POPERINGHE Finantieele kronijk. Godsdienst kronijk. Stadsnieuws. Verschillige Tijdingen. De waters der zeeënglc van Bonifacio te schuwen. Schipbreuken Ie duchten op de kusten van Corsika en in Sardinië, alsook op degenen van Algerie en Tu- nisie. Moeilijke scheepvaart in den Archipel, alsook in de Adrialische zee. De mon dingen van Catlaro gevaarlijk. Opont houd in de Ionische eilanden, in de haven van den Archipel, alsook in de eilanden van Candia en van Cyprus. Koude, maar bijzonderlijk voor wat Frankrijk betreft, in Brelanje en in Normandic Zureen ruwe weergesteldheid in Zwitserland, inSavooie,in de wesler- sche Pyreneën en in het noorden van het Ilispansche of spaansche schiereiland. lievige koude in de noorderslreken van Europa, namelijk in Schotland. Van den 6 lot den IS, tijdvak bijzon derlijk meer windig als regenachtig. Betrekkelijk schoon weder in het zuiden van Frankrijkschoon weder in het Ilispanische schiereiland in Italië, in Griekenland en in Turkije. Hevige wind in Algeria. Afwisselende regens in Engeland, in hel noorden van Fran krijk, in Belgie, in Holland, in Dene marken en in het noorden van Duitsch- land. Van den lo tol 22 regenachtig en windig tijdvak. Noordzee, Ballische- of Oostzee, de Manche, het kanaal van S'-Joris zeer onstuimig. Onweders op den Oceaan, omtrent den 17 en den 22, lusschen den 5" en 6C graad der longitude. Tegenslag van het slechte weder op het westerdeel der Middellandsche zee, insgelijks den 17 en den 22. Opont houd in al de havens en bassijus gedu rende dit tijdperk. Korte kalmte op zee en te lande van den 18 lot den 28. Schoon tijdperk van den io tot 20. Wind in het westen van Frankrijk en in de bassijus der Middellansche zee, om trent den 23 en den 28. Regens in het noorden omstreeks den 26 en den 29, alsook in Zwitserland, in Duilschland en in Oostenrijk. Tempeest op de Zwarte zee. Schoon weder in de laatste dagen dezer maand. Deze maand is voor de zeevaart nog meer te duchten als februari. Gezond heidsmaatregelen streng te onderhouden. IJperen, 5 Maart 1877. Cavalcade. - De oproep gedaan door eenige beradene liberalen ten einde op Half vasten een uitstapje tot stand te brengen is zeer wel onthaald geweest. Volgens men kan voorzien aan de bedrijvigheid alles voorspelt voor stad leven, geestigheid en voor den Schoolpenning eene goede ont vangst. Het is genoeg hier in onze goede liberale ijpersche stad iets aan te vangen ten profljte van het onderwijs, om seffens de eerlijke burger te zien toespringen en zijne moeite en penningen ten dienste te stellen voor dit schoone werk. Men zag hem nooit achter- uitdeinzen voor deze daad van onafhanke lijkheid en liefdadigheid. Noch inschrijvings- lijsten, noch hulpgelden, niets, eikendeen der mededoeners komt erin voor wat hem aangaat, geheel den ontvangst zonder den minsten aftrek zal gestort worden ten voor- deele der kinderen die de wereldlijke scho len onzer stad frekenteeren, die scholen alléén die aan de kinderen hunne rechten en plichten leeren kennen, de ware begrip pen tot het onderscheiden tusschen waar heid en bedrog inprint en de echte vader landsliefde in hunnen boezem stort. Men moet dank betuigen aan den edel- moedigen heer Jules De Laveleye, die met den eersten oogslag onze eerlijke volksklas heeft weten naar hare juiste waarde te schatten en door zijne tegenwoordigheid en de pogingen om iedereen dienst te bewijzen, veel bijzet om alles op eenen goeden voet te brengen. Deze aanmoediging, door zulk een hooggeachte heer, zal heilzame vruchten dragen waarvan iedereen op tijd en stond zich zal herinneren en die, hopen wij het, door eenigen zijns gelijken zal naargevolgd worden. i»a. Gra«(lsa:'t, - Die wilt iets aan genaams, iets schoons gaan zien, moet zich begeven bij M. Grandsart-Courtois. Daar amuseert men zich twee drij uren lang in eene welingerichte barak. De decors zijn zeer wel en kostelijk. Buiten de phisieke toeren is de avond afgewisseld door gijmnas- tieke kunstbewegingen, dansen, machttoe- ren, kluchten en pantomimes. Men moet zich haasten want die heer vertrekt in het begin der week naar Gent. Het bureel zal geopend worden ten 7 ure, om ten 7 1/2 ure te beginnen. Aanhouding. - Donderdag avond, omtrent 11 ure, heeft onze plaatselijke po litie in de Boesinghe-straat alhier, aange houden, eenen man, zich uitgevende voor een oud-gediende van Mexicohij ging met eene stilte (houten been; kwam van Rijsel en had alhier over tijd eenige dupen ge maakt, waarna hij zich alsdan uit de voeten heeft gemaakt. Wanneer men hem aanhield, was hij drager van vier schoten en eene som van ongeveer 100 franken in goud en zilver. Frausch Theater. - Men kondigt de 5de vertooning aan voor Maandag aanstaan de men geert La Traviata, opera in 4 bedrijven, mu ziek van Verdi. Roofmaatschappij. - Men is overal druk aan het werk. Het schijnt dat er veel damen zijn die zich ernstig bezig houden met hare prachtige vermomming voor het Bal van 11 dezer, dat aangeboden is door den heer B°" Mazeman de Couthove, aan de leden en hunne familjen deelmakende der Koormaatschappij van IJperen. Zalm, BURGERSTAND Sterfgevallen. Schoolpcuuiug.-Vorige lijsten, fr. 8,077-44 Een liedje gezongen, A. L. en J. O. bij Mitje-Kindjes, 3-00 De winnaar van den papegaai (Hotel de Zonne), 3-00 Een onbekende, (driemaandetijksche storting), 5-00 Deniet gelichte bussen zullen in ons aanstaande nummer verschijnen. Lichting der bussen in de maand Februari 00-00 00-00 58-50 28-50 00-00 00-00 14-09 6-13 4-00 3-95 3-00 10-69 4-69 00-00 6-05 2-21 0-00 0-00 6-00 Gouden Arend, Schaapstal, Witte Klakken, De Sultan, St-Sebastiaan La Lyre Ouvrière, Salon, Zilver Hoofd, Boerenhol, Spore, De Vrange, Vrijeslalenboogschuttersmaatschappij Citadelle, Taverne Anglaise, Parnassus, Mesure, Klein IJperen, Bronzen Hoofe, 8,218-23 ClibeUcliuttersiiiaatschappij. - 17° schieting van 't wintersaizoen. - 23 Februari 1877. Schieting naar de cartons Hoogst getal. 1. Poot, H., 5 20 20 25 20 90 2. Lebbe, A., 20 15 20 20 15 90 Leeg getal. Buiten prijsk. Iweins, Alf., 1-5 15 1 1 25 1. Iweins, J., 15 10 10 5 5 45 2. Leclercq, Th., 20 5 10 1 10 46 ■«irBftftOQigiiM van den 24 Februari tot den 2 Maart 1877. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 4) Vrouweiljk id. 2) lc zamen ',- Vanhfiile, Jacoba, 77 jaren, zonder beroep, weduwe van Josephus Decneuvel, St-Jans-Hospi- taalstraat. Bottin, Anna, 80 jaren, zonder beroep, weduwe van Bernardus Vercamer, Bol- liilgstraal. Castel, Carolus, 58 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Rosalia Vandelanoitte, Meenenstraat. Van Uxem, Maria, II jaren, Rijsselslraat. Possenier, Natalia, 84 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Rijsselstraat. Ver meulen, Helena, 14 jaren, Meenenstraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 3) de 7 jaren: (Vrouwelijk id. 1) 1 Maart 1877. Een Masker en cell vermomd Principaal t je In den uitstekenden brief van 11 februari, onder welken 't Maskertje zijn edel naamcijfer J" Cnapelynck, principaal van 't kollegie heeft mogen of moeten zetten, leest men deze woorden welke zoo dwaas zijn en zoo slecht aaneenhangen, dat zij voorzeker door hem zelve in den brief gelijfd zijn Hadde (sic) uwel?) geldboete (sic) door den (sic) rechtbank uiige— sproken, wij waren (sic) van zin, in dit winter- getij (sic) den armen (sic) het te doen ge nieten. Lezers, gij ziet nu allerbest, op welke wijze de onverdraagzame zwartjes de menschlifvendh?id verstaan! Denkt gij niet met ons dat weldadigheid, qepleegd 'mei een anders mans geld, even stichtend en gemakkelijk is, en dat zij bovenal min verdienstelijk dan kerkelijk is? Weliswaar, men vindt bier en daar een niildadigen priester, die met zijne eigene fortuin den armen almo< sseii geeft. Daarom moet men geen priester zijn zulke voorbeelden zijn gemeen onder eenvoudige bur gers, zoowel liberale als klerikale en men vindt ze tegelijk onder roomsch katholijken en andi ie kristenen. Nochtans, in 'l algemeen, is het met niets anders dan met 't geld, welk zij ornnalen, dat de zwartjes pronken over hunne inildadig- heden zij zijn juist alsdan even mildadig ais de dischheercii die brood uitdeden 1 is gemak kelijk niet waar en voor hen een klein kostje. En hoe zou het anders kunnen gaan Iedereen weel inderdaad dat weinig abbetje van eigene fortuin beschikken en dat 't grootste deel m hunne arme familie niet veel moeten wisselen. Daarenboven drinken zij allen een zeer goed glasje wijn. Vraagt dal maar aan Mgr Kroot- eter, wiens groolen religieijver alzuo wel beloond is en zij houden opene tafel. Zoodanig dat er weinig of niets, van 't hunne voor den armen overschiet Voegt daarbij dat veel opgeraapte abbetjes deze die doorgans de geweldigste zijn noch dikwijls d'eene of d'andere van hunne zusters met religie en kerkegeld moeten onderhouden. Aan stonds wordt ma sfleur van mon frère, niit alleenlijk eene O.-L.-V. maagd, maar eenp soort van gewijde persoon, evenals mon frère stelt zij zich boven de gemeente onderwijzers, ambtenaren en burgmeester, zij helpt in de kerk eu in 't. mi nisterie, somtijds ook wal in de uitdeeling der sacramenten, of het maar ware om evenals de Proost van Jans Kapelle's maarte haar woor- defje te zeggen in de permissie óm te trouwen. Die ma soeurs hebben gewoonlijk, gelijk haar mon feere, belofte van zuiverheid gedaan en daarmée is hun beide broodje gebakken. Alleenlijk, en slechts om den tijd te passeeren, staat ma soeur doorgaans zeer wel in de papieren van een kapel-haantje. Men lacht geeren te samen, men speelt eene partij met de kaarten, men kwelt of om de korlbroeklaal te spreken, men kult eikanderen een weinig, in alle eer en betamelijkheid. De vuilelongen der congregatie zeggen nochtans in 't stille, en op een eeuwig zwijgen, dat ma steur somtijds in de pastorij of de sacristie ook een weinig kuipte speelt. Maar dat is meest al uit jaloersheid omdat zij zelve zoowel niet staan met Mijnheer den Kapel haan. Ook is het zeer raar dal ma soeur met haren Vermeersch de plaat poetst. Zij bevind zich veel beter bij mon fiére. Maar uit al die omstandig heden vloeit klaarblijkelijk dat mon frère, ver plicht zijnde van zijne ma soeur volgens staat en conditie te onderhouden met den nagel welken hij geërfd heeft en met 't gene hij trekt voor gebeden, aflaten en mirakels, zijnen laatsten knop aan zijn menagie moet gebruiken, zoodanig dat er voorwaar niets overschieten kan voor den armen. Wat de kloosters, patertjes en nonnetjes be treft, dat is nog een ander paar mouwen Iedereen weet wel dat zij bij levende en bij stervende, dag en nacht, 's winters en 's zomers, duizende en duizende frankjes weten af te prom- melen 'T is voor de Kapelle, 't is voor den Cal varieberg, met 't beeld van den Zaligmaker, 't is om l klooster te voltrekken, 't is zelfs omdat zij geen eten genoeg hebben enz., enz., enz. En waar gaat al dit geld naartoe Is het om goede en liefdadige werken Ie doen Geensints het dient om meer en meer luiaards aan te werven, en tevens 0111 al die vraakrorpende paleizen te bouwen, welke men langst alle kanten van Belgie ziet oprijzen D'arme krijgen wel, hier en daar, een stuk brood, een schotel soep, of een stuk kleeding van den afval. Maar 't kapi taal welk jaarlijks t kapitaal vermeerdert, dient om landen en erven te koopen. De onschatbare inkomsten zelve dienen om de rechtstaande macht der II. Jesuilekerk te doen aangroeien, 't is te zeggen dat zij tegelijk verzinken in den grond- loozen kerkezak Natuurlijk, spannen de slimme discipels van Loyola hier nogeens de kroon. (i De jesuiten, schreef een vlaamsche bisschop van den tijd dat de bisschoppen noch niet verslaafd noch verbasterd waren, gelijk onze hedendaagsche Jans u de Jesuiten laten is l last van t arme volk te biechten en bij te— staan. Maar zijzij wasschen 't fijn goed ii en er is uit hunne klauwen geenen cent voor den armen te bekomen van d'onlelbare miljoenen welke hunne kloosters opslokken I En 't is altijd't zelfde jesuilespel. ~k Wij hebben op dat punt nog een woordetje te zeggen in antwoord op den onnooZelen Masker- klap, welken wij hierboven aangehaald hebben. T zal zijn voor Zondag. Ter gelegenheid van den H. Vasten en met den aanstaanden Paasschen hebben onze gezalfde kortbroeks, Hitys-Muis, Gusten de Krulle en den Corsetsnoerder, Zondag II. in al de missen en vespers afgeloopen gelijk otinoozele zakken tegen de liberalen en de slechte gazetfelezers, zeggende dat er voor deze personen, medebegrepen de leden der Philharmonie, 6 tot 700 geen absolutie en zal te bekomen zijn, diesvolgens in geval van sterven geene zaligheid er bijvoegende dat de priesters, welke in dit geval, aan zulke biechte lingen wetens en willens de absolutie zoude* geven een stek voor de Krullrs oud meester maar slechte en oriweerdige priesters zijn, en de biechtelingen eene slechte biechte en sacrilegie doen, 't welk een algemeen en hrrlelijk geslach onder de aanhoorders heeft bijgebracht die zeg den <i hier kult men Frederic. Zij hebben verder verklaard hunne absolutie te bewaren voor hunne goede en ware katholieken. Zooals de Pappoljes, de Baltonsljes, de Grijsebolletjes, de vetiijnnige Louitjes, de gekeerde Kazakjes, de Vaurienljes, de Kioteterljes, de 1 igarooljes, omelette-Bakkers en menigvuldige andere liefda- digen, te lang alhier te melden en al volk van den zelfden winkel, en in welke maag dc H. Abso lutie eene alderbeste beweging moet doen, wij wenschen deze mannen veel geluks en duizende benedictiën Zondag aanstaande, den tweeden aki uit de zelfde passie des bitter lijdens van onzen Zalig maker. Onze Kortbroeks hebben dit jaar, om de passie te prediken, de medehulp van eenen langen drendel genaamd Banckaert, welke afloopt gelijk eene oude konsse. IIij heeft Zondag een schoon voorbeeld gegeven aan welk men kan gevoelen hoe zwaar hij weegtIndien gij een protestant zoude zien naderen lot den H. Tafel des Heeren, gij zondt op eenen stoel staan om hem te bc- 11 wonderen en uwe veroutweerding te hetoonen. ii Zelfs zon hel moeten zijn, en nog meer, indien ii gij eenen liberaal zoudt zien naderen lot den n 11. Tafel des Heeren, want dézen nog veel n slechter is als een protestant. Ongetwijfeld lezers, of gij zult al van 't zelve gevoelen zijn uitleroepen, Heer vergeef hel hem, want hij is zoo dwaas als hij lang is Is de wereld eene vieze parochie men moelloch bekennen dal Poperinghe eene vieze stad is. Hier is 't gene wij hebben hooren vertellen Twee politie agenten hadden een versleenden zatlap vastgegrepen, dié alle slach van schandalen op straat pleegde, en leidden hem tot de politie zaal, toen M. de Cipier, die wat veel op zijnen kop zet, weigerde hem binnen te nemen. Een Schepene der stad, volgens men ons ver zekert, naderde en gaf bevel dezen dronkaard bacillen de grendels te doen maar de heer Cipier weigerde voort, onze agenten kreegen de deur voor den neus en stonden daar zeer ver gramd met hunnen zatlap dien zij genoodzaakt waren te laten loopen. Indien zulks waar is, wal moet men oordeelen van onze administratie. P. S. Wij vergaten te melden dat dito Cipier prefect der congregatie is, hij mag zich dan alles toelaten. De burgerlijke rechtbank der Seine heeft in zitting van 25 februari, bij verstek, het vonnis der belgische rechtbank van 15 januari en 1 fe bruari, uitvoerbaar verklaard in Frankrijk, in zake der bankroet van Philippart. Men schrijft aan de Phare de la Loire Omstreeks achttien maanden gelenden, deed de priester Rolland, almoezenier (wij weten niet van welk geestelijk gesticht) en opsteller der Se- maine Peligieuse van Tours zich veroordeelen voor aanslagen op de zeden van een kaporaal van het liniersgiment. Weinig tijds daarna, was het de abt üescamps, pastoor van Conlivoir, die lot tuchtstraf veroor deeld werd door het assisenhof voor aanslagen op de zeden van meisjes aan wie hij de catechismus leerde. Men heeft ru de priester Choisnard, pastoor van Crotelles, aangehouden, beschuldigd van schandelijke daden bedreven te hebben op kleine metsjesi Men zegt dat hij zelf zou gekomen zijn om te trachten zich van de beschuldiging, te verschoonen door het openbaar gerucht legen hem ingebracht. De pastoor van Crotelles zou beweerd hebben dat hij eene studie op de zeden wilde doen om te weten tot welke de bekoringen de deugd of de onschuld der kinderen, aan zijne lessen onder worpen, konden weêrslaan. Dit stelsel, indien het aangeboden is, kon dooi den onderzoeksrechter niet aangenomen worden, (lie den pastoor van Crotelles aan eenen gendarm toevertrouwde om hem naar het Rasphuis te zen den, waar hij zal blijven tol dal hij voor het gerecht zal geroepen worden. Den abt Biebuyck, bestuurder vau het gesticht der doof-slommen en van hel pensionnaat voor jut Iers, genoemd Spermalie te Brugge heeft zich zaterdag avond in dit gesticht opgehangen. Heil heeft hem den zondag morgend op den zol der gevonden, knielende en de koord aan den lol hier toe kent men de oorzaak dier zelf- moord niet. Biebuyck was p7 jaren oud. Zal de geestelijkheid dien gekruinden zelfmoor- 1 ook ln den u verdoemden hoek willen begraven. Men schrijft uit Antwerpen De klerikalen gaan voort met hunne helden daden. Maandag nogmaals heeft er een gevecht plaats gehad in de Copenolstraat, aan het lokaal

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 2