatsaanslag doordrijven met de macht der wapenen, en het kiesonlwerp Malou met bloed bekrachtigen. Welnu, dat zal niet gebeuren. Het leger zal of kan zijne hulp daartoe niet leenen, en onze Koning heeft wijsheid genoeg om het ministerie hij tijds dien broedermoord te beletten. M. Jacobs had in 1871 ook al de troe pen rond Brussel bijeengetrokken de kanons waren geladen, de mitrailjc ge reed doch op het oogenblik, dat hij lol het leger Enavant, marchemeende te roepen en Brussel in een bloedbad veranderen, eischte Z. M. de koning de 'portefeuilles zijner ministers terug, en hij werd erger als een knecht aan de deur gezet. Nooit zal de lakei der jezuïeten nog minister worden. Het ministerie Malou, dat op bevel der zwarte partij, zoo wat den zelfden weg van geweld en bloedvergieten wil inslaan, zal op dezelfde wijze aan zijn einde geraken. Nu ook bevindt zich alles in gereed heid om de stem van de liberalen door hel kanongebulder te versmachten. Het leger kan alle oogenblikken van wegc de ministers het bevel ontvangen om vooruit te rukken en BELGIE TE ZUIVEREN IN EEN BAD VAN BLOED, zooals de klerikale gazelten reeds lang gevraagd hebben. M. Malou meent ons schrik aan te jagen, en het is juist het tegenovergestel de al die beweging Van troepen is slechts kinderspel, en nooit zal onze koning Leopold gedogendat er door zijn leger een enkel schot op de Belgen, op zijne landgenooten gelost wordt. Daarvan hebben wij dé innigste over tuiging. Weihoe, de Koning heeft voor groote misdadigers de doodstraf feitelijk afge schaft, en het ministerie wil diezelfde straf op breede schaal toepassen op goede patriotten, welke hun kiesrecht eischen, dat Jezuietenkncchlen hun willen ont nemen. P Neen, duizendmaal neen wij zeggen het vooruit Bat zal'de Koning niet toelaten Daarbij, wat rol heeft het leger in ons land te vervullen Het moet in tijd van woelingen rust- stoornis, 1Den Koning beschermen 2. De Constitutie en de wetten des lands handhaven 5. Den vreemdeling buiten de gren zen houden. Zijn het wij, LIBERALEN, niet, die geduu rig den harleskrecl Leve de Koning'. doen opstijgen Zijn het wij, LIBERALEN, niet, die de rechten en plichten, welke ons door de Constitutie en wetten gewaarborgd en opgelegd zijn, willen handhaven en vol brengen Zijn wij, LIBERALEN, geene echte Belgen geene warme patriotten, die het vaderland eeren en beminnen. En die LIBERALEN zouden door het leger gelijk honden moeten gemitrailleerd worden Neen, indien ooit hel leger met recht en reden in de straal moet komen, dan zal liet zijn om u, KLERIKALEN cn ULTRAMONTANEN, te beletten, uwe zwarte plannen uit te voeren Want gij, KLERIKALEN, veracht en miskent den koning, door den paus boven hem te plaatsen Gij, KLERIKALEN, ondermijnt en bespot sinds lang onze Constitutie en wetten, om ze eens door den Syllabus en de Encyklieken te vervangen Gij, KLERIKALEN, bekent zeiven geen ander vaderland te hebben dan Rome, gij zijt dus vreemdelingen in ons Belgie, waar gij niets anders' doet dan onrust, tweedracht en broederoorlog zaaien. Voor u, koningschaters, Syllabus aanbidders en vreemdelingen, voor u alleen is er een leger noodig; en wanneer dit leger in lijd van nood te klein mocht zijn om uwe dwingelandij tegen te hou den, dan zouden wij, liberalen, geen oogenblik aarzelen, zijne rangen te ko men versterken, en ons leven op te offe ren voor KONING, VADERLAND en RECHT. Eenig.cn lijd geleden, heeft minister I) leour aan al de gemeentebesturen des vlaamschen lands gevraagd, welke taal zij in de bestuurzaken verkiezen het vlaamsch of hel fransch. Dat hier en daar een gemeentebestuur franschgezind genoeg zou zijn om aan de taal der grrrande nation, aan de taal der Girardin's, der Hugo's, enz., den voorkeur te geven, dat was te voorzien maar dat al de gemeenten van gansche arrondissementen, uit het hartje van Vlaanderen, zouden antwoorden, dal het onvers,chilig is in welke taal zij bestuurd worden, zoo iets schijnt onmogelijk. Zie hier wat er nogtans gebeurd is Een arrondissementcommissaris van Wesl-Vlaanderen, heeft de secretarissen van zijn volkrijk distrikt verzocht (gebo den) aan M. Deleour te antwoorden, dat zij voor wat het bestuur betreft, aan geene der talen den voorkeur geven. Naar ik uit goede bron verneem, zal niet één gemeentebestuur moed, karakter genoed hebben, om aan die onrechtvaar dige eischen weerstand te bieden. Is de laakbare handelwijze van dien commissaris aan M. Delcour bekend? Hebben zulke feiten in andere arron dissementen ook plaats Onze correspondent deelt ons den naam van dien arrondissemenlcommissa- ris mede wij zetten hem echter nog niet in ons blad, vooraleer wij de bevestiging van dit vreemd feil bekomen hebben. Volksbelang.) Wij lezen in 't Advertentieblad van Veurne, van 17 februari II. Verledene week hebben wij ons ont houden melding te maken van de bur gerlijke begraving van den heer Bouten, die te Alveringhcm heeft plaats gehad, om reden dal de feiten die men er ons over bekend maakte, ons zoo buitenge woon, zoo grof en zoo aansloolelijk voorkwamen, dat wij weigerden er geloof aan te hechten. Heden, dat wij goed ingelicht zijn, zullen wij een omstandig verbaal over deze zaak aan onze lezers mede deelen. De heer Joannes Bouten was doctor in de genees-, heel- en vroedkunde en woon achtig te Alveringhem sedert meer dan dertig jaar. Het was een man met een goeden inborst en was zijn karakter eenigzins ruw, toch was bij zeer bemind door zijne medeburgers en bijzonderlijk door de arme lieden. Milddadig voorden arme en recht voor de vuist als hij was} Bureel Kixiuiidcsfraat, 39. 10 centiemen den regel. 25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. f -\-7; «raa a aaB '■li*. a a a t fr. -4-00 1s jaars took* dc stad. fr. 4-50 Tdoi* geheel Qclgie. Bwilenlandsche verzendingen, 't port daarboven. SO centiemen het nummer. Men schrijft in op al de poslbureèlen. DE TOEK#MST IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-IIazebrouck. 6-30. - 12-07. - 6-50. Poperinghe. 6-50. - 9-07. - 12-07. - 3-57. - 6-50. - 8-45. - 9-50. Korlrijk. 5-54. - 9-46.- 11-20. - 2-55. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende, 7-18. - 12-06. - 6-20. Langhemarck, den zaterdag, 5-50. ie

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 1