POPERINGHE Stadsnieuws. Vci'schiilige Tijdingen. als hij als vrijmetselaar in de logie te Palermo is aanvaard. En voor iederen verjaardag krijgt Z. H. geschenken en wordt er geld rond- gehaald iels wal hij nooit weigert. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Schoolpenning.-Vorige lijstenfr. 9,206-33 Opbrengst eener partij engelsche wiskl tusscben Geuzengedurend den winter (Sterre- en Lombaard- straat), 23-50 9,981-65 Milicie Verdeeling van het contingent voor de lichting van 1877. ARRONDISSEMENT IJPEREN. MILlCIE-CANTOtVS. CONTINGENT. 43e IJperen 38 44° Poperinghe 50 45° Proven 16 46e Elverdinghe 23 47° Langemarck 37 48° Gheluvclt 28 49° Nieuwkerke 17 50e Waasten 27 51° Wervicq 53 Totaal 249 Academie. - De Besturende Commissie heeft de eer de leerlingen te verwittigen dat, te beginnen met Zondag 8" April, M. Justice zijne lessen over de Rekenkunde zal voortzetten alle Zondagen van 8 lot 9 en van 9 lot 10 ure, en dat M. Heyninx, Ingenieur-Bouwmeester, lessen in het bouwen zal geven op dezelfde dagen en uren, in het lokaal der Academie. De Besturende Commissie wenscht vuriglijk dat de leerlingen en hunne ouders het nut beseffen welke er uit deze lessen te trekken is. Op het einde des leerjaars zullen er prijzen gegeven worden aan dezen die met vlijt de lessen bijgewoond hebben. Cijbclscliuttcrsiiiaittscli.ippijj. - 19" schieling van 't wintersaizoen. - 25 Maart 1877. Hoogst getal. 1. Leclercq, Th., 15 23 20 25 25 110 2.' Lesaffre, A., 20 25 20 20 25 110 5. Ligy, Alb-, 20 20 25 25 20 110 4. Dumon, Aug., 25 15 25 25 20 110 5. Lebbe Art., 20 20 20 25 20 105 6. Smeysters, E., 25 23 20 15 15 100 7. Podevyn, A., 15 20 20 20 20 95 8. Devarver, A., Leeg 15 20 getal. 20 13 20 90 1. Mail la rdG., 1 1 1 1 5 9 2. (Vauheule, L., 5 5 5 5 1 21 (Gaimant, A., 5 1 5 5 5 21 3. Deweerdt, Ch., 5 5 10 1 5 26 van den 25 tot den 30 Maart 1877. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 5) Vrouwelijk id. 2) le zamen D'haene, Ferdinandus, werkman, en Braem, Regina, weikvrouw. Duflou, Leopoldus, 44 jaren, werkman, echt genoot van Virginia Wolters, Paddepoelstraat. Degravelin, Petrus, 87 jaren, zoder beroep, weduwenaar van Maria Biervliet, Meenenstraat. Dehuyssere, Amand, 8 jaren, S' Jacobs-nevens- Ypre. Thaeys, Carolus, 54 jaren, werkman, ongehuwd, Lange Thouroutstraat. Deseure, Maria, 8 jaren, Meenenstraat. Jolyt, Eulalie, 55 jaren, modewerksler, weduwe van Emilius Deseure, Meenenstraat. Kinderen beneden (Mannelijk geslacht 2) de 7 jaren: (Vrouwelijk id. 6) Kring don* bijtende Grenadiers. (vervolg). De President. Mêcheuses, vous chortez de la kestion. Kareideneefzijn's ooms. Ter zijde, aan Cissen van KemmelWal zegt de President Cissen. 'k Versta het niet, maar mij dunkt dat 't fransch is met hair 'd er op. Kenen Cipier. Houdt julder m... daar. Karei. Zou men niet zeggen, omdat bij prefekt der congregaais is,dal hij alles te zeggen heeft, ja, lot Schepenen toe le affronteren, zoo als hij laatst nog gedaan heefthad hij maar te doen had met mijnen allerbesten makker en aarts vriend conseiller Pijten van den berg, hij had er zoo gemakkelijk niet van afgekomen en had geriskeerd eene hefte onder zijne Bankaards te krijgen '7 Pater hoofd. Salenche. Karei. Salenche zelf, nog een oppei hoofd der kongregaais, sedert dat hij Lourdeau water heeft gedronken, stelt hij ook wat veel op zijnen paters-kop. De Voorzitter. Silenche done, chaque son tour de parler. Lowie Venynt. 'k Vraag het woord. Ik stelle voor dat erne afveerdiging onzer bijtende grenadiers naar Brussel zou gaan ten einde eens hunne tanden aan Malou en konsoorten te toonen en hun kennis te geven dat wij hier over hun ge drag bitterlijk misnoegd zijn. Ja, God zelve moet daarover grootelijks ver gramd zijn, want hij btdrukt ons met alle slach van beproevingenvenijnige korsen en zwarte pokki-n zijn overal, het venijn zal ook welhaast onze hoppe besmeuren, alle nijverheid slaakt en, indien zulk onwaardig ministerie in zijne zwak heid voortgaat, zullen de geuzen weldra zege pralen en dan zien wij nog de kerken sluiten Ik ben gewoon te reizen en aanveerd mij aan het hoofd der afgeveerdigen testellen om bij de ministers le gaan protesteren en er het woord te voeren. Strootje van IJper. Jondorie, Lou- wietje, dat is wel esproken, 'k stem ik ook voor joun en ware 't niet dat mijneThrée zou benauwd zijn dat heur Strootje een kanteeren en eene druipneus le Brussel zou kunnen vongen, 'k zoen Jan verdomme meê gaan om te protesteren. De Midi. Ter zijde, aan L' Cadé: Indien Lowie ooit naar Brussel moest gaan, men zou hem in't net vangen en lot den dieren-luin leiden hij zou veel beter hier blijven om venijn en witte mutsen te verjagen, ten einde onze hoppe zoo zuiver en onbevlekt als hij te houden. L' Cadé.Ja, ja, hij zou nu., nu geerne te Brussel gaan prot... prolle.. protesteren, hij zou daar met zijne fluit... fluit.... fluitstem de ministers niet kunnen overklappenzeeker... ze kerlijk zou hij., hij beter hier blij., blijven om volgens zij... zijne oude gewoonte in de., de hommelhoven te gaan pro... pro... proberen alle slach van... van venijnl te... te verjagen. De Voorzitter. La discuchon est ouvérte sur la proposichon de Louis Venynt. Eenen gewezen sas-baas. Mijnheer de President,'k zou ook begeeren een woordeken le spreken. Alhoewel ik nog niet lang in uwe bende verkeer, en dat ik over korten tijd nog deel maakte van gansche andere benden, ben ik noch tans eenen allerbesten kalholijk geworden. Ik heb eene goede biecht gesproken en mijnen zonden- vergever, hoorende dat ik nooit deel heb gemaakt van de slechte Philharmonie, heeft mij eene alge- meene absolutie verleend, zeggende dat er meer vreugd in den Hemel is voor eenen grooten zon daar die zich bekeerd, dan voor duizende recht- veerdigen die nooit kwaad gedaan hebben. Nu ben ik zoo zuiver als Mankje van bij den Waienburg, ik slem voor de goede zijde en, na de laatste kiezing, heb ik het geluk genoten de Krulle in mijne armen te drukken, ook ben ik nu de beste vriend van al wat gekruind is. Gelijkerwijs men waarschijnlijk de eerlijkste en treffelijkste lieden zou begeeren om vriend Ve nynt te vergezellen, verhoop ik dat uwen keus ook op mij zal vallen. (Handgeklappen, bravo Bruinten). Cissen Beghin. Vrienden, gij moogt ook dan op mij rekenen. (Wordt voortgezet). Poperinghe, den 50 Maart 1877. Gazet, Trom|tet en Itiisiilisoliitie. Jans vuilbladkrabbelaars peisden van met Nieuwjaar en Paassr.hen eene schoone ontvangst te doen. Daarom hadden zij, aan de deur hunner zwarte papenbarak, met veel geweld den trommel geslagen op 't Evangelie en de leering van Christus. De nieuwmoden Kortbroeks, voorzien van geheele manden vol absolulien en aflaten, riepen 't volk binnen en speelden juist de rol van Paljas en Harlekyn. Hunne vuilkuipen zijn inderdaad eene soort van kruidkoekkramen geworden elk schreeuwt om 'l meestzij willen al de boeren en sukkelaars door hun gelier doen staan gapen, en aan die arme dutsen abonnemen ten aan hun stinkblad verkoopen. Welnu, zij hebben maar krotte verkocht en, evenals te voren, krijgen zij geene andere abon nementen dan eenen hoop kwezels, toilers en pij laarbij Iers. Onafhankelijke en vrije burgers plakken 't lasterbladje en zijns gelijke aan hunne hielen Zij verstooten die laffe leugenaarsschim- pen, opgesteld om den geest en :t geweien te verdraaien van onnoozelaars, die nooit d'ant woorden mogen lezen welke op al dien laster en leugentaal gedaan zijn. Evenals lage vuilelongen, zegt de paperij aan 't volk <i Hoort en gelooft mij alleen al wat ik zegen schrijf, is echte waarheid. Mijdt u van te luis- teren op 't geene andere persoonen zeggen of schrijven, zoo niet ik weigere mijne kost- !i bare Gazet- Trompet- en Busabsolutie Die laffe foiretoer heeft niet belet, dat men ten allen kante de oogen begint te openen op de zedelijke en politieke schandalen der nieuwmoden pharizéers. Wil men een staaltje van den paljassenklap, waarmede zij 't volk in hunne barak zoeken bin nen te lokken Op 19 December, las men in Jans Vuilblad Christus heeft gezeid aan de bisschoppen >i in den persoon der apostels, gaat en onderwijst ii alle volkeren der aardeen die u niet hoort a en hoort mij niet, die u versmaadt, versmaad mij ii Daarop volgt eene lange rimram, waar van de slotrede is als een kortbroek zijnen i' mond open doet, 't is God zelve die spreekt: ii Dus wij zijn meester van uw geweten en uw ii verstand. Wij verklaren dat hel eene doodzonde a is van de Toekomst te lezen en een zalig werk is van een abonnement te nemen aan ons a Nieuwsblad. Vervolgens al wie de Toekomst ii leest, luistert naar Christus niet, is eenen hei— a den en kan geene absolutie hebben, n Is dat niet volmaakt Is hel niet juist gelijk de Rous- selaarnaardiealléén de goede brugsche kruidkoek verkoopt en verzekert dal al l ander maar buchl is Heden, maken wij maar eenige bemerkingen op dien zotteklap, die't grondslelsel geworden is van den polilieken jesuitewiukel. I» Indien Christus de bisschoppen gelast heeft van alle de volkeren te onderwijzen, waarom hebben onze groole Jans hunne zending afge staan en den roomschen bisschop alleen er mede belast, met aan hem alleen 't wettig gezag toe le kennen om in Christus naam te spreken Zij hebben alzoo de ware leering van Christus durven vervalschen, welke gedurende achlien eeuwen door al de bisschoppen was geleerd geweest. Zoodanig dat in de nieuwmodan jesui- tekerk, de bisschoppen zelve bekennen dat zij geene bevoegdheid meer hebben om de volke ren te onderwijzen. Zij mogen maar leeren t gene van Rome komt en zij moeten 'l liedje schuifelen welke zij van den nieuwen afgod ontvangen. Zij hebben zich zeiven verslaafd en zij willen ons in hunne verslaafdheid medeslepen 2° Die de bisschoppen hoort, hoort mij Wij mogen en moeten dan luisteren maar de bisschoppen ten getal van omtrent twee hon derd die gesproken hebben tegen de onfaal- baarheid van den paus, en die niet hebben willen stemmen voor die onfaalbaarheid Zij waren inderdaad zoowel belast als Jan Van Leflinghe om T woord Gods te spreken. 4= 3° Indien de bisschoppen 't woord Gods spreken, dan heeft God gezeid, door den mond van Mgr Sibour aartsbisschop van Parijs en me nigvuldige andere bisschoppen dat de pries- ters zich noch met kiezingen noch met politieke partijen mogen bemoeien daar hij integendeel, door den mond van de nieuwmoden groole Jans, aan al de gezalfde kortbroeks beveelt van niets anders meer te doen dan kiezerslijsten vervalschen, kiezers lot de bus geleiden, en absolutie weigeren aan a alwie hunne stembrieftjes weigert.Zou't woord a Gods wit en zwart zijn 4° Wij moeten de bisschoppen als God zelve aanhooren. Waarom dan aanhooren de brugsche abbétjes Bossuet niet die meer verstand bezat in 't kleinste deeltje van zijn kleinste vingertje, dan hunnen Jan in geheel zijnen bevalligen persoon Bossuet was nochtans bisschop te Meaux en hij heeft geleerd dat de kerk zich aan de wetten van rt land moet onderwerpen en dal de paus noch onfaalbaar noch oppermachtig is, in de i) ware kerk van Christus. Heeft God gelogen 5° Die u versmaadt, versmaadt mij! Welnu, als paus Clemens XIV de jesuiten uitgeroeid had ii omdat hun orde met de ware kerk van Chris- ii tus onbestaanbaar is, hebben de jesuiten den Paus't is te zeggen God zelve versmaad, tot zooverre dat zij hem uitgelachen hebben, de bulle verbrand hebben, en zich van geheel de roomsche kerk met al hare groote en kleine Jans meester gemaakt hebben Zou dat niet het bewijs bekrachtigen, welk de Toekomst meermaals gedaan heeft, te weten Dat de jesuiterij God versmaadt, hem eenen li vlassen baard aandoet en dat hunne nieuwmode ii kerk, met de ware kerk van Christus niets a gemeens heeft n 6° Die u versmaadt, versmaadt mij En sedert jaren houdt Veuillot niet op van Mgr Dupanloup, bisschop van Orleans te smaden, te hoonen en op de schandelijkste wijze te beledigen. Die onbe schaamde schrijvelaar is dus een versmader van God zelve en zou moeten uit de kerk Christ gebannen worden. Welnu, in de jesuitckerk is hij vereerd en Pius IX, bisschop van Rome, heeft aan dien godslasteraar brevetten en openbare bewijzen van achting gegeven Zoo versmaden de bis schoppen eikanderen. 7° Die de bisschoppen aanhoort, aanhoort mij. Wij hebben Mgr Dupanloup aanhoord alswanneer hij schreef dat de onfaalbaarheid van den Paus tegenstrijdig is aan de leer van Christus, en niet dan op vervalschte schriften kan gesteund worden. En uu zouden wij hem moeten aan hooren, toen hij zelve die onfaalbaarheid voor de leer Chrisli wil doen herkennen Wij begrij pen dat hij evenals andere tegenstrevers, om zijne plaats te behouden en eenen bloedrooden kardinaalhoed te verkrijgen zich op de knien geworpen heeft voor den afgod. Dat is zijne zaak maar dat belet niet dat de bisschop 't is te zeggen God zelve voor en tegen de onfaalbaarheid is. Bij honderden zouden wij de bisschoppen kun nen ophalen die uit naam van Christus 't volk anders onderwezen hebben dan andere bisschoppen die ook opvolgers der apostels waren. Wat valt er dus uit de Leffingsche godsge leerdheid te besluiten 1° Dat zij met ons den aap houdt. 2° Dal God alswanneer de zwartjes hem doen spreken door hunnen mond en dien van hunne bisschoppen op 't laatste zelve niet meer weet wal hij zegt. 5° Dat, om de bisschop pen le hooren, te verstaan, te gelooven en te volgen, men zoo veel en zoo lange ooren en tevens ook zoo eene lage ziel moet hebben, als diegene van al Jans verslaafde vuilbladkrabbe laars te zamen Zeggen wij dus met 't Vuilblad Ja, dat alles is zonneklaar Een ander arlik. I, over de Paaschhiechl, kan, „il oorzaak aan plaatsgebrek, maar binnen acht dagen overgenomen worden. Een der meest onderscheidene schrijvers.M. E. de Lavclye, is hel voorwerp gewei sl van ver scheidene onderscheidingen, die wij gelukkig zijn te mogen melden. Wij vernemen inderdaad dat M. de Laveleye tol kommandtur der Eiken Kroon van Holland, tot (Correspondent van hel nationaal instituut van Genève en der koninklijke academie van Lincei te Rome benoemd is. Die laatste benoeming is zoo veel vleiender, daar het getal korrespondenten der koninklijke academie van Rome zeer beperkt is. Zaterdag nacht is eene stoute diefle, bij middel van inbraak, gepleegd in den winkel en ten nadeele van den heer Benoil Simons, hoi- logiemaker, in de Predikheerenstraat te Brugge. Rond 2 ure en half hoorde zijn gebuur, M. V., gerucht hij stond op, wekte zijne vrouw, hief het bovenvenster al straat op, stak hel hoofd er door en zag drie personen die langs 'l venster van zijn buurman bezig waren met het stelen van juweelen. De heer V. verwittigde zijne vrouw, die, zoo hard zij kon, douf, doufdoufte bed, op den muur met haren vuist deed, terwijl V. luidruchtige schuifelingen deed door het venster, om de nachtpohcie te verwittigen. Inlusschen was M. Simons, die lot midder nacht gewerkt had, opgestaan, entoen bij, half gekleed, aangesneld kwam, hadden de dieven reeds verreweg hel hazenpad gekozen, natuur lijk op de schuifelingen. De misdadigers hadden al onder de venster luik en vervolgens eene glasruit uitgebroken, zoodat zij naarstig gestolen hadden, waarover M. Simons onmiddelijk de policie verwittigde. De gestolen juweelen beslaan in Twee gou den remontoir-ankers, mans-horlogiën, genum merd 29,001, cuvette, en 65,880, cilijndre goudevrouw cilijndre-horlogie, nummer21,172 twee zilveren vrouw-horlogiën, cilijndcrs met koperen cuvette, nummers 51,543 en 41 zeven gouden kettens, met coulants, waarvan drij vrouwenkettens en vier mans-gelitkettings. Alles ter waarde van 12 tol 1400 fr. De dieven hebben nog gepoogd eene gouden ketting af te rukken, die zij niet medegenomen, doch gebroken hebben. De stad Oostende heeft eene leening van 4,000,000 frank met de anlwerpsche centrale Bank aangegaan. De uitkeering zal binnen zeventig jaar gedaan worden. De jaarlijksche korting door de stad te betalen stijgt tot 4-85 p. h. van het beloop der leening. De leening wordt aan 4 p. h. uitgegeven. Die leening is gedaan om openbare werken uit te voeren onder ander het maken eener kursaal, overdekte merkt, nieuwe mijnen, ijskelders, han- gaars en bureelen, bewaarschool, jongens-en meisjes-gemeentescholen, het herbouw van den schouwburg, reinigheidswerken enz., enz. Maximen du Camps wijdt in zijn bilangrijk werk: Paris, ses organes, ses fonctions et sa vie, een hoofdstuk aan de bedelarij. Onder andere haalt hij het volgende stuk uit het policie- blad aan Elisabeth B. 04 jaar oud, te Nancy geboren, rentenierster, wonende te Parijsaan gehouden toeu zij in de rue du Conservatoire bedelde, in de policiewacht onderzocht, vond men haar in het bezit van 59,672 fr. 75 c. aan geld en koupons. Naar het depot overgebracht en nauvvkeuiiger onderzocht, werden nog 31 obligalien bij haar gevonden, die zij voor de oogen der policie trachtte te verbergen, liet totaal bedrag, dat men bij de bedelares vond, beliep 70,000 frs. De voordeeligslebedelzaak is die van de blinden. Het volk te Paris is algemeen de meening toege daan, dat de blinde bedelaars miljoervnairs zijn. In de nabijheid van den Boulevard des Capucines, tusschen de rue Louis-le-Grand en de rue de la Paix, stond een blinde, die zijne dochter 300,000 fr. tot huwelijksgift gegeven heeftenzijne eigene loge in de opera had. De meesten hebben eene vaste standplaats op een punt, waar het verkeer levendig is, en trachten door orgelspel het gemoed der voorbijgangers tot mededoogen te stemmen, 'tgeen blijkens de uitkomsten maar al te goed gelukt. -n.Gelijk in Duitschland, heerscht ook in Oos tenrijk overal gebrek aan werk. Te Weenen loopen 11,000 ambachtslieden in allerlei vakken leeg, en hebben 18,000 slechts half dagwerk. In 1872-75 hadden 10,000 kastemakers volop werk en thans is er skchls voor 5,000 arbeid. In alle takken van n ij vei luid is stilstand. De heer Hendrik Van Oorbeek, bediende in een magazijn in de Koolstraat 32 te Brussel heeft donderdag laatst 22 maart eene portefoelie ge vonden eene sotn van ongeveer 10,000 franks in banknoten bevattende, waar van hij onmiddelijk de verklaring in het policie bureel deed. Die por tefoelie is gereklameerd en denzelfden dag aan haren eigenaar teruggeschonken. Dat is uitmuntend. Een blad van Brussel meldt dat er verteld wordt dat bij zeker regement, de onder-officieren die de week heb ben, met vier dagen kamer-arrest worden gestraft, als de soldaten de aardappels te dik schellen Als dit waar is dan verwondert het ons niet meer dat het zoo moeilijk is de kaders der onder-officieren te vormen, als er voor alzoo onnoozele dingen straffen opgelegd worden.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 2