POPERINGHE Stadsnieuws. Verschillige Tijdingen. sie de gelegenheid om goede werken te doen en tien der armste kinderen der Lamotte-School worden op eene ordentelijke wijze verkleed. Eere aan eene instelling, waar men zijne jonste geven kan in alle zekerheid dat zij goed zal gebruikt worden. In het tegenovergestelde met sommige instellingen cïoor de papen uitgevonden, 'waar er miljoe nen gestort worden zonder dat men eens te weten kome wat er mede ge daan wordt v IJperen, 17 Maart 1877. Keopmaatscliiippij. - Het Bal, Zon dag laatst, gegeven door den heer B°n Mazeman, aap de leden en hunne faniilien deelmakende van de Koormaatschappij, was schitterend. De zaal had een tooverachtig uitzicht door de behangsels, bloemen en groen kunstmatig geschikt dan een medeslepend orkest deed bij honderden koppels dansen. De dansers en danseressen hadden ge wedijverd om zich schoon en aardig te tooien, en liet zicht gedurend eenen dans was niet beschrij- velijk. Omtrent ten half vvege greep de loting van den Tombola plaats, bestaande uit allerschoonste en kostelijkste prijzen beschikt voor de gekostu meerde damen, waaraan sommige een zeer aan genaam aandenken van het feest en den milden gever is ten deele gevallen. Na deze werking namen de dansen op nieuw aanvang en deze schoone feest is maar 's morgens vroeg geëindigd. Bills. - Boven de hierboven aangehaalde feest waren er nog drie andere Maatschappijen die elk in haar lokaal een bal gaven de Lyre, de Klakken en de Witte Peluwmutsen. Ciivalciiilc. - De Cavalcade welke Half vasten de stralen vari onze stad doorkruist heeft, is met een allerschoonst weder begunstigd ge weest. De Witte Klakken hadden dezelve inge richt ten voordeele van den Schoolpenning. Zij waren daarin geholpen door eenige andere Maat schappijen, de eene op eenen wagen de anderen te voet, dan nog liefhebbers te peerd of in rijtuig, eikendeen deed zijn beste. De rondhalers waren de heeren van den Schoolpenning bijgestaan van verschillige jongelingen van goeden wil die, allen, zich gcene moeite gespaard hebben om de giften der liefdadige personen af te halen. De somme door de menschlievende liberalen gestort beloopt tol fr. UUi - IO Die schoonen uilslag is te danken aan het schoon weder en de tegenkanting onzer zwartjes die eene geheele week niet anders gedaan heb ben, in hunne predikstoelen, biechlhuizekens en gazetten dan de menschen uitgescholden en vuur en vlam gespogen tegen alles wal van verre of van bij aan het feest behoorde. ScSioftlpeustiïsg.-Vorige lijsten, fr. 8,275-68 Eene partij marmiten in het Schaapstal, 1-15 Voor eene bloem gevonden in het hal der Koormaatschappij, 5-50 Eene partij écarté, in les Armes de France, door twee die elkaar gecrn zien, 0-50 Eene' partij domino, 2-00 Opbrengst der Cavalcade, 901-40 9,182-23 Ffitnseh SchoHwInii'g. - Dinsdag laatst* was het den opsluit van het abonnement alhier geopend door den franschen ïooneeltroep van Brugge. Men speelde Le Cdid en les Enfants ter- ribles. De zaal was eivol en de acteurs en actricen hebben goed hunne rollen gezongen. Mej. Milton, heeft gedurend al de vertooningen al de goedkeuringen van het ijpersch publiek weggedragen. Een schoon geschenk en een aantal bloemtui len werden haar, van wege de abonnenlen, bij den aanvang van T spektakel aangeboden. Programma der stukken die in de Concorde zullen uitgevoerd worden, op Donderdag 22 Maart 1877, ten 7 l/2 ure 's avonds, door het Muziek-Korps der Sapeurs-Pompiers, order hel kundig beslier van den heer Wittebrood! 1. Jeanne, Jeannetle el Jeanneton, (Pas re- doublé Labory). 2. La nation Beige, ouverture, (Benoit). 5. Paul el Virginie, fantaisie, le uitvoering, gearrangeerd door M .Willebroodt, (Massé). 4. Marche Egyplienne, (Strauss). 5. Aid a, (fragments du 2° acte). 1" uilvoering, gearrangeerd door M. Wittebrood!, (Verdi). 6. Sambrinus, valse, (Metra). 16 Maart 1877. Ee» paapsche geMtoer of de fiazelle-Absolutie. 'T was drie weken vóór nieuwjaar. Naar T voorbeeld zijner gekorlvlerkle patronen, moest Jans Vuilblad geld slaanDus om abonnementen te winnen, sprak het van Gazette-Absolutie 't is vol in den regel, want Vuilkuip en Vuilblad zijn één en-dezeiven winkel. Allerbest Maar, gezien het op den rug der Toekomst is dat de paperij aan de deur harer zwarte barak haren trommel slaat, zoo is het ook juist dat de Toekomst een weinig 't kraamtje binnen trede om haar woordelje in T klerikale spel te brengen. Zoo dan zwartjes, dat er alhier kwestie is van Gazelte-Absolutie Laat ons hooren wat uwen zeg is op dal verheven papenstnk. Gij begint nogeens met een groolen leugen, toen, gij zegt dat als er daarvan spraak is, de liberalen lijk van den duivel bezeten zijn, en dat de Toekomst droomt van de duist duivels. Dat is goed voor verknipte dibben, verslelene kwezels et staalskatholieke tuilersoldaten. De liberalen droomen nooit van duivels en vreezen uwen Pitje-Pek niet meer dan uwe heksen, geesten of tooveressen. Zij vreezen, aanbidden en vereeren God alléén. Al de spoken en bitlebauwen waarmede men in de vuilkuipen en de korlbroek- scholen de kleine en groole kinders den schrik aanjaagt, aanzien de liberalen niet als een hel, maarwei als een kerkgespuis, waarmede de recht staande macht der H. Jesuitekerk eertijds ja zelfs nog hedendaags - geheel vol was Een gespuis dat inen ten allen kante hoorde, zag en voelde dat dag en nacht op zijnen pool speelde en menschen en beesten den duivel aandeed dat aan den eenen de buikpijn, aan den anderen d'hoofdpijn gaf dat den eenen deed manken, den anderen deed scheel zien dat de melk bezoedel de, de boter bedierf, met ratten en padden d'hof- steden verwoestte enz., enz., enz. Maar, sedert dat er een weing liberale licht op de wereld heeft begonnen schijnen en daarmede ook een weinig gezond verstand onder 't volk gekomen is, hoort men van al dat onnoozel kerkegespuis niet meer spreken Ten zij noch tans hier en daar in een nonneklooster, in eene congregatie of in een zathuis. Is het niet aardig dat, hoe meer de liberale gedachten invloed winnen onder de menschen, hoe meer ook Satan en zijne zwarte bende don duivel daar van hebben Zouden al de liberalen niet moeten bezeten zijn en kroni gaan, of stom zijn, of met een waterhoofd staan, of belooverde paarden en koeien hebben En nochtans daar is niets van hoe meer libe ralen op 't dorp, hoe min duivels Integendeel, daar waren eertijds ontelbare katholieken met de duivels bezeten en tot over min dan eene eeuw, heeft de H. Kerk er bij hooprn doen levend ver branden. Zou '1 mannetje met zijn boekje ons den uitleg niet kunnen geven van dien kluchtigen kerk- of duivelstoer Paus Innoccntius VIII gaf eene bulle uit op 5 December 1484, waanin de man serieus schreef dat veel personen zich aan den duivel overleverden en met hem vleeschelijke betrek- ii kingen hadden. Zou men hedendaags wel eenen persoon vin den in Poperinghe en geheel 't arrondissement builen de uilgelatene schrijvelaars van Jans Vuilblad die schijnt zich aan eene soort van razenden duivel overgeleverd le hebben En wal ii de vleeschlijke betrekkingen aan gaat met Belzebuth of Lucifer, wij zouden wel willen welen hoe dat spel ging ten tijde van Innocentius Onze paperij zegt doorgaans dat Pietje Pek eene kwade geest is dus kan hij geen lichaamlijk schepsel zijn I Nochtans, om d'onnoozelaars te doen schudden en beven, voegt men er stoutmoedig bij dat hij hoorens heeft en klauw-en en eenen k i u Is teer t Zou men niet zeggen dat zij hem vastenavond op de Groole Markt hebben zien wandelen Een geest met eenen krulsleerl, dal is ten minste zoo buitenge woon als een kwezel met een gezond verstand ten tijde van Innocentius nam de kerel daaren boven nog ii met veel personen de lichaam- lijke gedaante van een meisje of van een jongentje, waarschijnlijk volgens dat hij woonde bij eenen Duchéne of eenen Mainbode Waarlijk, indien de onfalbare Paus niet gesuft heeft, dan moet de katholieke wereld in de XV eeuw iels propers geweest zijn ii Zoodanig, voegt de Bulle er nog bij, dat bij middel van belezingen en betooveringen, zij de vruchten dér aarde, de beestialen en kinde- ii ren vernielen, de manuen beletten van De H. Vader, die schijnt op dat stuk zeer sterk geweest le zijn, zegt hier op welke manier de duivel alsook veel personen die hem inge- zvvolgen hadden een beletsel stelden aan de geboorten der kinderan. Ja maar hij zegt dat in latijnsche woorden die de Spaas en de Vanlieren zelve van schaamte zouden doen gloeien Zekerlijk, indien de Toe komst voor die katholieken, welke Jans Vuilblad alléén durven lezen, geschreven ware, dan zouden wij de latijnsche woorden in 't vlaamsch mogen vertalen, want 't gene uitgesproken is door den II. mond van eenen H. Vader kan nooit door ware gelovige aanzien worden als vuilen slech ten klap En de oud student zelve zou, dien keer alléén, de Toekomst lezen met smaak en vermaak. Maar wij schrijven voor de onafhanke lijke katholieke burgers en voor liberale lezers die, noch zichzelve, noch hunne familie, aan de latijnsche kerk en papentaai willen gewoon ma ken 'T is al genoeg zeggen zij, met 't geene in den biechtstoel verteld is 'T ergste van al is nog dal dien onfaalbaren Innocentius, met 2ijn arm hoofd vol spoken, duivels en heksen de schuld is geweest dat duizenden en duizende brave lieden, ten gevolge zijner Bulle, iu dm pijnkelder vree- delijk geliraniseerd en alsdan vermooid zijn geweest - Wij zullen eens eenige van die KerKelijKi geschiedenissen aan onze lezers rm dedeelen. Zij zullen ook te pas komen voor 1 doorluchtig Papeklinkje, met zijn onwederleggelijk boekje, en zijne medekrabbelaers. Laat ons nogeens onze kwakzalvers doen op merken dat zij misberaden zijn van, aan de deur hunner barak met dc duist duivels te spotten 'l volk zou eindelijk kunnen peizen dat zij er zelve maar kleinen prijs aan luchten En nochtans, is de ware leering niet dat de duivels sterk genoeg zijn, niet alleen om tegen God optestaan, maar om hem dagelijks le over winnen Leert men niet dat de schepper geheel 't inensehdom had willen zalig maken, maar dat de duivels zulks belet hebben met de menschen al hunne kant te slepen Vruchteloos had God de menschen zoo lief dat, om ze uit den duivels klauwen te trekken, Hij zijnen eigen zoon met de menschelijke natuur bekleed heeft en Hem heeft laten vervolgen, pijnigen en krnissen Niettegen staande al die pogingen van God den Vader en van God den Zoon, zijn de duivels meester ge bleven, aangezien de H. Jesuitekerk de eenigsle waarin men kan zalig worden op den aardbol zeer weinig aanhangers heeft. Eu wat nog meer is onder die aanhangers ja zelfs onder de priesters, kwezels, stokslagers, bedevaarders en tuiters, zal er maar een zeer klein getal zalig worden, alleenlijk die gene, die door 't oog van de naaide zidlen gekropen zijn zoodanig dat, ondanks de drie personen der II. Drijvuidi'gheïdbijgestaan door al de Engelen, Aarts-Engelen en heiligen van 't Paradijs, er nochtans voor Gods hemel maar 't overschot zal blijven daar integendeel de duivels in dei- eeuwigheid zullen heerschen op omtrent geheel 't menschdom, medebegrrpen 't grootste deel dei- leden der II. Jesuitekerk Eli wel, is hel dus niet ongepast voor jonge abbetjes van in Jans Vuilblad om 't plaisir te hebben van een weinig melde Toekomst le spotten zoo hchtveerdig te spreken over de zwarte overwinnaars hunner eigene kerk Ja, 't is zelfs zeer onvoorzichtig, want wie weet gezien de groote moeilijkheid om zalig te worden in de ware kerk of niet d'een of dander van die stoutmoedige krabbelaartjes eens zelvemet al de liberalen, in Satans klauwen zal vallen Daarenboven, 't is van nu af z>-er onberaden van wege leden der rechtstaande macht, van met de duist duivels den gek te hou den, aangezien juist die duivels de beste bankiers en geld verzorgers zijn der H. Jesuitekerk. Zonder Pietje Pek, zouden de gezalfde slekvogels, uit de handen der levende en stervende sukkelaars de fortuin der faniilien niet meer krijgen: 't ware bekof van giften, testamenten en katholieke pen ningen Binnen 't jaar zouden zij de barak moeten sluiten en hunne schilderij oprollen de duivels zakw ij willen zeggen de kerkezak in plaats van wel opgevuld te zijn, zou zoo plat vallen als een bedelaarszak 'T is om zulk een ongeluk te vermijden en tot de slichting van Jans onvoorzichtige krabbelaars, dat wij hier een fijn staaltje geven van de beste manier op welke de oolijkste der bende, hunnen helschen bankier weten le exploileeren. 'T stuk is van den 29 Mei 1650. ii Wij ondei geteekende, op ons woord van priesters' en ware religieusen, beloven en verze il keren uit naam onzer Compagniedat zij M. Hyppolite Braem onder hare bescherming neemt en belooft van hem te verdedigen a tegen al de helsche tyiogendhedendie a zijnen persoon, zijne ziel of zijne goederen a zouden aanvallen en die wij hier bezweeren a Wij beloven nog van 'l gezag en vermogen van a den doorluchligen Prins, stichter onzer Com- pagnie le gebruiken, om M. Braem aan de ii gelukzaligen chef der apostelen te presen- ii teren En hebben 't stuk geregeld en ge il teekend Francis de Seclin, rector der Jesui- ii ten en nog twee andere Jesuiten le Gent, den a 29 Mei 1650. ii Dat paspoort, verleend om te dienen tegen de duist duivels, is niet geheel 't fortuintje van Braam betaald geweest Bravo dat heet men zijn spel spelen Bij kardinaal Antonelli heeft het nochtans mislukt, omdat hij zelve te wel 't spel kende. Wal den duivel wij hebbeu nu nog niets gezegd op de Gazette-AbsolutieTot later. Hoe meer wij naderen van Paasschen, hoe briesschender en heviger onze gekruiude en ge krulde zieiverlossers afloopen tegen de Toe komst en de liberale maatschappijen. Wij heb ben Zondag II. nogeens een slaalke gehad, in de 7 en 9 missen door Guslen de K rul le't was maar een klein gedeeltje van 't gene den Corset-snoer- der afgeloopen heeft in de 8 misse slaan op zijne vuilkuip en woedende uilroepen ongeluk- ii kige schrijvers der Toekomst en leden der >i liberale maatschappijen voor welke, op geheel a den aardbol, geen absolutie te bekomen is, ii zelfs niet tot Londen, Berlin, Weenen, Parijs, ii Bijsel, Boulogne s/m, St. Omar's, Duiukerke, a Hazebrouck, Roubaix, enz., enz., enz., ten zij ii dal zij vóór Paasschen ophouden van schrijven ii ('t zal misschien wel Paaschmestdag zijn). En a de leden hun ontslag der Philharinonij geven ('t zal misschien wel Sinxen-mestdag zijn), hij bleef zoodanig donderen op zijne vuilkuip, met hel schuim drie vingers buiten zijnen mond, en van rood gelijk eene kriek, zoo hij gewoonlijk is van snoeren, was hij op eens melkhleek w it ge worden zoo even als ons pap«-klinkje en eenen Krislus aan het kruis, iedereen bewonderde hem met e ne pijnelijke 00.g en meende dal hij razend, «(•lijk emen hend gekomen was, veel hebben de vlucht g. nomen, 't is straf te vreezen dat h,j nel t„t Paasschen niet zal uitzien indien Huis-ïliiys hem niet ter hulp komt, 't ware spijl zink eenen boer van buiten le verliezen die aireede zoo vele diensten bewezen heeft en nog zonde kunnen be wijzen aan de lijdende zieltjes onz.r katholieke i ufferkes In de 9 misse, Gusten de Krulle heeft bewezen dat hij sedert eenigen lijd, immers sedert dat hij deel maakt der hoofdkerk, snuistert tn de ser.euse geschriften, hij heeft een artikel uit La he- vue de Belgique aangehaald, met veel lol en eer gesprok, n over den bijzonderslen schrijver, den achtbaren M. Camile Delavcleye (t is een weinig beter als Dezitter's boekje van Brugge). Zulks bewijst dat Guslen nog eerst of laatst zijn gezond verstand zal wederom krijgen, t welk hij verloren had tijdens zijne groole sludien op de toilette der juffers welke zich naar dc feesten der Philharmonie begaven, hij doopte nleiskens voor knechtjes en knechtjes voor nieiskens, hij vergaf vremde zonden voor hoofdzonden, doodelijke zonden voor dagelijksche, enz., immers alles was omgekeerd zelfs zijnen geest. Buiten Brugge is deze week een jongentje van 9 jaar, Jules Eeckhoute genaamd, vreedelijk vermoord. De kwaaddoener is in de afwezigheid van vader en moeder, 's avonds in het huis gedrongen en het kind, dc recht, r hand afgekapt, het hoofd afgesneden en 15 vreeselijke wonden toege bracht. Aanh«3idsiiig van Moyamx. De geoote misdadiger is eindelijk in handen van 't gerecht. Ziellier de bijzonderheden over die aanhouding Vrijdag morgend, in het St-Paulkwartier, kwart na elf uur, werd M. Dever, wijnverkooper, Sl-Pau!straal, getroffen door 't uitzicht van een man die heen en weèr liep voor den winkel van een boekhandelaar. Die persoon bezag de platen der nieuwsbla deren en hoofdzakelijk een nnmmer van den Journal illustré die eene geavuiir geeft van de opzoekingen in de steengroven van Bagneux, M. Devee doorbladerde haastig zijn policie- boekje, nam ee eene phothograhic uit, en verge leek die met den persoon. Zonderling gelijkenis, mompelde hij men zou haast zeggen 't is Moyaux. De persoon had zich nu een weining verwij derd. M. Dever, zekerheid willende hebben, ging toen naar M. Simon Ohrcsser, wijnkoopman, een eind verder in de straat, doch trof de vrouw- alleen te huis. Uw gargon, Crestz Waarom Omdat die bij Crespin in dienst geweest is, en beter dan ik Moyanx herkennen kan. Ik geloof, dal ik hem le pakken heb. Moyaux Maar ik zal dien brigand wel zelf erkennen, ik heb zijne pholhographie. Waar is hij Kom meè. Moyaux wandelde nu op de Quai des Célestins hij had de handen in de zakkeu van zijnen paletot en stond tegenover den policie-post St. Paul. Mme Simon ging Moyaux van zeer nabij be kijken en kwam onmiddelijk terug bij M. Dever zij had den gast herkend. M. Dever deed een teeken aan den agent, die dienst deed voorde deur van 't bureel. Hou dien kerel aan 'l is Moyaux. De agent, met name Nigliardi, naderde voor zichtig, en sloeg zijne armen om 's mans lijf, hem toeroepende gij zijt Moyaux, ik houd u aan. Gij vergist n, zei de man zeer kalm. Maar Mme Simon sprong op en riep Laat hem niet los 'l ts Moyaux, ik heb hem zeer goed erkend. De agent Bavold kwam toen toegeloopen om zijnen kameraad een handje te helpen zij deden Moyaux 't bureel binnen gaan. M. Cuch, officier van policie, telegraphecrde onmiddelijk aan de Justice en Veiligheid en ging onmiddelijk over tot de eerste bestatigingen. Moyaux weig. rde eerst de handen uit de zak ken van zijn jas le halen. Toen heeft Nigliardi in den rechterzak getast, en bestatigd, dal Movaux een revolver vasthield. Kom, kom zegde de agent, dat wapen is nu overbodigd, gij zijt geknipt. Er was daar een kogel op voor hem die mij zou aanhouden. Gij ziet wel, dat ge Moyaux zijt Gij vergist u... Moyaux liet zich de kleeren doorzoeken zonder tegenstand te bieden. Zijn kostuum bestond uit ronde hoed, bruine jas met peluche en fluweelen kraag, bruine vest waaronder een gebreide vest, zwarte cravate' hemd met omgeslagen boord, zeer vuil prové schoenen de baard was 14 dagen oud. De wijsvinger der rechterhand is éerminkt, zooals in t signalement was opgegeven. Moyaux had een heel assortiment voorwerpen bij zich I Zijn revolver met tien carlouchen twee brie ven door hem geschreven (de eene had voor adres Madame Moyaux, bij Mme Ihiólos, o-, rue TruffaidtParis-Batignolles twee pakskens vleesch van zesde kwaliteit, half bedorven rauwe ajuinen en eene raap een porte-monnaie met I fr. 50; twee zakdoeken geteekend M. N., eene servet met M een gebreide handschoen voor de rechterband, waarschijnlijk om den vinger te bedekken een paar espadrilles

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 2