Vruchten van den klerikalen Boom. Stadsnieuws. zullen niet welen wal gij zeggen will, zij kennen niels dan politiek, niets anders dan politiek, ziedaar hunne zedeleer De wereld overheerschen, ziedaar hun streven en alle middels zijn hun goed om hun doel te bereikenIs men niet fraai, met zulke Godsdienaars In hun artikel van Zondag laatst heb ben zij willen de cavalcade bespottelijk maken, maar zij zijn onmachtig geweest alles wat zij gedaan hebben is wat domme praats uilwolgen en door hunne arme redens toonen dat zij bijna slikken van spijt. Ook eene pil slikken van fr. 901-40 is geen kleine brok, en toen nog voor den Schoolpenning Wij, laat ons medelijden hebben met hunne sperlelingen.wij kunnen hun toch niet verbieden groene te lachen-, eiken- deen zijn goeste. Dit zijn van die mannen die in de acht zaligheden mogen slaan, en die het Rijk der hemelen zullen zien.... van verre Om te eindigen, zeggen wij met alwie onpartijdig dit klein carnavalfeestje van nabij beschouwd heeft, dal het eenigste wat er belachelijk was hel zij waren die door hunne afgekeurde handelwijze hin der hebben willen brengen aan dit feest ten voordeele van den Schoolpenning hetzij waren die met een gezicht stonden van eenen voel lang dan nog eenige peerdedibben die achter hun gordijntje loerden uil vreeze van gekend te zijn en men hunne jongere jaren zou herin nerd hebben dan nog de terugslootende manieren van hier en daar wat aspiran ten-trouwers die verre zijn de opvoeding te gebruiken welke zij ontvangen hebben. Wij noemen bier niemand, wij laten deze laffe handelwijze aan de catholijke gazelten. Het is te hopen dat bij deze jongelingen het versland met de jaren komen zal, het is hetgeen wij, als men- schen die hunnen evenmensch goed willen, uil den grond onzes herten wen- schen. Nen liberaal. De klerikale pers heeft verleden week, in de Kamer eenen kaakslag ontvangen, die zooveel te bloediger is, dat hij door een der kopstukken van de klerikale partij, door eenen gewezen dagblad schrijver is toegebracht geworden. Ter gelegenheid eener interpellatie van van den heer Frère-Orban, aangaande het ongrondwettelijk reglement dat de klerikale gemeenteraad van Brugge voor het Atheneum dier stad komt te slem- men, bewezen onze vrienden dat de Syllabus onze grondwettelijk vrijheden doemt, en dal de klerikale bladen open lijk den oorlog tegen onze Grondwet voeren. De klerikale representanten, die, zoo zij willen getrouw blijven aan Rome, onze Grondwet moeten bevechten, en die in politieke vergaderingen de Syllabus verhemelen en dagbladen ondersteunen of opstellen, welke de Grondwet onder mijnen, beweeren, eens in 't paleis der natie gekomen, dat zij de Grondwet rechtzinnig aangekleefd zijn en willen behouden. Maar wat beleekenen dan de gedurige aanvallen der klerikale bladen van gansch het land legen de vrijheid en de grond wet, de onverzoenlijke haat legen al wie de vrijheid verdedigt, welken zij gestadig in hunne kolonnen lucht geven? De klerikale representanten, door die eenvoudige vraag in het nauw gezet, hebben zich, bij monde van MJacobs, pogen uil den slag te trekken. Ziehier wat M. Jacobs antwoordde Op de kleri kale bladen moet men geen acht slaan bel zijn RACHI-BOUZOUKS Wij zullen zekerlijk dit antwoord als een uiUluchtsel aanzien want de kleri kale bladen, door de geestelijkheid en de klerikale kopstukken ondersteund en opgesteld, zijn de organen der klerikale partij, schrijven niets anders dan wat hel klerikalism wil. Maar de naam waarmede M. Jacobs hel klerikale journalism bestempel heeft is onverbeterlijk. Ja, zij mogen aan de legerbenden ■iie de kristenen van Turkije vermoorden en uitplunderen, vergeleken worden, de mannen die durven schrijven dat België rot is en in eenbloedbad moet gezuiverd worden. Ja het zijn Bachi-Bouzouks degenen die zich niet walgen te schrijven Hou hou Qu'on pende Frère-Caillou Ja, zij verdienen den naam, dien de klerikale M. Jacobs hun naar hel hoofd slingert, de mannen die durven schrijven dat de klerikalen van A ntwerpen zich moeten wapenen, en degenen die hun ne ruiten breken, omverre schieten, die durven schrijven dat Bismark moet krever en. Ja, het zijn Bachi-Bouzouks de dag bladschrijvers die liberalen, om hunne politieke denkwijze, aan den haat hunner medeburgers overleveren, die liberalen in hunne stoffelijke en zedelijke belangen vervolgen, die hunne gal op het graf hunner polilieketegenstrevers uitbraken. Ah M. Jacobs heeft de klerikale pers wel bestempeld. Maar ook niemand dan hij was beter in slaat het te doen,...- hij die zoovele jaren zelf dagbladschrijver geweest is. Het parket van Audenaarde heeft zich, de verledene week, moeten naar Gec- raardsbergen begeven om te zien wat een klerikale kopstuk dier stad heeft uitge stoken. Volgens de in omloop zijnde geruchten, zou zeker troetelkind dei- geestelijkheid, dal men in alle proces sion ziet, en dat zich in alle politieke vergaderingen aanstelt als de voorstaan der der katholieke godsdienst zich plichlig gemaakt hebben aan aanslagen op de eerbearheid eener diflige dame van Geeraardsbergen. Zal De Denderbode ons geene inlich tingen geven over het feit dat het parket van Audenaarde naar Geeraardsbergen heeft doen komen De Denderbode kent den held zeer goed maar de confrater zal zwijgen. Ah had een liberaal van Geeraards bergen eene ruit gebroken had een liberaal dier stad gezongen Van t'on- gediert' der gapenweken lang zou hij tegen dien liberaal uitvallen. Maar thans is er kwestie van eenen klerikalen zondaar, en in het klerikale kamp is het ordewoord gegeven, van alle klerikale zonden te verzwijgen en den klerikalen boom, die slechte vruchten draagt, niet aanleraken. Eenige dagen geleden, zag de recht bank van Luik van de vervolgingen af, welke ingespannen waren tegen eenen geestelijke dier stad, beschuldigd van aanslagen op de zeden die geestelijke, schijnt hel, bevindt zich thans in een zothuis van Parijs. De Chronique zegt dat de moeder van het kind welk verklaard had hel slachtoffer dier aanslagen geweest te zijn van de bediening van stoelljeszetsler in de kerk. welke de bedoelde priester bediende, is afgesteld geworden. Om welke reden Is hel omdat de moeder gesproken heeft De priester was zot, zullen de kleri kalen ons zeggen, en de moeder mocht hem dus niet aanklagen. Maar de moeder had eerst de geeste lijke overheid verwittigd, en 'l was dezer plicht te beletten dat er nieuwe slachtof fers gemaakt wierden. en den pastor aftesiellen de geestelijkheid moest de moeder over hare verwittiging bedanken en in slede van haar Ie bedanken, stelt zij haar af BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Sterfgevallen. Eieomiaaafsclinpptj. In den soi- rée Tabagie van woensdag laatst, hebben wij het genoegen gehad een jonge artiest te hooren, M. Vandersypen, 2" prijs van het Conservatoir van Gent. Het 2e concerto en de fantaisie variée van Bériot werden door hem op de viool met veel gemak, zuiverheid en juistheid uitgevoerd, wij zijn verzekerd dat M. Vandersypen binnen weini ge jaren op den eersten rang zal slaan der talrij ke muziekanten die de school van M. Bever voortbrengt. Cosscos'de. Donderdag avond, in de zalen derconcorde, heeft het muziek der Pompiers onder hel beslier van den kondigen meester Wit tibroodt, een schitterend concert gegeven waar van het programma zeer wel vervuld was. Geene toejuichingen hebben er ontbroken, en twee stukken werden gebisseerd. Eere aan de lire- ren muziekanten in 't algemeen en aan M. V 11te- broodf in 't hijzonder. Fs-astscSs Toemeet. Dinsdag en Vrijdag heeft het brugsch Tooneelgezelschap van M. Delparle ons alhier vergast met twee schoone vertooningen, dinsdag le SOnge en vrijdag les dragonshebben eene volle zaal uitgelokt, ook de artiesten en bijzonder Mej. Ida Milton kweelen zich bovenmate wel van hunne taak. ScEiOoIpeniiiiig.- Vorige lijsten, fr. 8,273-68 Eene partij marmilen in hel Schaapstal, 1-15 Voor eene bloem gevonden in liet hal der Koormaalschappij, Eene partij écarté, in les Amies tie Francedoor twee die elkaar geern zien, 0 Eene partij domino, 2 Opbrengst der Cavalcade, OOI - Vier dansers, 2- Voor een kusje, O Vertrek van IJperen naar Thiell (via In- gelmunster), I- Wedergezonden bus uit de Nederlanden, Crambonne! voor 't beminnelijk Nieuwsbl. Jules, Paul en Menlebolle, I Bedrag eener partij écarté, tusschen eene schoone Witte Klakke en een zvv van den wagen van Half-Vasten, 18 als onzen mond opengaal,'l is God die spieik buiten ons en onzen winkel is nochF$'az£(ab*°~ Iiitir-, noch zaligheid le verwerven. VS ij hebben i. hel monopool.... en wij zullen er gepnn van maken tol dat wij alléén ril van alles meester 1! b(i tren -50 50 00 40 00 50 00 77 -00 00 9,305-5© 18e schielina van 't wintersaizoeu. - 18 Maart 1877. 1. MaillardG., 25 20 20 20 25 110 2. Swekels, E., Poot, H., 20 25 20 20 20 105 3. 45 20 20 20 25 100 4. Lebbe, A., 15 25 20 20 20 100 5. Dumon, A., 20 20 20 20 20 100 6." Renier, H., 20 25 20 15 20 100 7. L'STi F-> 20 20 20 25 45 100 8. Podevyn, A., 20 15 20 20 20 95 9. Lcclercq, T., 20 20 15 20 20 95 van den 9 tot den 16 Maart 1877. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 7) v, -( tc zamen 14. Vrouwelijk id. Ceuleers, Ludovicus, werkman en Dequidt, Philomena, herbergiersters. Dedeyslere, Leo- poldus, brouwer en Boukaert, Maria, zonder beroep. Bobbelaere, Maria, 15 jaren Klaverstraat. Boudrez, Evelina, 16 jaren, Dixmudeslraal. Vermeersch, Maria, 79 jaren, zonder beroep, echtgenoole van Ludovicus Vankemmel, Janse- niusslraat. Van Aerde, Carolus, 49 jaren, winkelier ongehuwd, Boterstraat.Schockeel, Maria, 74 jaren, zonder beroep, echtgenoole van Ludovicus Van Alleynnes, Lange Thouroutstraat. Kinderen beneden (Mannelijk geslacht 1) Q de 7 jaren: (Vrouwelijk id. I) Van den 16 tot den 23 Maart 1877. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 2 Vrouwelijk id. 1 te zamcn 3' Ruffelel, Brigitta, 69 jaren, kantwerkster, weduwe van Joannes Bonie, Bukkerstraat. Depuydt, Conslantia, 84 jaren, zondrr.beroep, weduwe van Josephus Deiye, S'Jans-Hospitaal- slraal. Lapierre, Emerentia, 45 jaren, kant werkster, echtgenoot van Ludovicus Didier, Klaverstraat. Descamps, Maria, 75 jaren, zonder beroep, weduwe van Franciscus Over- sehelde, Bollingstraal. Menu, Josephus, 19 jaren, schrijver, ongehuwd, Mondstraat. De puydt, Maria, 54 jarent zonder beroep, echtge noot van Emilius Baeyen, Blinde-Liedenstraat. -Dezodt, Goddelieva, 75 jaren, zonder beroep, S'Pielers Plaats. Kinderen beneden Mannelijk geslacht I) de 7 jaren Vrouwelijk idem 7) 22 Maart 1877. lïe g>-aaet-'ïïVo5«]pet en ISwsabsoltttle. Aan de deur zijner zwarte papenbarak, riep Jans onfaalbare vuilblad uit: u De bevelbrief van onze bisschoppen is de regel van al wie ii katholiek wil zijnDie gazetten leest door ii bisschoppen verwezen en namelijk de Toe- komst moet aanzien zijn als een heiden i. en hij kan geen absolutie hebben, geheel die onbeschaamde reclame houdt in dit onge looflijk stelsel Onze groote Jans verbeelden ii God zelve, al wat zij zeggen of doen komt van ii God zelve. Dus de volken, de staten, de wetten ii moeten allen gehoorzaamheid aan die Jans, en a geloof aan hunne vuilbladjes Voorwaar 't is nog kluchtiger dan 'l gene men in de vuilkui- pen uiteen doet. Nochtans, er kan nu geen twij fel meer beslaan dat de Ga zet absolutie voortaan deel maakt van :t ware, van T eenige geloof, vol gens de H. Jesuitekerk en haren afgod, geheel de pap. rij roept nu wekelijks uil Wij en de bis- a schoppen wij zijn de eenige kerk van Christus; zullen aüe vrije heigen ils het alzoo is zullen „CU— V van onV n °,"f V? den, zult gij geen meester maken Nooit. zijn a Welnu, daarop antwoorden als het alzoo is zullen wij liet alzoo laten Maar van ons en onze vrijhc- Alwie zijne vijf zinnen behoudt n beeft, zal eerst en vooral gelooven dat God, die niet alleen aan kortbroeks, maar wel aan eenieder gezond oordeel, eigen begrip, een vrij geweien en een vrijen geest geschonken heeft, ook gewild heelt dat iedereen er gebruik van zou maken, maar niet dat die kostbare gave door eenen hoop hatelijke dwerpers, of door eene bende stoute hebzuchtige schijnheilige staal- en familie- scheurders ouder de voelen gestanijit zonden worden Zij durven zeggen dat hunne politieke zamen- zweering de eenige kerk van Christus is? F.n wij antwoorden dat zij niet me. r gelijkt aan de kerk van Christus, dan de ware Godsdienst gelijkt aan geldzucht, aan haal en nijd tegen zijnen even mensch, aan hoogmoed, geweldpleging en dwinglandij. Wij zeggen, dat indien Jesus eens op de aarde terugkeerde, hij geheel dien papen boel naar den weèrJicbl zou zenden E k zijn gedacht en wij houden standvastig aan t ware Ja, veel meer dan aan hunne Gazetübsolulic. De wekelijksche vuilkuip- en vuilblads. rmoe- nen hebben genoeg laten kennen dat de iiieinv- moden Pharizeicrwinkel veel heter voorzien is dan over eenige jaren. Dal wil nu t zeggen dat hij in oude tijden onvoorzien was! Sedert eeuwen heb ben de gewijde kwakzalvers meer aflaten, medai- jen, rei.'kwiëen, mirakels, gewijde keerssen en andere waren te koop gesteld, dan er ooit in al de kramen der leurders, welke Jesus uil den Tempel weggeesselde, te vinden geweest zijn. Maar, lot in deze laatste tijden, kende men in Belgie maar eene soort, van absolutie, te weten het oude kerkartikel, dat vijf of zes honderd ja ren na de dood van Jesus is uilgevonden geweest en waarvan noch hij noch zijne apostels nooit had hooren spreken. Nochtans bij de geloovigen had dit artikel eenen zeer goeden uitval, want men mag zeggen dat de biechtstoel niettegen staande zijne schandelijke misbruiken altijd de troon geweest is, van waar de paperij over de volken heeft weten te heerschen. Voorwaar wij kennen geene fijnere uitvinding dan diegene door welke de gekorlvlerkte zalig makers zich de maeht toegeëigend hebben van te doemen en te vervloeken alwie zich aan hunne dwinglandij zoekt te onttrekken, en tevens van allerhande deugenielerijen en vuilpotlerijer barer sleppedragers uiltewasschen Zij deelen de hel en den hemel uit gelijk kriiikoekmarchands en zij beschikken van God gelijk van hunnen Piekeman! 't Is alzoo dat er altijd absolutie in hunnen win kel te hekomen is, 't zij voor eene peerdedihhe die treffelijke lieden gelasterd en huisgezinnen geschonden heeft; 't zij voor kapel-haantjes of andere stinkers die kinderen van heide geslacht aan hunne ontucht geslachtofferd hebben; 't zij voor zwarte stekvogels die, even als struikroo- vers, :t geld en :t goed van hunnen evenmensch naar hun roofnest wegslepen. Zulke en andere overtredingen tegen de wetten van God en tegen de goede zeden, zijn met een paar onze vaders uitgevaagd. De laffe moordenaars die in Bartho- lomeus-nacht te Parijs duizende kinderen en vrouwen vermoordden, waren op voorhand van al dat christenbloed witgewasschen, en de kerkmoordenaar d'AIva was daarenboven, dooi den Paus zelve, met eenen degen en eenen ge wij den hoed beloond En alsvvanneer zij zulke afgrijslijke wangedrochten in Gods naam willen reclilveerdigen, begrijpen zij niet dat zij schan delijk den naam Gods lasteren Veel moeilijker is het altijd geweest van ver giffenis le bekomen van de misbruiken der paperij le schandvlekken van openbairlijk verboden vleesch, eiers of kaas te eten of van eenen gezalf den booswicht voor 't gerecht le brengen Zulke zonden hebben hunne weérga niet! al wat tegen de glorie en almacht der H. Jesuitekerk gedaan is,is natuurlijk veel zwaarder dan t geene men tegen God zelve doen kan wat is er gevaarlijker voor den winkel dan den winkel zelve aan te ran den Ook kan een gewone biechtvader zulke misdaden niet vergeven en daarom is het dat, ter gelegenheid van den aanstaanden Paasschen' er noch Gazet-, noch Trompet- noch Busabsol.utie te bekomen zal zijn Dat zijn frische, splenteroage)- nieuwe artikelszij maken de nieuwe soorlee- ring van den 'winkel, en zijn direkl gekomen van Rome, om de opperheerschappij van den nieu wen afgod te vestigen en zijnen altaar op te hel deren. Zoodanig dat zij duur moeten kosten ia zoo duur, dat men ze niet min kan koopen dan met zijne eigene vrijheid af te slaan, zich aan Jans vuilbladjes te ahonneeren en zich met ziel en lichaam aan den Jesuitenboel te verslaven Zulke kostbare koopwaer kan natuurlijk niet le vinden zijn op 't kraam van den eersten Kschij- terop den gereedsten En daarom is zij ook boven de middels van vele onafhankelijke lieden. Ï£y:isëïi5u «-els Lichtgëloovige landman.'... Ik «eet niets meer fe zeggen, Iv rvv. Vader. Biechtvader. Leest gij g. ene slechte ga zetten u

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 2