POPERINGHE Wij zeggen altijd kwaad van de priesters, zeggen zij. Stadsnieuws. Sterfgeval. Verschillij tijdingen. Men ziet menig maal in de heilige gazetten, dal zij hevig kwaad zijn omdat de Geuzen nog al dikwijls eenige artikels schrijven over alle soorten van discipels van Christus cn loensche piketters. Hel is schandelijk, zeggen zij, alzoo met ver achting over de priesters te schrijven Wij zouden dit ook zeggen indien er een liberaal ware die van een geestelijk man, die zijne christelijke plichten volbrengt, een enkel woord kwaad dierf' neer schrijven. Maar als de zwarte boerejongens in de kuip kruipen en op de groefste en schan delijkste wijze de zedelijke en eerlijke vrijdenkende personen door de modder sleuren en er al hun venijn tegen uitbra ken, dan schrijven de liberalen dat zulke priesters hunne zending bezoedelen en Jaiïe lasteraars zijn Cn als er van die zwarte comedianlen zijn.die hel jong vrouwvolk verleiden en de jonge kinderen op de monsterachligste wijze mishandelen en besmeuren, waar voor er hedendaags met honderden ver oordeeld worden, dan schrijven de Geu zen dat soortelijke Godsdienaren af schuwelijke schandalen zijn en zij hebben gelijk. Er zou juist maar dat meer te kort zijn dat men dat ongedierte alle soorten van misdaden zou laten bedrijven, zonder die aan het publiek kenbaar te maken Uil Kort rijk.) Men zal alhier eene nieuwigheid aan te stippen hebben In andere steden, bij dus danige gelegenheden, zag men kaarten ver- koopen om aan de onophoudelijke vragen der rondhalers te ontsnappen. Dusdanige nieuwigheid zal Zondag alhier ook in voege gebracht worden. Deze kaarten, door den Schoolpenning uitgegeven, zullen I frank kosten en den drager van zulk eene kaart ontslaan van de lastigheid der omhalers, die met hunne bussen niet weinig de menschen gaan den duivel aandoen. Men zegt dat het Journal d'Yprés en liet Nieuwsblad, toen zij vernamen dat er eene Cavalkade ingericht was door de Witte Klakkenten voordeele van den School penningop de zenuwen gepakt zijn ge weest. Hunne laatste nummers waren nog- tans zeer kalm doch men vreest voor Zon dag, voornamelijk bij 't vlaamsch bladje, eenen aaval van razernij BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Een. buiienborger uit eene naburige parochie. (Cissen van Kcmmel). Is het van ti dan, Pappot, dal men over tijd zong van dien bijtenden Grenadier veel erger dan eenen parochie-stier, Den Krooteeter, (kwijlende). Zwijg, Cissen en haalt geene oude koeien uit den gracht, want op de beurt, zegt men hos vele kecren te week ik in zekeren appel bijt. IJperen, 10 Maart 1877. Sclioolpenuiiig.-Vorige iijsten, fr. 8,077-44 Een liedje gezongen, A. L. en J. O. bij Mitje-Kindjes, 5-00 De winnaar van den papegaai (Hotel de Zonne), 5-00 Een onbekende, (di iemaandelijksche storting), 5-00 Lichting der bussen in (le maand Februari Gouden Arend, 22-60 Schaapstal, 8-00 Witte Klakken, 58-50 De Sultan, 28-50 St-Sebastiaan 9-00 La LyreOuvrière, 7-85 Zalm, 14-09 Salon, 6-15 Zilver Hoofd, 4-00 Boerenkol, 5-95 Spore, 5-00 De Vrange, 10-69 Vrijestalenboogschuttersmaalschappij 4-69 Mesure, 5-00 Taverne Anglaise, 6-05 Parnassus, 2-21 Bronzen Hoofe, Klein IJperen, 6-00 5-00 S,173-6G Knvnlkade- - De stoet, ingericht door de Fanfaren-Maatschappij de Witte Klakkenten voordeele van den wereldlij ken Schoolpenning, kondigt zich aan onder de beste voorwaarden. Alles doet hopen dat het feest wel zal lukken, voor zooveel de Hemel, altijd den goede menschen voordee- lig, voor eenige uren zijue kranen wil toe draaien. Wij kunnen niet dan met beide handen toejuichen aan de werking der Witte Klak keni, die twee vliegen in éénen slag slaat Zij begint met Zondag naar stad eene groote menigte te lokken, die, men mag ervan verzekerd zijn, de schade zal herstellen toegebracht aan onze neringdoeners door het slecht weder gedurende onze fooreen dan, de Schoolpenning zal door hare lief dadige onderneming eene. goede omhaling kunnen doen. Het is onnoodig hier deze nuttige instel ling aan de mildheid onzer burgerij te beve len, aan haar dié altijd, zoo het behoort, liet wereldlijk onderwijs heeft weten te schatten, (zoowel ondersteund door ons Stadsbestuur), en die nooit nalaat,wanneer het er op aankomt, ter zijner uitbreiding gulhartig mede te werken. -WflBfl-.ftöttlÖÜSf} WHJpfi l"UJW r.I U^IJ Kooi'ui.iiitscliapjpij. - Het Bal, ge geven door den Heer Baron Mazeman 'de Couthove, aan de leden en hunne familjen, deelmakende der Koormaatschappij, dat Zondag, 11 dezer, plaats heeft in het lokaal den Gouden Arend, schijnt zeer schitterend te zijn, te oordeelen naar de toebereidselen die eenige welstellende personen maken men spreekt van rijke vermommingen, prachtige costumen en eigenaardigheden. Dan heeft men ons nog verzekerd dat de cadeaux, beschikt voor de damen, allerkos telijkst en uitgelezen zijn. Alles belooft een tooverfeest te voorspel len. Nu het is gekend, dat M. d<? Baron Mazeman nooit iets half maar wel heel ge daan heeft. De Koormaatschappij, die aan hare leden gedurig tracht aangenaam te zijn, heeft be sloten eene Soirée-Tabagie te geven op Woensdag, 21 dezer maand, in het gewone lokaal. Half vasten. - Onze halfvastendag zou wel kunnen een levendige dag zijn, naar al de ingerichte feesten welke te IJperen plaats hebben. En dan 's avonds nog, de eenige maskers die zich voorstellen intrigues toe te brengen aan reeds aangeduide perso nen. Het zal er geestig zijn. Wij zijn nieuws gierig Franschc Schouwburg.-Verleden Zondag hadden wij onze lezeren bekend ge maakt dat de vertooning ging plaats hebben op Maandag laatst. Wij hebben dit bericht gedrukt, op gegevene inlichtingen komende van hooger hand. Ons blad was reeds ge drukt en rondgedragen toen wij het tegen bevel uit Brugge ontvingen. Wij hebben ons verhaast het in het Progrèste drukken. De vertooning van Dinsdag 11. was eene nieuwe zegepraal voor Mej. Milton, die in het stuk la Traviata een ware bijval ge noten heeft. Ook de blijken van toegenegen heid van het ijpersch publiek heeft haar niet ontbroken, alsook aan al de artiesten van den tooneeltroep van Brugge. Onze vurige bedankingen aan M. Del- Earte, die ons dezen winter in ons Schouw- urg zulke aangename uurtjes laat door brengen. "iïf> OOCI ni 1111 van den 2 tot den 9 Maart 1877. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 5) Vrouwelijk id. 5) Nollée, Seraphinus, timmerman en I.usschen- lier, Juliana, werkvrouw. GrylFon, Alexia, 28 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Sl-Jacobsniguwwcg. Vernaeersch, Guido, 21 jaren, koster van Sl-Pieters kerk, on gehuwd, Plalteelstraat. Lambin, Albertus, 74 jaren, zonder beroep, wednwaar van Sophie Verwaerde, Bolerslraul. Dcpnydt, Petrus, 56 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Rijsselstraal. Vanhee, Joannes, 67 jaren, mandenmaker, echtgenoot van Clementia Didier, Casselslraat. Decrae, Amelia, 61 jaren, zonder beroep, echt genote van Joannes Tourlouse, Weninckstraat. Rabau, Amelia, 76 jaren, zonder beroep, weduwe van Gesar Cardinael, Kortemeerschstraat. Phlypo, Mathilda, 16 jaren, dienstmeid, Méênenstraat. L'empiefe, Henricus, 41 jaren, herbergier, echtgenote van Hortensia Vandaele, Groote Markt. Vanhecke, Josephus, 70 jaren, schoenmaker, echtgenoot van Maria Ossieur, Meenenslraat. Candeel, Josephina, 74 jaren, zonder beroep, echtgenote van Arsenius Van Becelaere, Meenenslraat. 8 Maart 1877. Een Masker en een vermomd Erinelpaallje. Wij hebben bewezen dat de goede werken der gezalfde koitbroeks doorgaans bestaan in 'l geven van eens anders geld en dat velen van hun niet eenen cent eigen geld le verbeuren hebben. Dal belet niet dat zij staan le boffen alsofs, zonder hunne eigene milddadigheid, de wereld zou uit sterven. 't Is alzoo dat men leest in den voortref- felijken brief van 11 Februari, welken 't Masker tje heeft mogen of moeten onderleekenen, deze stoute woorden Om goede werken te doen, hebben wij geen liberaal geld noodig. Dat is nogeens een onbeschaamden leugen. Onbetwistbaar is het dat, om uwe goede werken te doen, gij doorgaans UW eigen geld niet noo dig hebt. En 't is niet min onbetwistbaar dat de liberalen hunne goede werken, met hun eigen geld en nooit met de koi tbroeks geld, weten uit te oefenen. <i Om hunne goede werken te doen, hebben zij geen liberaal geld noodig Waarom dan gaan zij, zoowel bij liberalen als bij klerikalen, om geld, branding, kleeding en eetwaren voor de behoefligen inzamelen Zijn misschien de liberalen zoo milddadig niet dan onze Staals-kalholieke toilers? Wij weten wel dal M.Bertep.de wereldlijke vader onzer tuiterij, jaarlijks overgroote sommen aan den arme uit deelt maar hij is eene loffelijke uitzondering, die niet belet dat het zeer gemakkelijk ware de goede werken van al zijne roede lm Iers te berekenen. De liberalen, die daarom van hunnen neus niet mak' n gelijk 't Maskertje, moeten in zaak van weldadigheid niet schuiven noch voor ahbéljes, noch voor loiters M. Berlen altijd uijgezon- ged noch zelfs voor kwezels en dibberi. Wil men een proefje daarvan Over eenige jaren,gedurende een harden win ter, stelden de liberalen zich aan 'l hoofd eener beweging om hulpmiddelen voor den arme rond te halen. Welnu, in een welbekend katholiek, klerikaal, en met kortbroekjes opgepropt huis, ontvingen zij, voor eenige almoes, 't onbeschoeft antwoord: Geeft hier uwe beurs, 'k zal er in iiDaaruit blijkt dal de goede opvoeding, waarvan ons Poperinghe in den persoon van den Ecrw. heer 'Kscliijterop een levendig voorbeeld bezit, onder onze klerikalen niet min gemeen is dan hunne liefdadigheid. •k Zij hebben geen liberaal geld noodig? En als liet er op aankomt -- maar zelfs van lautere papewerken Ie ondersteunen die 't geld der goede lieden den arme ontrukken, om vuil- bladjes te betalen,Leuveireche dweepers te kwee ken, of de koetsen en peerden der roomsche pre laten te onderhonden: als men schooit voor Sint Pieterspenning, de Leuvensche Jonasschool, de Chineesche zwijntjes of de Voortplanting der Je- suilerij gaat men misschien de huizen der libe ralen voorbij Geerisinls. In d'afwezigheid van den man, zij rekenen op de vrouw meestal ver hopen zij dat de man zelve niet zal durven weigeren, uil vrees van door geheel de ongods dienstige secte a in zijnen handel en in zijne be langen vervolgd en gehinderd te worden. Laat ons bij deze gelegenheid de liberalen den raad geven van eindelijk, op dat punt, de oogen le openen. Zij zouden zich wel moeten overtuigen dat zij, met hunne kluiten, niet alleenlijk de rechtstaande Macht ondersteunen in hare snoode aanvallen tegen de openbare vrijheden van België, maar dat naderhand de Maskertjes nog met hun en hun geld den spot houden Wij hebben geen liberaal geld noodig Welnu, 't eenig antwoord daarop is van geen liberaal geld aan den papenwinkel meer te geven en van, in het toekomende, al die stoutmoedige schooiers aan de deur te zetten, hun klaarlijk zeggende dat, ii om zijne goede werken te doen met zijn eigen geld, een onafhankelijke burger de tusschen- komst der kortbroeks niet noodig heeft oox ftnr»pH gnmgdi tyt(js isvo cr;iii«3i)'>T/ Hoe, zij hebben geen liberaal geld noodig Zijn liberalen misschien min gerechtigd dan klerikalen om aandeel le ontvangen, in aide for tuinen en nalatenschappen welke de zwarte stek- vogels zoo schandelijk welen te ontfutselen uit de handen der bijgeloovigo, versukkelde, verkwezelde of stervende personen hunner familie? of wel, heeft de II. Jesuilekerk misschien de gewoonte van, in zulkdanige gevallen, aan de liberale erf genamen 't aandeel wedt r te geven welk hun toe komt? Voorwaar, wij weten wel dal de rechtheb benden, zoowel klerikalen als liberalen, meer maals processen moeten inspannen tegen de gezalfde aftroggelaars. Wij weten wel dat die onbeschaamde opslokkers, om hunne prooi lebe warenvolgens 't grondslelsel der gebroeders Malou allerhande middels goedvinden, wij welen nog dat menigvuldige vonnissen, uitge sproken door burgerlijke nooit door ker kelijke rechtbanken, de zwarte beurzesnij ders geschandvlekt en veroordeeld hebben, om hunne gezalfde en langgevingerde handjes te zui veren. Maai wij kennen geen enkel geval, waar de liberalen de vrijwillige teruggaaf hunner pen ningen bekomen hebben. En gij, .Tuiltje Gij die zoo luide spreekt van uwe goede wer ken en zoo veel afkeer toont voor liberaal geld, zoudt gij, ter gelegen hen beid der eerste inspectie welke de rechts- of teslamentgeleerde Papa zal komen doen aan de Poperingsche tuiteiij, niet willen vragen of er voor de liberalen geen middel bestaat om hun wettig erfdeel te bekomen in de 200,000 fr. welke pastoor Neuwe vveggefoefeld heeft, of in de landen en erven van juffer D-esodl, die in den grondeloozen kerkekuil verzonken zijn Jti) fïOGwfjfJ Af>V t)i{) f13»-IdüOGtU Feu slotte, is het klaarblijkend dat, om weinig goede en veel paprwerken te doen, de zwarte wegmoffelaars slechts een stukje eigen geld maar zakken vol liberaal en klerikaal familiegeld noodig hebben. Een schaamlelooze kerel heeft gezeid t Geld heeft geenen geur. Voor dat woord alleen had hij verdiend een Jesuit te wor den. En wal voor 't Maskertje betreft, is hij nog maals zoodanig door de booneu geloopcn, dal wij geneigd zijn te zeggen Heer vergeeft het hein, hij weet zelfs niet wat hij onderteekent heeft jf Over eenige dagen is alhier in ons bisschoppe lijk kollegie een klein ongeluk geschied. Onzen Eerweerden principaal, J' Cnapelynck, op het geweldig bellen aan de voordeur van zijn paleis, en half in slaap zijnde, heeft hem op het loopen gesteld om de deur te openen, denkende dat zij hem zijne gevraagde 2400 frankjes van de Toekomst toebrachten, in het loopen heeft hij zijnen voet verstuikt, het was hem waarschijnlijk uit hel geheugen gegaan dal de Toekomst hem geen cent te betalen had 't Is spijtig zoo kort van memorie te zijn en door zulk geval beroofd te zijn van het uitoefenen zijner geestelijke en wereldlijke diensten Wij gelooven geensints dat het eene straffe is van den Allerhoogslen over zijne geldzuchtige ziekte welke hij geërfd heeft al zijne moederlijke zijde. Kring' der Btijtende Grenadiers. Dagorde. - Stemming van een adres aan het verbond der kalholijke maatschappijen cn aan de katholijke volksvertegenwoordigers ten einde te protesteeren tegen de zwakke handelwijs van het ministerie, nopens de nieuwe kieswet. Een vijftigtal leden, die onder hen eene aller- koddigste verzameling pijpekoppen zouden kun nen vormen, zijn tegenwoordig onder het voor zitterschap van eenen persoon die, onder een goedsmoedig uitzien, een oprechten klerikalen vos is en die, voorafgaandelijk de zitting te openen, eenen onzen vader en wees gegroet leest en den II. Geest bidt te willen nederdalen om de omstaanders te verlichten. Het gebed geëindigd, opent hij de zitting en legt uit, in deze woorden, wat het doel der ver gadering is: Na het bevel der gekruindc opperburgers gekregen le hebben, zegt hij, heeft uw komiteit besloten u bijeen te roepen ten einde u hel vol gende voor oogen te leggen De flauwe ministers die tegenwoordig het roer des lands in handen hebben, zijn, ter oorzaak der nieuwe kieswet, bezig met ons al de voordeelen te ontuemen welke onze partij met zoo vele moeite had bekomen. Het zijn lafaards die alle slach van toegevingen doen aan onze tegenstrevers uit vrees dat deze hun dooi' omwenteling uit hunnen zetel van mi nister zouden kunnen werpen ook, in plaats van dit wetsontwerp te behouden zoo als zij hel reeds voorgesteld hadden, schuwen zij voor het getier en bet geschreeuw eener bende geuzen en zijn bezig niet te maken dal onze katholieke volksver tegenwoordigers met de naarste kiezing de onder laag zullen krijgen. En eilaas wat zal er dan gebeuren wij zullen zooals in hel helschDuilschland de vervol gingder priesters zien en al onze zondenvergevers en goede raadplegers zullen gebannen worden Mogen wij zulks gedulden Allen roepen wij zullen het niet verdragen a bas de liberalen I a bas Malou I weg zulk mi nisterie. De voorzitter, die met vele moeite het orde bekoomt, vraagt dat elk op zijne beurt zou spreken. Armen en Beenen. Er moet daaraan een einde gebracht worden, zulk ministerie is on waardig de klerikale denkwijze te verbeelden, wij moeten mannen met hair op hunne landen hebben, zooals onze bijlende Grenadiers ook ben ik bereid mijn bloed te storten om de geuzen le vernietigen. Ik heb het alreeds gezeid in zeker banket waar alleenlijks eene smeerige en vuige Lampe ons verlichtte, ik ben ultramonlaan en ben bereid, zooals Tyteca, op mijn strijdpeerd le springen om de geuzen te bevechten en ze, met mijne lavrmenlbus, omverre te spulten. (Langs alle kanten, bravo Tyteca). Neuzo. - Vriend Tyteca, ik zal u volgen en dat die helsche serpenten, die droeve kleine Monkjes en anderen geuzenboel maar komen, ik zal, zooals den oliefant, hem met mijne machtige tromp omverre slaan, en ik ben verzekerd dat mijnen achtbaren cn onbevlekten makker Pappot ons ook zal vergezellen. Pappot. - Zeker ja, gij moogt op mij reke nen, want de slechte liberalen zijn zeden-beder vers en t is door hunne schuld dal ik de plaats van raadslid niefheb mogen brklecden. Voor eene enkele keer dat ik betrapt geweest heb in de scheur terwijl ik met mijne batleuse aan I dcsschen was, hebben zij met mij den spot gedreven en voor vuilaard doen passeeren César Grysebolle. Ja, laat al deze potjes gedekt, want dat zijn oude zonden die sedert lang door onze gckrulden en gekrumden vergeven zijn om reden wij goed stemmen ik ook heb vele zonden bedreven in mijne jongheid en som wijlen broodjes uitgedeeld om mijne goesten te volbrengen, maar het huwelijk heeft dat al uitge vaagd en ik ontvang nu jonge abeljes en kapel- laantjes om de zegen Gods op mijn huis te trekken en het le vervullen met lieflijke kindertjes die wel aan hunnen vader zonden gelijken. Wort voortgezet. De heer Lduard Gyseiynk, een der oudste eu voornaamste boekdrukkers van Gent, is aldaar overleden in den ouderdom van 72 jaren. T njdag 2 Maart, om 9 ure 's avonds, is M. Leopold Fontaine, ridder van liet Leopold's orde, schepene van Doornijk en onder-voorzitter der liberale AssociaJIp van het arrondissement, in die stad overleden. Deti 28 februari, omtrent iOuredes avonds, geweldige brand de schuur en stallingen in assche gelegd van den heer Ed. Van Iluuïte, landbouwer te Meulebcke. De stoffelijke schade is tamelijk groot en vier koeien en een pcerd zijn in het vuur omgekomen.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 2