Gazelte van 'I arrondissement IJperen. De kieswet in de raidden-sektie. («eene patent meer. IVr 781. 16e Jaar. Zondag lln Haart 1877. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Yerschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen, Politieke berichten. AANKONDIGINGEN RECLAMEN ABONNEMENT: De heer Raspail, heeft in de fransche kamer der Gedeputeerden verklaard dat in eene kloosterschool, in het departe ment der Yonne, een kind gestraft is geworden om zich op de brandende stoof te zetten. Dat is een overblijfsel der tortuur De heer Meline antwoordt als het enkwest zal geëindigd zijn hel gouverne ment de wet zal toepassen. De commissie van den franschen Se naat gelast met het onderzoek van liet wetsontwerp om de vertegenwoordiging van Senegal en Guyane te herstellen, is daar eenparig vijandig aan geweest. Dit doet voorzien wat onthaal al de beslissin gen der Kamer in den Senaat mogen verwachten. Nog een ander feit zal zich weldra voordoen, welke eens te meer bewijst dal de Senaat gestadig een stok wil ste ken in het republiekcinseh wiel. Om M. Changarnier te vervangen, wil de linkerzijde M. André. een zeer gematigd republikein, voorstellen. De heeren de Broglie en Buffet stellen tegenover hem M. Dupuy de Lome, een bonapartiste en die zeer goed gezien is van de legitimis ten. Men ziet van hier dal de strijd hevig zal zijn en dat er heden of morgen een erg konflikl tusschen Kamer en Senaat zal moeten uitbreken. Een zeer zonderling feit heeft zich in Duitschland voorgedaan. In strijd met de begeerten van Pruisen en der Noorden- Staten, heeft de Bondsraad.Leipzig boven Berlijn verkozen,als zetel van het hoogste bondgerechtshof. Dat brengt eene groole opschudding in de politieke kringen van Berlijn en men gaal zoo ver van de drij zuider-koninkrijken te beschuldigen van samenspanning tegen de Pruisische over- heersching. Het duitsch Parlement moet nu over de kwestie heslissen. De dagbladen geven talrijke depechen over Rusland, over de zending van ge neraal Ignalief en hel doel dal hij beoogt; maar er is niets definitiefs in al die depechen, het zijn meestal veronderstel lingen. Reeds hebben veertien bisschoppen hij de italiaansche regering aanzoek ge daan om het exequalcur. Gisteren ten 12 ure werd Rutherford Hayes met de gebruikelijke plechtigheden geïnstalleerd als president van de Ver- eenigde Stalen van Noord-Amerika. Hel kabinet der Vereenigde Stalen is samengesteld en beslaat uit MM. William Ewarls, Staat-sekreta- ris J. Sherman, sekretaris der schat kist Macrary, sekretaris van oorlog R. Thompson, sekretaris van het zeewezen: Carl Schurz, sekretaris van binnenland- sche zaken Devens. advokaat-generaal; Key, algemeen bestuurder van het post wezen. Porforio Diaz, de nieuwe président van Mexiko, ten gevolge van den veld slag van Tecoac aan het hoofd van het bewind geraakt, staal, naar het schijnt, op vasteren bodem dan dien waarop zijn voorganger zich bevond doch de onte vredenheid over zijne regering neemt zoo snel toe, dat geen gunstige voorleekens van een langen duur te bespeuren zijn. De midden-sektie gelast met het on derzoek van bet wetsontwerp op de kies- hervorming heeft haar werk geëindigd. Zij heeft besloten dat de schikkingen der patent in de nieuwe wet op de aan slaande kiezingen niet toegepast zullen worden. De twee-jarige patent zal maar in 1879 toepasselijk zijn. De verklaringen mogen tot aan de maand juli plaats heb ben. Wat de kommiezen van koophande laars betreft, de midden-sektie heeft eenen middenweg gezocht, die aan de linkerzijde geene voldoening zal geven. De kommiezen van koophandelaars zullen niet meer verplicht zijn een certifikaal te leveren het zal fakultatief zijn. Niette min bewaart men altijd dit bijzonder en uitgezonderd mistrouwen tegen de kom- meizen, te welen de verplichting van hunne hoedanigheid van kiezer te bewij zen, zelfs als zij niet betwist wordt. Het verloonen der boeken kan bevolen worden al de getuigenissen zullen aan vaard worden, zelfs die van vader en moeder, en die van den patroon die hel certifikaal afgeleverd heeft. Aldus zouden al de voorschriften van het wetboek van rechtsvordering omge worpen zijn, voorschriften en getuigenis sen die tol hiertoe als tegenstrijdig aan de zedelijkheid voor het gerecht aanzien werden. Men aarzelt niet, van den koophande laar die een certifikaal geleverd heeft, eene getuigenis te eischen bij eed, op pijne zich aan de door de wet bepaalde straffen bloot te stellen, Ook hebben de twee leden der linker zijde hevig tegen eene dergelijke rechts vordering geprotesteerd. Zij hebben den uitslag gezien van eene trouwlooze combinatie, die bestaat in het wetsontwerp monsterachtigheden te plaatsen, om vervolgens een air van gemaligheid te nemen, door er maar eenige van die gedrochtelijke schikkingen te behouden. Men mag zicii aan hevige discussien verwachten. De Bienpublic en met hem de overige klerikale bladen wenden nu alle pogingen aan om de afschaffing der patent te be komen. Niet omdat die belasting niet rechlveerdig is of dat degenen die ze be talen er zich over beklagen. Neen maar, omdat er bij middel van de patent in de steden vele kiezers zijn Wat de personele belastingen betreft, daar mag niets aan veranderd worden hot is bij middel van die belasting dat men de mixtepeerden fabrikeert en bij gevolg de klerikale kiezers. Wat zijn die (artufen toch logiek Telkenmale dat ik uit de dagbladen hel een of ander schandelijk feit, door de geestelijkheid bedreven, aan 'tgrootvolk in mijn huis voorlees, ontvang ik boven- staanden titel, een echt antwerpschen zet, op verontwaardigden toon tot ant woord. En bijstemmend zeg ik dan ook «ja, dat gaat over zij hout de roomsche geestelijkheid schijnt met den kanker besmet te zijn het getal der wuipsche monsters neemt in haken school dage lijkse!) toe, en er zal weldra een tijd komen, dat het kleed des prieters alge meen het voorwerp van eenen onover- winnelijken afkeer zal worden. Hadden die verachtelijke kerels dan nog met wangedrochten te doen, aan dezelfde driften als de hunne verslaafd waren zij slechts Germynisten, verkee- rende met prakliseerende Chouards dan was het kwaad niet zóó ernstig. De maatschappij zou zulke wanschepsels, zonder om hare veiligheid bevreesd te moeten zijn, in den alierlaagsten poel der onzedelijkheid laten voortwroeten, zich te vreden houdende met er van lijd lol lijd eenigen, op heerledaad betrapt, aan hel gerecht over te leveren. Maar eilaas die geestelijke monsters hebben het onderwijs in handen. Als de legendische Vampier, werpen zij zich op de weêrlooze, zuivere, onnoo- zele jeugd gij moeder, gij vader, krijgt uw kind naar huis bedorven en afge- post gij walgt voor het schepsel dat u hel leven verschuldigd is een kreet van haal en woede ontgilt uwe bostdrei gend richt gij de gebalde vuist naar den lafaard maar.... broeder Theodüul is daar eventjes vertrokken thans zit bij ergens in een ander klooster, warm en droog, en verloll daar lekkêbaardend zijne parten aan eenen liefhebber van dezelfde soort Wanneer de veeziekte in eenen stal is uitgeborsten, wanneer slechts cén enkel beest is aangetast, zal de landbouwer aanstonds alle andere dieren verwijderen en zich wel wachten, zelfs deze, met het vee zijne andere stallen in aanraking te brengen. En de overheden verhaasten zich een zoo gezegd cordon sanitaire rond de besmette hoeve te leggen en verbieden en beletten, aan mensch of dier die grens te overschreden. Voor hunne kinderen nochtans hebben de verblinde ouders niet zooveel zorg. Broeder Theoduul is immers niet meer daar onnoodig dan nog den kloosterstal te ontruimen het gevaar is geweken. Van cordon sanitaire is er geen sprake meer. En ware er zelfs nog eenig gevaar; »'tis toch niet mogelijk de kinderen naar de geuzenschool te zenden dan worden zij en wij voor eeuwig ver- doemd.... M. Pastoor heeft het ons stellig verzekerd. Ja, zoo eenvoudig dom en verblind zijn de ouders meestendeels op den bui len en ook nog wel in onze steden Voor den veestal zijn zij beducbR maar om hunne kinderen, om hun eigen vleesch en bloed bekreunen zij zich niet of bitter weinig. In de afzichtelijke, fanatieke en meest al bekrompen kloosterlingen, waarvan er minstens een op lien een monster is, in die mannen hebben zij vertrouwen, trots de schandelijke feiten die er dage lijks aan hel licht komen en trots de talrijke vonissen onzer gerechtshoven. Onbegrijpelijke verblinding. Doch... liet gaal over zijn hout; nog een weinig geduld en de schanddaden zullen zoo menigvuldig Worden, dat wel dra bij eenieder de oogen zullen open gaan. Zoolang gaat dc kruik te water, tot dat ze breekt en zoolang vult men den beker lot hij overloopt twee oü volksspreuken, die beiden in algemeeneu zin op onze geestelijkheid passen. Want vast bij hen zal de kruik van vertrouwen en achting wel eens in duigen vallen vast bij hen dreigt alles over te loopen hunne onbeschaamdheid, hunne heb- en heerschzucht. hunne onzedelijk heid... En wacht dan de straf, heerkens (KL Gazet.) Bij al de schandalen van den laatsten lijd is weder een nieuw gekomen, name lijk de zelfmoord van een rechter van instructie bij het hof van Luik. Deze heeft, na aan de kas zijner administratie, 50,000 fr. te hebben ontvreemd zich, door zich op de rails onder een trein te werpen, aan vervolging onttrokken. Men verdiept zich in gissingen, hoe de man tol den diefslal gekomen is, want hij leefde als vrijgezel en bijzonder inge togen. :t is onnoodig te zeggen dal 't pu bliek zich afvraagtwaar moet het heen als zich zelfs rechters van instructies aan diefslal schuldig maken? (N. 22» C.) Bureel: Bixmiidcstraaf, Ï9. 10 centiemen den regel. 25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. fr. £-00 's jaars voor de stad, li*. 1-50 voor geheel België. Bnitonlandsche verzendingen,'t port.daarboven. 10 centiemen het nniinncr. Men schrijft in op al de postbureelen. ©E TOEKOMST, IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-IIazebrouck. 6-30. - 12-07. - 6-30. Poperinghe. 0-30. - 9-07. - 12-07. - 3-37. - 6-30. - 8-43. - 9-30. Korlrijk. 3-54. - 9-40.- i i-20. - 2-53. - 5-23.- Roeselare. 7-30. - 12-25. - 6-45. Langeinark-Oostende. 7-18. - 12-06. - 6-20. Langhemarck, den zaterdag, 5-50.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 1